„VOORUIT No. IL 31 Jan. 1912 TWEEDE BLA Plaatselijk Nieuws. MIPUË! HAI1MS- Door een combinatie van landbouwers uit Middelbar nis en Sommels- «lyk i3 Donderdag jl. de prachtige goudvos dekhengst „Nepos" aangekocht voor de som van f 6400. Dit schoone paard Belgiesch koudbloedras zal tijdelijk worden gestald by den heer K. van Es onder Middelharnis. Omtrent de Gymnastiek-uitvoering van Sparta" kunnen we nog nader melden, dat voor het geven van pianomuziek, ook tijdens het bal, zal overkomen de heer Jac. Philipse van Brielle, met wien we hier reeds menig maal kennis maakten. "Wij twijfelen niet, •f de avond zal pleizierig voorbij gaan en zij, die het vorige jaar de uitvoering bij woonden, zullen met ons moeten zeggen, dat er heel aardig gewerkt werd. Komt, lezers, Zaterdag a.s. eens naar de concertzaal Meijer en ge zult bevredigd zijn als ge u 's avonds huiswaarts begeeft. Gisteren was het al drie weken geleden, dat de vischsloep „Anna" schipper A. den Braber, van IJmuiden ter vischvangst ver trok, en tot nu toe heeft niemand hem op zee gezien. Men maakt zich ernstig ongerust over dit uitblijven. De bemanning van de vischsloep bestaat uitschipper A. den Braber, Jacob van Dongen en Joh. van Dongen. Adr. Visser, Joh. M. Boogerman, Arie Du Pree, P. Jordaan en M. Jordaan, P. Sprong, J. van Gelder, A. v. d. Tak, H. Verburg en nog een jon getje uit Vlaardingen afkomstig. Onderstaand bericht, hetwelk gisteren avond in de Nieuwe Rotterd. Courant stond, bleek uit een zoo onbetrouwbare bron te komen, dat wij kunnen verklaren dat het beslist onwaar is. „Volgens telegrafisch bericht uit Noorwegen is de Middelharnissche vischsloep, bevaren door schipper Den Braber, met man en muis vergaan." Niemand heeft de vischsloep „Anna" gezien, terwijl geen enkel nader bericht over het blijven van de sloep bij heeren reeders of gemeentebestuur is ingekomen. 't Spreekt vanzelf dat met den dag de hoop op terugkomst minder wordt, doch een zekere tyding is er tot nu toe niet ontvangen. Maandagavond had een vergadering plaats van verschillende personen, met het doel; het oprichten van een Vrijzinnige liesvereeniging. Nadat doel en strekking uiteen gezet was, gaven zich al de aanwezige personen op als lid en werd het bestuur gekozen. In dit bestuur nemen zitting W. Buth, J. van der Meide, Jac. Slis Dz., B. Boomsma, G. van lek, P. Beier en Jac. van der Koogh. Zij die niet aanwezig waren en als lid willen toetredeD, worden verzocht zich bij een van de bestuursleden op te geven. Dezer dagen had het 3-jarig zoontje van J. v. St.-A. het ongeluk onder een met 2 paarden bespannen wagen te geraken, ernstig bezeerd werd de kleine er van onder Naar men verneemt is door een raadslid peisoonlijk aan Mej. wed. van Markenstein vergoed de schade, aan haie woning toege bracht door het omvallen van een boom met den storm van 30 Sept. 1 Oct. 1911. By het Israëlitische kerkhof is men bezig de haag te rooiendeze zal worden vervangeD door een cementen schutting. Het kohier der grondbelasting voor het dienstjaar 1912 invorderbaar verklaard op 24 Jan. 11. is door den burgemeester aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De ondiepe plaatsen in de kaai, zullen ovenals het vorige jaar, vanwege de provin cie worden weggebaggerd. Op Vrijdag 9 Februari a.s. zal de aan besteding plaats hebben van het nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor m9t direc teurswoning. Zaterdag keerde de heer C. Meijer, luitenant ter zee 2e klasse, na een verblijf van 2 jaren in West Indië bij zijn familie terug. Tegen D. V. uit Rotterdam is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt we gens dronkenschap. Sedert de vorige binnengekomen v Schip JohannaHendrika H week zjjn te IJmuiden olgeDde vischsloepen Zeemeeuw Middelharnis Oranje Nassau Voorlichter Albatros Schipper Jordaan Langbroek de Korte den Braber de Koning de Waard Besom. f nihil 510 230 1070 1025 940 SOMMELSDIJK- In het huisgezin van G. v. d. Niauwendijk in de Dubbele Ring alhier, is besmettelijke ziekte (diphtheritis) uit gebroken. De rijksveldwachter M. van Es is voor onbepaalden tyd gedetacheerd te Rotterdam. Vergadering van de zitting van den gemeen teraad van Sommelsdijk in zijne Open bare vergadering op 25 Januari des voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden met den voor zitter. Den voorzitter opent de vergadering en biedt den leden zijne beste wenschen voor het jaar 1912, en hoopt dat allen werkzaam mogen zijn in het belang der gemeente. De Notulen der vorige vergadering worden voorgelezen door den secretaris en onver anderd goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken zijn ter tafel. Het raadsbesluit van 21 Dec. tot aankoop van grond van Mevrouw de wed. A. Mijs komt goedgekeurd van Ged. Staten terug, waarbij de heer KI. de Graaff de opmerking maakt dat de stoep voor de Chr. School zeker voor rekening dier school komt, waarop den voorzitter antwoord dat dit gedeelte voor rekening dier school is. Antwoord van den heer P.KievitDz.dat hij zijn benoeming tot lid der plaatselijke Schoolcommissie aanneemt. Van den heer S. Knöps dat hij zijn be noeming als lid der Gascommissie aanneemt. Van den heer J. Timmerman als plaats vervangend lid dier Commissie. Van den heer J. van der Velde om eervol ontslag als onderwijzer aan de Openbare School, aangezien hij benoemd is in gelijke betrekking aan de Kerkelijke School te Ouddorp. Het ontslag wordt eervol verleend. De volgende brief van de plaatselijke School commissie wordt voorgelezen. Namens de Plaatselijke Schoolcommis sie alhier hebben wy de eer Uwe Edel Achtbaren naar aanleiding der benoeming van den heer P. Kievit tot lid der school commissie het volgende mee tedeelen: Waar artikel 4 der verordening door u zelf vastgesteld vooischryft dat deleden der schoolcommissie uit en door ons by u in te zenden voordracht moet geschieden verwonderde ons Uwe benoeming ten zeerste. Deze in strijd met de verordening plaats gehad hebbende benoeming trof ons te meer onaangenaam omdat daardoor iemand van hoogen leeftijd, die 25 jaar lang een bijzonder waardig lid onzer com missie is geweest door U werd gepasseerd. Onze commissie is dan ook van mee ning dat slechts die meerbedoelde benoe ming door een afschuwelijk misverstand (der Anti's V.) heeft plaats gehad, daar het ons voorkomt, dat de Raad (en vooral een antirevolutionaire meerderheid V.) er toch prijs op dient te stellen, dat zijn eigen verordeningen worden nageleefd en dat het Dimmer de bedoeling geweest kan zijn een besluit te nemen in strijd met Uwe eigen verordening! (dat is het wel geweest want de burgemeester deelde in den Raad mee dat hy het had nagezien dat zoo'n besluit toch niet vernietigd kon worden; dat is dus het hooghouden van het gezag en eerbied voor de wet waar Kuiperiaansche propegandisten het altijd zoo druk over hebben! V.) Wij meenen U dan ook te moeten ver zoeken alsnog op uwe onwettige benoe ming terug te komen. (Jawel heeren dat kunt ge begrijpen, het is hun niet te doen om recht en billijkheid maar om een mannetje van hen er in te hebben, in bet belang van hun dogmatisch schooltje, en dan storen ze zich aan niets! V.) B sloten werd dit schrijven aan te hou den omdat een hooger autoriteit zich er mee had bemoeid. Den heer A. Mijs vraagt of het de volgende vergadering in behandeling komt. De voorz. antwoord het eene onbeleefdheid zoude zy'D, om er niet op terug te komen, maar zullen afwachten wat de hoogere autoriteiten hierop zullen antwoorden. Het volgende ingekomen schrijven van dhr. W. C. van As. Ondergeteekende veroorloofd zich de vrijheid ter kennis van uw college te brengen dat voor dit jaar met het verf- werk der gemeente is belast C. vaD Beek, dat de beurt voor genoemd werk was aan P. Dorsman. dat het rooster der gemeente altijd is geweest en niet anders zijn kan dan 1 W. van As 2 G. Jens 3 P. Dorsman, dat hy die zich vestigt onder aan de rol behoort te staan dat G. de Koning dus nummer 4 der rol was, dat hij het karakter van de betrokken in deze niet wenscht te kwalificeeren (och vriend van As je snapt de zaak toch wel C. van Beek is toch de zoon van den wethouder van Beek en het hemd is nader dan de rok waarom Dorsman zelf er niet tegen op komt is je toch zeker ook wel bekend. Deze is van meening dat belofte van een wethouder van veel werk voor het volgende jaar zal worden nage komen, temeer omdat dan de eerste twee jaar toch maar vrijzinnige schilders voor de gemeente moeten werken, want dan zal er wel niet veel te doen zijn, let maar op V.), doch dat hy aan uw college bloot kennis geven wil van deze willekeurige daad en het aan de competentie overlaat of ge deze handelwijze al of niet wenscht goed te keuren, (partijpolitiek is hieraan geheel vreemd, en de burgemeester staat boven de partyen in Sommelsdijk dat is den laatsten tijd meermalen gebleken V.) Voorz. Deze brief is niet bij B. en W. in behandeling geweest, ik wil u evenwel meêdeelen, dat B. en W. hebben besloten en wat ook in de Notulen is opgenomen, dat toen de Koning hier zich als schilder geves tigd heeft, het werk der gemeente hem in 1912 zou worden opgedragen. Nu de Koning er niet meer is, wordt dit als van zdf aan zijn opvolger vergund, en treedt deze in dezelfde rechten. Dit is ook gebeurd met van As en Jens, toen van As in de zaak van Boekhoven kwam, heeft hy ook in diens plaats voor de gemeente gewerkt, ook zoo met Jens, toen hij in de plaats gekomen is van zijn vader. Dat het besluit vau B. en W. niet in orde was, zal den lezer van bovenstaanden brief duidelijk blijken en vooral ook het antwoord van den B. niet adrem, maar langs de zaak heen. Blijkbaar was het den vryz. raadsleden niet duidelijk, wat bleek uit de woorden uitge sproken door de heeren de Graaff, Peekstok en M. Joppe. Vermoedelijk zal daarop wel worden teruggekomen. Voorzitter zegt nog dat de Rooster volgens den heer van As is aangegeven, niet is zoo als die ter secretarie ligt. (Dit is juist het punt in kwestie) de eerste is de juiste. De Voorzitter zegt zelf dat het een vreemd geval is. Door den Heer D. de Mooi een verzoek ingekomen, om den grond in erfpacht in den Achterom voor woningbouw. Omdat de Heer de Mooi hiermede haast had, hebben B. en W. een onderhoud met hem gehad, ten einde elkander duidelijk te begrijpen, en de zaak voor beiden ten genoegen uit- tewerken. Zes woningen zullen voorioopig door de Mooi worden gebouwd. Nu komt aan de orde het benoemen van twee leden van de commissie tot wering van school verzuim. Aftredend de heeren W. C. van As en L.Pen. (De vorige vergadering volgens zes Heeren te laat ingekomen) Nu is in het tijdsverloop van de Vergadering (Dec. tot Jan.) de voordracht aangevuld met twee leden (door B. en W.) namelijk metde Heeren A. Hartsema hoofd der Bjjz. School en den Heer K. Doornbos. Voordracht ter tafel was als volgt: le Voordracht. No. 1de Heer A. Hartsema. No. 2 de Heer W. C. van As. 2e Voordracht. No. 1 de Heer L. Pen. No. 2 de Heer K. Doornbos. De Heer Mijs vraagt of deze aanbeveling in overleg met de comm. tot "W. v. School verzuim is tot stand gekomen. De voorzitter antwoord dat door de commissie in elke vacature maar een persoon is voorgedragen. De heer Mijs. Dus dan is het juist ais ik zeg dat deze vacature is aangevuld door B. en W. Nu is de gewoonte dat van de voor dracht, door den raad No 1 gestemd wordt. Het is toch wel een vereischte dat doorB en W met de noodige ernst een voordracht wordt opgemaakt, dat zy onpartijdig en in het belang der Gemeente deze zal samen stellen het is met deze voordracht duidelijk dat weer de politiek op den voorgrond is getrokken. Mijn voornemen is, daar het mij duidelijk blijkt, dat de zoo hoog noodige ernst hy deze voordracht heeft ontbroken, niet Nol maar No2 van de eerste aanbe veling te stemmen. De voorzitter is u klaar. Den heer Mijs. Neen. Ik wil even mijn stem motiveeren. De vorige vergadering is nog gesproken, dat het niet zoo gemakkelijk is menschen te vinden die zitting wilen nemen in de commissie tot W. van Schoolverzuim. Reeds dikwijls is het gebeurd, dat er naar gezocht moest worden. Nu komt het mij voor, dat het vooral niet in het belang van de gemeente is, wanneer mannen periodiek aftreden, en B.en W. hebben geen motieven van ernstiger aard, dan persoonlijkheden om deze te passeeren. By den Arrondissements Schoolopziener heb ik geinformeerd, naai de commissie. Ook mijnheer de voorzitter heeft mede zitting in die commissie, en kan in deze oordeelen. Tot groote tevredenheid zyn beide heeren (aftredende) werkzaam geweest, hunne rapporten en adviesen werden op hoogen prijs gesteld door de manneD die recht hebben deze te beoordeelen. De voor zitter, is u klaar. De heer Mijs, neen. Ik kan mij geen goede voorstelling maken, waarom deze leden worden gepasseerd, daar het hier geldt een periodieke aftreding dier leden. Het is alles, behalve in het belang der gemeente werkzaam zijn, maar meer en meer de politiek op den voorgrond brengen, en dengenen eens een duw te geven waarvan men weet, dat ze met een stem meerderheid geduwd kunnen worden. Misschien, mogelijk is het dat B. en W. op Art. 22 der leerplichtwet het oog gehad heeft, waar volgens de wet de commissie bestaat uit negen leden, indien nu wensche- lijk is dat de commissie wordt uitgebreid, laat dan B. en W. op een ander gelegenheid dit ter tafel brengen. De Voorzitter. Het gaat niet aan in eene Openbare Vergadering mêe te deelen wat ten dien opzichte door B. en W. is besproken, één ding wil ik u mêedeelen, dat meti het over de aanbeveling zoo als ze hier ter tafel ligt, niet eens was, u heeft het college van B en W. beschuldigd, dat zy deze voordracht zou hebben opgemaakt, met politieke bedoelingen. De heer Mijs, ik trek niet één woord, van het door mij gesprokene terug. De voorzitter. De Leerplichtwet geeft aan dat een Onderwijzer der Chr. Schooi by voorkeur zitting zou hebben in die commis sie. Ik betreur het ten zeerste, de woorden door u gesproken, en dat u hii-r de politiek mée in verband brengt. (Duidelijker voor ieder is er niet, of men moet met opzet willen tegenspreken V.) En ik rheen dat men zoo iets riiet zeggen mag zonder bewiis. De heer Mys. Ik begrijp Mijnheer de Voorzitter uit uw gesproken woorden dat het uagelyksch bestuur niet homogeen in deze is geweest, niettegen staande dat ligt de voordracht hier ter tafel, en ik stel voor. deze voordracht alsnog in te trekken, te herzien en zoo noodig de com missie van schoolverzuim uit te breiden, tot 9 leden. Dus Mijnheer de Voorzitter mijn voorstel is als volgt, de aanbeveling aan B. en W. terug te zenden en tegelijk het reglement ran comm. tot wering van schoolverzuim, indien zij dat wenscht, zoo te wijzigen, dat zij uitgebreid kan worden. De voorzitt. wordt dit voorstel ondersteund. De heer Peekstok, ja. De heer de Graaff, ja. De heer van Dorsser, ja. De heer M. Joppe, ja. (Dus vier heeren en de voorsteller) de voorzitter gaat tot stemming over. Voor het voorstel stemmen de heeren Peekstok, de Graaff, van Dorsser, M. Joppe, A. Mijs en M. Borntegen de heeren Timmerman, van Beek, Jb. Joppe, Gideon en Doornbos. Niets was meer aan de orde voor de Openb. Vergadering en werd deze door den Voorzitter gesloten, om in gesloten verga dering verder in het belang der Gemeente werkzaam te zyn. (Tijdens de rede door den heer Mys ge voerd, was er ter Raadsvergadering zoo een stilte, dat dit beslist door een ieder moet opgemerkt zijn. V.) DIRKSLAND- De zitdagen van den Rijks ontvanger zullen voortaan alhier gehouden worden op den tweeden Donderdag van iedere maand van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 2 uur. In de maanden Januari Februari en De cember zullen er te Dirksland geen zitdagen worden gehouden. De branpspuit No. 1 (Tuinstraat) is tot nadere bekendmaking aangewezen, om bij onverhoopten brand buiten de gemeente het eerst, na daartoe gegeven bevel, uit te rukken. IIELISSANT- Het zanggezelschap (Mannen koor) alhier, hoopt met medewerking van de zanggezeischappen van Middelharnis, Sommelsdijk, Dirksland, Herkingen, op Donderdag 1 Febr. a. s.'s avonds ö'/juurin de Herv. Kerk een uitvoering te geven. De opbrengst zal gedeeltelijk worden uit gekeerd aan de armen. Het kohier der grondbelasting over 1912, is invorderbaar verklaard en aan den ont vanger ter hand gesteld. By publicatie is bekend gemaakt, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een door Burgemeester en Wethouders van Dirksland iDgediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten eener steenkolengasfabriek voor die gemeente, op een perceel grond liggende in deze gemeeDte. DEKKINGEN- By het opwinden der ijzeren gemeenteboot op hare stelling, knapte een der zijbalken, waarop de boot rust, midden door, waardoor deze naar beneden kwam te vallen. Gelukkig bevond zich opdatoogen- blik niemand onder de boot, zoodat geen ongelukken voorkwamen. Alleen de gemeen te werkman A. D. kostte het nog een paar klompen. By A. Klem alhier heeft het eene paard den anderen een poot stukgeslagen. Het dier is onmiddellijk afgemaakt. In het telefoonkantoor zijn de verschil lende toestellen, die voor de telefoon en voor spreeksel benoodigd zijn, aangekomen. Het kohier der Grondbelasting dienst 1912 is aan den Rijks-Ontvanger te Middel harnis den 26 Januari jl. ter invordering ter hand gesteld. Verleden week is v. D. teD. met zijn kar in een heg door het schrikken zijner hitten omgeslagen. Met veel moeite en hulp van anderen heeft men de kar met hitten weder op den weg teruggebracht. Er was nog al eenige materieele schade. Gr. te D. die eenige passagiers met de brik huiswaarts wilde brengen had onder weg het ongeluk dat een wiel van zijn wagen afliep. Door den val brak de as, waar door de inzittende genoodzaakt waren de reis te voet af te leggen. Jl. Zondag waagde S. v. d. V. zich op het ijs met het gevolg dat hy er doorzakte. Met den schrik en een nat pak bracht hij het er af. STELLENDAM- By een aanvaring tusschen de beide visschersvaartuigen S L 2, schipper A. Klink, en S L 44, schipper J. de Geus, is de voorsteven van laatstgenoemd vaartuig erg beschadigd. In het vorige jaar zijn in deze gemeente gevaccineerd 69 kinderen, waarvan 1 be neden het jaar, 6 van 1 tot 3 jaar, 60 van 3 tot 6 jaar en 2 van 6 tot 12 jaar. Dinsdag werd de hit van een koopman door een beroerte getroffen, waardoor het dier dood neerviel. De eigenaar viel dien tengevolge uit zyn wagen, waarbij hij zoo aan het hoofd verwond werd, dat genees kundige bulp moest worden ingeroepen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5