MEUBELEN, Scheeren, Haarsnijden - en Shampooing. WED. P. ROOIJ, J. vi Viüit, Mpat 191, MiMeMriiiï, Machinaal Stoom van Beien. LET OP HET MERK ANKER. T. SCHILPEROORD, Westdijk B 261. - Middelhamis. die zich veilig en onbedreigd waanden." Heeft men bovendien wel eens gedacht aan de zeer waarschijnlijke maatregelen van weerwraak, die andere regeeringen zouden nemen, indien wij den uitvoer gingen beletten 9 Het zal ieder intussehen duidelijk zijn, dat het een roekeloos, ja misdadig bedrijf van het kabinet Heemskerk zou zijn, als het ons volk voor de kunstmatige prijs- verhooging, die de rampzalige tariefwet- Kolkman onvermijdelijk zal brengen, ging treffen. In beschermende landen doet zich de duurte nog veel erger gevoelen. Men denke slechts aan de hongerige oproeren in België en Zuid-Frankrijk, aan de krachtige beweging tegen de hooge rechten in Duitschland en Oostenrijk. Daar eisehen tal van Duitsche gemeen tebesturen en kamers van Handel verla ging der tarieven en opening dergrenzen. Daar weet men geen anderen uitweg dan juist die maatregelen, welke voordeelen brengen, welke het Vrijhandelsstelsel geeft. Dat bewijst duidelijker dan lange be- toogen, dat men in deze moeilijke tijden de vlag van de vrijhandel hoog moet hou den in het belang van de geheele natie. Weg met de tariefwet-Kolkman moet de leuze zijn van allen, die het welmee- nen met ons volk Rijp voor Meerenberg? Tot welke onzinnige betoogen som mige clericale drijvers komen, kan men lezen in bet verslag van de feestelijke opening eener clericale school te Nun- speet. Bij dia opening hield de burgemeester baron Mackay, een redevoering. De naam van dezen burgervader duidt reeds aan, dat we hier te doen hebben met een man van christelijken huize. Zijn Edel achtbare sprak er dan ook zijn vreugde over uit, dat te Nunspeet een nieuwe clericale school geopend kon worden. De burgemeester liet het niet bij deze vreug debetuiging. Voortgaande toch sprak hij de hoop uit dat men de.vruchten van het Christelijk onderwijs, in deze school te geven, ook hierin zien zou, dat op den openbaren weg de leerlingen zouden uit munten door hun gedrag, zoodat ieder een 't kon zien, dat dat kinderen waren, die Christelijk onderwijs genoten. Nu was 't vaak andersom, en waren de leer lingen der Christelijke school op straat vaak de lastigste. Die woorden klonken den aanwezigen broeders natuurlijk niet aangenaam in het oor. Het hoofd der secteschool, een meneer, antwoordende op den naam Fijnvandraat, meende dan ook in zijn toespraak, op de woorden des burgemees ters terug te moeten komen. Ontkende hij het feit? Beloofde hij te zullen trach ten de straatschending van de christelijk geheten kindertjes te zullen tegengaan Niets van dit alles. Hij erkende het feit volmondig, ja, gaf er een niet geringe uitbreiding aan door de verklaring, dat in het algemeen de leer lingen der Christelijke school ondeugender waren dan die van de openbare school. Het feit was hem dus blijkbaar ook op gevallen en niet te Nunspeet alleen, maar waarschijnlijk ook op andere plaalsen, waar hij onderwijzer was. De heer Fynvandraat heeft voor dit feit een verklaring gezocht, Het heeft ons een beetje geduizeld, toen wij de Fynvan- draatsche wijsheid lazen en we hebben ons afgevraagd, of hetgeen wij boven ons artikel plaatsten alleen maar als vraag gesteld dient te worden. Wat toch zeide de heer Fynvandraat Hij wees er den burgemeester op, dat, waar Gods Woord in de school gebracht wordt, de Overste dezer wereld zijn uiterste best doet, om het uitgestrooide zaad in de jonge kinderharten te ver stikken, iets, wat Satan met de leerlingen der openbare school niet behoeft te doen, omdat daar het Woord Gods niet geplant wordt en dat het door die machtige wer king des Satans volstrekt geen wonder was, dat de leerlingen der Christelijke school zich op straat ongunstig onder scheiden van die der openbare school. Dal wil dus in 't kort zeggen, dat Satan op de loer staat, als de secteschool uitgaat, om de kindertjes te pakken. De leerlingen der openbrre school heeft hij niet te beloeren, meneer Fynvandraat zegt het, die zijn al geleverd. Het moet toch den eenvoudigste van harte met walging vervullen, als hij dergelijke onzin hoort verkondigen tot, recommandantie der secteschool. Zou wellicht Satan het Fynvandraatsche ver stand beneveld hebben, toen dit school hoofd deze wartaal sprak 9 Voor de rust der burgerij blijkt het intussehen nood zakelijk dat de openbare school bloeit! Dat voorkomt immers straatschenderij volgens meneer Fynvandraat het onaf wendbaar gevolg van de secteschuol. Beschaafde moordenaars. Het valt Italië niet mee op zijn roof tocht, dien het op de verraderlijkste wijze is begonnen. Toen de veldtocht naar Tripoli een aanvang nam, leek liet ut in enkele dagen het pleit zou zijn beslecht. In Italië heerschte de grootste geestdrift. Roomsche bisschoppen zegenden den tocht9 Waarom9 Het heette, dat men beschaving en christendom ging brengen aan de Mahomedanen in 't land van Tripoli.Beschaving en christendom! Hoe vaak zijn die woorden niet misbruikt om schandelijke rooftochten te vergoe lijken, een politieke rooftocht op schat kist en baantjes aan te prijzen. De rooftocht viel Italië niet mee. De Turken en Arabieren bleken hartnekki- ger tegenstanders dan men verwachtte. Zij geven het land niet vrijwillig prijs. Zij trachten, wat hun goed recht is, den Italiaanschen geweldenaar terug te drijven. En deze in arrenmoede, in toorn ontstoken, bij de beschavingbrengende, de christendom-predikende, koelt zijn woede aan weerlooze tegenstanders aan vrouwen en kinderen. Ontzettend zijn de feiten, die schril en droef getuigen van de uitspattingen der Italiaansche moordenaars. Leest, wat een ooggetuige in zijn dag boek van deze schanddaden vertelt: „Een Arabier haalt met zijn kleinen os in de oase water uitde bron. De Ita lianen jkomen en grijpen hem beet. Hij wil zijn os uitspannen om hem mee te nemen. Dit schijnt den soldaten te lang te durenhij wordt met bajonetten doodgestoken. Drie blinde bedelaars houden elkaar vast, terwijl de voorste tastend langs den muur loopt. Een troep Bersaglieri komt den hoek om. De volgende minuut zijn de drie ongelukkigen dood. Drie kinderen vluchten uit de oase naar het graf van een heilige, aan den rand van het palmbosch. Een militaire post opent een snelvuur op de kleinen, waarvan de oudste 8 jaar was. Op den weg naar Carkarass rijden twee vrouwen op kameelen. Inhetlta- liaauseh wordt haar toegeroepen te blij ven staan, maar zij verstaan het bevel niet en rijden verder zij worden van de dieren afgeschoten. Een andere vrouw wordt doodgeschoten op den weg naar Boemeliana, omdat zij zich den sluier niet van het gezicht wilde laten rukken. Misschien gel oiden de soldaten wel, dat het een verkleede man was. Een koopman, van de markt terug- keerend, werd aangehouden en doorzocht. Hij had naar landsgebruik zijn geld in een punt van zijn hauli geknoopt. Het werd hem afgenomen en hij zelfs dood geschoten. In Sokra werd een welgestelde familie van twintig personen tegerlijker- tijd om het leven gebracht. Hedenmiddag dronk een twaalfjarige knaap bij een bron. Plotseling klinkt een schot en met een gil zakt. de jongen ineen Honderden en nogmaals honderden zijn afgemaakt Is het wonder, dat de veront waardiging van geheel Europa zich keert tegen deze Italianen 9 Maar de grooten der aarde zwijgen. Het fiere Engeland, waar eenmaal een Gladstone zijn krachtig woord tegen de Armenische gruwelen deed hooren, een Byron heensnelde tot verdediging der Grieksche vrijheid, het zwijgt. Duitsohlands keizer, de vredekei- zer geheten, zwijgt Frankrijk, welks zonen eenmaal de vrijheid hielpen bren gen aan het Amerikaansche gemeenne- best, zwijgt. Zij allen, die grooten dei- aarde, laten het werk van moord en geweld toe, uit politieke overwegingen. Er is niets te hopen voor den vrede van de groote machthebbers. Eerst als in de volkeren zelve het bewustzijn is gewekt, dat jzij zelve het zijn, die paal en perk kunnen stellen aan het leed, dat de groot kapitalistische rooftochten ver oorzaken, kan verwacht worden, dat het. Haagsche Hof van Arbitrage meer zal zijn dan een instelling op papier! CHINA. De opstand. De leger- en vlootpartij heeft als een der hoofdpunten op haar programma staan de totale vernietiging der privileges, welke de Mandsjoe-aristocratie geniet. Hef teeken van onderwerping onder de Mandsjoe-dynastie, de staart zal verdwijnen, en de eunuchen zullen worden afgeschaft. Acht militaire vaandel-Mandsjoe organisaties, die reedslan- gen tyd geheel nutteloos zyn, zullen worden ontbonden en het uitbetalen van soldij aan hen zal worden gestaakt. Voorts zouden de Mandsjoes gedwongen worden tot het aannemen van Chineesche namen en Chi- neesche kleederdracht, om hun geheel op gaan iu het Chineesche volk te bewerkstel ligen. Alle pensioenen, die aan Mandsjoe- families werden uitbetaald, zullen door wetsbepaling nog binnen het volgend jaar worden afgeschaftsedert het instellen der Mandsjoe-dynastie heeft namelijk iedere Mandsjoe, vanaf zijn geboorte, een jaargeld genoten. Dan nog zal de Europeesche kalen der worden ingevoerd. Overal deze kwesties zijn edicten in voorbereiding. De Mandsjoes komen dus in een verdruk king, waaraan zij geen weerstand kunnen bieden. De troon heeft een aantal bepalingen aangenomen, voorgelegd door de nationale vergadering, die ze noodzakelijk acht voor het tot stand komen der door haar te ontwerpen grond wet. Deze bepalingen stellen de invoering van een rijksdag vast, waaraan het toezicht opuitgaven en beheer is opgedragen alsmede hel invoeren van een ministerie, dat door het parlement zal worden gekozen,en daar aan verantwoordelijkheid verschuldigd zal zijn. Tot aan de samenstelling van het parlement zal de nationale vergadering zoo lang in de plaats treden. Hoe de troon zyn best doet om zoo gedwee mogelijk te zyn, een teleurstelling is hem echter bereidt door Joeansjikai, die naar Peking heeft getelegrafeerd, dat hij zijn benoeming tot eersten minister niet kan aannemen. Het is vooralsnog niet uit te maken, of dit een werkelijke weigering is dan wel een vertoon van bescheidenheid, daar het ge bruik vordert, dat zulke belangrijke ambten eenige malen van de hand worden gewezen. De gouverneur van Sjantoeng heeft een lijst van namen van bewoners der in opstand zijnde provincies ingezonden, die geschikt kunnen worden geacht om genoemd te worden tot gedelegeerden, die het volk tot rust zullen aanmanen en een inzicht geven in den aard van de belangrijke concessies, die van de Kroon zijn afgedwongen. Een van de belangrijkste berichten van heden is wel, dat de opstandelingen de Chineezenstad van Sjanghai ingenomen hebben. De rebellen hebben aan de consuls kennis gegeven van de instelling eener voorloopige republikeinsche regeering. Ook het arsenaal is na korten weerstand in handen der opstandelingen gevallen. De rebellen werden gesteund door de politie- troepen, die zich bij hen aansloten. Beden kelijk is het verschijnsel, dat in het district Sjapei, grenzend aan Sjanghai, de politie mede in opstand is gekomen. De officieren zijn gevlucht. Men weet nog piet of deze muiterij samenhangt met de revolutionaire beweging of dat het hier uitsluitend een geval van gewone insubor dinatie betreft. De muiters trokken naar de woning van den impopulairen chef en staken het huis in brand, dat weldra geheel in de asch werd gelegdvervolgens werd het station in brand gestoken. De situatie in Sjanghai wordt hierdoor ernstig, en vreemde vrijwilligers worden zoo snel mogelijk gemobiliseerd- Voorloopig is het nog rustig in de stad. Nog steeds komen bijzonderheden over de herovering van Hankau. Zondagmiddag veroverden de rebellen, die versterking gekregen badden, de stad Han kau weder. In den morgen van Maandag bombardeerden de keizerlijken de stelling deropstandelingen,diede rivier blokkeerden. De forten van Hankau vuurden over de rivier heen. Een Japansche stoomboot, met bestemming naar Tsokangsje kreeg verlof, om de rivier te passeeren. Een batterij nam het Russische stoomschip „Poltawa" onder vuur en wilde het den terugkeer naar Han kau van zijn ankerplaats stroomafwaarts niet toestaan. De opstandelingen onthoofden overste Sjang- s i n j a d, die in de gevechten van Vrijdag het bevel gegeven had, daar hy van verraad werd verdacht andere officieren ondergingen hetzelfde lot. Vreemdelingen berichtten, dat zy er ge tuigen van geweest zyn, hoe de opstandelin gen 20 gevangen keizerlijken en ongeveer 1000 gewonden afmaakten. Volgens telegrammen uit Hankau, geda teerd 1 November, hebben de keizerlijke troepen de Chineesche stad gebombardeerd en is deze voor de helft afgebrand. Een door buitenlanders gedane poging om de gewonden in het ziekenhuis van de Christelijk missie in veiligheid te brengen werd belemmerd door het vuur van de opstandelingen uit Woetsjang, terwijl de keizerlijke troepen het vuren staakten tij dens de operatie van het Roode Kruis. Het moet er in de stad afgrijselijk uitzien. Een telegram uit Nanking bericht, dat de gouverneur, met behulp van troepen uit Nanking en twee kleine kanonneerbooten, een daar uitgebroken opstand heeft bedwongen en dat het thans rustig is in de stad. Vol gens consulaire berichten wordt te Sjangsja gevochten en'zijn de buitenlanders, die naar een eiland gevlucht zyn, bezig toebereidselen te maken om zich te verdedigen. Te San Francisco is dooi de vereeniging Jong China tijding ontvangen, dat het bloedigste gevecht van den geheelen opstand zou zyn geleverd by Jibokoe, in de provincie Hoepeh, waarbij melding wordt gemaakt van het door door de rebellen vermoorden van duizend man van de keizerlijke troepen. ADV K K T E N T I N. SALON VOOR Nette en zindelijke bediening. Billijk tarief. Abonnementen per kaart (14 nos.) en per maand. Eenig adres voor Dames Haar- wasschen aan buis of op Salon. Heeren die zich gaarne aan huis laten Scheeren en Haarsnijden, kunnen dit op zeer billijke voorwaarden gedaan krijgen. Belast zich verder niet het in orde brengen van haarwerk. (ZONDAGS GESLOTEN.) 26-19 WESTDIJK, MIDDELHARNIS. Levert tegen concurreerende prijzen: VEEREN- EN KAPOKBEDDEN, MATRASSEN, DEKENS, SPREIEN enz. Alles a contant, franco door geheel Flakkee. Beveelt zich beleefd aan voor het Tevens ruim gesorteerd in Mannfactaren en Wollen Ondergoederen. agentschap dee Koninklijke Stoomververy en Ckem. Wasschery „DE LELIE" te Dordrecht. niet anders dan een flesch ASKER PAO-EXPELLER het eenigste middel dat dadelijk helpt. Een middel zonder weerga by' Zenuwpijnen, Verstuikingen en Verlammingen, Brandwonden, Kneuzingen, Steken van Muggen en Muskieten. Verkrijgbaar in flesschen a 55,80 en 130 cents bij H.H. Apothekers en Drogisten. Weigert beslist Pain-Expeller in Duitsche verpakking! F. Ad. RICHTER Co. ROTTERDAM. Te Middelhamis by A. TEEPE, te Sommels- dijk bij DIJKEMA DOORNBOS, te Dirkslocud bij L. W. ZAALTER, te Ooltgensplaat by A.L. HOBBEL, te Ouddorp bij J. KURVINK, Drogist. KOMT en ZIET d« ruime keuie in het Meubelmagazijn van Prima Mahonie- en Noten- Duitsche Stijl- kosten met plintlade en modern beslag. Kurkdroogs Eiken Kabinetten vanaf f 48, dito geschilderde Kabinetten, Kasten en Tafels, in verschillende grootten en prijzen, Fransche, Duitsche en Weener Riet- en Stroomatstoelen, Salon- en Schuiftafels. Kussenstoelen met leerdoek en tryp naar keuze. Fauteuils en Vouwstoelen, VoKaires van f 7,50. Prins Hendrikstoel, zeldzaam gemakkelijk. Groote voorraad Spiegels, Schilderijen en Huiszegens. Verder alles wat tot een complete Meubelzaak behoord. Te^veel om op te noemen. Levering franco a contant. Vaste prijzen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2