^lsdijk. „VOORUIT IDEWJIJ Wz. elharnis TWEEDE BEAD AARDEN en kwaliteit met dt aan winkeliers eleverd. No. 10 24 Jan. 1912 m- en ■werken jogs Jac.z. J2, Middelharnis- Ipierhaadel 2 M/00ELHARNIS. RMELDING. 2, Én en Vaar. Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. W. DE JONG, 99 UN IS. ■EST? 1831). Teleph. Intere. No. landsclie Bank. EN op binnen- en buiten - ■prijzen ;eningen op binnen- etc isverzekering enz.; )VRIJE KIUIS volgens opzeggen 3 pCt. 's jaars |ars; met drie maanden 3'/a pCt. 's jaars; met Ian: pf omgekeerd. adre» voor alle md bij «EBEHT 1ÏIO. lage prijzen worden ed vanaf/5,aankoop bij 10,geheel. iSs tze Leerboeken, behoeften, lenboeken enz. iheid 'kaarten kaartjes enz. .aande kerkboekjes ior knip enz. ïerkbijbels )zen post, hekaarten enz. ['en voor schilderijen. handel. boekbinderij, ■ne groote voorraad jhoolboekjesvoor verminderde prijzen. torloges, Klokken, ik verkoop boven- kit van elk artikel vergoed. TKKCHT 1876. jofden. il 40 jaar gebruikt. flncon. Ilacon. te Middelharnis. ia voorgekomen met IN VOEDERING. 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelbands maakt bekend, dat de Kohieren no. 3b. en no. 4 der personeele belasting over het dienstjaar 1911, invor derbaar verklaard op den 18 Januari 1912, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den Hy de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 20 Januari 1912. De Burgemeester. ÜLBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. De Vaderlander, orgaan van de Liberale Unie schrijft over onzen vroegeren dorpsgenoot, de heer W. de Jong, candidaat van de Liberale Unie voor het vacante district Hilversum voor een zetel in de 2e kamer S. G. als volgt De candidaat der vrijzinnigen in Hilver sum is de heer W. de Jong,-onderwijzer te Scheveningen, in de kringen der Liberale Unie waarlijk een goede bekende voor de veleD, die zijn bezielend en prettig woord mochten aanhooren, waarmede hij in zoo menige vergadering de vooruitstrevend liberale beginselen heeft verdedigd of de candidaten van onze partij heeft aanbevolen. Het is wat waard in dezen tijd een man te hebben als candidaat, die de gave heeft om zijne beginselen op pakkende wijze uiteen te zetten en tegen de aanvallen van de tegenpartij te verdedigen, en ook in dat op zicht dunkt ons deze keuze dan ook al bij zonder gelukkig, en kunnen wij niet anders dan ons verheugen, dat de heer de Jong, die eerst met. zijn bekende bescheidenheid voor eene eventueele candidatuur had be dankt, ter wille van de zaak aan het verzoek van invloedrijke partijleden heeft voldaan en op dat besluit is teruggekomen. Het zal hem vreemd zijn, waar hij zoo vaak uitging om andrer candidatuur te verdedigen, thans eigen zaak te bepleiten, maar hij zal begrijpen, dat dit slechts eigen zaak s c h ij n t, dat het is en blijft een beginselstrijd. Wanneer we gewagen van het bepleiten van andrer candidaturen, dan komt ons in herinnering, hoe groot aandeel de heer De Jong gehad heeft en nog heeft in de propa ganda voor onze beginselen op Fiakkee, en in de verovering van Zierikzee in 1905. De candidaat der vrijzinnigen in Hilversum was vroeger toch onderwijzer te Middelharnis, en daar de ziel van de vrijzinnige beweging; hij verruilde deze omgeving, die hem lief was, en waarin hjj zooveel had opge bouwd, slechts daarom voor Den Haag, omdat hij zulks voor de opvoeding van zijne kinderen noodzakelijk achtte. Hij bleef ech ter redacteur van het vrijzinnige blad, dat in Fiakkee zooveel voor de propaganda onzer beginselen heeft gedaan. Zooals hij steeds voor de beginselen streed, zonder te vragen naar erkenning in welken vorm ook, eene erkenning, die hem thans in Hilversum wordt geschonken; het is de eerste candida tuur voor de Kamer, die, hoe de uitslag er ook van moge zijn, toch altijd een nieuw tijd perk in het leven van een mensch opent. Wij wenschen den heer De Jong geluk met de welverdiende onderscheiding, hem ten deel gevallen, en w\j feliciteeres tegelijk de vrijzinnigen in Hilversum met hunne keuze. Moge er een onverwacht groot aantal stem men worden uitgebracht op te Scheveningen. Wij kunnen onze lezers en belangstel lende mededeelen. dat de kaarten voor de uitvoering van U. O. T. totaal zijn uitver kocht. Door de gladheid der straten kwam de vorige week de wed. Hartog te vallen waarbij zij Z\c\x aan een der armen ernstig bezeerde. De op Donderdagavond jl. door de zang- vereeniging Excelsior van Stellendam alhier gegeven uitvoering, had veel belangstelling. De zaal was goed bezet, het bal na de uit voering was zeer gezellig en duurde tot laat in de nacht. Jammer dat devereeniging de zaal zoo vroeg moest verlaten om met den tram huiswaarts te keeren. Donderdag had B. van Gelder het ongeluk met zijn kar en honden in de sloot bij den Langeweg te geraken. Met moeite werd alles op het droge gebracht. Een minder aangename ontdekking deed dezer dagen een gezin in den Nieuw- straat. Zij zouden een gezellig avondje ma ken, waarby poolers zou worden gesmookt, doch op het oogenblik dat die zouden gege ten worden was de pan met het daarvoor benoodigd spek dat op het erf had staan braden, verdwenen. Door den heer L. Koote, brievenbe steller alhier, is met goed gevolg examen afgelegd voor conducteur der brievenmalen. Gymnastiek-Uit voering. Zaterdag 3 Februari a.s. zal de Gymna- stiek-vereeniging Sparta" haar jaarlijksche uitvoering geven in de concertzaal Meijer te Middelharnis. D« leiding berust bü den directeur der vereeniging den heer J. H. van Dijk te Schiedam, terwijl het bal na afloop der uitvoering zal plaats hebben onder leiding van een bekwaam pianist. Den lezers, die de uitvoering misschien willen bijwonen, wordt aangeraden, zich vooraf van kaarten te voorzien, daar er slechts ongeveer 125 verkocht kunnen worden wegens de groote ruimte, die de gymnasten noodig hebben. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bestuur, te weten M. DE MAN, Voorzitter A. v. d. PLAAT, Secretaris. J. DON, Penningmeester. J. JONGEJAN, Commissaris. Gisterenmiddag is door H. P. v. d. Velde in het Haringvliet opgevischt een flesch, inhoudende een postkaart, waarop eenige vragen werden gesteld, met verzoek die zoo nauwkeurig mogelijk te beantwoor den, in een kaartje waarop stond, sla de flesch stuk, en zend de kaart met opgave van woonplaats enz. aan een adres in Lon den. Dinsdag werd door den chef der R, T. M. een valsche gulden gedeponeerd die door een der conducteurs was ontvangen. Dinsdag is de vischsloep Theodora Emmerentia schipper J. v. d. Hoek te IJmuiden binnen gekomen zonder vangst en averfj aan het vaartuig. Dinsdag ochtend bij het overladen van vee uit den tram naar de boot aan het Sas werd een der dieren zoo schuw dat hij in den haven sprong en aan den westdam op het droge kwam, waar hij de gorzen opliep, en later werd opgevangen. Naar men verneemt is de tuin van den heer C. Koomen in andere handen overgegaan, met het doei de ruimte beschik baar te stellen voor den bouw van schuurtjes en varkenskotten. Sedert de vorige W6ek zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen Schip Schipper Besom. Albatros J. de Waard f 920 Paul Kruger H. Langbroek 750 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 860 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 720 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 430 De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat. de Raad openbaar zal vergaderen op 26 Jan. 1912, 's namiddags 2*/j ure. SOMMELSDIJK. Procesverbaal isopgemaakt tegen J. T. alhier, wegens het rijden met een hond, welke niet van eene muilkorf was voorzien. Een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag 25 Januari a.s. des voormiddags ten 10 ure. Maandag jl. is de 10-jarige A. Ooster ling, welke door de Rechtbank wegens dief stal van een horloge, ter beschikking van de Regeering is gesteld, door de Rijkspolitie naar Almelo overgebracht. De Voogdijraad, welke met den knaap is belast geworden, heeft hem aldaar bij parti culieren uitbesteed. HERKINGEN. Niettegenstaande het ijs zeer zwak en broos was, werd er jl. Zaterdag nog al tamelijk van de schaatsen en van de slede gebruik gemaakt, wat velen een nat pak bezorgde. Jl. Vrijdag hield de heer Huijgens uit Bergen op Zoom een bioscope voorstelling in de zaal van den heer van Putten. Het herhaald applaus bewees dat de gespeelde stukken in den smaak vielen. Er was nog al belangstelling. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de Rijksontvanger te Middelharnis in bet vervolg elke maand, behalve de maanden Januari, Februari en December, in deze gemeente tot inning van belastingen zitting zal houden den tweeden Woensdag van des voormiddags 10 tot 12 ure. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is aan de afd. van het Groene Kruis alhier een jaarlijksche sub sidie verleend van f25. - MELISSANT. Het kohier no. 4 der perso neele belasting over 1911, is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Dinsdagavond jl. gaf de HeerHujjgens van Bergen Op Zoom een bioscope voorstel ling in het café van A. van de Klundert alhier, voor een talrijke menigte. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Rijks-Ontvanger te Middelharnis voortaan zitdag in deze gemeente zal tiouden voor de ontvangst der directe belastingen, den tweeden Dinsdag van elke maand, behalve de maanden Januari, Februari en December. STELLENDAM- Op de lijst bedoeld by art. 18 le lid der Leerplichtwet komen voor deze gemeente voor 282 kinderen. In de vergadering door de Afd. Stellen dam van de vereeniging SchuttevaËr Dins dagavond 23 Januari gehouden is besloten bij de gemeente aan te vragen het plaatsen van 4 lantaarns aan de haven en het ver- grooten dier haven, alsmede het plaatsen van een rood licht op den Oost kop van de haven. Verder werd besloten geen afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te zenden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. van Gelder en P. D. Holleman. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den raad uitgeschreven tegen a.s. Donderdag 25 Janu ari des avonds 6 uur. De vorjge week is er door de visschers alhier slechts gedurende twee dagen gevischt Dat de overige dagen niet is gevischt, vindt zijn oorzaak in het slechte weer, als ook in de slechte prijzen in het buitenland en de slapte der pellerijen.' Onaangenaam verrast was men dezer dagen, toen men tot de ervaring kwam, dat er bij de kolenhandelaars in onze gemeente geen kolen meer te verkrijgen waren, omdat de voorraad uitgeput was. Slechts één hande laar had nog wat in voorraad, maar deze dreef den prijs op, toen hem bleek, dat zijn concurrenten geen brandstof meer hadden. Velen namen er hun toevlucht toe, kolen of cokes uit andere gemeenten te laten halen. —De bioscope voorstelling, Zaterdagavond in de zaal van J. Wittekoek door den heer C. Huijgens gegeven, heeft vele bezoekers getrokken. Het rijke program viel zeer bij het publiek in den smaak. Verschillende nummers brachten de lachspieren der be zoekers in beweging. GOEDEREEDE. In de Maandag' gehouden openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is een en ander meegedeeld over den slechten toestand, waarin vele woningen in deze gemeente verkeeren, maar bleek tevens, dat er voor de toekomst wel eenige verbetering te verwachten is, indien althans de verschil lende belanghebbenden daartoe medewer ken. De behandelde zaak gold een voorzie ning van de Gezondheidscommissie te Mid delharnis, omdat de raad der gemeente Goedereede geweigerd heeft gevolg te geven aan haar advies dd. 6 Nov. 11. tot onbewoon baarverklaring van vyf woningen in de ge meente Goedereede aan de CatbariDestraat. De burgemeester had voorgesteld tot on bewoonbaarverklaring over te gaan, maar een van de wethouders had daarna in over weging gegeven, „de onbewoonbaarverkla ring maar liever aar. de Gezondheidscom missie over te laten", waarmede, naar werd meegedeeld, waarschijnlijk bedoeld werd, dat de raad maar liever niet onbewoonbaar moest verklaren, maar de Gezondheidscom- sie in hooger beroep moest laten gaan by Gedeputeerde Staten en dus aan dit college de beslissing te laten over het al of niet onbewoonbaar verklaren. De gemeenteraad besloot toen zonder verdere discussie met algemeene stemmen van geen gevolg te geven aan het advies tot onbewoonbaar- verklaring. Over het beroep van de Gezondheidscom missie gehoord, adviseerde de inspecteur van de Volksgezondheid tot onbewoonbaar verklaring. De eigenaar van twee van de betrokken woningen deed in de vergadering van Ged. Staten een beroep op clementie, omdat hij door onbewoonbaarverkiaring geruïneerd zou wordei), en deed voorts opmerken, dat er nog vele andere woningen in de gemeente Goedereede zijn, in nog slechtere conditie verkeerende, welke evenwel nog niet tot onbewoonbaarverkiaring zijn voorgedragen. Het lid der Gezondheidscommissie te Middelharnis, de heer L. Moerland gaf toe, dat de onbewoonbaarverklaring voor belang hebbenden hard zou zijn, maar deed tevens uitkomen, dat de Gezondheidscommissie in deze niet anders kon doen dan onbewoon baarverklaring voorstellen; de woningen waren door het aanbrengen van verbeterin gen niet in bewoonbaren staat te brengen, en spr. meende, dat men in den gemeente raad eigenlijk ook wel er van overtuigd was, dat hier termen tot onbewoonbaar verklaring aanwezig zijn. Het woningonder- zoek op Fiakkee wordt zoo deelde spr. verder mede systematisch voortgezet, en van alle andere gemeenten op het eiland ondervindt de Gezondheidscommissie mede werking; alleen van Goedereede niet. De inspecteur van de Volksgezondheid, de heer Van Boven, deed ook nog eenige mededeelingen, waaruit zou volgen, dat men in den gemeenteraad van Goedereede weinig voor woningverbetering gevoelde. Met heel veel moeite had spreker eenige belangheb benden in de gemeente in vergadering bijeen gekregen en met hen een bespreking ge houden om tot eenige verbetering in den toestand te geraken. Spr. meende, dat, als men wil medewerken, er wel wat goeds is tot stand te brengen; een vereeniging tot woningverbetering is in werking, Als nu de eigenaars ook maar willen medewerken en niet te hooge prijzen vragen bü verkoop van hun eigendommen. Dan zou ook de onderhavige zaak wel tot een voor alle partijen bevredigende oplossing zjjn te bren gen. Zy'n er nieuwe woningen gereed, dan zullen velen, die thans slechte woningen bewonen, ze gaarne betrekken. Men zou dan in het. vooruitzicht daarvan den termijn voor den ontruiming van onbewoonbaarver klaarde woningen kunnen verlengen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Op de lijst, bedoeld bij art. 18, eerste lid der Leerplichtwet, komen 166 kindéren voor. In het afgeloopen jaar weiden alhier 39 kinderen gevaccineerd, t. w. 9 beneden 't jaar, 25 van 13 jaar en 5 van 3-6 jaar. Weder heeft zich alhier een geval van „febris typhoïdea" voorgedaan en wel in de woning No. 46a. Naar wy vernemen, zullen van wege de alhier bestaande bouwcommissie aan den Hoofddijk onder deze gemeente eenige ar beiderswoningen gesticht worden. Volgens mededeeling van den Water staat is in het berengat in December jl. eene minste diepte van 2.70 M. aangetroffen. Alhier en in de naburige gemeente Ouddorp hebben zich bereids een 60 tal personen aangemeld ter deelname aan de 10 Februari te Middelharnis vanwege de Utrechtsche Onderwijzers Toneelvereeniging te geven soirée. Door de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier is besloten, te trachten, om in samen werking met de afdeeliugen Ouddorp en Stellendam der Zuidhollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" te geraken, tot de aan stelling eener wijkverpleegeter. In het duister? Alhier en in de naburige gemeenten Ouddorp en Stellendam vertoeft men nog immer in het onzekere aangaande het al of niet bekomen van electrisch licht. Terwijl de gemeente Ouddorp reeds de gevraagde concessie voor eene eiectrische centrale heeft verleend, hoort men daarover in de gemeenten Goedereede en Stellendam tot heden niets. Of het publiek nog langer in het duister zal moeten vertoeven? Tengevolge van de sobere uitkomsten der garnalenvisschery wordt in deze streek in den laatsten tyd de vangst op sardijn en biggevisch beoefend. Voor de biggevisch, die als mest wordt gebezigd, wordt door de landbouwers f 0,25 per mand, voor de sardijn, welke als aas voor de sloepen naar Vlaardingen verzonden wordt, f9,— per vat besteed. De muziekvereeniging „Wilhelmina", Directeur de Heer T. van der Wende alhier, zal den 30 Januari a.s. in het hotel Akers- hoek te Ouddorp eene openbare uitvoering geven. In 1911 is de bevolking dezer gemeente gestegen door geboorten met 34, door vesti ging met 27, totaal 61 personen, verminderd door overlijden met 8, door vertrek met 45, totaal 58 personen. Zij beliep op 31 December 1172, t. w. 586 mannen en 586 vrouwen. Voltrokken werden 12 huwelijken, alle tusschen jongedochters en jongmans, ter wijl 1 kind van 't mannelijk geslacht als levenloos werd aangegeven. OUDDORP. De Muziekvereeniging „Wilhel mina" hoopt a.s. Dinsdag een uitvoering te geven in het Hótel Akershoek. NIEUWE TONGE- Op de lijst bedoeld bij Art. 18 le lid der Leerplichtwet komen in deze gemeente 216 kinderen voor. Door de gladheid viel Donderdagmorgen de vrouw van den landbouwer P. v. Z. en brak een harer ribben, de arbeider J. d. J. kwam ook op de straatsteenen terecht en ontwrichte zijn pols, voor beiden moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. In het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente 31 kinderen gevaccineerd. Vrijdagmiddag vermaakten twee zoon tjes van 5 en 3 jaar van schipper P. v. d. D. op de kaai te Battenoord zieh met sleetje rijden, door de afhelling der kaai schoot het sleetje met beide kinderen de haven in, die half vol water stond, gelukkig werd het spoedig door de vader opgemerkt, die met behulp van anderen zijne kinderen spoedig op het droge had, zoodat zij er met de schrik en een nat pak afkwamen. Het was opmer kelijk om te zien hoe het oudste zoomje in het water zijn jongste broertje nog stevig vasthield. Zaterdagmiddag werd er op de vlakte alhier druk schaatsen gereden, nu en dan zakte er wel een door, doch alles liep zon der ongelukken af. Zaterdag is door de Raad van Staten te 's-Gravenhage behandeld, de beroepen ingesteld door B. en W. dezer gemeente, door het bestuur van den polder Klinker- land, door Th. v. Vugt en J. v. Ispelen te Oude Tonge als gemachtigde van de eige naren der gorzen onder Oude en Nieuwe Tonge, alsmede door besturen en ingelan den van Waterschappen op Overflakkee, tegen het besluit van Ged. Staten d.d. 24 Juli 1911 het goedkeuring van de door het bestuur van het Waterschap de Dijkring Fiakkee vastgestelde keur op dijkbeheer van het Waterschap. Verschillende belanghebbende bestuurs leden van polders, waren ter toelichting van deze zaak verschenen. De Koninklijke beslissing volgt later. OUDE TONGE- Door den heer J. Verwey, van Nieuwe Tonge, worden hier aardappelen opgekocht, om in balen naar Duitschland vervoerd te worden.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5