Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Verkoopingen. gave van f 44,73 er een tekort is van f 2,01. Daarom wordt besloten de contributie te verhoogen. Volgt bestuursverkiezing. In de plaats van den heer A. Moerkerk, die heeft opgehouden visscher te zijn, en die dientengevolge geen lid der vereeniging kan bly'ven, wordt gekozen de heer P. van Dam. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden, de Heeren Johs. de Geus, M. Keijzer en Johs. Jansen. Na inning der contributie en het bestellen van benoodigdheden volgt de rondvraag. Hierbij wordt besloten onder algemeen goedvinden steun te verleenen aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen. Aan hetBestuur wordt opgedragen te informeeren, in welken vorm zulks mogelijk ia. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze ver gadering. GOEDEKEEDE. Door de landbouwers alhier en van de gemeenten Ouddorp en Stellendam is een dekhengst aangekocht onder voorwaarde dat hy op de Vrijdag a.s. te 'a Hertogenbosch te houden hengsten- keuring zal worden goedgekeurd. In het Goereescbe Gat is de roode lichtboei No. 6 van de Bieningen vervangen door hare winterbetonning zijnde een rood drijf baken. Bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten is 28-jarige vrijdom van verhooging van grondbelasting, benevens de voordeelen, bedoeld bij art. 7 der wet 6 Juni 1840 verleend aan J. en T. 't Mannetje alhier voor de perceelen Sectie A No. 1082 en 1083 dezer gemeente. In het Nieuwe Gat schijnt weer mos selzaad aanwezig te zyn. De vorige week werd deze visscherü beoefent door eenige Zeeuwsche vaartuigen ter bekoming van zaad, voor de mosselbanken. In de laatste dagen is de handel in aardappelen, vooral Eigenheimers, in vollen gang. In verband met de rerhooging dei- invoerrechten in Duitschland op 15 Febru ari a.s. worden alhier aanzienlijke hoeveel heden aangekocht, die per tram en scheeps gelegenheid worden vervoerd. Men besteedt f2,- de 70 Kilo. OUDDORP. Door de 16-jarige J. v. d. Wende is alhier in de Middelduin een Roerdomp gevangen, iets wat zelden voorkomt. Jam mer dat hij uit vrees het dier heeft doodge slagen. Voor de teelt van Rabarber en Asperges worden alhier door verschillende landbou wers vele velden aangelegd. Dinsdag 13 Februari vierde de oudste ingezetene de Wed. J. K. Grinwis van Loon, haar 99e verjaardag. Het oudje is nog kras en kan nog enkele bezigheden doen, die dag was een drukke dag voor haar door de familieleden die zij heeft. In de weervisscherij werd Zaterdag nog een zalm gevangen van 30 pond. Dat gaat vooruit. Bij den vlasser L. Padmos alhier zal deze week proef worden genomen met het Machi nale braken en zwingelen van vlas en wordt met een petroleummotor gedreven. NIEUWE TONGE- Door den heer Burge meester zijn sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van nachtwaker op een salaris van f 200,— 'sjaars. Het Café de Onderneming van den heer C. Tieleman is onderhands verkocht aan den heer P. M. Schipper alhier. De rekening over 1911 en de begroo ting over 1912 van den polder Duivenwaard liggen gedurende 14 dagen voor belang hebbenden ten kantore van den secretaris ter inzage. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zyn sollicitanten opgeroepen voor de betrekkingen van karreman en omroeper op een salaris van ongeveer f70,— behalve de op te halen vuilnis. OUDE TONGE- Het huis van C. Visser is ingezet door H. Hobbel voor de som van f 2265. OOLTGENSPLAAT- Verbeterd bericht. Bij de jongste stemming ter verkiezing van een lid van het college van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is als zoodanig gekozen de heer A. MIJS, (en niet de heer P. Korteweg Dz., zooals in het vorige num mer van dit blad abusievelijk werd gemeld). Verslag van het verhandelde ter Alge- meene Vergadering van de afdeeling „Ooltgensplaat" der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" op Maandag12 Februari 1912, in het lokaal van den heer L. van Kempen. Voorzitter: de heer Dr. J. A. Hers. Aanwezig 49 leden van de 245. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, wier aantal tot zfin genoegen grooter is, dan anders het geval placht te wezen. Hy constateert, dat de afdeeling steeds in bloei blijft toenemen, en roemt zeer het werk der wijkzuster, die in het afjgeloopea jaar niet alleen hare zeer drukke werkzaamhe den in de wijk met tact en toewijding heeft, verricht, maar bovendien in het gemeente ziekenhuis 4 patiënten heeft verpleegd op eene wijze, waarvoor zij allen lof verdient. Hij geeft vervolgens het woord aan den Secretaris, den heer M. Breeman Jz., tot het lezen der notulen van de vorige ver gadering die onveranderd goedgekeurd en geteekend worden. De hierop volgende stemming ter ver kiezing van een geheel nieuw Bestuur, tengevolge der plaats gehad hebbende her ziening van het reglement het nieuwe reglement is reeds door het Hoofdbestuur goedgekeurd en thans opgezonden ter ver krijging der Koninklyke goedkeuring) heeft tot uitslag, dat alle oud-leden van het Bestuur in hunne vroegere functie worden herkozen. Het nieuwe Bestuur is dienten gevolge samengesteld aldus: Dr. J. A. Hers, Voorzitter; J. G. van Putten, vice-Voorzitter en magazijnmeester; M. Breeman Jz .Secre taris-Penningmeester; Joh. Bol, Ds. C. Dek ker, W. Ras en J, Jacobs Jz. Hierna is aan de orde het verslag van den toestand en de verrichtingen der afdeeling over het jaar 1911. Uit dit verslag, dat tot geenerlei discussie aanleiding gaf en onder dank aan den Secretaris werd goedgekeurd, vermelden wij het volgende: Het aantal leden verminderde in den loop van het jaar met 4, en vermeerderde met 19, waardoor het ledental, dat op 1 Januari 1911 bedroeg 230, tezamen contribueerende f 261,50. op 1 Januari 1912 gestegen was tot 245, die gezamenlyk aan contributie bijdroegen eene som van f 289,50. Er werden in het afge- loopen jaar 3 algemeene vergaderingen gehouden, waarvan 2 gewone, door het reglement voorgeschreven, die slechts matig bezocht werden, en 1 buitengewone, tot reglementsherziening, die nog minder leden trok. De financiën, hoewel niet in bloeienden, toch niet in ongunstigen staat verkeerende, bly'ven versterking eischen. Van het ver- plegingmateriaal, dat in goeden staat ver keert en in het jaar 1911 belangrijk werd vermeerderd, werd evenals vorige jaren veelvuldig gebruik gemaakt: 101 maal werd een of ander artikel in bruikleen afgestaan. Wat de wijkverpleging betreft, waarvan het verslag opmerkt, dat zij de algeheele sym pathie der gemeentenaren heeft verworven, wordt medegedeeld, dat de zuster gedurende het tijdvak van 18 Februari 1911 (den datum harer in diensttreding) tot 31 December 1911 heeft afgelegd 2315 bezoeken, terwijl in het gemeenteziekenhuis 4patiënten met tezamen 72 verpleegdagen door haar werden verzorgd. Een woord van oprechten dank wordt dan ook gebracht aan zuster T. C. Mets voor hare toewijding aan en hare goede zorg voor de door haar verpleegde patiënten. Insgelijks maakt het verslag met hartelijken dank en waardeering gewag van de offervaardigheid der heeren Mr. A. J. C. van Weel en dr. J. A. Hers, die te zamen een bedrag van pirn, f300,— beschikbaar stelden om de kamers der zuster in het ziekenhuis doel matig te meubileeren. Vervolgens komt in behandeling de rekening van ontvangsten en uitgaven der afdeeling over 1911. De commissie belast met het nazien dezer rekening, en bestaande uit de heeren M. Breur, A. Mijs en W. J. Donkersloot Lz., zegt in haar schriftelijk uitgebracht verslag, met bedoelde rekening accoord Ie gaan, en adviseert deze aldus vast te stellen en den penningmeester van zijn beheer over 1911 te decharegeren. De Commissie veroorlooft zich echter eene op merking over de wijze, waarop de begrooting en de rekening der afdeeliDg is ingericht. In plaats van nl. zoowel op de begrooting als in de rekening, zooals thans geschiedt, te brengen eene post batig (of nadeeligjslot der laatst goedgekeurde rekening, waar doordus zoowel in de begrooting als inde rekening over 1911 wordt gebracht het slot van 1909, wenschte de Commissie in de begrooting de post „batigslot" uitte trekken promemorie en in de rekening te brengen het slot van de rekening van bet vorige jaar, zoodra deze is vastgesteld. Na eenige discussie hierover tusschen de heeren Breur en Donkersloot eenerzjjds, die meenden, dat, zoo hun wensch werd vervuld, de penningmeester gemakkelijker zou wer ken en ten allen tyde een beter overzicht van de financiën der afdeeling zou zijn te geven, en den heer Joh. Bol anderzijds, die de tegenwoordige inrichting van rekening verdedigde en van meening was, dat genoem de heeren twee zaken met elkander verwar den, nl. rekening en kasopname, werd bedoelde rekening, na door den Peningmees ter te zijn voorgelezen, onder dankzegging aan dezen goedgekeurd en vastgesteld in ontvangst-op f 903.01s, in uitgaaf op f 890.965 en sluitende alzoo met een batig saldo van f 12.05. Daarna wordt besloten aan den heer L. Jordaan, belast met het in bruikleen afgeven en in ontvangst nemen van ledikanten over 1912, daarvoor eene vergoeding te geven van f 5. en aan zuster Metz voor het afgeven en schoonhouden en ontsmetten van het overige verpleging3materiaal eene som van f20Id verband met dit besluit wordt bet bestuur gemachtigd van post 6 der begroo ting (aanschaffing materiaal) f 15 over te schrijven op post 2 (salaris adsistent maga zijnmeester.) Nadat de heer ds. C. Dekker,afgevaardigde der afdeeling ter jongste algemeene verga dering van „Het Groene Kruis", verslag van het op die vergadering behandelde heeft uitgebracht, welk verslag geen discussie uit lokte, en enkele leden bij de rondvraag ver schillende wenschen hebben geuit, waar-| mede het Bestuur zooveel mogelijk en voor zoover de financiën dit toelaten zal rekening houden, sluit de Voorzitter, met een woord van dank aan de aanwezigen en een op wekking tot nimmer verflauwende propa ganda, de vergadering." STAD AAN 'T HARINGVLIET- In de vorige maand werden op het telefoonkan toor alhier behandeld: 60 telegrammen, 192 gesprekken en 11 telefoonoproepberichten. Tot voorzitter en secretaris der com missie tot wering van schoolverzuim alhier zyn respectievelijk herbenoemd de heeren F. van Lingen en Joh. van der Sterre. Naar men verneemt zal onze vroegere dorpsgenoote mejuffr. M. KoppenaalAd.de aanstaande week als verpleegster in het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam optreden. Zaterdagavond j.l. verliet schipper J. C. K. de haven alhier met eene lading aardappelen, groot 2500 mud, bestemd voor Duitschland, teneinde voor 5 urendesavonds van 15 Februari a.s. Emmerik te passeeren, dewyl na dien termijn in Duitschland een inkomend recht op aardappelen zal ver schuldigd zijn van 1 mark per 100 K.G. Vrijdag j.l. werd alhier een zekere Pieter Reichard, schippersknecht zonder vaste woonplaats, door den gemeenteveld wachter gevangen genomen en naar Numansdorp getransporteerd. Daar heeft hy, zoowel als elders onder het opgeven van een valschen naam oplichterij gepleegd, onder voorwendsel, dat, hij schipper zynde, zyn vaartuig gezonken was, waarbij zijn knecht was verdronken. De voordracht voor hoofd der open bare lagere school alhier bestaat uit de Heeren: 1. D. Buitenhuis uit Wijhe, 2. J. D. Ploeg uit Rotterdam, 3. P. de Potter uit Oudelande. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. In uw veelgelezen blad van 31 Jan. jl. no. 11 komt een ingezonden stukje voor over het optreden van den onderwijzer J. van der Velde tegenover de kinderen der school te Soinmeisdijk in betrekking tot de door „Volksonderwijs" wel willend verschaf te vooral in den winter zoo doelmatige school- pantoffels. Nadere informatiën hebben ech ter dit beweren niet bevestigd, maar in tegendeel getoond, dat ook, ja vooral by kinderen, de fantasie soms geducht parten kan spelen, uit wat men met een harder woord wel eens liegen, jokken of overdrij ven noemt. Het kwam ons ook reeds vreemd voor dat een man als genoemde onderwij zer, die zooveel werk der liefde voorstaat en verdedigt, vooral ook op het gebied der geheelonthouding in dezen zoo onpraktisch zou zijn opgetreden. Bedoeld ingezonden stukje schijnt dus, schoon wellicht metgoede bedoelingen, toch wel iets voorbarig te zijn opgesteld en het doet ons genoegen den onderwijzer J. van der Velde van zulk een blaam te zien gezuiverd, als zou hij op zoo onchristelijke, onbeleefde en dwaze manier hebben gesproken over zulk een blijk van liefde tegenover de jeugd. Dat zou nu toch al te gek wezen en zeker veel te denken geven, in aanmerking genomen ook het nummer van de „Vooruit" waarin gemeld stukje voorkwam. Met vriendelijken dank, mynheer de redacteur, voor de opname. Een vriend van Volksonderwijs. MIDDELHARNIS. Geboren: Arie, zoon van Hendrik Mcri en Fran- cina de Zeeuw (te Strijen). OverledenBarend Dubbeld 61 jaar, echtgenoot van Jobanna van den Nieuwendijk. Een als leven loos aangegeven kind van Bastiaan Driesse en Mensje Witvliet. herringen. Geboren: Cornelia Jobanna, dochter van Jobannis Kalle en Jannetje Huizer. Dina Jacoba, dochter van Job Markus en van Cornelia v. d. Maden. OverledenLeendert, oud 1 maand, zoon van Jan v. d. Wende en van L. J. v. d. Velde. Pieternella Kaslander 81 j. ecbtg. van Gilles Verhulp. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Getrouwd Dammes Vroegindeweij, j.m. 20 j. en Jannetje Timmer (van Oude-Tonge) j.d. 20 j. Beursnoteering van Sommelsdyk. SOMMELSDIJK, 14 Februari 1812. Wilhelmina f 9,tot f 9,25. Essex Tarwe f 9,80 tot f 10, Haver f 9,10 tot f 9,30. Schokkers Erwten 16,tot f 16,50. Kroon Erwten f tot f Kleine Erwten f 12,tot f 12,60. Aardappelen f 2,— tot f 2,10. Eigenheimer poters f 1,20 tot f 1,30. Bravo poters f 0,tot f 0, Ajuin bruine f 4,tot f 0—, per 60 Kilo. Ajuin kleine f 4,tot f 0,per 60 Kilo. Ajuin witte f 0,per 60 kilo. Koepeen f 2,50 tot f 0,per 60 Kilo. .1 aapjespeen f 0,— per 1000 Kilo. Ajuinzaad bruin f 1,per pond. Reinsburger f 2,25 per pond. Koepeenzaad f 3,per pond. Cichorei werd gecontracteerd voor f 16,— p 1000 kilo Vlas f 0,06 per kilo. Er was op de beurs levendigen handel en veel vraag naar alle artikelen. ROTTERDAM, 13 Februari. Op de veemarkt waren aangevoerd43 paarden, veulen, ezel, 1299 magere en 703 vette runderen, 263 vette, 921 nuch tere en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 175 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 34 tot 41 kc., stieren 31 tot 35 c. vette kalveren 50 tot 60 a c, exportkalveren tot c., schapen tot .cvarkens tot c. en lichte varkens voor export a c. per 72 kilo. Melkkoeien f 150 a f 310, kalfkoeien f 155 k f320, stieren f 120 f 340, pinken f k f graskal veren f k f vaarzen f 100 a f 130, alles mager vee; biggen f8,k f14,—, slachtpaarden f65, k f 145, werkpaarden f 75 k f 230, hitten f 60, k f 200,— Nuchtere kalveren: fok- f .13,a f 18,slacht- f 7,— k f 11,—. Biggen f 1,30 k f 1,60 per week. Vette koeien en ossen waren zeer ruim ter markt, waaronder een belangrijke hoeveelheid spoeling koeien. Over 't algemeen had de handel een traag verloop, door het afwezig blijven van veel Amster- dameche slagers, die door flinken aanvoer van vee ter plaatse en invoer van Zweedsch vleesch, hier niet behoeven te koopen. Een en ander drukte den handel, vandaar tot kalme omzet en lagere prijzen. Spoelingkoeien met 1 k 2 ct. boven noteering. Stieren redelijk aangevoerd met tamelijk vlottenden handel. Vette kalveren met ruimen aanvoer, waarvan het grootste gedeelte bestond uit afwijkende kwaliteit Beste soorten goed gewild, omzet x,lug, een enkel zeer puik tot 2V2 ct. boven noteering, mindere kwa liteit door te ruimen aanvoer met zeer kalmen handel. Op de magere markt was flink aangevoerd. Er was vrij goede handel, vooral in kalfkoeien die duurder werden omgezet. Zeer puike beesten voor Spanje golden buitensporig hooge prijzen. Voor jong vee was meer belangstelling. Magere ossen waren goed te verkoopen. Nuchtere kalveren werden tot lagere prijzen om gezet, kalme stemming, ruimen aanvoer. Paarden met geringen aanvoer en handel. In biggen was ook door beperkten aanvoer, vlug ger handel. Op de botermarkt werden heden aangevoerd 68/8, en 21/16 vn. en 180 stukken van Vs kilo. Prijzen: le kwal. f 70, 2e kwal. f 66, 3e kwal. f64 per 40 kg. stukken van '/a kg. 86 k 90 c. ROTTERDAM, 12 Februari. De aanvoer van Tarwe was wel driemaal te groot voor de behoeften. Essex en roodkaf was slechts voor een klein gedeelte te verkoopen. Wilhelmina was niet dan tot 40 cents per 100 kilo lager op te ruimen. Haver was tot lager prijs niet geheel op te ruimen. Bruine boonen en Erwten eveneens lager. Waarde was heden Tarwe essex van f 10,tot f 10,75 per 100 kilo. Roodkaf van f 9,60 tot f 10 per 100 kilo. Wilhelmina var. f 9,25 tot f 9,60 per 100 kilo en uitgezochte partijtjes iets daarboven. Rogge van f 8,75 tot f 9,Haver van f 9,25 tot f 9,50 per 100 kilo en uitgezochte partijtjes en zaai iets daarboven. Bruine boonen van f 16,tot f17Erwten kleine van f 11 tot f 12.— per mud. OUDE TONGE, 12 Februari 1912. Tarwe f 9,10 f 9,40 per 100 kilo. Haver 7,75 8,10 Erwten 12,75 13,50 per mud. Bruine boonen 15,50 17,25 Eig. aard. 2,— 2,10 Bonte aard. 2,45 4,20 Bravo's 2,50 2,60 Poters 1,20 1,40 Kriel 0,75 0,85 Koepeeën 2.2.10 per 60 kilo. Ajuin v 0,4, kleine 0,0, Boter cent. Eieren cent. Amsterdam, 13 Februari 1912. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 3,— a f 3,10 Zeeuwsche Blauwen 3,— 3,10 Spuische Eigenheimers 2,20 2,40 Flakkeesche Eigenh. 2,20 2,40 Brielsche Eigenh. 0,— 0,— Drentsche Eigenh. 0,00 0,00 Geldersche Blauwen 2,90 3,— Friesche Borgers 2,— 2,10 Friesche Blauwen 2,90 3, Friesche Bonten 0,— 0,— Eigenheimer Pooters 1,60 1,80 Blauwe Pooters 1,80 1,90 Bonte Pooters 0,00 0,00 Andyker Blauwen 0,00 0,00 Beverwijker zand 3,75 4,— Duitsche rooden „0,— 0,— Bravo's 0,— 0,— Oude Malta per 100 Ko. Donderdag 15 Febr. 1912 's avonds 6,30 uur Afslag van een HUIS ingericht tot bakkerij, niet SCHUUR, ERF en TUIN a/d Kerkring te Oude Tonge, kad, Sectie C. nos. 1347, 2020 en 2021, samen groot 2 A. 65 cA. behoorende tot de nalatenschap van C. en A. Vissers, ten verzoeke van de heeren J. Ingenhoes en P. Baart, by Wed. G. Kaniers Zn. te Oude Tonge. Notaris VAN 1SPELEN. Op Dondorhag 15 Februari 1912nam. l'/i ure te Den Bommel aan den Molendijk voor DIJKHUIS van een zeer netten inboedel, w.o. mahoniehouten MEUBELAIR, HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN, BRANDKAST enz. teD verzoeke van Mej. A. van Weel aldaar. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 15 Februari 1912 inzet en Op Donderdag 22 Februari 1912 afslag 'snam. 4'/2 uur in het logement van Troost te Stellendam van, a KAVEL 7 Adriana- polder onder Stellendam, groot 5,60,40 Hectare, in 4 perceelen combinaties,b KAVEL 20 Halspolder onder Stellendam, groot 8,14,20 Hectare, in 4 perceelen en combi naties. Alles om dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag 15 Februari 1912 inzet en Op Donderdag 22 Fobruari 1912 afslag des avonds 7 uur in het Logement Van Dongen te Oude Tongevan a een HUIS, waarin broodbakkerij aan de Kaai te Oude Tonge en b. een HUIS, waarin logement, annex de bakkerij sub. a ten verzoeke van den heer E. J. van Dongen teOudeTonge. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 15 Februnri 1912 des avonds 5 uur in het Logement Geluk te Oude Tonge, inzet van het HUIS met SCHUUR en MESTPUTPLAATS benevens WAGENHUIS aan den Oostdyk te Oude Tonge, kad: sectiec. nummer2274en 2276, in 3 perceelen, nl. le huis 2e schuur met mestput en 3 wagenhuis, ten verzoeke van den heer H. Duym Pz. te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6