„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 51 8 Nov. 1911 Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Een buitengewoon Rijks subsidie voor de kosten in het Lager Onder wijs, is verleend aan Middelharnis f5550, Oostvoorne f 1750, Stad aan 't Haringvliet f1840, Stellendam f2000. Oe toren te Middelharnis. 1811-1911. Bij overlevering is bet nog bekend, dat de toren van Middelharnis weleer van een sierlijken spits was voorzien, die tijdens de regeering van Napoleon I is afgebroken om plaats te maken voor een seintelegraaf. Het zal weldra 100 jaren geleden zijn, dat deze wandaad werd volvoerd. Eenige bijzonderheden daaromtrent wor den aangetroffen in een journaal dat in 1811 door den te Middelharnis gevestigden Commissaris van Politie werd bijgehouden en die daarin van dag tot dag alle voorvallen en gebeurtenissen aanteekende. Aangaande den toren staat daarin het volgende vermeld I October 1811. Aankomst van een officier die zegt belast te zijn met het plaatsen van een telegraaf op den toren, op de zelfde wijze als reeds in andere ge meenten is geschied. 19 October 1811. De benoodigde materialen voor een telegraaf op den toren zijn aangekomen. Het schijnt evenwel nog niet zeker of de plaatsing hier, dan wel te Sommelsdjjk zal geschieden. II November 1811. Er heerscht groote op winding over het aanstaande afbreken van den spits van den toren, waarvoor de werklieden heden verwacht worden. 12 November 1811. Men hoopt dat de toren behouden zal blijven, omdat de ver wachte werklieden niet gekomen zijn. 27 November 1811. De bevolking is zeer terneergeslagen over het afbreken van de spits van den toren, waarmede van daag een begin is gemaakt. 29 November 1811. Men spreekt over niets anders dan over het afbreken van den torenspits. 4 December 1911. De inwoners zijn vol be wondering over de wijze, waarop de spits van den toren wordt verwijderd. Meerdere bijzonderheden worden niet ver meld. Zijn deze aanteekeningen van den Politiecommissaris juist, dan heeft de be volking zich inderdaad al te gauw getroost over het feit, dat de zoo fraaie toren dezer gemeente meedoogenloos van zijn schoon- sten tooi werd beroofd om dienstbaar ge maakt te worden aan de belangen van den Franschen overweldiger. Wij, nakomelingen betreuren nog steeds de schending die heeft plaats gehad. Vrijdag 10 November des avonds van 7 tot 9 ure zal in Ned. Herv. Kerk. ver kiezing plaats hebben van 4 Notabelen. Aftredend zijn de heeren C. Nuije en J. H. Brinkman, terwijl zijn vertrokken de heeren Sneep en KL de Koning. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. A. Vermeulen zal zich den 11 December naar Ned. Indië begeven. Maandag werd met de stoomboot „Middelharnis" aangevoerd het lijk van den heer P. L. Slis, die te 's Gravenhage was overleden. Tegen C. V. huisvrouw van L. K. is te Sommelsdijk proces verbaal opgemaakt wegens beleediging. Maandag had het zoontje van G. van Gelder het ongeluk te vallen en daarbij zijn vinger te breken. Zaterdag kwam de vischsloep „Voor lichter" sch. J. de Koning in de kaai om in gereedheid te worden gebracht voor de beugvisscherij. Maandag geraakte een varken dat met de boot vervoerd moest worden in dd haven. Met veel moeite werd het op het drooge gebracht. Maandag had de weduwe Blok het ongeluk tegen de brandende kachel te vallen waardoor zij brandwonden aan haar aange zicht bekwam. Onze dorpsgenoot A. van Hof ten zal zich vermoedelijk Zaterdag tot verbetering van positie naar Amerika begeven. Te lJmuiden is binnengekomen de visch sloep Burgemeester Mijs, schipper, L. Koster Sr. met eene besomming van f 1390, SOMMELSDIJK- Op aanklacht van Arendje Blok is tegen C. V. huisvrouw van L. K. te Middelharnis, procesverbaal opgemaakt wegens beleediging. Zaterdag 1.1. viel de 75-jarige land bouwer C. Edewaard van den wagen, waar door bij zich zoodanig bezeerde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Procesverbaal is opgemaakt tegen H. K. alhier, wegens het loopen over de tram lijn. Hedenmorgen by het aangaan der school, geraakte het 4-jarig kind van T. v. d. Doel op den hoek bij den heer M. de Haas, alhier, buiten schuld van den geleider, onder de wielen van een met paarden be spannen wagen. Bü opname bleek het kind geen noemenswaardig letsel te hebben. MELISSANT- He Heer D. van Santen alhier is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Spijkenisse. Gedurende de afgeloopen maand Oc tober werden aan het hulptelegraaf en telefoonkantoor 140 telegrammen en 50 gesprekken behandeld. Aan de openbare school alhier wordt een onderwijzer opgeroepen op een aan- vangsjaarwedde van f600. HERRINGEN- Tot hoofd der herhalings school voor den a.s. wintercursus is benoemd de Heer A. van Overbeeke alhier. Verleden week viel bij het laden van bieten in een schip de drager J. Speelman, die zich zoodanig aan een zijner armen bezeerde, dat hij zijne werkzaamheden moest staken en geneeskundige hulp moest in roepen. Door den Gemeenteraad is aan H. M. de Koningin ingevolge art. 53 der Lager onderwijswet een subsidie aangevraagd van f 1200.—. Door d* Rijkspolitie v. H. zyn thans wederom in een polderssloot eenige bussen gevonden. Naar men verneemt zelfs 8 stuks. Een daarvan was half gevuld met chocolade poeder één met het etiquet truffels enz. Tot nog toe is niets bekend geworden van de herkomst der bussen, zoodat dit zaakje steeds raadselachtiger wordt. Teg6n a. s. vrijdag des avonds te 7 uur is een algemeene ledenvergadering uitge schreven door de Vereeniging Nationale Feestdag. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Gemeente raad van Herkingen op Vrijdag, den 3 November 1911 des voormiddags te 10 uur. Afwezig de Heeren L. v. d. Velde Lz. en M. Keijzer. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Komt aan de orde: le. Mededeeling inge komen stukken. Een proces-verbaal van opname der boeken en kas over het derde kwartaal van 1911, waaruit blijkt dat die in orde zjjn bevonden met een saldo van f 1114,05. Tegelijkertijd is opgenomen de armenkas met een saldo van f 537,58. Eene missive van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van grond aan den Heer F. Kaashoek en de wed. Nijpjes. c. Een dito houdende vaststelling der Gemeenterekening over het dienstjaar 1910. 2e. Wordt goedgevonden een wijziging in de gemeentebegrooting 1911, tot toeken ning van een belooning van f 25,— aan Mei. de Wed. Mulder Worrell voor haar verleende verplegingsdiensten. 3e. Een verzoek van den Heer Ch. Huizer tot het mogen bouwen van 2 woningen achter de woning van A. Soeteman, Hiertoe wordt besloten onder dezelfde voorwaarden als waaronder adressant de vorige woning heeft gebouwd. 4e. Deelt de Voorzitter mede, dat Nieu- wenhuize volgens ingekomen schrijven van 't bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen met ingang van 1 Januari a.s. ophoudt buitengewoon opzich ter der slikken te zijn, waarvoor hij een belooning ontving van f 50, Op grond van billijkheid wordt algemeen goedgevonden de jaarwedde van veldwach ter Nieuwenhuize met f50,— te verhoog'en. 5e. Met algemeene stemmen wordt tot Hoofd der herhalingsschool voor één jaar, zulks met goedvinden en op verzoek van 't Hoofd der school, benoemd de Heer A. Overbeeke alhier. 6e. Een voorstel van B. en W. om de belooning van den Gemeenteopzichter A. Doornhein van f30,— te brengen op f 100,— Doornhein moet dan 't geheele jaar in dienst der gemeente blijven en zich niet meer met het lossen van schepen enz. bezighouden dan met toestemming van B. en W. Hij blijft dan in elk geval steeds voor de ge meente beschikbaar. Dhr. Mans wil iemand aanstellen, die het Gemeente Bestuur meer deskundige voor lichting kon geven bij het maken van haven en kaaiwerken. Dhr. Jb. v. d. Velde wil de belooning van f 30,— behouden en een toeslag op 'tloon toekennen en dit maandelijksch of drie maandelijks uitkeeren. Ook is hij niet tegen een toeslag van f 70,— Met algemeene stemmen wordt met ingang van 1 Januari as. de belooning op f30,— gehouden en Doornhein een toeslag op 't loon toegekend van f 70,— waardoor hij voortaan in gemeentedienst werkzaam blijft.. 7e. Behandeling en vaststelling Gemeente begrooting 1912. Nadat post voor post wordt nagegaan, wordt op de begrooting in ver band met een ingekomen schrijven de jaar wedde van den Burgemeester met f 50,— van den Secretaris met f 100,— verhoogd. Vervolgens maakt dhr. Mans bezwaar tegen het verleenen van de subsidie van f 25.— aan de Vereonigiging „Nationale Feestdag" en merkt daarbij op dat genoemd bedrag door gemelde vereeniging niet goed besteed wordt. Het subsidie wordt voor schoolkin deren en arme mensehen gegeven en vooral de laatsten hebben dit jaar bitter weinig gehad, zoodat het voornamelijk voor't feest en voor de muziek gebruikt wordt. Boven dien maakt de feestcommissie er gebruik van bij de rondgang met de inteekenlyst om de inteekenaren op de armenbedeeling te wijzen, waardoor ze tracht zooveel mo gelijk geld bijeen te krijgen voor 't feest. Dhr. den Boer wil met het subsidie een jaar overslaan om dan in 1913 een dubbel feest te geven ter viering van het 100 jarig bestaan van Nederlandschonafhankelijkheid. Dhr. Jb. v. d. Velde wil feest laten vieren op de verjaardag van Prinsesje De Voorzitter zegt dat 't subsidie aan de feestcommissie wordt gegeven, alleen op deze voorwaarde dat het programma aan de goedkeuring van B. en W. wordt onder worpen en keurt het af dat nu reeds over intrekking van 't subsidie wordt gesproken, met het oog op de beloften, waaronder het subsidie nu pas 2 jaar geleden is verleend. Na eenige discussie stelt de heer Mans voor het subsidie in te trekken, hetgeen met 4 tegen 1 stem wordt toegestaan. Voor intrekking de heeren Mans, van Kempen, Jb. v. d. Velde en de Boer. Vervolgens wordt de Gemeentebegrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 11220.93. 8e. Wordt vastgesteld een adres met nota aan H. M. de Koningin te richten ter ver krijging uit 's Rijks kas van een subsidie van f 1200,— in de buitengewone kosten van het lager onderwijs, volgens art. 53 der Lager Onderwijswet. 9e. Wordt toegestaan dat de afdeeling van het Groene Kruis alhier haar ledenver gaderingen mag houden in de school en haar bestuursvergaderingen in het Gemeen tehuis. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. STELLENDAM. P- Kievit alhier is benoemd tot nachtwaker in de plaats van zijn vader. Door den heer P. D. Holleman is ont slag gevraagd als ambtenaar bij den Bui- gelijken Stand. De heer J. Zoon, rijksveld wachteralhier, die in een vorige raadszitting werd benoemd tot tijdelijk havenmeester, heeft deze betrek king aangenomen. De vorige week kon aan de pellerijen per vaartuig ruim 400 K.G. garnalen gele verd worden. Er valt veel te vangen, doch de prijzen voor gezouten garnalen zijn in 't buitenland sterk dalende. De aanvoer van suikerbieten is in de laatste dagen zeer groot, terwijl de versche ping slechts langzaam gaat. Groote hoopen peen vullen dan ook de kaai. In de haven is er ruimte te kort voor alle vaartuigen. Naar wij vernemen, zijn de prijzen dei- aardappelen voortdurend dalende. Zoo wordt gedurende de laatste dagen slechts f 2 per H.L. besteed. Het moge voor den boerminder aangenaam zijn, de kooper zal in zijn schik zjjn niet te vroeg te hebben gekocht. Woensdag 1 November was het feest in de met groen, bloemen en guirlandes ver sierde openbare lagere school alhier. De heer M. Touw was n.l. op dien dag vijf en twintig jaar als hoofd aan die school verbonden. Het spreekt van zelf, dat deze dag niet on opgemerkt zou voorbijgaan. Daarvoor was gezorgd. "Van vele huizen wapperde de Vaderlandsche Driekleur, zoodat het reeds dadelijk in het oog viel, dat Stellendam sympathiseerde met het feest, dat zou worden gevierd. Des morgens waren in de school bjjeen gekomen de Commissie uit de Bur gerij, de Burgemeester met den Raad, de Schoolcommissie en het personeel der school. Even nadat de kinderen waren binnen ge komen, allen in feestdos natuurlijk, trad ook de school binnen de heer Mys, Schoolop ziener in het arrondissement, die de vrien delijke attentie had, den heer Touw per soonlijk te komen gelukwenschen. Enkele oogenblikken later werd de heer Touw en zijn gezin aan zjjn huis afgehaald en de school binnen geleid. Oogenblikkelijk daarop zongen de kinderen der 5e, 6e en 7e klasse het welkomslied: WELKOMSTLIED. wijze: Wilhelmus Wees welkom in ons midden Op dit Uw zilv'ren feest, Nu gij zoovele jaren, Hier werkzaam zijt geweest. Gij zaagt zoovelen komen, Gy zaagt zoovelen gaan, Trouw hebt gij voor die allen, Steeds Uw plicht gedaan. Gij waart tot alle diensten, Steeds vriendelijk bereid, Gij hebt met lust en ijver, U aan Uw taak gewijd. Dat wij dat steeds waardeeren, Dat toone U ons lied, Wij hopen dat veel jaren, De school U hiér nog ziet. Hierna nam de heer Schoolopziener het woord en huldigde de heer Touw als ijverig en bekwaam onderwijzer, hem toewenschen- de nog lang met opgewektheid zijn betrek king te mogen vervullen. Daarna sprak de Heer Van Dongen als oudste onderwijzer den jubelaris toe uit naarn van het personeel, waarna deze hem als blijk van waardeering mede namens de collega's een fraai rookstel aanbood en namens de kinderen een reproductie naar een schilderij van den beroemden schilder Jari Hakaert en twee tegelreproducties naar Jozef Israels. Vervolgens voerde het woord de Heer Holleman, die uit naam der burgerij aanbood een prachtige notenhouten boeken kast met album en een door den Heer I. Bakker alhier voor deze gelegenheid ver vaardigde schilderij, ter herinnering aan dezen dag. Nu nam het woord de Edelacht bare Heer Burgemeester, door wien uit naam der Gemeente, werd aangeboden een fauteuil. Daarna richtte de Heer Ds. Hoogendyk, als voorzitter der Schoolcommissie eenige har telijke woorden tot den jubilaris, waarbij spreker er op wees, hoe het groote aantal schoolgaande kinderen het beste was voor de deugdelijkheid van het onderwijs aan de openbare school gegeven. De Heer Touw, getroffen door de vele en ondubbelzinnige blijken van belangstellingin zijn zilveren ambtsfeest, dankte hartelijk allen, die dezen dag voor hem hadden ge maakt tot een onvergeteiyken. Dezelfde schoolkinderen hadden tusschen- ttjds een paar toepasselijke liederen gezon gen. Toen de jubilaris vervolgens de school rondging, werden hem eerst door de le en 2e klasse en daarna door de 3e en 4e klasse een paar liederen toegezongen. De kinderen werden nu getrakteerd, waarna hun werd meegedeeld, dat het eigenlijke schoolfeest den volgenden dag zou worden gevierd, daar het nu te druk was, de kinderen te onthalen zooals de jubilaris het wenschte. Des namiddags werd aan het publiek gelegenheid gegeven de geschenken, waaronder ook vele bloemstuk ken waren, te bezichtigen. Hiervan werd zeer druk gebruik gemaakt. Des avonds werd de beer Touw namens de leden der afd. G. en O. van het N. O. G. gecompli menteerd door den voorzitter der afd. de heer Langhorst van Ouddorp, waarbij als blijk van waardeering den jubilaris een mooien wandelstok werd overhandigd. Wat later werd door de Muziekvereeniging „De Hoop" een serenade gebracht waarna de muziek naar de school trok waar ook nog enkele Dummers werden uitge voerd. Ondertusschen waren de leden der Zangvereeniging „Excelsior" waarvan de heer Touw directeur is, jin de school ge komen, waar zy onder leiding van den heer J. Roon hun directeur een paar liederen toezongen voor deze gelegenheid vervaar digd door de heer W. K. Hujjzer. De heer Holleman, president der vereeniging, over handigde daarna met enkele goedgekozen woorden namens de leden van „Excelcior" een gouden horloge met inscriptie aan den heer Touw. Na nog enkele stukjes muziek en zang, ging de jubilaris naar zjjn woning, waar het feest onder vrienden en bekenden genoege- lyk werd voortgezet. Gedurende den gehee- len dag ontving de heer Touw tallooze gelukwenschen, zoowel uit de gemeente als van elders. Donderdag 10 uur begon het schoolfeest. Eerst werden de kinderen ge trakteerd, waarna in optocht onder begun stiging van goed weer door het dorp weid getrokken. Een aardig gezicht. Ai die ver heugde kinderen in feestdos met de wappe rende vlaggen. In school teruggekomen, werden de kinderen nogmaals onthaald, waarna ieder voldaan huiswaats keerde. Den verderen dag was het vacantie. 's Avonds werden de leden van de Zangver eeniging in de schooi door den heer Touw feestelijk onthaald. Lang bleef men gezellig bjjeen. Hiermede waren de feestelijkheden afgeloopen. Wy twijfelen er niet aan, of deze dag zal lang in herinnering blijven èn by het publiek èn bij den heer Touw en familie, wie wij bij dezen nog toewenschen Blijf met dezelfde opgewektheid uw taak aan de openbare school te Stellendam vervullen. GOEDEREEDE- Beroepen (toez.) te Hien en Dodewaard (Gelderland) Ds, F. de Gidts, predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier. Voor eene goed bezette zaai trad Vrij dag j.l. in het logement „De Gouden Leeuw" als spreekster der vereeniging Aurora op, Mevrouw Van Loo-Van den Berge uit Rot terdam. Verscheidene stukjes werden door haar ten beste gegeven, welke alle veel bijval oogstten. Tot na middernacht bleef de vergadering gezellig bijeen. Ten huize van K. H. alhier is de be smettelijke ziekte febris typhoidea geweken verklaard en het kenteeken verwilderd. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de O. L School in de buurtschap Oostdijk hebben zich tot heden twee sollici tanten aangemeld. In verband met de stichting van een nieuwen vuurtoren ODder Ouddorp zal het aantal lichtwachters alhier tot één worden teruggebracht. De echtgenoote van den veldarbeider P. H. alhier, welke reeds gernimen tijd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5