Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het laatste geluk. Woensdag 11 October 1911. (Vo. 47 Flakkeesche Boel- en Handelsdrukkerij J lde Jaargang Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "O" itg"arce cLer te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. 0e Spijbelaars. Wanneer in de Kamer na afhandeling der aanhangige ontwerpen een nieuwe agenda moet worden vastgesteld, zijn de clericalen er als de kippen bij om allerlei socialerige wetsontvverpjes voor het on derzoek in de Kamerafdeelingen voor te dragen. Wan neer daartegen door linksche Kamerleden bezwaar wordt gemaakt, omdat er geen tijd voor is, hebben de clericalen een prachtige gelegenheid om het aan de eenvoudige kiezers voor te stellen, alsof zij toch maar je eenig-ware sociaalgevoelende volksmannen zijn. Voor een Kuyperblaadje naar het model van de Standaard is het een dankbare taak er zijn lezers op te wijzen, hoe graag de broeders toch willen zorgen voor sociale wetgeving. Dat heele spelletje is niet anders dan verlakkerij en grof boe renbedrog. Want wat doen deze clericale voorstellers? Ze laten links werken en gaan zelf spijbelen. Het Volk onthulde verleden week op welk een treurige wijze zulke volksvertegenwoordigers hun taak opvatten. In de vijf Kamerafdeelingen werd de Indische begrooting behandeld. Toch een zaak van gewicht zou men zoo denkenHoor maar, lezer. In de 4de afdeeling hebben 12 clericalen zitting, er waren er 5, (zegge vijf) opgekomen. In de 2de afdeeling hebben 7 brave coalitiemannen zitting. Er was er niet een tegenwoordig. In de derde afdeeling zijn twee clericalen tot voorzitter en vice-voorzitter gekozen. Beurtelings moesten allerlei mannen van links den voorzittershamer hanteeren, omdat de clericale voorzitter en zijn clericale plaatsvervanger voortdurend afwezig waren Nu ja, zal men zeggen, doch dat be trof de Indische begrooting en de cle ricalen zullen denken, de Indische zaken zijn in veilige handen, sinds minister Idenburg zichzelf zoo handig tot gouver- neurgeneraal met f 132000 traktement en een peulschilletje van f 80000 voor uitrusting promoveerde. Bij de behande ling der staatsbegrooting zullen de coah'- FJEXJIIjIJETO jv. NAAR FELIX HOLLAENDER. Stellig Zoo. nu was haar tijd om, ze moest nu gaan Ik smeek u eenvoudig avondbrood met me te ge bruiken. Ze lacht me uit. Wat ik wel dacht wat ik dacht Als zij niet op tijd kwam oorvijgen kreeg ze van haar moeder. Oorvijgen en dat laat u zich doen? Ze neemt dat niet zoo tragisch op. Alleen geen zedepreek, dat haat ze voor de rest is 't in geen drie jaren meer voorgekomen maar toen -7- Toen was u verliefd Vraag ik op een stad- huistoon, hoewel we eigenlijk al heel vertrouwelijk samen zijn. Ik mocht bem graag antwoordde ze eenvoudig. En wij geraakten van elkaar af ten gevolge van iets belachelijks. Hij schreef me zes weken later een brief, die heel mooi was werkelijk, zegt ze droevig. Ik ben er toch niet op ingegaan, ofschoon ik ze hondt een oogenblik op met spreken. Ofschoon, u Ik had in die zes weken veelgeleden ik merkte tieboeders wel op hun post zijn. Jawel, verleden week Dinsdag begon in de kamerafdeelingen liet onderzoek der Staatsbegrooting. In de 2e afdeeling ont braken alle clericale heeren. In de 3e afdeeling waren er 2 van de '13. Van de 4e afdeeling ontbraken er 8 van de'12!! Dat zijn nu die „werkers", die om de kiezers zand in de oogen te strooien al maar meer ontwerpen tot onderzoek of behandeling aan de kameragenda willen toevoegen. Ja, als het op voorstellen „aan komt, dan zetten" de clericalen een grooten mond op. Maar als het op wer ken aankomt, dan gaan ze vacantie hou den en schijnen te denken: 't Werk is voor de dommenOp kiezersvergade ringen zwetst dan een Duymaer, na een demagogische speculatie op godsdienstige hartstochten over de clericale braafheid en de snoodheid der socialisten 1 Hij moet er voortaan bij vertellen, dat zijn broeders in de kamer vooral groot zijn in het spijbelen Op hooger getij? Bij elke verkiezing voor Provincie of Kamer blijkt telkens, hoe een groot deel der kiezers te iaksch is om gebruik te maken van het hun geschonken recht een woord mede te spreken in de be hartiging van 's lands belangen door de keuze van een volksvertegenwoordiger. Toch zal ieder moeten toestemmen, dat eerst dan het Algemeen Stemrecht zijn gunstige werking kan doeri gevoelen, als een zoo groot mogelijk deel der kie zers gebruik maakt van het stembiljet. Eerst dan kan men dat Parlement een Volksvertegenwoordiging noemen, kan zij de afspiegeling zijn van de geheele natie. Vandaar dat in het program der Liberale Unie als eisch naast Algemeen Kiesrecht en Evenredige Vertegenwoor diging wordt gesteld de invoering van stemplicht. Dat zal het ,eenige middel zijn om de lakschen en onverschilligen er toe te brengen hun eersten plicht als staatsburger te vervullen. Wij meenen dat dit een gezonde, democratische eisch is. Door de Arbeidswet dwingt men de werk gevers tot redelijke arbeidsvoorwaarden. Door de leerplichtwet dwingt men de oudersh un plicht na te komen de kinderen toen eerst, hoe graag ik hem mocht. En daarom wilde ik Diet van nieuws aan beginnen. Trouwen kon hij mij niet en ik wilde mij het tweede af scheid niet nog zwaarder makenTT begrijpt dat Ik geloof wel. Een oogenblik zwijgen beiden. Goeden nacht Ik vraag nog een paar minuten. GoedVertel u me wat van uw leven. Ik weet niet, waar ik mee beginnen zal. Heeft u zooveel wederwaardigheden genad Ik ben het daarover met mij zelf niet eens. En u In 't geheel geene en dat weinige heb ik 11 zoo juist verteld voor de rest zijn er nog een paar voorvallen. Vertel me die. O God, antwoordt ze, er is niet veel ran te vertellen. Ze wordt te huis streng bewaakt en durft zich niet roeren, door dat zij, met haar ouders alleen is. En waarom beproeft u niet u onafhankelijk te maken Ik heb geen aanleg daartoe, of beter gezegd, het ontbreekt me aan alle volharding. Voor 't overi ge Ze bukt zich op eens naar den grond, neemt een stukje verschrompelt bladtin op en steekt het lachend in haar taschje. Ik kijk haar vragend aan. Ik verzamel prentkaarten en bladtin zegt ze schalks omdat men voor een pond bladtin bij Taenar- rhe een theeservies krijgt. Dat is de moeite waard antwoorde ik. Een kleine jongen met een onnoozel gezicht komt voor ons staan. deugdelijk onderwijs te verstrekken. Door de Steenhouwerswet van Talma dwingt men de physiek-zwakkeren een gezon der beroep te kiezen. Door de Woning en Gezondheidswetten dwingt men de tvoningeigenaars tot betere woningtoe standen en noodzaakt de gemeenten tot verbetering van vele misstanden. Het ligt geheel in deze lijn den Staatsburger te dwingen zijn plicht te vervullen, als hij geroepen wordt de vertegenwoordi gers in het Parlement te kiezen. De voor- uitstrevenden zullen dus allen voor stem plicht zijn, zou men meenen. Dat zou waar zijn, als bij politieke leiders niet soms het principe werd geofferd aan de taktiek.'Mr. Troeistra heeftin het Volk in twee artikelen, onder den tilel „Op Hooger Getij" over de kiesrechtbewe ging geschreven. Daarin bestempeld hij den eisch tot invoering van stemplicht als „een gedwongen mobiliseering der politiek-doode, dus ook voor alle reaktie meest vatbare elementen". Uit deze uitspraak van den sociaal-democratischen leider spreekt duidelijk het groote ver schil, waarom hij het Algemeen Kies recht wil en waarom wij het willen. Voor hem is het Algemeen Kiesrecht het middel om den invloed van ééne klasse te vergrooten. Daarom wil hij geen stemplicht, waardoor ook de niet- socialisten meer invloed zouden oefenen. Voor ons beteekent het Algemeen Kies recht het gelijkwaardig maken van alle staatsburgers. Wij wenschen liet uit een oogpunt van iilijkheid en rechtvaardig heid. Om die geiijkvaardigheid te ver zekeren, vragen wij stemplicht. Hoe ter wereld Mr. Troelstra nu in dezen eisch iets reactionairs kan zien, is alleen ver klaarbaar uit het eenzijdig standpunt der socialisten, die van „bourgeois" niets moeten hebben. Men had van mr. Troel stra een breeder kijk op de dingen mogen verwachten. Een ondoordachte uitspraak als hij gaf, kan de zaak van het kiesrecht slechts schaden. Op die manier brengt men de beweging zeker niet op „hooger getij." Bewaar mij voor mijn vrienden'Aan dat woord zullen de clericale ministers Kolkman en Talma zeker wel gedacht hebben, toen zij het verslag lazen van de redevoeringen, die de'Katholieke Tien phennig voot een roos meeneer tien phen- nig een roos Ik koop zijn mandje leeg en geef haar den inhoud. Haar gezicht heldert een beetje op, O, wat is u een verkwister. Ondertusschen^ zijn we tot den zoölogischen tuin genaderd, van waaruit muziek tot ons komt. Kom mee laat ons daar binnen gaan, stel ik haar voor. Neen doen we dat niet het is een soort muizenval, antwoordt zij, laat ons rustig buiten blij ven en dan ,moeder ik moet nu werkelijk naar huis. Zij wordt letterlijk angstig. En als ik u smeek Ook dan niet! Ik spreek een poos geen woord, ik ben volstrekt niet beleedigd volstrekt niet maar ik speel een beetje den gekrenkte. Och als't u blieft praat toch weer wat Geen antwoord. Ze lacht op eens tegen mij, er komen kuiltjes in haar wangen, dicht bij haar fijne mondhoeken en de schalksheid straalt haar uit de oogen. TT kent me pas een uur zegt ze en t.yrannizeert me al en zuiver uit pleizier overigens houdt 11 bet voor aannemelijk dat men negentien jaar is en nog klappen krijgt Ik lach ferm mee en stem ten volle in met de veroordeeling van zulk een wijze van rechtdoen. U moet onafhankelijk worden beslist het is ook zoo moeilijk niet. Weet u een weg Wel tien Bij voorbeeld? U neemt een courant ter hand en leestEen oudere dame zoekt een gezelschapsjuffrouw. Kamerleden van Wichen en baron de YVijkerslootb op de Algemeene Verga dering van den Boerenbond gehouden hebben over de Verzekeringsontwerpen en het Tariefontwerp. De heer Van Wi chen zeide in den aanvang zijner rede, dat hij geen principiëele bezwaren zou ontwikkelen. Hij zag lach niet, lezer in het allertreurigste pensioenwetje van minister Talma de uitkomst van een streven naar sociale rechtvaardigheid!! Och, och, hoe mooi! Premie van 10cent per week van den arbeider, die nog geen f 200 per jaar verdient,12 cent per week van ons landarbeiders en 12 cent per week van groote en kleine boeren, 06 jaar lang om een pensioen te krijgen van hoogstens 273 centen per week en dan nog de rooftocht, de uitplundering door de .Tariefwet-Kolkman, dat noemt meneer van Wichen streven naar sociale rechtvaardigheid." Jawel, sociale rechtvaardigheid, die grabbelt en graait uit de schrale arbei- dersportemonnaie. Mr. van Wichen voelt dat ook wel. Hij wilde dat aan Minister Talma gevraagd zou worden vrijstelling van premiebetaling voor de kleine boe ren. Heel mooi van meneer Van Wichen. Maar dan moeten ook kleine schoenlap pers, timmermanshaasjes enz. enz. ook vrijgesteld wordenZulke wenschen drubchen echter lijnrecht in tegen het stelsel-Talma en de aanneming ervan zou beteekenen, dat het heele dwangstel- sel van Talma overboord werd geworpen. Wat zal de minister den heer Van Wi chen dankbaar zijn voor zulk een steun. Nog zonderlinger betoog hield baron de Wijckerslooth. Als coalitieman zal hij natuurlijk voor de Tariefwet-Kolkman stemmen. Maar hij voelt wel, dat die wet strijdt met het boerenbelang. Hij erkent, dat de boer verhoogde prijzen voor zijn benoodigdheden te betalen zal krijgen al is het slechts tijdelijk, voegt de baron er bij. Jawel, hoe lang duurt dat tijde lijk, meneer de Wijckerslooth? De baron erkent ook, dat de boer zijn arbeiders hooger loon zal moeten beta len. Men zou dus zoo meenen, dat hij den Boerenbond zal raden tegen de Tariefwet op te komen. Dat zou de heer baron ook wel doen, als hij geen coalitie man was. Nu liet hij de Boerenbonders Ge kleedt u netjes aan maakt een voortreffelijken indruk en wordt, aangenomen. De dame mag 11 graag. U gaat dagelijks met haar uitrijden, u wordt met haar samen uitgenoodigd en u voelt u er wel bij. Dat is alles heel mooi zooals u het voorstelt, maar mij ontbreekt hoogere beschaving. Deze is daarbij geheel overbodig. De dame ver langt een liefderijke behandeling en goede manier. Ze wenscht dat haar juffrouw zorg voor haar hebben zal en zich niet alleen maar als een bezoldigde voelt. Daar u visch niet met het mes aanraakt en niet mijn voor mij zegt, staat er niets de overeenkomst in den weg. Dat met het mes ia uitgesloten en voor mij en niet mijn sta k in, antwoordt ze ernstig. Hierop lach ik. Denk eens, met den schilder ging ik soms urenlang wandelen wij spraken zoo goed als nieten onderhielden ons toch voortreffelijk zegt ze geheet onverwachts. Wien hebt u behalve den schilder liefgehad Toen ik vijftien jaar was las ik, Hermann und Dorothea. We waren allen dol -op den leeraar. Toen nog was ik naar het zeggen van alle familieleden en bekenden een lief goed schepseltje dat allen gaarne mochten lijden. Daarna werd ik ondeugend, eigenzinnig en slecht. Ik maak bet daaruit op, dat ik op vijftiende op den leerraar verliefd was. Mijn ouders namen mij op stel en sprong van de school af, die ik nog een vol jaar had moeten bezoeken en het geval was hiermede uit. Kwam het tot kussen Waar denkt u aan Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1