Binnenland. Burgerlijke Stand. Hij ziet uit den aard der zaak op de kaai meer dan andere leden van den raad en hij brengt zaken, die verbetering noodig heb ben, in de vergadering. Hy acht dit zijn plicht. De Heer van Seters vraagt, of deze toe standen onder de vorige havenmeesters ook bestonden b.v. onder de Leeuw en Hooger- heide. De Heer Keyzer zegt: sommige zaken kwamen ook onder hen voor, maar het geval, waarover ik het straks had, nimmer. Hü heeft reeds herhaaldelijk gezegd, dat een havonmeester op een traktement van f 50,— niets beteekent, dat hier iemand noodig is, natuurlijk op meer traktement, die werkelijk als havenmeester kan fungee ren. De onkosten zyn gemakkelijk te beta len zonder nadeel voor de gemeentekas. En noodig is hier een flinke havenmeester. Hij heeft dan ook by de benoeming van Zoon tegengestemd niet om den persoon, maar om de zaak. Evenmin is het hem hier in dit geval om den persoon te doen, maar om de zaak. De Voorzitter trekt zyn voorstel van ont slag in en zegt onderzoek toe. De Voorzitter zegt, dat het reglement moet worden ge wijzigd en vraagt den Heer Keijzer, die voor de schippers verschillende mildere bepalin gen bepleit, wat betreft havengeld en ligtyd, of hy bereid is, in dezen de behulpzame hand te bieden. De Heer Keyzer antwoordt: Voor zoover myn tyd het toelaat, wil ik zoo goed mogelijk belpen, al kryg ik ook nu reeds van vele dingen de schuld naar het hoofd. De Voorzitter meent, dat hij zich daardoor zeker niet zal laten terugschrikken, waarop de Heer Keyzer antwoordt, dat hy het lidmaatschap heeft aanvaard niet om zich vriendjes te maken, maar wel om in het belang der gemeente te kunnen werk zaam zijn, zoodat van zich laten afschrikken geen sprake is. Ook de heer Holleman wijst er op, hoe onbillijk men hier is bij het innen van havengeld en hetbepaien vandenligtijd. Dit mag wel eens goed onder de oogen gezien worden. Bij de rondvraag komt de toestand van de Molenkade ter sprake. De Voorzitter zegt er over te hebben gesproken met den Dijk graaf van den polder. „De Generale Dijkagie". De gemeente heeft hier niets te zeggen. Hij hoopt wel dat er verbetering zal komen. De heerHolleman vraagt, hoe het komt, dat het voorbereidend Militair Onderricht nu reeds heeft opgehouden. De Voorzitter ant woordt, dat de schuld ligt aan de jongelui. De deelname is dermate verminderd, dat het onderwijs niet lang6r kan worden ge geven. Dezelfde vraagt in het vervolg geen vergadering meer te houden op Vrijdag avond, daar het hem dan onmogelijk is, ze bij te wonen. De Voorzitter zal hiermee in 't vervolg rekening houden. De openbare vergadering wordt nu gesloten. De vorige week hield de IJsclub Stellendam in de zaai van den heer Knöps hare aigemeene vergadering. Door verschil lende omstandigheden was de vergadering niet druk bezocht. Nadat de voorzitter met enkele goedgekozen woorden de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierna komt aan de orde: Rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag blijkt, dat er een batig slot is van f 88,74; dat aan contributie is ontvangen van 103 leden f 51,50; dat van insignes is ontvangen f 2,50; zoodat de ontvangsten beloopen de som van f 87,74. De uitgaven bedragen aan betaalde rente- looze aandeelen f30,— verdere uitgaven van quitanties, convocaties enz. f 8,50; is totaal f 38,50. Blijft dus een batig slot van f 49,24 Nadat de rekening door een daartoe be noemde commissie is nagezien en in orde bevonden, wordt ze geteekend, waarna de voorzitter den secretaris-penningmeester een woord van dank brengt voor zyn uit gebreid verslag en het richtige beheer der geldmiddelen. Het volgende punt der agendaInning der contributie, is spoedig afgehandeld. Vijf nieuwe leden geyen zich op. Volgt de verkiezing van 2 bestuursleden (Aftr. de heeren D. Holleman en N. J. v. Dongen). Beide aftredende leden worden met aigemeene stemmen herkozen en nemen hunne benoeming weder aan. Volgt uitloting van rentelooze aandeelen. Besloten wordt, dit jaar 10 aandeelen uit te loten. Nadat er is getrokken, blijken de volgende nummers uitgekomen te zijn: 39, 88, 13, 40, 45, 3, 35, 14, 54 en 57. De respec tieve eigenaars kunnen hun geld by den voorzitter, den heer P. D. Holleman, in ontvangst nemen. Volgt de rondvraag. Door een der aan wezigen wordt gevraagd, of het Bestuur het kroos, dat dezen zomer zoozeer is gegroeid, kan laten verwijderen, daar bij invallen dei- vorst dit niet meer mogelijk is. De voor zitter zal zorg dragen, dat het kroos wordt verwijderd. De heer van Dongen brengt weer eens op het tapijt: Wedstrijden. Het Bestuur is tegen hardrijderijen alvoiens de schuld geheel is betaald. De voorstoller zegt, dat de schuld zoo verminderd is, dat best een hardrijderij kan worden uitgeschreven. Hij vreest, dat het rijden in 't algemeen zai achteruit gaan, zoo men de hardrijderyen totaal laat vervallen. Kan men het niet doen voor de grooteren, laat men het dan doen voor de kleineren, maar een hardrijderij moet men houden, volgens den voorsteller. De voorzitter zegt, dat men wel weet, hoe hy tegen de hardrijde rijen is. Doch hy voelt wel iets voor een hardrijderij, zooals de heer van Dongen voorstelt, maar dan ook liefst niet uit de kas, maar uit particuliere beurs de kosten bestrijden. De heer v. D. vindt dit goed. Hij zegt nog eens dat het in 't voordeel der vereeniging zal blijken te zyn, als er voor kinderen een hardrijderij wordt ge houden. Ten laatste wordt besloten, dat de voorsteller zijn zin zal hebben. Dezelfde wijst er vervolgens op, hoe noodig het is, dat de vergaderingen wat beter werden bezocht. Er zijn er altijd, die wat in het belang der vereeniging weten, maal ais geen leden opkomen, krijgt het Bestuur later altijd onaangename dingen te hooren, die bij betere opkomst allicht achterwege zouden kunnen blijven. De Heer Kuops prilst een gratis verloting aan onder de leden. Dit werkt dikwijls goed. Er wordt besloten, als het vriest, nog eens een vergadering te houden en dan dit middeltje eens te beproeven. Hierna wordt de vergadering gesloten. GOEUEGEEDE. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk. teOoster-Nijkerk (Friesland) Ds. F de Gidts, predikant bij die gemeente alhier. Mej. J. van Heyst, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, komt voor op eene voordracht ter benoeming van eene Onder wijzeres te Vlaardingen. Van de lichting 1912 zal voor deze gemeente slechts één loteling in werkeUj- ken dienst worden opgeroepen, n 1. J Roos. Tot Deurwaarder der Plaatselijke Be lastingen is benoemd de Heer A. Neele al hier. Met de besmettelijke ziekte „febris typhoïdea" alhier gaat 't in den laatsten tijd naar wensch. De ziekte is tot staan gekomen. Thans is nog één persoon aan deze ziekte leidende en gelukkig niet ernstig Een schadepostje! 11. Zondagmorgen werd bij den landbou wer D. L. alhier een tweejarig paard dood n den stal gevonden. Zeldzaam 1 In deze streek schijnen de hazen nog al talrijk te zyn, althans dezer dagen vertoonde zich een exemplaar in onze gemeentekom. Hoewel spoedig nagezet, mocht men er niet in slagen, het stuk wild te bemachtigen. Mej. Huiskes uit Zuid Beierland beeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de 2e O. L. School in de buurtschap Oostdyk onder deze gemeents niet aangenomen. Even vóór de Goereesche haven is de blazerschuit SL 30, geladen met suikerbieten, bevaren door schipper C. Slis te Stellendam, aangevaren door het inkomende ijzeren jachtschip „Pieternella", bevaren door schip per J. Lankhuizen te Klundert. Aan den blazer werd belangrijke schade toegebracht, de voorsteven werd afgevaren en eenige boorden ontzet. De schade zal door een expert worden opgenomen. In de afgeloopen week werd uit deze streek ééne scheepsvracht mosselen naar Antwerpen en één naar Tholen verhandeld, terwijl 50 balen mosselen naar Engeland werden verzonden. Door de garnalenvis- schers werd 200 a 300 KG. garnalen be- vischt. De suikerbietencarapagne in deze streek is afgeloopen; bijna alles is reeds naar de fabrieken verscheept. De visscbers- vaartuigen worden weder schoongemaakt en in gereedheid gebracht voor de garnalen- vangst. NIEUVE TOtVGE Mejuffrouw J.J. De Kra mer heeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier aan genomen. Den heer Huygens uit Bergen op Zoom zal op Donderdag 21 en Vrijdag 22 dezer in het Café van den heer J. van Paasschen alhier, eene Bioscoop voorstelling geven. Wegens de groote reparatie aan de rioleering is het gewonejaarlijkschestraat- schuren voor onbepaalden tijd uitgesteld. Op Dinsdag den 2e Kersdag zal in het Hotel van den heer Holleman, eene Groote Café Chantan voorstelling worden gegeven, onder Directie van den heer Antonie uit Rotterdam. Vrijdag 15 dezer zal in het Hotel Holleman een Bioscope voorstelling worden gegeven door de H. H. gebr. Dassie van Rotterdam, de avond wordt opge.vroolykt door piano-muziek. (Niet van onzen gew. Corr.) De heeren T. Schilperoord en J. Zaayer beiden wonende te Middelharnis, zijn aange wezen als deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeven van de heffing der personeele belasting van deze Gemeente over het dienstj'aar 1912. OUDE T0i\GE- Vorige week is van den Landbouwer M. Mys alhier, een beest dood in een sloot gevonden. OOLTGENSPLAAT- De Commissie voorde verloting van dameshandwerken en andere artikelen, ten einde uit de opbrengst daar van verplegingsartikelen aan te schaffen, ten behoeve van het ziekenhuis alhier, heeft veel succès cp haren arbeid. Niet alleen heeft het aantal verkochte loten hare ver wachting verre overtroffen, maar ook heeft zij alle reden om ten hoogste dankbaar en voldaan te zijn over de vele handwerken en andere artikelen, die haar uit allerlei kringen als prijzen voor hare verloting ten geschenke zijn gegeven. Deze prijzen zullen worden tentoongesteld in het ziekenhuis alhier en voor een ieder te bezichtigen zijn tegen betaling van 5 cent, op den 15den December aanstaande, des namiddags van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur, en op Zaterdag, 16 December e.k., des namiddags van 2 tot 6 uur. De verloting heeft plaats Maandag, 18 December aanstaande, des namiddags te half twee. Toen W. K. Mz. hedenmorgen een span paarden, voor een boerenwagen gespannen, achteruit over den dam van het erf van den landbouwer R, B. alhier zou leiden, geraakte een der paarden in de langs be doeld erf loopende sloot. Door de strengen af te snijden, wist men den wagen en het andere paard op den wal te houden. Spoedig toegeschoten hulpvaardige handen trokken den drenkeling met behulp van een touw weldra ongedeerd op het droge. Door het Kiescollegie en den Kerkeraad der Ned- Herv gemeente alhier zijn heden herkozen respectievelijk als ouderling en diaken, de heeren C. de Vos en W. Ras, en is als ouderling gekozen de heer J. Korte- weg Dz, Maandag, den 18 December aanstaande zal in het „Hotel Hobbel" alhier eene open bare vergadering- worden gehouden door den Bond voor Vrouwenkiesrecht, waarin als spreekster, o. a. zal optreden de propagan diste van dien Boud, Mejuff. M. A. J. Stever- ding te Arnhem. Waar eene zoo belangrijke vraag van den dag als vrouwenkiesrecht ongetwijfeld is, zal worden behandeld door eene zeer begaaf de en beschaafde spreekster, wekken wij zoowel voor- als tegenstanders(sters) op,deze vergadering by te wonen. Ook de lauweu en onverschilligen in deze kwestie kunnen, als zij van muziek houden, op deze vergadering genieten, wijl de voordracht zal worden afgewisseld door de uitvoering van eenige op de piano begeleide zangnummers door een geschoolde zangeres. De vergadering neemt een aanvang des avonds te zeven uur, en is toegankelijk zoo wel voor dames als heeren, mits 18 jaar of ouder zijnde, tegen betaling van 15 cent de persoon. DEN BOMMEL- Het kohier van den hoof- delijken omslag voor 1912 ligt ter inzage tot 19 April 1912 ter gemeente-secretarie. In den nacht van 2 op 3 Dec. zijn in de Zuidzij een 18 tal konijnen, aan verschil lende personen toebehoorende, op een wreedaaardige manier afgemaakt. De politie doet onderzo k. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. Bakker, terwijl tot diaken is herkozen de heer W. J. Rosmolen. De vorige week Woensdag en Donder dag gaf de heer Huygens hier eene bios coopvoorstelling. Het programma was vol afwisseling, en geen enkel nummer, dat ook maar eenigszins aanstoot kon geven kwam er op voor. Zeer veel won deze voorstelling in waarde, door de uitstekende manier, waarop de heer Huygens de ver toonde beeldeD verklaarde. Gerust durven we ieder aanraden, om, zoo de gelegenheid zich voordoet, eens een kijkje te gaan nemen. STAD AAN 'T IIAHINGVLIET. Vanwege de te bouwen gasfabiiek is in deze gemeente eene opmeting gedaan voor het plaatsen van een gashouder en het leggen der gas buizen. Terwijl men op den Dintel aan het tappen was, zou de knecht van A. Jelier het schip aan een staaldraad achteruitvie- ren. Zijn eene voet geraakte in den staal draad verward waardoor dat lichaamsdeel werd afgeklemd. De knecht is te Ouden bosch in het gasthuis ter verpleging opge nomen. Door het college van Notabelen der Ned. Herv. kerk alhier is tot kerkvoogd herbenoemd de heer T. J. de Wachter. Zaterdag j.i. is de heer A Koppenaal als lid van den gemeenteraad beëedigd, waar na hij terstond zitting nam. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben met ingang van 1 Januari a. s. het tractement van den gemeente ontvanger alhier verhoogd met f 25. De Burgemeester dezer gemeente zal verkoopen een viertal iepenboomen, staande nabij het doktershuis en opdebegraafplaats alhier. Aan deze gemeente is in de kosten voor het openbaar lager onderwijs eene buitengewoone subsidie verleend van f1840. Door H. H. Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd de geldleening voor de op te richten gasfabriek. In hethuis wijk A no. 2a alhier bewoond door Johannes Osseweyer is febris typhoïdea uitgebroken. De milicien J. Driesprong, ingedeeld bij de cavallerie te Zutphen is bij de oefenin gen van het paard gestort, waarbij hij zoo danig verwond werd, dat hy ter verpleging naar het hospitaal te Utrechtisovergebracht. Hoe sterk 't aantal eieren op de veilingen is toegenomen blijkt hieruit, dat voorheen uit andere landen milioenen werden ingevoerd en thans millioenen worden uitgevoerd. De eerste jaren was aan de veiling de aanvoer ongeveer 200.000 en thans bedraagt dat reeds 800.000 eieren, (lie voor hooge prij zen steeds afnemers vinden. Wel bewys dat de V. P. N. in ons land goede vruchten afwerpt. In Het Utrechtsch Dagblad wordt, naar aanleiding van de weigering der directie van de Staatsspoor om aan den heer P. van der Linden extra-verlof te verleenen tot bijwo ning der raadzittingen, medegedeeld, dat hetzelfde onlangs is gebeurd met een hoofd ambtenaar der S. S., chef van een der werk plaatsen der maatschappij. Deze ambtenaar, bekend om z'n groote kunde en uitgebreide technische kennis, was door de liberale Utrechtsehe kiezersvereeniging gepolst over 'taannemen van een candidatuur voorden gemeenteraad. De aangezochte was hiertoe bereid en vroeg aan den directeur-generaal verlof om in de gelegenheid te worden ge steld, de zittingen van den raad by te wonen. Ook aan dezen hoofdambtenaar werd dit verlof geweigerd; de candidaat der Utrecht sehe Kiezersvereeniging meende als gevolg daarvan het raadslidmaatschap niet naar behooren te kunnen behartigen en bedankte toen vo j1' een definitieve candidaatstelling." We kunnen daaraan toevoegen, dat deze weigering betrof den heer G. J. P. van Kryberghe de Coningh, chef van de boven- bouwwerkplaats te Utrecht. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt aan den heer Dufour wel extra-verlof tot bijwoning der raadszittingen veleend, omdat deze vergunning een besluit is van den vorigen directeur-generaal en de tegenwoordige func tionaris dit besluit niet ongedaan wil maken. Een drievoudig gouden jubileum komt niet dikwijls voor, toch bestaat er zeer groote kans dat dit te Ridderkerk gevierd zal wor den door B. Put. Deze hoopt, 26 December a.s. te herden ken dat hij voor 50 jaar zijn ambt als klok kenluider, kerkwachter en doodgraver voor het eerst bediende. Sinds 102 jaar zijn deze betrekkingen daar van vader op zoon overgegaan Te Venendaal wisten drie kleine kinderen van wie het oudste 5 jaar eeD kan met petroleum machtig te worden. De inhoud werd in de kachel geworpen, met het govolg, dat de door de uitslaande vlam het oudste kind zulke brandwonden kreeg, dat men voor het behoud van het leven vreest. De twee andere kinderen kregen eveneens zeer ernstige brandwonden. De vader was naar zijn werk, terwijl de moeder zich eenige oogenblikken had ver wijderd. MIDDELHARNIS. Geboren. Izak z. v. Marinus de Bruin en Klaasje Doornhein. Barend z. v. Aart van den Bos en Jan netje van Dongen. Cornelis z. v. Cornelis Knape en Maria Trommel. Paulus z. v. Leendert Koote en Adriaantje Viskil. Pieter Izaac z. v, Johannis Numan en Teuntje van den Boogert. Maria d. v. Mietje Langbroek. Maria d. v. Willem Schaap en Maria Elizabeth Rooij. Ondertrouwd. Arie van der Gijze 19 en Geertrui Blok 19 jaar. Overleden. Johannes Magchiel Gons Verolmeoud 75 jaren, wedr. van Martina de Reus. Gerrit Riet- mulder oud 58 jaren,{gehuwd met Suzanna Scbellevis. Abraham Koppenaal oud 68 jsar wedr. van Johanna van Klink. HERKINGEN. Ondertronwd. Bastiaan Boks 24 j. en Pietertje Elizabeth van Rumpt 28 j. Johanms Huizer 23 j. en Maatje Cornelia Goemaat 22 j. Overleden. Willem Nieuwland oud 14 j. z. v. Abr. Nieuwland en W. Kool. NIEUWE TONGE. Geboren. Jan z. v. Adrianus Knops en Jannetje Wouterina Breur, Willemtjd d. v. Leendert Nelisre en Jacoba Ruitenberg. Gehuwd. Pieter Wesdorp 24 j. en Johanna Maria Haanenberg 22 jaar. Overleden. Cornelia Vreeswijk 12 jaar Een leven loos kind van bet mannelijk geslacht van Jeliervan der Made en Burgje Munters. OOLTGENSPLAAT. Geboren. Simon z. v. Simon van Veen en Geertje Beijer. Willem z. v. Tennis Hugo van der \eer en Pieternella Bakelaar. Geertruij d. v. Johannis Kamp en Elizabeth van Nieuwaal. Johanna, d. v. Willem Groenendijk en Adriana Fun. Overleden. Anthonia Donkersloot 81 j. echtg. van Pieter Korteweg. Cornelis Buscop 69 j. echtg. van Geertrui Wielaard. DEN BOMMEL. Geboren. Pietertje Dirkje, d. v. C. A Meyer en A. Meijer. Overleden: Pietertje Dirkje Meyer, jd. 1 dag. Cornelia Janse 79 j. vrouw van J. van Reyen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren. Frans z. v. Marinus Melaard en Neeltje Driesprong. Johannis z. v. Jacob Maliepaard en van Johanna Huizer. Maria Johanna Jacouiimi d. van Tohannis Pieter Nieuwland en Pieternella Kosten, Johannis Mattlieiis z. v. Mattheus Kamerling fen Adriaantje Johanna Roetman. Getrouwd. Cornelis Vropgindewey jm. 27 j. en Lena van Maastricht jd. 20 jaar. Overleden. Elisabeth Donkersloot oud 15 j. d. v. Hugo Donkersloot en van Adriaantje Wesdyk.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6