Officieel Nieuws- en Advertentieblad kaarten makken kalenders. 1. Middelharnis. larsnijden en Shampooing. Boter. Bank. voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. ilpail 191, Mittltarais. Sigaar is HOLLAND" kering-. Het laatste geluk. Woensdag 10 Januari 1912. No. 8 HANDEL igen gratis. VOOR ;r pondspak. r pondspak. Fiakkeesche Boef en Handelsdrukkerij 12de Jaargang. ste modellen. en '.r in den van tij, Somtnelsdijk. voorraad voorhanden Irreerende prijzen: Ie, halfstam.Leiboomen, ELS, PEREN. PERZIK, TER AM BOOS, KRUIS TE, WITTE en ZWARTE poomen zijn volop met 'jOEMHEESTERS |oie soorten. LUIK-, KLIM- en S in mooie soorten. OEMPLANTEN, LANTSOEN. rten KLIMPLANTEN. ANTEN enz. enz. ibevolen voor het aan- 'MGAARD-, SIER- en NEN. e bediening. Billijk iten per kaart (14 nos.) :r maand. es voor Dames Haar- 5 of op Salon, gaarne aan huis laten rsnijden, kunnen dit voorwaarden gedaan ■der met het in orde Iwerk. GESLOTEN.) 26-1 is de beste ver pakte margarine Ituurboter vervangt. per 100 stuks f 2,40 2,- 1,60 1,25- enflo Sigaretten. 'S CACAO Vs - y* - Vio K.G. i, tabletten, doosjes ;e Fabrieken. BEL-BI.ANKZEEP tukken 221/2 Cent. H.OSNE en«. ING VAN tntenboeben. 'ostpapier ent. SDIRKSLAND. TE DORDRECHT. !N f 405.419.18. ent der Maatschappij I zich tot deze Bank 3—2: ecteuren K. LOTSY. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltg-a/ve cLer te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels j 0,60. Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespsndenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Onnoozele verdachtmaking. In één onzer vorige nummers betoog den wij, op zeer onbillijke wijze, dat onze landbouwers dubbel worden getroffen door de voorgenomen samenkoppeling van Tariefwet en premieverzekering tot oplossing van het üuderdomsvraagstuk. De landbouwers immers krijgen alle lasten van de Tariefwet te betalen door de prijsverhooging van al hun benoodigd- hedenen materialen, terwijl zij bovendien voor eiken arbeider van 't 16de tot 't 70ste jaar een minimum-premie van'10 cent per week te betalen krijgen. Van clericale zijde is ons betoog verdacht gemaakt op de meest gore wijze, die zich denken laat. We zijn van die zijde veel gewoon, en verbazen ons dan ook niet over de strijdmiddelen van het minste allooi, waarmede we uit dat kamp worden be streden. Het vieze artikeltje, waarop wij doelen, komt (hierop neer. Vooruit, zoo heet het, heeft zoo'n medelijden met die arme werkgevers, dat zij een dubbeltje per week moeten betalen. Ze gunt blijkbaar de arbeiders hun pensioen niet. Wij (nl. de clericalen) willen graag wat opofferen door een kleine prijsverhooging door het Tarief om de arbeiders een pensioen te verzekeren. Ziezoo, denkt de clericale schrijver, het mes snijdt van twee kanten. Vooruit heb ik verdacht gemaakt door aan de arbeiders wijs te maken, dat het blad voor de „kapitalisten" pleit en zelf doe ik me voor als de mooie man, wiens arbeidersliefde buitengewoon groot is. De man ziet één ding over het hoofd: De arbeiders laten zich niet langer door schijnlooze praatjes bedotten. Wat staan wij voor We hebben het bij herhaling uiteen gezetwij willen staatspensioneering, te betalen door het heele volk, elk naar zijn draagkracht. Een staatspensioen van f 3 op 't 65ste jaar zal kosten ruim ach- tien millioen gulden. Het is onbillijk, de kosten te laten betalen door de arbei- FEUILLETOIV. naar FELIX HOLLAENDEK. 15) XI meent, antwoordt zij, dat iemand die eenmaal met een wielrijder gedweept heeft moet, een tamelijk bekrompen raensch zijn. Ik meen, dat u van nu af aan alleen goede boeken lezen moet omdat u een nadenkend persoontje zijt, voor wie het beste nauwelijks goed genoeg is. En toch ben ik niet nadenkend, zooals u dat zoo vriendelijk uitdrukt. Als ik bet was, voegde,ze er op gedempten toon bij, dan zat ik niet bij u. Maar, bij al wat me lief is, ik maak er ook geen aanspraak op, tenminste nu nieten in de eerste vier weken niet. En na dit op haar eigen kalme manier gezegd te hebben staat ze op, reikt me de band, die een beetje beeft, ten afscheid, werpt baar hoofddoek en mantel om en voegt er nog bijIk verzoek u vriendelijk me alleen te laten gaan: ik heb behoefte thans alleen te zijn, maar als u 'tgoed vindt ben ik spoedig weer bij u. Als ik oprecbt zijn mag, vind ik het met u alleen veel aangenamer en prettiger dan onder veel vreemde menschen. En eer ik nog iets geantwoord heb, is zij al de deur uit en me ontvloden. ders van wier (loon geen premie afkan. Terecht noemt mr. Van der Laar het nemen van premie van loonen beneden f 8 f 9 per week het eichen van bloed geld. Het is onbillijk voor de kosten twee klassen onzer samenleving, de arbeiders en de werkgevers aan te spreken. Er is geen enkele rechtsgrond om eenzijdig de werkgevers te laten zorgen voor den ouden dag der werklieden, terwijl deze zorg op de geheele samenleving rust. Het is schandelijk door een Tariefwet het heeie volk te brandschatten en de noodzakelijke levensbehoeften van de armsten te belasten en aldus op de zwak ste schouders de zwaarste lasten te leg gen. Het is billijk en rechtvaardig de kos ten otn te slaan over het geheele volk naar draagkracht. Het is zeer goed moge lijk de kosten te vinden uit. Ie. een krachtige verhooging der suc cessie rechten, vooral in de zijlinie's. 2e. de samensmelting van bedrijfs en vermogensbelasting tot een flink proges- sieve inkomstenbelasting. 3e. een belasting op de goederen in de doode hand. 4e. voor het ontbrekende een pensi oenbelasting in te stellen, geregeld naar ieders draagkracht. Wie dat stelsel voorstaat, mag gerust zeggen, dat hij de arbeiders een goed hart toedraagt. En zien we nu eens, naar die van arbeidersliefde blakende clericalen. Wat willen zij Zij willen een dwangverzekering, waar voor alle arbeiders moeten betalen van 't 16de tot het 70ste jaar. De armsten der armen, die minder dan f 200 per jaar verdienen, zullen van dat hongerloon eiken week nog een dubbeltje moeten betalen. De arbeiders der 2de klasse dat zijn zij die van f200 tot 1400 verdienen en dat zijn o.a. al onze landarbeiders zullen elke week van 't 16de tot't 70ste jaar 12 cent moeten betalen. Dat mogen ook alle werkgevers voor eiken arbeider wekelijks doen. Boven dien zal het heele Nederlandsche volk gebrandschat worden door den rooftocht der Tariefwet, die in de schraalste beur zen zich het ergst zal doen gevoelen. Ik ga naar bet venster en schrijf in de vochtige aanslag met groote lettersMarianne Delius. En vindt dat ze niet anders zou kunnen heeten als Marianne Delius. 11. Nauwelijks drie dagen nadat ik met Marianne Delius samen ben geweest is mijn koffer al gepakt. Ikjwil naar mijn broeder in Londen. De brief aan mijn vrouw ligt verzegelt voor me. Hij is op een koelen toon geschreven, die iedere gevoelensuiting vermijdt. Zij zal de heele schuld op mij laden, en ze zal niet weten, wat deze brief mij gekost heeft. Ik deel haar zakelijk mede dat het huis verhuurd is en ik zelf op weg naar Londen ben. Ik schrijf haar verder, dat ik de vraag wie schuldig is, geheel rus ten laat, dat ik niet aan het leed wil raken dat het verleden ons gebracht heeft, «lat ik mijn totale onge schiktheid tot den arbeid van jde laatste vier jaren me herinner, het alleen leven noodig heb niet alleen voor mijn rust, maar ook om voor ons allen te werken. Zoo staat het zoowat in den brief, die haar leven vernietigen zal. Ik zie duidelijk voor me, hoe ze die ademloos openen, hoe haar gezicht verbleeken zal, hoe ze zich met moeite aan de tafel zal vastklampen. De kinde ren zullen schreiend en angstig om haar heen staan, ze zal in een.verschrikkelijk lachen uitbarsten tot zinnelooze woede en smart haar overmeesteren zul len. Ik zie dat alles en beschouwd den brief die in koude nuchtere taal ons verder leven regelt. Ben ik het die hem geschreven heeft en die over ons bestaan beslist als de zeis voor een bloeiend veld Ik ben het en onder dit peinzen komt er twijfel En als dan 54 jaar die premie is be taald en de rooftocht 54 jaar is gehou den, zal voor het rneerendeel der arbei ders, omdat het gros in de tweede loon- klasse valt, het pensioen bedragen 273 heele centen per week. En nu zeggen wij, dit pensioen wordt schandelijk duur betaald. Een clericaal scribent, die dat arbeiders liefde durft noemen, is niet anders dan een volks bedrieger. En zoo'n man, die spijt al zijn zoogenaamd democratisch geschetter, de gewillige dienaar is vaneen conservatieve coalitie, die de groote (brandkasten niet aandurft, durft ons beschuldigeu te plei ten voor de kapitalisten 1 Wat moet dat mannetje een geringen dunk hebben van de menschen, die zijn artikeltjes zien afgedrukt! De dwangverzekering der clericale coalitie. De dwangverzekering voor loontrek- kenden is, in den slechtsten vorm, name lijk als zelfs de armste moet meebetalen, niets anders dan eene poging om den arme in zijn jeugd en in zijn krachtige' jaren, te laten bijeenbrengen het bedrag, dat hij in zijn mogelijken ouderdom anders als bedeeling zou ontvangen. En in den besten vorm, met vrijstel ling dus van premiebetaling voor de laag ste loonen, beschermt zij slechts één klasse en in hoofdzaak één sekse. De staatspensioneering alleen heft voor allen zonder onderscheid de vrees op voor armoede bij ouderdom. Juist Het is niet de wanhoop of de vrees die de menschen doet sparen, maar juist de hoop En staatspensioneering zou een nieuwen (factor van hoop in het leven roepenzij zou de menschen bevrijden van de vrees, ja de zekerheid, dat zij op hun ouden dag naar de Armvoogden kunnen gaan. (Charlet Booth) Bij een dwangverzekering. Dan komt het geld er, al komt het dan ook van den verkeerden kant, n,it de verkeerde zakken. op of het werkelijk uitgemaakt is dat ik het ben. Niet wij spelen onze partij in het leven, het leven speelt met ons willekeurig en meedogenloos. In een, witten onslag liggen twee boeken van Tourgenieff voor mij het eene heet „Helena" het andere is een kleine novelle„Klare Militsch". Zonder een woord er bij zend ik ze aan Marianne. Het is beter, dat wjj zwijgend afscheid nemen. Ik heb nog drie uur tijd eer de trein naar Ham burg vertrekt. Wat vang ik met die drie uur aan Ik luister, bedriegt zich mijn oor, ik hoor lichte vlugge voetstappen, die mij bekend zijn. Ik bedrieg me niet, want juist gaat de deur open, ze staat voor me. Ze ziet er ellendig uit. Ze balt de handen tegen mij, stom en vol ver wijt. Ik beb het dus begrepen, dat u, zegt ze eindelijk met bevende stem, weg wilt gaan zonder me vaar wel te zeggen I En zonder mij antwoord af te wachten plaatst ze zich in de donkersten hoek van het vertrek en be gint bitter te schreien. Ween, Marianne ween maarNiemand zal u storen. Op eens begint de hond buiten tegen de deur te krabbelen ik had hem in de woning mijner hospita doen opsluiten om van zijn gejank af te zijn. Hij komt binnen met de staart tusschen de beenen, zeer deemoedig. Ik en de hond, de hond en ik, zegt ze bitter en komt voor me staan. Ik wil hem behouden tot u terugkomt, dat me ten minste een levende herinne ring blijft. Haar voorkomen verschrikt me. Wat een land kan opbrengen, schreef indertijd het weekblad de „Amsterdam mer" .door het uit de zakken te halen (en nog wel door een dure, uitgebreide administratie) van arbeiders en patroons, kan het dat ook niet direct doen uit de alge- meene kassen Wie zou,werd een nieuwe brug over de Amstel gelegd, nog op de gedachte komen, wie zou zoo reactionair zich durven voordoen, de kosten van die brug te bestrijden uit een te heffen tol, op grond van den droeven welstand der gemeente financiën Toch staan de ge vallen voor wie wel „uit beginsel" den arbeider voor zijn verzekering wil laten afdragen, precies gelijk. De tolgaarder, die den brugganger op houdt, en hem last bezorgt, heet, bij ver plichte verzekering bureaucratie en is de man, die de ingekomen stuivers noteert en alles gelijk bij tolheffing duur maakt en omslachtig en op de „kleinen" het zwaarst drukt. Zoo is het. Uit de algemeene kas dienen de gelden gevonden te worden. Naar draagkracht. Maar dat drurft de clericale coalitie niet. Uit vrees voor degrooten. Wel durft ze uit „arbeidersliefde" het schrale loon door de uitbuiting langs den weg van het tarief nog minder toe reikend te maken. De arbeiders laten zich gelukkig steeds minder bedotten door zulke scribenten zij bedanken voor zoo'n apenliefde Het verschil. Een predikant beeft als elk Staatsbur ger niet alleen het recht, doch ook den plicht zijn aandacht te wijden aan de politieke zaken. Doet hij dit openbaar dan mag hij dit nimmer doen in zijn kwaliteit als Evangeliedienaar. Op 'n politieke vergadering is hij Staatsburger als elk ander. Zeker mag hij den kansel niet mis bruiken voor politieke propaganda en zijn gehoor een ot anderen candidaat aanbevelen. Dat heoben predikanten, die op poli tiek gebied de vrijzinnige beginselen voorstaan, dan ook nimmer gedaan. Maar er zijn andere. Er zijn poli tieke dominee's, die als woordvoerders Hoe wist u, dat ik op reis zou gaan, juffrouw Delius? vraag ik zacht. Ze ziet me bedroefd aan. Ik was den heelen dag zoo onrustig, antwoordt ze terwijl haar stem trilt, tot mij de gedachten in viel, dat u weg wildet gaan, heimelijk gaan zonder mij een woord gezegd te hebben. Een paar keer ben ik hier geweest, maar ik beb het niet gewaagd boven te komen. Ze wendt zich af en tracht haar gelaat voor mij te verbergen dat rood van schaamte is. Een soort groet had ik voor u achtergelaten en ik reik haar het pakje in witten omslag over. Haar oogen verlevendigen, en in een impulsieve opwelling slaat ze plotseling haar armen om mij heen en kust me hartstochtelijk. Ik kan je kussen, zegt ze, en haar woorden klinken me als muziek in de ooren ik kan je kus sen, omdat ik je liefheb en oipdat ik je voor de laatste maal zie. Ik ben als bedwelmd van vreugde. Het is me alsof een heerlijke wijn mij door de leden stroomt en mij opeens weer een levensmoed geeft, die ik in jaren niet gekend heb. Ik voel me als ontwaakt uit een zwaren slaap. Nu ligt het leven weer voor me, nieuw en vol be loften. Ik wil het omarmen met al mijn zinnen, ik heb recht op geluk als ieder ander mensch. Ik trek haar naar me toé, kus haar en wil haar in de trouwe, bruine oogen blikken. Maar haar oogen zijn gesloten en op haar gelaat ligt een onzalige uitdrukking. Als ze zich eindelijk van mij losmaakt, is haar lichaam als door koorts aangegrepen, want wat ze zoo lang had teruggehouden heeft, haar kracht gebroken, {Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1