Buitenland. deze werden door Vonk als zyn eigendom herkend. Donker is den nacht op het politiebureau aan de Kotlaan gebleven en hedenmorgen om 9 uur per politiewagen naar het bureau aan de Meermanstraat vervoerd. Tijdens het vervoer had men de voorzorg genomen, den dief aan een politieagent vast te boeien. De commissaris van politie, de heer L. J. 0. Vujjk, was ook zoo voorzichtig, den gevaar lijken sinjeur in het arrestantenhok vast te binden. De aardbeving en de Koningin Moeder! H. M. de Koningin-Moeder, die tjjdens de aardbeving van Donderdagavond op het koninklijk kasteel te König vertoefde, heeft daar aldus schrijft men aan de T e 1. nog eenige spannende oogenblikken be leefd. Ooggetuigen toch verklaarden ons, dat dit natuurverschijnsel een zeer ongewonen en vreemden indruk op de vorstelijke perso nen en de andere aanwezigen had gemaakt, wat zeker niet te verwonderen is Ongeveer 6 seconden duurde de aardbeving die met onderaardsch gerommel gepaard ging- Kalk viel van muren en plafond, terwijl hangende voorwerpen aan den wand heen en weer slingerden en lichte voorwerpen in kasten en op schoorsteenmantels omver vielen Iedereen vluchtte naar buiten, waar al spoedig de gemoederen kalmeerden. Ongelukken hadden niet plaats. Effectendiefstal? Aan een wisselkantoor in de Beursstraat te Amsterdam, vervoegden zich Zaterdag middag een heer en een dame, die een cou pon van een obligatie Rotterdainsche Bank te koop aanboden. Reeds vroeger waren dergelijke coupons door hetzelfde tweetal bij deze instelling te koop aangeboden. Dit trok de aandacht van den directeur van het kantoor, die de politie waarschuwde. Een paar rechercheurs versche nen en namen den heer mede naar het bureau Warmoesstraat, terwijl de dame door perso neel van het kantoor derwaarts werd ge bracht. Onderweg wierp de heer een iD elkaar gefrommelden prop papier op straat. Die werd echter opgemerkt door recher cheurs, werd opgeraapt en bleek te bestaan uit drie coupons van dezelfde stukken. Aan het bureau bleek, dat beiden beken den der justitie waren. De „dame" was ge wezen waardin van een berucht danshuis op den Zeedijk, terwiji de „heer" een der steunpilaren dezer inrichting bleek te zijn. Uit een door den commissaris in de 6e sectie, den heer FuDdter de Beauchene, in gesteld onderzoek bleek, dat het tweetal verscheidene coupons bij verschillende effec tenhandelaren hier ter stede verzilverd had. In verband hiermede werden beiden, na aan het bureau Warmoesstraat gehoord te zijn, overgebracht naar het bureau Singel, om ook daar ook een verhoor te ondergaan. Men vermoedt, dat de coupons afkomstig zijn van een belangrijken diefstal. Hbl. Een brutaal stukje! Een vereeniging te Amsterdam, die haar zorgen wjjdt aan de kleeding van het arme schoolkind, liet dezer dagen een hoeveel heid kinderkleedingstukken naar een school in de Tweede Spaardammerstraat bezorgen. Deze goederen zouden den volgenden dag worden uitgedeeld. Zeer verbaasd was het hoofd der school, toen den volgenden dag de geheele voorraad gestolen bleek! Van de dieven geen spoor! Zaterdagmorgen werd in den boek winkel van de firma J. Müller op den hoek van v. Baerlestraat en P. C. Hoofdstraat, te Amsterdam, ontdekt, dat een der beide kasregisters was opengebroken, terwijl het andere kasregister op de gewone wijze was geopend en daaruit f 60 gestolen was. Spoedig kan de aanbesteding van het nieuwe station te Maastricht worden tege moet gezien. De kosten worden geraamd op f 2.000 000. Dat zat hun niet glad! Een 3-tal jongens, tusschen de 12 en 8 jaar, te Tilburg, wenschte de wyde wereld in te gaan en liet zich daartoe, daar zy geen geld hadden en ook niet de gebruikelijke ansichten te koop konden aanbieden, in een goederenwagen sluiten. De reis heeft echter niet lang geduurd. Reeds te Boxtel werden zy 's nachts bij het laden van den wagen opgemerkt en door de goede zorgen der politie weer thuisge bracht. Van den tongriem gesneden! Van de 318 kolommen in de „Handelin gen der Tweede Kamer", welke de sociaal democratische fractie heeft volgepraat, komen er niet minder dan 218 voor rekening van den heer Ter Laan! Alles en alles by elkaar beslaat bet Militie debat in de Handelingen ongeveer 450 pagina's of een kleine 900 kolommen. Nieuwe visscheryschool te IJmuiden! Burgem. en Weth. van Velzen, overwe gende, dat de vereeniging „Visscheryschool", te IJmuiden besloten heeft tot ontbinding der vereeniging over te gaan en de aldaar gevestigde school ter opleiding van visschers- lieden op te heffen, en van meening, dat het de plicht van de gemeente is, om zoo spoedig mogelijk de taak, die door particulieren met 1 Jan. a.s. wordt neergelegd, op te vatten en de noodige stappen te doen, die tot op richting van een gemeentelijke visschery school zullen kunnen leiden, stellen wegens 't dringende eener zoo spoedige voorziening in deze zaak den raad voor, om te besluiten, dat reeds nu zal worden overgegaan tot de benoeming van een directeur voor de ge meentelijke visscheryschool, met de bepa ling, dat het tijdstip zijner indiensttreding later zal worden bepaald en dat de benoeming eerst van kracht zal worden beschouwd, wanneer de subsidies van Ryk en Provincie de stichting der school mogelijk maken. Vrijdag zyn in het gesticht Bloemendaal plotseling twee zusters en een broeder van 't verplegend personeel krankzinniggewor- den. Naar men ons meedeelde komt hun verpleging ten laste der gemeente Loos duinen. H. Gt. Kerstmis nadert De kippendieven zyn weer bezig. By den heer S. Beekenkamp achter „Oud-Eiken duinen" te Loosduinen zyn 30 kippen ge stolen en dicht daarby, ten nadeele van den heer Pex, nog 25. Geeft niet aan bedelaars 1 Bij de dames I. te Driebergen vervoegden zich twee zwervers met verzoek om onder stand. Nadat zy door bedoelde dames van nieuwe kleeding waren voorzien, trokken de zwervers naar een logementje alhier waar zij de kleedingstukken voor f3 verkoch ten. De politie heeft tegen het tweetal pro ces-verbaal opgemaakt wegens bedelarij. Geen ongeluk, maar een gruwelijke moord! Vrijdagmorgen arriveerde te Uden (Noord- Brabant) het parket uit 's Bosch, -om een onderzoek in te stellen naar den dood van het 17-jarige meisje dat Woensdagmorgen, naar men verfelde, door een paard zou zyn doodgeslagen. Er loopen geruchten, dat het meisje, dat in zekere omstandigheden verkeerde, zou zijn vermoord. Als vermoedelijke dader van deze lagen moord is de boer, zekere J. v. V., gehuwd en vader van 7 kinderen, bij wien het meisje in dienst was, gearresteerd en naar 's Bosch getransporteerd. Het ongelukkig slachtoffer van dezen gruwelyken moord was een wees. Na de sectie van het lyk is dit begraven. 's B. Ct. 't Vermoeden bestaat zegt nog de Tel. dat genoemde J. v- V. haar heeft dood geslagen en gewurgd, daar er Blauwe plekken en schrammen aan den hals van't lyk voorkwamen en om zyn misdaad te verbergen, 't Meisje na het plegen van 't geweld, met een kip onder een paard heeft geworpen om zoodoende den waan te wek ken dat het meisje een kip onder het paard weg wilde nemen en daarbij een doodelyken tarp heeft gekregen. J. v. V. bleef tot nu toe ontkennen. Zoek den aardappelkooper! Te Ter Apel wordt sedert eenige dagen vermist een aardappelkooper. Naar verluid moet de man den dag van zijn verdwijning eenige duizenden guldens hebben gebeurd van zijn D itschen patroon, om daarmede de boeren hun vorderingen te voldoen. Daarvan is tot nog toe niets ge- ko' ren. Allerlei gissingen gaan er rond. Hoe het zyde boeren wachten op hun geld sommigen op bedragen van f 1000 a f 1500. De aanhouder verliest I Vol moed begon de landbouwer F. K. te Zwartewaal dezen zomer te boren, in de hoop gas te vinden. Hij heeft op 5 verschil lende plaatsen geboord, zelfs tot een diepte van 62 M., doch alles was te vergeefs. Zijn buurman F., die ongeveer een K.M. verder woont heeft voldoende gas gevonden. In den trein van Den Haag naar Haar lem werd dr. Van Meurs, geneesheer te Voorburg, Maandag plotseling door een be roerte getroffen, zoodat hij bij aankomst te Haarlem reeds overleden was. Arbeiderstuintjes! Door het Nutsdepartement Leiden is be sloten aan arbeiders en anderen, die er voor in aanmerking komen, tuintjes beschikbaar te stellen, zooals dit in Amsterdam, Rot terdam en den Haag geschiedt. Tijdens het stormweer van Zondag is nabij Dintelsas het schip Antoinetta Maria" schipper Bouterse, geladen met beetwortels, vol water geslagen en gezonken De beman ning werd gered. In het Hollandsch Diep is een schip, schipper F. L. Kik, vol water geslagen en gezonken. In den polder Kijfhoek in den Biesbosch, die 112 HA. groot is, zyn op één dag 2100 muizen gevangen in boorgaten 1 In den laatsten tjjd komen te Groningen nogal inbraken voor. Thans is ingebroken in het kantoor der vleeschwarenfabriek van de firma E Noack, te Helpman (by Gron.) f 300 zijn gestolen. Een gestoorde huwelijksplechtigheid 1 Een 50-jarig jonkman uit Schermerhorn en een 47-jarige schoone uit De Rijp zouden in het huwelijk treden. Reeds tweemaal had de bruid op den dag van den ondertrouw berouw van haar stap gekregen, maar de derde maal stemde zij toe en werd de huwelijksdag vastgesteld. Alle mogelijke toebereidselen om den dag vroolijk te vieren werden gemaakt. Maar wat gebeurde Een uur voor de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben, kreeg de bruid weder berouw en weigerde mee te gaan naar het gemeentehuis. In plaals daarvan vertrok zij weer naar haar dorp. 'n Zonderling In het dorpje Nieuwstaat leeft een zonderling: hij houdt dag en nacht zyn vensters en woning gesloten, en 's nachts onderneemt hij zwerftochten in dorpen en omgeving. Een winkelier brengt 's nacht den zon derlingen man voedsel. Veldwachter aangerand! Te Wouw (Noord-Brabant), is Vrijdagnacht de veldwachter Gommeren door twee dron ken fabrieksarbeiders aangerand. Ter zelfverdediging trok hij een revolver en loste twee schoten, waardoor de arbeider Adr. Moerkens twee schotwonden aan het hoofd kreeg. Rijkspolitie was ook spoedig te plaatse, en de aanrander kon gearresteerd worden. Ten Raadhuize werd de gekwetste verbon den zijn toestand is levenegevaarlijk. N w s. Kerkdiefstal 1 Te Middelburg heeft een brutale diefstal plaats gehad Terwijl omstreeks 7 uur de godsdienst oefeningen in de R. K. kerk was geëindigd, en de kerkdeuren nog even openstonden, hebben onbekend gebleven personen, kans gezien zich in het kerkgebouw te verbergen, om, zonder door den koster bemerkt te zyn, te worden ingesloten. Na zich er van overtuigd te hebben, dat niemand meer in de kerk aanwezig was, zijn door hen een S-tal offerbussen, bij den uitgang bevestigd, met 'n scherp voorwerp opengesneden en is het zich daarin bevin dende geld gestolen. Een dezer bussen was geheel van den muur afgewrongen, terwijl ook pogingen zijn aangewend een houten offerblok te forceeren. Hiermede bezig, schij nen de dieven, door bellen aan de kosters woning, gestoord te zy'n en hebben de kerk langs de voorzijde verlaten. Toen de koster zich omstreeks halftien van huis begaf, werd hy door een dame ge waarschuwd, dat de kerkdeuren openston den en werd de diefstal ontdekt. Het gestolen bedrag is niet groot, daar de bussen op geregelde tyden worden ge ledigd. Hoogstwaarschijnlijk zyn de daders in het kerkgebouw onbekend, daar zij verschil lende offerblokken, die niet voor een onin gewijde zichtbaar zyn, maar zich onder de kerkbanken bevinden, onaangeroerd hebben gelaten. Men schrijft ons uit Oudewater: Bij een onzer stadgenooten werd 's nachts ongeveer 2 uur aan de voordeur geklopt en gebeld. De huisgenooten schrokken uit den slaap op en in slaap-costuum spoedde de huisheer zich naar een der ramen en op zijn vraag wat dat leven beduidde, kreeg hy ten antwoord, dat een vreemdeling, die verdwaald was, gaarne onderdak had. De opgebelde bewoner, die zelf een groot gezin heeft had geen zin den vreemdeling binnen te laten en verwees hem naar het stadhuis waar de politie wel zou zijn te vinden. De vreemdeling gaf nu de hoop op een gastvrij onderdak op, toog in de richting hem aangeduid om de politie op te sporen en landde dra op het raadhuis aan. De agenten zetten groote oogen op, toen ze zoo midden in den nacht plotseling een bezoeker op het bureau zagen verschijnen. Ondervraagd bleek de vreemdeling een onderwijzer uit Drente te zijn, die van een sollicitatie aan den Hoek van Holland op weg was zijn ouders, by Schoonhoven, te bezoeken. Te Gouda uit den laatsten trein gestapt, was hy van den aangewezen weg gedwaald en zoo hier doornat aangekomen. Nadat onze verdwaalde reiziger zich wat had gedroogd, werd hem door den agent de goede weg naar zijn ouderlijke woonplaats gewezen, waar hij wel niet droog aangeko men zal zyn, daar zich spoedig weer een stortbui ontlastte. Geen alledaagsch geval. De Rechtbank te Berlijn heeft tot den regeeringspresident het verzoek gericht te bevelen, dat de 16-jarige Louise T. van nu af Lodewyk T. en haar zuster, de 15 jarige Gertruide T. voortaan Gerard T. zullen heeten. Beiden meenden sedert geruimen tijd by zich waar te nemen, dat de vrouweiyke kleeding en opvoeding niet geheel in overeenstemming was met haar ware gevoelens. Eerst door een toeval kwamen de ouders op de gedachte een medicus te raadplegen, waarnaar de ge slachtsvergissing bleek. Na bekomen bevel van den regeeringspresident, zullen dan ook de ambtenaar van het geboorte-register, de kapper en de kleermaker het hunne doen, om van de beide zusters onverwijld twee broeders te helpen maken. CholeraDe reeds vermelde ziektegevallen die aan boord der te Toulon liggende Fransche oorlogschepen „République", „Suf fren", „Massena" en „Vergniaud" zijn voor gekomen en die men aanvankelijk aan vergiftiging toeschreef, worden thans ver moed cholera te zyn. Beeds zijn 36 man schappen, aan de ziekte lijdende, naar de hospitalen in de stad vervoerd waar zij streng afgezonderd worden, terwijl maat regelen zijn genomen om ook de schepen te isoleeren. Een matroos van de Vergniaud" en een van de „Suffren" zijn reeds overleden, ter wijl een kwartiermeester van de „Massena" in bedenkelyken toestand verkeert. De Matin verneemt, dat de ziekte moet worden toegeschreven aan het gebruik van schadelijk varkensvleesch. Een belangrijke spoorwegdiefstal, waarvan de omvang nog niet is vast te stellen, heeft plaats gehad in den sneltrein Parijs—Lyon Marseille, die vrijdagavond om 9 uur uit Pary's vertrok en te 3.55 's morgens te Lyon moest zyn. In dezen trein bevonden zich verschillende goederenwagens, waarin een groot aantal verzegelde postzakken-kisten waren geladen, bestemd voor Indië en het Verre Oosten. Te Macon ontdekten de stationsbeambten dat de ruit van één der waggons was ver brijzeld, dat de zakken waren geopend en de inhoud over den grond verspreid lag. Men verzekert, dat de zakken groote sommen inhielden. De dieven moeten in den trein zijn gekomen te Parys-Courbevoie en hebben hun slag waarschijnlijk geslagen voor het station Loroche. Het bleek, dat ze een be zoek hadden gebracht aan 3 waggons, waar in zich de postzakken bevonden voor Indië en het Verre Oosten. Alles lag in grenzen- looze verwaring dooreen. Van de 115 zakken waren er 18 geledigd. Aangezien juist in deze dagen groote bezendingen vertrekken naar het Verre Oosten ook in verband met het Kerstfeest en de a.s. feesten in Britsch-Indië, is de kans groot, dat de dieven een goeden hebben gehad. Het valies met Fransche diplomatieke stukken met bestemming voor Konstantino pel hebben de misdadigers onaangeroerd ge laten. Wel zyn volgens de Temps Engelsche, Duitsche en Belgische postzendingen, be stemd voor China, Cochin-China en Tonkin geplunderd, Zelfs moeten de dieven in deze zakken het diepst getast hebben. Brieven met laag aangegeven waarden hebben zij laten liggen. Het heet, dat voor millioenen gestolen is. Booker Washington, de president der neger universiteit van Tuskegee, de voortreffelijk ste vertegenwoordiger van het zwarte ras in de Vereenigde Staten en de vriend van den oud-president Roosevelt, heeft by de rechtbank te New-York een klacht ingediend tegen een blanke, Ulrie genaamd, die hem op de trap van een huis in die stad zou hebben aangevallen en geslagen. De recht bank heeft die klacht afgewezen, omdat Ulric beweerde, dat de aanklager een blanke vrouw had lastig gevallen en de bedoelde neger „sweetheart" (liefje) tegen haar had gezegd. Als een protest tegen de lichtvaar dige wyze, waarop de rechtbank, blijkbaar door rasvooroordeel gedreven, de klacht af wees, is Booker-Washington ten huize van president Taft genoodigd, waar ook andere hooggeplaatste personen hem duidelijke bly'ken van achting hebben gegeven. Locomotieven zonder machinisten of stokers. Sedert eenigen tyd gebruikt men in een mijn in Duitschland accumulator-locomo tieven, waarby de bediening door een me chanische inrichting is vervangen. Deze inrichting schakelt by het stooten tegen een hindernis den electrischen stroom uit, zy remt de locomotief electfomagnetisch en brengt haar bijna onmiddellijk (binnen 1 meter) tot stilstand. Is de baan vrij en de hindernis weggenomen, dan heft dezelfde inrichting de remwerking op en schakelt zij den stroom weer in. De inrichting is uiterst gevoelig, zoodat zelfs een aanrijden van een persoon haar in werking stelt.. Het omzetten van wissels geschiedt auto matisch door de locomotief, terwyl het tegen elkaar botsen van twee locomotieven door een blokkeerinrichting wordt voorkomen. Een Engelsche zendeling doodgescho ten door een Portugeeschen ambtenaar. Van Portugeesche zyde wordt de volgende lezing gegeven van het geval aan het meer Nyasa in Centraal-Afrika, waarby den En gelsche zendeling Douglas door een Portu- geesch ambtenaar werd doodgeschoten. Er waren onlusten ontstaan onder de inboor lingen op den Portugeeschen oever van het meer, welke onlusten door den zendeling waren veroorzaakt en dientengevolge had de Portugeesche overheid de wapens der inlanders afgenomen. Den 13en dezer kwa men de zendelingen, vergezeld van inboor lingen van het eiland Likoma, namen met geweld wapens en amunitie terug en be vrijdden eenige inboorlingen, die te Kanjo gevangen zaten. Op sommatie van den Por tugeesche overheid werden echter de wapens weer uitgeleverd. Later laDdden de zende lingen weer te Kanjo. De bevelhebber van den post, die een nieuwen aanval vreesde, beval den zendelingen terug te keeren, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd, is een schot gelost, met het bekende noodlot tige gevolg. De verdachte ziektegevallen te Toulon. Vol gens opgave van de hospitalen van heden avond werden daar opgenomen 45 man van de „Marceau", 10 van de „Verginaud", 3 van de „Pothuna", 4 van de „Messena". Het meerendeel der zeelieden is slechts

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6