k. „vooruit tweede ivlad SLAND en Shampooing. iflpai 191. Militttarnis. tBW. Jharnis. voor aarsnijden ZOO OEDER TG. Beton, ÏARNI3. No. 2 29 Nov. 1911 Coupons. effecten. r Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 halen? 99 I TRAMKOSTEN worden bij VERGOED man worden hersteld. SS en BAROMETERS. RAVEEREN GRATIS. TER" L. Artikelen die niet voldoen, worden zonder schade geruild. 9 te bediening. Billijk nten per kaart (14 nos.) er maand. r es voor Dames Haar- is of op Salon, gaarne aan huis laten arsnijden, kunnen dit voorwaarden gedaan rder met het in orde ■werk. GESLOTE N.) 26-22 lijk en van ouds bekende WATER B Alkmaar is o. m. ver- ind bij A. van Oosten- eiharnis bij de Wed. P. sr fleschje, voor scbool- misbaar. rwe enz. in pakjes vol- zaaigraan. gegarandeerd, ma Sc Doornbos, ELODIJH. COMTJMAl j TSL37HOOI 4. B men nauwkeurig ïerk, voorstellende kerarm rech- in een dharniaDirksland sn gierputtkn, paardendrink- en, vloeren en der putten, entegels 888. Minnfl lIlKNIS- Voor de lichting 1912 zuhèn mS gemeenten 14 personen onder do wapenen moeten komen en wel 10 voor lange eu 4 voor korte oefeningstyd. De heer W. J. de Mooij, ambtenaar der Posterijen en telegrafie is als zoodanig over geplaatst naar Rotterdam. De heer Woltman, rijksambtenaar alhier, thans gedetacheerd te Oud-Beijerland, is overgeplaatst naar Zwijndrecht. Zaterdag is van hier ter beugvisscherij uitgezeild de vischsloep Voorlichter, scfi. J. de Koning. Terwijl de landbouwer D. Peeman Zaterdag aan het ploegen was, viel een der paarden in een greppel, waardoor beide paarden in elkaar verward geraakten. Ay bezeerden zich zoodanig dat zij eenige dagen op 'tstal moeten blijven. A. van Hotten, die plan bad zich naar Amerika te begeven is daarvoor afgekeurd en kon de reis niet mee maken. Naar men ons mededeelt zal de U. O. T. (Utrechtsche Onderwijzers Tooneelver- eeniging) alhier dezen winter eene uitvoering komen geven. Dat belooft wat goeds te worden. Opgevoerd wordt het fijn geestige „Jonge Harten" van Marcellus Emants en als nastukje. „Een gezellige Kamer." Natuuriyk bal tot besluit. Aan D. de Haas is vergunning verleend tot oprichten van een vleeschhouwerij in een perceel aan den Westdijk alhier. Aan twee verlofgangers der landweer uit deze gemeente is een provooststraf op gelegd van 2 dageD, wegens het niet in orde hebben der onder hun berustende zijnde wapenen. SUMMELSDIJK. Onder een drietal varkens van bakker Bienefelt alhier, is mond en klauwzeer uitgebroken. Door de gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen een koopman in balsem, wegens het venten zonder bewijs van vergunning. De van voorjaar aan de Voorstraat geplante boompjes, welke door de langdurige droogte zijn doodgegaan, zijn weder door andere vervangen. DIRKSLAND. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk. j.l. Zondag gehouden heeft ruim f 600 op gebracht. De beer G. S. Nieuwenhuizen onder wijzer aan de Openbare school alhier is be noemd tot hoofd der school te Heteren. De gemeenteraad besloot in zijne verga dering van 25 November jl. met algemeene stemmen tot het stichten van een gasfabriek, te bouwen en te pachten door de Maatschap pij tot bouw- en exploitatie van Gemeente bedrijven te Uitrecht. Een geldleening van ten hoogste f 80.000 zal tot dekking der kosten worden aangegaan. STELLENDAM- De aanvoer van suikerpeen kan als geëindigd worden beschouwd. Slechts een enkele landbouwer rijdt nog peen naar de kaai, waar nog groote hoe veelheden opgestapeld liggen. Wij willen hopen, dat nu ook de wegen wat zullen opknappen, want op sommige plaatsen is het treurig gesteld. Er is dit Jaar io deze gemeente op ruime schaal cichorei verbouwd, die naar Ouddorp wordt vervoerd ter bewerking. Of de uitkomsten erg bevredigend zijn? Naar men ons mededeelt, is dit over 't geheel niet 't geval. Sommige boeren zullen waar schijnlijk deze plant niet meer verbouwen. Donderdagavond 7 uur zal in het Café van den heer Knöps, de jaarvergadering worden gehouden van de IJsclub alhier. Wy hopen dat vele zullen opkomen om naar den toestand van kas enz. te komen luisteren en meteen blijk geven van belang stelling. Tengevolge van den z waren mist kwam gisteren, Dinsdag, de boot Maasnympb, eerst te ongeveer 8 uur op haar reis van Rot terdam naar Stellendam in de kaai alhier aan. VERSLAG van het behandelde in de vergadering van den Raad der Ge meente Stellendam op Vrijdag 24 Nov. des avonds 6 ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vó'rigë vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat voor de betrekking van havenmeester zich heeft aangemeld slechts één sollicitant n.l. de veldwachter Guérand, zoodat de keuze niet moeilijk is. Na stemming blijken te zijn uitgebracht 6 stemmen voor Guérand en 1 blanco, zoodat de eenige sollicitant is benoemd tot havenmeester met ingang van 26 November. Aan de orde; verhuring tuinen. De voor zitter stelt voor 10 tuinen achter het kerk hof voor uitbreiding der begraafplaats te bestemmen en de overige te verhuren met ingang van 1912. Wordt goedgevonden. De heer Keijzer stelt voor by die verhuring de menschen, die door de uitbreiding van de begraafplaats van hun tuiuen beroofd worden, de voorkeur te geven. De Voorzitter zegt, dat er zich bezwaren by zullen voor doen, daar 10 menschen zonder tuin komen en er voor ieder dier menschen geen tuin beschikbaar blijft. Hij zou dan liever loten. Wordt besloten gewoon te verhuren vooi den tijd van 7 jaren met ingang van 1912. Ingekomen een verzoek van J. Gebraad en K. Kievit Cz. om hun tuinen te mogen behouden. Wordt besloten deze tuinen te verhuren aan dezelfde personen tol 1 Nov. 1912, waarna alle tuinen gelijk worden verpacht. Ingekomen een adres van M. v. Dnei e.a. teneinde een beteren weg te verkrijgen van Kavel Elf naar het Centrum der gemeente. B. en W. stellen voor, den weg te onder hóuden, zoo de eigenaren van dien weg ge zind zijn, dezen aan de gemeente in eigen dom af te staan. De heer Holleman, een der eigenaren, wil zes M. weg afstaan, ondervoorwaarde.dat er bestraat en verlicht wordt en gezorgd voor goede afwatering. De heer Keyzer, ook eigenaar, is van hetzelfde gevoelen. De Voorzitter zegt, dat de weg 10 M. breed zou moeten worden volgens koopakte. Zoo één eigenaar dus den weg op deze breedte wil aangelegd hebben, zijn de ove rige verplicht daarmee genoegen te nemen. De heer Keyzer weet van alle eigenaren op één na, en deze ééne is hier aanwezig, nl de wethouder Meyer, dat zij tegen 10 M. en vóór 6 M. zijn. Deze laatste spreekt zich niet uit. De heer Van Seters vraagt, of er reeds gesproken is met den heer Lodder uit Goe dereede, daar die in dezen ook belangheb bende is. Naar gelang van deze besprekingen zal dan beslissing kunnen worden genomen. Wordt besloten dat B. en W. met alle eige naren en belanghebbenden een conferentie zullen houden, ten einde tot een goed resul taat te kunnen komen. Van Seters zou gaarne zien, dat met den Nieuwen Weg evenzoo werd gehandeld als met dezen voorgestelden weg naar Kavel Elf. De voorzitter voelt daar veel voor, zoo de eigenaar daar den grond ook aan de gemeente wilde afstaan, dan ware de be woners daar ook tegelijk van de erfpacht af. Ingekomen een schrijven van Heeren Ged. Staten, daarbij mededeelende, dat de subsidie door de Gemeente te betalen aan de Provin cie voor de haven, met f200 werd verhoogd en dus werd gebracht op f 1600, daar de inkomsten met de uitgaven geen gelijken tred houden. De voorzitter leest ter toelich ting voor de staat van inkomsten en uitga ven gedurende de enkele jaren en zegt, dat het dus wel zaak zal zijn de f 200 meedere subsidie toe te staan. Door den Heer Biemond wordt betoogd, dat er veel meer aan de haven had kunnen gebeuren, zonder bezwaar van de Gemeente en dan had men nu niet voor die uitgaven van f 200 gestaan. Zoo ook de Heer Holleman. De kans is nu misschien verkeken. Wordt tot stomming overgegaan. Blijkt dat 4 stemmen tegen zyn 3 vóór verhooging van de subsidie. De Voorzitter zegt: „Ja, nu hebben de Heeren tegen gestemd, maar ik zou gaarne degelijke argumenten hebben." De Heer Keyzer zegt, dat de bezoldiging van den havenmeester A f50 veel te laag is. Zoo er meer voor uitgetrokken weid, zou men meer sollicitanten krijgen en er bv. iemand voor kunnen nemen, die reeds tege lijk aan de haven werkzaam was. Maar het besluit is ei eenmaal. Er valt nu niets meer aan te doen. Maar volgens spreker is betere verlichting van de haven dringend noodig. Alle schippers klagen over de slechte ver lichting. Betere verlichting is dus gewenscht en dit kost geld. De haven heeft ook uitbreiding noodig. Dan moesten er worden gemaakt los- en laadplaatsen. Bovendien is noodig bestraling van den toegangsweg. En dit alles zou veel geld kosten. Hy vindt, dat deze dingen wel als goede argumenten kun nen gelden. De Heer Keyzer zegt nog: Nu wij toch over de haven spreken,zou ik wel willen voorstellen, dat de ijzeren brug over 't achterhaventje eens werd nagezien. Deze brug roest erg, door het zoute water, moet noodzakelijk worden afgebikt en opnieuw geteerd. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer van Seters zegt, dat, als hij de toelichting, die zoo even gegeven is, eerder had gehoord, hy niet vóór, maar tegen had gestemd, waarom hij verzoekt, in't vervolg over 't een en ander eerst de toelichting te mogen hooren. Als verder argument mag gelden, dat de Raad voornemens is, in de heffing van haven en kaaigelden verandering te brengen, in dien trant, dat in 't vervolg door de schip pers voor den Zondag geen havengeld zal worden betaald, wat natuurlijk voor de kas der gemeente een vermindering van inkom sten beteekent. Door deze argumenten is de afstemming voldoende verklaard. Komt aan de orde de benoeming van twee leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding der heeren P. D. Holleman en T. van der Vlucht. Voor de vacature Holleman bestaaat de voordracht uit de Heeren P. D. Holleman en Johs. Jansen St.z. Voor de vacature v. d. Vlugt uit de Heeren T. van der Vlugt en L. van Seters Lz. By stemming voor de le vacature zijn 6 stemmen uitgebracht op Holleman en 1 blanco, zoodat deZe is gekozen. De gekozene verklaart de benoeming aan te nemen. Voor de 2e vacature worden 4 stemmen uitgebracht op v. d. Vlugt en 3 op van Selers, zoodat de eeerste is gekozen. Ingekomen ontslagaanvrage van P. D. Hollemanals ambtenaar van den Burgeltjken stand. Onder dankbetuiging wordt het ont slag toegekend. Op de voordracht dezer be trekking zijn geplaatst de heeren J. v. Seters en J. v. Oostenbrugge. By stemming krijgt de eerste 4, de tweede 2 stemmen, zoodat de eerste is gekozen. Gevraagd of de geko zene zijn benoeming aanneemt, zegt deze, dal by zich daarover eerst eens wil beden ken en gaarne zou hooren, wat deze functie zooal voor werkzaamheden meebrengt. Na de ontvangen inlichtingen bedankt de heer van Seters, zood t de vacature blijft bestaan. Een volgende vergadering zal men trachten de opengevallen plaats bezet te kry'gen. Ingekomen een verzoek van den heer P. J. Mulder alhier om een schuur by zijn woning te willen bouwen tot berging van een en ander B. en W. stellen voor gunstig te beschikken. Het verzoek wordt met 6 tegen 1 stem ingewilligd. Ingekomen een verzoek van de Muziek vereniging alhier, om de Muziektent geheel of gedeeltelijk te mogen opbergen in het brandspuithuisje. Wordt met 4 tegen 3 stem men besloten, dat de tent gedeeltelijk mag worden opgeborgen in dit gebouwtje, worden vervolgens aangewezen de heeren, die in de verschillende wijken zullen rondgaan met een inteekenlijst voor het B. Bij de rondvraag informeert de heer Keyzer, of het niet mogelijk is de weer berichten van het M. Instituut aangeplakt te kry'gen. De voorzitter zegt, dat in deze alles is gedaan, wat kon. De heer Holleman vraagt de zaak van de electrische verlichting in openbare zitting te behandelen. De voorzitter wil dit liever niet, daar alles niet voor het publiek be stemd is. Dezelfde vraagt of het niet noodig is een arrestantenhok te laten zetten. De voorzitter zegt ook overtuigt te zijn. van de noodzakelijkheid van zulk een ge bouwtje. Hij zal dan ook begrooting laten maken. Hierna worden nog enkele bespre kingen gehouden over de verandering in het havenreglement. De heer Keyzer heeft een ontwerp reglement gemaakt, maar de Voorzitter zegt dat het eerst noodig zal zijn dat alle leden hiervan kennis nemen, om het op een volgende vergadering tebehan- len. Hierna wordt de vergadering gesloten. GOEIIEREEDE. Aan Mej. M. Blokhorst, onderwijzeres aan de 2n O. L. School in de buurtschap Oostdyk, is op haar verzoek eervol ontslag veerleend. In haar plaats is benoemd Mej. Huiskes te Zuid-Beierland. De uitkomsten der garnalenvisschery alhier zijn in den laatsten tijd zéér onbevre digend. Zy'n de vangsten in verband met het ruwe weder beneden 't middelmatige, de marktwaarde der garnalen is zéér laag. In de afgeloopen week, toen de garnalen visschery door een viertal blazerschuiten werd beoefend, werd 2'/j a 3 shilling per mand ontvangen. Voor een talrijk opgekomen publiek traden 1.1. Woensdagavond in de zaal van den heer A. Kaashoek alhier op de Neder- landsche Tooneelisten onder directie van den heer Joh. Bakker met het beroemde tooneelspel „Zwarte Griet of De Kaartleg ster van Zuidwijk." Tot diep in den avond werden de aanwezigen gezellig bijeen ge houden. De Burgemeester dezer gemeente heeft eene Openbare Raadsvergadering belegd tegen Vrijdag, den 1 December a.s. des nam. 6 uur. De heer T. Lodder Czn. alhier is be noemd tot Dijkgraaf van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam." In de afgeloopen week werden uit de naburige gemeente Ouddorp drie scheeps ladingen mosselen verscheept, twee werden naar Engeland en één naar België verhan deld Door de garnalenvisschers werd p, m. 300 K.G. garnalen per vaartuig bevischt. Volgens mededeeling van den Heer Minister van Waterstaat zal in de eerst volgende jaren worden overgegaan tot de opruiming van wrakken in het Goereesche Zeegat, welke zéér hinderlijk zy'n voor de garnalen- en zeevisschery, In de nabijheid van de zandbaDk Oos- ter is door den loodskotter No, 2 eene gasbrulboei opgepikt en te Hoek van Holland aangebracht. Ten dienste der Oudheidskamer is door den WelEdG. Heer A. E. H.Goekoop en zyne echtgenoote Mevrouw G. H. de Jong-Goekoop te 's Gravenhage aan de na burige gemeente Ouddorp ten geschenke gegeven een kostbaar tafelkleed, in 't mid den keurig bewerkt met het wapen dier gemeente. IVIEIJU'E T0VGE- De heeren K. Kieviten C. Verwey hebben hunne benoemiDg tot Ouderling en Diaken bij de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat door de heer Burgemeester op Woensdag den 6 December a. s. des v. m. ten lO'^ure op de begraafplaats een party boomen in het openbaar zullen worden verkocht. OUDE T01VGË. Als Agent voor de brand waarborg Maatschappij van Tiel is benoemd de heer M. Wittekoek alhier. Het vervoer van 840 last suikerpeen van den dijk naby den heer K. Dingeman naar de kaai is bij inschrijving gegund aan J. Barnat voor f 1.10 per last. OOLIGBNSPLAAL- Door den heer Mr.A. J. O. van Weel, Administrateur van den boe del van wylen, den Heer P. Bigge is Zater dag den 25 November j.l. rekening gedaan van de ontvangsten en uitgaven van ge noemden boedel over het jaar 1911. Het batig saldo is aan de rechthebbenden, t.w. de Grooten Armen, de Ned. Herv. Diaconie en de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat en Den Bommel, uitgekeerd. DEN BOMMEL- De oogstcollecte langs de huizen, ten behoeve van de Ned. Hervorm den, heeft opgebracht de som van 213 gulden. Gedurende de laatste campagne zyn hier, naar wy vernemen, gewogen op fair- bank No. 1 bijna 41/2 mill. K.G. en op fair- bank No. 2 ruim 3 mill. K.G. peeën. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gedurende deze peecampagne zijn op de fairbank alhier ll'/i millioen kilo suikerbieten gewogen. Dit is het hoogste getal, dat hier totnogtoe be reikt werd. De verkeerde wereld. Een man zou den bodem van zyn varkenshok nazien, omdat het varken aan het breken geweest was. Terwijl hy in het hok zat, duwde het varken de deur dicht en schoof met zyn snuit den grendel er op. Nu zat de man in het hok en het varken er buiten. De vrouw, niet kunnende begrijpen, waar haar man zoo lang bleef, ging eindelijk toch eens kijken en vond haar man opgesloten door het varken. Spoe dig werd hy nu uit zijne gevangenschap verlost. De vorige week viel de bejaarde vrouw M. K. van de trap, welke naar het beneden huis voert en brak een enkel. Voor een dag of acht miste een Rozen- daalsche peeschipper alhier des morgens zijn roeiboot. Deze was waarschijnlijk op de een of andere manier losgeraakt en de haven uitgedreventot- heden is zy nog niet terecht. Het vaartuig van denzelfden schipper lag geladen in de kaai, toen de motor van den beurtschipper verhaald werd. Deze (de motor namelijk) bleef op het roer van het schip zitten; het water viel zoo snel, dat dezelve er niet meer af te krijgen was. De geheele klik brak van het roer af. Nu wacht de schipper op goed weer en een flink tij water om de haven uit te komen, waarna hy door een sleepboot naar de fabriek zal worden gesleept. Trouwerij onder de mand! Eenigszins gehaast trad 'n stevige boeren zoon van de Sonsche hoeven, in zijn Zon- dagsch pak gestoken, Peels'woning te Acht (Noord-Brabant) binnen. Hy kwam over een ernsligezaak spreken. Peels, ik ben tegen myn wil getrouwd: Best mogelijk, zei Peels, 'tgebeurt meer, maar daar kan ik toch Diks aan doen, dat's toch myn schuld niet. Jawel, daar kunt ge wel wat aan doen, als ge maar eens luisteren wilt. 'tls ver schrikkelijk] 'k Was Maandagavond bij Dorus Brands wezen buurten. Ze vroegen me of ik geen zin in de dienstmeid had. Och, jawel, antwoordde ik, maar ik ben nog wat jong. Dat geeft niks, riepen ze, wy zullen je wel trouwen. De meid en ik moesten plat te't midden van den herd gaan zitteD, neven mekaar. We deden 't. Toen stolpten ze 'n groote mand over onzen kop en daar nog 'n zak over. Achter óns begon er iemand uit een oud boek hard voor te lezen. Op eens werden we met een emmer koud water verder ingezegend, waarop ze begon nen te zingen„Och, ons Driekske is ge trouwd, hij zit in de misère." Maar, verdimme, ik wil niet in de misère zitten, Peels! Overal moet ik hooren dat ik getrouwd ben. Wat is dat, vroeg iemand in Son, kunt ge al zoo vroeg van 't wyf af, en pas ge trouwd Peels, hoe zit 't nou, ik ben toch zeker nog vrij man; dat trouwen onder die mand was toch zeker maar 'n grap? Ik neem niemand tegen myn zin, hoor, want rechtuit gezegd Peels, ik heb geen idéé voor die meid, ik wil beslist niks van der weten. Onderzoek de zaak eens. Ge moet maar zeggen wat 't kost, ik zal er goed voor betalen, want ik heb er 'tland aan Vader had me eerst naar den veldwachter van Son gestuurd, maar die zei, dat ik by U moest zijn, omdat op Acht de trouwparty had plaats gehad. Peels zal met zyn politiehond de zaak onderzoeken!

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5