F. Nieuwland, Smederij, Buitenland. GELDEKSCHE VEEKOEK het, dat wij in gebreke blijven. Wijzen we de bronnen aan, dan heet bet, dat dit in de lucht schermen is, waarom Nu ja, zie, zoo'n courantje als Vooruit telt niet mede. Het wereldberoemde clericale orgaan decreteerd bet en dan is het waai' Maar wat gebeurde onder het Kuyper- regime? Toen werden de millioeiien voor de seeteseholen gevoteerd, zonder dat eenige bron er voor werd aangewe zen en moest het geld komen uit de gewone Staatsinkomsten. Het clericalisme heeft kans gezien van 1901 tot 1911 het militairisme op drijven met op 'toogenblik 10 millioen 'sjaars. Dat geld moet komen uit de ge wone staatsinkomsten. Wij zouden, daarop steunende, kunnen volstaan met te antwoorden Even goed als het geld voor deze uilgaven te vinden was, zal voor het staatspensioen, zoodra de voorstanders de meerderheid hebben, het geld worden gevonden. Terecht zegt het hoofdbestuur der Liberale Unie in haar bovengenoemde brochure: „Hetis hier de plaats niet om in bijzonderheden aan te geven, hoe een Minister van Financiën zijn belastingvoorstellen zou moeten inrichten om zonder het even wicht te verbreken, de staatspensionee- ring te kunnen invoeren." Het voegt hieraan toe„maar voor verhooging komen o. i. het eerst in aan merking de successiebelasting, de vermo gensbelasting, en de bedrijfsbelasting. Wat de successiebelasting betreft zoo kan volgens matige berekening daaruit een vermeerdering van inkomsten wor den verkregen van 5 millioen gulden. En bij de vermogens- en bedrijfsbelas ting moet vóór alles veel worden gezocht in verhooging der progressie". Verder wordt gewezen op een belasting der goederen in de doode hand en op een speciale pensioenbelasting. Wel dege lijk hebben dus ook Staatslieden van beteekenis (nl. de Hoofdbestuurders der Liberale Unie.) aangegeven in welke richting de belasting der kosten van de Staatspensioneering moet worden gezocht. Het clericale kabinet Heemskerk zoekt die betaling op andere wijze. Het legt den arbeider de premie op voor ziekte verzekering, ouderdomspensioen en inva liditeit. Het legt dezen last tevens op de werkgevers en brandschat beide klassen met het overige deel van 't Nederland- sche volk door een Tarietwet, die Staal man in zijn goede democratische dagen een rooftocht op de zakken der kleine luyden noemde. Geen vrijzinnig minister heeft ooit door zoo'n rooftocht de arbei ders hun pensioen zoo duur willen laten betalen. Wij staan met de Liberale Unie, metde sociaaldemocraten en den Bond voor Staatspensioneering een regeling van bet ouderdomsvraagstuk voor, waarbij de las ten naar draagkracht worden gevraagd van de gansche gemeenschap en niet door eenzijdig premie te heff'eD van twee klas sen der samenleving en brandschatting door een tariefivet van het geheele volk. Als van een deugdelijke voorziening van het Invaliditeiisvraagstuk getroffen wordt doorZiekteverzekeririg,uitbreiding en herziening der Ongevallenwet zal van het bedrijf en van den arbeider al veel gevergd worden Dat voor de bijdrage dei- belanghebbenden in deze sociale voor zieningen een rechtsgrond bestaat, wordt door niemand bestreden. Doch wij houden onze meening staande en wij hebben geen attocht te dekken, zooals het clerica le orgaan het wederom leugenachtig voor stelt - dat de voorziening van den ouden dag niet eenzijdig opgelegd mag worden op arbeiders en werkgevers, doch door Staatspensioneering zonder premie beta ling doo het geheele volk naar draag kracht in de richting, die wij schetsten, moet worden getroffen Te vroeg. De M. en S. rneent, dat wij in gebreke zullen blijven aan te toonen, dat de waarborgen voor het openbaar- en bijzon der onderwijs niet gelijk zijn. Het blad juicht te vroeg. Wij komen binnenkort op deze kwestie terug. Ons antwoord bleef verschillende omstandigheden lan ger uit, dan we zelve gewild hadden. Da keerzijde. Het eerste bezwaar der dwangverze- kerirg is, dat door toepassing van de verplichte verzekering alleen worden gebaat, die in loondienst werken. Door niemand is nog aangegeven, hoe het uitvoerbaar zal wezen de mingogoeden, die als bazen, kleine winkeliers venters enz. werkzaam zijn, tot verzekering te verplichting en geregelde premiebeta ling van hen te vorderen. In het Duit- sche stelsel blijven al deze categoriën van burgers onverzorgd., en ook bij de regelingen zooals tot nu toe in ons land zijn ontworpen, heelt men er van afge zien de dwangverzekering op ben van toepassing te maken. Wel kan men hen in de gelegenheid stellen zich tegen een billijke premie Vrijwillig te verzekeren, maar afdoende hulp is aan de niet-loon- arbeiders in dit systeem bezwaarlijk te verschaffen. Terecht schrijft dan ook de „Nieuwe Courant" van l(j Mei '1908. Dat een groot voordeel van het Engelsche stelsel boven dat van een dwangverze kering hierin is gelegen. Dat staatspen sioneering het karakter mist van alleen ten bate te komen aan een bepaalde klasse, daar zij gelijkelijk ten goede komt aan alle werkelijk behoeftingen, onver schillig welke hunne vroegeie bezighe den of bronnen van inkomsten zijn ge weest. Ook mist zij voegt de „Nieuwe Cl" er terecht bij de bardheid der bittere tegenstelling, hierin bestaande, dat de een, die in vasten loondienst is geweest, ouderdomsrente trekt, terwijl de ander, die niet juist op die wijze het moeilijke leven heelt doorgetobd aan zijn lot wordt overgelaten. Aldus vermeld het vlugschrift: „Waar om bij voorkeur in de richting van Staatspensioneering" 1 En terecht. Alleen Staatspensioneering kan voor alleen hel schrikbeeld van het „Oud en Arm" doen verdwijnen. Een mogelijke oorzaak van het dieper worden der zeeën. Door prof. Trabert uit Weenen is, naar „Prometheus" mededeelt, een nieuw hypo these opgesteld, aangaande een dieper wor den der zeeën. Trabert gaat daarby van dit leit uit, dat te land en ter zee bepaalde hoogten sterk overwegen. Terwijl in het algemeen het vasteland een hoogte van 0 tot 200 M. boven den zeespiegel bezit, vindt men bij de zeeën bovenal diepten van 4600 tot 48u0 M., tusschen beide hoogtelagen bestaat derhalve een verschil van omstreeks 5000 M. Neemt men aan, dat op het vasteland een temperatuur van 10gr. C., op den bodem der zee een van 0 gr. 0. heerscht, dan is dus de zeebodem naar verhouding veel kouder dan een op gelijke diepte onder het vasteland liggende laag, waar een tempera tuur van 140 gr. G. bestaat. Volgens een berekening van Trabert zou een 78 gr. C. grooter temperatuurverlaging onder de zee dan onder het vasteland bij een gemiddelde warmtt-uitzettingscoëfficiënt van 0,00001 voldoende zijn, om de diepte van den zeebodem tot 5000 M. te doen toenemen. Met alle waardeering voor Trabert's talent zij hier opgemerkt, dat zijne nieuwe hypo these alleiminst de verdienstevan nieuwheid bezit. Voor 20 jaar heeft n Woikof al gewezen op den invloed der temperatuur op het dieper worden der zeeën, en zelfs 25 jaar geleden heeft een Nederlandsch onderzoeker, dr. H. B. Blink, in zijn hand boek voor natuurkundige aardrijkskunde, „Onze Aarde" (Noordhoff& Smit Groningen, 1885) kort en scherp beredeneerd, hoe de lagere temperatuur op den zeebodem daar aanleiding geven moest tot de vorming van een hol gewelf, terwijl anderzijds aan de landzijde door spanningsverhoudingen ge bergten moesten ontstaan. De theorie van Trabert is dus in principe er een van Neder- landschen oorsprong; Trabert's verdienste geldt slechts zijne berekeningen, welke diepte een zee bezitten zou bij een bepaalde uitzettingscoëfflciönt en bepaalde tempeia- tuurverschillen. De overstrooming in België. De te Antwerpen verschijnende „Nieuwe Gazet" meldt: Van overal komen berichten over over stroomingen toe. De provincie Antwerpen blijft tot nagenoeg hiertoe beschut. Alleen de Dijle, die ongemeen hoog gëstegen was, is ten Noorden en ten Noordoosten van Mechelen buiten hare oevers gevloeid. De velden zy n in een uitgestrekt meer herschapen. De schade, daar aangericht, is zeer groot, daar die velden, waar selder en prei moet gewonnen worden, reeds te veel water gekregen hadden, sedert twee maanden. Vrijdag en Zaterdag heeft in den Mechelschen omtrek ook een geweldige wind huis .gehouden Versche.ideneu boomen werden ontworield en gebroken. Sedert Vrijdag begon de Zenne in den Brusseischen omtrek op onrustwekkende wijze, te klimmen. Zaterdag liep de rivier over te Lóth, Droogenbosch en Ruysbroeck. Gansch de vallei, stroomopwaarts Brussei, stond onder water en Zondag vloeide het water, dat velden en weiden overdekte, in do hoeven van den omtrek. In sommige huizen stond het water 80 centimeter hoog. Ook te Vorst en te Anderlecht zijn velden eri weiden onder water geloopen. In de stad Charleroi lolt de Samber voort met groote en ontstuimige baren. De kaaien staan onder water en de kelders van verscheiden huizen op den oever zijn onder water geloopen. De straten zijn er over stroomd en de kelders staan vol water. Op de baan naar Monrigny-sur-Sambre staat zooveel water, dat het tramverkeer er on derbroken is. De Leie was nog niet tot haar gewoon peil gedaald sedert de laatsteoverstromingen in de maand December, of reeds is ze weer buitengewoon hoog gestegen en op verschei den plaatsen ovei geloopen. De oeverbewo ners der Gaverbeke verkeeren in de grootste onrust, want het water omringt reeds hunne woningen. De Maas was Vrijdag in de provincie Namen, en vooral nabij de stad Namen, reeds op onrustwekkende wijze geklommen. Zaterdagnacht heeft de stroom een waren sprong gedaan. Zondagmiddag stond het water 1 meter 85 boven het gewone peil, en het klom steeds booger en hooger. De trekwegen waren overstoomd en het water vloeide door weiden en velden. De Samber ook dreigde Zondag over te loopen. Een schip van 250 ton, met een lading boomsta- ken, is te Namen gezonken, een vijftigtal meters stroomopwaarts van de stad. De Lesse en de Semois klimmen voordurend. De Bocq en de Molignée zijn in ontstuimige vloeden herschapen, evenals de Eau-Blanche en de Eau-Noire. Aan de Sluis van La Plante, te Namen, heeft men Zondag het lijk eener vrouw met den vloed zien meedrijven. Men gelukte er niet in het lijk op den oever te trekken. Sinds de laatste opgave is de Seine te Parijs nogmaals 22 centimeter gestegen. In Engelsche bladen stond indertijd een advertentie, waarin werd medegedeeld, dat een officier, met name Weiss, te Londen was gestorven en vijf millioen pond had nagela ten. Erfgenamen werden gezocht. Een te Schöneberg woonachtige agent Jaloski vondt die advertentie een uitgangspunt voor een loonende zaak. Hij zocht menscben, die tot Weiss in familiebetrekking stonden en vond ze ook inderdaad. Hij sprak met hen en liet zich voorschotten geven voor een reis naar ■Engeland, waar hy onderhandelingen moest aan gaan knoopen met het ministerie. Om te doen gelooven, dat hij inderdaad opreis was, zond hij ansichtkaarten. Intusschen maakte hij goeden sier van het geld, dat hij als voorschot had ontvangen. Men werd ongeduldig, doch Jaloski antwoordde, dat het zoo lang duurde, omdat er nog papieren uitlndië moesten komen, waarde overledene groote landerijen bezeten had. Hy had nog meer geld noodig. Enkele stuurde hem dit, doch de slimmeren gaven de zaak in handen van den strafrechter, die Jaloski deed arres teeren. De meeste erfgenamen bebooren tot den kleinen burgerstand. Een Beriijnsche slager gaf reeds 3500 mark, een herbergier uit Wilmersdorf 1000 mark. Het proces beloofd interessant te worden. Te Perth, in Australië, is Donderdag een zekere William Ward, beschuldigd van moord op Ernest Smith, den 28en October 1908 te Chiswick bedreven. Ward zal zoo spoedig mogelijk naar Enge land worden overbracht. Ward moet aanvan kelijk verklaaru hebben, in 1908 te Chiswick te zijn geweest. Later beweerde hij op het tijdstip van den moord te Canada te hebben gewoond. Indertijd werd door de jury, na gehouden onderzoek, een aanklacht wegens moord ingediend tegen William Ward. Een aantal personen werden door de politiegearresteerd, maar niemand b'eek Ward te zijn. Men vermoedt thans den moordenaar in handen te hebben. Er wordt beweerd, dat Ward met den later vermoord gevonden Smith ruzie had over beleedigende woorden, die deze aan het adtes van een dame had geuit. Hij dreigde daarop Smith met zijn parapluie een oog uit te zullen steken. Eenigen ty'd later vond men Srnidt aan den weg liggen. Hij was stervende en had een wonde aan zijn voorhoofd, die volgens de dokters kon zijn toegebracht met een stalen parapluiestok. De eenige getuigen waren twee jongens, die een beschrijving van den aanvaller gaven, waaruit men Ward herkende die kort tevoren ruzie met Smith had. Men zal zich herinneren, dat wij eetiigen ty'd geleden verhaalden, hoe te Fresné-la Mère de grondbezitter baron de Courrigny, lafhartig dooi zijn eigen zoon van uit 'n hinderlaag werd neergeschoten, toen hij in zijn tilbury alleen naar zijn huis reed. De jongen handelde op herhaaldelijk aandrin gen van zijn moeder, die naar haar zin niet genoeg geld van haar man kreeg, om haar drankzucht en andere hartstochten te kunnen botvieren. De jury te Caëu veroor deelde het wyf Vrydag ter dood, ondanks het schitterend pleidooi van haar advocaat, die ontoerekenbaarheid en degeneratie pleitte. De 18-jarige zoon, „een arme idioot", zooals zijn verdediger hem noemde, werd tot 20 jaaar dwangarbeid veroordeeld. In het Portugeesche vlek Asseutis hadden Donderdag zeer ernstige ongeregeldheden plaat.s. Aldaar staat een kapel „Onze Lieve Vrouwe van Louröes," waarheen duizenden katholieken ter bedevaart tygen. Des nachts overvielen de bewoners van het streng republikeinsche naburige dorp Monteiro de kapel en vernielden het beeld der heilige. De woedende inwoners van Assentis, meer dan 200 personen, allen gewapend, deden daarop een inval in Monteiro.. Er volgde een hevig gevecht, waarbij 5 dooden en meer dan 20 gewonden vielen. Onmiddellijk wer den er afdeelingen cavalerie en infanterie naar Monteiro gezonden, die er na heel veel moeite in slaagden, de orde weder te herstellen. Er hadden talrijke arrestaties plaats. De functie van den blinden darm. Prof. dr. Oberndorfer uit München kant zich in de „Mediz. Klinik" tegen de opvat ting, als zou de blinde darm by den mensch een rudimentair orgaan zijn. Wel is bij hem de appendix klein, maar zulks kan zeer wel, zooals Eugen Albrecht aanneemt de uit drukking zijn van de aanpassing van het orgaan aan een verschillende wijze van voeding. Vleeschetende dieren hebben een belanhrijk kleiner appendix dan herbivoren, en het is best mogenlijk, dat vegetariërs een grooter appendix bezitten dan de omni- vore menschen. Men weet immers, dat ook bij den mensch de lengte en wijdte van den appendiz zeer verschilt, en evenals de vegetariërs over het geheel een langer darm bezitten dan het meerendeel der omnivoren, is het mogelijk, dat ook bij hen de appendix grooter is. Speciale onderzoekingen op dit punt zyn nog nooit gedaan. Maar al is een blinde darm klein, daar mee is nog niet bewezen, dat dit orgaan geen functie vervult. Bij de overige zoog dieren vindt men een groote opeenhooping van follikels ter plaatse, waar vernauwin gen in den darm of darmnissen voorkomen en nu is juist ook de blinde darm een follikelryk orgaan. Albrecht schrijft aan die follikels een schadelijke werking op de bacteriënflora toe, en meent, dat zij specifiek-werkende stoffen tegen de bacteriën uitscheiden, en dat dus o.a. aan den blinden darm is opge dragen de bereiding en uitscheiding der z.g. anti-licbamen. En inderdaad valt het niette ontkennen dat de blinde darm een seoer- neerende functie bezit. Tevens is de appen dix in staat zich te contraheeren het bewijs, dat hij functioneert en ook dit toont aan, hoe men niet zonder meer mag beweren, dat de blinde darm een overtollig orgaan is. De groei van den hand. In het „Arehiv für Anthropologie" heeft dr. Franz Schwerz de resultaten gepubli ceerd van zijn onderzoek naar de grootte van de hand van den mensch op verschil lende leeftijden. Waarnemingsmateriaal vormden ettelijke honderden scholieren en jongelieden der landelijke bevolking uit de omgeviDg van Schaffhausen. De gemiddelde lengte van de hand van een 7-jarig kind is voor een jongen 124 m.M., voor een meisje 121 m.M. De hand van een 15-jarigen knaap is 164 m.M., van een 15-jarig meisje 161 m.M. lang. Betreffende den leeftijd van 20 jarigen beschikte Schwerz alleen overgege ven by den man de hand bleek toen ge middeld 182 m.M. lang te zyn. Het snelst groeit bij den jongen man de hand op den leeftijd van 17 a 18 jaar; de toename bedraagt dan 10 m.M. in een jaar een tweede maximum van 8 m M. wordt aangetroffen bij 13 a 14-jarigen. De hand van 't meisje groeit't snelst, als zij 13 jaar is; een tweede maximum komt op 9-jarigen leeftijd voor. De maxima be dragen respectievelijk 8 en 7 m.M. Omtrent het in den grond boren van 7 Turksche kanonneerbooten door het Itali- aansche eskader, in de Roode Zee, wordt nog nader gemeld De Italiaansche admiraal was te weten gekomen, dat aan de Arabische kust een expeditie werd gereed gemaakt om over Egypte Cyrenaïca te bereiken. Er werd nu op verkenning uitgegaan en by Kosuda trof men zeven Turksche konnoneer- booten aan. Na een kort doch hevig gevecht, waarbij de Turken dapper.weerstand boden, slaagden de Italianen er in de kononneer- booten in den grond te boren. Egypte neemt thans krachtige maatregelen tegen den wapensmokkel over zyn gebied naar Tripolis. Een groot aantal Bedoeïnen zijn in hechtenis genomen. Een van hen was leider van een karavaan van niet minder dan 320 kameelen, zwaar beladen met contraban de. Aan den Aziatischen oever van het Suez- kanaal staan honderden kameelen met ammunitie en wapenen gereed om over te steken, Egyptische troepen Patrouilleeren echter voortdurend langs de kanaaloevers om den overtocht te beletten. Al) VERTENTIËN. Straatdljk, Dirksland. Ontvangen ruime keuze in 't vuur gelakte JKA.MERKA CH u LS. Rj k vernikkold van f 32, f 35 en f 40(z.g- zijstokers) Verder alle soorten Vul- en Insteekhaarden. TramJsosten -worden, vergoed. II.H. LANDBOUWERS. Doe thans Uw voordeel met aan Uw melkvee te voederen de merk (<3-. T7\ 2C.) waardoor men een grooter melkopbrengst verkriigt dan van eenig ander soort koek, volgens opgaaf van H.H. Landbouwers verbruikers Te verkrijgen by 33^. TOPPE, Blanenweg Sommeledij Ir. Op alle plaatsen Yertegenwoordigers gevraagd.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2