Buitenland. Verdedigingswerken te Vlissingen 1 Er is ettelijke maanden geleden in de dagbladen heel wat te doen geweest over de plannen der Begeering-om nieuwe forti ficatiën te Vlissingen aan te leggen. Zooals men weet zijn er vroeger uitgebreide ver dedigingswerken aan de Schelde opgelicht, welke 1Ü0 jaar geleden door keizer Napoleon werden bezocht. In de Leeuwarder Ot. (toen verschijnende onder den titil Dagblad van het Departement Vriesland), van 11 Oct. 1811 lezen w(j omtrent deze „ontzaggelijke wer ken, welke de genie en de marine aldaar hebben ten uitvoer gebragt", het volgende: „Het fort Montebelly is met tachtig vuur monden gewapend en heeft een met kase- inatten voorzien verblijf. De zeehoofden van Vlissingen zijn gewapend met 100 zes-en- dertig ponders en 60 mortieren met cylin der kamers, of met andere van twaalf duim met conische kamers, naar de wijze van Gooier. Hei geheele achterste gedeelte van Vlissingen is weder opgebouwd, waterwer ken maken aldaar een inundatie van 75 roeden, door een ring halve manen onder steund. Goede bedekte wegen, goede glacis en drie kroonwerken, die 600 roeden voor waarts geplaatst zijn, steunen tegen de forten Saiut-Hilaiie en Montebello, en stellen de vesting vrij voor een bombardement. Het fort Saint Hilaire, met vijftig vuurmonden voorzien, is door tusschenforten met het fort Rammekens vereenigd. Het fort Ram mekens is gedekt door een kroon werk, dat zelf door inundatie gedekt wordt, doorsne den en met gemetselde beeren aaneen ge voegde dijken; mijngalerijen die op dertig roeden van de dijken af zijn vervaardigd, in voege dat men dezelve kan doen springen, wanneer het noodig is, zoodanig in het overzicht der ontzaglijke werken, welke sinds twee jaren te Vlissingen zijn aange legd. Het is waar, dat de genie te land alleen, in dit tijdvak, bij de negen millioenen daartoe heeft aangewend. Men voltooit raet kasematen voorziene katten binnen in de stad; en reeds zijn de kruidmagazijnen, de pakhuizen voor den leeftijd en het tuighuis bomvrij. De werken hebben Vlissingen in de rij der vestingen van den eersten rang geplaatst." Van al hun geld beroofd! Een 4-tal Leidenaars, van wie één vrij veel geld aan bankbiljetten bij zich had, terwijl ook zijn kameraden niet slecht bij kas waren, trokken Zondag naar Den Haag om eens uit te gaan. Zij zijn van een slechte kermis thuisge komen, want hun pret eindigde Maandag ochtend aan het commissariaat van politie, beroofd van al hun geld. Tegen den avond hadden de Leidenaars een „bakje" genomen. Bij het rondtoeren was hier en daar eens aangelegd en tegen middernacht was het 4-tal, dat, eenigszins onder den invloed was geraakt, beland in een kroeg, waar zich weldra een bende kerels, van wie enkelen niet al te best bij politie en justitie staan aangeschreven, zich bij de Leidenaars aansloot. Van dezen kroeg ging het geheele stelletje naar een huis aan de Dunne Bierkade. Inmiddels hadden zich daar ook twee vrouwen bij het gezelschap aangesloten. Toen 't tegen den ochtend op betalen van den koetsier aankwam, misten de drie Leidenaars hun geld. Zij liepen naar hun nog steeds op de Dunne Bierkade vertoe- venden kameraad en ook deze kwam tot zijn schrik tot de ontdekking, dat zijn bank papier verdwenen was. Door den schrik ontnuchterd, ontbrak 't dra niet aan beschuldigingen hunnerzijds aan het adres van de beide vrouwen en de bende kerels, en 'teind van het liedje was, dat allen om 5 uur terecht kwamen aan het politie commissariaat aan de Rivier- vischmarkt. In de bovenvertrekken van het perceel aan de Dunne Bierkade zijn eenige bank biljetten tot een totaal bedrag van circa f 250 gevonden. Uit Gorinchem: Zondagavond ruim 8 uur werd, onder toe loop van eenige honderden personen, alhier binnengebracht de milicien van de lichting 1909, Smit. Dit is reeds de derde maal dat zulks met hem voorvalt, daar hü telkens deserteert (eens heeft h\j reeds 8 maanden gevange nisstraf daarvoor ondergaan!) De vorige week was hij, na weer vier maanden gedeserteerd te zijn geweest, in zijn woonplaats Tiel aangehouden en onder sterk geleide hier gebracht, want hij is een zeer lastige baas; van hier is hij toen getrans porteerd naar zijn garnizoen Geertruidenberg, hij wist daar weer te ontsnappen, volgens zijn zeggen om Tielsche kermis te gaan houden. Hij werd daar ontdekt, en toen hij dit gewaar werd, sprong hy in het water. Men wist hem evenwel machtig te worden en hy werd, zooals hij was, naar hier ge transporteerd. Zoodoende zal hij lang pleizier hebben van imilicienstijd 1 Moordaanslag op een werkwillige. Wie de dader? Vrijdag werd, bij de behandeling der zaak tegen IJsbrand Vos, beschuldigd van poging tot doodslag of zware mishandeling, 18 Juli gepleegd op den werkwillige Hendrik Luyten, der Amsterdamsche rechtbank, een eigen aardige verrassing bereid.Daar kwamen leden van den Zeemansbond een verhaal ophangen van het gebeurde, weliswaar geheel afwij kend van dat der getuigen, doch dat in ver band met de vaststaande feiten, zeer aan nemelijk klonk. Men weet, dat IJsbrand Vos, evenals de aanvankelijk ook gearresteerde Kaercher, steeds zijn onschuld staande hield. De man, die sinds 18 Juli reeds preventief zit, is slechts vijf minuten in instructie ge weest! De aangevallene, Luyten, heeft Vos niet herkend. Wel werd Vos herkend doorMej. Luyten. Doch de waarde dezer herkenning kan men afleiden uit het feit, dat mej. Luyten ook Kaercher als een der daders herkende, Kaercher, die in vrijheid gesteld moest wor den, omdat hy glansrijk zijn! alibi kon aan- toonen 1 In dezelfde terechtzitting kwamen toen leden van den Zeemansbond mededeelen, dat te hunnen kantore den dag na het ge beurde, zekere Hendrik Kamp gekomen was die het volgende verklaarde: Hij, Hendrik Kamp, was de eigenlijke dader geweest. Hij was met een glazen wasscher indenbewusten avond Hendrik Luyten van „Flora" af gevolgd. In de Galerij gekomen, zag de glazenwassclier, dat Luyten een revolver uit zijn zak haalde en deze laadde; dat maakte hem zeer zenuwachtig. De glazenwasscber liep toen op Luyten toe en gaf hem een geweldigen kopstoot, waarop beidenoverden grond vielen. jLuyten trok toen zijn revolver en schoot den glazenwasscher door den schoen. Daarop heeft Kamp zijn revolver getrokken en langs Luyten heen geschoten, waarop hij met denglazenwasschervluchtte. In de Jacob Van Campenstraat wierp Kamp zijn revolver weg'. Zooals men weet, is inder daad aldaar een revolver gevonden en werd deze bij de politie gedeponeerd. Uit de behandeling van de zaak was nog gebleken, dat er ook inderdaad twee schoten gelost zijn, doch er over den aard dezer schoten groot meeningsverschil tussc'nen de getuigen bestaat. De zaak werd geschorst tot a.s. Zaterdag. En IJsbrand Vos bracht men terug naar het huis van bewaring. Intusschen sehijnt de justitie aan het verhaal betreffende Kamp toch waarde te hechten. Hij wordt gezocht. Drie politie agenten bewaken zijn huis, terwijl ook het huis van zyn meisje bewaakt wordt. Toen Kamp het verslag der terechtzitting uit de bladen vernam, heeft hy tot een zijner kameraden gezegd, „dat hy niet zou dulden, dat die onschuldige Vos nog langer in de gevangenis zat. Waarom ben je dan niet op de terecht zitting verschenen werd hem gevraagd. Omdat ik dien dag in de olie zat, werd toen geantwoord. Maar, zoo voegde hy er aan toe, ik heb toen een brief aan den officier geschreven, waarin ik alles verteld heb. Inderdaad heeft Kamp dit gedaan. Deze brief bevond zich onder de stukken, doch er werd geen waarde aangehecht, daar hy anoniem was. Thans hebben wij inzage ge kregen van een buitengerechtelijk door Kamp afgelegde bekentenis. Deze bekentenis luidt als volgt: „Hiermede geef ik mijn verklaring aan W. J. Van Nieuwkerk, aangaande de zaak van Kaercher en Vos. Deze twee menschen zijn geheel onschuldig aan het vijt, dat hun ten laste gelegt is, daar ik de persoon ben die het gedaan heeft en dit de bewuste avond in de kelder aan getuige Geers en bovengenoemde persoon maar ik heb alleen uit zelfverdediging gebandelt want die onderkruiper heeft eerst geschoten. (w. g) H. Kamp." In verband hiermede kunnen wy nog me dedeelen, dat Kamp thans aan het werk is, om zijn beweeringen met bewijzen te kunnen staven. Zoo is bij op zoek naar den glazen wasscher, die zich nog steeds hier te Am sterdam bevindt Tel. De positie der Amsterdamsche rechercheurs! Ongeveer twee jaar geleden werd door de vereeniging van Amsterdamsche recher cheurs een adres aan den raad dier ge meente gericht, waarin men aandrong op positie-verbetering. Thans bereikte den raad weer een adres, waarin, daar het eerste adres geen resultaat opleverde, wederom werd aangedrongen op positie verbetering. De zaken die men vraagt zyn: een vaste aanstelling als rechercheur; een periodieke verhooging totdat men als maximum het salaris van brigadier 1ste klasse bereikt heeft. Men heeft n 1. op het oogenblik met de f 50 toelage die men 'sjaarlijks geniet, f 16,55 per week, d.i. gelijk aan het salaris van posthuischef. Wil men nu van post huischef, brigadier 1ste klasse worden, dan wordt de rechercheur eerst posthuischef dan brigadier 2de klasse en eindelijk, na een 20 tal jaren ongeveer, brigadier 1ste klasse. Men is dan verplicht zich resp. 3 stel kost bare uniformen aan te schaffen, voor de drie diverse functie's. Overuren krijgt men nooit betaald in tegenstelling met de agenten van politie, die hiervoor 25 cent per uur krijgen. Zyn er vergaderingen 's avonds of op Zondag, dan moeten de rechercheurs terstond hier voor klaar staan, zonder vergoeding. Een andere grief is, dat de rechercheurs telkens als zij trammen moeten daarvoor een kaartje krijgen, die niet zeer royaal toebedeeld worden. De rechercheurs moeten de stad doorkruiden, soms zeer gehaast en dientengevolge nogal eens loopen. Een dienstkaart als aan de gemeente-beambten verstrekt, ontvangen zij niet, terwijl zy ook geen vrij vervoer hebben zooals de agenten in uniform. In ander6 groote steden ont vangen de rechercheurs deze tegemoet koming wel. Dijk weggezakt! In den polder Het Durgerdammer Diep, by Durgerdam, is Zondagmiddag de dijk, over een lengte van 30 metor, als mede een stuk land verschoven en weggezakt, waar door al het land, ter grootte van 34 Hectaie overstroomd werd. De boerderijen van de veehouders J. De Vries en K. jBy'1 moesten ontruimd worden, terwijl het vee spoedig in veiligheid werd gebracht. Gisternacht heeft men de ring- sloot aan beide zijden van de doorbraak afgedamd, om den watervloed te stuiten. Vervalsching van dranken! In het laatste rapport der Drankwet-In spectie schrijft de heer J. M. Hermans (3e Inspectie) over bovenstaand onderwerp „Reeds lang heeft het in myn voornemen gelegen, eens te dezer plaatse te gewagen van een verschijnsel, dat, al is het veel ouder dan de Drankwet, toch gaandeweg meer de aandacht trektde vervalsching namelijk van de dranken, die als genotmiddelen wor den gebezigd. De verdunning van sterke dranken met water in die mate zelfs, dat de jenever in de karaffen blauw ziet van ellende, laat ik onbesproken maatregelen tegen een stevig gebruik van de pomp of van de lei dingkraan behooren niet eens overwogen te worden. Maar ernstige overweging verdient de vermenging van jenever, brandewijn en dergelijke dranken met vochten, extracten en essencen, die niet enkel prikkelend wor den, maar die tevens de gezondheid en het leven der drinkers bedreigen en voorts hen voert tot een soort razernij, waarin zij tot allerlei euveldaden in staat zyn. Tegen de gewetelooze kroegbazen, die niet aarzelen, uitvuig winstbejag, hun klan ten te vergiftigen met op gevaarlijke wijze vervalschteri drank, behoorde de wet inee- doogenloos strenge maatregelen te nemen. Dat zou een heele verbetering in den toe stand kunnen brengen. Geldboete en verbeurdverklaring van drank werken niet gevoelig genoeg Sluiting- der inrichting voor 14 dagen bij eerste en definitieve sluiting by tweede overtreding zal er echter den schrik wel onder brengen. Natuurlijk ligt het geenszins in mijn be doeling, dit thema verder uit te werken indien de Hooge regeering in deze weinige regelen aanleiding mocht vinden, om eens een onderzoek te doen instellen naar dit wijd vertakt en alom \oorkomeDde ellen dig kwaad van drankverva'sching, zou ik mij gelukkig achten, deze regelen te hebben geschreven. Maar dan late de Regeering het niet bij onderzoek naar de vervalsching van spiri tualiën, doch doe de nasporingen ook uit strekken tot do overige dranken, niet te vergeten tot de als „alcoholvrije" dranken in den handel voorkomende vochten. Met geen dranken wordt meer geknoeid dan met de zoogenaamde alcoholvrije dranken. Zij bevatten vaak van allessalicyl, boor- zuur, rattenkruit, saccharine, saponine, klap- rozensap, kunstmatig bereide aethers enz., doch geen vruchtensap en suiker. De suiker wordt door de saccharine vervangen en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo na te bootsen, dat ge zuivere frambozen-, citroen- of gemberlimonade meent te proeven. De Volksbond tegen drankmisbruik liet ver over de houderd soortenalcoholvrijedranken onderzoeken en er waren er by, die 7 60,8 en 8.10 percent zuiveren alcohol bevatten, dus bijna driemaal zooveel als gewoon lager bier 1 Het voorbeeld van den Volksbond wordtin den laatsten tijd gevolgd dooi de Friesche propaganda-commiesie van de Ned. Vereeni ging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Deze commissie liet tot heden 46 merken onderzoeken. Geen enkel is absoluut vrij van alcohol bevonden. Het alcoholgehalte liep van 0.03 pCt. tot 11.41 pCt. Tien soor ten bevatten meer dan 60 pCt. alcohol; de Hollandiawijn 11.41 pCt. Toch wordt deze als alcoholvry geannonceerd. Van de 42 merken, die eerst aan een onder zoek werden Onderworpen, was er slechts een, dat geen salicylzuur bevattein 18 werd saccharine aangetroffen, terwijl alle door anilinekleurstof waren verontreinigt. Do onderzochte kogelflesschen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, dat den indruk moet geven, alsof men met echte vruchten sappen te doen heeft. Inderdaad wordt dit echter veroorzaakt door sporen sapinine- houdende stoffen die, omdat ze afkomstig zijn uit onzuivere zeephout-extracten, tot de hoogst vergiftige stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaarverslag van het staatstoe zicht op de volksgezondheid over 1907, be vatten van de 17 soorten vruchtensappen en alcoholvrije dranken, onderzocht door den pharmaceutisehen inspecteur van Noord- Holland en Utrecht, 14 salicylzuur, werden in een fluorverbindingen aangetroffen, bevond zich in 9 monsters saccharine en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook, dat een fabrikant van limonade en spuitwater voor de bereiding daarvan onzuiver water gebruikte. Uit het leven van den oplichter graaf Metternich Het geruchtmakend proces tegen den Duit3chen graaf Metternichis,gelijk wereeds eergisteren hebben gemeld, met de vooroor- deeling tot 9 maanden gevangenisstraf van den beklaagden geëindigd. In het vonnis wordt omstandig gewag gemaakt van deu levensloop van den beklaagde. Reeds als knaap heeft hy zijn vader veel verdrieten zorg berokkend. Meermalen is bij van school moeten verwisselen, daar hy niet vooruit kwam. Als jongen had hy eenmaal getracht zich van het leven te berooven. Zijn vader zond hem naar Amerika, van waar hy echter spoedig wederkeerde. Nogmaals trachtte de vader den zoon in Amerika een bestaan te verschaffen en gaf hem daartoe 4000 Mk. mede. Doch ook deze tweede po ging leed schipbreuk. Toen hij wederom terugkeerde wees zijn vader hem de deur. Daarop ging hij het leven leiden van een oplichter. Hij ging wonen in een duur hotel en verschafte zich het geld door schulden te maken en wissels te Leekenen, zelfs om een kleinigheid. Ten slotte bestond Metter- riich's kans in een rijk huwelijk daar legde hij het toen op aan. Toen het hem echter te Berlijn niet gelukte, probeerde hij het te Weenen, waar hij een actrice huwde. Al hetgeen de graaf beweerde omtrent het vereffenen van zyn schulden door een zeer ryk huwelijk, is leugen gebleken. In eik- geval moet hy zich bewust geweest zijn, zijn schuldeischers niet te hebben kunnen betalen. In drie gevallen heeft hij bepaald ongegronde verwachtingen opgewekt en is daarop veroordeeld tot, gelijk bekend is, 9 maanden gevangenisstrafdaarvan gaan evenwel 6 maanden voorarrest af. Graaf Metternich gaat echter in hooger beroep. Per luchtschip over den Oceaan. Vaniman, een der medewerkers van Wellrnan, die een dolle poging gewaagd heeft om met het luchtschip „America" den Oceaan over te steken, gaat binnen enkele weken een'poging ondernemen om van Atlantic City uit den Europeeschen oever van den Oceaan te bereiken met een door hem vervaardigd lichtschip, de „Akton". De „Akron" is ruim 78 meter lang; vier motoren aan boord kunnen 317 P. K. ontwikkelen. Vaniman zal op een gunstigen, Oostelijken wind wach ten. Dan hoopt hy in 60 uur, op zyn hoogst in 4 dage'n, het Europeesche continent te bereiken. Zyn gasvoorraad zal het echter vereorlooven, zoo noodig, vijftig dagen in de lucht te bly ven. Er zullen geen „redding schepen" de „Akron" begeleiden, omdat zij den ballon, met zijn 80 tot 100 K.M. snel heid per uur, toch niei bijhouden kunnen. De „Akron" zal echter door zijn draadlooze telegraphie-installatie in voortdurende ver binding met de schepen op den Oceaan blijven. Vaniman is vol goeden moed, dat de „Akion" het er beter af zal brengen dan de „America." Verzekering tegen echtscheiding. Karin Mi- cbaëlis, de bekende schrijfster van het boek „*De gevaarlijke leeftijd", heeft te Londen, waar zij op 't oogenblik vertoeft, een ver zekering tegen echtscheiding opgericht. De jaarlyksche rente, die eventueel gescheiden vrouwen zullen trekken, zullen naar verhou ding van het inkomen hunner vroegere echtgenooten zijn. Wanneer een gescheiden vrouw na eenigen tijd hertrouwt, houdt de ielite uitkeering op. Karin Michaëlis moet hebben verklaard, dat zij overtuigd was, dat baar idee op hef- tigen tegenstand zou stuiten; docb ook, dat eenmaal op haar geboortedag de gescheiden vrouwen naar haar graf zouden trekken om het met bloemen te versieren. Een bom ontploft te Parijs- De bewoners van de Parijsche wijk'Belle Air werden des nachts opgeschrikt door een hevige ontplof fing. Aan het Lyon-station was een bom aanslag gepleegd en een telefoonhuisje in de lucht gesproDgen. De ontploffing had het dak van het huisje vernield en de deuren uit haar hengsels gelicht en welgeslagen. Op eenigen afstand van bet huisje vond men een vrij lange doos, waarin nog eenig zwart poeder was. De Duitsche Keizer uaar Madrid Volgens een telegram uit Madrid aan het Berliner Tageblatt maakt men in de Spaansche hoofd stad toebereidselen voor de ontvangst van den Duitschen keizer, die midden-November te Madrid verwacht zal worden. Aannemelijk klinkt dit bericht niet. De gezondheidstoestand van den paus. Uit Rome wordt gemeld, dat de paus zich in een toestand van zwakte bevindt, die zyn omge ving ernstige ongerustheid inboezemt. De krachten van Z. H. zijn niet met het herstel uit zyn laatste ziekte teruggekeerd. Een duel. Te Nizza heeft een duel plaats gehad, dat nu eens niet met de traditioneele gaten in de lucht of bloedelooze schrammen eindigde. De beide journalisten Renucoli, Corsikaan en directeur van La Dépêche, schreef een scherp artikel tegen het gemeen telijk beheer van Nizza, dat ook een passage inhield, die beleedigend was voor den direc teur der Eclaireur, Garibaldi. Een uitda ging onder zeer zware voorwaarden was het gevolg. Thans had de ontmoeting plaats, waarbij Garibaldi, een uitnemend schermer zijn te genstander al heel spoedig zijn degen zoo diep in de borst stootte, dat de punt afbrak en er in bleef zitten. De toestand van Renu coli moet zeer bedenkelijk zijnhij zal ge opereerd moeten worden. Het duel tusschen Dr. Doyen en Prof. Delor- me te Parijs zal niet doorgaan. De getuigen zijn van meening, dat wat prof. Delorme

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 6