Officieel Nieuws- en Advertentieblad Bank. 3kering\ Pil Biaudii. ïïr. k Trij. Boekhandel. LreMHeH voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. HOLLAND". itionale tekbank Hef geluk. ïldoorn. 1ST ZOON Apotheker. R te Dir island. Middeiharnis. der Scbenk. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Fiakkeesche Boet en Handelsdrukkerij TE DORDRECHT. IEN f 405.419.18. igent der Maatschappij In zich tot deze Bank 3—S Iirecteuren K. LOTSY. °/0 Pandbrieven uit Ivan i011/2 °/0, plus btukken van /250U, f 250,en f 100,-. kantore der Bank en IELSDIJK. anders dan versch Ipillen schadelijk zijn 1. 1000 versche pillen ter is 500 pillen te -. De werking dezer ieindig beter dan de tplllen. Y1 schreel Dr. de Vrij* tisch Weekblad, dat vierkante verzegelde i 75 ct.) verkrijgbaar de eischen voldoen, aarvoor gebruikt en e kinadruppels, maar e China liquida. Deze prkocht in droppel- dere prijs met etiket iihamla. Issteld bij groote partij er overslag. gebied voor Jon- |Meisjes. ierspelen, Portrat- Jwartjesalbums en orten en prijzen. Kasboeken, Mu> Luxe pest, allo ;den voor de Am- lekenschool. Ver- Jordpapier. --orten idden April at. leL^SRon^'" Tuni sntien buitenlandsche rtooging van prijs. van alle soorten l> DVVEHK. Fantasie- en ïz. enz. I boeken worden Uitgoversprijzen Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltg-a/ve cLer te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels Iedere regel meer G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. 0,60. 0,10 Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Ze trapt een open deur in. De Maas en Scheldebode, die de on mogelijke taak te vervullen heeft, de dwangverzekering van het coalitiekabi net en al den aankleve van dien, zooals de Tarietwet goed te praten, heeft er iets nieuws op bedacht. In een langade mig artikel wordt opgedischt, hoe liberale ministerie's ook ontwerpen tot dwang verzekering hebben ingediend en libé rale woordvoerders de Staatspensionee- ring zonder premiebetaling hebben be streden. Dat is alles oud nieuws. Profes- ser Treub heeft zich steeds een tegen stander der Staatspensioneering getoond, mr. Marchant eveneens en zoo zijn er velen. Tot voor enkele jaren kon men op alle politieke programs, uitgezonderd dat der sociaaldemocraten, de dwangver zekering als politiek programpunt aan treffen. In het buitenland o. a. in Frank rijk hebben sociaal-democraten zelfs meegewerkt tot een dwangverzekering. Jarenlang heeft Duitschland met zijn dwangstelsel als model gegolden. Tot op het jaar 1908. Toen bracht de tot-stand- koming der Engelsche wet kentering in de meeningen. Reeds vroeger had Dene marken door zijn ouderdomswet getoond, dat op veel billijker en goedkooper wijze voor de ouden van dagen kan worden gezorgd dan door dwangverzekering. Dat voor 1908 alle opeenvolgende kabinetten dwangverzekering hebben voorgestaan, bewijst niets tegen de Staatspensionee ring, zonder premiebetaling. Het voorbeeld der Engelsche liberalen, lie de Staatspensioneering in hun land invoerden, heeft ten onzent de oogen geopend. Aan de linkerzijde worden (hans geen voorstanders van een dwang verzekering zooals Lely, Veegens, Kuyper of Talma die wil gevonden. Zelfs de Vrijzinnigdemocraten niet! Iu de buitengewone vergadering van un Bond werd algemeen erkend, dat e lage loonen tot f8 f9 per week an premie moeten worden vrijgesteld n de voorzitter zeide zelf dat dit bedrag em nog niet hoog genoeg ging. Dat FEUILLETON. l«jci fo^- onverwachts r, la? ms klebii FELIX HOLLAENBEB. 18) Ik evenwel ben door haar als opgeheven, zij heeft ijn ziel, die versteend was weer week gemaakt in iar staat mijn bevrijdster voor me. De hond beweegt zich niet. Hond, ik heb geweten waarom ik je tot dokter omoveerde. Tk "Jtrek het meisje tot me enfluister haar is in. Ze ziet me verschrikt aan met een blik, dien ik Ioit vergeten zal. Die blik zegt mij, het kan niet n, dat je nu met my je spel voortzet. Rn mijn antwoord isDe koffer wordt uitge- kt, ik blijf, omdat je het wenscht. pe valt me om den hals, lacht en schreit tegelijk, de hond accompagneert haar, met blaffen en Iiken. t Is of hij het begrijpt. Boste broeder en zuster I |Iijn reis naar Londen ia uitgesteld, nadat ik eerst beteekent Staatspensioneering zonder premiebetaling voor bet overgroote deel der arbeiders. De Liberale Unie, die in 1904 haar bekende brochure „In de richting van Staatspensioneering" uitgaf, in welke brochure een duidelijke uiteenzetting van het stelsel wordt gegeven, is zeker geen voorstander van dwangverzekering. In haar orgaan „De Vaderlander" wordt sinds 1909 onafgebroken voor Staatspen sioneering gepleit. De vrij-liberalen moe ten van een dwangverzekering niets heb ben. Het stelsel van vrijwillige verzeke ring, dat zij voorstaan, moeten we intus- schen evenmin hebben als de dwangver zekering. De sociaaldemocraten ijveren steeds voor Staatspensioneering. Men kan dus waarnemen, dat reeds sinds 1908 aan de linkerzijde de dwang verzekering zooals die voor dat jaar in ontwerpen werd belichaamd, door geen enkele partij meer wordt voorgestaan. Terecht heeft men, ook in den Vrijzinnig- democratischen Bond zijn houding voor juister inzicht prijsgegeven. En behalve deze politieke partijen is er een Bond van Staatspensioneering, die zijn leden bij duizenden en duizenden telt en de mogelijkheid der Staatspensi oneering herhaaldelijk heelt aangetoond. Wij wijzen gerustelijk op al deze gron den de dwangverzekering als oude plunje af, wat te geruster kan geschieden, waar de leider der antirevolutionairen zijn vroegere inzichten op menig gebied als oude plunje heeft prijs gegeven. Geen liberaal woordvoeder, heet het, heeft het stelsel ooit behoorlijk ontwikkeldMr. Patijn heeft in zijn bekende artikelen „Eenheid van actie" reeds in 1908 een schema opgesteld, hoe hij zich het stelsel dacht. Maar wat beduidt nu zoo'n argu ment als het clericale blad aanvoert De beroemde publiek-rechtelijke organi satie van den arbeid van Dr. Kuyper is evenmin orit in een wetsontwerp door dezen minister belichaamd. Evenmin als verschillenden andere Anti revolutionaire programpunten. Ant woordt het clericaleblad, dat dr. Kuyper zijn stelsel in groote lijnen in zijn ge schriften heeft uiteengezet, dan staan we precies gelijk. mijn vrouw medegedeeld had, dat ik op weg was. Ik weet dat gy lieden niet verwonderd zijn zult, omdat ge me kent, als iemand, die zich door niet gebonden acht en zich de vrijheid voorbehoudt een halfuur later in te trekken wat hij eerst besloten had. Ge zult naar de reden vragen, maar ik verzoek u, die voor mij te mogen houden. Tk ben u lieden dankbaar voor de gastvrijheid, die ge mij wildet verleenen en ik neem ze als genooten aan. Het is ook niet onmogelijk, dat ik spoedig bij u Heden kom en misschien wel als ge me heel niet verwacht. De brieven van mijn vrouw behoeven me,niet nage zonden te worden. Dit is mijn keizerlijke wil, die gij opvolgen zult: want ik ben thans een keizer ik zie, hoe gij beiden hartelijk lacht mijn brief lezende. Ik hoor uw lachen, Ik kus de kinderen in gedachte en blijf met broeder lijke genegenheid DE OUDE DWARSKOP. 13 Ik bad willen vertrekken de stad ontvluchten, waarin jij in leeft, nu evenwel zit je tegenover mij en spreekt, als je voelt, dat je stem me goed zal doen, liefelijk en week. Marianne, de jeugd is in mijn kamer, de jeugd is geheel in je en roept me in het leven terug, de heerlijke jeugd in het heerlijke leven Al is de zomer ten einde, jij en ik weten, dat het lente is en dat er bloei zal zijn. Hoe kan een mensch een ander zoo veel zoo oneindig veel geven? Marianne Ik drink nit den beker desgeluks, maar ik mag hem niet tot den bodem ledigen want onderaan schemert me een groenachtig vergif tegen. Ik weet nu waarom ik myn binnenste voor je gesloten De Bond voor staatspensioneering heeft in haar geschriften het stelsel der staats pensioneering eveneens uitvoerig uiteen gezet. Tegen de staatspensioneering wordt aangevoerd, dat daardoor de overige sociale wetten zullen worden verwaarloosd. Niets is minder waar dan dat. Engeland en Denemarken bewijzen het alweer. In Engeland is een Ziektewet bij het Lagerhuis aanhanging en een Invaliditeitswet zal volgen. In Denemar ken bestaat een uitnemende Ziektewet en ook daar zal men de invaliden niet verwaarloozen. In ons land stond ook het ziekteont- werp van mr. Veegens los van zijn ont werp tot ouderdomsverzekering. In zijn ouderdomswet had hij de in validiteit niet opgenomen. Terecht, want deze dient ondergebracht te worden bij de Ongevallenwet. De samenkoppeling van ouderdoms- en Invaliditeitsverzeke ring beteekent noodwendig een verslech tering van beiden. Zij leidt er toe, dat het ouderdomspensioen eerst op zeer hoogen leeftijd nl. 70 jaar wordt toege kend. Men begint dat ook zelts in Duitschland te zien. In Mei van 1911 kwam in den Duitschen Rijksdag een voorstel van de sociaaldemocraten aan de orde om den leeftijd voor het ouder domspensioen van 70 op 65 jaren terug te brengen. Het voorstel werd verworpen met 160 tegen 146 stemmen. Deze stem ming bewijst intusschen, dat ook daar gevoeld, hoe de samenkoppeling van ouderdomspensioen en invaliditeit er toe leidt, dat het eerste pas wordt gegeven, als men met één been in het graf staat. Op de invaliditeitsvoorziening heeft de samenkoppeling tengevolge, dat het invaliditeitspensioen ongeveer gelijk wordt gesteld met het ouderdomspen sioen of belangrijk lager. Van het laatste getuigt het ontwerp Taltna. Artikel 60 van zijn ontwerp zegt, dat een uitkee- ring wordt gegeven aan invaliden, die nog maar een derde deel kunnen ver dienen van wat ze als gezond werkman verdienden, een uitkeering krijgen. Een arbeider, die zes gulden in de week verdient en door invaliditeit nog maar een rijksdaalder kan verdienen, krijgt geen invaliditeitspensioen. Kan hij maar 2 gulden halen, dan krijgt hij een uit- hield en nog weg wildeIk zag in je mijn noodlot en koesterde vrees. En in de schemering zag ik duistere geesten om me heen dansen. 14. Ik drink thans uit den beker des geluk8 en laat twijfel en zorg varen. Is Marianne bij mij dan ben ik bevrijd van kwelduivels en plaaggeesten. We zijn goede kameraden, die onvoorwaardelijk aan elkaar gelooven. Wij reiken elkaar bij 't komen en gaan de handwij strijden tegen opkomende hartstocht. Wij hebben angst voor ons geluk. 15. Wij lezen Goethe, „Tasso" dat ik meer liefheb dan eenig ander werk en ik verdiep me in dit kun sten aarsdrama. Hoe verder we komen, des te deemoediger en bescheidener wordt zij. Zij behoort niet tot die dwaze meisjes, die op haar boekenkennis pochen. Ik zie vol vreugde, hoe haar eigenlijke mensch zich van dag tot dag ontwikkeld en ik ben er trotsch op, o 1 zoo trotsch 1 Én bij mijn trots steekt haar heerlijke deemoed af. 16. Marianne kijkt met stille nieuwsgierigheid naar de vrouwenportretten op myn schrijftafel. Je moogt ze gernst leeren kennen. Ik neem een lystje in de hand Juffrouw Victoria Trien Kiewicz. Ik kende haar in 1892. Het waren lichte, rakelooze uren, met haar. Ze keering, die berekend wordt naar het aantal zijner betaalde premiën. Het gevolg is dat een arbeider, die op jeugdigen leeftijd, als hij waarschijnlijk nog voor kinderen te zorgen heeft, een treurig beelje aan invaliditeitspensioen ontvangt. Juist om deze redenen dient de Inva liditeitsverzekering afgescheiden te wor den van de Ouderdomsvoorziening en op de wijze als de Ongevallenrente of het ziektegeld berekent te worden. Ook om andere reden. De Invaliditeit is voor een aanmerkelijk deel het gevolg van het bedrijf, waarin de arbeider werkzaam is. Er is dus zeer zeker een rechtsgrond, precies als bij de Ongevallenwet, om het bedriji te betrekken in de kosten dier verzekering. Het clericale orgaan zal hieruit bespeuren, hoe leugenachtig en misleidend zijn voorstelling is, alsof wij ten bate der .werkgevers en ten nadeele der arbeiders pleiten, als wij het onbillijk noemen dat de werkgevers met de premie voor den ouden dag der arbeiders worden belast. Een scribent als deze, die dergelij ke vunze voorstelling van onze meening geeft, past allerminst de laatdunkende en kleinblijvende toon, dien hij gelieft aan te slaan. Wij hebben eenigszins uitvoerig bij de invaliditeitskwestie stilgestaan, omdat wij daardoor konden aantoonen, waarom wij met de voorstanders samenkoppeling in dezen geheel van meening verschillen. Deze meening wees trouwens ook de vrij- zinnigdemocratische minister Veegens toegedaan, toen hij zich in zijn ontwerp uitsluitend bepaalde tot de ouderdoms voorziening. En thans de Staatspensioneering. Dat zij aan een oplossing van de andere deelen van het sociale vraagstuk niet in den weg staat bewijzen Engeland en Denemarken en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat in ons land niet mogelijk zou zijn, wat in die staten tot stand is gebracht of in de naaste toe komst wet zal worden. Het clericale orgaan komt nu omtrent het kostenargument met zonderlinge redeneeringen voor den dag. Beplei - ten we staatspensioneering zonder te wijzen op hulpbronnen, waaruit de kos ten kunnen worden bestreden, dan heet was een vrouwtje uit Warschau en bad de chic eener parisienne. Van top tot teen geleek ze een prinses. Ze betreurde het ernstig, dat haar toilette haar niets kostte; want ze had haar bronnen, voegde ze er geheimzinnig bij. Toenmaals was ik nog een onergdenkende jongen en veel, veel later begreep ik eerst den verborgen zin dier verklaring. No. II. Een portret in groot formaat, stelt voor een meisje met bruin haar, vlammende oogen en een even geopende mondKlarissa Schwartz. Ze ontving me in een kleine japansche kamer. We dronken uit echt japansche kopjes tusschen 5 en 6 uur thee terwyl zij met haar kleine, lieve stem liederen van Brahms zong, die ze zelve accompag neerde. Zoo loop ik al de avondturen myns jeugd door en Marianne hoort me oplettend en ernstig aan. Geheel onverwacht neemt ze het portret mijner vrouw en zegtZij is anders, heel anders met geen van dezen te vergelijken. Voor de eerste keer spreekt ze zonder verlegen heid en open, zooals het haar gewoonte is, over mijn vrouw en open en rustig ziet ze me daarby aan. Tk antwoord daarop beslist: Al ons verdriet kwam daaruit voort, dat onze naturen tegen elkaar in opstand kwamen. Twee menschen, die elkaar Diet hadden moeten ontmoeten, die te kwader ure aaneen gekoppeld waren. Maar daarin heb je gelijk, dat ze bijzondere eigenschappen hebben moest, waarom ik den langen levensweg met haar gaan wilde, doch hierover later. (Wordt vervolgd) - u

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1