Binnenland. 2 wet gegeven, om nu maar direct met alle kracht aan het bouwen te gaan. Men heeft er dan ook in den letterlijken zin des woords maar op losgebouwd, vóór uit de offervaardigheid de behoefte gebleken was, vóór dat men, om het nog duide lijker te zeggen, die som bijeen had als jaarlijksche bijdrage, die gevoegd bij de staatssubsidie de oprichting en de instand houding van eene goede school voor Lager Onderwijs waarborgde. De waar schuwing, reeds een paar jaren geleden door Prof. Woltjer in de Eerste Kamer geuit, dat men veel te veel de krachten versnipperde, had alle reden van bestaan. En nu zit men in benarden toestand, en nu wordt door de subsidiejagers het Bijk bestormd om geld, -en dat is op dit oogen- blik zoo erg, dat „De Nederlander", het blad van den beer De Savornin Lobman, de zeer juiste opmerking maakte, dat het toch maar niet aangaat allerlei verlangens en eischen, zooals bouw-subsidie, hoogere salarieeringen en dergelijke op den voor grond te stellen, de regeering beloften in dezen geest af te dwingen, en zich geen oogenblik bezig te houden met de vraag, waar men het geld voor dat alles van daan zal halen. En het beroep op den nood der scholen wordt als volgt door De Nederlander" afgewezen „Ja, maar, de nood! zegt men. Onze Christelijkescholen hebben hetzoonoodig. Verscheidene scholen steken in schulden, doordat zij moesten uitbreiden, en nu blijtt het rijk achter. Zoo hoort men wel. Eilieve, had men dat mogen doen? Is het, uit Christelijk oogpunt, geoorloofd zich in schulden te steken, op hoop, dat het Rijk ze wel betalen zal, waarop men dan gaat aandringen, in plaats van op groo ter otter vaardigheid Geloofskracht en Geloofs moed uitstekend. Mits men daarbij zelf tot opoffering bereid zij. Zoo oordeelden de „voortrekkers" van voor'1889, toen er nog geen subsidie in het vooruitzicht was. Geen roode cent. Thans ontvangt men millioenen, en roept harder en klaagt luider over geld verlegenheid dan in de dagen toen men alles alleen van den Heer verwachtte.Zou men in elk geval niet goed doen met een Grondwetsherziening en wellicht be ter en verstandiger regeling dan de hui dige af te wachten? Wij vragen maar." Aldus de heer Lobman. Is zijn woord er zeker op dit oogenblik uit den aard der zaak en in de eerste plaats op gericht de anti-revolutionaire ij veraars, die het den heer Heemskerk lastig maken, wat te be koelen, het verdient voor altijd overden king. Er zal eene regeling voor altijd (in menschelijken zin dan altijd) moeten ge troffen worden, die de hoop afsnijdt van altijd maar meer subsidie, diehet-er-maar op-los bouwen onmogelijk maakt. Zeer ze ker een gewichtig punt bij eventueele Grondwetsherziening. Oi echter met het tegenwoordige stelsel niet de ziel van ons Christelijk onderwijs wordtweggenomen, die de offervaardigheid voor het beginsel heet, is eene andere vraag. Eene vraag waarvan de beantwoording echter onze deur voorbijgaat, al is offervaardigheid dan ook de kracht van eene partij. („Enkh. Ct.") Zweedsch vleesch. Aan de gemeente-slachtplaats te Utrecht is voor het eerst Zweedsch vleesch inge voerd, nl. vijf geslachte runderen uit Malmö. Het vleesch bleek van uitmuntende kwa liteit te zijn en werd dan ook onvoorwaar delijk voor de eomsumptie goedgekeurd. Indien deze proef slaagt, dan zal binnenkort een grootere partij Zweedsch vleesch worden ingevoerd. Schip gestrand. In de Eierlandsche gronden op Texel is een stoomschip gestrand. Naam en natio naliteit zijn nog niet bekend. De sleepbooten „Atlas" en „Hercules" van hier en „Titan" van IJrauiden zijn naar de strandingsplaats vertrokken. Een veiling met hindernissen. Men meldt uit 's Gravenhage Bij de tweede houtverkooping in Café „Bonte Koe" waren voor de in het Haagsche Bosch gevallen boomen minder gegadigden dan de eerste maal. Er werd ook tegen veel lager prijzen geveild, wat den inspec teur der Staatsbosschen aanleiding gaf tot de opmerking, dat hij zich het recht voor behield, de kavels op te houden als tegen te lage prijs werd gemijnd. Daardoor ont stond eenige strubbeling en heen-en weer- gepraat tusschen den inspecteur en enkele aanwezigen, wat daarmede eindigde, dat de eerste zeide alleen in het uiterste geval tot ophouden te zullen overgaan, doch dit te zullen moeten doen, indien te ver beneden taxtatiepryzen werd gemijnd. Hij zegde toe, alle kavels of geen te zullen ophouden. Daarna ging de veiling geregeld voort. IJs. Op Vlieland kon gisteren wegens ijsgang de postdienst niet. plaats hebben. In het vaar water en het Stortemelk is veel ijs. Sinds Zaterdag is Schiermonnikoog van den vasten wal afgesloten. Laag water. Zooals we meedeelden bleven de van Enkhuizen terugkeerende veerboot en pont die eergistennorgen in de vroegte van Stavoren vertrokken, onderweg steken. Thans blijkt, dat zulks niet zoozeer aan belemmering door het ijs te wijten is, als wel aan den ongekenden lagen waterstand in zee aan hooger wal. De pont is eergisteravond vlot geworden niet d6n overigens onbeteekenenden vloed de veerboot, kapitein Klein, is blijven zitten. Behalve de équipage, meent men, dat er twee passagiers aan boord zijn. Waarschuwing. Naar aanleiding van de vele berichten, die inkomen bij den commissaris van politie te Groningen over het niet nakomen van de verplichtingen van een persoon, genaamd Pennigs, zich ook noemende Konings, die voorgeeft agent te zijn van een reclame bureau „Neerlandia",teGroningen,bestaande in het plaatsen van annonces in een door hem uit te geven reclameblad, waarschuwt genoemde commissaris van politie een ieder, alvorens met dezen persoon in relatien te treden, eerst inlichtingen in te winnen. Een reclamebureau „Neerlandia" is te Groningen onbekend. PAARDENMARKT. De tot slandkoming der paarpenmarkt te Bergen op Zoom heeft algemeenen bijval ondervonden, zoowel bij de paardenfokkers als bij de koopers Van alle zijden komen blijken van instemming in, zoodat het slagen dezer eerste paardenmarkt geheel afhangt van den aanvoer van eerste kwaliteit paarden. Daarom doet het Comité een beroep op alle fokkers in West-Brabant en Zeeland: zendt de bij u te koop staande paarden naar de Paardenmarkt te Bergen-op-Zoom. De prijzen der paarden zijn zeer hoog, de vraag enorm, ge zult goede prijzen maken. Draalt dus niet, maakt dat de ruimte aan de lijn te klein is en ge zult uw eigen belang nu en in de toekomst behartigen. Drievoedige moordaanslag. Omtrent den moordaanslag te Groningen meldt men nog het volgende: De bedrijver van den drievoudigen moord aanslag, ten huize van den heer Polak, te Groningen, blijkt een zonderling te zijn. Volgens zijn vader, die timmerman is, is de jongen wat verwend, en een in zich zelf ge keerd persoon, die geen kameraden had en veel boekjes heeft gelezen over Indianen. De toestand van de getroffenen is niet ongunstig. Den heer Maurits Polak is een halfe kogel uit den benederiarm verwijderd; hij moet nog weer geopereerd worden. Zijn broer, de heer E. Polak, kreeg een kogel in de li'.sstreek, het dienstmeisje A. Sap, geboortig uit Veendam, heeft een kogel in de borst. De eenige bekendheid, die tusschen de familie Polak en den bedrijver van den moordaanslag bestond, is dat K,. die meu belmaker is wel eens een stoel voor zijn patroon naar de familie Polak heeftgebracht. Het dienstmeisje en hij bleken elkaar abso luut niet te kennen. Een vreemd geval. Een vreemd geval doet zich te Oud-Loos drecht voor. Dezer dagen ontvingen diakenen der Herv. gemeente aldaar een schrijven van deD bewaarder van de hypotheken en 't kadaster te Utrecht, volgens hetwelk iemand te Oud- Loosdrecht heeft verkocht een perceel water, gelegen in de Loosdrechtsche plassen, in eigendom behoorende aan de diaconie der Herv. gemeente aldaar, en dat sedert on heuglijke jaren als eigendom van die diaonie heeft gegolden, gelijk het dan ook bij 't kadaster als zoodanig bekend staat en op de kaart ten gemeentehuize te Oud- Loosdrecht is aangeduid als behoorende aan deze dia conie. Bij dezen verkoop is bezwaarlijk sprake van vergissing, daar aan nog 15 of 16 eige naren of corporaties te Loosdrecht7of elders woonachtig, bericht is gezonden van het kantoor der hypotheken, dat ook sommige hnnner perceelen op dezelfde wijzeen door denzeifdeB persoon zijn verkocht. Daar bij eene eventueele droogmaking der Loosdrechtsche plassen, waarvan sprake is, deze bezitting waarde zou verkrijgen, heeft de kerkeraad der Herv. gemeente te Loos drecht besloten deze zaak bij den burgeijjken rechter aan te brengen, en hierover een proces te voeren. Naar wij vernemen, zullen ook andere eigenaren en corporaties 't zelfde doen. Of deze verkoop van 't rijk of van de provincie is uitgegaan, is nog niet bekend. (U. Ct.) Herdenking brand van Enschedé 7 Mei 1862. Onze corresponbent te Enschedé schrijft: Te Enschedé heeft zich een commissie ge vormd met het doel op den 7den Mei dezes jaars den dag te herdenken, waarop het een halve eeuw zal zijn geleden, dat Enschde bijna geheel in asch werd gelegd. In de eerste plaats zal dit feit herdacht woiden door het oprichten (waarschijnlijk op de Groote Markt) van een gedenkteeken in den vorm eerer monumentale bron, voorzien van toepasselijke opschriften en reliefs. Reeds hebben eenige notabele ingezetenen hun steun hiervoor toegezegd. Binnenkort zal een algemeene vergadering worden bijeengeroepen ter verdere bespre king van de herdenking. Ontploffing. Terwijl zekere B. smid te Eygelshoven, bezig was eenigen arbeid aan zijn acetyleen- apparaat te verrichten, ontplofte het toestel plotseling. B. werd tegen den grond geslagen en liep ernstige brandwonden op, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De ketel verbrijzelde het dak van de schuur, waarin hij geplaatst was en kwam buiten het gebouw terecht. (Landb. Koer.) Goede vangst? Dezer dagen is in het Paleis van Justitie te Haarlem een gedetineerde uit de Arnhem- sche gevangenis in verhoor genomen. Hjj wordt verdacht schuldig te zijn aan de in hetbegin van 1911 te Bloemendaal gepleegde diefstallen bij de heeren v. Tienhoven, dr. Travaglino en notaris Van Olst (Haarl. Dagbl.) Treurige dood. Over de vreeselijke ramp, die Woensdag avond hetdorp Zurich heeft getroffen, meldt men nog nader vandaar aan de „L.Ct.": 't Onheil is gebeurd in de nabijheid van Zurich. Omstreeks 4 uur gingen De Vries en Bergsma, halfbroers in zee met hun boot. 't Was voor den wind en 't woei hard. Op den dijk waren eenige menschen, die hen zagen varen, o. a. een broer van De Vries. Ze gingen zoover, dat laatstgenoemde zich ongerust begon te maken. De boot was n.l. maar klein, de wind sterk en 't vroor geweldig. T. de Vries riep van af 't paalwerk, dat ze terug zouden keeren, doch het was reeds te laat: ze waren niet in staat om weer tegen den wind op te roeien. Haastig werd toen getelegrafeerd naar Harlingen om hulp. Op den dyk overlegde men ondertusschen wat er gedaan kon worden. Een grootere boot in zee laten en trachten b(j de in nood verkeerenden te komen? Maar dat durfde men niet wagen. Toen het donker werd, begon de toestand vreeselyk te worden. Men zag uit, of er van den kant van Harlingen al hulp kwam opdagen. Soms meende men lichten van een boot te zien. Werkelijk was om haifzes een sleepboot in zee gegaan om hulp te verleenen, doch 't water was ongekend laag en er zat zooveel (js, dat de boot vast raakte en terug moest. Op den dijk stelde men zich allerlei vragen Zou men 't water uit 't bootje kunnen keeren? Zou men een hoosvat hebben en, als men er een had, zou 't dan niet direct allemaal ijs zijn? 'c Antwoord kon niet anders,dan ontmoedigend z(jn. Omstreeks halfzeven zag men, dat van uit zee door de ongelukkigen geschoten werd. Dit is hun laatste teeken van leven geweest! Door de directie der reddingmaat- schappü werd een tweede poging in't werk gesteld, doch de dappere mannen van de reddingboot zagen hun moed niet beloond. Diefstallen. Zaterdagnacht werd in den goud- en zil versmidswinkel van den heer M. aan de Kipstraat te Rotterdam, met een steen een z(jruit verbrijzeld en maakten de dieven zich tevens meester van een 25 horloges. De daders wisten te ontkomen. Duilscher aangehouden. Door de politie te Rotterdam is in een hotel aldaar aangehouden de Duitsche kan toorbediende A. H wiens aanhouding door de justitie te Bremen gevraagd was, daar hij verdacht wordt van verduistering van ruim 400 Mark. Hij is in afwachting, dat zij ne uitlevering zal worden toegestaan, naar het huis van bewaring overgebracht. Ongelukken. Te Groenlo zijn Vrijdagavond de lijnmeel- fabrikant F. en Mina L. bij het schaatsen rijden verdronken. Het ongeveer 5-jarige zoontje van A. Bijkerk, wonende aan 't eind van't Diep, te Steenwijk, liep regelrecht uit huisin de bijt, onmiddellijk voor de woning. Iemand, die op 't dak van 't huis eenige werkzaamheden verrichtte, zag het. ongeluk. Hij spoede zich naar beneden, doch't was te laat. De kleine was onder het ijs verdwenen, in allerijl werd een zegen onder het ijs door gehaald, echter tevergeefscb. Eerst nadat men bet ijs had stuk geslagen, vond men, na bijna twee uur, den armen kleine. De achtjarige Dirk Hoorn, te Scharwoude is gisterendoor het ijs gezakt en verdronken. Zaterdagmiddag werd een beambte der H. IJ. S. M. op 't emplacement te Winters wijk, toen hij op de treeplank van een alleen staanden wagen stond door een locomotief aangereden, waardoor hij deerlijk in de borst gekneusd werd. Hij werd naar't ziekenhuis vervoerd. Daar hij afkomstig is uit*Doet»n- chem, zal hij, zoodra de toestand het toelaat, daarheen ove.rgebracht worden. Hedennacht is de heer S. Duümelinks, te Helmond, door de duisternis misleid, in een sloot bij de Leistraat geraakt en verdronken. Men meldt uit Rotterdam In de machinefabriek „Delfshaven" had gisteren een ernstig ongeluk plaats. De tros, waaraan het motorschip „Maria 3" in een bok hing brak plotseling, waardoor de motor schipper. D. van der Torre en de werkman D. Scbilperoort, die zich op een naby liggend vlot bevonden, onder het schip en te water geraakten. Van der Torrebrak hetlinkerbeen en Schilperoort het rechterbeen en den rech terarm. Op de Westergracht te Haarlem zakten twee vrouwen door het ijs op een afstand van vier meter van den walkant. Het water stond daar 2'/2 meter diep. De agent van politie Hendriks, poogde de drenkelingen per dreg te redden, doch daar dit niet lukte, begaf hij zich op het ijs, kroop op handen en voeten tot bij de vrouwen en zakte toen ook weg. Het drietal werd met veel moeite gered. De houding van Hendriks, die niet zwemmen kon, wordt zeer geroemd. Verbrand en bestolen. Mej. R. uit Ginneken, die Zaterdag bij het aanmaken der kachel ernstig verbrand werd, is Zondag in het gasthuis te Breda aan de gevolgen overleden. Mej. R., die vroeger te Scheveningen woonde, leefde van haar geld. Van de gele genheid, dat zij in het gasthuis verpleegd werd, hebben dieven gebruik gemaakt, om, wat van waarde in hare woning was, daar uit te ontvreemden. Men schrijft uit Zandvoort: Terwijl de jachtopziener B. W. Wezenaar, onder deze gemeente in het jachtveld sur veilleerde, trof hij aldaar aan een hem onbekend persoon, die wildstrikken vervoer de. Naar zijn naam gevraagd wilde hij dien niet opgeven en toen de jachtopziener hem wilde visiteeren, ging de strooper in drei gende houding met 'n soort slagersmes in zijn rechterhand voor dezen staan, hem toevoegende „Als je aan die strikken durft te komen steek ik je door je lichaam." Een paar burgers kwamen den jachtopziener, die inmiddels op den openbaren weg geko men was, te hulp. Toen gaf de strooper zijn naam op. Hij was een zekere J. t. W., koopman te Haarlem. Bi) hem werden 48 wildstrikken in beslag genomen. Geen vergiftiging. De justitie uit Middelburg is deze week, naar de gemeente 's Heer-Arendskerke ver trokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar het overlijden van een meisje, dat onder vergiftigings-verschijnselen vermoede lijk door het eten van vleesch, is gestorven. Het onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat het meisje niet aan vergiftiging is over leden. Spoorwegongeluk. Vrijdagavond om half zeven werd nabij Wesel een bierwagen door een trein over reden. Een der inzittenden werd gedood, een andere gewond. Ook de overwegwachter werd gekwetst. De machine werd beschadigd en de trein had anderhalf uur vertraging. Ongelukken. Uit de Leuvenhaven te Rotterdam is opgevischt het lijk van den kantooriooper Trion, in dienst der cargadoorsfirma Hudig Pieters. De man was in den avond van 30 December uitgegaan om de hulpbrieven bus der firma, aan het Beursplein, te lichten en seda't niet meer gezien, zoodat hij toen te water geraakt moet zijn en verdronken. Aan het lijk ontbrak de rechterarm, terwijl her hoofd ernstige kwetsuren ver toonde, waarschijnlijk veroorzaakt door den schroef van een motorboot. Op een in aanbouw zijnd pand in de Herderstraat te 's-Gravenhage is, naar de N. Ct. meldl. Zondag een bejaarde man, die het toezicht hield op de voor het droogstoken bestemde kachels, van de trappen gevallen. De man was dadelijk dood. Zondagavond is de bejaarde vrouw H B., te Volendam ten gevolge van gladheid ge vallen. Zy is een uur later overleden. Van het te IJmuiden binnengekomen en te Vlaardingen thuis behoorende loggerschip VL 176, van de reederij van G. A. J. M. Vriens, schipper H. van Selm, is Donderdag 11. door een stortzee over boord geslagen en verdronken de 27-jarige stuurman H. W. Smith, te Vlaardingen. Hü laat een weduwe met kinderen na. Naar het huis van bewaring te Arnhem is overgebracht een dievenbende uit Nijme gen, bestaande uit een 43-jarigen grindwer- ker, zijn twee zoons van 18 en 16 jaar. en een' 38-jarigen bakker, beschuldigd van diefstal met braak in de villa Rosa te Hees. Branden. Te Maasland by Brielle is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken in de woning van v. D. in een kamer, bewoond door een onderwijzeres mej. L., en zenuwlyderes. Van D., die den brand bemerkte, moest met een byl de deur openhakken en vond toen in een hoekje op den vloer in ontoon- baren toestand mej L wie de kleederen van het lijf waren gebrand. Z;i is per eerste gelegenheid naar Rotterdam vervoerd. Het brandje was spoedig gebluscht. (N. R. Ct.) Te Made is Maandagochtend omstreeks halfvyf door onbekende oorzaak de arbei derswoning, bewoond door het gezin M. Verhagen, totaal afgebrand. Gisteravond is te Tilburg de ververswinkel van Franken afgebrand. Ooi zaak onbekend Assurantie dekt de schade.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2