„VOORUIT TWEEDE HEAD No. 52 15 Nov. 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente MIDDELHARNIS maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoof- delijken Omslag voor het dienstjaar 1911, gedurende vijf maanden, van den 13 Nov. 1911 tot en met den 12 April 1912, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Middelharnis, den 11 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. M1JS. MIDDELHARNIS- Zaterdag kwam de visch- sloep „Zeemeeuw", schipper J. Boogerman Da een reis van 23 dagen, zonder vangst en met gebroken giek te IJmuiden binnen. Vanwege stormweer hadden zfl niet kunnen visschen. Zondag is te Vlaardingen van de Haringvangst binnen gekomen de vischsloep „Anna" schipper A. den Braber met 12 last haring en met verlies van een gedeelte der vleet. En Maandag de „Oranje Nassau" schipper M. den Braber met 6 last haring. Zondag lag een tweejarige vaars van den heer J. v. d. Koogh dood in het stal. Terwijl A. Visser Zaterdag met een met hout beladen kar door den Westplaat kwam rijden brak de as van den wagen, waardoor hij genoodzaakt was een ander voertuig' te halen. Dinsdag herdacht de oudste mannelijke inwoner A. Koudijzer zijn 94ste geboortedag, Terwijl KI. Vroegindeweij Maandag zijn paarden voor een wagen zou spannen schrikte een der paarden en sprong zooda nig zijwaarts dat het andere paard tegen ds straat sloeg, waardoor het een bloed wond aan het achterbeen bekwam, tevens ontstond wat matrieele schade. Tot Notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren H. J. Brinkman en C. Nuije en gekozen de heeren H. v. d. Wende en K. Ruiter. Gisterenavond ontstond een begin van brand bij K. S. op den Oostdijk alhier, ge lukkig werd het spoedig ontdekt en kon met eenige emmers water worden gebluscht. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen Schip Schipper Besom. Zeemeeuw J. Bogerman geen vangst Johanna Hendrika H. Jordaan 300 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. geen vangst Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek Wilheimina L. Koster Jr. Tg g Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek g o-g Paul Kruger H. Langbroek o a -g Middelharnis J. de Korte 'J o alle met meer of minder schade tengevolge van buitengewoon zwaar stormweer. SOMMELSDIJK- Door de jonge dames de Gast en Westrik is in ons dorp de som van f 51.voor de Zending gecollecteerd. Door de gemeentepolitie alhier, is procesverbaal opgemaakt tegen W. S. te Middelharnis, wegens het opgraven van beenderen van twee aan miltvuur gestorven runderen. Voor de vacante betrekkingen van twee onderwijzeressen aan de O. L. School alhier, hebben zich 20 sollicitanten aange meld. De leerlingen van het tijdelijke school lokaal in het Weeshuis alhier, zullen op het laatst van dezen week overgaan naar het nieuw gebouwde schoollokaal. Mr. Smeenge te Sommelsdijk. Verleden week Woensdag is voor de af- deeling „Sommelsdflk" van de Vereeniging Volksonderwijs als spreker opgetreden de Heer Mr. H. Smeenge uit Amsterdam. Wel was het nog wat vroeg in den tijd van 't jaar, maar om de winterwerkzaam heden te openen dacht het bestuur niet beter te kunnen handelen, dan een openbare vergadering met debat uit te schrijven. Het is genoeg bekend, hoe of onze tegenstanders lasteren en dat kan niet beter aangetoond worden, dan door het uitschrijven van een openbare vergadering met vrij debat, waar onze tegenstanders steeds afwezig zijn. Zouden de inwoners van Sommelsdijk niet gaan begrijpeD waarom? In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat juist de scheld en laster campagne de redenen waren, om dezen avond te beleggen er op wijzende, dat de oproep van debaters deze maal niet tever- geefsch mocht zijn. De Heer Smeenge begon met te zeggen, dat zijn komst hier een dubbelen grond had. In de eerste plaats dan, omdat Flakkee dankbare herinneringen bij hem wekte, als hij dacht aan de genoeglijke uren op ons eiland doorgebracht. Dan, omdat er op Flakkee veie mannen woonden, die hem bekend waren als flinke degelijke mannen, strevende, naar wat goed is. In 't bijzonder dacht hij daarbij aan de leden van Schuttevaer. Maar in de derde plaats kwam hij zoo bereidwillig, omdat hij wist, dat de strijd op Plakkee zoo moeilijk was voor het Open baar Onderwijs door de lasterlijke aantij gingen van onze tegenstanders, die dezen avond toch we) niet ongebruikt voorbij zouden laten gaan. Da zaak van goed volks onderwijs ging hem zoo na aan 't harte, dat hü er zich aan waagde, misschien niet geheel naar den zin der vergadering te spreken, maar waarvoor hij reeds bij voor baat vroeg, een klein weinigje medelijden met hem te hebben. In hoeverre dit op zijn plaats was, ver melden we aan 'tslot. Daarna verdeelde spreker zijn lezing in twee deelen. a. is er behoefte aan volksonderwijs. b. kan het resultaat van het bijzonder onderwijs daaraan voldoen? Spreker begon reeds dadelijk met te zeg gen, dat zijn antwoord op de eerste vraag ja, op de tweede, beslist neen moest zijn. Op vraag I moeten zelfs tegenstanders erkennen, dat goed volksonderwijs noodza kelijk is, al wil men dan vaak doen voor komen, dat het niet zoo is. Geeft vakonderwijs niet het beste bewijs, hoe noodig of volksonderwijs is en hoeveel behoefte of er bestaat aan ontwikkeling en kennis. Voor iedereen op dorp of stad, rijk of arm, ja voor de armen in het bijzonder, is volksonderwijs een eerste vereischte. Want heeft de rijke een kapitaal van geld en goed, de arme heeft slechts het kapitaal van de kennis en dat eenige is- voor hem van zoo onschatbare waarde, dat er niet genoeg zorg aan besteed kan worden, om dat ten volle te ontwikkelen. En juist de armen moeten het kapitaal van den geest bezitten, want daardoor alleen kunnen ze zich betere levensvoorwaarden scheppen. Hoe was vroeger de landbouwersstand Och, de zood ploegde, zooals de vader geploegd had en deze had het weer van grootvader geleerd, Als er een bewijs was van conservatisme, dan was het wel het boerenbedrijf. Maar ook de landbouwer be greep, dat hij er zoo niet komen kon. Er was kennis noodig van „nieuwigheden", die eerst op rechte waarde geschat werden, toen de boeren de kennis van nieuwe ma chines en hulpmeststoffen op landbouw school of landbouwcursus opgedaan, hadden leeren gebruiken. De veehouder? Nog evenals vroeger sloeg een boer voor zijn koeien vier voer hooi in. Maar de Drent- sche boer heeft leeren inzien, dat daar nog wat bfl moet komen. Want keek hij vroeger naar de hoeveelheid, thans weet hfl, dat de room juist zijn melk waarde geeft. Daarom moet hij leeren nagaan, welke middelen hem daartoe ten dienste staan en dit kan weer niet anders, of 't moet geschieden op cur sussen daarvoor aangelegd en waarvan men alleen genoot en voordeel hebben kan, als het lager onderwijs met vrucht gevolgd is, Ondervindt ook niet de timmerman, dat kennis macht is. Het is niet meer voldoende, een zaak van zijn vader te erveri, men moet zijn vak verstaan en door flink werk, zijn concurrenten het hoofd bieden. En hoe kan men dat anders, dan door ontwikkeling zfl die dan later op de ambachtschool meer in de richting van het vak uitgebreid, nadat het volksonderwijs genoten was. Is 't met den schilder niet evenzoo, mis schien nog wel moeilijker, omdat bij hem hooge eischen gesteld worden aan een ont wikkeld schoonheidsgevoel. De smid Neem een eenvoudig hoefijzer. Er zal wel geen smid zijn, die het niet maken kan. Maar het zit hem niet in dat ruwe stuk werk. De smid moet het naar uw zin kunnen maken, zooals het voor uw paard hetbesteis. Het bewfls daarvoor is wel het druk be zoek van cursussen in hoefbeslag. Niet alleen jonge krachten komen daar, maar ook zij, die reeds lang een eigenzaak dreven. Het beste bewijs, dat ze voelden uit eigen erva ring, dat gene, wat hem aan kennis ontbrak, om een degelijk werkman te worden. De winkelier kon vroeger gerust zijn winkeltje beginnen als hfl maar wegen kon. De groothandelaren waren door en door te vertrouwen en behartigden zfln belang als 't hunne. De tegenwoordige tfld met zfln vefval- sching eischt wel degelijk een open oog als men zijn waren inslaat, wil men naderhand niet tot de ontdekking komen, bedrogen te zfln. En ook het oude geldlaadje kan geen dienst meer doen, register en kasboek is daarvoor in de plaats gekomen en men dient wel degelijk rekening te houden met in en ver koop, met inkomsten en uiitgaven. Nog daargelaten, dat de concurrentie niet alle kennis eischt, om nog een voordeeltje te halen daar waar een ander er geen kans toe ziet. Nog sprekender bewfls is de schipper. Hoe velen zfln er niet, die gaarne naar de wal zouden gaan, als ze maar wisten dat ze daar den kost zouden kunnen verdienen. De houten schuit wordt al meer en meer verdrongen doordeflzeren motoren. Ze weten echter, dat hun de kennis om een geschikte positie te veroveren ontbreekt. Daarom ijvert hfl nu dubbelhard voor de ontwikkeling van zfln kind, omdat hij be seft en voelt, dat het hem daaraan ontbreekt. En gelukkig dat „Volksonderwijs" ook hierin weer dapper meewerkt, om dat deel van het volksonderwijs, waarvan nog hon derden kinderen geheel en al verstoken zijn, tot een goed einde te brengen. Het doet veel voor het schipperskind. Ook de arbeider wil vermeerdering van kennis. Geeft het voor de boomkweekers te Bos koop geen aanbeveling, dat ze Engelsch leeren, om de Amerikaansche handelaars te kunnen begrflpen en verstaan? Leeren de tuinbouwers en hunne kinderen in de Noord-Hollandsche koolstreek geen Duitsch, omdat ze vlugger zouden kunnen handelen met Duitschland? En in Drente leeren zelfs de kinderen van den eenvoudigsten Drentenaar soms Pransch, omdat de ouders gevoeld hebben bfl hun paardenhandel met Fransche koop lieden, waarin ze te kort schoten. Alleen door onderwijs ban men aan die kennis komen en dan later uitbreiding door vakonderwijs geven. Voor sjouwerman in Rotterdam vraagt men in de eerste plaats kan je lezen en schrijven, want zelfs hfl kan niet buiten deze eenvoudige kennis. De politiebeambten in groote steden drin gen erop aan, dat de cursussen komen, om hen voor hun taak beter te bekwamen. Naast wetskennis is bij hen van betee- kenis verbanden aanleggen en vreemde talen. Want een politiebeambte in onze groote handelssteden moeten een mondje vol van een vreemde taal kennen, opdat ze een vreemdeling van dienst zouden kun nen zfln. Dat kan niet geschieden, of goed volks onderwijs moet er de grondslagen voorge legd hebben. Het bewijs levert de Groningsche Land bouwhoogeschool, waar er van de 160 leer lingen die den cursus volgden bij het einde slechts 100 over waren. Voor die 60, die er afgevallen waren, ont brak het aan den goeden grondslag, het was voor hen te zwaar. Bovendien zfln er nog tallooze bezwaren, die meer het onderwijs in het bijzonder raken. Wel zegt men dan, dat het onderwijs soms duur is, maar er wordt nog veel te weinig aan gedaan, als we rekenen, wat de samenleving van het volksonderwijs vraagt. Daarom is het toe te juichen, dat sommige steden en groote dorpen er een zevende leerjaar bfl doen, opdat ook het kind van den arme meerdere en betere kennis op zal doen voor den strfld, den zwarenstifld om het bestaan. Amsterdam alleen telt niet minder dan 29 scholen, waaraan die jarige vervolgklas- sen zijn ingesteld. Na de pauze behandelde spreker, waarom of de bijzondere school niet aan de eischen van goed volksonderwijs kan voldoen. Het eerste bezwaar was, dat de kerkelijke meer een standenschool is. Wat voelt een jongen of meisje van 10— 13 jaar nog van stand". Juist het gelflkzfln op de volks school werpt later in liet maatschappelijk leven zooveel niet af, waar ze elkaar als burgers van dezelfde gemeente, van den zelfden staat leeren ontmoeten. Bovendien is op de bijzondere school met een godsdienstig etiket het onderwijs geen hoofdzaak meer. Moet daar een onderwijzer van 18 jaar niet al oordeelen over geloofsverschillen, die ontwikkelde mannen met langen specialen studie daarvoor onmachtig zijn te verklaren? Het is dan ook niet den godsdienst, maar den geest der ouders, waarin men het kind wil laten onderwijzen. Hebben bfl de onderwijswet Kuyper niet twee eminente mannen er in de Kamer voor gepleit, dat er voor het onderwijs in de kerkleer bepaalde uren waren uitgetrokken en hebben de anti's daar niot tegengestemd Neen, het onderwijs moet godsdienstig zfln, maar hoevelen denken er eens op godsdienstig gebied Geven de verschillende kerkgenootschap pen en hunne onderlinge verdeeldheden daarvan niet de beste voorbeelden Godsdienst is geen marktwaar, maar godsdienst behoort in huis en in de kerk. Niet de edelsten, niet de braafsten, maar de drijvers geven de richting van den gods dienst aan en velen van het goede vertrou wen vallen als hunne slachtoffers. Sommelsdflk kent de splijtzwam op school gebied en men ziet daar, hoe de eene ker keiflke school de andere afbreuk tracht te doen. Maar op vele kleinere gemeenten van slechts enkele honderden zielen is 't even treurig. Dat de Openbare School geen schade doet aan het godsdienstig gevoel van anderen Kan er beter bewfls zijn, dan dat voor standers van bijzonder onderwijs hunne kinderen naar de Openbare School zenden zooals b.v. Ds. Postema deed. Treurig is het, dat ondanks de Grondwet, waarin uitdrukkelijk de behoefte aan goed degelijk volksonderwijs verplicht is, er zoo vaak een handje mee gelicht wordt. Geestesdwang is bijzonder onderwijs, om dat het geen rekening houdt met kinderen van andere ouders, die niet precies zoo gelooven. Wat is het gevolg van subsidie? Dat de bijzondere scholen als paddestoelen uit den grond rezen. Niet alleen, dat tegen mindere waarborgen zooals de wet die eischt dat geld gebruikt wordt, maar de staat werkt er toe mede, dat op die manier menschen gekweekt worden van verschil lend geloof. Mag de Staat daartoe medewerken? fs de Staat niet verplicht, voor zoo goed mogelflk volksonderwfls te zorgen en heeft het niet alle belang bfl een degelijke volks ontwikkeling? Want niet langer rust de staat op macht van kannonnen en geweren, maar wel op de kennis en ontwikkeling van het volk, dat die staat vormt. Zfln er niet de kerkelijke boerenleenban ken en de kerkelijke kippen en geitenfok- kerflen? Dat is geen behoefte, maar het beoogt slechts politiek belang. Teekenend waren de woorden door spre ker aangehaald van den vroegeren, nu over leden minister de Mares Oyens n.l., dat afval van de leer meer te vreezen was door het voorbeeld van hen, die afstand hadden gedaan van allen godsdienst, dan van hen, die volgens hun zeggen als levende voor beelden van het beginsel en half heiligen beschouwd worden. Met een kort woord van opwekking tot alle leden om op den ingeslagen weg voort te gaan, eindigde spreker zijn rede die van het begin tot einde, met levendige belang stelling was aangehoord. Op de herhaalde vraag van den Voorzitter gaf zich niemand op voor debat, zoodat op deze nu de taak ruste, om de vergadering te sluiten. Dat dit niet ging zonder een hartig woordje over de öommelsdflksche toestand, behoeft geen betoog, voor allen, die met de laster en leugencampagne der kerkelflken op de hoogte zfln en die het vurig streven van den voorzitter kennen voor alles, wat in het belang is van goed volksonderwijs, voor alles, wat in het belang is voor de Openbare School. Toen ging men om elf uur uiteen, nadat de heer Mr. H. Smeenge dus drie uur aan een de ruim driehonderd aanwezigen voort durend geboeid had. Is het niet teekenend, dat vooral de arbei der zich zooveel opoffering getroost, daar hem toch 's morgens vroeg reeds de nieuwe dagtaak wacht. Ontwikkel u, arbeiders, en niet alleen uw kind, maar gfl reeds kunt vruchten plukken van hetgeen ge nu doet. Komt naar de openbare vergaderingen, al durven de tegenstanders daar niet komen, en de ontwikkeling daar opgedaan, is uw eerste prfls. DIRKSLAND- "Voor de Nederl. Herv. Gem. alhier was Zondag j.l. een blijde dag aan gebroken, daar zij de vacature, sedert 23 October 1910 ontstaan door het vertrek naar Rhenen vervuld mocht zien. Voor eene zeer talrflke schare trad des voorm. ter bevesti ging van onzen uit Yerseke overgekomen ds. B. G. C. Steenbeek ZEw's vader ds. P. J. Steenbeek van Lochem op, en sprak naar aanleiding van Lukas 5 vs. 10b met hoogen ernst ovei de heerlflke beteekenis en waarde van de Evangeliebediening, waarna de be vestiging zelve plaats had. Des nam. trad de bevestigde op voor eene opgekomen schare van hier en van elders, nog wel zoo talrflk als des voorm. sprekende naar aan leiding van Psalm 33 vs. 12 over het doel de strekking en den mogelijken zegen van de Evangeliebediening, die naar de schrift is en een zuiver geluid geeft. Met groote aandacht en belangstelling, luisterde zoowel des voorm. als des nam. de opgekomen schare naar de uitgesproken prediking. Na de gehouden intreepreek richtte ds. Steen beek nog toespraken tot ds. Lammers uit Rhenen, tot de aanwezige ringpredikanten, de kerkeraad kerkvoogden en notabelen het kiescollegiede burgemeester en gemeen teraad de hoofden der Scholen, voorlezer, organist en koster. Na het dankgebed en het uitspreken van den zegenbede sprak nog een kort. hartelijk woord ds. Lammers als mede ds. Lutefln van Ooltgensplaat als oudvriend, welke nog verzocht te zingen Psalm 25 vs. 7. Mogen de goede heilwen- schen aan den nieuwen leeraar en de ge meente verhoord en Numeri 6 vs. 24 26 vervuld worden HERRINGEN. De herhalingscursus voor meisjes heeft een aanvang genomen met 5 leerlingen; die van jongens zal den 20sten dezer aanvangeD. GOEDEREEDE. De heeren F. den Eerzamen Fzn., A. den Hartog en T. Lodder Czn. hebben hunne benoeming tot lid van 't Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier aan genomen. De alhier als strandgoed aangebrachte baddings, balken, schrooten, scheepsinven- taris, eene partfl kisthout e.d. hebben bfl publieken verkoop f 2540,05 opgebracht. Op "Woensdag, 22 November a.s. zfln zal in het logement „De Gouden Leeuw" alhier onder directie van den heer Joh. Bakker worden opgevoerd het beroemde tooneelspel „Zwarte Griet of De Kaartleg ster van Zuidwijk" Ondanks de lagere marktwaarde van het ajuingewas is er in de laatste dagen nog al eenige handel. Men besteedt thans f3.50 h 390 per HL. Door schipper J. van Dam,bevarende

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5