ff Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het laatste geluk. I lde Jaargng. Woensdag 18 October 1911. No. 48 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTitgfa/ve der Flafcfeeesehe Boet en Handelsdrakkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Ad verten tie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten va» correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Het einde der obstructie. Voor de talrijke nieuwsgierigen, die Dinsdag der vorige week de tribunes der Kamer vulden om getuige te zijn van de kabalen in de kamer, is de ka merzitting een groote teleurstelling ge weest. De obstructie is plotseling geëin digd door de tactvolle tussclienskomst van prof. Drucker. Dat zal onze lezers wel al bekend zijn De clericalen wer den door den vrijzinnigdemocratische leider gered uit de grooie verlegenheid waarin mr. Lohman hen gebracht had. De „Standaard" erkent die redding in de volgende passage „Het parlementaire orgel dat sinds 20 Sept. danig ontstemd was, is gisteren door den heer Drucker weer op toon gezet. Hem komt daar voor een woord van waardeering en dank toe." Onomwonden wordt dus erkent, dat een paganist den weg wees uit het moe ras, waarin Mr. Lohman den parlemen tairen wagen had vastgereden. Maar om bij de „orgel" vergelijking van de Standaard te blijven wie ont stemde dat parlementaire orgel? Wie deden de wanklanken hooren Geen andere dan de clericalen. Zij trachtten de rechten eener parle mentaire minderheid te knotten, door de macht van hun aantal aan hun tegen standers het spreken te beletten. De groote beteekenis van degevoerdeobstruc- tie is geweest, dat op duidelijke en ge voelige wijze aan de clericalen duidelijk is gemaakt, dat zelfs een meerderheid van 5941 niet in staat is, straffeloos de rechten der Kamerleden te vertrap pen. Zij zullen zich wel wachten voor zij een volgende domperspoging beproeven. Dat de coalitie deemoedig het hoofd boog, is te danken aan Roomschen in vloed. Men beweert, dat dr. Kuyper, die zich als spreker had laten inschrijven, door den Roomschen leider als 't ware gedwongen is geworden om zijn mond te houden ten einde de vredesonderhan- deligen niet te verstoren. FE XJIEEET ON. NAAR FELIX HOLLAENDER. Ik Men moet zulke gewetenlooze jongelui rammelen Ze lacht hartelijk. Als ze eindelijk tot rust komt, ondervraag ik haar verder. En daarna! Dat is. het domste en dwaaste er. Godlof al jaar en dag geleden. Ik was zeventien toen ik op een matador in het wielrijden smoorlijk verliefd werd. Ik sta verstomd. Ben u nader met hem bekend geraakt We hebben geen sijlabe gesproken maar hebt u wel eens een wielwedstrijd medegemaakt Neen Dan weet u ook niet in wat een ontzettende opgewondenheid men geraakt, boe ons het hart klopt en het bloed naar het hoofd steigt. Ik was gek op hem. Ik had, God weet, wat er om gegeven, als hij me aangesproken had, ja, als hij me maar voorge praat, dat hij me lief had. Alleen de waan bad me U lacht, en ik lach nu ook, en het komt me kin- De stichter van al het kwaad, mr. Lohman, zat veilig en wel opgeborgen in de Zwitsersche bergen. Had men hem wellicht duidelijk te kennen gegeven „buitenaf te blijven? Hoe 't ook zij, het gebeurde heeft zijn nuttige zijde gehad. Waar een ezel zich geen tweemaal stoot, zal mr. Lohman en met hem de heele coalitie er toch wel voor oppassen niet voor de vierde maal zich het hoofd te stooten Het nieuwe treurspel. Dinsdag is op het politieke tooneel op het Binnenhof het gordijn opgehaald. De naamlooze vennootschap tot exploi tatie der christelijke beginselen opent het seizoen met de opvoering van een droevig treurspel, getiteld Herziening der militiewet. De hoofdrol wordt ver vuld door Excellentie Colijn, bekend door de handige wijze waarop hij Excel lentie Gooi liet duikelen en op diens zetel ging zitten. Het spektakelstuk is reeds door den eersten tooneelschrijver der clericale coalitie, den Standaard redacteur, ingeleid bij de natie met bakerpraatjes over 's lands veiligheid, vaderlandsliefde enz. enz. Dit honing zoete gewauwel moet de publieke opinie gunstig stemmen en het geachte lezende publiek blind maken, voor het feit, dat onder clericaal regime steeds den afgod van het militairisme de dierbaarste offeranden worden geplengd. Twee miilioen per jaar meer. Met dien eisch komt de eerste acteur in het laatste bedrijf van het drama voor den dag. Dat is het dieptreurig besluit van al zul ke militaire spectakelstukken. Wee, zoo een oorlogsminister het waagt met be zuiniging te komen. Onverbiddelijk jaagt het clericalisme en het conservatisme hem weg of doodt hem door een politie- ken sluipmoord zooals van Rappart. Geld, altijd maar geld. In 1901, toen het clericalisme onder Kuyper zijn hoogtij begon te vieren, trad de Roomsche generaal Bergansius als redder op. Hij speelde het klaar de oor logsuitgaven op te drijven tot 23,7 mii lioen in 1902, 26,3 in 1903, 29 miilioen in 1904 en 28,8 miilioen in 1904. Kuy- pers's val in dat jaar bracht het kabinet derachtig en onverstandig voor. Maar wat ik toen in mijn dagboek schreef neen, 't is eenvoudig ongeloofelijk U moet me uw dagboek toonen. Voor geen geld maar om nog even op „hem" terug te komen is dan zulk een vermetelheid, zulk een doodsverachting altijd zijn lichaam aan 't publiek te geven, een kleinigheid ziet u, dat was 't waarop ik zoo verliefd was. Dan had ge u ook aan iederen circusrijder kunnen vergapen Stellig maar ik had geen gelegenheid. Toen was, notabene, een jong mensch uit Hannover op me veiliefd, hij bezong me om mijn hart te winnen, in gloeiende strofen de door mij aangebedene. Vind u dat niet mooi Verbazend U hebt een bijzondere manier om u over een ander vroolijk te maken, meent zij. Wij zijn aan het Kollendorfeplein 't is kwart voor tienen. Zij geraakt in merkbare opwinding. Nou, dat zal me wat, geven. Adieu, ik heb geen minuut langer tijd. O wee o wee Ze is heelemaal buiten zichzelf. Maar wanneer zullen we elkaar weerzien Schrijf me onder L. Ij. 29. Postkantoor 30 ze lacht weer vroolijk -- dat is namelijk mijn nummer. Ik protesteer. Ik vaar slechts onder eigen vlag. Goed, als u zoo eigenzinnig zijt, bepaal dan zelf zegt ze daarop. Ij. L. 99, Postkantoor 30. Maar schrijft u eerst, en bepaal dag, plaats en uur, waar we elkaar zullen de Meester aan het roer. Staal, die krachtig wilde bezuinigen, viel. Van Rappard, die, ietwat aarzelend den- zeliden weg opwilde, werd ten val ge bracht door het clericale complot. W eer kwam het clericalisme aan het roer. En dadelijk stegen weer de improductieve militaire uilgaven. Onder Staal en Van Rappard teruggebracht tot 26,9 en 25,4 miilioen, wisten Sabron, Gooi en Colijn ze op te voeren tot 27,9 miilioen in 1908, 26,2 miilioen in 190928,6 miilioen in 1910, 29,2 miilioen in 4911 en thans is voor 1912 geraamd 30,2 miilioen En dat voor een leger, waarvan de hoogste autoriteiten ons om strijd ver klaren, dat het in staat van ontbinding verkeert. Een leger, dat staat buiten de samenleving. De wet-Colijn zal niets doen tot democratische hervorming van de militaire organisatie. Wat er nog aan democratie in de bestaande regeling zat, wordt vernietigd. Verlenging van dienst tijd, verhooging van het contingent aan die eischen van de felste militairisten wordt grof toegegeven. 2 miilioen per jaar meer voor het militairismeklinkt het niet als een satergebrul, waar de nood nijpt voor zoovelen, waarde voeding moet worden beperkt, tal van behoeften door hun ongekenden prijs een luxe ge worden zijn voor duizenden? Het mililairisme lacht met dien nood. Hier de millioenen, dat is het abc van zijn dwingen en streven. Een kabinet, dat zich heet te gronden op christelijke be ginselen, dient dezen afgod het eerst en het meest. Kon ooit het: „De kiezer wil bedrogen zijn naakter aan den dag komen? De vertooning van het treurspel is Dinsdag begonnen. Wij hopen vurig, dat ai, wat links in de Kamer zetelt, zich eenstemmig tegen dit ontwerp zal verklarenVoor de Vrij zinnig-Democraten en de Unieliberalen geldt hel de kwestie hunner eer. Zij stelden in 1905 een con centratie-program op, dat heen wees naar bezuiniging. Hun Hervormingsprograms gaan in gansch andere richting dan dit ontwerp. Hoe wij het ook bezien, elke stem uit die partij voor dit ontwerp uit gebracht, is een verraad van het eigen program, een verzaking van beleden be ginselen. Op het clericalisme en conservatisme ontmoeten, en richt het dan zoo in, dat menu thuis niet op de minuut wacht! Ik moet alzoo liegen! Een noodleugen gewis U antwoordt mij op een prentkaart Beslist! Adieu, u moogt me niet verder vergezellen Adieu, L. L. Zij knikte nog eens tegen me en is dan verdwenen. Ik steek een sigaar op, ga naar huis en maak aanteekening daar ik niets te doen heb en niet sla pen kan van het voorgevallene op dezen onnoozelen avond. Ze zal niet schrijven en morgen zal ik baar weer vergeten zijn want ik ben absoluut onbevangen en zonder wenschen. 2. Enkele degen gaan voorbij. Ik ben L. L. al verge ten. Ik wandel door de helverlichte straten, laat de menschen met hun zorgen en lijden van iederen dag langs mij voorbijgaan, werp nu en dan een blik op hun gemelijke en bedrukte aangezichten en loop langzaam gedachtenloos en ver verwijderd van hen de straat af; geleidelijk ga ik zoo op in mijn eigen bestaan, dat ik alles om mijn heen vergeet en mij ga verbeelden, dat ik heelemaal voor mij zelf alleen leef. Dan ontwaak ik als 't ware weer en schrik er van in vol bewustzijn, in deze drukke stad als een flaneur het gedrang en dp beweging nog te vermeer deren. Ik neig naar een lui leven en ben een ver achter van den ai beid. Ik neem met een stille humor deze brave menschen waar, wier wijsheid zegt, dat men door arbeid gezond wordt. Als het me slecht gaat, als ik inwendig lijd, dan bestaat er voor mij slechts een redmiddel: absoluut werkeloosheid. In dezen toestand verkeer ik nu; ik sta aan een kome ten volle de verantwoordelijkheid voor de verspilling van nieuwe millioenen voor het meer en meer invretend militai risme. Slikken. De Standaard geeft aan zijn broeders een raad, dien zij eingelijk allang bezig zijn op te volgen. Het brave blad is doodsbang, dat er van de Socialerige plannen van dit kabinet in 1913 bitter weinig terecht zal gekomen zijn. Daarom geeft het de coalitiebroeders den raad zoo min mogelijk maar te praten inde kamer. Jawel, maar gedwee aannemen, wat er wordt voorgesteld. Het is inder tijd aan Rutgers van Rozenburg zeer kwalijk genomen dat hij van stemvee durfde spreken, welnu de taktiek, die de Standaard wil voorschrijven, komt er op neer, dat de clericale kamerleden uitsluitend zullen dienen als stemvee. Als je blieft geen amendementen op slechte wetsartikelen, geen ingrijpende verandering. Heelemaal er niets tegen zeggen, dat bv. minister Talma voorstelt, dat een huisvader met vijf kinderen en f 12 weekloon precies dezelfde pensioen premie te betalen krijgt als een vrijge zel, die f 12 per week verdient. Niets daartegen zeggen, slikken maar-! Als de Tariefwet aan de orde komt, geen protest laten hooren tegen dezen rooftocht op de zakken der kleine luyden. Slikken maar Als de ziektewet roet zijn antisociale strekking aan de orde komt, niet pro- beeren ze te verbeteren, slikken maar De antirevolutionaire kiezers weten nu, wat van hun Kamerleden wordt ver wacht 1 De tariefconclusiën van baron de Wijkersiooth. In ons vorig nummer hebben wij ver meld, hoe baron de Wijkersiooth de Nederlandsche Boerenbonders heeft trachten wijs te maken, dat die tarielwet, Kolkman in hun belang is. De adellijke redenaar erkende wel, dat de boeren „tijdelijk" hooge prijzen voor hun benoo- digdheden te betalen zullen krijgen, terwijl hij hooger loon zal hebben te keerpunt mijns levens, mijn noodlot heeft krijgertje met me gespeeld. Zorgen van allerlei aard verteren me en knagen met spitse, Scherpe tanden aan mijn levenskracht in den bloei der jaren, zooals 't zoo mooi genoemd wordt. Op dien avond, dat ik L. L. ontmoette vatte ik de ontmoeting als een soort van afleiding op. Ik wilde in dien zomernacht vergeten. Een overmoedig pogen, wanrop de napijn precies is gevolgd Den dag te voren hadden vrouw en kinde ren mij verlaten om familie, die aan den Rijn woont, op te zoeken. Als een bevrijdde was ik her ademd. Ik durf haast niet terugdenken aan al de kwade uren tusschen haar en mij. Als twee tot de tanden gewapende strijders hadden we tegenover elkander gestaan en onze krachten gemeten. We hadden beiden deze scheiding als een noodzakelijk heid aanvaard, wilden we niet door die eeuwige bot singen ondergaan. Ik heb de overtuiging, dat ze op haar manier van me gehouden beeft en zonder bet zich bewust te zijn, mij stelselmatig heeft te gronde gericht. Zij denkt goed burgerlijk, terwijl ik zigeu nerachtig ben. Van haar standpunt beeft ze stellig gelijk! Ik deug voor den echt als een vuist opeen oog. Ik sta op tegen alles, wat regel is in 'thuwe lijk. Ik maak haar stellig hetjeven zuur, als ik den nacht tot dag en den dag tot nacht maak. Ik ben vol humeur, want ik lijd, onder mijn treurige uiter lijke gesteldheid, die mij de inwendige rust, en arbeidslust ontneemt. Ik lijd, omdat, ik ongestadig, gejaagd en onder den pijnlijken druk dezer verhou ding niet volvoeren kan wat mij bezighoud. Ik ben opbniischend en heftig, omdat een woord van haar, een vermaning, dat ik mij moet schikken en verstan dig zijn tegenover hen die orer ons gesteld zijn, mij kwetst en verbittert. (TFerd* vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1