Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het laatste geluk. I lde J aar yang. No. 46 Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Woensdag 4 October 4911. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. XJItg-a-xre cLer te Middelhamls. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels j 0,60. Iedere regel meer0,10 G-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Verkeerd gezien. Te Amsterdam heeft de vorige week het licht gezien van een nieuw weekblad „De Wereld", dat ajs orgaan van den Vrijzinnig-democratischen Bond dienst zal doen. Er is geen bijzondere reden die verschijning van dit blad te vermel den. In het eerste nummer komt echter een artikeltje „Uit de Pers" voor, dat ons doet vreezen, dat de richting van het nieuwe orgaan er eene zal zijn, die wij zeer ongewenscht achten. En wel om de volgende reden. Bij tal van vrijzin nigen wordt hoe langer hoe meer het streven merkbaar om te komen tot de vorming van één krachtige vooruitstre vende partij. Terecht vraagt men zich af, waarom de dwaasheid voortduurt, dat naast elkaar twee partijen bestaan, wier beginselen dezelfde zijn en wier programma op elkaar lijken in nagenoeg alle punten, ln de Vaderlander, in Houw en Trouw, in de Goudsche Courant, in ons eigen orgaan en verschillende andere bladen is dan ook de wenschelijkheid bepleit van groepeering om één vaandel. Wat gebeurd nu in de Wereld Het artikel uit de Pers beantwoord het artikel van den heer Roodhuyzen, waarin deze te rugkeer tot de L. Unie bepleit met een reeks van hatelijkheden. Dit verwijst de terugkeer, (lees vereeniging) naar een verre toekomst en met de verwaand heid, die vaak een kleine en slinkende groep kenmerkt, schrijft de schrijver de hervormingen, die de L. Unie in haar program in den loop der jaren heeft aangebracht, op rekening van den V. D. Bond. Deze schrijver durft het zelfs aan de partij kiezers der Unie voor de richting der Staatspensioneering te critiseeren, nota beDe, waar de V. D. Bond juist een rap port het licht heeft laten zien met het water- en melk-stelsel van Staatspen sioneering en verplichte verzekering! Wanneer het moet doorgaan in de rich ting van den artikelen-schrijver in de Wereld, vreezen wij, dataandezoo brood- FEUIELETOJV. NAAR FELIX HOLLAENLER. Misschien zie ik haar niet terug, en blijft het bij deze eerste kennismaking maar zelfs toegegeven dat ook dan zie ik niet in waartoe. Zooveel staat vast, dat ze niet den minste indruk op mij gemaakt heeft, dat ik in een troostelooze stemming slechts een gril, een voorbijgaanden inval gevolgd ben. Om duizenderlei redenen is voor mij de tijd voorbij, waarin men de ontmoeting met een aardig meisje ernstig opneemt. Zeven uur 25 minuten was 't, toen ik het station van de stadsbaan aan de Friedrich-straat verliet en mijn paraplu opstak. Het regende, dat het goot. Ik houd van dat weer en had geen zin tot beschutting een rijtuig te nemen. Daar snelt me een omnibus voorby. En van boven af van de volle imperiaal blinkt me een witte bloeze tegen. Ik geef den geleider een teeken, hij wijst naar bin nen, waar nog plaats is. Neen, ik klim naar boven. Zij is blond. Naast haar is nog een klein plaatsje, dat ik te noodige eenheid, die aan vrijzinnigen kant moet komen, wil men in 1913 met eenige kans den strijd aanvaarden, groote schade zal worden gedaan. Het is te hopen, dat de Wereld een anderen toon zal aanslaan, een anderen koers zal volgen, wil het blad in waarheid de democratie dienen. Mogen de volgende nummers toonen, dat de redactie dit inziet 1 De taak der massa. Nauwelijks is het dreigend oorlogsge vaar tusschen de twee militaire groot machten van Europa, tusschen Duitsch- land en Frankrijk afgewend, of met weergalooze roekeloosheid heeft Italië den oorlogsfakkel doen ontbranden. Zon der eenig voorafgaande verklaring, plot seling en onverwacht als een vuige roof ridder uit de Middeleeuwen heeft het, zich bewust de sterkste te zijn, Turkije den oorlog aangedaan. Het is geen onaf- hankelijkheidskrijg, als onze voorvade ren tegen Filips van Spanje. Het is geen godsdienstoorlog, als Duitschland in den tijd onzer worsteling om de vrijheid, teisterde. Een zuiver kapitalistische oor log is thans ontbrand. Italië heelt gezien, hoe Frankrijk aan de eene, Engeland aan de andere zijde, de Afrikaansche kust der Middelandsche zee hebben ver- meesterd voor hun handelsbelangen en hun kolonisatie. Italië zag dat met leede oogen en wenschte zijn deel van den buit. Het sloeg begeerig het oog op het dorre Tripolie met zijn woestijnachtig achterland, dat waarde heeft als door tocht gebied voor karavanen enz. De Italiaansche kapitalisten hebben een onvermoeide campagne gevoerd om de regeering tot den krijg op te zetten. Ze hebben hun zin gekregen. Ter wille van het groot-kapitalisme beeft Italië het volkenrecht met voeten getreden, met de grootste roekeloosheid het gevaar voor Europeesche verwikkelingen dreigender dan ooit gemaakt. Turkije toch, dat te zwak is om zich tegen de Italiaansche veroveringsplannen te verzetten, zal er gemakkelijk toe komen op andere wijze schadeloosstel ling te zoeken. Een inval der Turken in Griekeland wordt zeer waarschijnlijk veroveren tracht. Een jong mensch zonder regen scherm trek een boos gezicht en drukt zich tegen haar aan, zoodat ik er van afzien moet naast haar te zitten. Ik doe alsof ik niets bemerk en bescherm hem nog bovendien. Hij wordt vriendelijk en deelt geheel mijn inzicht, dat het vreemd is bij zulk een weer boven op te zitten. Wij maken ons over de mensehen vroolijk, die in dezen aanhoudenden regen als 't ware baden. Het heeft al den schijn, alsof wy vriendschap willen sluiten. Wij houden het gesprek vol wat anders niet in mijn aard ligt. Ik beweer, dal Berlijn de grootste stad der wereld is en men zyn vrijen tijd moet gebruiken om Berlijn te leeren kennen. Hij geeft me volkomen gelijk, en merkt op, dat hij als geboren Berlijner niet eens de museums kent. Daarentegen is hy elders met al den ouden rommel vertrouwd. 't Meisje luistert met een half oor en amuzeert zich blijkbaar. De regen wordt erger. Onder haar paraplu beschutze angstvol een versleten blauw boekje ik' lees den titelHomerus Odyssee, vertaling van Ehrenthal, Interessant een jong meisje, dat een vertaling van Homerus leest. Het past heelemaal niet bij haar, heelemaal niet. Het is eenvoudig stuitend. Ja, stellig Als 't nog lyrische gedichten waren. Deze hooren bij zulke jonge dingen. Ik kan haar heelemaal niet thuis brengen. Zij be hoort stellig niet tot de eerste kringen maar toch heeft ze iets bijzonders, niets van een ateliermeisje of een winkeljuffrouw. Het jonge mensch naast mij bemerkt, dat het boek nat van den regen wordt en haald uit zijn zak een stuk van den Lokalanzeiger. geacht, ook al, omdat Turkije daardoor kans krijgt, dat de groote mogendheden tusschen beide zullen komen. De altijd woelige Kretenzers zullen wellicht trach ten thans hun eiland van hetTurksche gezag te ontrukken. Op het Balkanschiereiland zelve zullen Bulgarije,Servië, Montenegro niet nalaten in troebelwater te visschen, nu Turkije in de knel komt. Sinds jaren is het het streven der diplomaten geweest ver wikkelingen op den Balkan te voor komen, omdat men zeer wel inziet, hoe het gevaar voor een Europeesche oorlog door de tegenstrijdige belangen der groote mogenheden uit Balkan-conflicten kan ontstaan. Spijt al die noodlottige mogelijkheden heeft Italië den krijg doen ontbranden. Trotsch rijzen reeds aan den ouden Scheveningschenweg de tuinen van het Vredespaleis omboog. Reeds daagt het verschiet, dat het stof van Arbitrage, dat hooge College tot vredelievende beslechting van de geschillen der volke ren, zijn zetel zal vesten in hetwijdsche- gebouw, aan den vrede gewijd. Het klinkt als een bespotting: Een Hof van Arbitrage. Geen oogenblik heeft Italë er aan gedacht zijn geschil met Turkije aan het oordeel der rechters te onderwerpen. Als een kwestie over rob- benvisscherij in de Noordelijke IJszee moet worden beslist of uitgemaakt moet worden, hoe groot de schadeloosstelling zal zijn, die een onmachtig staatje als Venezuela te betalen heeft, is het Hof van Arbitrage goed genoeg. Bij zulke kwestie's zijn ook geen groote kapitalis tische belangen betrokken. Doch als het handelskapitalisme tot oorlog drijft, denkt het er geen oogenblik aan het Hof van Arbitrage als bemiddelaar.in te roepen. Noch Duitschland noch Frankrijk heb ben ook maar een oogenblik het plan ge had de Marokko-zaak in den Haag te doen berechten. Schijn en niets dan schijn is de vrede lievende neiging, die grootkapitalisme en militairisme bijwijlen huichelen. Geen vredesconferentie zal ooit een kapitalistische oorlog tegenhouden. Daar is maar één kracht, die den demon van den oorlog kan - eteugelen. Het is de Zij neemt het zonder aanstellerij aan en bedankt hem vriendelijk. Zij raken samen in een gesprek, waar ik af en toe ook een woordje tusschen voeg. Het staat vast Hij heeft iets bij haar voor. Ik gluur over hem heen van tijd tot tijd naar haar en tracht een van haar blikken op te vangen zuiver uit lust tot tegenweer maar het gelukt me niet. Op eens stijgt het jonge mensch af, bedankt me voor de beschutting en vertrekt groetende. Ik raak met haar in gesprek; U leest Homerus? JaU hondt van hem Stellig Men moet hem in 'tGrieksch lezen, dan klinkt hij als muziek. Ik reciteer de eerste verzen. Zij hoort me lachend aan. Zij vindt, zonder boos te worden, dat ik haar wel wat brutaal tot spreken noop. Ik bemerk het duidelijk. Ze leest zoo graag historische zaken, zegt ze met verrukkelijke onschuld. Ze vraagt of ik „Ahaverus in Rome" ken? Neen, antwoord ik, op ernstigen toon. Maar „De laatste dagen van Nero" van Eckstein Neen, antwoord ik weer. Heeft u ook moderne boeken gelezen Ettelijk, maar ze stonden me niet aan. Ze kan het realiti8che niet uitstaan, in de schilderkunst nog minder. Heeft u wellicht een boek gelezen, dat „Clarissa Sanders„ heet "Vraag ik daarop, hoewel ik zeker ben, dat ze neen zal antwoorden. Ja, ja, antwoordt ze levendig, dat ken ik. massa zelve. De honderdduizenden, die in Duitschland hun krachtige protesten tegen het sabelgekletter deden hooren hebben meer tot het voorkomen van den oorlog bijgedragen van de vredesconfe rentie^ van vadertje Gzaar. In die duizenden is het beset wakker geworden, dat ze zich dienen te verzetten met al hun kracht, als het grootkapitalis me hen als kanonnenvleesch ter slacht bank wil leiden. Zeker als de onafhankelijkheid van het vaderland wordt bedreigd, dient elk tot het laatste oogenblik pal te staan voor de verdediging van heteigenheim. Erken de zelfs een Bebel dien plicht niet1? Maar als het kapitalisme het oorlogs vuur doet ontbranden om zijn gouddorst en landhonger te bevredigen, zooals Duitschland wilde in Marokko, zooals Italië wil in Tripoli, heeft het volk het volle recht zijn heerschers een gebiedend „Halt" toe te roepen. Eerst dan zal een hechte waarborg voor een duurzamen vredestoestand ver kregen zijn, als het volk in zijn groote meerderheid de. overtuiging heeft, dat het in dezen zijn heerschers zijn wil heeft voor te. schrijven. De grootkapitalis ten vragen er niet naar of het leven van zoovele zonen des lands moedwillig zal worden vernietigd. Het deed vrouwen en kinderen hongeren in de beruchte moordenaarskampen van Transvaal, het offert de kinderen van het Italiaansche Volk in de woestijnen van Tripoli. Het is de schoone taak der democra tie der massa er van te doordringen, dat slechts van haar de kracht kan uitgaan, die den oorlogsdemon kan beteugelen. Eerst als dit besef is ontwaakt, zullen schandelijke rooftochten als thans het Ilaliaansch kapitalisme er één heeft on dernomen, niet meer kunnen voorkomen. Ze liegt altijd. We hebben al voorspeld, dat de clericalen zullen probeeren van het ge beurde in de Tweede kamer bij de be handeling van mr. Troelstra's voorstel om de Troonrede ditmaal met een adres te beantwoorden, een geheel valsche voorstelling te geven. Natuurlijk was het te verwachten, datde Standaard dit in En boe is het u bevallen Niet bijsterEen vriendin heeft het me aanbe volen, met de opmerking, dat het weliswaar niet heel voegzaam is. Dat heeft ze juist gevonden maar zooals gezegd, houdt ze meer vau historische boeken Homerus en Eckstein. „Clarissa Sanders" is van mij. O, dat is wel interessant, dat had ze niet durven droomen. Hoe ik heete, vroeg ze, want ze onthield alleen de namen van haar lievelingsauteurs X IJ. Ze kijkt me een oogenblik nadenkend aan, zegt dan op een toon van overtuigd te zijnJa, ik bedenk me heel goed herinnert ze zich, dat ze den naam pas onlangs in den Lokalanzeiger heeft gelezen. Ik protesteer en noem de titels van mijn andere boeken. Ze kentze evenwel niet alleen „Clarissa Sanders." Wij stijgen af en ik vraag haar een kop koffie met me te gaan drinken. Goed ze heeft een half uur tijd niet meer We zitten tegenover elkaar. De piccolo steekt juist drie gaspitten aan. Voor de eerbaarheid is gezorgd. Zij begint te praten. Ze is in een photografisch atelier, omdat ze eindelijk een betaalde werkkring moest aanvatten. Ze isbeel oud al negentien hoog tijd dus om op eigen beenen te staan Ze heeft een jaar bij Mormann geteekend, maar de lessen waren zoo duur en ze heeft genoeg geleerd, om daarmede haar brood te verdienen. Zij mist vooral volharding Niet eens het japonnen maken heeft ze kunnen leeren. Men moet toch wat uitvoeren Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1