dijk. Zij had let altijd in =den winter [EU Wz. egT „VOORUIT TWEEDE BLA iliteit met winkeliers >mwasch-, inrichting HANDEL 3nj iten- gi) lan- No. 9 17 Jan. 1912 Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 'MMELSDIJK ÜEF J]rm.e 3svi.ip- 3. en.. f 0,25 p0 stuks) 4, 0,15- p0 stuks) 2,50 0,10 stuks) 1,75 3ELHARNIS, IKEN, ÏEN, IKEN enz. EN 'ES enz, IR.KBOEKJES enz. Iels 1st, IteN enz. schilderijen. INDERIJ. te voorraad PEKJES voot erde prijzen. 1 2 lAS [aelsdijk g ;v a I 0. 8. it versch efl mt proef V> de Bou- S bh. (eden in fsvleesch. 99 HIDDELHARNIS Ten einde teleurstellin gen te voorkomen, raden we een ieder aan, die plan heeft 10 Febr. a.s. de uitvoering van U. O. T. te komen bijwonen, zich bijtijds van kaarten te voorzien. Westflakkee heeft beslag op meer dan 100 kaarten gelegd. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn er 100 geplaatst. Er worden beslist niet meer dan 300 kaarten verkocht, teneinde ieder een goede plaats te verzekeren. Haast u dusl! Zie advertentie. Zaterdag arriveerde alhier de heer J. v/d Broek Civiel-Ingenieur in Noord-Amerika die eenigen tijd by de familie komt door brengen. J. v. d. Ree, slagersknecht alhier, die zich bij den laatst plaats gehad hebbenden brand verdienstelijk heeft gemaakt, heeft van verschillende brandmaatschappijen een totaal bedrag van f32.50 ontvangen. Maandag werd alhier door een gehuwd paar, die elkander blijkbaar niet meer kon den uitstaan, de gemeenschappelijke goede ren verdeeld. De twee hier tbuisbehoorende visch- sloepen die het laatst te IJmuiden zijn binnen gekomen besomden, na een reis van 3 weken nog geen 200 gulden, men zegt dat de slechte vangst grootendeels te wijten is aan de vele stoomtrawlers die de visch verjagen. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Kerk alhier door Ds. Vesseur te Elburg. Zondagavond kregen een paar straat bengels, jongens van 14 jaren, twist, wat ten gevolge h - d dat de een den ander een wond met een mes in den arm toebracht. Door L. Wittekoek is met goed gevolg examen afgelegd voor conducteur bij de R. T.M. Met ingang van 1 Maart is de heer 17. Snijder te Etten benoemd tot commies der directe belasting alhier. Met Mei a.s. zal het 100 jaar geleden zijn dat Roomschkatholieke paroehie alhier werd opgericht. Donderdagavond zal de zangvereeniging Excelsior van Stellendam, in de concertzaal van den heer Meijer een uitvoering geven. Waar wij vorig jaar, zoo hebben genoten van de door die vereeniging gegeven uit voering, twijfelen we er niet aan of het bezoek zal hier, zoo groot zijn, dat de con certzaal te klein blijkt. We kunnen dan ook aan abonnés aanbe velen om Donderdagavond de uitvoering by te woonen. Door de Assurantie Compagnie 1771, hoofdagent de firma M. de Gast Zoon te Sommelsdijk. waarbij de schuur van den heer Jn. Kardux is verzekerd, zal aan hen, die byzonder hun best hebben gedaan tot behoud van meergenoemde schuur een gratificatie worden uitgereikt. Door den buitengewoon lagen water stand kon de stoomboot „Middelharnis" beden Woensdag de reis van hier naar Rotterdam niet maken. Kamerverkiezing in het district Hilversum. In de gisteravond te Bussum gehouden vergadering van den centralen raad der vrijzinnige kiesvereenigingen, is onze vroe gere dorpsgenoot de heer W. de Jong (U. L.), te sGraveDhago met 26 stemmen totcan- didaat gekozen. Op tnr. Hingst (V. D.) waren 14 stemmen uitgebracht. Mi. H. Tb. s' Jacob, burgemeester van Bussum, heeft ye, hem door de Christelijk- historische kiesvereeniging aangeboden can- didatuur aanvaard. SOMMELSDIJK- Gevonden voorwerpen. Bjj den Burgemeester alhier zijn gedepo neerd een gouden oorbelletje en een houten waterbak. HERKIüKrKiV- Evenals vorige jaren wordt door de Commissie van winterbedeelin<* wekelijks aan behoeftigen een som gelds bedeeld ter voorziening in het verbod van het z.g. Nieuwjaarswenschen. Door het Bestuur der afd. Het Groene kruis alhier zün verschillende verplegings- artikelen aangeschaft. By eventueele aan komst kunnen de leden, wanneer daaraan behoefte bestaat, hiervan gebruik maken. STELLENDAM- Onze dorpsgenoot C. Human Rijksambtenaar te Standdaardbuiten is als zoodanig verplaatst naar Blitterswyk (Limburg). De Afdeeling Stellendam van de Ver eeniging Scbuttev&er heeft besloten by het Hoofdbestuur de voorstellen aanhanging te maken om ten bate van de visscherij en scheepvaart in het Nieuwe Gat eengasboei te doen aanbrengen, en een licht te doen plaatsen aan het Dirkslandsche havenhoofd. In het visscherijbedrijf alhier is het op 't oogenblik zeer slap, hoewel over de vang sten, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, nu niet te klagen valt. In de pellerijen is het ook ver van druk. In dezen buitengewoon zachten winter, hoort men van vele zijden telkens buiten gewone dingen wat betreft den plantengroei. Zoo zal het zeker by na nooit voorkomen, dat men zooals de heer T. van Oostenbrugge alhier op 't oogenblik doen kan, in dezen tyd van het jaar sla kan snijden van den kouden grond. Aan de O. L. School alhier waren op 15 Januari ingeschreven 221 leerlingen en wel 94 meisjes en 127 jongens. Goed voorgaan, doet goed volgen. Ook hier is het vleesch met 5 ct, per Kilo opge slagen. Naar men ons mededeelt, zal de zang vereeniging „Excelsior'' alhier deel nemen aan het Concours te Brielle, dat daar zal worden gehouden op den 2den Pinksterdag a.s. De strooprijzen zijn in deze streken hoog. Deze week werd het stroo, machine- stroo nog wel] verkocht voor f 22 de dui zend Kilo. Door den buitengewonen regenval in den laatsten tijd staat er zeer veel water in de polders. Als gevolg daarvan staat ook in zeer vele kelders het water, zoodat som migen hun aardappelen uit de kelder moeten doen. De sluizen loozen zooveel mogelijk. Bij den heer J. Klink alhier ontstond deze week een binnenbrand, die gelukkig spoedig ontdekt werd, zoodat de aangerichte schade gering bleef. Deze wordt gedekt door assurantie. De Stellendamsche blazer, schipper J. van de Ree, geraakte Woensdag door den mist op het z.g. Plaatje aan den grond. Eerst Vrijdag kwam het vaartuig vlot. De boomen, staande aan de oostzijde van den pastorietuin worden alle gerooid. Reeds nu, terwijl men nog bezig is met het rooien, levert het een kaal gezicht op, nu die groote boomen bezig zijn te verdwijnen. Als ze alle gerooid zyn, zal de omgeving daar er vast niet by gewonnen hebben. Dachten wij, dat onze haven ten allen tijde bevaarbaar was, Donderdag kwamen wij tot de ervaring, dat wij hierin mis waren. Toen toch was het water zoo laag wegge loopen, dat zelfs de visschersvaartuigen in den mond van de haven aan den grond bleven zitten en er eerst op hooger water moest worden gewacht, voordat men de haven op kon varen. Het is echter een zeldzaam geval, dat is zeker. Algemeen zijn de nieuwe eigenaars van de tuinen, eertijds toebehoorende aan den heer J. Zaaijer, te 's-Gravenhage, bezig met rooien van heggen en boomen, wat aan genoemde tuinen een geheel ander aanzien geeft. Als het plan doorgaat, dat een weg van 5 a 6 Meter breedte, loopende langs de O. L. School naar kavel Elf, zal worden afgestaan aan de gemeente, dan zal dat een groote verandering en verbetering bren gen, vooral als daar weer gebouwd wordt. De eerste woning zal dezen zomer aan dien weg verrijzen. Toch zijn vele inwoners zeer onthand, nu zij hun tuintjes daar moeten missen. Heel ons dorp was dezer dagen in opschudding. Zeker was er gestolen. Immers politie met speurhonden bezig in den pas torietuin. Van alles werd er verteld. Halve juinputten gestolen enz. Wat bleek echter Dat men plan had voor de gemeente een speurhond aan te schaffen. En nu werd onderzocht in hoeverre een jong exemplaar aan de gestelde eischen voldeed, waarna tot aankoop zou worden overgegaan. Nu, het dier gaf bewonderenswaardige proeven van bekwaamheid, doch aangekocht werd het niet. Naar men zegt omdat de prijs te hoog was. GOEDEREEDE- De heer A. van Schouwen, die binnenkort dit dorp verlaten zal, is bijna dertig jaren alhier als notaris gevestigd geweest. Den 15 Mei 1882 nam hij alhier zijn intrek als zoodanig. In verband met de beschikking door de Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland tot niet-onbewoonbaarverklaring van een zeven tal woningen, eig. gezusters van Wijk alhier zyn bereids de varkenshokken en mestvaal ten achter de woningen opgeruimd. De be slissing word alhier eenigszins met spanning tegemoet gezien. Vet spekje I Man A. van A. alhier is een varken ge slacht met het kolossale gewicht van 552 pond schoon aan den haak. De lichtspiegels van den vuurtoren alhier zijn verwijderd en overgebracht naar den in aanbouw zijnden vuurtoren onder de gemeente Ouddorp, om daar geplaatst te worden. Herkomstig van een naby de zandbank Noord-Hinder gestrand en verlaten stoom schip zijn door een tweetal visschersvaar tuigen te Antwerpen 250 kisten sinaas .ppe len aangebracht. OllDDOltP- Als bijzonderheid kan gemeld worden dat deze week bij W. A. nog radijs geplukt is van den kouden grond en inde Oostdijk werd door F. v. D. nog rijpe braam geplukt. Hier gaan nog enkele visschers op de Sardyn vangst en verknopen het hier aan de Landbouwers, wat nog een goed weekgeld opbrengt. Dinsdagavond gaf het Gezelschap Bakker een voorstelling in 't Hotel Akers- hoek, wat goed van utapel liep. OUDE TONGE- 11- Dinsdag 9 Jan gaf den heer Abr. de Winter uit Breda voor een goed gevulde zaal een Juitvoering. Zooals altijd was het weer een genotvolle avond. Ook ]het bal, waarvan de leiding was toe vertrouwd aan den heer Louis Jacobs uit Rotterdam, muntte uit door een gezellige geest en goede orde. Tevens hadden wy het genoegen een nieuwe artist te kunnen be wonderen en wel het 11-jarig zooDtje van den heer Jacobs, die eenige voordrachten ten beste gaf, welke zeer in den smaak vielen van het publiek. Het daverend applaus dat dezen jongen artist ten deel viel, was dan ook wel verdiend. Een wagen met aardappelen van den landbouwer J. Verwey kwam met de paar den Maandag jl. in de kaai terecht. Met veel inspanning mocht het gelukken de paarden op het droge te brengen en een gedeelte der aardappelen op te visschen OOLTGENSPLAAT- In de jongst verloopen acht dagen zyn des nachts by den landbou wer A. J. G. van Rossum een twintigtal eenden vermoord, by Jac. Beyer een vijftal konynen, terwijl bjj den landbouwer H. Schilperoort eveneens de eenden het moes ten ontgelden. Een speurtocht met de hon den van den heer Chr. Hössen uit Middel- bamis by genoemdelandbouwer Van Rossum gaf geen resultaat. Waarschijnlijk is de bedrijver van al deze euveldaden een hond of die al of niet daartoe wordt aangespoord en is afgericht door een mensch, wie zal het uitmaken Teekent de peilschaal aan den aanleg steiger alhier by laag water gewoonlijk circa 90 cM. A. P., Donderdag, 11 Jan. jl. liep het water weg tot 2 M. A P. Wij zagen bij dat lage tij aan den grond varen een klipperschip Stoombooten Telegraaf, de Valk, een sleepboot en de tramboot, varende in den veerdienst Numansdorp—Zype. Laatsgenoemde wist echter binnen weinige minuten weder vlot te komen. Donderdag, jl., is ten overstaan van den Notaris Mr. A. J. C. van Weel in het „Hotel Hobbel" publiek bij afslag verkocht, het huis, staande aan de Kade alhier, toebehoord heb bende aan en laatstelijk bewoond door wijlen M. Kagchelland Sr. Het werd afgeslagen op de som van 1370.door den smid C. Franyoise alhier, die het had ingezet op ƒ1235.—. Volgens de thans ter visie liggende Rekening van de ontvangsten en uitgaven der Ned. Herv. Kerk alhier over het jaar 1910 hebben de ontvangsten in dat jaar bedragen f5271,315 en de uitgaven f3752,43, zoodat bedoelde rekening sluit met een goed slot van f 1518,885. DEN BOMMEL- Als een bewijs dat de arbeiders hier nog niet zonder werk zijn, kan dienen, dat j.l. Vrijdag, toen het „Straat- schuren" was er geen personen beschikbaar waren om de kaai en een paar andere plaatsen die van gemeentewegeonderhouden worden, sehoon temaken. Naar wji vernemen is tegen een landbou wersknecht onder deze gemeente proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. STAD AAN 'T HARINGVLIET- W. Nieuw- land alhier heeft zijne smederij overgedaan aan Hendriks van Scherpenisse voor de som van f 7500.— Als een bewijs hoe gunstig het tot nu toe zachte winterweer voor den werkenden stand was, kan gelden, dat J. Joppe alhier de vorige week zich werkkrachten meest verschaffen uit Nieuwe Tonge, daar die niet te verkrijgen waren. In deze gemeente circuleert een adres aan het waterschap „Dijkring Flakkee" om den dijk Jangs en door het dorp niet op te hoogen, maar daar ter plaatse in de waterkeering te voorzien door stevige muren. Het zoontje van M. van Biert ver maakte zich door op zyn klompen van den dijk te glijden langs een zoogenaamd slik- baantje. Eenmaal had hy zooveel vaart dat hy in de volle kreek terecht kwam. Geluk kig werd het ongeluk opgemerkt door een paar in de nabijheid komende mannen, die het kind uit het water redden. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat op Zaterdag 27 Januari a.s kostelooze inenting en her inenting zal plaats hebben. De zangvereeniging „Concordia" alhier heeft het bestuur in zijn geheel herbenoemd: K. Huizer voorzitter, P. A. Braber penning meester en mejuffr. A. P. A. Hagers secre taresse; verder G. van den Boogert, J. A. Peekstok en Adr». Mar». Braber Md. Tot nu toe hebben zich voor de be trekking van hoofd der openbare lagere schooi alhier, slechts twee sollicitanten aangemeld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mej. Geertruida Alida Bos, Zandpad, te Weesper car spel, verklaart het volgende: „Verscheidene winters achtereen had ik altijd last van pyn op de borst, waardoor ik 's nachts niet kon slapen en mijn werk niet kon verrichten. Ik had verschillende geneesmiddelen gebruikt, doch geen enkel hielp my, totdat men my den raad gaf het eens met de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, te probeeren. Mej. Geertruida A. Bos (volgens portret). 's Morgens, wanneer ik wakker werd en de slym mii vast op de borst zat, nam ik on middellijk een teug Abdijsiroop, die my dan altijd eene groote verlichting gaf. Dit heb ik zoo eenige morgens gedaan, totdat ik 2 flesschen Abdijsiroop had opgebruikten toen was ik een geheel ander mensch geworden, zoodat ik mijn bezigheden thans weer met opgewektheid kan verrichten." De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest kink- en slijmhoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, asthma, pleuris, influenza, heeschheid, keelpijn en alle borst en longaandoeningen. Voorkomt de Teringl De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1, - per flacon van 550 gram f2,— en per flacon van 1000 gram f 3,50. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar by de bekende verkoopers, alle drogisten en de meeste Apothekers. Aanvaring. De trekschuit „De drie Gebroeders" schip per Verwey, werd bij Sluis 10 aangevaren door een ander schip. Het schip liep be langrijke schade op aan den kop, die geheel werd ingedrukt. Men slaagde erin, de schuit tot Helmond te brengen. De schadevergoeding die de schipper aan bet Belgisch schip vroeg, werd geweigerd, zoodat hij, daar hy niet verzekerd is, de schade zelf zal moeten dragen. Dolle hond. Een dolle hond heeft, blijkens een bericht in de „Limb. Koerier," te Meersum (Limb.) heel wat consternatie gebracht. Eerst was het te Limme), waar hu een bezoek bracht en zekeren L. beetvandaar liep de hond naar Vaes artelt alwaar hij eveneensiemand beet. Ofschoon hier op 't dolle dier geschoten werd, raakte men niet dezen hond, doch wel een andere dien men by vergissing voor „den razende" aanzag. Daarna maakte 't gevaarlijke dier den tocht tot bij Fr., beet hier een hond en vertrok dan naar Raar, alwaar hij de heer Q die juist van de vos senjacht naar huis wilde keeren, in een hand beet. De door den dollen hond gebeten honden zyn afgemaakt, terwyl de gebeten personen in behandeling zijn genomen. Verbrand. Te Muntendam viel de in de veenkoloniën bekende straattype Dina Seggers in het vuur en verbrandde. Zaterdag is voor Leeuwen, de vrouw van een Belgisch schipper door een slag van de lier gedood. Ongelukken. De 19-jarige mijnwerker Reinders, uit Meerssen, geraakte op de mijn „Willem Sofia", te Spekholzerheide, onder een loco motief. De ongelukkige werd letterlijk in stukken gereden. Een 13-jarige knaap, A. B. uitNoordwyk, zou Zaterdagmiddag aan de Vrouwensteeg

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5