JOH. KERN, Ambachtsschool Avoodteekeoschool Dure Boter. Aromatisch Staaltinctuar. Vetloog-meel Walam Kaiserstide Mmstir Zeaith Flakk. Boek- en Papierhandel Olie en Loog' VITELLO 40 cent per pondspak. 20 cent per pondspak. 0 n Advertent iën. SPECIALITEIT IN UURWERKEN. TEEKENPAPIER W. VAN DER SCHENK. 2 arbeiders en de protectie daarin verbe tering kan brengen, even onwaar is als de geleerdheid, die zij vorkoopen over han delsbelangen. Een derde bewering der protectionisten is, dat die protectie noodig is voor onze nijverheid. Die bewering wordt al reeds afdoende weersproken door de berichten van grooten bloei en welvaart in de ge schriften, die door het departement van minister Talma worden uitgegeven. Ner gens blijkt van eenige inzinkingder indus trie, integendeel, alles getuigt van toe nemende uitbreiding onzer nijverheid. Dat we er niet slecht voorstaan, be wijst een vergelijking van de gebruikte arbeidskrachten in de Nederlandsche industrie en die in andere Staten. We vinden dan, dat het percentage van per sonen, in de industrie werkzaam, als volgt is verdeeld In Engeland 56,9 procent l) België 38,2 Duitschland 37,4 Nederland 33,8 Frankrijk 33,6 Denemarken 23,9 Oostenrijk 21,9 Ook in dit opzicht maakt ons land dus een zeer gunstig figuur. We staan zelfs boven de protectionistische Staten Frankrijk en Oostenrijk En wat is nu het geval Onze industrie werkt grootendeels met halffabrikaten, die uit het buitenland worden aangevoerd. Deze halffabrikaten worden door minister-Kolkman belast. Dat beteekent, verzwaring der bedrijls- voorwaarden, waaronder onze industrie werkt. De voorspoed, waarin zij zich verheugt, wordt in de waagschaal gesteld door protectionisten, die haar heeten te willen beschermen. Zoo'n averechtsche taktiek doet denken aan de domme aap, die uit louter liefde haar jong tegen haar borst dooddrukte En waar onze industrieën bovendien hun afzetgebied grootendeels vinden op de buitenlandsche markten en bijgevolg van protectie niets dan nadeelen te duch ten hebben, blijkt de derde bewering der protectionisten al even onhoudbaar als de eerste twee zijn. Geen enkel steekhoudend argument kan gevonden worden om den voorge nomen rooftocht goed te praten. Moge ons land de vloek der protectie bespaard blijven 1) Het volk van 8 Juni 1911. Wat belast wordt. Dat wij inderdaad alle reden hebben den strijd tegen de verschrikkingen der protectie en de wet-Kolkman, die slechte stap op den verderfelijken weg,zoo krach tig mogelijk te voeren, blijkt het best uit onderstaand lijstje: Bestaand tarief. Nieuw tarief. f 3,— p.stuk. 1,50 p. 100 K.g 5,- p. 100 K.g 3,- p. 100 K.g 10,— p. 100 K.g Slachtpaarden vrij. Gedroogde visch Gerookte visch Yet van runde ren kalveren en schapen Margarine Honing en kunst- honing f 2,50 8,— p. 100 K.g Gebleekte of be reide sponzen vrij. 10,— p.100 K.g Amandelen f 4,— 5,—p. 100 K.g Vijgen 1,— 1,—tot f20,— Watten vrij. 3,— tot „10,— Voorwerpen van ijzer, staal, blik 5 10 Iten deele' vrij. I. Aten deelej f 5°/o Spijkers Voorwerpen van 1 gedeeite-i koper, messing]10—12 en brons f dik 5 1 Voorwerp, v. lood vry. Voorwerp, v. zink Bladtin Tarwe en rogge bloem Havermeel en ha vermout Scheepsbeschuit Bereid kippenvoer Gom enz. Geschaafd hout Houten voorwerp. 5 Klompen Meubelen Huiden en vellen Zool- en riemleder vry. Zeemleder Schoenmakersw. rry (halffabrikaten) of 5% Schoen- en inleg zolen 5 Ander lederwerk Garens voor ver koop in 't klein vrij. Touw, koord en touwwerk Paklinnen 5 Manufacturen en stoffen 10-12 10-12 5,—p. 100 K.g 0,40 p. 100 K.g 1,— p. 100 K.g 1, p. 100 K.g 1,50 p. 100 K.g 12 o/0 2,— per M2. 10 o/0 10 o/0 12 e/o 6 6 tot 11 p. 100kg 6 o/o 6 en 8 ojt 12 12 6 10 10 Bestaand tario f. Nieuw tarief. Dekens 10 Kledingsstukken en kieeren n 12 Tapytgoed.zeiletc n 10 Metselsteenen vry. 0,10 p. 100 K.g Aardewerk en porcelein 5 0/0 12 Vensterglas n 6 en 10 Drukpapieren rol len 0,90 p. 100 K.g Ander drukpapier 1,20 en 1,50 Kruidnagelen en andere spece rijen 5% 10 o/0 Rywielen n 10 en 12 Krachtwerktui vry A gen of 5 o/o Dynamo's en mo toren vry. 3. Bedden en ma trassen 5 12 Uurwerken, hor loges enz. 12 Messen, scharen enz. n 12 Kramery- en ga lanteriewaren n 12 Wij hebben bier niets aan toe te voe- gen. Elk dezer posten beteekent een prijsverhooging der belaste artikelen! Van den arme zal genomen worden! En dat heet dan christelijk De moed om te sterven In het Volk bespreekt de redactie de Kamerstemming over het adres-voorstel Troelstra en de motie-Borgesius. In die motie ziet het Volk het middel om tot vrijzinnige concentratie te komen. Eigen aardig, dat de redactie in een motie, louter uitsprekende de wenschelijkheid om door beperkte Grondwetsherziening tot Algemeen kiesrecht en Evenredige vertegenwoordiging te komen, die be doeling kan lezen Het blad constateert vervolgens, dat mr. Borgesius fiasco heeft gemaakt o.a. omdat mr. Tydeman „den moed heeft om te sterven." Als dat nu de hoogste lof is, dien de sociaal democratische redactie den oudliberalen leider kan toezwaaien, is het al bedroe vend weinig. Wij meenen, dat er een hoogere moed is dan dien om te sterven nl. den moed om te leven 1 De oudliherale partij, die bij elke verkiezing meer ge havend uit den strijd te voorschijn komt, vergeet, dat slechts een geneesmiddel haar levenskracht kan bijzetten Dat is het op tijd verzetten van de bakens. Men schijnt aan die zijde niet te willen inzien, dat het liberale beginsel eischt, dat de mondig verklaring van alle staatsburgers eisch des tijdsis. Men houdt zich kramp achtig aan het oude vast. O, ja, zeker, men wil algemeen kiesrecht, als tegelijk het fort der grootkapitalisten, de Eerste Kamer geducht wordt verstrekt. Als op die - wijze de kracht aan het Algemeen Kiesrecht wordt ontnomen. Dien eisch stellende, kan men zich evengoed tegenstander van het Algemeen Kiesrecht verklaren. Immers geen der overige vrijzinnige groepen zal zich vast voor die concessie laten vinden. Onom wonden hebben zoowel Unieliberalen als Vrijzinnigdemocraten en sociaaldemo craten zich tegen zoodanig voornemen uitgesproken. De kiezers zullen zich allerminst door dien eisch laten begeven op een oudlibe ralen candidaat te slemmen. En wat zal het gevolg zijn? Het is gemakkelijk genoeg te zien. 1913 zal de reeds zoo kleine oudliherale kamergroep doen slinken tot hoogstens twee leden. De H.H.Beaufort en Van Karnebeek vallen beslist. Mr. Van Foreest zit in Alkmaar alleen door de gunst der overige linksche groepen. Vast zit alleen mr. Tydeman, die in het dis trict Tiel als groot grondbezitter veel in de melk te brokken heeft. Zijn district is zooals men zegt „geheid" en in zoo'n toestand is de moed om te sterven, dien mr.Troelstra bij hem constateert, waarlijk zoo groot niet. Het belang der oudliherale partij had medegebracht, dat zij zich niet verzette tegen een eisch, die de wassende volksbeweging toch zal verwezenlijken. Zij is ontgaan aan den gezonden invloed, dien evolutie op een partij kan oefenen. Haar „stervens moed" is niets dan een gebrek aan „levensmoed". Mr. Tydeman zal het in 1913 ondervinden, als hij de lijkrede op zijn parttij moet houden! Ons dorp. Losse schetsen uit het dorpsleven. I. i Ons dorp, lezer, is een liefelijk dorp! In regelmatige ryen staan de huizen rondom den lagen spitstoren, met het in het groen verscholen kerkje. Het geheel biedt den vreemdeling al het eigenaardig schoone van een dorp. Rustig en vreedzaam prijkt ons dorpje tusschen de gelende korenvelden, die een oogbekorend geheel vormen metdeaohakee- ringen van groen der weiden, aardappel en bietenakkeia. Alles ademt rust, alles ademt vrede, vooral nü, avond. De avondzon werpt haar nu niet meer blakerende stralen in de vriendelijke dorpstraat en belicht de stille drukte die daar heerscht, verhoogt nog de kalme gezelligheid. Daar zitten ze voor hun huisjes, de arbeiders, allen uitrustend van den vermoeienden dagtaak, verkwikking zoekend na den snikheeten dag. Aardappels suikerbieten- juin- hooi, daar schijnt de dorpsmaatschappij om te draaien, want die maken het onderwerp van alle gesprekken uit. Ze zitten op een stoel of een bank, en vertellen elkaar, dat ze gras gesneden heb ben in ,de vierde kavel", dat ze de aardap pels in „de zeven gemete" voor den laatsten keer gewied hebben, dat Jan de Boer zulke mooie suikerbieten heeft in de „klaverpol der'' dat de juin by Kees van Dam zoo dun staat. Half negen! Gaandeweg verdwijnen ze in hun bedompte heete huisjes, met een wel gemoed „wel te rusten!" om in den slaap eenige verkwikking en nieuwe kracht te zoeken voor de taak, die hen morgen wacht Ja, lezer! Ons dorp is een liefelijk dorp. Rustig en vreedzaam! II. Zomerzondagmorgen Een-t wee-drie-vier-vyf-zes-zeven-acht! Acht slagen klinken helder, kort, uit den toren. De zon is al eenige uren op, en verwondert zich, dat alles zoo stil blijft. Door nóg helderder te schitteren in de leege dorps straat wil ze de menseden naar buiten lok ken. Luid kwetteren de spreeuwen op het dak. Straks, als de zon hoogerstygt, zwijgen ze, maar nu genieten ze nog van het stille schoon van den zomermorgen. 't Blijft stil en leeg in de dorpsstraat. De arbeiders willen het „er vandaag eens van nemen," ze willen eens uitslapen. Van Maandag tot Zaterdag zijn ze 's morgens twee uur, half drie opgestaan, om zich naar 't veld te begeven. Een enkele, die het in bed niet kan uithouden, dwaalt ginds door de tuintjes nijdig knauwend op de onont beerlijke tabakspruim, depetoverdeoogen, de linkerhand in den broekzak, de rechter tusschen den broeksband gestoken. Hier en daar hooren we grendels van de deur schuiven, en komt er een slaapsuf gezicht te voorschijn. Eerst eens naar de lucht gekeken, dan links en rechts de straat in, en 't hoofd verdwijnt weer. Meesmuilend klinkt het nog: „'t zou vandaege weer werm weze om hooi te binden in de rogge." Half negen I Allengs komen er meer menschen op de straat, en het luid gesjilp der musschen gaat nu vergezeld van het eentonige klompengeklak op ue ruwe straat- steenen. 't Altyd weer terugkeerende praatje: „'tZal wèrm worre vandaege" of 't onvol tooide; „As je vandaege tusschen de tèrve zatvolgt onvermijdelijk op het vriende lijke „Móbge!" Half tien! De oude gebarsten klok roept met een koekepan geluid de dorpelingen op, naar het bedehuis. Hoewel Onsdorp van onverdacht Christelijke beginselen is, zien we nu toch slechts weinigen optrekken ter kerke, en de grijze herder zal straks tot z'n innig leedwezen slechts weinig schapen zy'ner kudde vereenigd zien. Maar... „as je je een heele weeke uit mekaore gewerkt heit, dan wil je Zondags wel's vrie weze!" Daarom ook vordert dominee niet al te veel van zyn hoorders, en reeds om elf uur haasten de kerkgangers zich naar huis, om bij moeder de vrouw een „bakje" te halen. Nu komt er leven in de brouwerij. Na kerktied" gaan ze nog eens even uitwippen, even 'n „bakje" drinken by een kennis of een familielid. De jeugd, altyd drentelend: Dorpsstraat Schoolstraat Nieuwstraat, brengt eenig verteer, dat klokke twaalf weer verdwijnt. 'tls het etensuur. De op z'n tijd staande arbeider wykt ook Zondags niet van de- gewoonte af, en zit nu té puffen en te blazen voor den schotel met gloeiend heete aard appels, of een bord met minder heete rijst, dat „wat warm" geworden is, want moeder heeft een poosje staan praten met buur vrouw. Hij troost zich dan maar, blij, „dat hy weer eens warm 1 eten tusschen de tanden krijgt" en dat buurman ook z'n tong wel zal branden. 's Middags is het stil, heel stil. Ze gaan een middagdutje doen, de zwoegers. Voor twee zien we nog wel enkele jongelui, die zich naar buiten begeven, om hun siesta te houden in de schaduw der wilgen of naar den buitendijk gaan, om zich te verfrisschen in het koele water van den breeden stroom. Als de allergrootste hitte voorby is, her haalt zich het tooneel van 's morgens na kerktijd; maar pas 's avonds na „koffie drinken" wordt het een algemeene exodus. Ieder, die kan, gaat er uit om een luchtje te scheppen; De gezellige drukte komt; alles beweegt zich in één richting: naar de tramhalte, 'n minuut of wat buiten het dorp. De ouderen drentelen langzaam voorwaarts. Jonge meisjes, lachen nerveus, gemaakt, spreken overdreven luid, of, als het over een vryer gaat, stil, geheimzinnig de hoofden naar elkaar gebogen. De kinderen spelen tusschen de menschengroepjes krijgertje, en gooien steenen naar een rustig snorrende poes. Allen genieten van de heerlijk frissche avondkoelte. Het ziet zwart van de menschen aan den weg, die ondanks z'n stof, den weidschen naam van „Stationsweg" draagt. Uit het Stationskoffiehuis klinkt ons een dof geroezemoes tegen; we vragen ons af, hoe die menschen de duffe, stik-warme ge lagkamer kunnen verkiezen boven de heer lijke natuur. De tram komt, laat passagiers uit, neemt passagiers op en vertrekt. Nu weer een ternggoiven der menigte naar het dorp. Hoog dwarrelt soms het stof op, maar toch ge nieten ze. En dan, na nog een half uurtje gezelligen kout in de straat naar bed, want „merge is het weer vroeg dag." Half negen! De Zondag is voorby! Ja, ons dorp is een liefelijk dorp lezer. Rustig en vreedzaam I LAWRENCE. Het beste staalmiddel tegen zwakte en bloedarmoede. Aangenaam van smaak en daardoor voor kinderen aan te beve len. Werkt spoedig en zeker. I3e flesclï. f 1, Onovertrefbare in heele en halve portiën om zeep te maken. Het daaruit bereide maakt de wasch helder zonder het goed eenigszins aan te doen en het daarmede gewasschen goed blijft steeds helder wit. Een pakje van 45 cent geeft 14 pond zachte zeep van eerste kwaliteit. Verkrijgbaar bij TEEPE te Middelharnis en L W. ZA AIJER te Dirksland. is de beste ver pakte margarine welke de dure natuurboter vervangt. HORLOGER EN GOUDSMID. RUIME KEUZE ALLER SOORTEN Amerik en Zwitsersche Horloges Goud en Zilverwerken. Klokken, Pendules en Barometers LAAGSTE PRIJSNOTEERING. BINDERIJEN ADVERTENTIE-BUREAU WESTDIJK B 280, MIDDELHARNIS Heeft voor de en nieuwe voorraad PASSERDOOZEN, TEEKENHAKEN, DRIEHOEKEN, PENSEELEN, VERF in verschillende kleuren, OOST-IND. INKT stukjes en llacons, TEEKENPENNEN, VERF- en TEEKENDOOZEN, enz. enz. Ruim voorzien van alle benoodigde vellen en verder alle benoodigdheden die moch ten voorkomen, tegen beslist de laagste prijzen. DOET UW VOORDEEL! Aanbevelend,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2