„VOORUIT :YVÉ] EI >E f IIJ Li» No. 47 II Oct. 19 U Plaats eli k Nieuws Binnenland. De Sterm. MIDDELHARNIS. Zondag had een zoon van K. Verhage het ongeluk in de buiten haven te vallen. Zijn kameraden hadden het geluk hem nog te kunnen grfipan, zoodat hp er goed afkwam. Maandagmorgen had een persoon uit Sommelsdijk, die zich op de stoomboot Middelharnis wilde begeven het ongeluk uit te glijden en in de haven te vallen. Hij werd spoedig door toegeschoten hulp op het droge gebracht. Hij moest van zijn reis afzien. Zaterdag had St. v. D. het ongeluk zich met een hamer op zijn duim te slaan waardoor die ernstig werd verwond. Dinsdag zijn van hier ter beugvisscherij uit gevaren de sloepen Paul Kruger en Hendrika, 'binnen enkele dagen zal de ge- heele vloot uit zeilen. Maandag had de timmerman G. v.E. het ongeluk zich een weinig aan zijn hand met een roestigen spijker te verwonden. Dientengevolge zwol de hand zoo hevig op dat hij genoodzaakt was zich onder genees kundige behandeling te stellen. Maandag had de slagersknecht van P. Zoeteman het ongeluk zoo goed als twee zijner vingers af te snijden. Zondag zijn te Vlaardingen binnenge komen de haringsloepen Oranje Nassau sch, M. den Braber met 14 last en Anna sch. A. den Braber met 22 last haring, de laatste moet ook verschrikkelijk met den storm te kampen hebben gehad. De familie Verburg alhier verkeert in de grootste ongerustheid over hun zoon Cornelis, die aangemonsterd zijnde op een Vlaardingsche logger naar het gerucht gaat, vermoedelijk verdronken is. Door den storm van 30 Sept. moet de logger met man en muis zijn vergaan. Doordat het terrein waarop de sport vereeniging Zaterdag a.s, hare wedstrijden zou houden niet door de gebruikers tijdig is ontruimd, kunnen de op 14 dezer aan gekondigde wedstrijden dien dag niet plaats hebben. Daarom besloot het bestuur der sportvereeniging deze wedstrijden te houden op Zaterdag 21 October a.s. Bij de tentoonstelling van zelf ge kweekte stekjes en plantjes zijn toegewezen De eerste prijs M. Sarelse L. BriDkman L. van Gelder; A. L. Smit; A. Boeter te Middelharnis en L. Kastelejjn te Sommels dijk. De tweede prijs aan T. Born Jd.P. Boe ter; J. v. d. Wende; J. Stapel; Jac. v. Es en G. Boomsma en verder 3e. prijzen, SOMMELSDIJK. Het herhalingsonderwijs op de Openbare school in onze gemeente is aangevangen met ruim dertig leerlingen. Het is wel een bewijs, dat ouders niet alleen belangstellen, in het onderwijs van hunne jonge kinderen op de lagere school, maar ook voor hun oudere kinderen het groote nut om het geleerde by te houden en zoo mogelijk verder te ontwikkelen in zien. Het aantal zal misschien nog wel toene men, als de drukke werkzaamheden op 't land zijn afgeloopen. Spoedige aangifte is in dit geval echter nu reeds gewenscht. (Niet van onzen gewone coirespondent.) Gedurende deze week werden op last van 't dageiijksch Bestuur een honderdtal aanmaningen uitgedeeld aan de ouders van kinderen, die da Openbare Lagere School in deze gemeente bezoekeD, om hun school geld te voldoen. 't Groot aantal van die dwangbevelen hoeft geen verbazing te wekken, daar er slechts weinig inenschen zijn, die van 't betalen van schoolgeld worden vrijgesteld, hoewel de wet op het Lager Onderwijs zegt, dat zulks het geval kan zijn. (Niet van onzen gewone correspondent.) DIKKSLAND. Op Maandag 16 en op Dinsdag 17 October as. des namiddags van 6 tot 7 uur kunnen belanghebbenden ter Gemeente Secretarie aangifte doen van de namen en het aantal kinderen, die zij gedurende den winter de openb. school kosteloos zouden willen doen bezoeken. Tegelijker tijd kan dan aangifte geschiedden van de namen der kinderen, die wenschen deel te nemen aan het herhalingsonderwijs. Op Maandag 18 Oct. as. des namiddags 4 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inentingen herinenting. Alhier is opgericht een danscurcus onder leiding van den Heer Philipse in de sociteit van den heer Gaanderse. De Christelijk., zangvereeniging zal op het einde dezer maand eene uitvoeringgeven. REKKINGEN- Zij die kosteloos onderwijs op ue dagschool of herhalingsonderwijs wenschen te ontvangen, moeten zich daar voor op Maandag 16 of Dinsdag 17 October des avonds van 5 7 uur ter Gemeente Secretarie daartoe aanmelden. (Zie verder aanplakbord). De door den storm zwaar beschadigde zeedijken alhier worden tijdelijk in gereed heid gebracht. Vermoedelijk zullen deze het volgend jaar weder opnieuw worden aan besteed om ze op haar vereischte breedte te brengen. STELLENDAM. Bjj de reparatie van een dak, had de 20-jarige metselaar J. van Es het ongeluk naar beneden te vallen, waarbij hij zich zoo bezeerde, dat geneeskundige hulp noodig was en Van Es zijn werk niet kon voortzetten. Er zijn op het oogenblik volop garnalen te vangen. Hoewel voor de pellerijen meer te vangen is'dan de vorige week, blijft het daar nog vrij slap. Er worden nu vrij veel gezouten garnalen r.aar het buitenland ver zonden. Als gevolg' van bemoeiingen van de Afdeeling Schuttev&er alhier is thans door het Hoofdbestuur dezer vereeniging een adres gericht aan den Minister van Marine met verzoek die maatregelen te willen ne men, die er toe kunnen lelden, dat binnen niet te langen tijd een lichtboei in het Nieuwe Gat worde gelegd, bij voorkeur bij Zwart No. 7 In het vischwater der garnalenvisschers wordt nog steeds veel mosselzaad aange troffen. De visschers ondervinden van dit mosselzaad veel hinder, daar het de visch- korren bij het visschen vult, wat natuurlijk lastig en schadelijk j's. Op 1 November a.s. hoopt de heer Touw den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad als hoofd der openbare lagere school in deze gemeente. Nu er volop suikerbieten aan de kaai worden gebracht en, het niet te voordeelig gaat, gaan verschillende schippersiui hun blazers in orde maken om bieten te varen. Naar men ons mededeelt, vallen deze zeer mee wat betreft het gewicht. GOËÜEREEDE- De jongste storm heeft aan het plantsoen in de kom dezer gemeente aanmerkelijke schade berokkend. Eenige eeuwenoude iepenboomen aan de Noord-, zoowel als aan de Zuidzijde der haven zijn a.h.w. geheel uit den grond gerukt. Ook het oude boomgewas op den hof rondom de Ned. Herv. Kerk bleef niet gespaard. Ook de timmerman J. v. W. alhier is door den jongsten storm financieel gotrHad hij vóór eenigen tijd het ongeluk, ::ij in aanbouw zijnde woning tengevolge van ver zakking van den bodem te moeten sloopen, thans, nu hij op eene andere plaats eene woning liet bouwen, zyn de muren met kozijnen enz. a.h.w. met den grond gelijk gemaakt. Van de woning van den landbouwer J. K, werden niet minder dan 1500 dakpannen afgerukt. Alzoo een leelijk schadepostje. Verder verkeerde in den nacht van Zater dag op Zondag de Scheveningschebomschuit „Drie Gebroeders", gemerkt Sch. 226 tijdens den hevigen storm in het Bokkegat onder deze gemeente in nood. Zondagmorgen werd het in nood verkeerend vaartuig bereikt door de stoomreddingsboot van Hellevoet- sluis en zonder ongevallen in de Koopvaardij haven te Hellevoetsluis binnengebracht. Nog dagelijks komen de onaangename gevolgen van den jongsten storm aan het licht. De schade, aan diverse gebouwen toe gebracht, is zéér groot. Voor metselaars, timmerlieden e. d. geeft dit intusschen han den vol werk. De besmettelijke ziekte febris typhoïdea bleef ditmaal tot 2 gevallen beperkt. Thans is deze ziekte geweken en zyn de betrokken woningen ontsmet. Tengevolge van de lage prijzen, die in Engeland voor de garnalen worden besteed, is deze visscberij in den laatsten tijd weinig loonend. Enkele blazerschuiten zijn dan ook reeds in gereedheid gebracht voor het ver voer van 't suikerbietengewas. Een schadepostje! Van den landbouwer D. Breen alhier zijn vier kalveren verdronken in eene sloot ge vonden. In de laatste dagen is de ajuinhandel alhier in vollen gang. Groote hoeveelheden van dit gewas worden per scheepsgelegen heid en per tram naar Rotterdam getranspor teerd. Men besteedt f 4,70 de 60 K.G. Door een drietal blazerschuiten is alhier voor rekening der Coöperatieve Berging-Mij te Brouwershaven en door een drietal op eigen risico alhier aangebracht eene lading kisthout met gedeeltelijken inventaris van het op de zandbank Ooster gestrande bark schip Wakefield. Het delven van het aardappelgewas in deze streek is ten einde. Het beschot valt over 't geheel mede, terwijl de aardappelen uitstekend van qualiteit zijn. Reeds zijn enkele partijen verhandeld. Men besteedt f 2,50 de 70 K.G. Met het delven van het suikerbieten gewas is in deze streek een aanvang ge maakt. De bieten zijn over het geheel niet groot van stuk, doelt het suikergehalte is beslist hoog te noemen. Ten behoeve van het Lager Onderwijs is aan deze gemeente eene buitengewone Rijkssubsidie ad f 2500,- toegekend. NIEUWE TDNGE- Zaterdagavond hield de heer W. de Jong in het Hotel van den heer Holleman alhier een lezing over de Tarief- wet en hare gevolgen. Duidelijk weid door hem uiteengezet welke groote lasten aan arbeiders en burgers bü de tot standkoming van de Tariefwet Kolkman zullen worden opgelegd, terwijl tevens het zoogenaamde doel, dat is bescherming van de Nationale nijverheid niet zal worden bereikt. Na af loop der lezing werd gelegenheid tot debat gegeven, doch niemand gaf zich op. Voor het herhalings onderwijs aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 17 jongens aangemeld, meisjes geene. Door de Rijkspolitie is tegen den ver lofhouder A. V. alhier procesverbaal opge maakt wegens Drankwetovertreding'. Het scheepje van schipper v.d. Ouden dat bij den laatst gewoed hebbenden storm op het Krammer was gezonken is de vorige week gelicht, en in de Haven teBattenoord gebracht, zoover men kon nagaan was het schip niet beschadigd, doch al wat los lag, zooals luiken enz. waren weg gespoeld het aanboord aanwezige geld is terug gevonden. Assurantie dekt de schade. OOLTGENSPLAAT- Onze vroegere dorps genoot, de heer F. Hers, thans te Leiden, heeft verleden week met gunstig gevolg het theoretisch geneeskundige examen afgelegd. De 4e Compagnie van het 4e regiment vestingartillerie is verleden Vrijdag, na 2 maanden op het fort Prins Frederik alhier gedetacheerd geweest te zijn, weder naar haar garnizoen den Helder terug gekejerd. Met het restaureeren van den Stjjger- dijk alhier is een aanvang gemaakt. Een buitenkansje voor de daaraan werkende arbeiders, die, naar wij vernamen, f 2.50 per dag verdienen. DEN BOMMEL. Ouders die hun kinderen wenschen te doen deelnemen aan het her halingsonderwijs, kunnen zich aanmelden bij het hoofd der le Openbare School. Gemeenteraadsvergadering op Zaterdag 7 October. Na opening en behandeling der ingekomen stukken komt aan de orde: Het herstellen van de stormschade aan de Ie Openbare School. Er wordt besloten opgave van de kosten te vragen. Aan H. M. de Koningin zal een adres gericht worden om alsnog in aanmerking te mogen komen voor eene subsidie in ge volge Art. 53 der wet op het L. O. voor 1911. De Voorzitter zegt toe, deze subsidie voor 1911 aan te vragen bij de begrooting. (De vergadering wordt verdaagd tot Maandag middag 3 uur). Thans komt ter sprake het zeewerend maken van den Spuidijk. Op voorstel van den heer Van Weel, en naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van de dijkkring wordt besloten met 6 tegen 1 stern de kosten van opbooging en versterking voor rekening der gemeente te nemen, terwijl de gelden gevonden zullen worden uit eene bijzondere plaatselijke belasting. Nog wordt besloten, steenen, zink enz. door den storm van de Openbare School gerukt, bij inschrijving te verkoopen. Hier na geheime zitting ter behandeling van reclame tegen den hoofdelijke!! omslag. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Burg. en Weth. maken bekend, dat de kostelooze inenting en herinënting zal plaats hebben op Zaterdag 14 October a. s. des namiddags te 2 uren ten huize van den gemeente-ge neesheer. Alhier doet zich het buitengewone geval voor, dat tot candidaten voor een lid van den gemeenteraad zijn gesteld twee broeders, A. Koppenaal (ant.) en J. C. Kop penaal (lib.) De Christelijke zangvereeniging aihier heaft haren directeur den heer J. van der Sterre, op zijn verjaardag een prachtige lamp ten geschenke aangeboden. Zaterdagmorgen zou J. G. Born met een span paarden en wagen naar het land rijden. Het was omstreeks vijf uren. Toen B. voorbij de kaai aan den Zeedijk kwam, liepen daar onbeheerd twee hitten, welke tegen de paarden inkwamen deze schrikten daarvan en liepen met den wagen den hoogen stellen Zeedijk af. B. was nog in tijds van den wagen afgesprongen, welke tot groote verwondering toch overeind was gebleven. Aan den onderberm van den dijk liep de vrouw van S. v. d. Mastdeze wilde gauw wegloopen, doch struikelde en viel, waardoor zij paarden en wagen over het lichaam kreeg. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter consta teerde behalve verscheidene kneuzingen, een gebroken ribbe. De paarden hadden linksomkeert gemaakt en waren naar stee geloopen By den dam geraakten de paarden klem. Een der dieren moest men in de sloot werpen om hetzelve vrij te krijgen. Tot lid van het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging alhier is gekozen de heer Jakob Joppe. De stemn ing voor een lid van den Gemeenteraad alhier zal plaats hebben op Woensdag den 18den October a. s. Een wagen van den heer J. Koert Cz. gela-len met draincerbuizen zakte op het dorp, doordat een as brak, in elkaar. Hier door werd een aanzienlijke schade veroor zaakt, daar de meeste buizen stuk gihgen. Het schip van A P. A. Goumare, dat door den storm op de kaai was gezet, zou Maandag j. 1. door den timmerman J. Malie paard Cz. worden afgebracht. Nadat daar aan den geheelen dag was gewerkt, kreeg men het schip des namiddags te vijf uren bij hoogwater, ten aanschouwe van veel nieuwsgierigen te water. Het vaartuig werd daarbij in het minst niet beschadigd. Martijntje Trommel alhier hakte met een peehakker in plaats van in de pee in hare hand, die daardoor zoo verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Op het telefoonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld 120 telegrammen en 128 gesprekken. De Burgemeester maakt bekend, dat de Raad in het openbaar vergaderen zal op Donderdag den 12den October a.s. des na middags te 2 uren. Het centrum van den vreesely'ken storm schijnt ditmaal over ons land gelegen te hebben. En zooals altijd, worden de ram pen, op zee aangericht, eerst later in haar vollen- omvang bekend. Zijn de bekende feiten tot nu toe reeds erg genoeg, ongetwijfeld zullen deze met nog vele veimeerderd worden. Op 't oogenblik zijn er drie naar Rotterdam bestemde stoomschepen, waarover men zeer ernstig ongerust is. Het zijn het Zweedsche stoomschip „Her- toginnan Marie", 514 ton groot, op de reis van Wismar naar Rotterdam met graan 27 Sept. Brunsbuttel gepasseerd; het Spaansche stoomschip „Segundo del Cerro", 1508 ton groot, op de reis van Vivero naar Rotterdam met ijzererts 28 Sept. Oues- sant gepasseerd en in het Kanaal van een Hollandschen loods voorzien. Dit schip was ook bevracht van Rotterdam naar St. Na- zaire; en het Deensche stoomschip „Swarland", 490 ton groot, op de reis van Rostock naar Rotterdam met graan 26 Sept. Holtenau gepasseerd. Van eerstgenoemd schip zjjn 2 Oct. te Petten een roeiboot en een reddingsboei aangespoeld, van de andere twee is niets hoegenaamd gehoord of gezien sedert den geweldigen storm, maar aangezien alle juist het hevigste van den storm hebben moeten verduren, bestaat er gegronde vrees, dat alle met man er, muis naar den kelder zijn ge gaan. Op de „Segundo del Cerro" is te Londen herverzekering betaald tot 75 pCt. Of het op den Banjaard als gestrand ge melde, onbekende stoomschip een der drie vermiste stoomschepen is? Onmogelijk is het niet, maar het zal slechts bij duikeron- derzoek kunnen blijken, want het wrak, dat. alle masten verloren heeft, zit reeds zoo diep onder water, dat er geen mogelijk heid bestaat op een andere wijze den naam te weten te komen. Verschillende wrakgoederen, waaronder een medicijnkist met medicijnen en recepten, ziin te Zeebrugge aangespoeld. De recepten dragen den naam van een Deenschen apothe ker „Aalborg Svane Apothek" en op de achterzijde van een der recepten staat: „S.S. Swarland, kapt..." Dit doet alle hoop op behoud van de „Swarland" verdwijnen. De reeders van de „Segundo del Cerro" deelen mede, dat zij telegrafisch bericht hebben gekregen, dat het schip met den loods en de bemanning vermoedelijk is ver gaan bij Schouwenbank. Zekerheid daar omtrent bestaat echter niet. Er worden steeds nog nieuwe rampen gemeld. Zoo komt nu uit Lyiin het bericht, dat de Noorsche brigantijn „Caprice", welke Vrij dag 29 Sept. van daar naar Fredikshald vertrok met een lading kolen, in den storm van de ankers sloeg en op de Wash zand- banben totaal verbrijzeld is. De geheele, uit acht koppen bestaande bemanning is omgekomen. Het lijk van den kapitein, tevens reeder van het schip, H. Andersen, is te Wolferlon (Norfolk) aangespoeld en de kust is bezaaid met wrakstukken. De stoomtrawler „Montrose", uit Hull, is in den storm gezonken. Vier der opvarenden verdronken, de overigen werden door het stoomschip „Piscatorial" gered en te Yar mouth geland. Als men al de schepen, die met storm schade binnenkomen, moest melden, had men zeker kolommen vol. De herfststorm van 1911 zal dan ook menigeen lang heugen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5