mode „VOORUIT lanaf f 1,50. Reclame unies f 23,75 TWEEDE BLAD nmelsdijk. Mharnis» No. 50 1 Nov. 1911 PANTALONS SASSEN van Caoutchouc Iministratie kantoor, Oiïicieele Mededeelinsen. WAARSCHUWING. Plaatselijk Nieuws. 1.10, f 1.22 72, 11.42 72, 1.90, 12.50, 12.90, 13.90 pt de fijnste genres. (f 9 90, 1 12.50, 1 15.—, 18 en hooger. kende „PLUV1A" Regenjas, Irandeerd waterdichte stoffen f 15.—, 1 18,-1 20.— en hooger. UBMK alle Binnen- en Buiten en Treemde Banknoten. op Landerijen en Gebouwen- ewestigde Hypotheekbanken, ntie Maatschappij „de Sala- pbouwen en Roerende Goe iige Papieren en Bank- Goederen. tramkosten vrorden VERGOED. Takman worden hersteld. (KERS en BAROMETERS. GRAVBEREN GRATIS. &N STER" Artikelen die niet voldoen, inr rr* niTTO worden zonder lELHAKNlo. echade geruild. "ING-. lette men nauwkeurip ieksmerk, voorstellende in linkerarm m de rech- aaraan een Iddelharnis - Dirkslano DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente MID- DELHARNIS brengen ter openbare kennis, dat op 28 October 1911 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Willem Zaaijer, hotelhouder, wonende te Middelharnis, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgde localiteit van zijn woningde gelagkamer, zich bevindende anes en ten. westen van zijn woonhuis, gelegen op het perceel kadastraal bekend Gemeente Middelbar- nis, Sectie B no. 2918, plaatselijk gemerkt E '21d en gelegen aan den Prinses Julianaweg, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen bij Burgemeester en Wethouders. Middelharnis, 28 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MUS. tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met ver strekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aan komst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Middelharnis, den 1 November 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. MIDDELIIARiMIS. De vorige week bekwam de heer van Heest, conducteur by de R. T. M. een onbeduidend wondje aan zijn hand. Zaterdag begon de hand zoodanig op te zwellen, dat hij geneeskundige hulpmoest inroepen en werd bloedvergiftiging geeon stateerd. Door dat vermoedelijk de wissel niet ten volle was overgehaald liep Zaterdag een locomotief bij het station uit het spoor. Tot bestuurslid der Ambachtsschool werd Maandag herbenoemd de heer U. J. Mys en benoemd in de plaats van den heer v. d. Wiel, die door vertrek naar elders ontslag heeft genomen, de heer P. Rens. Tot eerste onderwyzer aan de Open bare Schooi is benoemd de heer M. E. Pruyssen thans onderwyzer te Kruiningen. Aan eenige landbouwers uit deze ge meente zal van Rijkswege eenig geld worden uitgekeerd voor tegemoetkomen in de schade die zij hebben geleden aan hun vee wegens het mond- en klauwzeer. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen Schip Schipper Besom. Theodora Emmer. Jan v. d. Hoek 2700 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 1900 Paul Kruger H. Langbroek 1900 S0M11ELSDIJK- Woensdag 8 November zal in 't hotel Spee alhier de heer Smeenge, lid van de 2e Kamer, een lezing houden over het Openbaar Onderwijs. De Afdeeling „Sommelsdyk" van de Ver eeniging „Volksonderwijs", op wieruitnoo- diging de heer Smeenge zoo bereidwillig was dadelijk in te gaan, bewyst daardoor alweer, dat ze niet schroomt, in het open baar voor de belangen van de Openbare School op te komen. 'tls nu maar te hoopen, dat er onder de tegenstanders, die zooveel te vertellen heb ben als ze buiten het bereik van „Volkon- derwijs" zijn, eindeiyk eens één gevonden wordt, die van de aangeboden gelegenheid van vry debat gebruik zal maken. Het Openbaar onderwijs verdacht maken of het in het geniep tegenwerken, gaat gemakkelijk genoeg. Welnu, waar het op Sommelsdyk niet aan zulke personen ont breekt, zullen ze op dien avond niet weg kunnen blijven, maar van de aangeboden gelegenheid van vrij debat gebruik moeten maken, om beginsel tegen beginsel te zetten. Wij twijfelen niet, of iedereen zal van dezen avond gebruik maken, daar de toegang voor iedereen vrij is en de leden van de Afdeeling „Sommelsdyk" zullen vrienden en bekenden opwekken, met hen mede te gaan. Te zeggen, dat opkomst dringend ge wenscht is, achten we overbodig, daar en de naam van den geachten spreeker en het onderwerp genoeg beloven, om iedereen aan te sporen aanwezig te zijn. Wij wenschen den heer Smeenge een volle zaal en een debater, dan zal het een succes zijn voor hem en voor de Afdeeling „Som melsdyk" (Niet van onze gewone correspondent) Door Abr. v. Antwerpen werd Dinsdag avond bij hem achter een postduif gevangen met aan de linkerpoot een ringetje waarop stond Z. 10574 1911. Na het goed gevoe derd te hebben werd het beestje de vrijheid gegeven. Naar wjj vernemen, zal op Dinsdag 14 Nov. a. s. des namiddags te 4 uur, in tegen woordigheid van verschillende autoriteiten en belangstellenden, de rijkstand bouw cursus te Sommelsdrijk worden geopend. Het aan tal deelnemers bedraagt 15. De rykstuinbouwcursus zal geopend wor den op Woensdag den 15e Nov. a. s. te Middelharnis, eveneens des namiddags te 4 ure. Het getal deelnemers bedraagt 12. Beide cursussen staan onder leiding van den heer L. Pen, landbouwonderwijzer te Sommelsdyk. Aan den eeretgenoemden cur sus is bovendien als onderwijzer verbonden de heer A. J. van Hemert, rijksveearts te Sommelsdyk en aan den tuinbouwcursus voor groetenteelt, vruchtenteelt enzde heer P. Blanksma te Rotterdam. Heden werden op de markt alhier aan gebracht 350 stuks hoornvee, 20 paarden, 10 manden biggen en eenige vette varkens. Handel levendig. DIUKSLAND- Maandagavond gaf de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" in het Koor der Ned. Herv. Kerk haar aange kondigde uitvoering. De opkomst was schit terend. De directeur de heer W. D. Kaat, opende de vergadering met een kort woord, waarby hy het publiek een hartelijk welkom toeriep en dankte voor zulk een groote op komst op den laatsten avond dat hij in Dirksland was. Hy verzocht met hem mede te zingen psalm 43 vers 3. Na afloop hiervan werden de nummers van 't programma ten gehoore gebracht. De heer Kaat had voor zyn vereeniging ook nog de welwillende mede werking weten te verkrijgen van de dames Verbeek (sopraan), v. d. Wijde (alt) en Moojen (orgel). Voor liefhebbers van zang werd dezen avond genoten. De met smaak gekozen nummers werden prachtig uitge voerd en de nuanceering was eenig. Het koor heeft dan ook de eer van haren Direc teur hoog gehouden, het zong uitstekend. Wat was dat „Toekomst" mooi, met de eenig uitgevoerde voor- en tusschenspelen en de zoo juiste begeleiding van Mej. Moojen. Hoe heerlijk klonken die glasheldere hooge toonen van de sopraan en die prachtig afgeronde toonen van de alt in de duo's. Onder een ademlooze stilte werd genoten van „Goeden nacht". De alppaudissementen hebben èn koor èn de dames die hun wel willende medewerking verleenden genoeg getoond, hoe alles in den smaak viel. Vóór het laatste nummer zou worden uitgevoerd trad de voorzitter de heer A. van Overbeek naar voren en sprak den Directeur op waar lijk gevoelvolle wijze ook namens het Be stuur en namens de heele vereeniging toe. Hij dankte hem voer alles wat hij voor de vereeniging had gedaan en overhandigde den scheidenden directeur een prachtige reisnecessaire, in de hoop, dat zoo dikwijls hij dit zag of gebruikte, zou terugdenken aan de aangename uren van samenwerking in deze vereeniging. De heer Kaat aanvaardde het cadeaux met dankbaarheid, doch met vermelding, dat ook even goed zonder dit stoffelijk blijk „Excel sior" hem niet uit het geheugen zou gaan. Voorts dankte de voorzitter hen, die hun gastvrij dak hem hadden aangeboden, toen leden en donateurs, daarna kerkeraad en koster en verder allen die nog op deze plaats aanwezig waren. Zijn afscheidsbede zou hy hun toebidden in het laatste nummer van zyn program. AFSCHEID. 't Is 'tuur van scheiden nu, Vaart vrienden wel. Nooit, nooit vergeten we u, Vaart allen wel. Waarheen uw pad ook ga U volgt er vroeg en spa, Ons hart met heilbêe na, Vaart allen wel. Eén in des Heiland naam Eén door Zijn Geest, Zijn trouw gedenkend saam Bij vroolijk feest, Is 'tons den Heer nabij Door Zijn genade vrij, In hope op weerziens blij Hier goed geweest. Keert vrienden huiswaarts nu, Vaart allen wel. Nooit, nooit vergeten we u Vaart allen wel. Gods trouw der liefdeband, Is ons van weerzien pand In 't Hemelsch vaderland Vaart allen wel. En hiermede was 't program afgeloopen. 'tKon niet anders of de vergadering moest den heer Kaat bedanken voor al hetgenotene op dezen avond; dit werd hem dan ook op zeer passende en waardeerende wijze gedaan namens alle toehoorders door den heer Mr. A. Zaayer. Daarna trad onze Burgemeester de heer Mr. C. Zaayer naar voren en vroeg even het woord. Deze zeide, dat hij zich aansloot bij den vorigen spreker, maar dat hy zich eens bepaald wilde richten tot de vereeniging zelve. Deze wees hy er op dat zy door het vertrek van den heer Kaat een zwaar verlies had geleden, maar hij hoopte, dat allen met den zelfden ijver bezield zou den doorgaan op den ingeslagen weg onder den nieuwen directeur, hopende dan een volgend jaar weer een uitvoering te mogen hooren, waarbij ook de heer Kaat dan aan wezig zal zijn. Zichtbaar aangedaan dankte de Directeur de beide laatste sprekers en ook nogmaals het publiek. Daarna verzocht hij allen mede te zingen psalm 68 vers 10. Staande zong men het met hem mee. Toen werd het hem te machtig. Hij verwijderde zich Ieder was bewogen. Het was een succesavoud. UEIIKIIVGEiV. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk en langs de huizen der inge zetenen heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 89, Doordat M. Melissant een hit in de weide wilde vangen, had hij het ongeluk in een sloot terecht te komen, wat hem een nat pak bezorgde. Maakten we de vorige maal melding dat eenige jbngens een bus met ijswafeltjes gevonden had, thans doet zich het raadsel achtige geval voor, dat door Ch. H. twee flinke bussen met die lekkernij is gevonden. Tot nu toe is het onbekend gebleven van wie die bussen kunnen zijn. Op een dier bussen stond op het adres „de Graaff" op een tweede omhulsel, den Haag. De vorige maand opgerichte afdeeling van het Groene Kruis met 14 leden mag zich in een gestadigen vooruitgang van haar ledental verheugen. Op het oogenbiik telt die afdeeling reeds 127 leden. Tegen a.s. Vrijdag des voormiddags te 10 uur is een openbare gemeenteraadsver gadering belegd. Door het Bestuur der Afd Het Groene Kruis alhier is een verzoek tot den Gemeen teraad gericht om hare algemeene leden vergadering te mogen houden in de Openbare school, de bestuursvergaderingen In het Gemeentehuis. Door den heer L v. d. Velde Lz. alhier is verleden week aan den Gelderschen dijk gevonden een snoer roode koralen met een gouden brosje. Verslag van de Vergadering van den Raad der Gemeente Stellendam, op 26 October 1911. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burge' meester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen de missive van Heeren Gede puteerde Staten, waarin wordt medegedeeld, dat aan de Gemeente een buitengewone subsidie is toegekend van 2000, ter tege moetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Een missieve van zyne Excellentie den Commissaris der Koningin inhoudende de mededeeling, dat aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester een vei lof is toegestaan van 23 September tot 11 October. Aangeno men voor kennisgeving. Een missive van Heeren Gedeputeerden, waarby zy niet goedgekeurd terugzenden het raadsbesluit wijziging model C. Op voorstel van den voorzitter wordt goed gevonden dit besluit in te trekken. Een schrijven van den Heer Hoogerheide waarbij deze verzoekt eervol ontslag als havenmeester. Dit ontslag wordt toegestaan tegen 31 October. Naar aanleiding van het vertrek van den Heer Hoogerheide, vraagt de Heer Holleman of er ook pogingen zijn aangewend om den Heer Hoogerheide hier te houden. De Voorzitter antwoordt, dat door het dagelijksch bestuur pogingen daartoe zijn aangewend, doch zonder resultaat. De voor zitter stelt voor den Heer Zoon weder als tijdelijk havenmeester te benoemen. De Heer Keyzer zegt, dat Zoon van het haven mees terschap geen verstand heeft, zoodat hy tegen deze benoeming is. Tot stemming overgaan de, blijkt, dat de Heer Zoon 6 stemmen krijgt als tijdelijk havenmeester. Tegen de Heer Keyzer. Nog ingekomen een schrijven van de be woners van Kavel Elf, waarbij deze den raad verzoeken, het pad loopende vanaf de Schoolachterweg tot Kavel Elf voor de gemeente over te nemen. Dit verzoek wordt niet behandeld, daar het te laat is inge komen. Een schrijven van Dr. R. J. Mulder daarbij verzoekende, dat de Raad een schuur zal doen bouwen in den tuin van adressant. Ook dit verzoek wordt niet behandeld. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van de commissie tot wering van schoolverzuim, houdende mededeeling dat aan de beurt van aftreden zijn de leden P. D. Holleman en F. van der Vlugt. De Voorzitter stelt voor tot stemmenover te gaan, waarop de briefjes worden rond- gegeven. De heer Van Seters merkt op, dat anders altijd gewoonte is, dat B. en W. een voor dracht van 2 personen voor iedere vacature opmaken, waarop de Voorzitter zegt dat de heer Van Seters juist is. De Voorzitter vraagt wie der leden nog iets voor de openbare vergadering heeft. De Heer Holleman wenschte te weten, hoe het gaat met de verdeeling van de be schikbare giond op de peekaai, daar hij had vernomen, dat de heer Goekoop dien grond maar voor het nemen had. Na eenige besprekingen zegt de Voorz. dat hy deze zaak zal onderzoeken. De Heer Keyzer vraagt, of het niet moge lijk is, het haven reglement zoo te wijzigen dat bestaande misstanden worden wegge nomen. De Voorzitter vraagt of de heer Keijzer niet zelf met een voorstel kan komen op een volgende vergadering. De heer Keyzer zegt geen haven regle ment te bezitten, zoodat hy den inhoud diarvan niet kent. We! kent hij eenige leemten, die verandering behoeven. Hij zou dan bovendien wenschen, dat aan het reglement streng de hand werd gehou den. Hij kan dus met een voorstel niet komen. De heer Van Seters vraagt, of niet ieder lid van den Raad zoo'n reglement kan krij gen, om eens kennis te nemen van den inhoud. De Voorzitter zal zorg dragen dat ieder lid een uittreksel krijgt en de wijziging zal dan op een volgende vergadering behandeld worden. Niets meer te behandelen zijnde in de openbare vergadering, wordt deze gesloten en gaat men over in geheime zitting. GOEUEUEEDE. Zaterdag jl. trad in de zaal van den heer Kaashoek, de heer W de Jong van 's Gravenhage op met het onderwerp de gevolgen der Tariefwet-Kolkman. De vergadering werd gepresideerd door den heer Van As, den voorzitter der Centrale Kies- vereeniging. „Het Vrije Ruilverkeer", namens welke vereeniging ik hier optreedt, is geen poli tieke vereeniging", aldus ving de hr. De Jong zijn rede aan. Zij vraagt daar geenszins naar,maarvryhandelaren van alle gezindten en politieke ovetuigingen zyn haar welkom. Zij vraagt enkel en alleen, of het vrijhan delstelsel, dat Nederland groot heeft gemaakt, moet worden verlaten, en of de weg, dien de heer Kolkman met zyn Tariefwet wil bewandelen, voor Nederland de goede weg is. Haar doel is de handhaving der economische beginselen, die ten grondslag liggen aan het bestaande Nederlandsche tarief van invoerrechten. Overtuigde Katholiekeü en Antirevolutionairen ijveren in deze vereeni ging tegen deplannen van minister Kolkman. Om een voorbeeld te noemende hr. Görris, de bekende Roomsch-Katholieke voorstan der van vrijhandel, heeft het. zoo duidelijk gezegd, dat vrijhandel niets uitstaande heeft met onze godsdienstige overtuiging en onze zedelijkheidsbegrippen. Spreker constateerde, dat het op deze vergadering was, als overalde protecti- onisten, de voorstanders van de beschermen de rechten, zyn niet aanwezig en de reden er van is, dat zy geen enkel steekhoudend argument tegenover de onze kunnen zetten. Zy zeggen dan, dat wy ons op het buitenland beroepen, op Duitschland en Frankrijk, de bij uitstek protectionistische landen, en dat is toch geen wonder, dat wij daar eens gaan kijken. Maar ook in onze eigen geschiedenis had minister Kolkman wel kunnen kijken. Hij zou gevonden hebben een regeerings- verklaring van 1821, waarin hetzelfde wordt beweerd wat wy thans nog aanvoeren tegen het heffen van hooge rechten. Men beweert, dat het protectionisme een middel is om de industrie te bevorderen. Maar het protectionisme kan nooit zijn een blijvend middel om de industrie'op de been te houden, 't Is een gunst, die, wanneer men ze aan het eene bedrijf geeft, door het andere zal worden gevraagd. Het heeft in 't verleden ons vaderland niet groot gemaakt. In 1862 is een begin gemaakt met de afschafflng der differenlieele rechten, waarby was bepaald dat vreemde natiën op de Indische markt meer invoerrechten moesten betalen dan wij, en 't waren de textiel fabrikanten in Twente, die in 't belang hunner industrie aan drongen op de af schafflng van die rechten, omdat zy het gevoelden, dat door die middelen de energie werd gedood. Men is sedert dien tijd doorgegaan met afschafflng en in 1877 werd de grondslag gelegd voor ons tegenwoordig tarief. En al is die heffing niet hoog meer ge middeld 5 pCt. wij vinden dit nog niet het ideaal. Wij wenschen, dat geen enkele invoer meer belast wordt; dat zou ons ten bate komen. Thans wil men echter van regeeringswege dien invoer nog aanmerke lijk meer belasten, en over 't algemeen heeft het volk weinig inzicht in die tariefwet-, weinig besef er van, welke gevolgen die verhooging van invoerrechten zal hebben. Daarom is het noodig met eenvoudige voor beelden dit toe te lichten. Nemen we een dagelijksch artikel Wanneer e6n grossier in band voor f 300 van dat artikel koopt, zal hij thans 5 pCt. invoerrechten, dus f 15. - invoerrechten betalen. Wie betaald nu echter die f 15. Minister Kolkman zegt, dat bij invoering van de nieuwe tariefwet, de importeur (de invoerder) een deel der invoerrechten voor zyn rekening zal nemen, dus met dat doel zijn winst zal verkleinen. Dat is beslist niet waar I Van verschillende fabrikanten en impor teurs is at bekend, dat zy op de koopbrieven hebben gedrukt, dat, als de tariefwet tot stand is gekomen, de verkoopprijzen zullen worden verhoogd met de geheven rechten. Dus ook dat bewijst dat niet de importeur die rechten draagt. De protectionistische Kamerleden hebben dit ook erkend. Dus ook de importeur van die band zal den prys verhoogon. En als hij nu berekent, dat door die verhooging het stukje band '/icentb.v. duurder wordt, dan berekend hy, nood ge dwongen, 7i cent op zijn minst/Band dat dus feitelijk 4i/i ct. zou kosten, wordt nu betaald met 5 ct. En al lykt dat nu niet veel, men gelieve te bedenken, dat dit is een verhooging van 11 pCt, terwijl toch de schatkist slecht 5 pCt. krijgt. En zoo gaat

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5