HET ZOO DROESPOEDE Buitenland. Adv e r t e n t i m het clericale onderwijs kunnen zij al zeer weinig invloed uitoefenen. Pastoor of dominee regeeren liefst al leen, dulden geen inmenging inhunza- en zij zijn 't toch, die inderdaad op de cle ricale school regeeren. De Roomschen erkennen dit volmondig. Op 11 Sept.'1908 schreef het Roomsche blad „de Katholie ke Onderwijzer" het volgeude: „De Staat eischt voor zich het recht op, toezicht uit te oefenen op alle scho len. Waarop steunt hij dezen eisch"? Hij moet, aldus antwoordt men, de ze kerheid hebben, dat zij voor het open baar welzijn niet alleen niet schadelijk zijn, maar dit bevorderen. Welnu kan dan de Kerk niet met oneindig meer recht dezen eisch met betrekking tot de godsdienstige opvoeding laten gelden en tengevolge daarvan deelneming aan de school als een haar toekomend recht opvorderen De voornaamste, de gewichtigste taak der school is en blijft de godsdienstige opvoeding en deze is nu eenmaal door Christus niet aan den Staat maar aan de Kerk toevertrouwd. Daarom bezit de kerk ook het eerste en voornaamste recht op de school en het allerminst, wat zij vorderen moet, is deelneming aan het toezicht op de leiding van de school." In de Roomsche bijzondere school heeft de regeering, de overheid, nagenoeg niets in te brengen. Dat toonden wij reeds aan. Maar ook de hoofden van scholen en de onderwijzers zijn er totaal machteloos. De kerkelijke overheid is er heer en meester en hoe die over goed Volksonderwijs denkt, toonden wij aan in het artikel over de waarborgen. De Kuyperpartij legt het slimmer aan, haar scholen heeten „scholen der ouders"! Dat is de bedriegelijke leuze, die vooral onder den minder ontwikkelden opgang heeft gemaakt. De school aan de ouders 't Heeft er niets van. Noch de overheid, die millioenen betaald, noch de ouders, noch de onderwijzers hebben er ietsin te brengen. Jonkheer de Savornin Lohman, één der felste strijders voor het clericale on derwijs, windt er dan ook geen doekjes om en komt er rond voor uit, dat bedoel de leuze uit holle woorden bestaat. In zijn blad, de Nederlander schreef hij zes artikelen over de Openbare School. Daarin zegt hij „Misschien wordt tegengeworpen, dat de historie nog niet is afgeloopen, m. a. w. dat, althans in Nederland, de openba re school hier en daar van lieverlede is verdrongen voor de school der ouders. Maar ook dat is onjuist. Niet de ouders zijn begonnen met de stichting van bijzondere scholen, maar in den regel althans de vereenigingen, die belang stellen in een christelijke opvoeding. Vele dier vereenigingen zijn nog in handen van enkelende meeste zijn ge sticht door leden, aan wie niet de eisch gesteld wordt, dat zij, om lid te zijn, tot de ouders moeten behooren De benoeming van de onderwijzers geschiedt door de besturen en aan de ouders is, althans verreweg de meeste gevallen, niet den minsten in vloed gegevenop den gang van hel gege ven onderwijs. Menigmaal hebben menschen medegewerkt tot het op- ricthenvoor bijzondere scholen, die hun eigen kinderen zonder naar de opertare. Natuurlijk kunnen deouders zich over het onderwijs beklagen, maar te zeggen of te beslissen heb ben zij niets, noch in de openbare nog in de bijzondere school. Er is misschien tegenwoordig hier en daar neiging om de ouders eenigen in vloed te geven, maar zelfs daar denkt men er niet aan de ouders te belasten met het besturen der school of de benoeming der onderwijzers." Uit dit citaat blijkt wel hoe het staat met die leuze van die school van de ouders! 't Zijn woorden zonder inhoud. Ook bij het onderwijs op de protestan- tische clericale scholen net als op de Roomsche hangt het onderwijs af van het inzicht van enkele personen. Domi nee en anderen, die over dat onderwijs alle macht uitoefenen. Hoever de vrij- heidderouders gaat, blijkt nitdetalloo- ze gevallen, dat zelfs de aalmoes der be deeling het dwangmiddel werd om de sectescholen te bevolken. welk een bron van ellende en jammei de uitbuitende huisindustrie voor vol wassenen en kinderen is. De thans ver schenen rapporten, dat de uitkomsten brengt van een uitgebreid onderzoek, is hartverscheurend om te lezen. De toestanden, die in - dit werk worden ge schreven, zijn een bittere aanklacht tegen onze samenleving, waarin arbeid tegen de schandelijkste hongerloonen moet worden verricht. Een der uitbuitendste vormen van huisarbeid, die vooral in Zeeland wordt aangetroffen, is het erwtenlezen. Het rapport vermeldt onder meer: „Tallooze kinderen zijn 's morgens al heel vroeg, 's middags en 's avonds, hun vrijen Woensdagmiddag tot 's avonds 9 uur, soms ook 's Zaterdags en 's Zondags, dikwijls hun heele vacantie Cte Zierikzee en Goes waren vele kinderen met z.g. landbouwverlof aan het erwtenlezen), gedoemd tot het eentonige, ongezonde erwtenlezen. Ongezond door de ont houding van buitenlucht en nachtrust, door het oog- en keelprikkelende stof, het oogvermoeiende staren op de erwten, 1 -tl-i a1 Het boek tier ellende. I, Van regeeringswege is dezer dagen een rapport verschenen, over de arbei dersgezinnen, die zich bezighouden met de zoogenaamde huisindustrie. De ten toonstelling voor huisvlijt had reeds aan honderden bezoekers voor oogen gesteld, liv.l het voorover gebogen zitten aan de taiel. Uit een navraag bij onderwijzers te Goes bleek dan ook, dat de kinderen uit erwtenlezersgvzinnen dikwerf belangrijk achterblijven, niet alleen door het ver zuimen der school (soms met landbouw- verlot) doch ook door hunne overver moeidheid en slaperigheid onder de les. De loonen, welke voor dit bedrijf wor den betaald zijn heel laag; vroeger een twintigtal jaren geleden was dat beter. Thans loopt het uiteen tusschen f 0,60 en f 0,75 per H.L. Van dit lage loon gaat een belangrijk bedrag af voor het halen en brengen, voor aanschaffing of huur van een zeef en van kunstlicht. Het laatste loopt nogal op omdat het erwtenlezen voornamelijk in de winter maanden wordt verricht. Het uurloon varieert van 1 tot6cent; het gemiddelde uurloon is 3 cent. Kor tingen worden toegepast, als het gewicht bij inlevering blijkt minder te zijn, dan bij uitgifte. Of de oorzaak daarvan is indrogen of stofverlies daarnaar wordt dikwijls niet gevraagd. Enkele malen kwam ook bij het onderzoek gedwongen winkelnering aan het licht. Natuurlijk is het met erwtenlezen ver diende loon niet voldoende voor het levensonderhoud der betrokken gezin nen. Zoo er géén andere verdiensten bijkomen, moet het burgerlijk armbe stuur of de kerkelijke diaconie helpen. Zoodra die andere inkomsten voldoende zijn wordt het gehate erwtenlezen zoo gauw mogelijk gestaakt. Die andere inkomsten worden op verschillende wij zen verkregen wat afhangt van de woon plaats. Ten aanzien van de werkplaatsen zegt het Rapport o.m. het volgende: „In zoo goed als alle gezinnen werd het werk verricht in het woonvertrek, zeer dikwijls het eenige vertrek, aan de eenige tafel. De aanblik der woningen toont al, dat een beschrijving van het erwtenlezen een beschrijving van de armoede moet zijn. In grooten getale worden de meeste onbewoonhare krot ten aangetroffen, bewoond door gezinnen van soms 10 of meer personen met een allerdroevigst klein beetje huisraad en de verhalen, die de enquêteurs te hooren kregen, waren vol van zorg en ontbering zonder hoop op verbetering. Het erwten lezen werd door velen uit wanhoop aan vaard en de weinige hoopvollen zagen verlangend uil haar een tijd, waarin die „vuile boel" en die „kinderplaag" niet meer behoefde binnengehaald te wor den." Uit de „nadere bijzonckerheden betreffende de woningen" blijkt dat de woningtoestanden, door de onder zoekers aangetroffen, allertreurigst zijn. „Vooral de vele dichtbevolkte één kamer woningen", aldus lezen wij in het Rap port, „maken als verblijf voor menschen een ellendigen indruk. Bij het binnen treden denkt men meer aan een erwten bergplaats, tot het oog een bedstede en wat huisraad ontwaart. Zoo werd één kamer van 2.30 M. breed en 3.40 M. lang bewoond door man, vrouw en 3 kinderen. Behalve de tafel en de stoelen waarop gezeten werd, bevatte het ver trek alleen een kachel en daar vlak hij de wieg, waarin een ziekelijk kindje van 20 maanden. Aan het eind der kamer een bedstede. Op de vraag, waar de beide kinderen sliepen wees de vrouw in de richting der bedstede. In die slaapplaats der ouders was dan ook een krib voor de jongens van 5 en 7jaar. Beman was werkeloos. (Middelburg). In een éénkamerwoning op een hofje, woont een visschersgezin bestaande uit 11 personen, waaronder reeds eenige kinderen boven 16jaar. Indieeenekamer, waar het geheele gezin woont; eet en slaapt, bevinden zich nehalve een oude tafel en stoelen twee ledikanten en 2 bedsteden. Op deze tafel een onooglijk smerige wollen deken en daarop de erwten. Drie vervuilde meiden, met los hangende haren en een goor uitziende jongen van 14 jaar waren aan het lezen, op tafel eenige hompen brood, waar al lezende van gegeten werd. (Vlissingen.) In een ander gezin, dat met zeven personen één kamer bewoonde was de man thuiswerkend kleermaker; vrouw en kinderen lezen erwten, terwijl achter in de kamer ver van licht en lucht in een ledikant een longlijder reeds meer dan een jaar ziek lag. (Vlissingen). Zoo mogelijk nog erger dan te Mid delburg en Vlissingen was het met de woningen te Goes gesteld. Afgrijzen ver- ,wekt het na te gaan, hoe daar gezinnen van 7 of 8 volwassen of bijna volwas sen personen, den dag en den nacht doorbrengen in één vunzige, half don kere kamer. Overdag begrijpt men niet hoe daar door allen geslapen wordt, maar als men laat op den avond komt en ziet, dat reeds 3 kinderen in een kleerkast liggen, terwijl van lompen, zakken en kleeren op vloer en tafel nachtlegers worden gespreid, is het onbegrijpelijke mogelijk gebleken. Wij zullen ditmaal maar niet alle gevallen vermelden, welke in het Rapport zijn gerelateerd. Slechts enkele der ergste. „Een gezin werd bezocht, bestaande uit man, vrouw en 10 volwassen of bijna volwassen kinderen, alles te zamen wo nend in één kamer van 3.80 bij 3.50 M. (Goes). Verregaand vervuild en ondragelijk stinkend was de woning van een gezin van 5 personen; als eenig huisraad een wieg met lompen, een tafel, een kachel en afzichtelijke bedgordijnen; de vrouw en kinderen in de hoogste mate vervuild en haveloos. (Goes). Even erg was het in 2 gezinnen van respectievelijk 8 en 7 personen, waar voortdurend niet opgeruimde wiegen, ledikanten en bedsteden met afzichtelijk „beddegoed" te aanschouwen en te rui ken zijn. (Goes). Bewoonbaarder, maar vooral zindelij- ker dan te Goes, zijn de bezochte wo ningen te Arnemuiden, ofschoon ook hier enkele krotten zijn aan te wijzen, waar van de vroegere welvaart niets meer te bespeuren is en ontbering de liefde voornetheid heeftdoen verdwijnen. Te Middelburg werd o.a. een gezin van 11 personen aangetroffen, dat een huisje van f 1,50 bewoonde, bestaande uit een kamer en een zoldertje, waar een deel der kinderen sliep. Als het regent, druipt het water tot op de tafel in het woon-, slaap», kook- en werkver trek, maar de eigenaar laat er niets aan doen, omdat een gezin met 9 kinderen niet gemakkelijk een andere woning krijgt. De man verdient als spoorweg werker f 8,de kinderen met erwten lezen voor, tusschen en na schooltijd tot 10 soms 12 uur 's nachts f 2,50 h f 3,per week. Een gezin met 6 kinderen, waar de man al 21/.2 jaar ziek is en niets ver dienen kan (hij krijgt f2,bedeeling), woont in één kamer, hoog 2.30 M., lang 4.5 M., breed 4 M., en een zoldertje met slaapplaatsen; het behangsel hangt in vellen van den muur, die van onder geteerd is geweest; in een hoek een bedstee met versleten gordijnen, daarbij een ledikant en 2 wiegen, alles met lorren als beddegoed; al wat verlezen kan,zit. orn de tafelverder bevat bet vertrek een versleten kachel, een pakkist en voor 't raam een overblijfsel van gor dijnen. (Middelburg)." Wordt vervolgd.) Baudouin, is een verklaring te vinden voor de „tanderosies*, die men by' skeletten uit den steentijd zoo vaak aantreft. Als bewijs voor de juistheid zijner opvatting voert Baudouin voorts aan, dat bü de weinige volken, die nog heden ten dageaardetersz'gn, het gebit eveneens uithollingen, woekeringen en inkervingen vertoont. Op grond dezer overeenstemming is derhalve aan te nemen, dat de eigenaardige verschijnselen van het praehistroische menschelyk gebit aan het aardeten te wyten zijn. De mensch uit den steentijd als aardeter. Marcel Aaudouin heeft, in de Fransche Academie van wetenschappen, verslag uit brengend over zijne onderzoekingen betref fende 't gebit van den praehistorischen mensch, enkele interessante mededeelingen gedaan over het voedsel, dat de mensch in den steentijd gebruikte. Meermalen reeds was den onderzoekers opgevallen, dat de tanden van de praehistorischen mensch eigenaardige woekeringen vertoonden. Over de oorzaak was men het echter oneens. Nu was het Baudouin by bepaalde diersoorten vooral bij varkens opgevallen, dat de tanden daar de zelfde woekeringen vertoon den en op dezelfde manier waren afgesloten. Men weet, dat de praehistorisehe menschen niet alleen van vleezen leefde, maar ook van plantaardige voortbrengselen, wortelen b.v. De aard-, zand- en steendeeltjes, die aan de ongereinigde wortels kleven, laten aan het gebit sporen ua, en aldus, zegt Een nieuw procédé van rooklooze verbran ding. Richard Lehmann, uit Swinemünde heeft 'n een nieuw procédé ontdekt om steenkolen, briketten, hout enz., te verbranden, zonder dat zich hierbij eenige rook ontwikkelt. Voor een kring van deskundigen heeft hy zyn verbrandingsaparaat en zijne werking gedemonstreerd, met het resultaat, dat de verschillende technici er opgetogen over waren. Het speciale voordeel vanLehmann's vinding schijnt te bestaan in een juiste regulatie van ontbrandings- en ontvlam- mingstemperatuur, benevens van zuurstof- toevoer. Het apparaat zeifis zeer eenvoudig. Naar het heet, zal het procédé spoedig in 't grootbedrijf toegepast worden. De strijd om de identiteit van den jongen graaf Josef Kwilecki wordt voortgezet ook na den dood van graaf Hector Kwilecki, die bij den strijd om het majoraat van Wroblewo de grootste belangen had. Werd het proces in vorige instanties gevoerd tegen graaf Zblg.niew Kwilecki, om hem te dwingen aan de baanwachtersvrouw Cücilie Meyer zijn zoon af te staan, thans is tegen Josef Kwilecki zelf een aanklacht ingediend. De hardnekkig op haar vermeend recht staande moeder eischt de Wettelijke erken ning, dat Joseph Kwilecki haar buitenech telijke zoon is en de met deze erkenning verband staande wijziging van het register van den burgelü'ken stand. Nadat het Lands- gerechtshof in Posen haar eisch niet ontvan kelijk had verklaard, heeft zy zich gewend tot de rechtbank te Breslau, die den 12en Maart vaststelde als eerste termyn van het nieuwe proces. Het verzoek van Cacilie Meyer, als onvermogend, om kosteloos te kunnen procedeeren, werd van de hand gewezen. De geneeskundige behandeling in het oude Ninivé. Bij de opgravingen in het afgeloopen jaar op de plaats, waar eens het Ninivé stond, zyn o. m. een aantal bescheiden gevon den, die inzicht geven in de geneeskundige be handeling door de artsen uit het voormalige Assyrië. 600 jaar voor bet begin onzer jaartelling. De verschillende bescheiden maakten deel uit van de bibliotheek, die Assurbanipal eens in Ninevé heeft aange legd. De As8yrische artsen blijken dan over het geheel er nog al een naïeve methode van behandeling op na te hebben gehouden. Zoo werd als middel tegen koliek voor geschreven, dat de patiënt op handen en voeten over den grond zou kruipen. De benauwde stumper kreeg het hierdoor ver moedelijk nog benauwder; welnu, een goede dosis koud water hem over het hoofd ge smeten, zou hem wel voldoende afkoelen. Gewoonte-drinkers werd" voorgeschreven zich van alle drank, dus ook van water, te onthouden; veelvraten kregen heelemaal niets te eten. De meeste gebruikelijke ge neesmiddelen waren olijfolie, wonderolie, dadelstroop, honig en zout. Een probaat middel tegen alle galachtige aandoeningen vormden inwrijvingen met- uien. Ondanks de opheffing van de staking der spoorwegbeambten in Argentinië, onder vindt de handel nog groote schade, doordat de dienst nog lang niet geregeld is. De kooplieden protesteeren luide tegen dezen warboel. De politie te Parijs heeft Zaterdag de hand gelegd op een winkeldievegge, die zichzelve met recht den titel van „koningin der étalage-roofsters" zou kunnen geven. De vrouw, Anna Georges, werd gearresteerd op het oogenblik, dat zij een grooten winkel wilde verlaten zonder by de kas aan teloopen en het pond boter te betalen, dat zy er gekocht had. Op het politie-bureau werd de vrouw gefouilleerd en men vond onder haar kleeren een groot aantal voorwerpen, welke zij dienzelfden dag in vijf groote bazars had gestolen. De vrouw bekende étalage-dievegge van beroep te zijn. By een huiszoeking in haar woning vond de politie voor minstens 15 000 francs waarde aan splinternieuwe winkelgoederenkasten, commodes, laden zaten propvol kostbare sloffen, batist, zijde, fluweel, dure schoenen, waaiers, marmeren beeldjes. De dievegge is getrouwd Maar haar man lag, zoo ver klaarde hy zelf, voor een oortje thuis. Hij is beamble in een groote bazaar, en telkens als hu zijn stem verhief tegen de on wet tige handelingen van zijn vrouw, nam deze pleizierige levensgezellin een stevige laten sloeg er den held mee, tot zy' er moe van werd. Anna Georges is in verzekerde be waring gebracht. Ten laatste onstond een De korperaal der politie tri om zich te verdedigen tege welke op hem werden geda; zen bekwamen verwondingi Weldra daagde voor de poll op en met -behulp van derti den zeven belhamels gearref De Chineesche gemeente bi geen sprake was van een v de stry'd ontbrandde tusself met en zonder staart. Men verwacht dat de revol Medan aan zullen dringen f van nieuwe officieren hunne van partijgenooten. De politie patrouilleert. Een man, die blijkbaar nl hoofd was, heeft hedenochtei gebouw van het Duitsche ge den Langen Vijverberg passé stok een vijftal ruiten van de I ping stuk geslagen. Hij wercj aan de politie overgeleverd. Britsch onderdaan. De Parysche politie heeft, weet, thans drie van de vier in de Rue Ordener den bankt overvielen in handen. Maar de ge Octave Gamier, die Cab; verwondde, met een schot uit is nog steeds onvindbaar. Zijif door België, over Holland, naar en de recherche teParysisva Garnier, een zeer bekwaam b wel eens in dienst kon zijn gei der talrijke Berlijnsche tearo rooms of hotels, die bij voork- pastei- en banketbakkers in d| Het signalement van den Parijs .is thans in alle Berlijnsche bladt Volgens een bericht uit Jen ■een onbekende het slot van üt kerk van het Heilige Graf verb: daad groote beweging heeft ver der de christelijke bevolking. D de kerk wordt, zooals bekend] door een aanzienlijke Muzelman: De patriarch en de consuls hel de Turksche regeering gewend, f last van het gemeentebestuur w| Om eventueele diefstallen te wordt de kerk door troepen be Twaalf menschen verdrot Uit Moeara Sipongi komt hetj een Europeesch opnemer van een maatschappij daar in de buurt Datar mei 15 koelies werkzaan richtte. De koelies hadden een bil riviertje betrokken, 's Nachts kw den aanhoudenden regen een bandjir opzetten en de waterma voerende boomstammen, steenel veegde de hut van de 15 inland meldt de „Sum. Bode". Van de 15 menschen, die door dl stroom werden meegesleurd, wistj drie te redden. De twaalf anderen en heeft men hun lijken later gevonden en begraven. De Europeesche opnemer is m^ gevaar ontsnapt. Een Hollander te Antwerpen vl Thans is absoluut vastgesteld, zelfmoord geen sprake is in de geilt zaak van de diamanthandelaar M., De raporten van de geneesheerer luidend in dit opzicht. Nie' allel moordenaar hun slachtoffer bebbq door middel van het scheermes, eerst getracht hem te wurgen. Dat deskundigen opgemaakt, uit indri^ men aan de hals van hetslachtoffer i is bewezen, dat de moordenaars de plaats beraamd hebben, waar z gelukkige zouden dooden. Achter heeft men namelijk de overblyfsele houtvuur gevonden. Men kan dus ar dat een of meer individuen den heer daar afwachten. Daar het dien dag 2 was, hebben zy een vuuraangestokl rende dien tijd is een medeplichtige gaan opzoeken en heeft hem daarhei De justitie stelt thans alls poging- werk. om te weten wit het laatst m son is gezien. Ook de leverancier van wordt vlijtig gezocht. De opening van de safe heeft aan I gebracht, dat het slachtoffer vorl francs aan diamanten bij zich droegt de partijen betreft die hij te voren]] missie had. Het juiste bedrag van I is nog niet bekend. Een straatgevecht. De veeten welke gedurende langen tyd bestaan tusschen de leerlingen der Maleische en Chineesche scholen te Medan, openbaar den zich in kloppartijen tusschen Chinee- schen jongens. Tal van Chineezen verleenden den vechtenden bijstand, toen een korperaal der politie aanstalten maakten om ze te scheiden. geroemde onschadelijk en van oudsll JACHTWATïJ van J. A. Basie te Alkmaar is o. krijghaar te Dirksland by A. van Cj brugbe en te Middelharnis bjj de RooiJ a 50 cent per fleschje, voor gaande kinderen onmisbaar. I voor Paarden in pakken van 21 /2.1 en Goede uitwerking verzekerd. Dijkema Ac Doornl SOMMELSDMK.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2