Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EËRSTE BLAD. Het laatste geluk. A o. 12 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij m Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltgra/ve cLer te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meern 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. 0e volksvijandelijke wet. Hand over band neemt in alle kringen der samenleving het verzet tegen de rampzalige tariefwet toe. Het Anti-tarief comité ontvangt dagelijks steun van fabrikanten, handelaars, landbouwers, boomkweekers, tuinders, bollenkweekers enz. De clericale bladen trachten het voor te stellen, alsof de leden van het Anti-tariefcomité enkel vrijzinnigen zijn. Dat is niets dan een lengen. Verschillende steunpilaren der rechter zijde hebben in het Anti-tariei-comité zitting. Wij noemen o.a.: A. Jurgens (Roomsch-katholiek) mar garinefabrikant te üsch. J. v. Schijndel, (Roomsch-katholiek) Stoomschoeneniabriek te Schijndel. P. W. Sutorius (katholiek) lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. J. J. Smulders (katholiek) lid van den Raad van Beheer der werf „Gusto" te Schiedam. W. H. van Oordt (christelijk histo risch) te Rotterdam. M. C. v. d. Pol (antirevolutionair) to Rotterdam. J. Schwartz (antirevolutionair) mede directeur der Bierbrouwerij de Gekroon de Valk te Amsterdam. v. d. Waal (katholiek) directeur der lingeriefabriek te Amsterdam. Van al deze namen is het niet alleen bekend, dat zij tot de rechterzijde be- hooren, maar van velen hunner weet men ook, dat zij bij verkiezingen hun krachtigen steun aan de clericale partijen hebben verleend. Juist het ontzag'lijk nadeel dat alle takken van bestaan van de rampzalige tariefsherziening dreigt, doet deze man nen met ons den strijd aanbinden tegen de regeeringsplannen. Clericale blaadjes doen al het mogelijke om het voor te stellen alsof de Anti-tariefbeweging een vrijzinnig complot tegen de regeering is. Die volksbedriegers hebben Standaard en napraters noodig om hun lezers te bedotten. Als deze vernemen, dat zoovele hoogstaande mannen van rechts zich FEUILLETON. NAAR FELIX HQLLAENDER. 19) Ik heb slechts rekening te houden met uw wensehen en wensch u in deze moeilijke uren moed en innerlijke kalmte en ben ten allen tijde de uwe. Nadenkend, bijna verlegen beschouwde ik haar schrift, opende daarna langzaam en beslistden eersten brief. Hij luidt: „In diepe verontwaardiging en met bitter verdriet schrijf ik deze aan den man, dien ik bemind heb en thans diep voor me in het stof zie, in het stof van ruwheid, lafheid en leugen. Met laffe brutaliteit heb je me uit mijn huis gedreven en me dakloos gemaakt. Mij heb je als een oud vod weggesmeten alleen om je zelf te doen beklagen en medelijden op te wekken. Achter mijn rug heb je mijn huis gesloten en als een gemeene deserteur ben je plicht, recht en eer ontloopen. Hoe mannelijk! Mij kan je niet het geringstena- geven, behalve dit, dat ik mijn man meer was dan mijn kinderen, dat ik om hetgeen ik om jou geleden, de kinderen vergeten heb. De vrouw, die men beeft bemind, zonder steun met de kinderen te laten gaan verklaren tegen de tariefwet, zullen ze gaan begrijpen, waarom het gaat. En dat vooral moeten sommige clericale organen tot eiken prijs voorkomen. Zoodia de kleine luyden de oogen opengaan, is het uit met de clericale heerschappij. Om de toetreding van zoo velen uit de rechterzijde tot de Anti-tariefcomité blijkt weer opnieuw de onwaarachtig heid van de antithese] euze. Moge het gelukken door vereenigde krachten ons volk te behoeden voorde volksvijandelijke wet van minister Kolkman. De duurte-toeslag. De Eerste Kamer heeft met groote meerderheid de wetsontwerpen verwor pen waarbij aan de ambtenaren en werklieden in 's rijks dienst, als zij min der dan f 1000 'sjaars verdienen, een toeslag van f 20 voor den duren tijd werd gegeven. Er zijn daar in de eerste kamerzonderlinge argumenten te berde gebracht. Er was een spreker, die roe rend betoogde, dat men dien toeslag niet macht geven, omdat men moest denken om de belastingpenningen der burgers! We hebben onze oogen uitgewreven, toen die katholieke spreker dat zijde. Want juist deze partij beeft als invloed rijkste in'de Roomsche coalitie nimmer aan die dierbare belastingpenningen ge dacht. Door haar hulp is aan het militairisme onder clericaal bewind 10 milloen 'sjaars meer in den muil geworpen. Door haar hulp werd f 400000 ver knoeid aan nuttelooze premie-vrijwil ligers. Door haar hulp worden millioene ge geven aan Sectescholen zonder eenigen waarborg voor goed onderwijs. Door haar hulp worden tonnen gouds besteed voor de tractementsverhooging der officieren. Toen hoorde men geen Roomsch Eerste-Kamerlid spreken over de dier bare belastingpenningen. Doch nu het eén onnoozele f 20 betreft aan tal van kleine luijden, komen eensklaps de be- lastingpenningen in gevaar Het is het oude liedje. Men meet de grooten met een anderen maatstaf dan dat over je hart te kunnen verkrijgen kan ik niet begrijpen. Welke sterke handen en hoe vele zullen je getrokken hebben want tot zulk een slechtheid zou je zelf niet in staat geweest zijn. Verborgen achter het schort van je zuster,hoe mannelijk Welbewaard in het huis zijns broeders, en ik niet de kinderen dakloos, vogelvrij Ik houd mijn hoofd vast alsof ik gek ware en vraag mij af: Hoe was dat mogelijk? Tot in mijn stervensuur zal ik je dat niet vergeven. Met een voorbeeldelooze wreedheid heb je met me omgegaan. Wat. heb ik toch gedaan Heb ik misschien onzen echt verbroken? Maar ook dan had je me niet erger kunnen behandelen, want als een eervergeten maagd heb je me verdreven. Ik kan dat alles niet begrijpen. L)oo.r wien liet je je bewerken Wantzulke laagheid kwam niet uit je zelf. Maar degenen die je geholpen hebben, dank ik niet, wat zij bereiken wilden, zal nooit gebeuren. Geloof je dan, dat je zonder mij leven kunt? Je kunt het niet. je kunt me niet verlaten We hangen aan elkaar' Jij aan mij en ik aan jou, ik trek je tot me Tot in den dood, als het zijn moet Ik alleen en niet de kinderen Schud alles af en kom tot me. We gaan naar Munchen, leven daar alleen, ver van hen, die zich tusschen ons stelden en slechts je uiterlijkheden vleiden, maar jeniet begrijpen konden. Ondanks alles, wat tusschen ons is voorgevallen, ben ik het alleen, die je verstaan kan. Je weet het ook wel, dat we niet van elkaar af kunnen, zie, hoe. ik je liefheb, je moet het ook uit dezen brief zien. Hoe zou ik je moeten verachten maar ik weet, jij waart het niet. En dan, ik heb je lief. Schud alles af, kom hij mij en je zult een ander mensch worden, kon ik in je armen vliegen, je lippen voelen en je hart hooren kloppen I Wij verkoopen wat we hebben, nemen slechts het allernoodigste mee en zijn vrije de kleinere luijden. Zoodra het de laatste betreft, worden er deftige woorden ge sproken en treffende betogen geschreven over hun gevoel van eigenwaarde, hun gezond verstand enz. enz. enz. en in- tusschen stopt men de grooten (en met name het militairisme) de millioenen toe. Tot de massa begrijpt, dat het van haar afhangt, hoe lang van haar nog gezegd kan wordenDe wereld wil be drogen zijn!" Duitschland rood. De stemming voor den Duitschen Rijksdag heeft een geduchte nederlaag bezorgd aan het blok van de conserva tieven en clericalen in Duitschland. Het voordeel is voornamelijk de soeiaalde mocraten ten goede gekomen. Dat was te verwachten. Hoe meer de ontevreden heid zich in de massa ophoopt, hoe groo- ter de werfkracht der sociaaldemocraten is. En in alle kringen der bevolking vooral onder de arbeiders en den midden stand had de fmantiëele politiek van het elericaal-conservatieve blok ontevreden heid gewekt. Arbeiders en middenstan ders hebben het aan den lijve gevoeld, dat protectie voor hen beduidt, dat zij den buikriem nog nauwer moeten aan halen, dat bun koopkracht verminderd onder de prijsverhooging, als onvermij delijk gevolg der beruchte protectie. Aan haar protectieonistische politiek heeft het clericale blok zijn nederlaag in de eerste plaats te danken. Dat leidde in Duitschland tot het wachtwoord van Basserman tot Bebel, wat beteekent, dat alle vrijzinnige partijen, van de meest behoudende tot de verst vooruitstrevende front maakten tegen het reactionaire bewind der clericalen en conservatieven. Natuurlijk verzwijgen ten onzent de clericale blaadjes deze oorzaken geheel voor hun lezers. De waarheid durven die bladen hun lezers niet voorzetten. Zij vertellen hun beklagenswaardige lezers de bekende gemeene leugen, dat liberalen en sociaaldemocraten samen gingen tegen de clericalen wegens vijand schap op godsdienstige gronden. Op zoo'n manier durft een pamfletteerend krantenschrijver der clericalen de feiten in het aangezicht slaan. Ieder ander weet, ruenschen. Ver, lieel ver van Berlijn! Denk je nog wel aan den avond na mijn toeval, toen we zóó ge lukkig waren elkaar weer te hebben. Het duizelt me van geluk daaraan te denken, toekomenden week weer aan je borst te liggen. Geloof me, je bent ziek, nerveus en verbitterd en dien ten gevolge zonder vrijen wil. Den geheelen tijd leefde ik onder een vreeselijken druk, die is onder het schrijven opge heven, omdat ik weet dat je het eigenlijk niet wil lens hebt gedaan. Ga stil weg, ze behoeven het niet te weten. Hoe zullen zij het ook vermoeden, dat niets en niemand ons scheiden kan, dat we elkaar zoo liefhebben. Ik voel me daarin zoo sterk, dat ik je tot me trek. Neem alles wat ik bezit tot mijn laatste groschen. Ik weet, je bent niet de gemeene mensch. die ons ten onder zal doen gaan. Je zult gezond en sterk worden en we zullen dan eerst leven en liefhebben. Je Vrouw. Met groote ontstemming lees ik woord voor woord dezpn brief, en meen ten slotte haar geestestoestand goed begrepen te hebben. Ik ben verstoord, omdat ik met haar lijd en omdat ik voel dat ondanks de bitterste conflicten de laatste vier jaren een onver- breekhare band geknoopt hebben, die zelfs al waren de kinderen er niet, bestaan zou. En zij leeft nog in den waan, dat ik dat juk nog eens op mij zou kun nen nemen en dat ik een willoos werktuig in de handen van anderen ben. Om dat deel van haar brief kan ik alleen lachen. Ik weet zeker, dat ze zich zelve beliegt, als ze mij lafheid verwijt: want, hoe vaak heb ik om scheiding gevraagd en met welke wapenen bestreed ze mij dan. En als ik open en eerlijk ons van elkaar gaan had willen mogelijk maken, ik zou er eenige jaren van mijn leven voor geven. Maar zij zou voor geen daad dat in Duitschland bijna uitsluitend de schandelijke, uitbuitende roofpolitiek van de clericalen en conservatieven allen tot aaneensluiting bracht. De geschiedenis van enkele jaren terug wijst voldoende uit, dat de clericalen ten onzent brutaal liegen. Nog bij de vorige stemming voor den Rijksdag gingen Roomschen en socialisten broederlijk samen en verdeelden de zetels samen. Nu de clericalen daarop ditmaal geen kans hadden, zoeken zij de oorzaak overal, behalve daar waar ze ligt. Bij ons zal de toekomst hetzelfde lee- ren. De clericale heerschappij zal de beste propaganda voor het socialisme blij ken. De uitbuitende politiek der clericalen door de protectie, het bloedgeld, dat zij bij hun dwangverzekering van de arm- sten eischen, zullen bij duizenden een ontevredenheid wekken, die in de eerste plaats bet socialisme ten goede komt. Duitschland stemt rood. Nederland zal het in de toekomst doen. Door dezelfde oorzakende propaganda, die het clericalisme voor de socialisten maakt 1 Een christen over de Kuyperianen. In het bekende christelijk blad, de Beukelaar, wijdt de heer mr, Van der Laar een artikel over de vraag, ot de Kuyperpartij een democratische mag hueten. Hij beantwoordt deze vraag ontken nend in het onderstaand betoog: „De antirev. partij moge dan, naar bet woord van den heer Sikkel, een „flinke Christelijk-democratische partij" willen zijn, men vrage zich eens af waarin dan de sociale politiek dier partij bestaat. En nu is heel die huidige sociale politiek in een systeem van dwangverzekering toegespitst, waarbij men ook van de zeer lage loonen nog premie eischtwaarbij men bij laag loon en lager premie ook slechts lagere uitkeering geeft, waarbij de overheid het voor die verzekering, be- noodigde geld wil verkrijgen door tariefs- verhooging, dooi' een belasting die met alle draagkracht spot. Wat schuilt in dit alles nu voor de mocratisch? Dat men in strijd met de nationale vrijheid zonder nooddwang, van geweld teruggeschrikt zijn. Ik deed brutaal toen ik het huis sloot en koud op het papier mijn be sluit mededeelde. Maar ik moest zoo handelen om de vrijheid terug te krijgen. Zoo waar, God moge mij bijstaan, ik kan niet anders Haar lot gaat mij oneindig ter harteik weet dat ik haar met voeten treedt om zelf overeind te kunnen blijven. Zoo is het leven gemeen en meedoogenloos en dat noemen wij dan den strijd om het bestaan. De sterkere heeft recht, heeft altijd recht. Maar nu kom ik tot het tweede gedeelte van haar brief en word hard als staal. Ik kom achter het geheim barer vrouwennatuur. Ik zie al mijn vroegere ellende nog eens in een schel licht. Als een willoos, ziek, zwak kind wil zij men behandelen. In haar vronwenslimheid. wil ze mij vrij spreken, [mij wil ze voorstellen als zonneklaar be wustzijn van myn handelingen, terwijl ze geestelijk en lichamelijk een kreupele van me maakt. Hoe zwak en willoos moet ik in den daad tegen over deze vronw geweest zjjn, als ze zelfs nu nog zoo met mij te strijden waagt. En dan komt ze weder aan met haar onomstootbaar geloof aan onze liefde, mij vleiend in haar troosteloosheid. Ik sla met de vuist op de tatel als zij in haar trotsche waanzin schrijftIk trek je tot me, ik alleen. En wat moet ik daarop zeggen, wanneer ze mij haar laatste groschen als aas biedt en mij als een spartelenden viscli in haar nel wil vangen Arme Dorothea! Tweede brief: Je hebt mijn eerste niet, beantwoord, dit zegt. me duidelijk, hoe ik me verdeemoedigd heb. Ik heb de tweede helft van mijn brief geschreven in een stem ming, die je als kunstenaar verstaan zult en moet. Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1