„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 49 25 Oct. 1911 Oliicieele Mededeeliiigen. Plaatselijk Nieuws. Schietproeven van het werk aan het Y voor Diemerdaiu. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 2 en zoo noodig ook op 3 en 4 November a.s. schietproeven met mitrailleurs gehouden worden op het Werk aan het Y voor Diemerdam. Hierbij wordt onveilig gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord tot Oost tot op 5000 M. van de Kustbattery aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de batterij een roode vlag waaien, die 2 uur vóór het begin der schietproef halfstok en gedurende het vuren geheel vóórgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de Westbatterij bij Muiden en van het Werk aan het Y op het Vuurtoreneiland. (Zie Ned. Krt. No. 212). Middelharnis, den 24 October 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. De schouw van de polders „De Oost- en West platen Flakkee" zal inplaats van op DONDERDAG 26 October 1911 gehouden worden op DONDERDAG 23 November 1911 nru. 2 ure. Namens het Bestuur, De Secretaris, J. M. VAN PAASSCHEN. MIDDELUAUNIS. Zaterdag had de Tim- mermansleerling M. Langbroek het ongeluk zich met een beitel in zijn hand testeken. De voor de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogst-collecte heeft 207 gulden opgebracht. In het huis plaatselijk gemerkt G 45 komt bij een kind Diphtheritis voor. Maandag geraakte een span paarden van den heer v. d. Koogh terwijl zij voor de ploeg stonden, verward door elkander. Een paard kwam daarbij zoodanig in de schaar te vallen, dat het buiten dienst ge steld moest worden. Voetbalwedstrijd op Zaterdag 21 Oct. 1911. Ongeveer half twee, werden de aanwezi ge Voetballers en gymnasten verwelkomt door den heer Hössen, die daarna het woord gaf aan Burgemeester U. J. Mijs, die deze wedstrijd zou openen. De Burgemeester heette allen welkom, en zeide o. a. zich te verheugen in de vooruitgang, en het meer en meer beoefenen van sport en lichamelijke ontwikkeling. Tijden veranderen, ook spelen veranderen, vroeger(in Burgemeestersjeugd) vermaakte men zich met vliegeren, tollen, knikkeren, enz. toen kregen wij een tyd, waarin men het spelen scheen verleerd, al de vrije tijd werd niet anders besteed, dan met uitvoeren van kattekwaad, menschen en dieren plagen en andermans goed be schadigen, gelukkig scheen ook deze tijd zoo goed als voorbij en zag men tegenwoordig weer meer het echte spel. Hij moedigde hierna de jongelui aan, en kon niet allen de overwinning toe wenschen, dit gaat niet bij dit spel, doch ieder doe zijn best. Hierna opende de Burgemeester deze wedstrijd. Na een driemaal hoera, der aanwezige spelers gooide de Heer Mijs de bal uit en begon het spel. Na een uur hardnekkig spelen won Voorwaarts van Olympia met 10. Nu volgde een pauze van een half uur in welke tijd de spelers eenige ververschin- gen werden aangeboden, en kregen wij door eenige leden van Sparta een paar aar dige oefeningen op de brug te zien. Daarna begon de strijd tusschen Voor waarts en Allen Weerbaar uit Dirksland. De strijd eindigde met de overwinning van Voorwaarts met 31. Mocht Allen Weerbaar het ook al moeten verliezen, haar samenspel was mooier dan van de twee andere elftallen. Na afloop werden allen om den heer Hössen vereenigd en werden de medailles onder een toepas selijk en aanmoedigend woord uitgereikt. Voorwaarts had de zilveren medaille ge wonnen, verder kreeg iedere vereeniging een bronzen herinneringsmedaille. De op gekomen gymnastiekvereenigingen kregen ook de herinneringsmedaille, daar het be stuur oordeelde, dat buiten hun schuld de wedstrijd in het hoogspringen niet door was gegaan. Na allereerst Burgemeester Mys be dankt te hebben, werden ook de heeren J. Knöps voor het bereidwillig en gratis af staan van het terrein en de heerKoenraad uit Dirksland voor zijn belangeloos optreden als scheidsrechter dank gezegd en hierna sioot de heer Hössen deze wedstryd onder dankzegging aan de opgekomen vereenigin- gen. Jammer dat er voor het aanvangen der wedstrijden een ernstig ongeluk gebeurde. De Boer, lid der gymnastiekvereeniging van de Ambachtsschool ging aan het hoog springen voordat de oefeningen nog begon nen waren, hij kwam echter zoo ongelukkig terecht, dat hy zyn been brak. Dr. de Vries Reilingh legde op het terrein een voorloopig verband, waarna hy per braneard naar het Prov. Ger. Weeshuis werd vervoerd, ditonge- val was de reden waarom de wedstryd in het hoogspringen niet doorging. Te IJmuiden zyn binnengekomen de vol gende vischsloepen Schip Schipper Besom. Paul Kruger H. Langbroek 1700 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 2030 Johanna Hendrika H. Jordaan 1330 Wilhelmina L. Koster Jr. 1610 Middelharnis J. de Korte 1575 Plotseling is de drukke uitvoerhandel van Friesche aardappelen naar Duitschland op gehouden. De commissionairs hebben Zater dag order gekregen, niet meer te koopen. SOMMELSDIJK- Ouders, die hunne kinde ren nog op de kinderzangvereeniging-, onder leiding van den heer P. de Mooy wenschen geplaatst te zien, kunnen hunne kinderen Maandagavond 30 October n.m. 6 uur, zen der naar een der lokalen van de openbare jongensschool te Middelharnis, alwaar de lessen gegeven worden. Dat velen van de gelegenheid zullen gebruik maken, hopen we. Vrijdag jl. is aan den heer J. Dame, rijksveldwachter, brigadier titulair, de zil veren medaille voor 25-jarigen trouwen en eerlijken dienst uitgereikt. By die gelegen heid werd hem -door zijne Collega's van dit Eiland een prachtige vulpenhouder aan geboden. Een beschonken man, welke Zondag door den kastelein uit de herberg werd ge zet, verwondde zyn hand zoodanig tusschen de deur, dat hy zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Eenig beddegoed, hetgeen met een diphterituslydei in aanraking is geweest, is onder toezicht der politie verbrand. Door den Kantonrechter alhier, is tegen J. H. Inspecteur eener veeverzekering- maatschappij te Strjjen, f25 boete of 5 dagen hechtenis geeischt, wegens het ver voeren van een rund van het gors, tijdens het heerschen van het mond-en klauwzeer aldaar. Op verzoek van eenige belanghebben den, om de brieven, in plaats van driemaal, viermaal daags besteld te krijgen, is gun stig beschikt. Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Woensdag 18 October 's namiddags 7 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris, voorgelezen, waarna deze goedgekeurd en vastgesteld worden. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling en lezing van de ingekomen stukken. 1. Een drietal stukken van H. H. Gedepu teerde staten. 2. Een verzoekschrift van H. A. v. d. Meer, klerk ter secretarie en ambtenaar van den burgelijkenstand, om hem gedurende den tyd van het vervullen van zijn dienstplicht, de helft van zijn salaris uit te keeren. Wordt na eenige besprekingen tusschen den voor zitter en den Heer de Graaff zonder hoof delijke stemming aangenomen. 3. Een verzoekschrift van den Heer Roetman om eervol ontslag als onderwijzer, daar hy als zoodanig is benoemd te Cappelle a. d. IJsel. Wordt besloten den heer Roetman eervol ontslag te geven. 4. Een verzoekschrift van de Nederl, Vereeniging tegen de protistutie. Wordtvoor kennisgeving aangenomen. 5.Verzoek van L. Dronkers ontheffing H. O. 6. Idem van A. A. zoon. 7. Idem van K. den Baars in de aanslag van haar vader. Wordt besloten de gevraagde ontheffingen te verleenen. 8. Begrooting Burgelijk Armbestuur. Goed gekeurd. 9. Begrootiug gasfabriek. De heer de Graaff vraagt aangaande deze begrooting enkele inlichtingen, welke ter zyner genoegen door den Voorzitter worden verstrekt. Daarna wordt ook deze begrooting goedgekeurd. 10. Verzoekschrift van den heer M. de Haas om een perceel tuingrond van de gemeente in erfpacht te verkrijgen, tot het bouwen van een steenen wagenhuis. Wordt na eenige discusie in principe besloten den heer de Haas bedoeld perceel af te staan, tegen een jaarlijksche huurprijs van 71/2 cent per M. Daarna komt aan de orde oproeping van twee onderwijzeressen n.l. een wegens het uitbreiden der school en een wegens vertrek van den heer Roetman. Het aantal onder wijzeressen moet volgens de wet vermeer derd worden. Komt in behandeling verordening op het heffen van schoolgeld. Burgemeester en Weth. achten de tegenwoordige verordening onbillijk, en vinden het wenschelijk dat een verordening in het leven worde geroepen gebasseerd op die van den Hoofdelijken Om slag. De volgende regeling is daartoe samen gesteld: De eerste klasse en wat daar onder valt is vrij en vervolgens wordt naar het in komen der ouders het volgende betaald: Inkomen: 400 600gld. Ie kind f2,40, 2e kind f 1,80, 3e kind en volgende f 1,20 per jaar. 600 800 gld. Ie kind f3,60, 2e kind f2,70, 3e kind en volgende f 1,80 per jaar. 8001200 gld. Ie kind f6, 2e kind f4,50, 3e kind en volgende f 3,per jaar. 1200-1600gld. Ie kind f 12,-,2e kind f9,-, 3e kind en volgende f6,— per jaar. Voor de vakken H tot T: 400—800 gld. f 4,50 per jaar en per kind. 8001200 gld. f 6,— per jaar en per kind. 1200gld. en meer f9,— per jaar en per kind. Door deze nieuwe regeling zal per jaar aan schoolgeld worden geheven f 587,—terwijl dit bedrag van de nu loopende regeling f 513,bedraagt. Ov6r dit onderwerp worden ruime dis- cusie's gevoerd, De heer De Graaff'vindt het een zeer gewichtige zaak en wenschte daar om dat het voorstel tot een volgende ver gadering wordt aangehouden. De voorzitter vindt dit niet gewerischt omdat, wil men 1 Januari klaar zijn, haast moet gemaakt worden. Het voorstel aanhouding wordtin stemming gebracht en met 7 tegen 4 stem men verworpen. Daarna wordt het voorstel van Burgem. en Weth. tot het instellen van een nieuwe verordening op het heffen van schoolgeld in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Hierna komt aan de orde 't bespreken van een adres van de afdeeling Middelharnis e. a. voor de Nederl. bond van Onderw. behelzende vèrhooging van het aanvang- salaris voor onderwijzers. Burgemeester en Wethouders stellen voor hiero.p afwijzend te beschikken, wat met een enkele opmer king van den heer v. Dorsser wordt goed gevonden. Eindelijk komt de Gemeentebegrooting. De Voorzitter leest de verschillende posten voor. By enkele achten de leden het noodig inlichtingen te vragen. Zoo acht de heer Mijs het noodig, bij het aflezen van een post van 10 gld. voor het onderhoud van het „ziekenhuis" te vragen of 'de toestand zooals die nu is zal blijven voortbestaan. Hierover volgen nog eenige besprekingen die tot resultaat hebben dat men in de toe komst de noodige stappen zal doen een ander gebouw te krijgen waar in tyden van besmettelijke ziekten de lijders kunnen worden ondergebracht. Hierop volgen eenige opmerkingen, mede naar aanleiding van een post op de begroo- tingsly'st, over plantsoenen en wandelwegen. De heer Mijs vindt dat de hoornen op de Voorstraat niet erg tieren en vraagt of deze ook daaronder behooren. De Voorzit ter antwoordt dat door den leverancier van de boomen garantie is gegeven, zoodat de gemeente hierby' geen schade lijdt. De Voor zitter deelt tevens mede dat Burgemeester en Wethouders het raadzaam achten enkele boomen op het kerkhof te rooien. De heer Doornbos zegt dat enkele boomen achter de huizen aan de Dubbele Ring gevaar ople veren voor de gebouwen. Na nog enkele besprekingen gehouden te hebben over een huis in huur by de gemeente, enz. wordt de Gemeentebegrooting goedgekeurd. De Voorzitter deelt nu mede dat Burg en Weth. voorstellen den Rijksveldwachter van Es en den Brigadier Boekhoudt een gra tificatie toe te kennen voor aan de Gemeente bewezen diensten, tydens de ziekte van den gemeente-veldwachter Frederiks, van res pectievelijk 20 en 10 gulden. Wordt goed gevonden. Op de gebruikelijke rondvraag of nog iemand iets in 't belang van de Gemeente te zeggen heeft vraagt de heer M. Joppe hoe het staat met de nieuwe northon-pomp. De Voorzitter antwoordt dat deze voldoende water geeft maar dat dit water nog niet voldoende zuiver is van zand. De heer de Graaff vraagt wanneer het nieuwe school lokaal betrokken kan worden. De voorzitter antwoordt dat volgens het bestek op 1 No vember dit gereed moest zijn, maar dat onder goedkeuring van Ged. Staten een maand uitstel is verleend. De heer Gideon wenschte gaarne te zien dat de lantaren aan het huis van den heer Buth verplaatst wordt. De Voorzitter acht dit niet gewenscht daar deze lantaren is geplaatst met het oog op verlichting van den Molenweg. Hij vindt het beter, zoo noodig een nieuwe lantaren te plaatsen. Hier zal een onderzoek naar ingesteld worden. De Voorzitter sluit hiermede de openbare vergadering, welke in geheime zitting over gaat. DIRKSLAND- Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat de Oogst collecte in de Geref. Kerk te Dirksland ƒ909,87 heeft opgebracht. (Niet van onzen gewonen Correspondent). De vorige week kwam een jongen van J. K. onder een peenwagen, waardoor hy nu verhinderd is zyn werkzaamheden te verrichten en Zaterdag kwam een dochtertje van P. P. tusschen de paarden, die voor een peenwagen stonden. Haar mandje met bood schappen bleef voor aan den boom hangen. Hoe het meisje het er zoo goed heeft afgebracht, ze liep eenige schrammen op, is voor een ieder een raadsel. De voerman, die voor een wagen moest uitwyken en aan dén anderen kant eenige spelende kinderen wilde misgaan, reed stapvoets en had aan het ongeluk niet de minste schuld. Gisteren had een der peendragers bet ongeluk in het ruim van het schip te vallen. DEKKINGEN. jl. Zaterdag is van den land bouwer D. W. alhier een zijner beste werk paarden gestorven. Verleden week arriveerden alhier een tweetal Franschen, die een reis om de wereld te voet moesten afleggen in 6 jaren. Ze waren jaar onderweg. Den vol genden dag vertrokken ze naar Bruinisse. Een meevallertje. jl. Dinsdagmiddag waren enkele jongens aan 't knikkeren. De knikker van een hunner geraakte den dyk af, waardoor de jongen die ging zoeken. Tot zyn groote vreugde vond hy een bus met yswafeltjes in het gras liggen. Geen wonder dat de jongens zich daaraan te goed deden en zich van die wafeltjes voorzagen. Hoe of de bus daar gekomen isen van wie,is totheden onbekend. STELLENDAM. De garnalenhandel blijft nog steeds slap, zoo zelfs, dat in een der pellerijen alle visschers op twee na gedaan hebben gekregen. Deze gaan nu peen varen. De handel in gezouten garnalen is ook van geen beteekenis. De pryzen zijn nog steeds zeer laag. Voor het herhalingsonderwys hebben zich aangemeld 4 jongens en 6 meisjes. Niet te veel dus. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Raad uitgeschreven tegen Donderdag 26 October a.s. des avonds 6 uur. Sollicitanten, opgeroepen naar de be trekking van nachtwaker. Stukken op zegel. Eén der sollicitanten levert zyn sollicitatie in, geschreven op een velletje postpapier, dat is vastgeplakt op het merk van een zegeltje van f Q,225. By de inlevering zegt de ambtenaar tegen den sollicitant„Maar uw stukken zyn niet op zegel geschreven." „Ja wel zeker", antwoordt de sollicitant. „Is dat dan geen zegel „Ja, maar gy hebt geschreven op een vel postpapier en niet op het zegel, dat mag niet, het moet op het zegel geschreven worden." Sollicitant„Hoe zou dat nu kunnen, zoo'n heeleboel schrift op dit kleine rondje. (Bedoeld werd het merk in het zegel). „Dat is onmogelijk". De ambtenaar wist den sollicitant einde lijk te beduiden wat met op zegel schrijven bedoeld werd en nu kwam de zaak in orde. Dinsdagavond hield de Afdeeling Stel lendam van de vereeniging het Groene Kruis haar jaarvergadering in de O. L. School. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat aan contributie was ontvangen f 89. Saldo vorig jaar bedroeg f 59,385. Zoodat in kas was f 98,385. De uitgaven bedroegen f46.20. Aldus batig slot van f52,185. Werd besloten geen afgevaardigde naar de Alge- meene Verg. te zenden. Zaterdagmorgen ontstond brand bij W. G. alhier, naar men zegt, doordat een pan met spek, die de vrouw op de kachel had gezet, vuur vatte. De vrouw was na het opzetten van de pan naar een buurvrouw gegaan. Voorbijgangers zagen den branden wilden binnen gaan om te blussehen. De voordeur was echter op slot en door de achterdeur kon men niet meer, zoodat men genoodzaakt was de voordeur in te trappen. Onderwijl werd de vrouw gehaald. Met vereende krachten wist men den brand te blussehen, maar niet dan nadat er vry veel was verbrand. GOEDEREEÜË- Tengevolge van het on stuimige weder zijn in de basaltglooiing aan den Zuiddyk onder deze gemeente op som mige plaatsen verzakkingen ontstaan. De buitenbetonning in het Goereesche Zeegat, die na den storm van 30 September op 1 October j.l. onbetrouwbaar was, is thans weder uitgelegd als vroeger. Mej. M. Bokhorst, onderwijzeres aan de O L. School in de buurtschap Oostdyk onder deze gemeente, heeft tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aangevraagd. Ondanks de hooge marktwaarde dei- uien men besteedt f 4,75 de 60 Kilo is de handel in dit gewas in den laatsten tijd niet vlug. Groote hoeveelheden worden onder stroo gebracht in afwachting op nog hoogere pryzen. Tengevolge van de lage prijzen, welke in den laatsten tijd voor de garnalen be steed worden, ligt deze visscherij alhier a. h. w. geheel stil en worden de vaartuigen gebezigd voor het suikerbietenvervoer. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. van Eyk, heeft aan de Oudheidskamer te Ouddorp ten geschenke gegeven een steenen kannetje en een koperen schoteltje, dagteekenende uit den Romeinschen tijd. Door enkele blazerschuiten zijn bij den burgemeester-strandvonder alhier aange bracht een 30 tal baddings, alle gevisebtin de Noordzee. Vanwege het personeel der Ryksveld- wacht op dit eiland, is den heer A. Dame, brigadier-titulair te Sommelsdijk, heden wegens 25-jarigen trouwen dienst by de Riiksveldwacht, een prachtige vulpen ver eerd. Volgens mededeeling van den Water staat werd in de maand September j.l. in het Berengat beoosten het Zeegat van Goeree als minste diepte gevonden 2,70 Meter. In de afgeloopen week waren de uit komsten der zeevisscheryvloot alhier over het geheel zéér bevredigend. Bij ruime vangst was ook de marktwaarde der visch goed te noemen. De besommingen per vaartuig wisselden af van f40.tot f140. In deze streek is desuikerbietenoogst in vollen gang, hetgeen aan vele handen werk verschaft. Naar wy vernemen, wisselt de opbrengst van 17000 tot 24000 Kilo per

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5