Isdijk. Vermelding. KERN, f8,- U- .1N f 5,50 iet beste. ang, „VOORUIT TWEEDE BLAD raliteit. m kwaliteit met It aan winkeliers leverei. "Ï3TKKCHT 1S76. en 2» Kaiserstnwle IN UURWERKEN. Zenith Stoomwasch-, Badinrichting SOMMELSDIJK Lr. isterdam. No. 12 7 Febr. 1912 Plaatselijk Nieuws. erhoofden. nilen al *0 .jaar gebruikt. it per flacon. It per flacon, leker te Middelharnis. VlERIEN ES [alkmaar. ifloop ia voorgekomen met EN GOUDSMID. ALLER SOORTEN /itsersche Horloges Zilverwerken, nies en Barometers RIJSNOTEEKING. ■n. ^a.rm.e ]£-a.ip- :Ae-cadcr- 0,25 lart van 20 stuks) 4,— 0,15 ■art van 20 stuks) 2,50 0,10 lart van 20 stuks) 1,75 2 :n De vischsloep „Anna". Bange angst waarde rond in zoo menig vissebersgezin. Op den oceaan kampte de broze vaartuigen met het geweld van wind en golven. Huilend loeide de storm en elke vlaag ver vulde het hart der angstige vrouw, der kleinen, die moeder zagen weeuen, met bange vrees. Wat vermag een schip, hoe sterk door menschenhand gewrocht, tegen het ontzaglijk ge weld der ontbreidelde natuurkrachten? Helaas, de hoop, dat de treurende moeders, de arme kleinen den geliefden man en vader, die in het barnen der gevaren het brood zocht op de wijde zee, zullen terug zien, kan niet meer gekoesterd worden. De vischsloep „Anna" van ae firma Wed.C. Kolff& Zoon, waarop schipper Anth. den •Braber met zijn bemanning voer, is reeds weken over den tijd. In een feilen sneeuwstorm is het vaartuig naar alle „waarschijnlijkheid een prooi der woeste golven geworden?9 Dat zal, naar wij vreezen, de vreeselyke werkelijkheid zijn, die niet ontkend kan worden. In de kille golven hebben weer dertien kloeke visschers van ons dorp hun graf gevonden. In hun ster vensnood zal de laatste beê hun op de lippen gekomen zyn voor de ge liefden, dien zij achterlaten in de kleine woning. Ach, wij kunnen zoo weinig troost bieden aan die treurenden. De gesla gene wonde is zoo schrijnend-droef, het "verlies zoo smartelijk en onher stelbaar. Maar ter nagedachtenis dier kloeke mannen, gevallen op het roem- volle veld van den arbeid, is het onze plicht de hulplooze weduwen en wee zen, die onverzorgd achterblijven, te steunen naar ons vermogen. Op ons allen rust de plicht, het gebrek te weren uit die tot voor kort zoo ge lukkige gezinnen, die zich op éénmaal beroofd zien van dierbare verwanten, die zwoegden voor het dagelijksch brood De stormen des levens blijven nie mand gespaard. Als de naastenliefde en barmhartigheid ons hart vervullen, zullen we begrijpen, wat de plicht van ons vraagt. Toone ieder zijn deelneming in de vreeseljjke ramp door den meest mo- gelyken steun aan de achtergeblevene gezinnen. Dat zal het schoone getuigenis zijn, dat wij de dapperen weten te eeren, die vielen als offers der zee! Vraagt men ons, op welke wijze men in den nood der achtergeblevenen kan helpen voorzien, dan wijzen wij op het visschersfonds, dat bestemd is om in dergelijke gevallen steun te verleenen, en dit ook ongetwijfeld nu naar ver mogi-n zal doen, al zijn de inkomsten op verre na niet voldoende om, nu de rampen elkaar zoo kort op elkander opvolgeD, de uitkeenngen tebestrijden. Iedere gift tot steun zal dan ook onge twijfeld door den Penningmeester, den heer C. Kolff G.C.Mz. in dank worden aanvaard, Mochten er echter zijn, die hunne bijdragen liever op andere wijze wenschen te zien besteed, dan zal er ook voor hen ongetwijfeld wel gele genheid gegeven worden om hunne gaven te offeren. Laat een ieder echter overtuigd zijn van de spreuk: wie spoedig helpt, helpt dubbel! Vrijdag 9 Febr. a.s. des avonds half 7, zal door de zangvereenigingen vati Middel harnis en Sommelsdijk een uitvoering worden gegeven, onder leiding van den heer Jb. Koote, ten bate der nagelaten betrek kingen van de verongelukte vischsloep „.An na." De entree bedraagt slechts 10 cents. We wekken een ieder op er heen te gaan. Door de veelgevallen sneeuw kou Zater dag een locomotief van de tram, richting Ouddorp, niet voldoende trekken en moest een tweede ter assistentie worden na gezon den. De heer van Heest, conducteur der R. T. M. alhier, is tijdelijk overgeplaatst naar het station Sijpe als assitent-station- chef. Wegens de invallende vorst heeft de stoomboot Middelharnis den dienst tijdelijk gestaakt. Maandag had O. V. N. het ongeluk op het jjs op de Vliegers zoodanig te vallen dat hij ondersteund huiswaarts moest kee ren Na de plotseling invallende dooi werden Woensdagmorgen de uitwateringsluizen van den Oudelandschenpoldergeopend. Door het plaatsen van palen werden de ijsschollen gebroken, voor dat zij de sluizen passeerden. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Burgemeester Mijs L. Koster Sr. f 630 Paul Kruger H. Langbroek 500 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 1900 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 930 Wilbelmina L. Koster Jr. 400 M1DDEL11A li.VIS- Omtrent den heer Leydensdorff, die met, de dames Swaan en Schlüter op Woensdag 15 dezer voor het Nutsdepartement Middel harnis-Sommelsdijk een concert zal geven, vinden wij in de N. R. Ct. van 2 Februari jl. het volgende ver meldt, naar aanleiding van zijn optreden in het concertgebouw te Amsterdam: De heer Leydendorff kon zich in zijne hoogst gevoelvolle voordracht weer bijzonder onderscheiden, het orkest bezit in heineen zeer talentvol violist, die schoon de toonge- ving somtiids aan glans nog kan winnen, van een meer dan gewoonte begaafdheid blijken geeft. De moeilijke passages van het Ronde la Zingiore werden op een benijdens waardig rustige wijze weergegeven, terwijl het spel zich bovendien van eene ongerepte zuiverheid deed kennen. Het publiek heeft den kunstenaar, wien een krans werd aangeboden, zeer hartelijk toegejuicht. Voldoende blijkt uit het voorgaande dat de Nutsleden ditmaal iets superieurs hebben te wachten. van de uitvoering der Qymn. vereen„Sparta" op Zaterdag 3 Febr. jl. Zaterdag gaf de Gymnastiek-Vereeniging „Sparta" haar jaarlijksche uitvoering in de concertzaal „Meijer". Om half acht opende de voorzitter van „Sparta" de vergadering, waarna men dadelijk met de oefening be gon. Zij, die het vorig jaar de uitvoering hebben bijgewoond, waren overtuigd, dat de leden hun best zouden gedaan hebben, doch dat zij zoover gevorderd waren had den zij zeker niet gedacht, want werkelijk lieten zij iets zien, wat we van reeds meer gevorderde gymnasten mogen verwachten. Zeker is voor een groot deel die vooruit gang te danken aan den ijverigen en kun- digen directeur, den heer Van Dijk van Schiedam. De Spartanen mogen zeker zoo'n leider op prijs s:ellen. Alles, wat we te zien kregen, zoowel de vrye- en staaf als de toesteloefeningen, liepen goed van stapel ook de pyramidale groepen'gaven ten slotte iets aardigs te zien. Om ongeveer tien uur waren de gymnasten klaar. De heer Hössen, als voorzitter der Flakk. Sportvereeniging, dankte èn directeur èa leden van Sparta voor hetgeen ze dezen avond hadden laten zien. Hierna begon het bal, dat heel gezellig verliep en tot klokslag twaalf uur duurde, daar het toen, met het oog op den Zondag moest eindigen. Een ding is maar jammer, ul. dat er zoo weinig belangstelling bestaat voor deze nut tige vereeniging die toch de oefening en staling van lichaam en spieren beoogt. Wel was er tamelijk publiek, maar daaronder weinigen, die entrée betaalden, zoodat deze avond voor Sparta een belangrijk tekort opleverde. Wy hopen echter, dat zij het hoofd boven water zal houden en met de hoop op betere tijden zal trachten, in stand te blijven, misschien is hier of daar nog wel een begunstiger te vinden. Verder kunnen wij niet meer, dan de jongelui van Middelharnis en Sommelsdijk opwekken, lid te worden van „Sparta". (Zie Ingezonden stukken.) SOMMELSDIJK- Met 1 Februari jl. zyn op de O. L. school alhier 37 nieuwe leer lingen toegelaten. - Dinsdag jl. zakte het 7-jarig zoontje van A. Hoek, dat zich op het ijs vermaakte op het Spui door het broze ijs. Leendert Wielhouwer en G. v. d. Nieuwendijk wisten het kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, met eigen levensgevaar te redden. Verslag der Alg. Verg. derCoöp. Bij. „Volharding", gehouden 2 Febr. in de zaal van den heer Gaanderse. Na opening door den voorz. werden de notulen der vorige verg. gelezen en goed gekeurd. Door den penningm. werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Uitvoerig werd door dezen verschillende posten toegelicht, waarna rekening en verantwoording werden goed gekeurd. Ook de winstverdeeling, zooals die door het bestuur was voorgesteld, werd goedgekeurd, doch vaststelling van het bedrag tot storting in de reservekas, werd aangehouden tot na behandeling van punt 4 der agenda (ondersteuningfonds). Daarna werd door den secr. het jaarver slag uitgebracht. Hieruit bleek, dat sinds de oprichting het ledental met 30 was toege nomen, terwijl 1 lid uittrad, zoodat het aantal leden reeds tot 71 gestegen was. Deze toonde daaruit met verschillendecti fers in vergelijkingen den voortdurenden groei en omzet der vereen, aan, waarna ook dit door de verg. werd goedgekeurd. Punt 3 der agenda bevatte voorstellen van het bestuur tot wijzigingen der statuten. Deze wijzigingen werden door den secr. toegelicht. Met algemeene stemmen werden de voor gestelde wijzigingen der art. 22, 36 en 44 goedgekeurd en wijziging van art. 36 aan gehouden tot na behandeling van punt 4 der agenda. Dit punt, instelling van een steunfonds, werd door den penningm. ingeleid. H(j begon met er op te wijzen, dat het bestuur thans geen recht heeft, ingeval een lid bij ziekte, ongeval of ouderdom, tot betaling niet in staat was, helpend op te treden. Tot heden was zooiets nog niet voor vallen, doch dergelijke feiien konden zich dagelijks voordoen en achtte het daarom den plicht der vereen, te zorgen,datniemand der leden in dergelijke gevallen moest aan- gewezen zijn op de hulp van particulieren of anders ongeholpen zou blijven. Op groDd van deze overwegingen had het bestuur eenstemmig het voorstel op de agenda ge plaatst. Bij de hierop gevolgde bespreking betuigde F. Razenberg zijne instemming met het voorstel. De commissaris Hameete sprak er tegen, zag in dergelijke gevallen gaarne geholpen, doch meende, dat de vereen, zich begaf op een terrein waar instellingen van liefdadigheid en particulieren reeds genoeg deden en was van oordeel, dat hier óók gevraagd zou moeten worden, althans vol gens het ontwerp-reglement, Voorts zag hij er voor het bestuur zeer veel moeilijkheden aan verbonden en verwachtte er weinig nut van voor de vereen. De penningm. voerde daartegen aan, dat het z.i. nu volstrekt geen bezwaar was, iemand van onder liefdadigheid te houden. Integendeel 1 Waar men als leden reeds sterk verbonden is, legt dit verband in zulke gevallen aan ons toch ook verplichtingen op. De secr. kantte zich tegen de voorstelling van Hameete als zou het vragen hier 't zelfde zjjn, ais by liefdadige instellingen of particulieren. Z. i. bestond hier een zeer groot verschil, daar gevraagden steun van particulieren eet. toch altijd min of meer het karakter van gunst draagt, terwijl uit het'ondersteuningsfondsde leden aanspraak op steun kunnen doen gelden als een recht. Door dezen werd toen het ontwerp-regle ment toegelicht, wat na eenige opmerkingen van F. Razenberg door de verg. goedgekeurd. De com. Hameete stelde voor, over deze zaak met briefjes te stemmen, omdat mis schien ieder zich niet openlijk vóór of tegen wilde uitspreken. De secr. wees erop, dat dit volgens de statuten alleen voor personen gold, doch de groote meerderheid der veig. verklaarde zich voor schriftelijke stemming. Na gehouden stemming bleek, dat het voorstel was aangenomen roet 44 tegen 9 stemmen. In verband met dit voorstel was nog eene wijziging van art. 35 dei statuten voorge steld, welke wijziging eenstemmig wordt aangenomen. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werd het dag-bestuur en de aftredende be stuursleden en commissaris herkozen. Op voorstel van het bestuur werd dit met twee leden uitgebreid en waarvoor het den leden in overweging gaf, hiervoor twee leden uit S.dijk Middelharnis te kiezen. Na gehouden stemming en herstemming werden daartoe aangewezen S. v. Nimwegen en J. Volwerk. Bij de rondvraag besprak de secr. nog even art. 19 der statuten. Aan de hand van een pas voorgekomen geval, waarbij een lid een ander had mede- gedeeld, dat het inleggeld (f 10) voor altijd aan de vereen, verviel, wees hij er op dat dit inleggeld altijd het eigendom is en blijft van ieder lid; dat het enkel noodigisvoor 'tdrijven der zaken, en dat men, eenmaal uit de vereen, tredende, dit geld, (mits het inleggeld een jaar is volgestort geweest) terug kreeg. Niets meer te behandelen zijnde, werd de verg. met een woord van dank aan de leden voor hun trouwe opkomst, door den voorz. gesloten. STELLENDAM- De heer D, van Lenten, die zich jaren geleden ter verbetering van positie naar N. Amerika begaf, en zich dezen zomer naar Stellendam inscheepte met het doel zijne familie te bezoeken, is na een verblijf alhier van enkele maandeD, weder naar de Nieuwe Wereld vertrokken. Hadden we gedacht, dat deze winter weer zou voorbijgaan, zonder van de schaat sen gebruik te kunnen maken, dank de paar koude dagen is er toch nog op de ijsbaan gereden. Wel had de sneeuw veel bedorven doch het bestuur van de üsclub heeft gedaan wat het kon om de baan berijdbaar te maken. Bij zoo'n gelegenheid blijkt juist het groote nut van een vereeniging. Jammer dat de dooi weeral is ingetreden. De baan was nu zoo mooi. Zondag werd door werkvolk van de R. T. M. het zyliintje loopende naar het steiger aan het havenhoofd alhier van de massa gevallen sneeuw gezuiverd, naar men zei, omdat de tramboot, bij doorgaande vorst, in onze haven zou komen, daar de vaart op Middelharnis gestremd zou zijn. Een boot der Maatschappij is heden, Dinsdag, even in de kaai geweest. De stoomboot Maasnymph heeft Dins dag de vaart op Rotterdam gestaakt wegens het ijs. Maandag reeds kon zij niet verder dan tot Helvoetsluis. Het dooiweer van heden zal het ijs echter wel snel doen op ruimen. Door den raad dezer gemeente is aan genomen het voorstel een weg aan te leggen ter breedte van 5 Meter en loopende van den Schoolachterweg tot aan den Achterweg van Kavel Elf. Velen, maar voera) Elvenaars zullen hierdoor gebaat zijn. De Muziek vereeniging alhier is gedwon gen dezen winter zonder uitvoering te laten voorbijgaan, aangezien geen localiteit is te krijgen. Vroeger werden deze uitvoeringen altijd gegeven in de zaal van den heer Knöps. Nu een paar winters in de pellerij der heeren Jansen. Daar het hier niet meer kan en de heer Knöps zijn zaal aan de vereeniging weigert, is het niet mogelijk uitvoering te geven. Kunstlievende leden zullen begrijpen, dat geen onwil in 'tspel is bij de vereeniging. GoEDEREEDE. De Naaivereeniging „Doe wel en zie niet om" alhier, hield heden hare gewone jaarlijksche uitdeeling. Vervaardigd werden 125 kleedingstukken en aan 18 huis moeders, daarvoor in aanmerking komende uitgereikt, wat met deze strenge winterda gen zeer welkom was en gewaardeerd werd, getuige de ongekunstelde dankbetuigingen daarvoor. Een woord van lof en waardee ring zij genoemde vereenigiDg niet onthou den, die tengevolge had harer belanglooze werkzaamheden, vele minstvermogende moeders eene nuttige verrassing bereidde. In den steun van meergegoeden, door wien zy dit alles kon verrichten, wordt dan ook deze Vereeniging verder aanbevolen. (Niet van onzen gewonen correspondent). De pogingen van eenige landbouwers van hier, Ouddorp en Stellendam, om voor deze gemeenten een dekhengst aan tekoo- in Henegouwen (België) zijn voorloopig mislukt. De heeren E. F. de Houdt en P. van der Wende hebben hunne benoeming tot Voorzitter en Secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim alhier aangeno men. De vorige week kon men aan het Noordzeestrand onder deze gemeente nog een tweetal jongelingen zich zien vermaken met baden. Volgens mededeelingen van het Loods- wezen is als geringste diepte in het Noord Pampus (Goereesche Gat) gevonden: middenvaarwater 5,10 M.spitsetonskant 5,70 M.en stompetonskant 4,60 M. In verband met den ijsgang zyn de gasboeien in het Goereesche Gat tijdelijk opgenomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, op net beroep van de gezondheids commissie te Middelharnis, alsnog onbe woonbaar verklaard, met last tot ontruiming binnen zes maanden na de dagteekening van hun besluit, de vijf woningen aan de Ca- tharinastraat alhier, welke de raad dezer gemeente geweigerd had onbewoonbaar te verklaren. OUDDORP- Verleden week tusschen Don derdag en Vrijdagnacht zy'n hier buiten de kom van de gemeente op verschillende plaatsen de groote en kleine afsluitingen voor de woningen vernield. De daders zijn nog niet bekend. B. S. werkzaam aan den nieuwen vuur toren had het ongeluk een spijker in zijn hoofd te krijgen waarbij bij zich ernstig verwonde, terwijl J. A. D. een spijker in zyn voet trapte en zich ook ernstig ver wondde. Teleurstelling. Dinsdagmiddag zou hier ringrijdery op schaatsen plaats hebben. De commissie van de IJsclub had voor mooie prijzen gezorgd en er was veel volk naar de bewuste plaats gegaan. Ook de deelnemers hadden er zich op voorbereid maar door de sterke dooi kon het tot groote teleurstelling van allen niet plaats hebben. OUDE TONGE- 1 Februari is bet huis met schuur en pakhuis aan den Zuidlandschen dijk te Oude Tonge gezameliik ingezet voor de som van f 1910,— door C. Snijder alhier, In genoemd huis wordt een broodbakkery uitgeoefend. NIEUWE TONGE- Aan het Hulptelegraaf en Telephoonkantoor werden gedurende de maand Januari behandeld 204 Telegrammen 427 telepboongesprekken en 24 telepboon- oproepberichten, zynde totaal behandeld 665 berichten. OOLTGENSPLAAT- Door stemgerechtigde lidmaten dei Ned. Herv. gemeente alhier zijn Donderdag, 1 Febr. jl. herkozen als leden van Notabelen de heeren dr. J. A. Hers en W. den Braber, en is zoodanig gekozen, in de plaats van den heer A. de Bruin, die tot Kerkvoogd is benoemd, de heer P. Korteweg Dz. Verslag van het behandelde ter Alge meene Vergadering van de Vereeni ging „Steunt elkander" onderling zie kenfonds), gehouden op 80 Januari 1912 in het Hotel Hobbel te Oolgens- plaat. Aanwezig 27 (van de 73) leden, donateurs en begunstigers. De Voorz. de heer Jób. Bol, opent de vergadering met een welkom aan de aan wezigen. Hy memoreert de voornaamste

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5