TEN „VOORUIT tweede blad haarsnijden en Shampooing. ETTEMZn. IripaiWl, Miiïltaiis. Lelsdijk. 'tensoep IELSP1JK IRMELDINGr. m 2, IN VOOR Istratie kantoor. "hoofden No. 4 13 Dec. 1911 Plaatselijk Nieuws. Ike bediening. Billijk nten per kaart (14 nos.) er maand. Ires voor Dames 11 aar- is of op Salon, h gaarne aan huis laten .arsnijden, kunnen dit voorwaarden gedaan tirder met het in orde rwerk. S GESLOTEN.) 26-24 MIDDELHARNIS )EN AAN: 'EN VAN HERFST- PEEREN. Hooge en HEN, PYRAMIDBN ten. FRAMBOZEN: SUPERLATIEF IZWARTE BESSEN. 30EN HEESTER tUIK-, STAM- EN Vele VASTE PLAN- EN BLOEMENTUIN, BVASSEN enz. ]C-, DEN-, en SIER- wat meer tot het behoort. AANBEVOLEN tot den JERHOUD van TUINEN "E ONTBIEDEN IMK. is Binnen- en Buiten- emde Banknoten. nderijen en Gebouwen, gde Hypotheekbanken. Maatschappij „de Sala- ren en Roerende Goe- ge Papieren en Bank- deren. ik UTRECHT 1876. ten al 40 jaar gebruikt. per flacon. per flacon. ker te Middelharnis. ERIEN EN iLKMAAR. Waar we het volkomen mee eens zijn. In de parlementaire kroniek van het Rotterdamsch Nieuwsblad lazen we De eenige groote redevoering over het eigenlijk financieel beleid der Regeering en over den toestand der geldmiddelen was van den bekwamen Pattjn, die jaarlyk zyn talenten als financieels specialiteit, in een aanstaand Ministerie van de linkerzijde, ten toon spreidt. Al 't andere was zuivere poli tiek, een streven van links en rechts om de partijen aan den tand te voelen, hun daden op te vijzelen, hun tekortkomingen te verkleinen, MIDDELHARNIS Daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Middelharnis-Sommelsdjjk e. o. der S. D. A. P., zal Vrijdag 15 Decem ber half acht, in de zaal van den heer K. J. Meijer optreden de heer J. A. Bergmeyer van Dordrecht met het onderwerp: „Niet klerikaal, niet liberaal, maar socialist". Entree vrij. Debat vrjj en geweuscht. VOORLOOPIG BERICHT. De Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht Afdeeling „Middelharnis en Omstreken"zal Openb. Propaganda Vergaderingen houden: te Ooltgensplaat op Maandag 18 December, te Dirksland op Dinsdag 19 December, te Middelharnis op Woensdag 20 December, te Goedereede op Donderdag 21 December, te Stad a/tHaringvl.op Vrydag22December. De heer J. Gideon heeft bedankt voor zijn benoeming als Ouderling in de Geref. Kerk. Als Ouderling en Diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren A. Dijkers en G. C. Bruggeman en gekozen in de vacature K. de Koning de heer H. v/d Wende, die allen hunne benoemingen hebben aangenomen. Terwijl Maandag een kar beladen met steenkolen tegen de kaai kwam rijden, brak daarvan de afsluiting, en kapte die achter over, zoodat de lading op de kaai terecht kwam. Aan de schutsluis alhier wordt dezer dagen een nieuwe verlichting beproefd en wel petroleum-gloeilicht. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Middelharnis J. de Korte f 735 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 380 Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 715 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 600 Paul Kruger H. Langbroek 715 Voorlichter J. de Koning 565 Johanna Hendrika H. Jordaan 1020 Wilhelmina L. Koster Jr. 1010 SOMMELSDIJK. Door den onbezoldigd rijksveldwachter J. der Weduwen, is proces verbaal opgemaakt tegen A. R. alhier, we gens jachtovertreding. De heeren T. Schilperoord en J. Zaaijer te Middelharnis zijn benoemd tot deskundi gen voor de opneming der waarde ten be hoeve van de heffing der personeele belasting over 1912 in deze gemeente. Tot onderwijzeressen aan de Openbare lagere school alhier, zijn benoemd de dames C. Ossewefier van Oude Tonge en G. P. Kodde van Zierikzee. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier, z(jn benoemd, de heeren J. Kransse en M. Peekstok. Aan de kaai alhier, zijn dit najaar ongeveer 11 millioen KG. suikerbieten aan voerd. Procesverbaal is opgemaakt tegen schipper H. Truin wegens het belemmeren van de Sommelsdyksche vaart. Bij het afgaan van het zandpad bij de Zondagschool kwam de heer Jb. Grootenboer mr. timmerman alhier, te vallen, waarbij hij zich zoodanig aan een der beenen bezeer de, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De heer J. v. d. Velde, onderwijzer aan de O. L. school alhier is tegen l April a. s als zoodanig benoemd aan de Chr.school te Ouddorp. Terwijl de vrouw van L. Doornhein aan het wasschen was, doorstak eene stop naald, &elke in het waschgoed stak, haai hand. Zich spoedig onder geneeskundige behandeling stellende werd reeds bloed vergiftiging geconstateerd. Tot regent van het Burgerlijk Arm- bestuur en Weeshuis alhier is herbenoemd da heer M Kooman VERSLAG- van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Woens dagavond 6 December. Voorzitterde Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen, welke na een enkele vraag van den Heer de Graan, worden vastgesteld. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeUng en voorlezing van de ingezonden stukken. 1 Missive van H-H Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugzend het stuk waarin bepaalt wordt dat het presentiegeld der leden wordt gebracht op f 110.- 'sjaars. 2 Missive alsboven goedgekeurd het be sluit van 180ctoberjl. wijziging Begiooting 1911. 3 Missive alsboven waarin goedgekeurd wordt de salarisverhooging van Burg. en S64T Missive alsboven goekgekeurd terug zendend de Begrooting dienst 1912. 5 Missive alsboven goedgekeurd terug zendend de rekening over het jaar 1910. 2 Procesverbaal van Boeken en Kas der Gemeente ontv. Bleek in kas te zijn op 18 November 11. f 1574,20. Vervolgens leest de Voorzitter een dank betuiging voor van den Heer H. A. v. d. Meer voor het toekennen van een gedeelte van zijn salaris gedurende het vervullen van zi)n militaire plichten. Eveneens een dankbetuiging van den Gemeente-architect voor de toegestane ver hooging ad f25.— van zijn salaris. Verzoek van den Heer Zeevaarder om 2 maanden ontheffing van den Hoofdl.Omsl. wegeDS vertrek naar A.dam woidt toe gestaan. Verzoek van den Heer C. Buys om ont heffing van den H. O. voor den tijd van 7 maanden in den aanslag van zijnen vadei L. Buys. Eveneens toegestaan. Verzoek van den Heer A. Roetman om terug betaald te krijgen de som van f5.- die hij in de honden-belasting heeft betaald daar zijn hond gestorven is, wordt besloten hem f 1.50 terug te betalen. Verzoek van den, Heer Fontijn Hnilecnan te Boxmeer om afschrijving van f8.11 van het betaalde in den H. O. in 1910. B. en W. stellen voor hierop afwijzenu te beschikken omdat genoemde Heer niet binnen den tijd die daarvoor is gesteld heeft gereclameerd. Verzoek van den Kerkeraad der Gerei. Gemeente Dirksland (Kralingen) om een lantaarn geplaatst te kiygen. B. en W. stellen voor hiermede te wachten tot de Gasfabriek in Dirksland in werking is, daar het den bedoeling is van de Gemeenteraad van Dirksland om concessie te vragen aan dien van Sommelsdijk om 't gehucht Kra lingen van gas te voorzien. Wil intusschen de" Kerkeraad voor eigen rekening een petroleumlantaarn plaatsen staat hun vrij. Wordt besloten. 3 Komt in behandeling het uitgeven in erfpacht van het perceel grond achter de Nieuwstraat, aan den heer de Haas. Wordt besloten den heer de Haas dit perceel af te staan voor 7'/i ct. de M2. 4 Wordt besloten op voorstel van B. en W. eDkele wijzingen te brengen in de Be grooting dienst 1911. 5 Wijziging gemeenschappelijke regeling Gasfabriek. Ged. Staten wenschen een betere regeling, omdat de tegenwoordige telkens moeilijkheden met zich brengt. De Voorzitter leest de gewijzigde artikelen voor. 6 Voorlezing door de Voorzitter van het Suppletoir kohier No. 2 hondenbelasting. Wordt aldus goedgekeurd. 7 BenoemiDg Regent Burgely k Armbestuur wegens periodieke aftreding van dhr. M. Kooman. Candidaten de heeren M. Kooman en P. de Graaff. Na stemming bleek de heer Kooman 9, de heer de Graaff 2 stem men verkregen te hebben. Zoodat herkozen is de heer M. Kooman. 8 Verzoekschrift van Mej. G. van der Bij om eervol ontslag al3 helpster aan de Bewaarschool, tevens verzoekend haar zusje in haar plaats te benoemen. Wordt besloten Mej. C. van der Bij tegen 1 Januari e.k eervol ontslag te geven. Voorstel van B. en W. om Mej. K. van den Broek in de plaats van Mej. Cornelia van der Bij te stellen en diens plaats haar zusje Maria van der Bij. Wordt besloten. 9 Komt aan de orde benoeming van twee onderwijzeressen aan de Openbare Lagere School. Ie Voordracht (van B. en W.) 1 Mej. Osseweijer, tijdelijk onderwijzeres alhier; 2 Mej. Kodde, Zierikzee; 3 Mej. van den Blink, Brielle. Met algemeene stemmen benoemd Mej. Osseweyer. 2e Voordracht: 1 Mej. Kodde, Zierikzee; 2 Mej. Roodenburg, Rockanje; 3 Mej. van den Blink, Brielle. Met algemeene stemmen benoemd Mej. Kodde. Deze dames zullen met hun be noeming in kennis gesteld worden. Rondvraag. De héér Mijs vraagt of in verband met het benoemen van twee on derwijzeressen een nieuwe regeling van het handwerkonderwys te wachten is. De Voorzitter antwoordt dat hij de heer Thielman opgedragen heeft een nieuw leer plan in verband daarmede te ontwerpen. De heer M. Joppe kreeg vervolgens het woord en zeide dat hij des nachts met, zyn motor naar huis gekomen was en dat er een schip midden in de haven van Middel harnis lag. Daar hy niet voorbij kon moest hy den schipper van dit vaartuig wekken om te verhalen. Hij zou gaarne zien dat de Raad dezer gemeente van Middelharnis om een geregelde doorvaart verzocht werd. Vervolgens ontmoette hy een schip kolen dat op den draai der haven aan den grond was blijven zitten waardoor hy en schipper Ruitenberg niet voorby konden komen. Maar ook lagen er voor de gasfabriek twee schui ten peen te laden, vlak voor elkander zoodat hi) er met zijn motor niet door kon. De schipper wilde niet vei halen zoodat dit op ruzie uitliep. De Voorzitter zegt B. en W. van Middel harnis te zullen verzoeken de doorvaart vry te maken, daar S.dijk daar niets te zeggen heeft. De haven behoort privaatrechterlijk aan Sommelsdijk maar Middelharnis is grondbezitter. Er staat in het contract van 1808, dat ik vandaag juist heb doorgekeken niets om een doorvaart te eischen. Dhr. de Graaff meent dat B. en W. wel degelijk over de vaart in de haven te be schikken hebben. Een schip mag toch de vaart niet. afsluiten en dan moeten zij zich toch vervoegen te S djjk en niet te M.harnis. Over dit onderwerp volgen nog enkele discussie's die de zaak echter niet verder brengen. Ten slotte werd besloten de zaak in na dere overweging te nemen. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de openbare vergadering gesloten om over te gaan in geheim comité. DIRKSLAND- Zaterdag behaalde de heer P. H. van Alphen onderwijzer aan de open bare school alhier de acte wiskunde l.o. Als bijzonderheid kan tevens vermeld worden dat dit de negende acte is die dit jaar van uit ons dorp werd behaald. De geheelonthouders vereeniging zal op Donderdag 14 December alhier eene openbare vergadering houden in het Socië teitsgebouw. HELISSANT- De Heeren N. D Prince B. Goedegebuur hebben hunne benoeming tot Notabelen, de Heer C. van den Niewendijk zyne benoeming tot Onderling en de Heer D. Dale be benoeming tot kerkvoogd der Herv. gemeente aangenomen. De gemeentebegrooting veer 1912 is goedgekeurd van H.H. Ged. Staten terug ontvangen. Het muziekgezelschap alhier zal Woens" 13 d9zer des avonds 7 ure een uitvoering geven bij A. v. d. Werf. HERKINGEN- Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de Heeren G. H. Eelderink en J. W. de Geus. De laatste heeft voor zijne benoeming be dankt. Met St. Nicolaas zijn de kinderen ge- tracteerd op speculaas, wat bij hen nog al in den smaak viel. Tegen Donderdagavond zyn stemge rechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk opgeroepen tot het kiezen van een diaken. STELLENDAM. Door den buitengewoon dikken mist kon de stoomboot MaasDymph de vorige week Woensdagavond haar reis naar Stellendam niet volbrengen. Eerst Donderdagmorgen kwam ze in de haven alhier aan. Zondag bad een kleine jongen het ongeluk by het spelen zijn hand zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Toen bleek, dat het ventje zyn duim uit het lid had gevallen. Van het visschersvaartuig S L 33, schipper P. v. Es, is Zondag van den knecht G. van Koppen een paar zeelaarzen gestolen. Van de zaak is kennis gegeven aan de politie. Op Woensdag 20 December a.s. zal in het raadhuis alhier de gelegenheid open gesteld zyn tot kostelooze inenting en herinenting. De smidsleerling S. Birkhoff had de vorige week het ongeluk een gloeiend stuk ijzer in een zy'ner vingers te krijgen, zoodat geneeskundige hulp moest wordeu inge roepen. De gewonde kan zijn werk niet verrichten. Door het bedanken van een heer G. van Koppen, gekozen tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier, is tegen Donderdag een vergadering van lidmaten uitgeschreven tot het verkiezen van een anderen functionaris. Aan het postkantoor alhier werden in de vorige maand behat)de]d211telegrammen en wel 136 binnenlandsche en 75 buiten- landsche, verder 169 telephonische gesprek ken en 21 oproepberichten. VERSLAG van het behandelde in de vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam op 8 December 1911. 's avonds 6,15. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schryven van den gemeentevelwachter Guérand daarin mededeelende, dat hy zijn benoeming tot havenmeester aanneemt. Een schryven van Heeren Gedeputeerde Staten, inhoudende de goedkeuring op het raadsbesluit, waarbij aan ieder der Heeren J. Gebraad en K. Kievit een tuin onder- handsch wordt verhuurd. Een schryven van Heeren Ged. Staten behelzende de mededeeling, dat de Gemeente over J909 nog een bedrag van f 13,33 te goed heeft, als zijnde door haar te weinig ontvangen als subsidie ter bekostiging van het Lager Onderwijs. Een schryven van Heeren Ged. houdende de mededeeling, dat, wat betreft de subsidie voor het onderhoud der haven, er geen aanleiding bestaat af te wijken van de voor gestelde wijziging. Een commissie uit de Staten zal deze zaak verder onderzoeken. Komt in behandeling de begrooting voor 1912. Deze is teruggekomen van Heeren Ged. Staten met de mededeeling, dat ze zoo niet kan worden goedgekeurd. Er zullen dus wijzigingen moeten worden gebracht inde begrooting. Hiertoe wordt overgegaan. De voorzitter deelt hierbij mede, dat B en W er voor zouden zijn, de f 200 meerdere sub sidie voor onderhoud der haven maar op de begrooting te brengen. Het eind van de historie zal wel zijn, dat de Raad zal moeten toe geven Nadat vele leden daarover het hunnen hebben gezegd, wordt het voorstel B en W. in stemming gebracht, waarna blijkt, dat dit voorstel is verworpen metb tegen 1 stem. Vervolgens wordt besproken de weg naar Kavel Elf De Voorzitter deelt mede, een conferentie te hebban gehad met de verschil lende eigenaren der tuinen, die allen bereid waren een weg van 6 M breedte aan de gemeente af te staan, onder voorwaarde, dat de gemeente zorgt voor voldoende verlich ting, beharding en afwatering. De heer Lodder (Goedereede) wil zyn giond afstaan tegen 75 cents per M2. Dan kan de gemeente grond krijgen tot aan den achter weg van Kafel Elf. Verschillende leden voe ren hierover het woord, waarbij er op wordt gewezen, dat de overige tuinen van den heer Lodder zeer in waarde zullen stygen als deze we» er komt,waar mee deze eigenaar bij ziin vraag ook rekening dient te houden. Het bedrag wordt voor de gemeente hoog. Daarom stelt een der leden voor te trachten een pad te leggen door het tuintje van de Wed. Klink. Zoo dit kon, was men ook ge holpen en het zou voordeeliger uitkomen. Na nog enkele besprekingen wordt besloten, dat B en W deze zaak nog eens goed zul len onderzoeken, alvorens beslissing te ne- nlDe voorzitter deelt nu mede, dat met be trekking tot den Nieuwen Weg door hem van den heer Goekoop uit Goedereede mede deeling is ontvangen, dat de eigenaal, de heer Quarles van Ufford, genegen is, dezen weg aan de gemeente over te geven, ter breedte van 4 M. De erfpachters zullen dan vrii zijn erfpacht te betalen. Ook over deze aangelegenheid wordt veel sesnroken. De voorzitter zou gaarne een breedte hebben van 10 m. zijnde de afstand van huis tot huis. Maar dan zouden de erfjes voor de huizen aan de gemeente komen en velen zullen dit niet willen. De heer J. van Seters erfpachter wijst hierby op de erfpa^t contracten en op de verschillende'moe heden, die zich zullen voordoen. Ook op de onbevoegdheid van don heer Quarles van Ufford om de gevraagde 10 M. af te staan. De heer Keijzer vraagt, of er geen polde s- grond bij den weg hoort. De voorziUer antwoord bevestigend «n deelt mede dat door den eigenaar f 8 erfpachtwoi^dt b® taald, die, bij overname van den weg, voor rekening van de gemeente komt. De heer Holleman vraagt, of dan de brug naai den Nieuwen Weg ook door de gemeente moet worden betaald. De voorzitter zegt, dat dit niet behoeft natuurlijk, maar dat hy gaarne een weg van 10 M. zou hebben. Hy wil nog wel eens spreken met den heer Goekoop, doch deze heeft hem reeds gezegd, dal van een afstaan van 10 M. niets zal komen. Volgens den heer van Seters kan geen M, worden afgestaan. Wordt besloten nog eens inlichtingen in te winnen met betrek- king tot deze zaak. Stelt de voorzitter voor den tydelyken havenmeester eervol ontslag te geven. De heer Keizer wil wel ontslag verleenen, maar het woord eervol weglaten. Op de van den vooizitter waarom, antwoordt de heer Keyzer, dat volgens zyn meemng de havenmeester geen eervol ontslag verdient. Hij zegt, dat hier in de haven anarchie heerscht Hij heiinnert den voorzitter nog er eens aan! dat by reglement verboden is, de doorvaart te versperren. En nu haalt hy een geval aan, waarbij dit gebeurde. Spreker waarschuwde den havenmeester met ven zoek proces-verbaal op te maken. Ook de Burgemeester werd daarover door spreker op de hoogte gebracht en het resultaat was dat volgens de havenmeester geen strafbaar feit zou zijn gepleegd. Verder laat de haven meester schepen in en uit de haven gaan zonder dat ze betalen enz Meerdere dingen worden opgesomd. Reden en waai om de heer Keyzer vindt, dat den havenmeester geen eervol ontslag moet worden verleend. De heer Van Seters wil eenvoudig ontslag verleenen zonder meer. De heer HoHeman stelt een motie van afkeuring vooi. De voorzitter heeft van anarchie wemig ge- m De heer Keyzer geeft nog vele voorbeelden waaruit blijkt, dat van orde in de haven Teen sprake is, en van uitvoeren van ge nomen besluiten evenmin. Zoo 's besloten dat de lantaarns op de kaai zouden bly ven branden. Er is geen sprake van.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5