Een menscheneter in ons land. Binnenland. 6 lijdende was, is thans bliud geworden,zoodat overbrenging naar een Ziekenhuisgewenscht zyn zal. Ondanks het onstuimige weder de schippers konden eerst Donderdag de haven verlaten waren de vorige week de uit komsten der zeevissehery bevredigend. De besommingen aan versche visch varieerden van f 50,— tot f 95,— netto, een en ander in verband met de zéér hooge prijzen. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zyn herkozen de Heeren F. den Eerzamen Fzu., A. den Hartog en T. Lodder Czn. Tegen de zandbank Banjaard in het Brouwershavensche Gat is gestrand de Fransehe brik „Aimé. De bemanning, bestaande uit den kapitein en acht man, werd gered door het Duitsche stoomschip Piuto. Van de electrische zaklantaarn wordt alhier een eigenaardig gebruik gemaakt door de straatjeugd; zij wordt n.l. gebezigd tot bet verschalken van musschen waarvoor door de landbouwers alhier 2 ct. per stuk wordt betaald. Do jongens nu gaan by elkaar op de schouders staan en belichten des avonds op de minder hooge gebouwen de vogels onder de dakpannen, die door het schelle licht a. h. w. bevangen en fluks door de jongens gepakt worden. MËUWE TDNGE By de reperatie aan de Ned. Herv. Kerk alhier ontdekte de leidekker dat op het nokhout der kerk was gehakt: ,1643 is deze vernieuwd", ook vond hij nog op het dak onder de leiön een leod plaatje waarop was geslagen met een leidekkers hamer,het jaartal 1686 benevens deletters I. V. G. OOLTGËiVSPLAAT. Bij de Donderdag, 2 November ji., alhier gehouden stemming ter verkiezing van 4 leden van het kiescol lege der Ned. Herv. gemeente alhier zyn als zoodanig herkozen de heeren A. van Rossum en G. Wielaard en gekozen de heeren L. Dorsman Jz. en C. van Noordt. Burgemeester en Wethouders hebben aan Mevr. C. F, A. HersDammermann, Mevr. F. M. S. van PuttenVan Putten, Mevr. M. A. LuteynWillems, Mej. J. C. van Boeckholt en zuster T. C. Mets toe stemming verleend tot het houden van een verloting van dameshandwerken en andere artikelen, ten einde uit de opbrengst daar van verplegingsartikelen aan te schaffen ten behoeve van het ziekenhuis alhier. Een aan tal dames en jonge dames hebben zich be reid verklaart voor dit doel geheel belangeloos een of ander handwerk product als prijs af te staan. Naar wy vernemen gaan de loten tamelijk grif van de hand, zooals trouwens ook wel te verwachten was. Wie toch zou voor dit goede doel niet gaarne eén of meer halve guldens, voor evenzoovele loten offe ren. Wellicht zyn er ook buiten onze gemeente nog velen, die aan deze verloting willen deelnemen. Zij kunnen o.a. terecht bij boven genoemde dames tegen 50 cent per lot. De Volksbibliotheek alhier wordt Zater dag, 11 Nov. a.s. weder geopend. Op dien dag en volgende Zaterdagen, des namiddags van 2 tot 3 uur, kunnen gegadigden weder boeken ter lezing krijgen tegen betaling van 1 cent per deel. Evenals vorige jaren zal aan de kinde ren der openbare gemeenteylke be waarschool ook op den aanstaanden Sint-Nicolaasdag weder een feestje worden bereid. De voor dat doel benoodigde gelden worden per inteekenlyst ingezameld. DEIN BOMMEL- Door den Raad dezer ge meente is de volgende schoolgeldregeling aangenomen: Klasse I. Aanslag in den hoofd-lijken omslag f 25 en hooger: le kind f 1,— 2e f 0.75 3e f 0,404e f 0.25 per maand. Klasse II. Aanslag van f 14 tot f 25le kind f 0,50; 2e f 0,35; 3e f 0,25; 4e f 0,15 per maand. Klasse III. Aanslag van f3,— tot f 14. le kind f 0,30; 2e f 0,203e f 0,10 per maand. Klasse IV. Aanslag tot f 3, le kind f 0,10; 2e f 0,05 per maand. Donderdag j.l. geraakte J. Bouman met de hand tusschen de machine waardoor hij aan de vingers ernstig verwond werd. Ge lukkjg had het ongeval plaats terwijl de schuit voor den wal gemeerd lag, zoodat spoedig geneeskundige hulp kon worden verleend. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat by den landbouwer v. d. M. de vorige week een kip met 14 kuikens voor den dag kwam. STAD AAiM 'T HARINGVLIET. Donderdag j.l. kwam W. V. met een wagen suikerbie ten van A. v. d. Tol aanrijden. Dicht by de fairbank begon het handpaard eensklaps verschrikkelijk te slaan. De paarden sloegen op hol en V. sprong van den wagen. Doordat hij de'leidsels in de hand hield kregen de paarden een schok en draaiden rechtsom, waardoor de wagen tegen een paal terecht kwam, welke gelukkig niet afbrak, anders was alles op de motor van Goumare geloo- pen. De draaiboom brak. het wagentouw ging stuk en het handpaard stond oogen- blikkelyk uitgespannen: strengen, gareel, tuig, alles was stuk. Het oflgeval liep zon der persoonlijke ongelukken af. Voor het herhalingsonderwijs aan de openbare lagere school alhier hebben zich aangemeld 14 jongens en 7 meisjes. In het huis A no. 57, bewoond door H. van R. komt een tweede geval van Febris Typhoïdea voor. De Heer J. van der Sterre, hoofd der Chr. school alhier, is door den Raad herbe noemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Toen A. Huizer, knecht by J. Koert Mz. een jong paard in de weide bracht, kieeg hij van het dier zulk een hevigen slag in de zijde, dat hij verscheidene dagen geene werkzaamheden kon verrichten. De Raad dezer gemeente benoemde in zyne vergadering van den 4den dezer den Heer J. Koert Mz. tot lid van de Gas- commissie en lot plaatsvervangend lid den Heer D. Huizer. De Heer A. Koppenaal is benoemd tot regent van het weeshuis alhier, welke benoeming door hem is aangenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het verhaal gaat van mond tot mond en wordt besproken: „Er is een menscheneter in ons land" n.l. de afwisselende weerge steldheid, die maakt, dat wij licht eenekoude vatten en daardoor gaan hoesten, waarvan de gevolgen long- of borstziekte, asthma, ja zelfs tering kunnen zijn, ziekten, die dikwerf den dood tengevolge hebben. Pas op, en bescherm U intyds door de Abdij siroop, Klooster Sancta Paulo, te nemen. Deze zal U beschermen en bijtijds redden van ernstige ziekten. Denk erom dat het begin van alle borstziekten een gewone hoest is Marietje, het dochtertje van Marinus Strik, Kapelstraat te Oss Schalk, leed gedurende geruimen tijd aan verschrikkelijke benauwd heden, zoo zelfs, dat zij nacht noch dag rust had. Het was zoo erg met ons kind, dat wy haar niet in bed konden houden, zeiden ons de ouders, zoo benauwd had zy het. Van 2 flacons Abdijsiroop gekocht bij de firma J. A. Tempel, Heuvel te Oss, is zij volkomen genezen. Prijs per flacon van 230 f 1, van 550 gr. f2,— en van 1000 gr. f 3,50. Centraal-Depöt L. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Westschouwen. 6 Nov. 1911. Hedenmiddag weid op de kustwacht alhier, tusschen Midden-Steen bank en Banjaard een brik ontdekt, die, uitgenomen enkele flarden aan de ra's, geheel zeilloos voor de wind kwam drijven in de richting van den Banjaard. Het is zeer wel mogelyk dat het schip ver laten is. De reddingboot van Burghs) uis is uitgegaan. Twee kilometer ten zuiden van Zandvoort is aangespoelt het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een fiink gebouwden man, gekleed blauwe trui, zonder schoenen. Op het lijk is Fransch en Engelsch geld gevonden Tengevolge van het snelle doorvaren van een motorboot en de daardoor veroorzaakte deining van het water, is in den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur een schuit, liggende in de Prinsengracht by de Bloemgracht, te Amsterdam, waarop zich 500 zakken aard appelen bevonden, toebehoorende aan de firma L. Bouman Zn. aldaar, gekanteld. Reedsvroegin den morgen was het personeel van laatst genoemde firma bezig, de gezon ken zakken op het droge te brengen. Het geval-Groen. Men schrijft aan de Rotterd. uit Nieuw- Lekkerland Omtrent het geval-Groen kan nader het volgende worden gemeldDe 61-jarige Arie Groen, caféhouder en steenkolenhandelaar is 12 Oct. j.l. overleden. Zijn lijk dat Dins dag is opgegraven werd, na te Dordrecht gerechtelijk onderzocht te zijn. Woensdag weer ter aarde besteld. Gedachte aan mis daad schy'nt opgekomen te zyn bij de ver- zekeringmaatschappyen, daar bleek, dat de overledene niet alleen door zijn vrouw bij verschillende maatschappijen was verzekerd voor f 400 maar óók door zijn 26-jarige gehuwde dochter Jana Marie, en wel naar men zegt, tot een bedrag van f30.000, en dat nog slechts sedert korten tijd. Vrouw Groen zegt hiervan niet af te weten. Ook schijnt de onderlinge verstandhouding niet al te best te zijn geweest, en moet het ge zin in den laatsten tijd nogal in geldnood hebben verkeerd. Woensdag is de dochter door de justitie te Dordt in verhoor genomen, waarvan ze nog niet is teruggekeerd. Donderdag stelde de justitie ten huize van de wed. Groen een onderzoek in, dat anderhalf uur duurde. Tusschen het station Weesp en Bussem, ter hoogte van den Keverdijk werd gister avond op den postwagen van trein 244 ge schoten, die te 6.26 van Amsterdam ver trekt. De kogel ging door een der ruiten, gelukkig zonder een der aanwezige con ducteurs te treffen. Te Bussem werd van het geval kennis gegeven en proces-verbaal opgemaakt. Een goede belooning. Een expediteursbediende te EindhoveD,die daar ter stede een biljet van f 300 in plaats van f 100 inde en dit bjj nazien onmiddellijk kwam terugbrengen, werd daarby verblijd met een belooning van twintig halve centen. In ronde sommen is dit jaar aan de bestrijding van mond- en klauwzeer ten koste gelegd 1.070.000. Een boertje te Ambt-Almelo heeft achter zijn huis een stuk land met prachtige boerenkool een lekkerluiland voor hazen en konijnen. Maar voor die langooren was die wintergroente nu eenmaal niet bestemd. De eigenaar was dan ook vastbesloten zijn moestuin tegen de vreemde indringers te beveiligen. Het zetten van hazenstrikken kon moei lijkheden veroorzaken, zonder jachtacte, en de brutale Indringers te achtervolgen met geweerschoten was evenmin aan te bevelen, als strijdig met de Jachtwet. „Maar in je huis ben je toch baas," meende de man, en hij plaatste zich in zijn woning met een geladen geweer voor een geopend raam. De schoten trokken echter de aandacht van een surveilleerend Rijksveldwachter, die op het geluid afgaande, den schutter weldra betrapte, zoodat deze nu toch een proces-verbaal opliep Een gemoedelijk rechter 1 Hij was al eenige malen veroordeeld we gens dronkenschap, al zóó dikwijls, dat hij de periode van geldboeten al lang en lang achter zich had liggen. Reeds eenige keeren had hy zelfs een hechtenisstraf ondergaan, maar met-dat-al bleef hij aan den drank. Nu stond hü voor den kantonrechter te Utrecht voor de zooveelste maal. Hy was dronken geweest van bier. De ambtenaar van het O. M. vond thans den tijd gekomen om den man te zenden naar een rijkswerkinrichting en eischte een verblijf aldaar voor drie maanden. Alsjeblieft niet, smeekte de man, neen, zend me nog niet op. Ik wil me beteren, maar ik kan niet. Ziet u eens, toen ik vroe ger koetsier was, dronk ik niet; maar ik kreeg een ongeluk aan mijn hand en kon niet meer rijden, toen ben ik reiziger geworden voor een kruidenier en nu moet ik viermaal in de week naar de boeren vèr- het land iD. Dan loop ik iederen dag zoo wat 16 uur achtereenals ik by de boeren kom ben ik moe, méér dan moe, en wanneet- ik eens rust, och, dan wordt me wat gepre senteerd en in de kou drink ik dan meer, dan wel goed voor me is. Etj ziet u, zoo kom ik er nooit af. Stuurt u me nu, ik bid 't u, niet op: ik kan al niet tegen opsluiting in't Huis v. Bewaring, daar ben ik laatst al ziek in geworden en als ik nu naar een werkin richting moet, dan weet ik niet, hoe ik 't daar zal moeten uithouden. Ik heb een vrouw en drie kinderen, 't is middenwin- ter Ik zal je eens wat zeggen, zei de kan tonrechter ik zal je nog niet opsturen, mits je my binnen acht dagen het bewijs brengt, dat je je hebt aangesloten bij een geheel-onthoudersvereeniging, en dus be loven wilt, niet meer te drinken. Begrepen Jy sluit je aan by de geheel-onthouding en aan my beloof je plechtig, nooit drank meer te zullen gebruiken. Alsjeblieft, héél graag. Ik dank u was 't antwoord van den man, die nu uit komst ziet. U. D. 'n Oranje socialist Een Oranjeklant is het lid der Sociaal- Democratische Arbeiders-party, de heerL. v. d. Tuin te Lemmer. Deze „bewüste" haalde bij de... Oranjefeesten aldaar met zyn gondel den eersten prijs V. d. Tuin is nu door de partij geroy eerd de stakkerd weigerde te erkennen, dat hy in stryd met de sociaal-democratische beginselen heeft gehandeld. Te Nieuw-Beierland had de zeldzame ge beurtenis plaats, dat moeder en zoon gelijk in het huwelijksbootje stapten. De moeder trouwt voor de 3e maal met een weduwnaar, de zoon voor de eerste maal met een weduwe. Een gezegend jaar voor vele boeren Merkwaardig is het volgende, voorkomen de in het Nieuws van den Dag, van de hand van J. H. van Waveren, een land bouwkundige te Hillegom, over de „duurte". Het komt geheel overeen met hetgeen de heer Van der Pols in den Rotterdamsehen gemeenteraad heeft gezegd Voor menschen, die een bepaald inkomen hebben, is het een groot verschil, vroeger 5 ets. voor een rood kooltje en nu 25 ets te moeten betalenook arbeiders in de stad dienen een opslag te hebben, omdat ze geen andere ontvangsten hebben dan hun loon. Dat is hier buiten geheel wat andersde werklieden telen gewoonlijk niet alleen voor hun huishouden, maar verkoopen nog daar van hun overvloed en ontvangen nu ook dien hoogen pry's voor hun kooi, voor bruine boonen krijgen ze f 22 per mud, vroeger f 10, hoogstens f 14. Maar waardoor die hooge prijzen Niet door de droogte, maar door den uitvoer; had Duitschland niet zoo'n groot gebrek' waar bleven we met al die kool, met al' die groenten, want een waarheid is, dat er verbazend veel gegroeid is Sommige hooge zandgronden hebben het te heet gehad, daar zijn de boonen gedeelte lijk mislukt, maar op de lage gronden heeft de oogst dan ook des te meer opgebracht I Een artikel als komkommers ik zag f 1100 uitbetalen voor één pluk in één week - en zoo ging het weken achtereen, ge groeid op zoo'n lagen slechten grond, waar gewoonlijk bij den minsten regen alles verrothoe slecht was het verledenjaar, de telers trokken 25 ets. per roede en nu maken ze f 6 per roede. De koeboer op hoogen zandgrond had het eenige weken slecht, maar nu is dat ver dorde en verbrande land weder een jonge weide en als het niet te vroeg winter wordt, maken zy nog geen kwaad jaar. Koeboeren op laag land zijn rijk geworden met die hooge melkprijzen. En dien prijs houden zij maar, hetgeen eigenlijk onbillijk is. Het is een rijk jaar 1 Haarlemmermeer, IJpolder, alle granen best en zóó hard als Odessa-waar de sui kerbieten ook best met veel suikergehalte. De erwten (wonder van Amerika) f80 per mud, vroeger f 12. hoogstens f 20. Zoo wordt Nederland iedere week millioe- nen guldens ryker en dat alleen door den uitvoer. En dan zijn er nog lichten die den uitvoer willen belemmeren. Van de aardappelen sprak ik nog niet. Geen ziekte dit jaar en verleden jaar was het zoo erg; daarbij kostelijk van smaak en een groot beschot. Maar nu nog visch, boter en kaas, kan het nog beter Een heyjaar is geen schreyjaar en da werd al vroeger gezegd, toen de gronden goedkoop waren, toen ieder teler arm was. Hoe ging het vroeger Een half mud appelen gemeten in de ton en dan ging de koopman met de armen er overheen liggen, dat moest ook nog voldaarbij, de 25ste be taalden ze niet en de prijs, als ze mooi waren, was f 1 per half mud. De teelt van wortelen, voor veevoeder, een byzaakje, van duizenden mudden tot het vorige jaar 10, hoogstens 12 stuivers en nu 28 stuivers per mud! Alles naar het buiten land. Mijne heeren, tegenover het klagen over den duren tijd mag van den anderen kant gezegd worden, dat het een meer dan geze gend jaar. Herhaalde waarschuwing aan werkzoeken den in Duitschland. Herhaaldelijk komen bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken klachten in over het lokken van arbeiders naar Duitschland door vereenigingen of personen, wien het er uitsluitend om te doen is het daarop gestelde commissieloon te verdienen en die onder voorspiegeling van schoone beloften arbeiders aanwerven voor arbeid, waartoe dezen later blijken niet geschikt te zyn. Arbeiders die in Duitschland werk willen zoeken wordt dringend aangeraden zich te dien einde om inlichtingen te wenden tot de in de stad hunner inwoning gevestigde arbeidsbeurs of wel tot den secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen, Nieuwe Schoolstraat 26, 's Graven- hage, die door bemiddeling van Rijkswege gesubsidieerde Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen in staat zijn te beoordeelen of er op aannemelijke voorwaarden in Duitschland werk is te vmden. Te Enter (Overijsel), van waar jaarlijks duizenden ganzen naar het buitenland wor den verzonden, vonden dezer dagen op een morgen verscheidene ganzenfokkers op hun erf een aantal ganzen gedood, of zoodanig verwond, dat zy afgemaakt moeten worden. Spoedig kwam men tot de ontdekking, dat twee vossen, welke den vorigendagin het veld waren opgemerkt, hier hadden huisgehouden. Men heeft op dit tweetal reeds jacht gemaakt, doch tot dusver zonder gevolg. Een ongeluk op een trawler. De trawler „Geberdine Johanna" (Y M 134), werd 30 September j.l. door den storm overvallen, 't Werd's middags 3 uur, zooals de schipper C. Dekker verklaarde zwaar weder. Er werd opgehouden met vissehen en de trawler werd bijgelegd. Twee man hadden de wacht. De bejaarde matroos ZeveDhuyzen was dan op de brug. Hy wilde 's morgens vroeg naar beneden gaan, doch werd toen door een breker van boord gespoeld en kwam in de golven om. Naar alle waarschijnlijk heid had hij misgegrepen, toen het schip een hevigen slinger maakte. Aanvankelijk werd het ongeluk niet be merkt, tot de kok ontdekte, dat de matroos verdwenen was. Van den drenkeling was echter niets meer te bespeuren. Een kameraad van Zevenhuyzen, die ook op de brug stond, verklaarde, dat deze naar beneden wilde gaan, oni asch te wippen. Dit moest altijd om 7 uur 's morgens geschieden. De breker kwam plotseling opzetten; men bad hem niet zien aankomen. De Raad voor de Scheepvaart, in dit ge- va! uitspraak doende, was van oordeel, dat het ongeluk veroorzaakt was door den bre ker, die den matroos wegspoelde, toen hij op de trap van de brug was.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6