„VOORUIT IELEN, }EROORD, ^ort Co. RDEN TWEEDE BLAD No. L 22 Nov. 1911 LV. BANK te Middelharni*. - Middelharnis, DEPOSITO'S. IS. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. halen? >epartement pza. Soraa3a.0l3dJ.jlcL .Vul ran 'I Algemeen, j tegen 3 ®/0 rente 'sjaars. eng en terugbetaling van isdag, Woensdag en Don* jvens Maandagavond va£. Van den Thesaurier-Boel- ruims keuze ilmagazijn van Noten- Uuitsche Styl- en modern beslag, ibinetten vanaf f 48,— ■binetteii, Kasten ec |de grootten en pry zen. in Weener Riet- en in- en Schuiftafels jerdoek en tryp naar 'ouwstoelen, Yoltaire» mdrikstoel, zeldzaam voorraad Spiegels,, zegens. Verder alle» Meubelzaak behoord.. 'men. l&Li. Yasta prijïea. IEREN. (bericht bi) deze heer en [pouwers, dat hij zich een pent heeft aangeschaft, (elke men wenscht te- waterpassen, leerhuizen met of zonder levering verzekert te- g gewenscht. ewenschte inlichtingen. SommelsdiJJz- toofdsteeg. oor 'le hypotheek mk te Schiedam. ien nauwkeurig c, voorstellende irnia—Dirksland 1831). iph. Interc. No. 9 ie Bank. Dinnen- en bui ten - n op binnen- en kering enz.; E KLUIS volgens Ijen. 3 pCt. 's jaars iet drie maanden pCt. 's jaars; mei lekeerd. MIDDELHARNIS De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat het kohier no. 3 der personeele belasting 3e kwartaal 1911 den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Zondagavond geraakte Mej. E. v. d. Velde Hd. alhier aan het Sas tusschen de tram en het perron beklemd, haar been werd in de zijde ineengedrukt en gebroken. Onder hevige pijnen werd zü met de tram naar Middelharnis en verder per ziekenwagen naar haar woning vervoerd. Haar toestand is ernstig. Dinsdag had J. v. d. M. terwijl hij aan het houtkappen was het ongeluk zich ernstig in zijn hand te kappen. Naar men verneemt is door het kerkbe stuur der Ned. Herv. kerk. te Sommelsdijk 15 gulden toegestaan aan de kas van het onderlinge ziekenfonds Middelharnis-Som- melsdijk. Maandagavond speelde alhier voor een volle zaal het gezelschap Bakker uit Vlis singen. £en talrijk publiek was opgekomeu, en zij, die aanwezig waren hebben genoten. Het tooneelstuk „de Schipbreukelingen'' of „de kinderen van deVisschersweduwe"werd zeer goed gespeeld, zoo ook het blijspelletje „Goddank de tafel is gedekt", dat daarna geveven werd, wekte bij allen de lachlust op. Na afloop had er een geanimeerd bal plaats. We vertrouwen wel, dat er nog meer publek zal opkomen, wanneer het gezelschap met Kerstmis terugkomt, want zoodanige op voeringen hebben hier niet dikwijls plaats. Voor het tweede gedeelte van het candidaats-examen in de godgeleerdheid is geslaagd de heer F. Meijer te Leiden. WAARSCHUWING. Wy herinneren er onze lezers aan, dat dezer dagen de grond- en personeele belas ting moet worden betaald, terwyl een ge deelte der bedrijfsbelasting moet zijn aan gezuiverd. SOMMELSDIJK- Dank de schitterende ver lichting aan de tramhalte alhier, heeft dit bijna een mensch zijn leven gekost. Een reiziger, woonachtig te Amsterdam, die gisterenavond aan de halte alhier uit de tram stapte, liep door de duisternis misleid aan de tramlijn pardoes in eene breede en diepe gevulde sloot met water. De heer A. J. van Hemert, rijksveearts alhier, die familie van de tram had gehaald en eeniges hreden vóór den reiziger liep, hoorde opeens e»n geplons en zich omdraaiende zag hij, dat de reiziger van den weg verdwenen was. Vlug liep hij naar de plaats waar het geplons zich voordeed en wist door voelen en tasten den man te pakken en met veel inspanning op den kant te krijgen. De heer van Hemert, bracht den maD, die reeds veel water had binnen gekregen naar de wasch- en bad inrichting, alwaar bü het binnengekregen water uitbraakte en wat opknapte. Terwijl de man een warm bad nam, snelde de heer van Hemert naar zy'ne woning en voorzag hem van droog onder- en bovengoed. Dat hij den heer van Hemert hiervoor dankbaar was, laat zich wel begrijpen. Wanneer zal de framwegmaalschappü of de gemeente toch eens voor verlichting aan de tramhalte gaan zorgen en leuningen laten aanbrengen bij zulke gevaarlijke plaat sen? Of moet h -t eerst een menschenleven kosten voor dat hierin verbetering wordt gebracht. Door de gemeentepolitie is procesver baal opgemaakt tegen een koopvrouw in garen en band, wegens het venten zonder bewijs van vergunning. Onder het vee van den Heer A. A.Mijs is mond- en klauwzeer geconstateerd. Door den onbezoldigd rijksveldwachter J. der Weduwen is procesverbaal opgemaakt tegen H. N., A. T., en Jb. V., alhier wegens jachtwetovertreding. Door den heer K. Korteweg alhier, is een postduif gevangen voorzien aan een dei- pootjes ihet een aluminiumring, met het merk 4847 B.K. '09, Longin. Het algemeen straatschuren in deze gemeente, zal plaats hebben op Vrijdag 1 December a.s. HERRINGEN. De herhalingscursus voor jongens is j.l. Maandag aangevangen met zes leerlingen. A. Nieuwland had het ongeluk van een ladder die tegen een huis stond en welke hij aan het betimmeren was af te glijden. Hij bezeerde zich hierby zoodanig dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, en hij zijn werkzaamheden moest staken. koop van sterken drank in 't klein, in 't cafe „Fortuin". Het herhalingsonderwys op de open bare school is aangevangen met een 4 tal leerlingen. Het suikerbietenvervoer is in deze gemeente zoo goed als geëindigd, op enkele wagenvrachten na liggen alle bieten aan de havens. Het gewicht en de gehalte zyn over het geheel erg meegevallen. STELLENDAM. Door het bestuur der vis- schersvereeniging „Eensgezindheid" alhier is op een daartoe gedaan verzoek van den Minis ter van Waterstaat bericht ontvangen, dat tot de opruiming van wrakken in het Goereesche Gat in de eerstvolgende jaren zal worden overgegaan. Door den burgemeester zyn sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van haven meester in deze gemeente tegen een salaris van f 50 's jaars. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Raad uitgeschreven tegen Vrijdag 24 November a.s. des avonds 6 uur. Mej. v. d. B. had de vorige week hef ongeluk, dat een haakpen haar diep in de hand drong, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om het voorwerp te verwijderen. Natuurlijk kan het meisje met de verwonde hand geen werk verrichten. Maandagmorgen was liet vergadering van stemgerechtigde Lidmaten van de Ned. Herv. Kerk alhier ter verkiezing van een ouderling en een diaken wegens periodiek aftreden van de Heeren K. A. van Wagenin- gen en T. Zeedijk. Wegens onvoldoende opkomst echter kon de vergadering niet doorgaan. De rekeningen en verantwoording betreffende de feestelijkheden op 1 Novem ber j.l. ligt voor belanhebbenden ter inzage bij den Penningmeester van het Comité, den Heer H. van Eesteren. J. T. alhier wilde de mest uit zyn varkenshok verwijderen, toen eensklaps het varken het hok uitvloog en in de riek liep. Een groot gedeelte van de huid werd hier door open gescheurd, waardoor een ver schrikkelijke wond ontstond. Geholpen door hulpvaardige handen werd het diei een ver band aangelegd, in de hoop, dat de wonde zal genezen en het niet noodig zal bljjken het beest te slachten, dit laatste zou voor T. den eigenaar een schadepost zijn. De stoomboot Maasnymph, van Rot terdam op Stellendam varende, kwam Maan dagavond in plaats van half vyf, eerstom 9 uur te Stellendam aan. GOEDEREEDE. Ten huize van den schipper P. T. aan 't havenhoofd alhier is de besmet telijke ziekte „febris typhoïdea" geweken verklaard, terwyl de woning is ontsmet geworden. Tengevolge van stormweer is het vuurschip „Schouwenbank" belangrijk noordwaarts verdreven en ligt thans in de richting van „De Gestreepte Ezei." Vóór het slijkgat van Goeree is volgens rapport van de stoomloodsboot no. 8 drij vends gezien een mast, die zeer gevaarlijk dreef voor de scheepvaart. De mosselhandel in deze streek is in vollen gang. In deafgeloopen week werden twee zendingen mosselen naar Engeland verhandeld, terwyl één scheepslading naar Antwerpen werd verzonden. Over 't geheel worden goede prijzen besteed. Door den loodstransportschoener Coertzen is bet vuurschip Schouwenbank uit de richting „Gestreepte Ezel" op zyne ligplaats teruggebracht, terwyl deverlichting weder in orde is. De oogst van het suikerbietengewas in deze streek is bijna geheel afgeioopen Groote hoeveelheden van dit gewas zijn onder deze gemeente aan de haven opgestapeld, wach tende op verzendiDg naar de fabrieken. Ten huize van J. B. alhier in de Pie terstraat heeft zich weder een geval dei- besmettelijke ziekte „febris typhoïdea" voor gedaan. De betrokken woning is voorzien van het by de Wet bepaalde kenmerk. OUDE TONGE. Zondagavond had mej. L. v. B. het ongeluk, terwjjl ze aan boord wilde gaan bij W. M. de Korte van de plank te glijden om op minder aangename manier met het zilte nat kennis te maken. Op haar hulpgeroep kwam P. V. aansnellen, die het genoegen mocht smaken, het zware natte vrachtje op den wal te halen. OOLTGENSPLAAT- De oogstcollecte,gehou den iti de Ned. Herv. kerk alhier, heeft opgebracht eene som van f130. welke som onder de bedeelden van de diaconie der Ned. Herv. gemeente is verdeeld. Het bestuur der Ned Herv. Zondagschool alhier zal in den loop van deze week eene collecte langs de huizen houden, ten einde uit de opbrengst daarvan de leerlingen dier school op den aanstaanden 26" Kerstdag een feestje te bereiden, otheken over het tijdvak 1 November 1910— 1 Mei 1911. Uit dit verslag bljjkt, dat door bedoelde Commissie voor den afgeioopen winter zyn verzonden 65 bibliotheken, elk van 100 boeken. Byna 2300 lezers, over 65 plaatsen van ons land verdeeld, maakten in den jougsten winter van de reizende bibli otheken gebruik. De resultaten, in de ver schillende plaatsen verkregen zijn opgetee- kend in een by het verslag gevoegd tabella risch overzicht. Daaruit blijkt, dat het grootste aantal lezers hadden de afdeelingen IJmuiden, Wierden, Ooltgensplaat en Dreischor, waar dit aantal respectievelijk bedroeg 103, 102, 94, 79. Het grootste aantal boeken werd uitgeleend te Wierden (1185), Gramsbergen (968) en Ooltgensplaat 879. Kenschetsend zijn de volgende zinnetjes uit het verslag„In Akersloot werd aan de Katholieken verboden, van de bibliotheek ge bruik te maken. In Weert was de van Katho lieke zijde ondervonden tegenwerking oorzaak, dat na Januari geen boeken meer zijn uitge leend." De Commissie eindigd haar verslag met haren jaarlykschen oproep tot iederen Nederlander„Steun ons werk Zend ons uwe gelezen en terzydegezetteg'oedeboeken Verblyd ons met eene bijdrage in geld, in eens of jaarlijks. En help ons volk lezen 1" STAD AAN 'T HARINGVLIET. De oogstcol lecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht de som van f172. Zaterdag 1.1. zijn de laatste suikerbieten alhier op de kaai gebracht. Wanneer 'ze weggevaren zullen zijn, kan evenwel met geene mogelijkheid gezegd worden, daar de kaai bijija nog vol ligt en er bovendien nog ruim duizend last op de wei van L. Braber JLz. liggen. Naar men verneemt heeft wy'len J. v. d. Tol aan de beide kerken en het weeshuis al hier samen eene som gelegateerd van zeven duizend gulden. Zaterdag 1. 1. kwam een postduif met zulk een snelle vaart uit de lucht op de kaai alhier vallen, dat zy een vleugel brak. Het diertje was door den aanhoudende hevigen wind zeker zoo vermoeid, dat verder vliegen onmogelijk was. De metselaar Johs. Knoop alhier zou Zaterdag op de platte lijst van het huis zijner moeder klimmen. Toen hij op de bovenste sport der ladder stond en op de lijst wilde stappen, brak de sport en sloeg hij achter over naar beneden. Onder het vallen geraakte één zyner beenen tusschen de sporten dei- ladder. Met een gebroken been werd hij opgenomen en in huis gedragen. MELISSANT. Door den heer J. Coenradie Wij ontvingen dezer dagen het verslag is vergunning aangevraagd voor den ver-'der Nuts-Commissie voor de reizende Bibli- Westscliouwen. 19 Nov. De kustwacht alhier ontdekte hedenavond dat het licht schip „Schouwenbank" van haar plaats ge dreven was. In plaats van in Noordweste lijke, lag het in Noord- Noordwestelijke richting van den vuurtoren alhier. Dat zoo iets èn gevaarlijk is voor het lichtschip zelf èn voor de scheepvaart, is te begrijpen. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van het wegdrijven is. 21 Nov. Hedenmorgen is het lichtschip „Schouwenbank" door iietstoomloodstrans portvaartuig „Coertzen" weder op haar plaats gelegd. Door de vereenigingen Puttershoeks Fanfare en Puttershoeks gemengd Koor te Puttershoek, zal ter gelegenheid van het Tien-jarig bestaan van beide Vereenigingen een groot Nationaal Concours voor Fanfare en Harmonie gezelschappen en vereenigin gen worden uitgeschreven. Het concours, waarmede de ingezetenen op ondubbelzinni ge wijze sympathie hebben betoond, is op den 2en Pinksterdag vast gesteld. Puttershoek, op ruim een '/2 uur afstand van Dordrecht, en van daaruit zeer gemak kelijk per boot te bereiken,is gelegen in een van de welvarendste streken van ons land, door den stoomtram is het met Rotterdam, Flakkee en een groot deel van Zeeland en Noord-Brabant verbonden, zoodat het voor vele vereenigingen en hoogst gemakkelijke reis is. Er wordt èn om de gunstige ligging èn omdat de gemeente in een groot deel van ons land door zijne belangrijke paar denmarkten niet onbekend is, en ook dat ver in den omtrek bekend is, dat Puttershoek feest kan vieren, veel van verwacht, een groote. aantrekkelijkheid van de deelnemen de vereenigingen, zal er bij dit concours zijn namelijk dezede vereenigingen zullen be kroond worden volgens een vast gesteld aantal punten, er behoeft dus geen vrees voor vergelijking meer te bestaan. Ruw weer en donkere nachten, zéér be- vorderiy'k voor het loopen der paling hebben in de afgeioopen week aan de palingvis schers op de oude Maas een vrij goede be somming bezorgd. Het hoofdbestuur van het algem. Neder). Verbond heeft aan de Ministers gevraagd, voortaan in hun stukken in plaats van vreemde talen de Nederlandsche taal te gebruiken. Een belangrijke arrestatie te Rotterdam. De beruchte inbreker Keesje Donker die in den nacht van 15 op IC Juli met 3 anderen, W, J. Roos, A. J. De Haan en Th. J. Wijnen, uit de gevangenis te's Hertogen bosch ontsnapte, waar hy 10 jaren en 4 maanden moest doorbrengen wegens ver schillende inbraken o.a te Breda en te Gro ningen, is eindelijk weer in handen van het gerecht gevallen, toen by Zondagavond te Kralingen op heeterdraad betrapt werd bij een inbraak. Al sedert eenigen tyd kwamen te Kralin gen herhaaldelijk insluipingen voor, meest al op Zondagavond in winkels, wanneer de b woners uit waren. Op één avond, Zondag Ei November, zelfs 14. In verband hiermede had de politie het toezicht te Krallngen op Zondagavond zeer verscherpt. De bakker A. P. v. Gooi, 36 jaar oud wonende aan de Siondwarsstraat hoek Rozenburgstraat 39b, was Zondagmiddag om 2 uur met vrouw en 2 jeugdige kinderen uitgegaan en kwam om halfnegen weer thuis. De winkeldeur was afgesloten, doch toen hy die geopend had en met vrouw en kinderen den winkel binnenkwam, zagen zij het geldmandje, dat in de toonbanklade was geweest, nu op de toonbank staan en bemerkten daaraan, dat er inbrekers in huis geweest moeten zyn. In het geldmandje waren slechts eenige centen, het zilvergeld, dat er in geweest was, f 5, was verdwenen. Van Gooi ging achter de toonbank om te zien of er nog meer gestolen was, toen een man uit de opkamer achter den winkel kwam, op den voet gevolgd door een twee den. Juffrouw Van Gooi greep een dier mannen by zyn jaspanden en wilde hem vasthouden, maar haar man waarschuwde haar, dat de inbreker een revolver in de hand had, waarop zy hem losliet en beiden de deur uitsneldeD. een de Rozenburgstraat en de andere te Siondwarsstraat in. Een vrouw, die door de Rozenburgstraat ging, werd door den inbreker met zijn revolver gedreigd en liet hem daarop doorgaan, zoodat hy in de duisternis verdween. Van Gooi was inmiddels achter de toon bank vandaan gekomen en naar buiten gesneld, den inbreker na, die door de Sion dwarsstraat was gevlucht. Kort daarop kwam een 3e inbreker uit de opkamer, liep één der kinderen, die nog in den winkel waren, omver en vluchtte eveneens de straat op, waar hij zich uit de voeten maakte. Inmiddels zette Van Gooi den Inbreker achterna door de Lambertusstraat en over den Oudendijk, waar hy zyn paraplu den bakkerswinkel van Adelhof binneuwierp en met zyn revolver een schot loste op Van Gooi, wien de kogel langs de linkerknie schramde. Niettemin hield de bakker de vervolging moedig vol, terwyl van ver schillende kanten politieagenten toesnelden, die mede den vluchteling nazetten. Eén hunner, de majoor tit. A. G. de Haan, schoot met een revolver op den inbreker, maar zonder hem te treffen. Deze liep vervolgens de Lusthofstraat in, waar de agent M. Meyer hem achterhaalde, maar toen hy hem wilde grijpen legde de dief zyn revolver op hem aan. De agent verkeerde in levensgevaar, doch zijn kameraad A. Klut sloeg met zijn sabel op den arm van den booswicht, voor dat deze kon schieten en deed hem op den grond vallen. Nu was hij gepakt en werd naar het bureau aan de Hoflaan gebracht, waar men al spoedig Keesje Donker in hem herkende. Sedert Donker uit Den Bosch ontsnapt was, had hy slechts 8 dagen gezworven en zich al dien verderen tijd te Rotterdam op gehouden, waar hy zich, door zyn haar te verven en een blauwen bril op te zetten, onkenbaar had gemaakt. Waar hij woonde weigerde hij op te geven. Toen men hem fouilleerde vond men op hem f 5, het bedrag dat uit het geldmandje van Van Gooi vermist werd, benevens een gouden dameshorloge, dat deze als het eigendom zijner vrouw herkende. Verder was hij in het bezit van verscheidene val- sche sleutels en van een breekijzer. Nog andere gouden sieraden werden bij hem gevonden, die Van Gooi als zyn eigendom erkende. Donker, voor wien natuurlijk nu geen ontkennen meer kon baten, gaf toe, dat hij met 2 anderen wier namen hij evenwel hardnekkig verzweeg bjj Van Gooi had ingebroken. Zij hadden de winkeldeur ge opend met een valschen sleutel en weer achter zich afgesloten. Eerst braken zij de toonbanklade open, namen er het geld mandje uit en eigenden zich het daarin aanwezige zilvergeld toe. Vervolgens bega ven zy zich naar de opkamer, die met 2 vensters in de Rozenburgstraat uitziet. Voor een dier vensters lieten zy de jalouziezakken en braken daarna 2 kasten open, die zy overhoop haalden. Hieruit ontvreemdden zy een gouden heeren en een gouden dames horloge. Een ijzeren geldkistje, dat in de bedstede stond, hadden zy onaangeroerd gelaten en voorts waren zooals bjj onder zoek ter plaatse bleek een spaarspót met. f 30 en een linnen zakje met f50 aan spe cie, welk laatste in den gang aan den kap stok hing, de aandacht der dieven ontgaan. Tevens vond men in een hoek van den winkel een paraplu, die één der inbrekers had achtergelaten. De anderen hadden in de vlucht hun parapluen nog kunnen meene men. Om halftwaalf kwam de groentenhanöe- laar A. Vonk uit de Taborstraat op het politiebureau aan de Hoflaan aangifte doen, dat bjj hem, tjidens zyn afwezigheid, was ingebroken en dat f 8 benevens eenige gou den sieraden vermist werden. Men vertoonde hem de voorwerpen, bij Donker gevonden en die niet aan Van Gooi toebehoorden en

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5