Officieel Nieuws- en Advertentieblad EERSTE BLAD. voor Overflakkee en Goedereede. Het laatste geluk. 12de Jaargang. Woensdag 22 November 1911. No. I Flakkeesche Boet en Handelsdrukkerij Dit blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "CTItg-a-v-e der te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespandenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Het kiesrecht debat. Het vierdaagseh debat, dat in de Twee de Kamer gevoerd is naar aanleiding van- het voorstel der sociaaldemocraten om een adres te richten tot de Koningin over de kiesrecht-kwestie, is uitgeloopen, zooals wij hadden verwacht. Het voorstel, dat mr. Troelstra had ingediend, ver wierf alleen de stemmen der sociaalde mocraten. Uit alle partijen der linker zijde was vooraf de verklaring afgelegd, dat zij onmogelijk hun stem konden schenken aan het voorstel-Troelstra, om dat men er niets mee zou bereiken en de weg, welke de sociaaldemocratische leider in wilde slaan, hun niet de juiste toescheen. Vooral mr. Borgesius, de leider der Unie-liberalen zette in een zeer dui delijke redevoering uiteen, waar hij een motie indiende, waarin werd uitgespro ken, dat de Kamer de invoering van Algemeen Kiesrecht en evenredige Ver tegenwoordiging dringend noodzakelijk acht en daarom een beperkte Grondwets herziening vraagt. Warm bepleitte de heer Borgesius de noodzakelijkheid onze kieswet te herzien en het Algemeen Kies recht door grondwetsherziening mogelijk te maken. Namens de vrijzinnig-demo craten kwam mr. Limburg den Unie leider krachtig steunen. De motie werd verworpen. Er voor stemden de Unieliberalen, de Vrijzinnig- democraten, de sociaaldemocraten en de christelijke-historische afgevaardigde mr. de Geer. Er tegen stemden alle clerica- len op den heer de Geer na en de oudlibe ralen. De motie werd verworpen door de schuld der oudliberalen. Hadden zyj voor gestemddan was de motie c.ange- nomen. Wij achten de stem, door de oud-libe rale kamerfractie uitgebracht van groote beteekenis. Zij beduidt o.i dal thans het tafellaken tusschen de oudliberale groep en de overige vrijzinnigen is doorgesneden. Willens en wetens heeft hun conserva tieve leider, nar. Tijdeman,elktoekomstig pogen verijdeld om in 1913 tot samen werking te komen. Er zal niets meer FEUILLETON. NAAR FELIX H0LLAENDER. Met u is het prettig praten, en mij vroolijkt het op, eens van iets anders te hooren, dan bij ons thuis, waar geen frische luchtstroom binnenkomt. U schrijft me Ja! Goeden avond, juffrouw Marianne Goeden avond Ik spring uit de wagen en spoedig is deze verdwe nen. 5 De regen doet me goed. Hoe meer het stormt, hoe harder de wind giert en hoe heviger het stroomt, des te aangenamer is 't mij. Dat is het wat zoo recht bij mijn stemming past. Ik ga de Wilhelmstraat door kom op het Wil helmsplein, en voor mij ligt het Keizershof, dat me tot het gebruiken van een kop thee noodigt. Aan de kletstafel zitten journalisten en een paar musici over de gebeurtenissen van den dag te debat- teeren. In de speelzaal is men aan den gang. Krijschen- de stemmen dringen van daar tot me door. PJen jong aan te doen zijn, wij zullen in 1913 tegen deze oudliberale richting hebben te strijden. Niet in districten, waar de oudliberalen verstandiger zijn dan de zeer ontaktische leiders, mr. Tijdeman en de Nieuwe Courant. Doch wel daar, waar deze conservatieven zullen trachten een rol te spelen. Dat de oudliberale fractie van plan is, zich politiek te zelfmoorden, moet zij zelve weten. Dat zij in geen geval op den steun zal kunnen rekenen van de andere vrijzinnige groepen, zal mr. Tijdeman zeker wel overwogen heb ben. Als het twistvuur ontbrandt,zal de schuld eenvoudig te wijten zijn aan mr. Tijdeman en zijn Nieuwe Courant-garde. De houding van deze groep druischt lijnrecht in tegen die van de N. R. C. welke onomwonden het Algemeen Kies recht verdedigt. Wij zijn benieuwd of deze vleugel der oudliberalen zich maar zoo zonder protest zal neerleggen bij de zeer ontaktisch handelwijze van de oud liberale Kamergroep. Dat het gebeurde tot zuivering der politieke verhoudingen zal bijdragen, nemen we aan. Doch wat baat dat, zoolang de Roomsch-Dordtsche coalitie om de ver deeling der baantjes, die zoo ruimschoots aan de clerical e vrinden worden tcebe deeld en om nog meerdere millioenenaan de sectescholen, zal blijven bestaan? Juist die vijand moet het eerst over wonnen worden. Nog altijd geldt het woord van Gambetta: „Het clericaiisme, dat is de vijand." De geschiedenis in België en Duitschland bewijst, waartoe het leidt,, als tweespalt heerscht in de vrijzinnige gelederen. Goeddeels daardoor ging het Belgische volk een kwart eeuw onder het Clericale juk door en eerst, nu de vrijzinnigen één lijn trekken met de sociaaldemocraten, kan de reactionai re bent worden overwonnen. Onze oudliberalen zijn doof voor de lessen der historie. Uit vrees voor de de mocratie geven ze, als de Nieuwe Courant, met vergooiing van hun beginsel nog liever hun steun aan een clericaal, dan aan een vooruitstrevende. Zoo zullen, als de voorteekenen niet bedriegen, van de vrijzinnigen de Unie liberalen en de Vrijzinnigdemocraten gezamenlijk op den strijd zijn aangewezen. Dat zij dan gaan inzien, hoe van stonde benrsman komt op me af en zegt enkele woorden tot me, ik groet hem vluchtig en na een goeden avond verlaat hij me. Zoo kan ik weer me aan mijn gedachten overgeven. Het meisje lieb ik allang vergeten, maar de zorgen over dat, wat de toekomst brengen moet, bestormen me op nieuw. Ik moet mijn zaak tot een eind brengen, ik weet het; maar ik weet ook welkeen strijd mij te wachten staat]; want ze bevroedt zelf niet dat het een scheiding, voor altijd zijn moet. Kelner Betalen Het wordt me te eng in de bedompte ruimte. Godlof, dat ik ^weer in de vrije lucht ben. Maar buiten giet het. Dat is geen regen meer, dat is een wolkbreuk, die de straat overstroomt. Ik let er niet op. Geheel in gedachten verzonken, ga ik de Leipziger straat in, die tengevolge van het noodweer als uitgestorven schijnt, op eens treft een klagend gehuil en gejank mijn oor. Ik kijkt naar alle kanten rond ontdek eindelek een kleine have- looze hond, ineengekrompen en klappertandend druipnat onder een lantaarnpaal Ik nader en als het dier rae ziet kijkt het mij^zoo godsjammerlijk aan, dat me een menschelijk gevoel doorstroomt. Hij heeft geen muilkorf en beeft verschrikkelijk. Wel hond, wat scheelt je vraag ik geruststellend. Daarop kwispelt bij met den staart en springt als bezeten op me toe, zoodat me het bang om hethart wordt. Ik draaf voort en de hond volgt me tred voor tred, heel blij dat hij zijn baas gevonden heeft. Ik heb er niets tegen. De bond en ik passen bij elkaar. De ongelukkigen hebben een fijnen neus, ze herkenrien elkaar. Kom, mijn beest, kom stil hier, je heb gelijk, at aan, tusschen hen alle wrijving moet worden vermeden om in 19'13 tot de grootst mogelijke samenwerking te kun nen komen Sluit de gelederen, is meer dan ooit het wachtwoord, na de Ontaktische en aarts conservatieve houding der Oudliberale Kameractie bij het Kiesrechtdebat. Propaganda, onophoudelijk door woord en geschrift, door vergadering en huis bezoek, ziedaar de taak voor onze ij verige geestverwanten. De hand aan den ploeg Protectionistische beweringen. De protectionisten trachten door aller lei geleerdklinkendebetoogen hun slechte zaak goed te praten. De protectionist vertelt b.v. het volgende: Als wij goederen uitvoeren, befceekent dat een waarde, die het buitenland aan ons moet betalen. Als er goederen wor den ingevoerd, beteekent dat een waarde, die wij aan het buitenland moeten be talen. Wordt er dus meer ingevoerd dan beteekent, dat wij aan het buitenland meer betalen dan het buitenland aan ons. Er gaat dus meer geld uit ons land dan er ir.komt, dus wij worden armer. Is de invoer grooter dan de uitvoer, dan zegt. men, dat het land een passieve han- delsbalaLS heeft. Is daarentegen deinvoer kleiner dan de uitvoer, dan zegt men, dat het land een actieve handelsbalans heeft. De protectionisten nu roepen er ach en wee over, dat Nederland een passieve handelsbalans heeft. Zij willen hooge rechten om dit te veranderen. Zij bedriegen echter willens en wetens zich- zelven en anderen. Dat blijkt zonneklaar, als we eens kijken naar de in- en uit- voercijfers van pi'otectionistische Staten. In 1910 waren deze cijfers als volgt: Invoer Uitvoer (in raillioenen) (in millioen en) Duitschland 7664 6398 Frankrijk 4568 4091 Italië 2913 1400 België 2628 2015 Oostenrijk 2038 1917 Deze vijf protectionistische landen voeren dus alle meer in dan uit, zij hebben dus een passieve handelsbalans. En dat is nu het geval in landen waar wij hooren bij elkaar. Het schijnt, of hij mij verstaat want van tijd tot tijd laat hij uitgelaten vreugdekreten hooren, die openlijk zijn verstandhou ding uitdrukken. Ik doe mijn huisdeur open, de hond volgt me, maar als hij de trap zal opgaan, begint hij op nieuw zoo klagend te piepen en merk ik dat de adem hem begeeft en hij niet verder kan. Je hebt weer gelijk, zeg ik kameraden moeten bij elkaar blijven, en onverwaard neem ik bemin mijn armen. Hij drukt zich zoo vreeselijk nat, als hij is, vast tegen me aan, wat heel niet aangenaam is. Wat doet het er toe? De sleutel knart en wij treden de donkere verlaten woning binnen Ik laat hem voorzichtig beneden, en nu stoot bij een zacht vreugdegehuil uit. Ik steek licht aan en bekijk hem. Hij is vreeselijk leelijk, net een geraamte, zijn zwart verschompeld vel verbetert den indruk niet. Daarbij flikkeren zijn bruine oogen groenachtig zoodat ik er bang van werd maar ik vat moed en zeg: Kom nader, bier collega en kijk me eens wat meer aan. In een opwellende luim ontsteek ik al de gaspitten in mijn woning en breng hem in de werkkamer, waar ik in maanden geen pen meer in handen ge had heb. Hij klappertandt, maar slaat toch mijn milieu met belangstelling gade. Kom binnen, zeg ik vriendelijk noodigenddit is mijn eetkamer, waar mij de brokken dikwijls in de keel zijn blijven steken. En nu rechts is de deur, als ik u mag verzoeken. Hij volgt deemoedig naar onze slaapkamer. Hier heb ik de nachten vol zorgen en kwellen de gedachten doorgebracht, hier hebben we uitgerust, als we zoo'n vroolijken dag achter ons hadden. Ik zag u broeder in den Heere, dat waren wondervolle nachten de hooggeroemde protectie hoogtij viert! Duidelijker kon wel niet worden aan getoond, hoe weinig steekhoudend der gelijke praatjes van de zijde der protec tionisten zijn. Een ander argument van de voorstan ders van hooge rechten is, dat er zooveel arbeiders in Duitschland gaan werken. Als er protectie kwam, zou dat niet ge beuren. Nu gaan inderdaad een aantal arbeiders uit ons land geregeld naar Duitschland. Het zijn bijna uitsluitend landbouwarbeiders. En juist de landbouw wordt door de tariefwet-Kolkman niet beschermd. Meedere arbeidsgelegenheid komt er voor die menschenin het land- bouwbeprijf dus zeker niet. En men zal toch niet willen beweren, dat die land arbeiders zoo maar eens eventjes kunnen worden omgezet in fabrieksarbeiders Dan hadden zij evengoed werk kunnen vinden in de Nederlandsche kolenmijnen, waarvoor men honderden vreemde arbei ders moet gebruiken Dat het vrijhandelsstelsel echter met den trek naar Duitschland niets heeft te maken en de protectie daarom totaal geen verbetering kan brengen, bewijzen de volgende feiten afdoende. Volgens de Duitsche volkstelling van 4 Dec. 4900 bevonden zich niet minder dan 34799(16 Duitschers in het buiten land, terwijl in totaal 823597 vreemde lingen in Duitschland werden geteld. Tegen één in Duitschland werkzoekend vreemdeling trokken er minstens drie Duitschers uit 1 Volgens de protectionis tische redeneering hebben die bijna 37a millioen Duitschers hun land verlaten omdat zij in Duitschland geen werk, dus geen brood, konden vinden 1 Naar het gebied, waar in Duitschland de Nederlandsche arbeiders werk gaan zoeken, trekken jaarlijks tienduizenden Polen, die toch in hun eigen vaderland ook de zegeningen van dezelfde Duitsche protectie genieten. Uit het protectionistische België trekkenjaarlijks dubbel zooveel arbeiders naar Noord- Frankrijk om daar werk te vinden als er .'arbeiders uit Nederland naar Duitsch land trekken. Deze feiten bewijzen duidelijk, dat het protectionistische praatje, alsof de vrijhandel oorzaak is van den trek der Hij hoort met angstwekkende opmerkzaamheid toe, en in de stille van den nacht klinken mijn eigen woorden me als een onderdrukte spotlach. We treden weer de eetkamer binnen. De vijf vlammen van de groote, zwarte kroon verbreiden een onaangenaam licht, en ik sta met den hond een oogenblik stil en stom door den lichtglans overto ne11- O ja, roep ik uit, je wilt verder georiënteerd zijn, en ik wijs op een behangen deur. Het spijt ine, maar daar breng ik je niet. Dat is de Kamer, waar mijn kinderen gelachen, gezongen en gespeeld hebben. Ik ga naar het venster en duik mijn voorhoofd tegen de koude glasruiten, zet me dan aan de onge dekte tafel, en steun het gloeiende hoofd met de ellebogen op tafel tusschen mijn handen. De hond blijft onbewegelijk, neemt notitie van mijne stemming. Zoo goed en bijdehand kan alleen een hond zijn. Ik denk aan de arme ziel, met welke ik hier de bitterste uren heb doorleefd en op eens wordt ik afwisselend koud en warm. Ik zie haar voor me met mantel en hoed, zooals op dien avond, toen ons noodlot beslist werd. Ik wil er niet aan denken, maar ik ben niet sterk genoeg om die gedachten te verdrijven. Alles staat me zoo klaar en duidelijk voor, als of het zich gis teren afgespeeld had. Bij een beeldhouwer, die tus schen Johannistal en Grünan een kleine villa be woonde, waren we geweest om de geboortedag van zijn vrouw mede te vieren. Buiten ons waren er nog twee echtparen. Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1