„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 48 18 Oct. 1911 Plaatselijk Nieuws. Binnenland. MIDDELHARNIS. De heer T. K. Jansma, Inspecteur dei directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Helvoetsluisis met ingang van 1 November a.s. verplaatst naar Vlaardingen, terwijl in zijn plaatsisbenoemd de heer A. M. L. baron Mulert thans in gelijke betrekking te Emmen. De heer R. Zeevaarder, particulier Klerk ten Ontvang Kantore Middelharnis is met ingang van 1 November a,s. benoemd tot Rijksklerk 3e Klasse ten Kantore Water graafsmeer, terwijl in zijn plaats is aange steld de heer Th. Bakker thans Klerk ten Kantore Woerden. Vrijdagavond werd door de politie zwervend aangetroffen de koopman in post papier J. Talhout, aan wien nachtverblijf werd verschaft. Tegen D. V. uit Rotterdam is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap, hij werd Zaterdag door de politie, wegens dronkenschap naar het arrestanten lokaal gebracht. Door een inwoner dezer gemeente is bij de politie een valschen gulden gedepo neerd, dragende het beeld van Koning Wil lem de 2de en het jaartal 1848. Zondag werd P. Breeman op den Oostdijk door A. Peeman met een fiets om ver gereden. De vischsloepen Theodora Emmeren- tia en Zeemeeuw konden Dinsdag van we- ge het lage water, niot naar zee vertrekken. De vischsloep Albatros sch. Joh. de Waard is te Vlaardingen binnen met 28 last haring. Wedstrijden Flakkeesche Sportvereeniging\ De wedstrijden in Voetbal en Tremplin hoogspringen op Zaterdag 21 October a.s. zullen bij goed weer des middags om 1 uur aanvangen op het terrein van den heer Knöps aan den Steenenweg te Middelharnis. Entree 10 cents. Leden Sportvereeniging hebben met hunne dames vrije toegang alleen op vertoon lidmaatschapskaart 1910 '11. De deelnemende vereenigingen worden verzocht allen om 123/4 uur op het terrein te wezen. Het Bestuur. Op haar avondreis van 9.10 van Hel- levoetsluis liep de dienstdoende postboot „Numansdorp" jl. Vrijdagavond te ruim half tien nabij de Hoornsche hoofden aan den grond tot niet geringe ontsteltenis van de passagiers. Nadat eenig (trouwens lang niet voldoend) seinen met de stoomfluit om assistentie zonder gevolg bleef, liet de waarnemende kapitein iemand naar den wal roeien om te voet naar Helvoet te gaan en aldaar een hulpboot te vragen om de passagiers en de postzakken over te nemen. Toen de hulpboot „Hellegat" na een paar uren ter plaatse kwam, was het getij te veel verloopen, om langs zijde te kunnen komen en moesten de passagiers omstreeks midder nacht in het donker en in den regen naar de „Hellegat" worden overgebracht in een kleine roeiboot, waarin slechts voor drie passagiers plaats was, hetgeen in vier of vijf reizen geschiedde. Zij kwamen omstreeks één uur te huis. De „Numansdorp" kwam 's morgens on geveer vijf uur vlot. Deskundigen vermeenen op goede gron den, dat het vaarwater tusschen de Hoorn sche hoofden en Hellevoetsluis niet vol doende belicht is. Een verzoek om eene gasboei aldaar bleef tot hiertoe vruchteloos. Voor het herhalingsonderwys op de openbare school dezen winter te houden hebben zich 25 jongens aangemeld. Woensdag is de koopman M. Kootkar die geruimen tijd in het Logement van Hoedemans is verpleegd, naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd. Door den heer D. de Haas is vergun ning aangevraagd tot het oprichten vaneen slagerij in het perceel B 295 aan den West- dijk alhier. Door den heer A. de Graaf werd Maandagmorgen een groot konijn aan den Steenenweg gevangen, dat door deniecht- hebbende kan worden terug gekregen. SOMMELSDIJK- Het verschuldigde zegel recht, welke houders van trekhonden hebben betaalt bij het inwerking treden der „t.rek- hondenwet", is hun van gemeentewege weer terug betaald. In het huis gemerkt A. no 76 is be smettelijke ziekte (Diphtheritis) geconsta teerd. Een rund van den landbouwer C. Joppe, in nood geslacht, is voor de consumptie goedgekeurd. De heer A. Roetman, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is als zoodanig be noemd te Kapelle a/d IJsei. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag den 18 Oct. 1911. Door de rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen L. K. alhier, wegens des avonds rijden met eene fiets zonder licht gevende lantaarn. Bij het hakken van kachelhout ver wondde de weduwe D. v. d. Waal zich zoodanig aan de handen, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. MELISSANT. Op de aanbeveling voor Ge meente Secretaris en Ontvanger alhier zijn geplaatst de Heeren No. 1. H. Rooij, ambtenaar ter Secretarie te Melissant. No. 2. A. Munters Jr., ambtenaar ter Secretarie te Herkingen. HERRINGEN. Verleden week viel de schip persknecht P. Maas, doordat hij onderuit gleed, in de kaai. Gelukkig bevond zich in de nabijheid een onderofficier, die een hand boven het water zag uitsteken. Deze gelukte het den drenkeling behouden op den wal te brengen, anders ware hij zeker verdronken. Bij het repareeren van een dak had de metselaar L. v. d. Velde het ongeluk daarvan af te glijden. Hij kwam daarbij te vallen op een z.g. bluschbak. Hoewel hij z:ch een weinig bezeerde en ontvelde handen beliep, liep dit ongeval bijzonder goed af. STELLENDAM. Na den storm van onlangs klagen vele menschen in deze gemeente, dat het drinkwater uit den regenbak niet te gebruiken is, omdat het brak is geworden. Naar men wil zou de oorzaak hierin liggen dat het zeewater door den hevigen wind zoo ver is weggevoerd, dat het over het dorp is uitgestort. Vandaar het vele brakke water in de regenbakken. Zondag kregen een paar vrouwen uit een buurt twist door de kinderen. Naar men ons meedeelt, nam een kleine jongen ter verdediging van zijn moeder een mes, en gaf er haar tegenpartij een snee mee over den pols. De hulp van de politie werd nog ingeroepen, maar deze was niet noodig, daal de twist door de komst van een der mannen spoedig geëindigd was. Van B. v. d. R. viel Zondag een meisje in een smerige sloot langs den Achterweg. Gelukkig kreeg de vader het in de gaten, zoodat hü zijn dochtertje spoedig, zjj het dan ook niet zoozeer met een nat, maar met een vuil pakje, op den wal had Maandagavond hield voor de Land- bouwvereeniging „Stellendam" alhier, de heer Th. H. Saraber, Secretaris van den Zuid Hollandschen Boerenbond, een lezing over veevoedervervalsehing en als gevolg daarvan behandelende hy de eigen coöpera tieve provinciale veevoederfabriek en de eigen coöperatieve graanmalerij. Na afloop der lezing werd onder elke 10 aangesloten leden der Afdeeling een kist lijnkoek van 50 stuks verloot, ter kennis making met het product van de Provinciale lijnkoekfabriek. Door de garnalenvisschers kon de vorige week ongeveer 400 K.G. garnalen worden gevangen voor de pelleryen. Er is nog steeds veel te vangen. Veel werd gezon den naar Parys De opbrengst was echter zeer gering. In enkele gevallen werd slechts 1 franc netto voor 1 mandje ontvangen, Door den blazer S.L. V. zyn in zee gevischt een dertigtal verschillende ge- merk ce battings, die by den Burgemeester Strandvonder zijn aangebracht. De vrouw van den visscher A.T. al hier had Zaterdag het ongeluk met een spijker haar hand open te halen. Het ge volg was, dat de hand erg opzwol en ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Maandag slaagden te Rotterdam de beide in deze gemeente wonende leerlingen der Rijks Normaalschool te Middelharnis, A. T. Touw en M. J. van Dongen, voor de Akte Vrije en Ordeoefeningon der gym nastiek. De vorige week brak in de graanma lerij van den heer A. Verhoeve alhier brand uit. Het gebouwtje, waarin de motor stond, brandde uit. Door eenige personen werd de brand met emmers water gebluscht. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. GOEDEREEDE. Aan hel Westerstrand is aangespoeld gevonden een mast, herkomsttig van het op den Ooster gestrande schip Wakefield. By den burgemeester-strandvonder zijn alhier aangebracht 220 rondhouten, alle gemerkt T. A. C. en ruim 200 baddings met verschillende merken. Schipper C. Lokker Czn., bevarende de blazerschuit GO 24, heeft in de Noordzee gevischt een plankje, waarop geverfd „Dan ger" (gevaar?), wellicht herkomstig van een in nood verkeerd hebbend vaartuig. Inzake de Nieuwe Visscherijwetzijn alhier een dertigtal consenten uitgereikt. - Aan het Noorderstrand is aangespoeld gevonden eene flesch met een briefje, waarop geschreven: The finder of this bottle will get two stuck ears Kindly return. Margate. (De vinder van deze flesch zal twee vast- (of door-) gestoken ooren krijgen. Opzending beleefd verzocht.) Zou men hier met een Engelsche ui te doen hebben? Alhier doen zich verscheidene geval len van ziekte onder d6 varkens voor. Reeds zijn twee gevallen met doodelyken afloop geconstateerd. Het door den jongsten storm alhier gevelde boomgewas is bij inschrijving ver kocht voor f 103,05. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat eene geit van de landbouwster de Wed. Van Hoven onder deze gemeente, die in 't voorjaar is geworpen, thans reeds 2'/2 Liter melk daags geeft. Was vóór eenigen tijd in 't Nieuwe Gat en in Scheelhoek zeer veel mosselzaad aanwezig, waarnaar door een 30 tal Zeeuw- sche vaartuigen werd gevischt, thans schijnt 't z.g. zaad grootendeels verdwenen te zyn en ligt deze visscherij in deze streek stil. Ongeveer twee mijlen bewesten het Vuurschip der Maas is door schipper A. Groenendijk, bevarende de blazerschuit GO 29, in zee gevischt eene plank, waarop met zwarte verf geschilderd „HADAIR PA SCHA", wellicht herkomstig van een ver ongelukt schip. L.l. Donderdagnacht werden de beide tjalken van de Gebrs. G. en P. Broere van Lekkerkerk, welke in de haven gemeerd lagen, losgeslagen tengevolge van 't los laten der spuisluis en kwamen zij in botsing met het vaartuig van schipper S. de Waard uit Middelharnis, dat nogal eenige averij be kwam. De schade zal door een expert op genomen worden. In het laatst dezer maand hoopt de heer W. de Jong van Scheveningen op Zater dagavond in het hotel „De Gouden Leeuw" een lezing te houden over „De Tariefwet." Den heer D. van Gelder, vroeger klerk bij 's Rijks Directe Belastingen alhier, thans ryksklerk 3e klasse ter directie Breda, is met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag verleend. OUDE TONGE- Onder het vee van de landbouwers, W. Slis, M. A. Jocobs, P. van Vugt, K. Waare, J. Pulleman en de wed. L. van Markensteijn heerscht mond- en klauwzeer. Onze vroegere dorpsgenoot J. Kardux is op den Bommel van een ladder gevallen waardoor hy twee dagen buiten kennis heeft gelegen. In de loop der vorige week is alhier de sleepboot Clara gearriveerd om de sche pen, geladen met suikerbieten, uit en in de haven te sleepen. Onder deze gemeente is verleden week een roeiboot gestrand, waarvan de eingenaar nog onbekend is. Woensdag 25 October a.s. zal de ge legenheid tot kostelooze vaccinatie zyn open gesteld belanghebbenden kunnen zich daar toe n. m. 4 uur van dien dag ter Secretarie aanmelden. OOLTGENSPLAAT- Het met suikerbieten geladen schip „Suzanna", schipper J. Ooster hout, is verleden week in het Volkerak alhier omhoog gevaren. Niettegenstaande de schipper bij vloed de zeilen bijzette en er een stevige bries woei, mocht het hem niet gelukken vlot te komen. Wijl het schip tamelijk gevaarlijk zat, is toen door vijf personen uit deze gemeente, t. w. C. van Gent Lsz., M. Kagchelland, W. van Nim we gen, Jac. van Nimwegen en G. van Nimwe- gen, de lading in een ander vaartuig overge laden, waardoor de „Suzanna" vlot geraakte. De dertienjarige L. J. Bol had gisteren (16 October) het ongeluk van eene wipplank te vallen, met het gevolg, dat hij zijn rech terarm brak. DEN BOMMEL- Naar wjj uit goeden bron vernemen is thans definitief besloten tot het oprichteD eener gasfabriek voor deze gemeente, in samenwerking met Ooltgens- plaat, Stad a/t Haringvliet, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. Zaterdag jl. had hier een vreeseljjk ongeluk plaats. De metselaar J. Kardux die op den zolder by den heer A. Bom bezig was met het aanstrijken der pannen, viel van een laddertje en bleef bewusteloos lig gen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch ondanks alle pogingen is het tot heden nog niet gelukt hem tot be wustzijn te brengen. STAD AAN 'T HADINGVLIËT- Door den Raad dezer gemeente is- besloten tot het oprichten eener gemeentelijke gasfabriek met de gemeenten Oude-Tonge, Nieuwe- Tonge, Ooltgensplaat, den Bommel. Voor het geven van herhalingsonder wys in den aanstaanden wintercursus aan de openbare lagere school alhier, zijn aan gewezen de heerenVan Lingen, Voogd en Westerbrugge, en voor de nuttige hand werken voor meisjes: mejuffrouw Hagers. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente is be noemd de heer J. C. Elvé. Mejuffrouw P. J. Braber A.Jd., die gedurende eenigen tijd was aangewezen als tijdelijk helpster in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier is thans definitief als zoodanig' aangesteld. Het tractement van den klokluider K. de Leeuw alhier, is door den Raad, met ingang van 1 Januari a.s. met tien gulden verhoogd. Door den gemeente-veldwachter alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen Jan Tal hout, wonende te Bolsward, wegens open bare dronkenschap. Deze peisoon maakte Zaterdagavond 1.1. zulk een spektakel in de gemeente, dat hij in het arrestantenlokaal werd opgeborgen, waaruit hy Zondagmor gen omstreeks half zeven is ontslagen. Door den aanhoudenden Oostenwind is het water zoo laag, dat de geladen peen- schepen de kaai niet kunnen verlaten. Een klein scheepje van twintig last is midden in de haven blijven steken. Daar de aanvoer naar de kaai met het droge weer zeer groot is, verrijzen er thans bergen van suiker bieten op den wal. De gevolgen van een drogen zomer! In 1779 heeft er een bijna even hevige droogte geheerscht als wy dit jaar hebben gehad. Als gevolg daarvan deed zich in het najaar een epidemie voor, die ons land ernstig geteisterd heeft. De ziekte werd destijds de Roode Loop genoemd, daarom trent vindt men in de Leeuwarder Ct. van 30 October 1779 de volgende bijzonderheden vermeld „Te Harlingen in Friesland heerscht se dert eenigentijd een Roode Loop, die met het vuur in de ingewanden vergezeld gaat en zeer besmettelijk is waardoor vele men schen uit het leven gerukt worden altans daar er gewoonlijk in twee maanden tijds 50 menschen in de stad sterven, zyn erin de maanden Augustus en September 453 personen ten grave gebracht. Ook zijn er in het dorp Arum, in drie weken tijds, 50 dooden geweest. Men schrijft deze Roode Loop toe aan het lage water, het welk men in die provin cie gedurende dezen zomer gehad heeft, waardoor de grachten bijna droog geweest zijn, en aan het eten van de visch welke in dat bedorven water gestorven was. Sommige lieden uit Leeuwarden en Fra- neker, die bij zijn nabestaanden te Har lingen terbegrafenis geweest zijn, schijnen die ziekte derwaarts overgebracht te heb ben, dewijl er te Leeuwarden drie men schen en te Franeker één aan de ziekte ge storven zijn. Ook regeeren in de laatstge- melde stad Rotkoortsen waaraan 30 per sonen in een maand gestorven zyn". Lijken aangespoeld. Zondagmiddag is aan het strand nabij het fort Ronduit te Naarden uit de Zuiderzee komen aandrijven het lijk van een 21/2 a 3 jarig meisje, gekleed, met wit katoenen hemd, wit gebreiden borstrok, blauw gestreepte nachtpon en een wollen jurkje en aan het rechterbeen een zwarte kous. De kleedingstukken zijn alle ongemerkt. Het lijkje verkeert reeds in staat van ont binding. De burgemeester van Naarden ver zoekt ieder, die eenige inlichtingen kan ver strekken omtrent dit lijk, zich ten spoedigste te vervoegen ter gemeente-secretarie-raad- huis te Naarden. Aangezien bij den laatsten storm de tjalk „Ons Genoegen" met al de opvarenden nabij Muiderberg verging, isdit kind waarschijnlijk van die tjalk afkomstig. Dinsdagmorgen reeds spoelden de lijken aan van de 28-jarige schippersvrouw Froukje Kamp en haar 4- jarig zoontje. Zaterdag werd op het strand bij Muiderberg het lijkje gevonden van een ééDjarig kind, zeer waarschijnlijk ook omge komen bij het vergaan van de tjalk „Ons Genoegen." De lijken van den schipper Romke Wolda en een kind, alsmede van een loods uit Am sterdam, die het schip geleidde, zyn nog niet gevonden. Hoe primitief op sommige plaatsen de toestanden nog zijD, blijkt uit het feit, dat op Muiderberg geen lijkenhuisje aanwezig is, zoodat de aangespoelde cadavers nota bene per vuilniskar naar Muiden werden vervoerd. Ontaarde ouders. In de Limburgscbe mijn- dorpen doen zich somtijds de meest droeve tooneelen voor in de huisgezinnen der vreemde werklieden. Te Waubach woonde sedert korten tijd een Duitsch mijnwerker. De vrouw verdween plotseling met de Noorderzon, vergat alles en allen; behalve een kostganger, die met de hospita het hazenpad koos. Duitschland was het toevluchtsoord. De mijnwerker schikte zich zoo goed mogelijk in zijn lot., verkocht zijn spulletjes en eclipseerde daarna met een zijner kinderen eveneeDS naar die Heimath. Een tweetal kinderen werden door den vader achtergelatenzij zwierven hulpeloos rond door de straten van het dorpje, en builden om hun verdwenen ouders. De burgemeester der gemeente heeft zich het lot der kleinen aangetrokken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5