lsdijk. „VOORUIT!" TWEEDE BLAD ^og-s Jac.z. Middelharnis, G. RDEN lis. kwaliteit met t aan winkeliers everd. in- en 'werken ;en gratis. >toomwasch-. ladinrichting SOMMELSDIJK No. 13 14 Febr. 1912 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 adres voor alle >nd bij )2, Midtiolharnis. 8EBERT 1830. e lage prijzen worden ed vanafƒ5,aankoop bij 10,geheel. J voorraad voorhanden Ireerende prijzen: I, halfstam,Leiboomen7 .S, PEREN, PERZIK, RAM BOOS, KRUIS- J WITTE en ZWARTE |omen zijn volop mefc 3EMHEESTERS Ie soorten. HIK-, KLIM- en in mooie soorten. EMPLANTEN, lANTSOEN. een KLIMPLANTEN. INTEN enz. enz. levolen voor het aan- 1GAARD-, SIER- en [EN. .EIEF ■warme Ina-ip- le-Taaêlea. f 0.25 It van 20 stuks) 4, 0,15 It van 20 stuks) 2,50 0,10 It van 20 stuks) 1,75 men nauwkeurig rk, voorstellende ais—Dirkai&zni 1631). ^ph. Interc. No. 9 ie Bank. Ibinnen- en buiteD pn op binnen- en [kering enz.; KLUIS volgens [/en 3 pGt. 'sjaars; riet drie maanden 5pGt. 's jaars; met rekeerd. LANDWEER. DISTRICT No. 37. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1912. De BURGEMEESTER van Middelharnis maakt bekend, dat de in bet Landweer-verlofgangers-register dezer Gemeente ingeschreven dienstplichtigen der Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den tijd van ZES DAGEN, krachtens artikel 11 der Landweerwet, in 1912 tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, hieronder aangegeven achter het wapen oi het onder deel van het wapen, waartoe zij behooren. Infanterie. LICHTING 1907, 1908, 1910 en 1911. 5 Aug. 1912, v.m. 9,40 aan het tramstation te Helle- voetsluis. V eating1-Artillerie. LICHTING 1907, 1908, 1910 en 1911. 37e Compagnie 19 Aug. 1912 vóór v.m. 11,30 uur Artillerie Kazerne (Haerlem) Hellevoetsluis, bij den Detachements-Commandant v. h. 4 reg. vesting ar tillerie. Pontonniers. LICHTING 1907, 1908, J910 en 1911. lste Compagnie 2 Sept. 1912, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Pontonniers-kazerne te Dordrecht. 2de Compagnie 16 September 1912, vóór 12 uur mid dag of zoo spoedig mogelijk daarna, Pontonniers kazerne te Dordrecht. De aanmelding moet geschieden bij den Kapitein, Commandant van de lste Comp. Landweer-ponton niers. Genietroepen. LICHTING 1907 en 1908. lste, 2de, 3de en 4de Compagnie, 8 Juli 1912, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Legerplaats bij Zeist. LICHTING 1910 en 1911. Als3 voren 15 Juli 1912, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Legerplaats bij Zeist. (Tot deze Compagnieën behooren zij, die in het Leger niet geoefend zijn bij een der Telegraaf- Compagnieën). LICHTING 1907 en 1910. 5de Compagnie 6 Mei 1912, vóór 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, in de Geniekazerne te Utrecht. LICHTING 1908 en 1911. Als voren 20 Mei 1912, vóór 12 nux middag of zoo spoedig mogelijk daarna, in de Geniekazerne te Utrecht. (Tot deze Compagnie behooren alle dienstplich tigen, die in het Leger zijn geoefend bij een der Telegraaf-Compagnieëc). De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen, voorwerpen van ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen of elk onderdeel van een wapen en voor elke lichting aan gegeven tijd en plaats. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewijzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aan gaande de reis te bekomen. (Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen bet Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van op komst of die zich in zijne woonplaats moet aanmel den om nog op denzelfden dag te worden vervoerd naar de plaats voor legering of oefening aangewezen, voor den dag van opkomst rechtop een daggeld van f 0,25, waarvan de uitbetaling, desgewenscht,! plaats heeft ter Gemeentesecretarie of anders na aankomst bij het korps). Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemèentesecretarie. Betreft het verlofgangers, die zich buitenslands be vinden, dan geldt in het bijzonder, dat het over te leggen geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde verklaring afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uit oefening van de genees- en heelkundige bevoegd geneeskundige, houdende, dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om werkelijken dienst te verrichten in het daarvoor bij deze open bare kennisgeving aangewezen tijdvak. De verlofganger van de Landweer, die niet vol doet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den. werkelijken dienst, wordt als deserteur behan deld, nadat tot zijne afvoering al8 deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aange geven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijke dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als be wijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgswetten. Bepalingen nopen» het verbiyfonder de wapenen. Aan de onder de wapenen komende verlofgangers kan, als gunst en voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, worden vergund om buiten de kazerne te overnachten en ook om onder genot van vergoeding voor levensmiddelen en van brood in eigen voeding te voorzien. Zij die voor genoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk vier weken vóór den dag voor de opkomst bepaald een desbetreffend verzoek indienen. Dit verzoek moet door de vprlofgangers, behooren de tot de landweer-infanterie, worden gericht tot hunne Landweerdistrictscommandant, en {door de verlofgangers, béhoorencle tot de landweer-vesting artillerie, tot de landweer-pon ten niers of tot de landweer-genietroepen, onderscheidelijk tot den Com- mandeerende-Officier der Vesting-Artilerie ter plaat se, waar zij geoefend zullen worden, tot rlen Comman dant van het korps Pontonniers en tot Commandant van het Regiment Genietroepen, dan wel tot hunnen Landweerdistrictscommandant. Door de Israëlietisohe verlofgangers, behoorende tot de Pontenniers die voor het houden van oefenin gen onder de wapenen worden geroepen op 16 Sep tember 1912, kan tijdig tot hunne Landweerdistricts commandant het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 4 November 1212 op het uur en de plaats, voor de opkomst op 16 September 1912 bepaald. Door de Israëlietisohe verlofgangers der lichting van 1908 of van 1911, behoorende tot het 5de Com pagnie Genietroepen, die voor het houden van oefe ningen onder de wapenen worden geroepen op 20 Mei 1212, kan tijdig tot hunne Landweerdistricts commandant het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 7 October 1912 op het uur en de plaats, voor de opkomst op 20 Mei 1912 be paald. Door de Israëlietisohe verlofgangers, behoorende tot de landweer-vesting-artellerie, die voor het hou den van oefeningen onder de wapenen worden ge roepen op eenen datum, gelegen tusschen 9 Septem ber en 6 October 1912, kan tijdig tot hunnen Landweerdistrictcommandant het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefeningen, onder de wapenen te mogen komen eerst op 7 October 1912 en wel wat betreft de verlofgangers der 22ste en der 23 Compagnie Vesting-Artilleriebij het 2de Regement Vesting-Artillerie te Amsterdam; wat de overige verlofgangers der overige Compagnieën Ves ting Artillerie betreft: bij het Regiment Vesting- Artillerie, garnizoen houdende in de plaats, welke voor hunne oefening is aangewezen. De verlofgan gers moeten zich ^alsdan op 7 October 1912 vóór 8 uur v.m. of, wanneer zulks in verband met den {af te leggen" afstand niet mogelijk is, zoo vroegtijdig mogelijk in de kazerne aanmelden Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld, docli moet gefrankeerd verzonden w or den. e In het verzoekschrift voorts het adres van den verlofganger duidelijk en volledig te vermelden. Vergoeding en Ontheffing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, wenschen in aanmerking te komen hetzij voor ontheffing, hetzij voor ontheffing of, bij niet-inwilli- ging van deze aanvrage, voor eene geldelijke ver goeding, wordt aangeraden hun daartoe aan de KONINGIN te richten verzoek binnen TIEN DAGEN na de dagteekening dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeentesecretarie. Dit verzoek kan op onge zegeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeentesecretarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „KOSTWIN NERS", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Middelharnis, den 12 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Deze zinsmede door te halen, zoo zich in de gemeentegeen verlofgangers bevinden als in deze zinsnede bedoeld. Keuring. Gisteren had in een der boven zalen van het Beursgebouw een keuring van zaaigranen plaats vanwege de Holland- sche Maatschappij van landbouw. De lijst van inzenders was nimmer zoo groot als ditmaal. Zy bevatte86 nummers. IngezondeD waren erwten, boonen, haver, gerst, karwy zaad, tarwe, kanariezaad en lijnzaad, ter wijl op het programma waren afgescheiden de inzendingen van landbouwers en die van handelaren. Bestuursprijzen werden toege kend aan: J. Timmers te Middelharnis voor erwten, H. Lodder Czn. te Goedereede 3 prijzen voor haver, D. v. Weel te Herkingen voor haver, C. A. Vogel te Goedereede voor haver. F. den Eerzamen Fzn. te Goedereede voor haver. Voorts werden aan 41 anderen diploma's uitgereikt. MIDDELHARNIS- Bij de op 8 dezer door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gehouden aanbestedingen had het laagst ingeschreven voor den bouw van een post en telegraafkantoor met directeurswoning te Middelharnis: G. Varekamp, 's-Graven- zande, voor f 24,675 J.l. Vrijdagavond gaf de Zangvereeni- ging .Oefening maakt kennis" met mede werking der Zangvereenigingen uit deze gemeente en Sommelsdijk in het Zondag schoolgebouw eene goedgeslaagde uitvoe ring. De zaal was flink bezet met aandachtig publiek. De collecte die gehouden werd ten bate van de nagelaten betrekkingen van de vischsloep „Anna" heeft f35,— opgebracht. Dezer dagen lag by den werkman H. Wervers zyn varken dood in het hok. Aan den nog nieuw aan te leggen weg in de richting van het station zijn door 2 personen een strook land aangekocht met het doel daar een woning te bouwen. De stierenkeuring te houden op 7 Maart as. zal als naar gewoonte worden gehouden op het plein van den heer K. J. Meyer. Door den Baad van State is in hoogste instructie beslist, dat de woonplaats van den krankzinnige, W. Koudys, die hier vroe ger als rijksveldwachter dienst deed te Mid delharnis is. zoodat deze gemeente zijn verplegingskosten moet betalen. Aan de conducteurs der B. T. M. groep Flakkee is het benoodigde materieel ver strekt tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Tegen twee personen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Vanwege de Provincie is weer een begin gemaakt met het uitbaggeren der kaai. Ook dit jaar wordt het weer niet den beugel gedaan. Van gemeente wege is een begin ge maakt met het verharden van hetschulppad alhier. Terwjjl A. V. Maandag over den Lan- geweg kwam rijden, schrok zijn paard en dreigde op hol te zullen gaan, A. V bevreest voor ongelukken spiong uit het voertuig, waardoor bij zich aan zijn been bloedend verwondde, maar hij wist het paard spoedig in bedwang te houden. De vischsloep Hendrika Adriana, sch. H. Jurdaan, zal van de visscberij huiswaarts keeren, daar een gedeelte van de bemanning niet langer aan boord wenscht te blijven. Verslag U. O. T. Reeds maanden geleden werd er gefluis terd, dat een tooneelvereeniging uit Utrecht een uitvoering zou komen geven. Daarop volgden eenige voorloopige berichtjes in de plaatselijke bladen, zoodat het langzamer hand toch ernst scheen te worden en ten slotte de aankondiging van den verkoop van plaatsbewijzen. Niet meer dan 300 kaarten zouden ver krijgbaar zijn. In een minimum van tijd was alles uit verkocht en kwamen nog steeds aanvragen waaraan evenwel niet kon worden voldaan. Drie weken vóór de uitvoering was geen kaart meer te krijgen. De verwachting van de Eilanders was dus wel hoog van dit voor ons nog onbekend gezelschap. Eindelijk was de langverwachte avond daar. De tram richting Ouddorp—Middelharnis bracht haar deel en rijtuigen zorgden voor de rest behalve de voetgangers. In massa's kwam men binnen en weldra waren allen gezeten toen het gordijn om hoog ging. Stil, overweldigend stil volgde men het zoo heerlijk spel van het eerste stuk „Jonge Harten", blijspel in drie bedrijven doör Mar cellus Emants... Het gordijn viel en een hartelijk applaus bewees voldoende, dat er niets te veel van U. O. T. gezegd was. Na een korte pauze volgde het tweede stuk „Een gezellige kamer." Klucht in één bedrijf door A. S. Beule. "Werden in het eerste stuk de lachspieren in beweging gebracht, nu scheen er geen einde aan te zullen komen en toen het scherm viel, werden de acteurs tot driemaal toe voor het voetlicht geroepen en geest driftig toegejuicht. Waren dit amateurs Hun spel was onberispelijk. Nu dit gedeelte van den avond zoo suc cesvol was geweest zou de rest wel volgen. Immers het bal, waarnaar de jongelui zoo verlangden, moest beginnen. Maar dan moest er plaats ziin en 300 stoelen zyn zoo maar niet op zij. Maar met alle hens aan dek was ook dit bezwaar spoedig overwonnen en nadat de eerste dans was afgeroepen stelden niet minder dan 50 paren zich in beweging om te genieten van de edele danskunst, die op ons eiland zoo druk wordt beoefend onder leiding van den bekwamen dansmeester Philipse uit den Briel. De dansorder was weldra afgewerkt en werd het tijd om huiswaarts te keeren. Men had genoten. Eere aan het Uitrechtscb Onderwijzers tooneelgezelschap,datzoo geheel belangeloos optrad voor het Herstellingsoord te Lunteren. Dank aan allen, die door hun komst dezen avond hebben mogelijk gemaakt en mede geholpen dezen avond tot een onvergetelijke te maken. Tot weerziens U. O. T. SOMMELSDIJK- Het Café en Logement van den heer C. Hanson op de kaai alhier, is de vorige week onderhands verkocht aan den heer Storm van Zierikzee. Procesverbaal is opgemaakt tegen P. T. van Melissant en J. van der W. van Dirksland, wegens het rijden met fietsen bij avond zonder lichtgevende lantaarns. Voor de leverantie naar de grint dezer gemeente is één inschrijvingsbiljet ingeko men van schipper M. Faasse voor f2,16 pel M3 en voor het vervoer per as naar de daarvoor bestemde plaatsen, vier inschrijf- biljetten, namelijk M, Groenendijk en Johs van den Nieuwendijk, ieder voor f 0,35 per M3 J. A. van den Broek f 0,34 en D Hanson f 0,25 per M3 DIRKSLAND- Door de Gemeentepolitie is procesverbaal opgemaakt tegen eenige inge zetenen wegens het rijden met kruiwagens op de fijne steentjes. De vorige week zijn van hier naar schatting vervoerd 10.000 H.L. aardappelen met bestemming naar Duitschland. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Gemeenteraad- Melissant op Woensdag 7 Februari 1912. Afwezig de heeren Joppe en van der Velde. Nadat de vergadering is geopend, wenscht de Voorzitter de leden in de eerste verga dering in 1912 van harte geluk en hoopt, dat het nieuwe jaar voor hen en hun gezin een voorspoedig mag zijn. Tevens beveelt hii de belangen der gemeente by vernieu wing aan hun bijzondere aandacht aan. De Voorzitter wordt door de leden weder keerig geluk gewenscht. 1 Worden de notulen der vorige verga dering gelezen, goedgekeurd en geteekend. 2 Worden gelezen de ingekomen stukken: a. Een missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie betreffende de uitkeering aan de gemeente volgens de wet van 1897. b. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1911. c. Het verslag van hetgeen over 1911 in het belang der volkshuisvesting in de ge meente is gedaan. d. Het procesverbaal van opneming der boeken en kas van den op 1 Jan. 11. afgetre- gemeente-ontvanger. Het saldo in kas moest volgens de boeken bedragen f1083,661/!, welk bedrag aanwezig was. e. Het procesverbaal van opneming van de boeken en kas van den gedurende eenige dagen tijdelijk aangestelden gemeenteont vanger, den heer H. Rooij. Uit de opneming bleek, dat een saldo van f999,21 aanwezig was. f. Het procesverbaal van opneming van de Armenkas; het saldo bedroeg f373,251/!. 3 Wordt gelezen een aanvrage van het gemeentebestuur van Dirksland tot het leggen en hebben van gasbuizen in de wegen van het nabij Dirksland gelegen gehucht Kralingen, gedurende den tijd, dat de te Dirksland te stichten gasfabriek in exploita tie zal zyn. Burg. en Weth. stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen, o. a. op voorwaarde, dat te voren van gravingen in de wegen zal worden kennisgegeven en dat by herstellingen de wegen zoo spoedig mogelijk worden in orde gebracht. Besloten wordt om de vergunning op die voorwaarden te verleenen. 4 Wordt gelezen een aanbod van de gemeente Dirksland om aan Melissant voor de straatverlichting van Kralingen gas te leveren, op zoodanige wijze, dat de thans geplaatste lantaarns aan Dirksland overgaan. Die gemeente zal dan het onderhoud geheel voor haar rekening nemen, terwyl Melissant per lantaarn en per branduur l"/2 cent zal betalen, met een minimum van 1000brand- uren per lantaarn. Na eenige besprekingen wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Ten slotte wordt besloten tot het doen van enkele af en overschrijvingen op de gemeentebegrooting dienst 1911 en tot wijziging der Armenbegrooting over 1911. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. HERKINGEN- jl- Vrijdagavond is door de Christelijke Zangvereeniging met mede werking der vereenigingen te Nieuwe Tonge en Meiissant in de Ned. Herv. Kerk alhier een welgeslaagde zanguitvoering gegeven. Op verzoek van eenigen zal voortaan in plaats van Zondagsmorgens Zondags middags godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk plaats hebben. Op de statuten der afd. „Het Groene Kruis" alhier is de koninklijke goedkeuring verleend, waardoor haar rechtspersoonlijk heid is toegekend. Weldra zal in deze gemeente depublieke spreekcel in het hulptelephoonkantoor alhier geopend worden, nu alles in gereedheid is gebracht. STELLENDAM- De Heer C. L. Brinkman, geboortig uit Stellendam, thans secretaris te Oosterbierum, is benoemd tot burge meester der gemeente Oud-Vosmeer. De Muziek vereeniging „De Hoop" alhier zal deelnemen aan het Nat. Concours voor Harmonie en Fanfare gezelschappen te Brielle, 't welk zal worden gehouden op 27 Mei a.s. (2en Pinksterdag). Gedurende de laatste dagen worden hier vry veel aardappelen verhandeld. Er wordt besteed f 2,— per H.L. Het zijn voornamelijk Eigenheimers, die verkocht worden. In andere soorten bestaat zoo goed als geen handel. Verslag van het behandelde in de ver gadering der visschersvereeniging Eens gezindheid te Stellendam in de zaal van den heer F. Troost. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de Secretaris de notulen der vorige ver gadering leest, die daarna worden goedge keurd' Van den Burgemeester is ingekomen een afschrift van een biljet betreffende de aan vraag van visscberij consenten, waaruit bliikt, dat de nieuweVisscherijwetalleen voorden schipper en niet voor de knechts een con sent vcreischt. De Minister van Waterstaat heeft medegedeeld, dat hy in de eerstvol gende jaren zal voortgaan met, het verder opruimen der wrakken. Dit als antwoord op een adres van de vereeniging. In verband hiermee wordt besloten op kosten der ver eeniging een boei aan te brengen bij het wrak van de „Douglas", waarop den laatsten tijd verschillende visschersvaartuigen om hoog zijn gevaren en daardoor ernstig averij opliepen. Ook zal men byi de autoriteiten trachten gedaan te krijgen, dat de overblijfselen der zalmstallen in het najaar beter worden op geruimd, daar deze menigmaal gevaar op leveren voor onze visschers. Volgt het jaarverslag van den Secretaris. Hieruit blijkt, dat het ledental thans 41 bedraagt, dat in het afgeloopen jaar 5 ver gaderingen zijn gehouden, waarvan sommi ge niet druk bezocht waren, dat de vereeni ging ijverde voor opruiming van wrakken en dit met gunstige gevolgen, en voor haven verbetering tot nog toe zonder resul taat. Over 1911 werd aangekocht aan cachou voor f 229,54, aan touwwerk f223,30 aan garen en katoen f344,10. Rekening van den Penningmeester. Uit deze rekening blijkt, dat bij een uit-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5