„VOORUIT TWEEDE BLAD 2, HELDING. de, thee, koffie, werk, zeenien, 'EROORD, - Middelhamis, ROOIJ, ibedden, bedden, nen van Bedden, en, Matrassen. Q. srarm rech- 3e n larnisDirksland ons ifden. te Middelharnis. No. 46 4 Oct. 19II De Storm. iSDIJK. i« ruime keute ;ELEN, |belmagazijn van en Neten- Duitselie StyI- Lde en modern beslag. Kabinetten vanaf f 48,— Kabinetten, Kasten en ande grootten en prijzen, en Weener Biet- en on- en Schuiftafels, leerdoek en tryp naar Youwstoelen, Voltaixes [Hendrik stoel, zeldzaam Ite voorraad Spiegels, liszegeng. Verder alles te Meubelzaak behoord, loemen. [Dtaiii. Yasta prijzea. Middelhamis, [«erende prijzen: kussens, twee-persoons, jk 8/4, gevuld met 54 en, vanaf f 34,—. gevuld met 63 pond kussens, tweepersoon# Ver. erzending franco door lorteerd In [HAP DER Jerverij en ChemisctM ELIE" te Dordre- "s men nauwkeurig srk, voorstellende m riiECHT 1876. il 40 jaar gebruikt. flacon. Ilacon. |N EN lAAR. ia -voorgekomen met Stormavond aan den Hoek. De zware storm aan den Hoek was van een kracht, als de oudste menschen zich niet herinneren. De kracht van den wind werd voor den middag 12, alleen de veran derde richting, die van N. N. West naar het N. N. Oosten omgeloopen was, maakte de situatie voor den Waterweg minder ge vaarlijk. Er kwamen schepen in met slagzij, en andere waagden nu de uitreis. Het vuur op het Noorderhoofd is dooi den storm vernield, de gasboei buitengaats van haar ligplaats verdreven. Maar toch is het de „Copenhagen" van de Harwich- lijn gelukt Zondagochtend te 7.30 uur met een paar uur vertraging dus binnen te loopen. 't Schip had veel water overge- kregen, de passagiers natuurlijk een vree- selijbe reis gehad. De lichtvernielingen gaven veel moeite voor het „gat" (den Waterweg) te manoeuvreeren, vertelden de loodsen. De „Munich" van de Harwich-lijn, die met 116 d.H. water Zaterdagavond aan den Zuidwal op den grond is gezet, zat Zondag morgen zoo stevig vast, dat drie sleepbooten bij hoog water tevergeefs beproefden het schip af te brengen. Zoodat het voor zijn reis uitviel en de „Copenhagen" des avonds met de Zaterdagsche en Zondagsehe passa giers naar Harwich is overgestoken. De „Munich" hoopt men int sschen spoedig vlot te krijgen, maar de stoomer leek wel zeer hoog te zitten. De „Batavier III", die Zaterdagmiddag uit Botterdam vertrok, vond ook Zondag het weer te bar en bleef aan den steiger der firma Mtiller in den Waterweg liggen. Het stoomschip „Egwanga" probeerde uit te gaan, maar keerde terug. En nu nog enkele berichten, die mis schien eenig denkbeeld kunnen geven van de verwoestingen te land en van het drama, op zee afgespeeld. Een Scheveningsche bom strandde Zon dagmorgen op de Maasvlakte. De equipage 9 a 10 man sterk gaf noodseinen. De stooin- reddingboot „Prins Hendrik" met8koppen bemand, voer halfelf uit om adsistentie te gaan verleenen. Zij keerde evenwel onver- richterzake terug; van de verongelukte bom was niets meer bespeurd. De Duitsche sleepboot „Thor" ging Za terdagmiddag den Waterweg uit met den Duitschen lichter „Moderne Kunst" op sleeptouw naar Hamburg. Een uur vóór IJmuiden, waar men uit nood wilde binnen- loopen, ging de lichter verloren. De kapitein der sleepboot zag zich uit zelfbehoud ge noodzaakt den tros te kappen. Op den lichter bevonden zich zes man, die zeer waarschijn lijk jammerlijk verdronken. De „Thor" wist behouden te Maassluis binnen te komen. De „Prinzessin", een boot van de Woer- mann lijn, die den Waterweg binnenliep, rapporteerde een boot (vermoedelijk boven- genoemden lichter) gezien te hebben, waar van de menschen zich zwemmende tracht ten te redden. Het noodweer belette 't ver leenen van hulp. MeD zag de menschen verdrinken. De groote reddingssteiger aan het Noor derhoofd, na de „Berlin"-ramp aangebracht om een herhaling van zulk een ramp op de pier te voorkomen, is totaal Tegen 11 uur Zondagmorgen kwam de Hull-boot „Rievaulx Abbey" binnen met vy f menschen, zijnde de equipage van een En gelsche smak, die men 15 mijlen aan zee van het vuurschip „Maas" gered had. De jol, waarmee deze kranige redding in volle zee was volvoerd ging verloren. Gelukkig niet vóórdat redders en geredden veilig aan boord van de „Rievaulx Abbey" waren. De loodskotter 15 uit Hellevoetsluis was ook tot huipverleening in de nabijheid. Zeven mijlen aan zee van het vuurschip „Maas" passeerde de kapitein van de Hull- boot een wrak. De mast stak boven water uit. Geen nadere bijzonderheden. De „Mietsing", bestemd van Dantzig naar Glouceter, liep uit nood den Waterweg binnen. Het schip was zijn booten kwijt en het dek was feitelijk schoongeveegd. De kajuit stond vol water. Vermoedelijk was de „Mietsing" ook nog lek geslagen. Een flesch spoelde aan den Hoek aan met 275 mark en een briefje van den kapitein aan zijn vrouw, waarop geschreven stond „Mijn laatste hoop"... De heer Verkade, commissaris van het loodswezen en agent van de „Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van Drenke lingen", leidde alle reddingsmaatregelen en bleef ook heel den nacht en den Zondag op post. Zondagmiddag nam de wind aanmerke lijk in kracht af. Ontzettend ongeluk. 4 Man verdronken. De stoomloodsboot „No. 4" werd 15 mijl in zee Zaterdag door een stortzee overvallen. Vier personen zijn overboord geslagen en verdronken, n.l. de kapiten Jacob Berkhout, de loodsen M. Schaap en J. Kuit. en de loodskweekeling J. De Geus. De loodskweekeling A. Kolstee isstervende binnen gebracht te Hoek-van-Holland. Nog is verwond de loods Verduin. Het vaartuig is vreeselijk gehavend. Alles op het dek is kort en klein geslagen. Omtrent deze ramp bericht men ons na der. Door een zware stortzee werd het geheele dek als 't ware schoongeveegd. Alleen de stuurinrichting bleef staan. De glazenkast, die om die inrichting stond, werd evenwel ook weggeslagen. Daarin bevonden zich de kapitein en de drie andere omgekomenen. Zij werden, gelijk met de stuurkast, over boord geworpen met het bekende treurige gevolg. De loods Keister werd ook overboord geslagen, doch werd weer aan boord terug geworpen. Hij kwam toen evenwel met zijn hoofd tegen de reeling en werd zeer ern stig gewond. Hij is aan de gevolgen overle den. De omgekomën J. Berkhout is 50 jaar oud en laat een weduwe met 10 kinderen na, J. Kuit is 40 jaar, een wed. met 5 kinderen blijft achter; J. Kolster 39 jaar, laat een weduwe met 5 kinderen, M. Schaap, 36jaar een wed. met 1 kindJ. De Geus,-32 jaar een wed. met 2 kinderen achter. De storm heeft ook te Bergen-op-Zoom zijn verwoesting aangericht. De havendijk is door de kracht van het water op drie verschillende plaatsen doorgebroken, zoodat de stadspolder geheel is overstroomd. Even zoo is den polder der familie Daverveldt door het doorbreken van den Scheldedijk op een lengte van 100 M., op twee plaatsen geheel onder water geloopen. Als een bewijs hoe hevig de kracht van het water was, kan dienen dat een muur ter breedte van ll/2 meter over een lengte van 50 M. geheel is afgebroken en brokstukken van 100 K.G. zijn medegenomen. Op den dijk zijn twee schepen die in lossing lagen voor de hout zagerij van de firma Verheul Co., op den dijk gezet, nadat zü geruimen tijd tegen de verschansing hadden geschuurd, een er van, de ijzeren tjalk „Berendina", schipper A. Schipper, heeft in het voor- en achteronder onder de waterlijn, twee groote gaten, het houten schip is op verschillende plaatsen deerlijk gehavend, beide zullen ter plaatse gesleept moeten worden. De verwoesting aan huizen en gebouwen, tuinen enz. is verschrikkelijk, honderden boomen zijn afgekapt, de wegen zijn overal versperd. De tramlijnen konden niet rijden. Ook te Gouda heeft de storm ver woestingen aangericht, voornamelijk iD de parken en plantsoenen. Daar en op de wegen in en buiten de stad werden een 100 tal boomen omvergeworpen, hier een weg ver sperrende, daar een dak vernielende, elders telegraaf- en telefoondraden meeslepende, waardoor de communicatie met de omlig gende plaatsen werd verbroken. Hedenoch tend werd direct met deherstellingbegonnen Het water in de IJsel steeg tot 2.69 me ter boven A.P., zoodat alle maatregelen moesten worden genomen, om het binnen dringen van het water te beletten. De in aanleg zijnde polders onder Woensdrecht zijn door den storm onderge loopen. De Karelpolder te Krabbendijke eveneens. De schade bedraagt ongeveer f 10.000. De Stroodorperpolder verkeert in gevaar. Het spoorweg-en hel telefoonverkeer zijn ernstig gestoord. Te Catscheveer zijn 10 hoogaarzen en 1 bietentjalk tegen den dijk geslagen. De schade aan den dijk is voorloo- pig hersteld. Een mosselschuit ligt daar hal verwege in de kreek. De opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. De Zienkzeesche boot zit bij Wolfertsdijk op den dam. Op de Merwede en de Waal is een hooge vloed ontstaan. Vele schepen zijn te gen den oevei op het droge geslagen. Als het water weer op normalen stand zal zijn gekomen, zullen er enkele onklaar raken, waarvan er waarschijnlijk zullen omslaan. Tegen den Zuilichemschen oever is een Rijn aak tegen den oever geslagen, verwacht wordt, dat dit vaartuig vol zal loopen. Te Barneveld is een zware boom op 't huis van 0. van der Lee gevallen, waardoor 't achterhuis geheel verbrijzeld werd. Er hadden geen ongelukken plaats Door den hevigen storm van Zaterdag middag en avond zyn op tal van plaatsen in Den Haag boomen omgewaaid. In ver schillende straten ondervond het tramver keer vertraging, doordat boomen op de electrische werkdraden of op de vangdraden waren gevallen. In de Wagenstraat, werd een verbindingsdraad van de tram uit den muur van een der huizen gerukt. Op de Boorlaan bij het Haagsche Bosch knapte een draad van de electrische verlichting af en heeischte dientengevolge volslagen duisternis. Ook op de Laan van Nieuw-Oost- Indie en op het Hobbemaplein sloegen boo men om. Op de Toussaintkade werden twee boomen ontworteld. In de Molenstraat viel een schutting om. De reddingsbrigade van de Tram en de Brandweer hadden druk werk om overal zooveel mogelijk de verstoring weg te nemen. Het tramverkeer stond overal stil. Op vele plaatsen was het een ruïne, doordien de draden van de electrische geleiding ver ward over de straat lagen, zoo bijv. vooral op het Plein. Verschillende straten of gedeelten van straten werden als gevaarlijk voor het pu bliek door de politie afgesloten, o.a. het Spui en de Lange Poten. Zondagmorgen kon eigenlijk eerst goed nagegaan worden, op welke wijze de storm huisgehouden had: Het tramverkeer stond grootendeels nog stil, sommige lijnen reden geheel niet, op ander>< werd met moeite een gedeelte van den dienst onderhouden. Omgevallen boo men op de rails of vernielde draden, waar door de stroom de beugels niet bereiken kon verhinderden het verder gaan. Op het centrum van het tramverkeer, op het Plein, is de verwoesting groot; zes boo men liggen er ontworteld, drie voor de Wit te, drie voor Koloniëntwee knapten er middendoor, en van alle werden een of meer groote takken afgerukt. Afgebroken stroom draden kronkelden in grillige vormen in dezen chaos van takken, bladen, brokken aarde, splinters en modder. De hoofdingang bij de hoofdwacht is ge heel versperd; links het vernielde wacht huisje van de staatsspoortram. De juffrouw had Zaterdagavond, toen zij naar huis ging juist de deur achter zich gesloten, toen een boom er opviel en de eene helft geheel ver splinterde. Van den hoofdkoepel van den Dierentuin kwam de vlaggestok omlaag; in den tuin zelf woeien een paar boomen om. Aan den Nieuwen Uitleg vielen drie zware stammen over de gracht en braken in het midden. Van de boomen op het Prins Hen drikplein is er één geheel ontworteld, van de andere zijn veel dikke takken afgescheurd. De storm heeft ook te Delft vreeselijk huisgehouden: tal van boomen in de plant soenen en langs de grachten werden ont worteld of braken af, 0. a. ook de zware boom voor de Oude kerk aan het Oude Delft, waardoor het tramverkeer naar Den Haag werd gestremd, legio dakpannen, schoorsteenen enz. kwamen met donderend geraas omlaag, terwijl aan den Oostsingel een schuur werd omgeblazen. Behoudens enkele geringe verwondingen-vernamen wij niet van persoonlijke ongevallen. Dat de aangerichte schade in de omge ving enorm is mag wel worden afgeleid uit het feit dat alleen bij den tuinderS. aan de Buiten watersloot niet minder dan 1000 rui ten van broeiramen werden vernield. Te Naarden werden op de Julianalaan een 12-tal boomen ontworteld In het „Bosch van Bredius" werden zware boomen geveld, die reusachtige massa's grond mede omhoog werkten. Vele schuttingen, glasruiten, als mede de draden van de electrische verlich ting moesten het ontgelden. De buitendijksche landen tusschen Mui- derberg en Naarden werd6n door het opstu wende Zuiderzeewateren overstroomd. Met zeer veel moeite werden de aldaar grazende runderen en paarden gered. Een paard van stalhouder Bos verdronk Des nachts te 1 uur werd het reddingswerk van het vee begonnen. De landbouwer Krijnen die doordat de vlakte overstroomd was niet wist, waar hy zich bevond, geraakte toen hij halverwege het lichaam door het water waadde, in een sloot, waarby een koe, die hy achter zich aantrok op hem viel. Met veel moeite werd h(j gered. Zondagmorgen te halfelf pas kon het red dingswerk eindigen. Twee paarden, die ach ter een roeiboot welke men over den dyk in de overstroomde vlakte had gebracht, werden voortgetrokken, bereikten ten slotte, nu eens loopende en op de diepere gedeelten zwemmende onder gejuich der talrijke omstanders den dyk. Het waren de laatste dieren, die gered werden. Inmiddels was het doode paard aangespoeld. Uit Leiden: Door een rukwind werd Zaterdagavond 8 uur een stuk afgerukt van den gevel van het magazijn van den rijwielhandelaar Lanan, aan den Hoogewoerd alhier. De juist voorbijgaande 17-jarige B. werd door het neerstortende muurstuk getroffen, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats gedood werd. Wat dit ongeluk des te tragischer maakt, is het feit, dat de getroffene de kostwinner was voor zyn moeder, een bejaarde weduwe. Het tentoonstellingsgebouw, Landbouw, dat als feestgebouw op den 3den October dienst moest doen, is geheel tegen den grond gewaaid; de verschillendeonderdeelen wer den links en rechts door de lucht geslingerd. Van de overdekte Korenbeursbrug werd een deel van de bedekking afgeslagen. Op de Middelste gracht woeien enkele muren om. De electrische tramdienst door degemeente werd gestaakt. Verder is er een groot aantal boomen ont worteld. Het aantal dakpannen en stukken schoorsteen, die neervielen, was legio. De Haagsche tram, die te 9 uur te Leiden aankomt, werd bij de Vink door 15 vallende boomen geheel ingesloten en kon voort noch terug. Tot halftwaalf kon geen tram Leiden be reiken; men was toen bezig de boomen door te zagen. Trein 54 van Parijs naar Amsterdam werd onder Voorschoten getroffen door een val lende boom. De machinelantaarns werden verbrijzeld. De trein ondervond 10 minuten vertraging. De Engelsche polder, welke in Maart 1S06 is doorgetrokken, is Zaterdagavond andermaal ondergeloopen. Het water staat tegen den spoordam, welke beschadigd is. Een vischvaartuig zitdwars op de spoorlijn. De treinen moeten over één lijn rijden en ondervinden veel vertraging. Door den storm is het motorschip „Aaltje Cornelia", schipper Holleman, uit Spijkenisse, geladen met zaad, in een griend onder Roon op de Oude Maas, terecht geko men. Door den hevigen storm zyn de pol ders Nieuw-Hongerland en Verloren Hoek onder Spijkenisse, vol geloopen. Het vee werd intijds gered. Ten 10 uur toekende daar het water 2.78 boven N. A. P. Te Petten zyn 6 reddinggordels aan gespoeld, gemerkt: „Odin" H. B. W. C. Möller, fabriek Dralen. Ook spoelde een flesch aan, waarin een briefje in het Zweedsch geschreven. Daar men den inhoud daar niet kon ontcyferen, werd order gegeven tot opzending naar Amsterdam. Nieuw-Helvoet. Zaterdagavond heeft de storm te Nieuw- Helvoet geweldig huisgehouden. Van den landbouwer G. S. Langerveld is een wagenhuis in elkander gestort met vernieling van de daarin staande voertuigen. Twee in aanbouw zynde panden, die ge kapt en met pannen gedekt waren, zijn in elkander geworpen. Van verscheidene daken zyn de pannen naar omlaag gestort en verschillende met het dak gelijk gemaakt. De Brielsche straatweg was op verschil lende plaatsen versperd door de omgevallen boomen. Van het Hellevoetsluische Kerkhof, lig gende onder deze gemeente, zijn een tiental boomen omgestorma. In 't geheel hebben een 60-tal boomen voor den storm moeten zwichten. De passagiersboot Minister Lely van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij zit bij de tramhaven te Zijpe boven op den aanlegsteiger en bekwam belangrijke schade. Van de bemanning van een groot Rijn schip, dat in het vaarwater Slaak nabij den Steenbergschen Vliet Zaterdagavond is gezonken, is niets bekend. Vermoedelijk is zij door een sleepboot gered. Naar uit Tiel gemeld wordt, heeft de storm groote schade aan het goede late fruit veroorzaakt. De grond is als bezaaid met vruchten, vooral in de jongere boom gaarden. Te Tiel zijn door vallende boomen daken van een viertal huizen ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken d6den zich niet voor. Door den hevigen storm van Zaterdag is te Zuid-Beierland veel schade aangericht. Tal van hofsteden zijn van het dak beroofd, terwijl 7 iepenboomen op de daken van verschillende weningen zijn gevallen. Veel vee is verdronken. Bij Vlieland is de loodsafhaler no. 1 gezonken. Van het volk is niets bekend. Te Catsche Veer zyn 10 hoogaarsen en een houten tjalkschip, die daar voor anker lagen, tegen den dyk geslagen. Van een mosselschmt vreest men dat de opvarenden verdronken zijn. In lerseke zyn 50 hoogaarsen uit de haven geslagen. Zaterdagavond zijn de beide spoor- booten, de eene 4 uur vertrokken van Mid delburg, de andere 3 uur vertrokken van Zieriksee, beiden in de Zandkreek omhoog geloopen. Die uit Zierikzee, de Spoorboot I, had Catsche Veer en Cortgene niet kunnen aandoen, en werd in het westelijk deel van de Zandkreek gevat door de enorme massa water, die uit het Veersche Gat werd op gestuwd. Het schip was niet meer te besturen, hoe wel men met vier man aan het stuurrad stond. Het raakte op de schor en bleef daar zitten. Passagiers en bemanning bleven den heelen nacht aan boord van het schip, dat veel water over kreeg, zoodat alles doornat was. Tegen het aanbreken van den dag gingen de passagiers over de slikken naar den wal. Men schrijft ons uit Tolen 't Was Zaterdag kermis in ons oude Zeeuwsche stadje. Vrijdag was ze begonnen en 't was nu de z.g. „drukke dag". Immers Zaterdags komt de buitenbevolking in stad en heerscht er op de kermis een gezellige drukte. Helaas de dag zette zich in met storm en regen, tegen den middag werd het noodweer, zoodat de kermisgacgers spoedig aftrokken. De tenten en kramen moesten gesloten worden, want de steeds meer opstekende wind dreigde alles, wat niet te vaststond, weg te scheuren. De schiettenten en een tentje van een sonnam- bule lagen spoedig geheel uit elkaar tegen den grond. In de oliebollen kramen en wafel- bakkerij, vlogen de opgedisentelekkernijen van de schotels de lucht in. De houten schouwburgtent van den heer Frans Hart. werd voor een groot vernield, zoodat er de volgende kermisdagen, Maandag en Dinsdag niet meer gespeeld kan worden. Naar de eigenaar ons mededeelde een schadepost van f 1500. Ook de andere kermis onder nemers leden meest allen schade aan hun tenten en gebouwen ongeacht de schade dat dezen dag, die het goed moest maken, niet gespeeld en niets verbruikt werd. Als om de schrik te vergrooten, kwam te gen den avond stormvloed opzetten. De rivier de „Eendracht" leek een bruischende zee, het water steeg pl. m. 4.15boven gewoon peil, zoodat de vloeddeuren moesten worden ingezet. Tel. Tien man verdronken Te Westkapelle is Zondagmorgen half- drie aan den d\ik gestrand de bark „Dity of Banares", van Finland. De bemanning bestond uit 20 koppen. Circa 7 uur werden door een hooge zee 13 man van de bark afgeslagen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5