Joh. van den Tol, Oude Tonge DIJKEMA DOORNBOS. Binnenland. A D V E It T ENTIË N. anders te spraken, en lieet't dat vervoer Woensdag-ochtends voor Rijksreke ning plaats gehad, zooals dit verlangd was.jTe Utrecht werd de brancard door mijn zooti opgewacht en de patiënt in het militair-hospitaal opgenomen het onderzoek daar ter plaatse wees direct uit,dat de diagnose door mijn zoon (een dus nog niet afgestudeerd arts) geheel juist was, in tegenstelling met die dei- beide artsen uit het kamp." Op 23 September is de patiënt over leden. Verder deelt de heer van derBreggen mee, op zijn telegram van Dinsdag ochtend 19 September eerst Vrijdag 22 September antwoord te hebben ont vangen, in welk officieel antwoord, ge- teekend door den kolonel-commandant van het 10e reg. infanterie, o. m. werd meegedeeld, dat de patiënt naar het militair-hospitaal te Amersfoort was gedirigeerd." Wij hebben dit stuk met opzet uitvoe rig weergegeven, omdat het een der vele gevallen omschrijft (men denke maar aan het gebeurde met den soldaat Albers) die u aantoonen, hoe niet de volks-, doch de legergeest de oorzaak is van de gerecht vaardigde antipathie die tegen ons mili tairisme bestaat. Hoe meer die antipathie tot uiting komt, hoe eer het er toe komen zal, dat een volksleger, dat medevoelt met de gansche natie de plaats in zal nemen van het verouderde en reactionaire leger- instituut. En juist daarom is het onze vaste overtuiging, dat geen enkel vrijzinnige zijn stem mag geven aan het ontwerp- Colijn, dat den bestaanden toestand be stendigt, de lasten verzwaart en nieuwe millioenen zal werpen in den bodem- loozen put van het huidig militairisme. Oe nadeelen der protectie. Protectie, wij zetten het reeds zoo vaak uiteen is de schandelijkste roof tocht op de zakken der kleine luyden. Zij legt de lasten op de schouders der massa en houdt met de financiëele draag kracht van den betaler gansch geen rekening. Zij is niets anders dan de bevoordeeling van enkelen ten koste van alle anderen, die de lasten moeten be talen. Doch niet alleen, dat protectie groote stoffelijke nadeelen voor de ver bruikers met zich brengt, zij leid boven dien .tot omkooperij en politiek bederf. Wanneer hooge invoerrechten aan een bedrijf zijn toegestaan, komt dadelijk de belanghebbende in een onbeschermde industrie dezelfde gunst vragen. Om die deelachtig te worden, wordt geen middel te gemeen gevonden. Het eigen belang der fabrikanten gaat spreken op de baatzuchtigste wijze en bekommert zich niet om de belangen van het volk. Het Vrije Ruilverkeer publiceert in zijn belangwekkend geschrift„Bescher ming en Politieke Zeden" sprekende feiten. Men heeft uitgerekend, dat in 1896 bij de campagne voor de presidentverkie zingen aan de Republikeinsche partij door fabrikanten en andere belangheb benden een bedrag van 5 millioen dollar is gegeven. Duizenden dollars ontvingen de Republikeinsche verkiezingscommite's uit de kassen der grootfabrikanten om nun candidaten, die voor hooge rechten waren te steunen. Men heeft in Amerika aangedrongen op een wettelijke verplich ting voor de leiders der groote verkie- zingscomite's om de namen openbaar te maken van de contribuanten, voordat de verkiezing plaats bad, opdat het publiek zou weten door wie een hoeveelheid geld was gegeven. Maar een daartoe strekkend voorstel werd verworpen. De groote meer derheid der senaatsleden, is betrokken bij ijzer, steenkool, hout enz., waaraan het tarief bescherming verleent, zij stem men voor protectie van de goederen, bij welker prijs verhooging zij belang hebben? Jarenlang voorzagen hoofdzakelijk de marmergroeven van Vermont in de be hoefte van Amerika aan marmer; de eigenaar van die groeven was lid van den Senaat en stemde voor hooge rech ten op de producten zijner groeve. Op 6 Februari 1903 zond de millioenen- koning John. Rockefeller, welbekend uit de Petroleumtrust het volgend telegram aan 6 leden van den Senaat: „Wij zijn tegen elke wetgeving, die de trust be lemmert. Ons bestuur zal u bezoeken. Die wet moet verworpen worden De zes senaten stemden, zooals de trustkoning het gebood. Dergelijke «taaltjes van politiek bederf en omkoo perij zijn bij tientallen aan te balen uit de geschiedenis van het Amerikaansche protectionisme. In Australië is het al precies hetzelfde. De Pruissische land jonkers die voor hun gevulde zakken het Duitsche V lk brandschatten, zijn al geen haar beter. Overal blijkt, hoe de protectie de bron is voor omkooperij en het onbeschaamste politiek bederf. Als mr. Kolkman op de moreele zijde van bet vraagstuk let, dient hij zijn Tarietontwerp eer vandaag d^n morgen in te trekken Alweer één. Uit nagenoeg alle kringen der bevol king komt het verzet tegen de tarief- verhooging op. Zoo schreven wij onlangs. De vorige week werd tot bespreking der Tariefwet een buitengewone vergadering van den Middenstandsbond te Utrecht gehouden. En ziet, bijna zonder uitzon dering verklaarden de sprekers op de bijeenkomst zich tegen de wet van Kolk man. Men duchtte algemeen van dat ont werp schade voor den middenstand. Met overgroote meerderheid werd een motie aangenomen, waarin wordt betoogd, dat dit ontwerp in strijd is met de belangen van den middenstand, waarom aan de Tweede Kamer wordt verzocht het ont werp te verwerpen. Van de 68 vertegen woordigde organisatie's verklaarden zich 46 voor de motie. De katholieke organi satie's stemden blanco. Wel een bewijs, dat ze niet ingenomen zijn met het tarief- ontwerp! Waren de niet vertegenwoor digde organisatie's aanwezig geweest, dan zou het overgroote deel zich ongetwijfeld ook tegen het ontwerp hebben verklaard. Het zal zoo langzamerhand den minister nu toch wel duidelijk worden, dat de overgrootte meerderheid van het volk niets van zijn protectionistische plannen wil weten. De heele Tariefwet is niet anders dan politieke drijverij van de clericale coalitie! Westschouwen. Waren de tonnen van West Banjaard en Brouwershavensche gat te Burghsluis beland, die van den Hinder kwam tijdens den jongsten storm op het strand te Renesse terecht. Deze laatste is nu ook door het loods- transportschip Zeemeeuw weggehaald. 22 Oct. 1911. Hedenmiddag is op het strand onder Westschouwen aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon van beneden middel matige lengte. Het is nog gekleed in blauw linnenbroek, zooals stokers die gewoonlijk dragen, waarover een geoliede broek, en bruine trui. Kenteekenen waren niet aanwe zig. Het hoofd is opvallend klein. Een ge deelte van een klein zwart snorretje is nog op het gelaat aanwezig. Het lijk zal naar Haamstede vervoerd worden om daar te worden begraven. 64 Varkens vergiftigd! Bij den tuinder L. Duj'vestijn Jr., te Loos duinen, zijn 64 varkens vergiftigd. Of een boos opzet dan wel aan toeval moet gedacht worden, waardoor vergift in het voeder is geraakt, kan nog niet uitge maakt wordeD. Voor een paar dagen zijn bij den tuinder J. K., onder gelijke omstandigheden ook varkens gestorven, doch slechts een paar. Weer een millioenenerfenis in rook ver vlogen 't Is al eenigen tijd geleden, dat we mee deelden dat er in Keulen een vereeniging was opgericht om de belangen te beharti gen van hen, die aanspraak meenden te hebben op de erfenis van den in 1696 te Hamburg overleden veldmaarschalk Paul Wirtz, een erfenis, die ongeveer900 mil lioen zou bedragen I De Düsseldorfsche advokaat VanVelser heeft verslag uitgebracht over deze zaak, waarbij ook Nederlanders meenen betrok ken te zijn, o,a. de heer J. F, H. Klete. te Delft. Deze toch is een zoon van Elisabeth baronesse Van Wirtz Orlhoim, een recht- streeksche afstammeling van den broer van dan veldmaarschalk. De advokaat gaf den vermeenden erfge namen den raad, om geen verdere kosten te maken, daar er geen hoop was om de nalatenschap in handen te krijgen. Het eenige wat men kon doen, beweerde de heer v. Velser, was te trachten om een be slissing van den Hamburgschen rechter tot vaststelling van de rechtmatigheid der aanspraken uit te lokken. Het Landgericht te Hamburg ts in de zaak bevoegd, omdat de erflater daar gestorven is. Als er geen rechtelijke beslissing te verkrijgen is, moet men z.i. de zaak laten rusten. De vergadering nam toen het besluit om alsnog een poging te doen tot het uitlokken van een beslissing van den Duitschen rech ter. In De Winkelier vertelt Jan Van Am- stel, dat de combinatie die op het terrein van de oude beurs te Amsterdam een „wa renhuis" zal doen verrijzen, een kapitaal heeft van S millioen francs, f 4.000,000, waar van voorloopig de helft is uitgegeven en van welke helft de heer Tietz twee milli oen francs aandeelen nam, do Bijenkorf één millioen, terwijl de resteerende één mil lioen onder vrienden en kennissen zal ge plaatst worden. Sinds Woensdagavond werd vermist de 60-jarige H. Dekker, inwonende bij den winkelier P Nauta, aan den Ringdijk bij Aalsmeer. Hij was het laatst gezien dooi den nachtbrugwachter Wesselius, die hem, daar de brug over de Ringvaart was afge sloten, dién avond te ruim 11 uren met een roeiboot van Aalsmeer naar den Ringdijk heeft overgebracht. Het algemeen vermoe den was, dat hfi te water geraakte en ver dronk, Dit vermoeden is juist gebleken, want Zaterdag werd het lijk van Dekker gevonden in een sloot aan den Veldweg, nabij zijn woning. De „Lyons". Donderdagavond kwam de schelpenzuiger „Willem Barendsz." de haven van Terschel ling binnen met 30 kantjes haring aan boord, overgenomen van de „Lyons", die deze had opgehaald van een bij Schiermonnikoog gezonken vischtrawler. (Déze is de visch- trawler, om welken te assisteeren,de Simson en Neptunus in den avond van 4 October waren uitgevaren.) De „Lyons"zelfzou waarschijnlijk gisteren (Zaterdag) in de haven van Terschelling terugkeeren. Van werken op het wrak der „Lutine" kan vooreerst geen sprake zijn, daar de zee door den Westenwind weer woest begint te worden. Inbraak met bedreiging! Zaterdagnacht is ingebroken bij A. Meeu- wissen onder Nispen (Noord-Brabant). De vrouw, die alleen thuis was, werd door de inbrekers bedreigd en moest de bewaar plaats van haar geld aanwijzen. Met f 250 gingen de inbrekers heen. Op aanwijzing van de vrouw zijn twee personen aangehouden, doch de bij hen ge houden huiszoeking heeft geen resultaat op geleverd. De uitsluiting te IJmuiden De Maatschappij tot beheer van Stoom trawlers en andere Visschersvaartuigenzegde haar geheele personeel aan dat dit, indien de toestand van thans blijft voortduren, den 28en October ontslagen wordt. De Algem. Visscherü-Maatscüappij ont sloeg de boeters en de magazijnknechts met ingang van heden en kondigde het ontslag van het smederij-personeel tegen den vol genden Zaterdag aan. Naar gemeld wordt is de ontbrekende f 30.000, benoodigd voor de restauratie van den westergevel der Nieuwe Kerk te Am sterdam bijeen, zoodat zeer spoedig met het werk zal begonnen worden, onder leiding van den architect der Herv. Gemeente, den heer Posthumus Meijjes. Tramwegen in Zeeland In de najaarsvergadering van de Prov. Staten van Zeeland zullen behandeld wor den aanvragen voor rentelooze voorschot ten voor een stoomtram op Zuid-Beveland en voor een stoomtram ter verbinding van Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren. De hooge prijzen der voedingsmiddelen De Visscherü'-C. egt Naar aanleiding der vele klachten over de hooge prijzen van levensmiddelen een enkel woord. Wij hebben voldoenden voorraad van een zeer gemakkelijk te verteeren, zeer gezond, zeer smakelijk en goedkoop voedsel oiimid- delyk bij huis. Visch Een pond Noordzeevisch kost gemiddeld 6 a 8 ct.een pond bot kost 12 ct., aal 16 ct., spiering 2 ct. (gerookt 12 ct.) per pond, alles eiken morgen in voldoende hoeveel heid versch te verkrijgen. Wie krijgen dat kostelijke voedsel?? De eenden in Landsmeer en Volendam. In Berlijn en andere groote steden van Duitschland laat de stedelijke overheid visch aanvoeren en in publieke hallen verkoopen. Waarom hier ook niet? Menschen gaan toch voor eenden. Een politiehond aan .bet werk in een groote stad! Donderdag werd ontdekt, dat er tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken was op de bel-étage van perceel Overtoom 472 te Amsterdam. Door het raampje der straatdeur had men zich toegang verschaft: eenig geld en tafelzilver bleek gestolen te zijn. Ten einde zoo mogelijk eenig spoor van de daders te vinden, werd de hulp van een politiehond gebezigd, n.l. de Dobermann pincher van den inspecteur van politie Pij per. De dief bleek bij zijn klauterpartij door het raampje van de deur een knoop verlo ren te hebben, waaraan nog een stukje goed zat. Hieraan werd de hond lucht ge geven en daarop liep de viervoetige speur der naar de Kostverlorenkade, waar hij staan bleef. Een tweede poging had hetzelfde negatieve resultaat. Vermoedelijk is de dader met een bootje naar den overkant gevaren, zoodat de hond zfin spoor bijster werd. Misbruik maken van iemands goedheid De heer S., eigenaar van een groot stuk hooiland aan de Schuachtsche Wetering, onder Lekkerkerk, was sinds enkele jaren zoo welwillend, om, zoodra het hooi er af gehaald was, aan een paar daar kortbij wonende daglooners permissie te geven, om een of twee ionge fokgeiten op het land te jagen, welke daar tot half October koste loos dik en vet konden worden. Maar elk jaar kwamen er, zonder dat de heerS. het wist, meer geiten en toen 30 Sept. de heer S. eens ging kijken naar zijn hooiland, be merkte hij een kudde van 32 stuks, zelfs liepen eronder, waarvan de eigenaar in Bergambacht woont! Maanblusschers! Het was 's avonds halfzeven. Het dorp Uden naar gewoonte rustig en stil. De hemel in het Oosten vuurrood ge tint. Opeens wordt de stilte gestoord door de zware tonen der brandklok, het akelige geleid van den brandtoren. Alles vliegt de straat op, want er is brand. Onze brand weermannen, vol plichtbesef, haasten zich in allerijl, maar ditmaal loopt alles door een Men vraagt elkander af; waar is de brand? Op „Melle" hooren we zeggen. Neen, op de „Hoeve", zegt een ander, en een derde wil zelfs een weddenschap aan gaan, zoo zeker weet hij het. Midden in 't dorp staat de aangespannen brandspuit maar waarheen moet zij Ja, daar is 'tl Zie je 't niet? achter de kerk. Men holt in de aangegeven richting. Maar jaweldaar ontwaait men de opko mende maan en verder niets. De brand is gebluschl en de. „maanblusschers" kee- ren vol vroolfike scherts huiswaarts. En alzoo gebeurde het in't jaar 1911, dat het lieve maantje de Udensche brand weer- lui bij den neus nam. Kind verbrand 1 Een harde slag trof het gezin van den landbouwer L. te Kerkörielhet 4-jarig dochtertje zat met de moeder bij het bran dende haardvuur. Terwijl de moeder zich een oogenblik verwijderde, had de kleine het ongeluk van den stoel in het vuur te vallen op het gekerm snelde een buur vrouw toe en haalde het arme kind uit het vuur; het was met vreeselyke brandwonden overdekt. Geneeskundige hulp werd in allerijl inge roepen; deze mocht echter niet meer baten na een vreeselijk lijden is het arme wicht gisteren bezweken. De kerkbrand te Vlissingen 1 Voor de Rechtbank te Middelburg zal Vrijdag 3 November terecht staan de lood gieter, die op 5 September jl. op het dak der kerk te Vlissingen aan het werk, was toen de brand ontstond, die kerk en toren in de asch legde. Hem is ten laste gelegd veroorzaken van de brand door schuld. Hbl. Rumoerige raadsvergadering 1 In de Donderdag gehouden raadsverga dering te Bergen-op-Zoom had een incident plaats, eenig in de annalen dier gemeente. Het lid mr. Hartog, bekend uit de Weg geldactie in Noord-Brabant, deed een aan klacht tegen het onlangs tot wethouder be noemde lid den heer Adr. Juten, als zou deze in strijd hebben gehandeld met art. 24 der Gemeentewet. Hij is n.l. directeur der N. V. Boekdrukkerij v/h Gebr. Juten. In het begin van dat jaar is op zijn druk kerij een rapport inzake de havenverbete ring volgens de plannen van den heer Van Wamel gedrukt, waarvan de aanbesteding door B. en W. had plaats gehad en waar van de levering aan de firma Juten werd opgedragen. Naar aanleiding van deze aanklacht ont spon zich een heftig debat, waarbij ten slot te het lid Juten zijn tegenstander toevoeg de: „Gij zijt mij een te min personage, ge zijt een advocaat van kwade zaken", ter wijl hij den voorzitter toevoegde, dat hij 'n leugenaar was. Het tumult werd zóó heftig, dat, toen ook van de tribune verschillende uitroepen plaats vonden, de voorzitter zich verplicht zag de openbare vergadering te schorsen. Het slot van dit incident was, dat de raad niet genegen bleek, deze zaak onmiddellijk te behandelen, doch een schriftelijk voorstel van mr. Hartog inwacht tegen de volgende vergadering. N. Ct. HORI.OCiER. Gevestigd sedert 1866 is het van ouds bekende en soliedste adres voor HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS, REGULATEURS, NAAIMACHINES enz. Reparation spoedig en billijk. Concurreerende prijzen. Ruime sorteering. op zuivere kruiden getrokken maakt het gebruik van kruiden bij den inmaak geheel overbodig, a 25 cent. per flescb. Prima kwaliteit SLAOLIE p. fleseh 75 ct. KRUIDEN en AZIJNSQORTEN in groote verscheidenheid. LIMONADE WIJNEN enz. enz. verkrijgbaar in de Drogisterij van SOMMEL8DIJK.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2