91 Officieel N ieuws- en Advertentieblad IE 'E OPRUIMING *tog*s Jac.z. P. ROOIJ, itoomen Tan voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het laatste geluk. I PRINS, - en srwerken [NG. 12de Jaargang. Donderdag 28 December 1911. No. 6 Pandbrieven a 9S Pandbrieven a 99 Pandbrieven a I001/a% rgevorderd seizoen KINDER- EN ELHOEDEN. 292, Middelharnis. EN KAPOKBEDDEN, SSEN, DEKENS, REIEN enz. in Wollen Ondergoederen. Flakkeesche Boet en Handelsdrukkerij te Z1EK1KZEE, geett ult: I in stukken van f 500.-, f 100.- en f 50.-. ire geeft aan hare wijze van rootst mogelijke openbaarheid, ligeu der Insulaire behooren tot volledige. Bij de Insulaire: controle, saldo-biljetten enz. R1EVEN in omloop op 1905 f 15300 1905 - 313550 1906 - 582300 1906 - 788550 1907 - 885150 1907 - 9S4250 1908 - 1.293250 1908 - 1.706250 1909 - 1.987100 1909 - 2.162750 1910 - 2.332050 1910 - 2.700350 IS December 1911: lbrieven3.295900. jtheken3.361345. iieven zijn verkrijgbaar te Gee lden Heer A. van Schouwen, ne bij den heer J. van Ispelen, ■nge bij den heer J. P. de Wilde, bij den heer J. Rooy.teOolt- den heer M. Breur, te Oud den heer A Koopman, te Stad gvliet bij den heer E. H. de ddelharnis bij den Heer L. F. voorts bij alle Heeren Conr Effecten. De Directie |N DER VLIET, Directeur. fLVIVKE, Adjunct-Directeur. VAN ALLE IDE en ONGEGABNEERDE l, Middelharnis- adrea voor alle ekend bij I«» SEDERT 1840. de iage prijzen worden, rgoed vanaf ƒ5,aankoop ag, bij 10,— geheel. MIDDELHARNIS. coticurreerende prijzen: |ant, franco door geheel beleefd aan voor het I gesorteerd in NTSCHAP DER ptoomververy en Chem. )E LELIE" te Dordrecht. men nauwkeurig tsmerk, voorstellende: linkerarm de rech- raan een IdelharnisDirksland Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "CTltg"a.-ve cLex- te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels j 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Onverantwoordelijke bevoorrechting. Het is een bekend feit, dat voor de leverantie's aan het Nederlandsche mili tairisme een ongehoorde bevoorrechting bestaat van de Duitsche kanonnenflrma Krup. Als nieuw materiaal, soms tot een bedrag van tonnen gouds moet worden aangeschaft, worden concurree- rende firma's voor de inschrijving met een of andere uitvlucht afgewezen of door geheime machinatiën als minder waardig uitgeschakeld. Bij de marinebe- grooting heeft de wakkere strijder voor militaire hervormingen,de heer Thomson, van deze schandelijke bevoorrechting het zijne gezegd. Wat is. het geval? Niet alleen dat de firma Krup de leverantie wordt toege wezen, zonder dat concurreerende firma's de gelegenheid hebben gekregen tetoo- nen, dat hun fabrikaat aan deugdelijk heid niet te wenschen overlaat, doch bij herhaling is gebleken, dat de kanon nen, door Krup voor tonnen gouds ge leverd, in alle opzichten te wenschen overlieten. Zoo is o.a. aan Krup de leverantie van een aantal kanonnen voor Indië opgedragen geworden. De heer Thomson had er reeds vroeger voor gewaarschuwd, dat dit geschut gebreken had, die de regeering er zeker toe moesten brengen bij mededingende firma's vergelijkende proeven te nemen. 't Gelukte destijds den heer Thomson niet zijn meening ingang te doen vinden wat te verklaren was, doordat de regee ring zich teitelijk al met haar opdracht aan Krupp scheen vastgelegd te hebbeD. De heer Thomson zeide in de Kamer omtrent de Krupsche leverantie bet vol gende Hier is concurrentie geweigerd, hier is blind vertrouwen gesteld in de firma Krupp, wier monteurs naar Indië werden gezonden om onze kanonnen te vervor men. Men had dit kunnen voorzien; er was gewaarschuwd, ik begrijp niet, dat tnen zich zoo verlaagt, om een dergelijke bepaling in het contract op te nemen. FEUILLETON-, NAAR FEUX HOLLAENDER. 13) kiik 'h *>ra*;en ik zie dat zij huiverig ia. Ik schitteren 8808laat de 00gen naar mijopenze Daarop zegt zij: Het liefst zou ik spoedig naar ri Vreenide roenschen zien. nn woed, dan keeren we om. En als u 'tgoed vindt, bosch tot aan Johannisthal en nemen daar den trein? kere bosch. zw*>gend en sPoedig zijn we in het don- Ze heeft mijn arm genomen, haar hart klopt en vr,J„t r,8 „Z6 Zloh aan mÜ vastklempt; maar ik weJr rich terugtrekt endatikhaar oenauwd maak, zonder het te willen Het wordt steeds donkerder. «7 ,1 hoeft niet bang te zijn, zeg ik naiang2wn. ifr I u"6n WGeD on^an^8 de duisternis zie ,K n toch nog. - Met nadruk antwoordt ze Ik heb geen anest aat weet God- w°/at sraag naar de kerk? Vraag ik daarop: ae toon, waarop ze „dat weet God" sprak klonk vroom en eenvoudig. De voorzitter hamert. De Minister ver laagt zich niet. De heer Thomson (U. L.): Ik begrijp dan niet, hoe men zich op zulk een hoogte kon stellen om een dergelijke be paling op te nemen. Er waren zes lief hebbers en de aangeboden prijzen waren aanzienlijk lager, zelfs f 5000per kanon. Dit kan tezamen een kleine 3/4 millioen verschil uitmaken. Waarom niet op een pantserboot de kanonnen van een andere firma geplaatst? Dan ware een eerlijke proef mogelijk geweest. Bovendien kan hetzelfde projectiel uit beider kanonnen geschoten worden het bezwaar van ver schillend materiaal gaat dus niet op. Verder moet de man, die hier als adviseur stond, gewraakt worden, daar hij niet objectief is; de Minister weet dit zelf heel goed. Deze persoon had niet naar de firma Bovors mogen afgevaardigdworden. Wij kunnen geen vertrouwen hebben, als een eerlijke concurrentie geweigerd wordt. Er is bij de Regeering onwil.... De voorzitter verzoekt matiging. De heer Thomson (U. L.)U hebt ge lijk; waar ik zoo sterk sta, heb ik geen krachtwoorden noodig. Maar ik gevoel mijn plicht als volksvertegenwoordiger, waar het hier gaat om het geld van de belastingbetalers en dan wind ik mij misschien een beetje op. Deze methode van doen der Regeering is eenvoudig niet te verdedigen. Ik zal niet met een motie komen, waar vanavond al zoovele onuitgesproken rede voeringen zijn gehoord! (Gelach.) Ten slotte criliseert spr. de wijze, waarop de firma Krupp wissels mag trek ken, om maar 5 cents per wissel behoe ven te storten. Werd het niet als kort papier getrokken, dan zou wat nu f 2 kost, f 100 kosten Daarop heeft terecht de Rekenkamer aanmerking gemaakt, maar de Min. hield vol en de Rekenka mer had zich hierbij neer te leggen. En wat zal de Regeering doen, als de firma Krupp haar concurrenten provisie zal gaan geven als zij niet meer inschrijven? Daartoe spr. voorspelt het zal het komen en dan hebben wij ons verdiende loon. Het is meer dan treurig, dat geheime invloeden steeds maar weer het mono- polie-Krupp kunnen handhaven. Ja, antwoordt ze. Het orgel te hooren doet me goed en het koraal zing ik van ganscher harte mee De stilte om ons heen doet mij goed, maar spoe dig zien we weder de lichten van Johannisthal, is het station bereikt en zijn we weer van de gewone drukte omgeven. Wij stappen in, de trein gaat in beweging en spoe dig is het oogenbiik van scheiden weder daar. Uitgestapt wensch ik haar: goeden nacht. Goeden nacht, is het antwoord. Als ze tien stappen van me af is, haal ik haar in en roep nauwelijks hoorbaar haar naam. Ze keert zicb, niet verwonderd om, en kijkt me vol goedheid aan. Wacht u een oogenbiik hier voor de boekwin kel. Ik ga binnen, koop iets en geef haar dat. U zult me schrijven, hoe het u bevallen is, en nu nog eenB, goeden nacht Hond, wat kijk je me vroolijk aan, geloof je dat ik een goeden avond gehad heb? Hij springt op en laat zich in zijn vreugde niet storen, 't is of hij dol geworden is. Ik heb mijn woning opgezegd. Zij gist nog niets. Zij schrijft brieven, uit welker toon ik haar inge houden hartstocht raad. Ze wil onverschillig schij nen en alzoo mij opwekken. Vrouwentaktiek is het. Ze willen de mannen als willooze wezens behande len of als vijanden, die men in den rug aanvalt. Wekenlang hebben we zamen geleeft zonder een woord te wisselen en beiden hadden we liever ons de tong uitgetrokken, dan weer te beginnen. Het is te hopen, dat hierover in de Kamer het laatste woord niet gesproken zal zijn. Staatspensioneering. Tot aanval en verweer. Zoo luidt de titel van een uitnemende brochure over Staatspensioneering, weike door ds. D. A. van Krevelen en Perio met medewerking met verschillende voorstanders der 15 nadeelen van dwangverzekering. '1. Uitsluiting van verreweg de meeste vrouwen. 2. Uitsluiting van hen, die vroeger geen loontrekkende waren, doch zelf standige werkers. (Kleermakers en schoenmakers, bar biers, marskramers, neringdoenden, enz. 3. Uitsluitend van arm geworden vroegere welvarenden. 4. Een pensioentje, dat in vele geval len zoo klein is, dat het den pensioen gerechtigde niet aan armenzorg onttrekt. 5. Een pensioentje, waarvan de hoe grootheid afhangt van het aantal en het bedrag der betaalde premiën, zoodat laag loon en tijden van werkloosheid en ziekte zich nog wreken op den ouden dag. 6. Een pensioentje, waarvan het bedrag vastzit aan de premiebetaling, zoodat het onveranderd blijft, ook al daalt de waarde van het geld door stijging dei prijzen van de eerste levensbehoeften. 7. Een administratie van ten hoogste 54 jaren lang voor iederen verzekerde, die pensioen zal trekken. 8. Dwang tot premiebetaling ook voor hen, die door hunnen gezondheidstoe stand ot door een moordend beroep voorgevoelen, dat zij nooit pensioen zullen genieten. Alzoo, het laten betalen der ongelukkigen voor de gelukkigen. 9. Een nieuw legertje van ambtenaren noodig. 10. Dwang op den loontrekkende om een deel van 't verdiende loon te beste den op een wijze, die de Staat voorschrijft. 11. Dwang op den werkgever, die of het kan of niet kan de helft der premie voor zijn loontrekkenden moet betalen. Eens verweet zij me op opgewonden toon, dat ik haar er toe dreef slecht te worden, en dat zij, als de kinderen er niet waren weg zou gaan. Dan begon „de andere" plotseling een rol te spelen, hij bestond, hij stond op den achtergrond. Hij gaf haar het echte leven. Ik kon haar ellendig maken, maar wat hij in haar bad doen opbloeien, kon ik haar niet ontnemen, daaraan kon ik,niet raken. En inderdaad ben ik aan dien edelen mensch gaan gelooven, dien zij zich slechts uit strenge braafheid ontzegde. Veel later heeft ze me toegestemd, datzy dien onbekenden alleen maar uitgevonden had om mij te prikkelen. We hadden een huisvriend, wien de vrouwen aanbaden, met dien begon ze te blikken en handdrukken te wisselen, alleen om mij te veront rusten. Ik deed of ik het niet zag en zoo begon dit spel haar te walgen. Als zij dreigde weg te gaan, was het alleen haar doel, dat ik haar van mijn on- wankelbaren hartstocht zou verzekeren. Want na elk dezer verschikkelijke verzoenings- tooneelen vroe/t ze me, ten diepste geschokt, of ik haar nog werkelijk lief had. Wie is in staat het hart eener vrouw te doorgronden en wie wilsteenen op haar werpen, als zij in haar lijden dwaalwegen bewandelt, zoo vraag ik mij thans af. Men moet van elkaar gaan, zeggen de eewig wijzen, als man en vrouw elkaar in den weg zijn. Ja, als dat echtscheiden even gemakelijk ging, als het echtsluiten. Hoeveel onuitsprekelijke dingen verbin den den man zelfs bij de heftigste tweespalt nog aan de vrouw en hoe zalmen verder leven in het bewustzijn, dat men zijn andere helft heeft afgesneden. Honderd maal beproeft men het en honderdmaal schrikt men er voor terug en men wordt oud en verslapt in dezen kamp zonder einde. De kinderen groeien op, en Staatspensioneering is samengesteld. In deze pakken de verdediging der Staats pensioneering, worden alle uitvluchten en valsche argumenten waarmede de tegenstanders de Staatspensioneering voor en na verdacht hebben trachten te maken, volkomen weerlegd. Wij willen van tijd tot tijd uit deze brochure ver schillende artikelen in ons bladjafdruk- ken. Terecht wordt in deze brochure de de aandacht gevestigd op: 15 voordeelen van Staatspensioneering. 1. Gelijke berechting van de vrouw met den man. 2. Opheffing voor allen van de uit armoede ontstane verzwaring van het ouderdomsleed. 3. Radicale opheffing der trieste com binatie: oud en arm. 4. Een pensioentje, voldoende voor het allernoodzakelijkst levensonderhoud. 5. Een pensioen, waarbij een laag loon en economische nood in vroeger dagen geen invloed oefenen op de hoegroot heid ervan. 6. Een pensioentje dat in tijden van abnormaal hooge prijzen der eerste levensbehoeften verhoogd kan worden. 7. De meest eenvoudige administra tie, die denkbaar is. 8. Belasting naar draagkracht. De ge lukkigen betalen mede voor de ongeluk kigen. 9. Een paar ambtenaren aan het minis terie van Financiën noodigen de mede werking van gemeentebesturen en post kantoren. 10. Afwezigheid van Staatsdwang. 11. Afwezigheid van dien dwang. verlangen weg uit het hnis, waar de ouders Zonder Vrede naast elkaar leven. Een woord klinkt mij nog in de ooren, dat ze mij soms snijdend voor de voeten wierp Waarom heb je de kinderen in het leveD geroepen, die arme kinderen Wat moest ik haar op die waanzinnige vraag ant woorden, die zij als ;een aanklacht tegen mij uit speelde Tn vier weken heb ik myn koffer gepakt en ben onderweg, ben in Londen of Parijs. Een dag voor het vertrek schrijf ik haar. Ik heb myn woning opgezegd, omdat ik weet, zy zon in die huis niet blijven, Hoe wreed het ook zij, hoe laaghartig het ook schijne, ik kan mij met haar niet verstaan, ik moet mijn besluit als een feit beschouwen. Ik moet ge weld gebruiken. Als ik het haar kalm ging schrij ven en duizend en een redenen opgeven, alle logika zou op baar geen vat hebben en voor mijn oogen zou zij zich zelve en de kinderen een ongeluk aan doen. Aldus zou haar gevolgtrekking luidenJe moogt niet van me gaan, of je drijft mij met de kinderen in den dood. Tegen deze wijze van strijden ben ik niet bestand. Ze behoort tot die vrouwen, welke in haar razernij tot alles in staat zyn. Ze heeft tot lijfspreuk Ben ik ellendig, jij zult het ook zijn. 10. Ik leef als in mijn vrijgezellen tijd. Ik heb twee Kamers gehuurd, bij den Tiergarten, waar het stil is en mooi. (Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1