Officieel if Nieuws- en A d vertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het laatste geluk. I lde Jaargang. Woensdag 8 November 1911. No. 51 Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij De pomp op de Openbare School. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Critg-s/ve cler te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. De clericale meerderheid in Sommige gemeeenteraden op ons eiland is aan het ,,hervormen"(?) van deschoolgeldregelin- gen voor de Openbare School, Het spei ietje wordt gespeeld onder een schijnbaar heel mooie leuze. Het heet, dat het schoolgeld naar evenredigheid van het inkomen moet worden geheven. Jawel! Dat komt er in de praktijk op neer, dat de druk op den middenstand wordt ver zwaard. Grootte bezitters en menschen met hooge inkomens zijn er in een dorp gewoonlijk maar zeer weinig. Midden standers en kleine burgers zijn er zooveel meer. De zoogenaamde evenredige sehool- geldhefling komt daarom als een nieuwen druk op de schouders van deze belasting betalers. In Sommelsdijk bedroeg tot nu toe het schoolgeld 20 ct per maand en per kind, onvermogenden waren vrij, minvermogenden betaalden halt geld. De nieuwe regeling stelt de volgende eischen Schoolgeld (per jaar) voor Inkomen. Ie kind 2e kind 3e kind en volgende f 400—f 600 f 2,40 f 1,80 fl,20 f 600—f 800 1 3,60 f2,70 f 1,80 f 800—f1200 f 6,00 f4,50 £3,00 f-1200—f1600 f 9,00 f6,75 f4,50 f1600 en meer f 12,00 t 9,00 f'6.00 Beneden f 400 inkomen is men vrij. Van minvermogende worden in deze regeling niet gesproken. Iemand, die dus f 400 verdient, wordt gerekend al voldoende draagkracht te be zitten Wij, die voorstanders zijn van algemeen kosteloos onderwijs, kunnen een dergelijke regeling allerminst toe juichen Er is meer. Reeds van een inkomen van f 600 af, een reuzensom in dezen duren tijd, treedt voor ouders van school gaande kinderen verzwaring van lasten in. Voor inkomen van f800 tot f 1200 wordt zelfs het schoolgeld bijna verdub beld Hoe onbillijk een dergelijke ver zwaring is treedt nog duidelijk aan den dag, als men naast deze schoolgeldrege- iing de aanslagen van den hoofdelijken omslag legt EE Uil, Li E T O JST. NAAR FELIX HOLLAENLER. 6) Ik trof het gelukkig, antwoordde ze, vader was niet thuis en moeder was goed geluimd. Ze heeft aan mijne vriendin geloofd. Ten minste ze deed zoo. Langzaam slenteren we langs de straat. Ze heeft in haar gang iets dat me bekoort. Ze is heel stel lig niet mooi, ten minste niet in den gewonen zin. Maar ze bezit grazie, dit is zeker, en zooveel heb ik wel gezien, er steekt in haar een fijne mengeling van vroolijkheid en rust. We overleggen wat we nu zullen beginnen. We gaan een eindje naast elkaar zonder een woord te spreken. Het doet me goed haar aan mijn zijde te weten. Ze heeft iets rustigs en goeds, als of er in haar nabijheid geen stormen en hartstochten kun nen woeden. Zij moet de stof in zich hebben eene goede gezellin te zijn. Op eens lacht ze luid. U bent wel zeer onderhoudend, zegt ze dat kan onderwijl een gezelligen avond geven. U en ik in gedachten verzonken. Bij elkaar zijn, om elkaar niet te storen. Ik ga op haar schertsende toon in en beweer dat de menschen soms door te veel praten aan de dingen de rechte bekoring ontnemen. Aanslagen in den Inkomen Hoofdelyken omslag. f 600 f 800 f 6.43 800 1200 13.44 1200 1600 28.14 De nieuwe schoolgeldregeling nu legt bij het bezit van 3 schoolgaande kinde- zwaaderen druk op dan de hoofdelijke omslagOok in de dorpen zal men menschen met inkomen van f 600 tot f 1200 nu wel juist niet tot de finanti- eël draagkrachtigen rekenen. Elke ver zwaring van druk beteekent voor hen bezuiniging op andere uitgaven. Spijt alle mooie betoogen over even redige heffing, zien wij in dergelijke regelingen de geheime, (ze zij van al niet uitgesproken) bedoeling de Open bare school een duw te geven. Opdrijving van het schoolgeld, ook voor de middenklasse, werkt er wat ge makkelijker toe mede een ouder, die niet bereid is, de clericale secteschool te hel pen bevolken, er toe te brengen zijn kinderen van de openbare school te ne men. Men zal misschien zeggen, dat de clericale school nog meer schoolgeld vraagt. Jawel, op papier 1 In de praktijk wordt er naar verkiezing de hand mee gelicht, zoogenaamd uit andere fondsen bijgepast, wat aan het volle schoolgeld mankeert, doch het slot is, dat het school geld niet uit den zak van zoo'n ouder komt. De vrijzinnige leden in onze gemeen teraden dienen zich tegen elke opdrij ving van het schoolgeld in welken vorm ook, te verzetten. Dat zij het wachtwoord voor alle vrij zinnigen. Voor het front. Bij de behandeling van de schoolgeld regeling inden Sommelsdijkschen raad, is voor den antirevolutionairen burge meester o. a. gezegd, sprekende over de opbrengst van het schoolgeld „Als wij de lijst van het schoolgeld opmaken, moet het er komen, maal ais wij de lijst aan den Ontvanger gaven van die kinderen, dan deed deze blijkbaar, alsof die lijst niet bestond en dan komt er weinig van terecht, want belasting betalen doet men niet zoo bijzonder graag." Ze ziet me eenigszins ontsteld aan, en een trek van nadenken gaat over haar gelaat. Ik zal heel stil zijn, den heelen avond, zegt ze wat droef ernstig. Op straat worden nu de gaslantaarns onstoken en hun geel licht steekt opdringend af tegen den helderen zomeravondlucht. Zonder het te bemerken zijn we geleidelijk in den dierentuin aangeland en de menschenmenigte ont komen. Waarheen gaan we nu eigenlijk vraag ik haar. Daarheen, waar misschien weinig menschen zijn, waar het stil is, waar men iets aan elkaar heeft. Zij schudt het hoofd. Dat gaat niet, vergunning tot tien uur, daaraan valt niet te tornen of te veranderen. Dan is er maar een ding, wij moesten terug en ergens in de ruimte gaan. Charlottenhof ligt voor ons, en zonder er over te denken, treeden we binnen. We treffen het goed, de tuin is vrijwel leeg, en we nemen aan een tafel, die terzijde staat plaats. De kelner brengt de spijskaart. En wat zal mijn dame gebruiken Zij heeft van middag aan niets behoefte geeft ze met spijt te kennen. Als u raeenen Jmocht, dat ik u iets zal gaan voor zitten eten en als u dat gemoedelijkheid noemt, dan vergist ge u eenigszins. Ze ziet me goedig aan. Maar intusschen brengt de kellner een lichte moezel wijn. Ik schenk de glazen vol, wij stooten aan en drinken op ons welzijn. Weet u hoe men in Zweden drinkt? vraag ik. Neen Teder beft zijn glas omhoog en ziet den ander diep in de oogen. De burgemeester geeft dus de schuld van de mindere opbrengst van het schoolgeld, aan den Gemeenteontvanger. Nu is het heel gemakkelijk in een raadsvergadering een ambtenaar in vage termen le beschuldigen. De burge meester heeft dat natuurlijk van die plaats uit niet gedaan om een politieken tegenstander te treffen, nietwaar Welnu dan dient hij voor het front te komen en nauwkeurig zijn beschuldiging te formuleeren. Dat is de eenige houding die een burgervader mag aannemen Dure tijden. In ons vorig nummer publiceerden wij een paar statistieken omtrent de prijsstijging der levensmiddelen. Wij voe gen er een derde aan toe, dat nog ster ker aantoont, hoezeer de nood zich voor duizenden laat gevoelen. Zij is afkomstig van baron du Tour en vermeldt het vol gende L hectoliter bruine boonen15 Oct, 1908; f9.25; 15 Oct. 1911: f 1700- f 18.00. Per 100 bos wortelen: 15 Oct. 1908: f 1.45—t 2.70; 15 Oct. 1911f 250- f6.10, Per 100 stuks roode kool15 Oct. 1908 f3.50—f6.75; 15 Oct. 1911: f7,00— f 17.90. Per 100 stuks witte kool15 Oct. 1908 f 415 Oct. 1911: f 15.00—f35.50. Per 100 stuks gele kool: 15 Oct. 1908: f 3.00—f 6.00; 15 Oct. 1911: 17,00 f 16.00. Per 100 bos prei: 15 Oct. 1908:1.00 f 1.20; 15 Oct. 1911: f3.00—f3.20. Per ben spinazie: 15 Oct. 1908:f 0.09 f 0.14; 15 Oct. 1911: f0.38—f0.43. Per 50 K.G. uien: 15Oct. 1908 :f 1.95 —f2.25; 15 October 1911: f4.60- f5.10. De lezer ziet, de prijsstijging is inder daad enorm. Voor hen, die in loondienst zijn, kan in loonsverhooging eenige ver goeding voor den zwaarderen druk wor den gevonden. Doch voor alle anderen zal er weinig of niets aan te doen zijn. Het eenige wat de overheid voor hen kan doen, is de aftrek voor levenson derhoud bij de belastingsaanslagen hoo- ger te stellen dan lot dusverre. Het denkbeeld is geopperd den uitvoer van Dan zegt men „Skaal", wat welzijn of gezondheid beteekent, en eer men zijn glas neerzet, kijkt men elkaar weer aan. Dat is heel aardig, laten we op Zweedsche wijze drinken. Skaal 1 skaal U moet me daarbij flink aanzien. Zoo, nu mogen we ons glas weer neerzetten. Ze wordt een beetje rood. Maar na een kleine pauze, zegt ze Hoe gelukkig zijn de menschen, die vreemde lan den bezoeken. Is u nooit op reis geweest vraag ik. Ze ziet me verwonderd aan en schud het hoofd. We zijn eenvoudige menschen, zegt ze, die tevreden zijn, wanneer ze zich er zoo slecht recht door heenslaan. Tot reizen komt het niet. Ik zou dat ook wel kunnen missen, gaat ze voort, als het bij ons thuis niet als in een gevangenis ware. De opzichter is vader, die altijd streng en somber is, een zwartgallige, zooals in de boeken voorkomt. Als hij in de paardentiein zit voorspelt hij je met zekerheid, dat er in de eerste vyf minu ten een paard vallen zal. Hij ziet overal onheil er. staat op zijn waardigheid als huisheer. Weet u, viel ze zich zelve lachend in de rede, men zou kunnen zeggen, hij heeft iets koninklijks, liy wil een beetje voor een majesteit doorgaan. Moeder, de broers zijn een beetje zijn gevangenen. Moeder vindt dat juist zoo hoort. Ze is in al die jaren er aan gewoon geraakt, vaders woorden als een evangelie op te vatten. Vader heeft het gezegd dat is haar laatste woord. Mijn broer, die ingeneur wordt, is heeleroaal in vaders macht, alleen ik staak. In mjj is zooveel tegenstand tegen alle hardheid, men kan, als men zacht is, alles met mij doen als men wil, maar tegen verschillende artikelen naar het buiten land door den wetgever te doen verbieden, zoolang de duurte aanhoudt. Die vraag wordt o.a. ook door baron du Tour ge steld. Het Vrije Ruilverkeer antwoordt op die vraag terecht als volgt „De vragen loopen op bescherming uit. In plaats van de producenten zullen door verbod van uitvoer de consumenten worden beschermd en dat is even goed onrecht als het omgekeerde. Beschermen de rechten beletten te koopen op de laag ste markt, verbod van uitvoer belet te verkoopen tegen den hoogsten prijs. Dat is onbillijk, vooral voor den landbouwer. Nieuw is de klacht, dat de buitenlanders ons beste goed wegkoopen, trouwens niet. Ze werd het eerst gehoord, toen het stoom- vaartverkeer de Engelsche markt voor onze producten opende, maar ten slotte hebben wij aan dit feit den grooten op bloei van onze land- en tuinbouw dank te weten. Stel eens, dat men naar de klacht van 't eerste oogenblik gehoord en den uitvoer belet had Beschermende rechten kunnen op den duur den natio- nalen arbeid niet bevorderen, verbod van uitvoer kan niet blijvend de prijzen drukken. Immers inkrimping der produc tie is het natuurlijk gevolg. Toen in 1854 in België de uitvoer van granen verboden werd, hielden de invoe ren van overzeesche gewesten op. De graanhandel verplaatste zich naar Neder- landsche havens, van waar het noodige naar België werd uitgevoerd. Toen in 1891 een verbod van uitvoer van Zuid- Rusland werd uitgevaardigd, was vóór het verstrijken van den fatalen termijn meer graan uitgevoerd dan onder norma le omstandigheden het geval geweest zou zijn. De muur, waarmede men de invoeren wil bemoeilijken, heeft wonderveel over- eenkomst met den muur, waarmede men den uitvoer wil weren. In beide gevallen moet het land, dat zich beschermen wil, de schade dragen, die uit ieder onrecht voortvloeit. Misschien echter heeft het opnieuw ontwerpen van een oud denkbeeld deze goede zijde, dat in ruime kring hierop de aandacht gevestigd werd, hoe kunst matig ingrijpen door de overheid in het verkeer, schadelijk kan worden ook voor zulke tyraimeri verweer ik mij. Ik klets over dingen die u vervelen. Skaal, meneer de docter! Skaal, juffrouw. Maar docter ben ik niet. Jammer, zegt ze, het klinkt, zoo aardig. Hoe komt het, vraag ik den drrad van het gesprek weer opvattende, dat u, die men van nature zacht toeschijnt, zoo hard over uw vader oordeelt? Zij raakt eenigszins in gepeins. -- Hij heeft eens van mij verlangd, dat ik ver giffenis vragen zou, waar ik in mijn recht was, en daar ik dat niet kon, sloeg hij me. Van dien dag af heb ik zijn karakter met. scherpe blikken gadegeslagen, niet met een bedoeling, maar uit innerlijke neiging. Ik weet niet of ik me duide lijk uitdruk, of u me verstaat. Mijn vader is stellig een zielsgoed man, met oppervlakkig bewustzijn en een gevoel, waarvoor men achting hebben moet.. Ik kijk baar belangstellend aan, baar karakterbe schouwing boeit me, wie had dit meisje zoo veel nadenkendheid toegeschreven. U spreekt, van oppervlakkig rechtsbewustzijn, ik maak daaruit op, dat u een dieper bij hetu mist. Ze kruist de armen en slaat de bruine oogen naar mij op. Ik zou niet te veel zeggen, antwoordt ze terug houdend. Ik zie daarin een gebrek, gaat ze rustig voort., dat. een menech zijn persoonlijkheid in alles en alles wil laten gelden en den aard der and eren geheel onderdiukken wil. Mijn moeder is met. de jaren een willoos schepsel geworden dat.doorgaan de geen oordeel en geen zelfstandige opvatting over menschen en dingen heeft. Bij mij heett. mijn vader schipbreuk geleden en.mijn broeder is een jong ventje dat het zich nog wel eens herinneren zal. Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1