het met alles, het invoerrecht wordtsteeds eenige keeren verhaalt op den verbruiker. Onze suiker wordt in Engeland gegeten voor 13 cent het pond. In ons land wordt 12 cent accyns van een pond geheven. Ir. Nederland kost de suiker 25 cent, Wie betaalt hierbij die rechten De importeur Neen, de gebruiker nietwaar. In Duitschland worden hooge graanrechten geheven, maar 9/10 van het daar gebruikte graan wordt in het land zelve verbouwd, terwijl '/io deel slechts wordt ingevoerd. Toch kost alle graan daareven duur,zoodat de Duitsche schatkist slechts '/io gedeelte van de geheven graanrechten ontvangt, ter wijl 9/l0 deel vloeit in de zakken van de landjonkers. En wie betaalt dat? Alle in gezetenen, maar naar verhouding drukt deze belasting in de eerste plaats de arbeiders, de middenstanders, de lieden met kleine vaste inkomens. Een artikel, dat thans op de markt komt voor f 1. zal straks, wanneer 12 pCt. invoerrechten worden geheven, fl.12 kosten. De buitenlander zal dan wellicht niet meer concurreeren, en buiten blijven. Wat zal dan echter gebeuren.De binnenlandscbefabri- kant laat den prijs van het artikel niet op f 1.maar gaat zoo dicht mogelijk aan de fl.12, om zoo veel mogelyk te ontvangen en toch den buitenlander te keeren. Het gevolg is dan, dat men meer moet betalen. Dit meerdere wordt gebaald uit de zakken der verbruikers, terwijl toch de schatkist zelf er geen cent van ontvangt. De tariefwet beantwoordt in dat geval niet aan de belofte, dat zy ten goede zal komen aan den socialen toestand van het land. En kan de buitenlan der nog wél op onze markt komen, dan wordt door de tariefwet niet de nationale industrie beschermd, en dan beantwoordt zij dus in dat opzicht niet aan het doel. Men zegt, dat men hier niet met zulke hooge rechten wil komen ais in Duitschland. Maar ook daar is men niet hoog begonnen, doch als en dat is zoo'n gevaarlijke zijde van deze wet men eenmaal er mee be gint, wordt het vanzelf erger. Het „wacht u voor den eersten stap" moet hierbij wel degelyk het wachtwoord zyn. Protectie leidt dus tot piijsverhooging maar, zoo beweert de protectionist, ook tot loonsverhooging. Verschillende onderzoeken hebben bewezen dat het niet altyd waar is Om door die prysverhooging het bedrijf der boeren niet te veel te treffen, stelt de minister voor, voermeel niet te belasten. Ligt hierin niet zonneklaar de verklaring, dat door de tariefwet de bedrijfsvoorwaar den word6n verzwaard. En waar dit erkend wordt, mag men daar rekenen op loonsver hooging door den patroon? 10 a 12 pCt. invoerrecht op aardewerk, zal de aardewerkprijzen verhoogen. Die ver- hooging vloeit rechtstreeks in den zak van Pe trus Regout te Maastricht, den fabrikant, die bijna al het in ons land gebruikte aardewerk levert. De schatkist krygt er niets van, en wie betaalt het? Vaak wordt beweerd, dat protectie wer keloosheid .voorkomt. De groote chocoladefabrikant Stollwerk is door de protectie gedwongen Duitschland te verlaten en zich in het vryhandelend Engeland te vestigen; zijn arbeiders bleven werkeloos achter. Protectie is geen arbeidersbelang. Tot driemaal toe is het mislukt het in Engeland in te voeren. De protectie is de oorzaak aat in Duitschland zoo velen zich scharen onder de vaDen der socialisten. De protectie ver mindert de koopkracht van het volk en daardoor de weerkracht. Uit dien hoofde verzetten zich de mannen van de praktijk tegen dit ontwerp. De Nederlandsche industrie is groot ge worden door ons vrijhandelstelsel, en dit wordt thans in de weegschaal gelegd. Is het wonder dat door ons geheeie land een storm opsteekt tegen de doorzetting van dit tarief? In Limburg en Brabant zyn protestmee- tiDgen gehouden tegen de meelrechten, waarvan duur brood het gevolg zal zijn, terwijl de meelfabrikanten 960.000 gulden als een voordeeltje in den zak kunneD steken. Dus de strijd komt niet enkel van vrijzinnige zijde. De heeren Kolkman, Heemskerk, Talma en Vegtel waren tegen meelrechten, toen ze candidaten waren voor de Tweede Kamer. Twee maanden later hadden de drie eersten hun zetel bezet en de wet-Kolkman, die o.a. 40 ct. vraagt op 100 K.G. meel was er. Is dat niet politieke immoraliteit? Een gevaarlijk punt van de tariefwet is ook, dat de landen, welker in voer wü zullen belasten, uit weerwraak ook rechten zullen heffen van onzen invoer bij hen. Amerika zal hooge rechten leggen op onzen invoer van bloembollen, waardoor dezen handel, die ons land groot beeft gemaakt, een ge. voelige slag zal worden toegebracht. En hoe zal het komen met onze boter-, vee-, landbouw- en tuinbouwexport De 9 b, 10 millioen, die de schatkist van deze heffing zal ontvangen, heet noodig te zijn voor sociale maatregelen. Alleen de klompenbelasting vordert reeds 1 pCt. van het arbeidersbudget. Laat de minister eens voorstellen 1 pCt. op het vermogen te heffen, dan steekt een storm van veront waardiging op en het heet dat het nationaal vermogen wordt aangetast. Alles, en alles wordt belast en dat drukt natuurlijk het zwaarst op den arbeider. En waarvoor dienen die millioenen Zy garan deeren dienzelfden arbeider, dat als hy van zijn 14e tot zijn 70ste, dus.56 jaar lang iedere week een dubbeltje premie betaalt, bij van zyn 70ste jaar af iu de laagste loon- klasse 234 centen pensioen in de week zal ontvangen. Het is zoo duidelijk de geschiedenis van Jantje, die levertraan moest innemen, maar het niet kon. Moeder beloofde hem 5 centen in den spaarpot voor iederen lepel en Jantje nam de levertraan. Toen eindelijk de lever traan op was, was de spaarpot vol en toen kocht moeder voor het geld uit dien spaarpot weer levertraan. Het protectionisme druiseht in tegen alle christelijkheid, strijdt met de leer van anderen lief te hebben als ons zelf, en de lasten van anderen te dragen. Het haalt het geld van de plaats waar het niet weg gehaald mrg worden. Het wentelt de lasten af van de schouders van hen, die financieel sterk zijn om delasten te dragen, en brengt ze over op de massa. Er zijn genoeg andere middelen, om het benoodigde geld te krijgen, maar daar wil men niet aan. Spreker eindigde met een krachtige opwekking tot den stryd tegen het Ta riefontwerp-Kolkman, onder luid applaus der aanwezigen. Met een hartelijk woord van dank aan den heer de Jong, voor zijn boeiende en heldere rede, sloot de heer van As de bij eenkomst. Tegen 1 Nov. a.s. is door den heer D. Breen ontslag aangevraagd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. Weder heeft zich alhier een geval van de besmettelijke ziekte febris typhoïdea vertoond en wel bij den 17-jarigen zoon van schipper P. T. aan 't havenhoofd. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het petroleumgloeilicht op den vuurtoren alhier worden vervangen door gaslicht. In verband met den onooglijken toe stand van hst boomgewas in de kom dezer gemeente tengevolge van den storm van 30 September op I Oct. jl. zal het boom gewas gerooid worden en een nieuw plant soen worden aangelegd. Mej. M. Bokhorst alhier, onderwijzeres aan de O. L. School in de buurtschap „Oost- dijk" onder deze gemeente zal zich den 1 Januari a.s. naar Rotterdam begeven, ten einde aldaar als volontaire by 't Openbaar onderwijs werkzaam te zijn. Terwijl J. A. alhier werkzaam was, om herstellingen aan een dak te .verrichten, had hij 't ongeluk, dat een brokstuk hem op het hoofd viel. Daardoor bloedend ver wond, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. In de vaarwaters van het 2e District is een begin gemaakt om de zomerbetonning te vervangen door de winterbetonning. Het schoenerschip „Carl Morks" gela den met gerst, dat op 10 October strandde op de zandbank „Banjaard" in het Brou- wershavensche Zeegat, is thans van de bank afgeslagen en gezonken in het Westgat. Op de Noordzee is heden door het stoomschip Apollo een mast gepasseerd, welke plm. 2 Meter boven water zat. Deze mast is waarschijnlijk verbonden aan een wrak van een verongelukt visschersvaartuig. Verslag van 't verhandelde in de Open bare Raadsvergadering te Goedereede op Vonderdag, 26 October j.l. des namiddags 2,30 ure. Afwezig met kennisgeving de heeren Lodder, Troo3t en Koeteeuw. De notulen der vorige zitting worden na opening der Vergadering gelezen goedge keurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van de volgende ingekomen stukken lo Missive van Heeren Gedeputeerde Staten, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model C tot aanvulling der ge meente begrooting dienst 1911. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2o Missive van den heer Commissaris der Koningin, houdende mededeeling, dat aan de Burgemeester verlof is verleend van 23 September tot f>n met 11 October 1911, Aangenomen voor kennisgeving. 3 Schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, daarbij in afwijking van art. 6 der Verordening, regelende de samenstelling en inrichting dier Commissie, terbenoeming aanbevelende de heer T. de Gidts Wordt besloten, een en ander tot eene volgende zitting aan te houden. 4o Missive van den heer Commissaris der Koningin, daarbij een ter wijziging terug zendend een besluit van de Raad model c op voorstel .van de Voorz. wordt goed gevonden, dit besluit in te trekken en vast te stellen een staat van af- en overschrij ving, waartoe reeds machtiging bij de be grooting is verleend, alsmede over een staat model c tot aanvulling der gemeente- begroooting dienst 1911, welk besluit ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. 5o Missive als boven, daarbij verzoekende tijdige inzending van een nieuwe verordering tot regeling van de heffing van kaaigeld in deze gemeente, aangezien de bestaande verordening is goedgekeurd tot 1 Januari 1912. Wordt overgelegd een concept-besluit tot heffing van kaaigeld, hetwelk éénparig wordt vastgesteld en dienovereenkomstig aan Hee ren Gedeputeerde Staten zal worden inge zonden ter bekoming van de vereischte Koninklijke Goedkeuring. Vervolgens wordt in verband met den jongsten storm éénparig goedgevonden, de alsnog in de gemeentekom staande boomen te verkoopen en vervolgens een nieuw plantsoen aan te leggen. Alsnu wordt de Openbare zitting geschorst en cot geheime vergadering overgegaan ter bespreking van een ingekomen adres aan gaande de Electrische Centrale. Na heropening der openbare zitting wordt goedgevonden, een schrjjven te richten aan den heer Raveneck met de vraag, of de verlichting en opening van de wachtkamer vanwege de R. T. My. moet plaats hebben. Wordt voorlezing gedaan van een verzoek van den heer D. Breen. om aan hem met 1 November a.s. ontslag ais Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente te willen verleenen. Wordt tot eene volgende zitting aangehouden. Wordt voorlezing gedaan van eenemissive der Gezondheids-Commissie te Middelharnis, daarbij toezendende advies tot onbewoon baarverklaring van een zevental woningen in deze gemeente. Na onderlinge besprekingen verklaart zich de raad op grond, dat door de eigenaars zooveel mogelijk aan de geëisehte verbete ringen is gevolg gegeven, en dat de verlangde veranderingen, welke niet zijn aangebracht, h. i. niet van dien aard zyn, dat bedoelde perceelen dientengevolge ongeschikt zyn bevonden ter bewoning, éénparig tegen onbewoonbaarverklaring. Hiervan zal aan de Gezondheids-Commissie te Middelharnis|ken- nis worden gegeven. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangend, sluit de voorzitter deze vergadering. NIEUWE TONGË- De op Zondag jl. gehou den Oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f 120. Door de rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen H. B. alhier wegens mis handeling van zyn buurman A. C. H. wien hij bloedend moet verwond hebben. OUDE TUNGE. Zaterdag geraakte de dienst bode van P. de K. te water; door toege schoten hulp van J. Weeda was ze spoedig op het droge gebracht. Zaterdag zijn alhier gearriveerd de eerste schepen pulp, voor eenige landbouwers bestemd. Vrijdag is de sleepboot door den donker misleid omhoog gevaren. Maandag was zij nog niet vlot gekomen. Oude Tonge gaat vooruit, d. w. z. er zijn hier twee dansclubs opgericht, één van gewone burgerjongens en meisjes, en één van de hoogere Aristocratie. Heeren en Dames beide onder leidiDg van den heer Jakobs uit Rotterdam. De oefeningen wor den gehouden van beide clubs, in 't Hotel Geluk. (Niet van onze gewoone correspondent) De wintervermakelijkhedan zullen alhier geopend worden door den heerE.J. van Dongen. Op 8 November a. s. zal aldaar een Café ebantant-gezelschap optreden. (Niet van onze gewone correspondent) Verslag van het verhandelde ter Openbare vergadering van den Raad van de gemeente den Bommel, op Vrijdag 27 Oct. 1911 des nam. ten 2'/2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer J. Mijs zonder kennisgeving. De voorzitter opent de Verg. met gebed. De notulen der vorige verg. worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld Het proces verbaal van de door B. en W. gedane opneming der boeken en kas van den ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. Gemeentebegrooting 1912. Overgegaan wordt tot behandeling der begrooting. De voorzitter geeft de gevraagde inlichtingen. Naar aanleiding van den nieuwen post op de begrooting in ontvangen uitgaaf in zake pensioneering van den gemeenteveld wachter deelt de voorzitter mede, dat het in zijn voornemen ligt, om den gemeente veldwachter C. Hoevenagel voor te dragen tot eervol ontslag, omdat hij wegens hoogen leeftijd en daarby gekomen lichamelijke ongeschiktheid, niet meer kan belast worden met verschillende wetk dat uitgaat van de secretarie, en niet meer als handhaver der orde kan optreden. In verband hiermede stelt hij den Raad voor, den veldwachter Hoevenagel een pensioen toe te kennen ten bedrage van 300 gld. per jaar waarvan de helft door de provincie zal worden ge restitueerd. Na breedvoerige bespreking wordt bij acclamatie besloten, om Hoe venagel een jaariyks pensioen toe te ken nen, groot 350 gld. en dien overeen komstig den betreffenden begrootingspost vast te stellen. In verband met de verhoo ging van den post in zake schoolgelden brengt de voorzitter in behandeling de herziening van de schoolgeldverordening, waarvan hij een concept den leden heeft doen toekomen. De voorz. deelt mede, dat over 1910 aan schoolgeld slechts ruim f 150 is ontvangen, een bedrag dat voor een gemeente als Den Bommel zeer laag is te achten. De geringe opbrengst schrijft h'y toe aan te lage heffing bij de bestaande verordering, maar vooral aan de gebrekkige uitvoering daarvan. Hij wyst er op, hoe velen door wie thans zeer goed schoolgeld kan betaald worden van de verplichting daartoe verschoond bleven om dat aan de uitvoering der verordering op de invordering nimmer de hand werd gehouden. De treurige toestand der gemeentefinan- tién en vooral de hooge kosten van het onderwijs, die voor rekening der gemeente blijven, hebben hem er toe gebracht, de hand te leggen aan een - nieuwe verordening, waarvan hij de heeren een ontwerp heeft toegezonden. De voorzitter opent de beraad slagingen. De beer Knoop vraagt naar de regeling der schoolgeldheffing by de vorige verorde ning, waarop de Voorzitter eenige informa- tien verstrekt. De heer van Weel geeft toe, dat de handhaving der betrekkelijke voor schriften steeds veel te wenschen heeft over gelaten, waaraan hij toeschrijft, het geringe bedrag van de opbrengst. Hij meent echter dat bij de handhaviDg der heffingsverorde ning en eene meer richtige toepassing van de voorschriften op de uitvoering, veel meer aan schoolgeld zal worden ontvangen. De heer Borgdorff bespreekt den inhoud der bestaande heffingsverordening en wijst op het onbillijke, dat er schuilt in de verhou ding van het verschuldigde schoolgeld door de verschillende ingezetenen. Hij merkt daarbij op, hoe door de hoogstaangeslagenen in den hoofdelyken omslag voor één kind slechts een schoolgeld verschuldigd was van 6 gulden per jaar en toont dan aan, welk een groot bedrag de gemeente in de kosten van het onderwijs aan datzelfde kind moet bijdragen. Hij vindt de handhaving der be staande verordening ongewenscht, en voor zeker in 't nadeel der gemeente. De heer van Wee) vindt echter het thans verschuldigde schoolgeld hoog genoeg, en merkt op, hoe het minvermogenden zwaar zal vallen, om wekelijks een schoolgeld van f 0,125 te betalen. De heer Borgdorff toont nog eens de verhouding aan en constateert, dat deze voor de drie cattegoriën van ingezetenen, n.l. van meergegoeden. minvermogenden en overmogenden staat als 1; '/40. Deze ver houding vindt hij eenvoudig onzinnig, want in de werkelijkheid is de verhouding der maatschappelijke gegoedheid tusschen de ingezetenen onderling zoo geheel anders. De heer van Weel kan dit niet tegenspreken en vraagt daarom, of het niet mogelijk is, in de oude verordening eene nieuwe klasse in te lasschen. De heer Jongeling vraagt of B. en W. eventueel berekend hebben, of bij aanneming der voorgestelde verordening de opbrengst f 350,— zal bedragen, welk bedrag in de begrooting in ontvang is gebracht. Geantwoordt wordt, dat by vaststelling der verordening ongeveer f 350,— aan school geld zal kunnen ontvangen worden. De heer Jongeling merkt op, dar. bij den aanslag voor de meergegoeden ten bedrage van f 1, voor het eerste of eenige kind zeer billijk acht. De heer Knoop sluit zich hierby aan, doch is tegen verhooging van den aanslag voor de minvermogenden. De heer Jongeling zou den aanslag voor het laatste kind ver minderen en de heer Jacobs wil bij voor keur het vierde kind vrijstellen. Wijders worden terzake nog ampele discusiën ge voerd, waarna de voorzitter overgaat tot de behandeling der verordening artikeisge wijze. Vooraf merkt hy op, dat het hem wenschelyk voorkomt, om het bedrag van den aftrek voor levensonderhoud te ver meerderen met f 20,— per kind beneden 16 jaar, en zulks met het oog op de bestaande regeling van den hoofdelijken omslag. In het ontwerp was dit bedrag voorgesteld op f 35,— per kind beneden 15 jaar. De beer Knoop merkt vooralsnog op dat het ontwerp een treffende overeenkomst toont met de nieuwe verordening, zooals die te Sommels- dijk de vorige week werd vastgesteld. De voorzitter stelt den heer Knoop gerust, en zegt, dat door hem in geen geval is reke ning gehouden met de nieuwe regeling in Sommeisdijk, welke hem trouwens bij het ontwerpen geheel onbekend was (Gelach). De veer van Weel durft aanneming der nieuwe verordening niet aanbevelenhij vermoedt dat de gemeente zoo ongeveer in opstand zal komen. In dezen wordt hy echter door alle leden gerustgesteld. De heer Borgdorff deelt mede, hoe de bestaande verordering en vooral hare uitvoering hem reeds zoolang hy raadslid is, gehinderd heeft. Reeds in het eerste zit tingsjaar heeft hij den toenraaligen Burge meester, wijlen den heer Van Weel gevraagd om inzage van de schoolgeldverordening welke hem toegezegd werd. Er is echter nimmer van gekomen, dat hij kennis kon maken met. de verordening, zoodat zijner zijds geene actie tot hare wijziging heeft kunnen uitgaan. Hij kan echter thans als zijne meening uitspreken, dat verandering onvermijdelijk is, en wijst nogmaals op den goeden grond, waarop het nieuwe ontwerp gebouwd is. De heer Van Weel echter wil de bestaande verordening handhaven, en op de invordering toezicht door B. en W zoo- als in het ontwerp der invorderingsverorde ning is voorgesteld. Hierna worden de algemeene beschouwingen gesloten en over gegaan tot artikelsgewijze behandeling. De voorzitter doet voorlezing van de ver ordening en brengt, in behandeling de vast stelling van den hoogsten aanslag. lo. voor aangeslagenen in den hoofdelijken omslag voor f 25 en meer voor één kind of het eerste kind f 1, voor het tweede kind f 0,75 en voor elk kind meer f 0,50 per maand. Op voorstel van den beer Jonge ling wordt na deliberatie bij acclamatie besloten, deze zinsnede te veranderen en aldus vast te stellen: Voor één kind of het eerste kind f 1,— voor het tweede kind f 0,75, voor het derde f 0,40 en voor het vierde f 0,25 per maand. 2o. Voor aangeslagenen van 14 tot 25 gul den voor één kind of het eerste kind f 0,60, voor het tweede kind f 0,40 en voor elk

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6