JOH. KERN, Mfmaanster Zenith 0. Bijleveld, Middela», Zn., Sommelsdijk. B Het laatste ge Boekbeoordeeling. De Storm. SPECIALITEIT IN UURWERKEN. Inlichtingen gratis. e- en Administratie kantoor. 10 Nadat het water reeds een heel eind was gevallen en haast ieder, verzekerd, dat het gevaar geweken was, zich ter ruste had begeven, kwam vau het fort Prins Frederik de tijding, dat ieder oogenblik de Weipolder kon onderloopen. En waarlijk, dit gevaar was niet denkbeeldig: in dendjjk tegenover de brug van dit fort was door de daarover rollende golven een gat geslagen van onge veer 18 M. lengte, waardoor het water met geweld in de fortgracht stroomde en reeds zoo hoog daarin gestegen was, dat het over de brug liep. De bezetting van het fort had z\jne maatregelen reeds genomen, de bene denlokalen waren ontruimd en verlaten, de manschappen hadden de bovenkwartieren betrokken en de poorten waren gesloten eti zoo goed mogelijk tegen het indringen van het water verzekerd. Gelukkig zakte kort daarop het water en was daarmede dit onheil afgewend. Schreven we hierboven over schade en ongemak door de woedende elementen ver oorzaakt, thans rnoetên wij helaas! melding maken van het verlies van menscbenlevens. Zondagmorgen bleek namelijk, dat van het in het buitenwater alhier voor anker lig gende vaartuig „Actueel" vanSliedrechtde opvarende, bestaande uit schipper Lewen- stein, zijn vrouw en twee zoons, hun schip hadden verlaten. De lijken van den schipper en zijne echtgenoote zijn den volgenden dag aan denNoord-Bvabantschen walopgevischt; van de beide zoons is tot heden nog niets vernomen, doch vermoedelijk hebben ook deze hun graf in de golven gevonden. DEM BOMMEL- Brengen de dagbladen ons nog dagelijks berichten van de ontzettende verwoestingen, welke de jongste storm heeft aangericht, ook deze gemeente bleef niet gespaard. Van de vele ontwortelde boomen en de tallooze gebroken dakpannen maken we maar geen meldingwel, dat op de le Openbare school en woning vier zware schoorsteenen naar beneden stortten, en eenige ruiten werden ingedrukt. Ook bij den heer Mast kwam een schoorsteen naar be neden. Dit alles beteekend echter niets bij hetgeen Zondagmorgen tezien kwam, aan de achterzijde van de woningen die aan den Oostdijk gelegen zijn. Daar had de hoogevloed alles onder water gezet, zoo zelfs, dat bij Job Mijs het water door den gang k wam en de voor straat afliep. Het water stond schier gelijk met den dijk. Bij Jan Melissant stortte het wagenhuis in, waardoor een veerwagen totaal vernield en alle kippen verdronken. Bij M. Melissant sloeg een gedeelte van den gevel uit de schuur wegbij een paar ver der opstaande woningen sloegen gaten in de gevels, terwijl overal de heiningen, schuurtjes en andere kleine gebouwtjes weg spoelden. Men schat de schade op omstreeks 4000 gulden. STAD AAM 'T HAB1MGVLIET- De vorige week gooide G. Donk by een twist L. Braber Mz. zoodanig met een steen in het aange zicht, dat terstond geneeskundigehulp moest worden ingeroepen. Er is proces-verbaal op gemaakt. De storm heeft in deze gemeente groote verwoestingen aangericht. Tal van schoor steenen zyn afgerukt, honderden dakpannen afgewaaid, vele ruiten verbrijzeld, boomen uit den grond gerukt, heiningen omgeslagen. Bij de huizen aan den Zeedijk is de ver woesting en schade zeer aanzienlijkdaai werden varkenshokken en schuurtjes met al wat er in was stuk geslagen en wegge spoeld. De suikerbieten op de kaai werden overal heen verspreid; een veertig last kwam in de kaai en in de haven terecht. Een ledige boerenwagen werd uit elkaar geslagen; al leen het voorstel bleef staan; het achterstel met den langwagen kwam in de kaai terecht, het overige is weggedreven. Aan den Zee dijk bij L. Soldaat is groote schade aange richt; groote gaten zijn er ingeslagen. Indien het water nog een half uur op die hoogte was blijven staan, zou de polder zeker ingevloeid zyn. Zondag hebben er een dertig menschen aan gewerkt. Ook in den dijk van den Nieuwen Stadschen Polder is een groot gat. Bij A. Schuurman is een boom op het wagenhuis gevallen, dat instortte, het grootste gedeelte van het dak is afge rukt; de schade is aanzienlijk. Het steiger huisje is geheel ondermijnd en de steiger ernstig beschadigd. Kortom, de verwoesting is groot. De heer T. van Lingen, directeur der zangvereeniging Concordia, kreeg de vorige week bij gelegenheid van zijn verjaardag van de leden een prachtige barometer ten geschenke. Zondag j.l. is in de kerk der Ned. Herv. gemeente geen godsdienstoefening kunnen gehouden worden, omdat het zoo doorlekte, dat alle banken en kussens nat waren. Gelukkig bleef het orgel van het water bevrijd. Het schip van A. P. A. Goumare zit hier hoog en droog op de kaai. Het achter schip zit op de kaai, het voorschip op den dam naar het gors, het middenschip hangt over het water. Het is een vreemd schouw spel. De veldwachter L. van Antwerpen, alhier, heeft Zondag j.l. aan den Zeedijk een gesloten biorflesch gevonden, waarin een briefje zat, waarop geschreven stond: J. Reinhout, Koog aan de Zaan, Machinist. Bij J. C. Wagner alhier is, doordat er een gat in de droogschuur was ontstaan, p. m. twee honderd pond ajuinzaad verloren gegaan. Hoe vruchten in een drogen tijd groeien kunnen. In den tuin van C. Witvliet alhier is een eetbare pompoen gegroeid, welke 32 kilo w Maandagmorgen had hier een ongeval plaats, dat gelukkig goed afliep. Terwijl men bezig was in het slop naast het gemeente huis pannen op een dak te leggen, gleed H. Onwijn, die op het natte gladde dak stond, uit en viel eerst tegen den ladder, waarop bovenop E. van Zielst stond en toen van het hooge dak op den grond. Van Zielst sloeg met den ladder om en kwam met het aangezicht op de grint terecht. Ofschoon voor hem terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, liep het nog al goed met den man af. H. Onwijn had zich zoo weinig bezeerd, dat hij met zjjn werk kon voortgaan. Door Burgemeester en Weth., alhier, ia benoemd tot brandmeester bij de Ladders en Haken de Heer Mars. Koppenaal. Door den gemeenteveldwachter L. van Antwerpen, alhier, is een fuik in bewaring genomen, waarin vier pond paling zat. Wjj ODtvingen van de firma Ferwerda& Tieman weder ter beoordeëling de Hoytema- kalender voor 1912. Evenals andere jaren maakt de kalender een aangenamen indruk. Elke maand heeft een ïpicifiek kenmerk; de kleuren zijn ook nu weer daarmee in overeenstemming. De toon van het geheel is in matten tint ge houden, zelfs de zomermaanden. Meer dan andere jaren heeft de schilder, geïnspireerd door onze Nederlandsehe luchten, daarvan waarschijnlijk een impressie willen geven, de Zomer van 1911 schijnt, wat dat betreft, weinig invloed te hebben uitgeoefend. Een verandering is nog, dat de kalender zelf iets meer wegschuilt dan vroeger, daar ook het andere gedeelte van iedere plaat meer uitgebreid, meest schetsmatig, is uitgewerkt. Doordat vele motieven zijn ontleend aan het strand met zijn watervogels, heeft de kalender reeds zeer sterk een Nederlandsch karakter gegeven. Het geheel is weer een aangename wand versiering, al is het waar, dat het als kalen der niet zoo duidelijk is als de meer nuchtere wandkalenders van andere firma's. De heeren Ferwerda Tieman zullen hunne afnemers weder zeer aan zich ver plichten met de toezending van deze, als geheel, zoo mooie uitgave. Hoewel tot dusver van ernstige ongeluk ken niets vernomen is, vallen toch enkele kleine ongevallen te vermelden. Van de Zeeuwsche stroomen zijn de be richten, die ons gistermidddag nog bereik ten, onheilspellend. De storm heeft er vreeselijke onheilen aangericht. Bij Dinteloort zijn de schepen door de golven opgenomen en over den dijk heen- gegooid, zij liggen daar op het droge, abso luut verloren. De Prins Hendrikpolder bij Schaardam is ingevloeid. De dijken trouwens aan den Brabantschen wal zijn overal volgaten. Als bewijs van de windkracht diene, dat do tram, die 4.45 uur van Rotterdam naar Hellevoetsluis vertrekteen locomotief met 10 wagens, bij Zuidland om 6 uur 2 wagens moest laten staan. Met een tweede locomotief werden toen zeer bezwaarlijk de twee rijtuigen naar Hellevoetsluis gebracht Gewoonlijk rijdt een locomotief met gemak 12 rijtuigen I Uit Vlissingen van Zondagavond: Het Engelsche stoomschip „Edward Daw son", geladen met petroleum, dat bü de Rassen, tusschen Vlissingen en Zoutelande is gestrand, zat gistermorgen in de bran ding. De equipage der „Edward Dawson" be stond uit 25 koppen. Door de sleepboot „John Buil" werden 12 man hier aange bracht, onder wie de kapitein. Acht man werden door een nachtboot opgenomen, ter wijl een andere nachtboot een lijk aan boord nam. Het lot der overige vijf is nog onbe kend. In tegenstelling met gistermiddag, toen alleen rook te zien was, is het schip nu een vlammen zee, hetgeen in den avond een mooi doch angstig schouwspel biedt. Uit Stavenisse: Het hier gezonken schip is de „St. Anto- nius", schipper V. d. Linden, het kwam van Antwerpen. Het schip is gebroken, de opva renden zijn gered. Van het Rijnschip „Wilhelmina", dat toe behoorde aan de wed. Hendriks, is de wed. met haar 5 kinderen verdronken. De zet- schipper en zijn knecht konden zich redden. Het schip is gezonken. De sleepboot „Edison" is boven Bruinisse gezonken. Een stoker is verdronken. Door den zwaren N.W. storm is da stoomboot „Den Bommel", die te 11/2 uur Zaterdagmiddag van Rotterdam voer, onder Zuidland op de gorzen terecht gekomen, zoodat zij hoog en droog in een poldertje zit. 9 Menschen verdronken. Zaterdag vertrok de sleepboot „Nelson", van de firma F. Hasselo, van deMerweka- de te Dordrecht met een sleep- van vier schepen van daar naar Antwerpen. Ter hoogte van den Steenbergsclien Vliet, onder Dinteloord is de sleep onklaar, ge raakt. De wed. Hendriks en haar 5 kinderen, opvarenden van het achterhangende schip „Wilhelmina", gingen van hun vaartuig over op de „Nolson" kort daarna is de „Wilhel mina" gezonken. Aanvankelijk dacht men, dat de zet schip per, dia aan boord was gebleven, was om gekomen, doch gisteren vernam men, dat de man, na geruimentijd in den mast te hebben vertoefd, gered is. De „Nelson" heeft nog even tegen het weer gekamt, doch is toen gestrand en vol water geslagen. De weduwe Hendriks en haar kinderen, te Dordrecht gedomicilieerd, verdronken, evenals de 18-jarige A. Hasselo, die sinds eenigentijd met de sleepboot mee voer. De kapitein, 0. v. d. Klooster, de machi nist Visser en de stoker, allen te Dordrecht thuis beboorende, sprongen te water en trachtten den wal, half zwemmende, te bereiken. De machinist kon er niet in slagen en verdronk, de kapitein en de stoker be reikten den wal. Volgens te Dordrecht ontvangen bericht, moet echter ook de stoker aan de gevolgen zijn overleden. De kapitein bevondt zich gisteren te Dor drecht doch was ziek van de doorgestane ellende. De sleepboot is zeer zwaar beschadigd feitelijk is er slechts de romp van over. Het lot van de andere drie schepen is tot heden onbekend. De sleepbooten langs de Merwekade had den, ten teeken van rouw, de vlag halfstok geheschen. Niet enkel met het oog op deze ramp, want het sleepvaartbedrijf heeft nog een slachtoffer geëischt. Eveneens ter hoogte van den Steenber- schen Vliet is de Dordtsche sleepboot „Edi son", van De Geus, op 't droge geslingerd. De stoker, P. De Vries, woonachtig te Dor drecht verloor daarbij het leven. Omtrent de ramp aan de sleepboot „Nel son" overkomen, kan door de D. Ct. nog worden gemeld, dat de kast tegen den dijk van den Drievriendenpolder aan'het Vol kerak is geslagen. „De Edison" is dicht in de nabijheid gezonken. Verder zijn gezonken 2 tjalkschepen, ter wijl nog 3 schepen op de gorzen tegen den dijk zitten, blijkbaar dus de sleopschepen van de „Nelson" Te Dinteloord waren Maandagmorgen negen lijken aangebracht. Volgens van daar verzonden bericht zouden herkend zijn de lijken van den 18-jarigen A. Hasselo van de „Nelson" de weduwe Hendriks, haar zoon en 4 dochters en van den stoker P. De Vries van de „Edison." Te Dintelsas zijn 2 lijken aangespoeld, die naar Fijnaart zijn overgebracht. Daar zijn twee tjalkschepen zonder bemanning komen aandrijven. Te Zierikzee hebben zeedijk en steen- glooiing aan den ingang der haven bij het Weslhavenhoofd veel geleden. „Schuddebeurs" is gewoonweg een ruïne geworden. Het dak van de Katholieke Kerk te Veere is door den storm er afgewaaid, zoodat alhier gisteren geen godsdienstoefening kon plaats hebben. De sleepboot „Simson", van Ameland te Terschelling binnengekomen, rapporteert gepasseerd te zijn den stoomtrawler „IJmui- den 40" met de driemastbark „Sullo" op sleeptouw. De masten waren overboord en er was geen volk aan boord. Uit Tolen In de Eendracht is het schip van C. v. Freijen uit Nieuw-Vosmeer geslagen op de overblijfsels van den bevloeiden polder van De Ram onder Glimes. Aan den zeedijk van den Leguitpolder zit een ijzeren scheepje uit Krimpen a/. Lek. Een houten scheepje van schipper Faasse uit St. Pbilipsland, is zoo ernstig op de steen glooiing beschadigd op een der polders aan de Noordzijde van het eiland dat het ver loren is. Op de.schorren in de Eendracht is nog een ander vaartuig geslagen, dat mede bijna waardeloos is geworden. Het schip van Teunis Leeuwenstein, uit Sliedrecht, ligt onbeheerd in de haven van Ooltgensplaat. Van de opvarenden geen spoor. Vermoedelijk is dus niet alleen deschip- per, maar zijn ook diens vrouw en 2 zoons verdronken. Ook te Ooltgensplaat zjjn eenige lijken aangespoeld. Te Maassluis is binnengekomen het Duitsche stoomschip „Julia" van Wiborg naar Calais bestemd, met verlies van twee derde van den deklast, fokkemast, beide reddingbooten en verdere dekschade. Ook maakt het schip water in het achterruim. Het schip „Emanuel", schipper Monte- ban, is bij Dintel gezonken. Van de beman ning is nog niets bekend. De visschersvloot te Ierseke heeft ern stig geleden. Twee vaartuigen zijn versplin terd, 2 in de haven zijn gezonken en niet minder dan 38, waai by een korstoomboot, zijn uit de haven weggedreven. Bijna alle zijn al teruggevonden, maar alle zijn meer of minder zwaar beschadigd. De visschers van die vaartuigen, voor zoover zij geen werkgevers zijn, zijn een tijdlang buiten werk en middelen voor reparatie zijn niet voorhanden. Persoonlijke ongevallen kwa men gelukkig niet voor. Te Vlissingen werdt de R.-K. St. Ja- cobuskerk op verschillende plaatsen bescha digd en een groot aantal ruiten ingedrukt. Het wachtlokaal der tram bij de Remise woei omver. Te Domburg is een visschersvaartuig op het strand geworpen. Een man was ver dronken. Het stoomschip „Gladiator" van Rostok naar Brugge is voor IJmuiden gezonken. 3 Man zijn verdronken, 9 man zijn gered door het stoomschip „Sverre". Te Heusden is het gebouw der Heus- denscbe Buitensocieteit" dat bijna geheel van hout is opgetrokken, door den wind zoo goed als geheel uit elkaar geslagen. Bij den kleinen Houtweg te Haarlem viel een boom op de geleiddraad der electrische tram, waardoor deze brak en het paard van den stalhouder E. J. Korthals doodde. De koetsier kwam zonder letsel vrij. Een wagenvoerder der tram pakte een draad aan, meenende dat de stroom was afgesloten; hij viel bewusteloos neer,maar kwam weer spoedig bij. Een bewoner der Warmoesstraat werd door een dakpan, die op zijn lorgnet viel, aan het oog gewond en moest geneeskundige hulp inroepen. De tribune op het H, F. C.-veld aan de Spanjaardlaan is geheel omgewaaid. Zaterdagavond is te Utrecht de in het binnen- en buitenland bekende reuzen bonte iepUumu8 campestris fol var in den planten tuin door den storm geveld. Meermalen had de wind zijn krachten op hem beproefd zonder succes: wel heefl hij in den loop der jaren een aantalzware takken moeten missen, maar hij bleef staan. Dat er iets haperde aan den voet bleek uit de paddestoelen, die zich daar elk jaar in volle weelde ontwikkelden. Nu de reus daar ligt, alles in zijn vaart medeslepend en vernielend, met een kluit aarde van 16 Ma. blijkt het, dat het grootste deel zijner wortels geheel verrot is en mag het een wonder heeten, dat hij nog zóó lang is blijven staan. Door honderden en duizenden is deze reus bewonderd; vooral Amerikanen zagen met eerbied tegen hem op, omdat hij daar niet voorkomt. Meermalen werd hij het levende monument van den Hortus genoemd. Zijn stam had een omvang van ruim vier meter. Te Uitgeest is de watermolen van het „Zwaansmeertje" omvergewaaid. Zaterdag trok er een windhoos langs het dorp, die op den Lagendijk een jachtwagen waarin drie personen waren gezeten, op- lrip on in Uo oinni- TOTor-n. De inzittenden HORLOGER EN GOUDSMID. RUIME KEUZE ALLER SOORTEN Amerik en Zwitsersche Horloges Goud en Zilverwerken. Klokken, Pendules en Barometers LAAGSTE PRIJSNOTEERING. heefl in grootte voorraad voorhanden tegen zeer concurreerende prijzen: Zware Pyramide, halfstam,Leiboomen, struikvorm APPELS, PEREN, PERZIK, MOREL, PRUIM, FRAMBOOS, KRUIS BESSEN, ROODE, WITTE en ZWARTE BESSEN, deze boomen zijn volop met Bloemknop bezet. SIER- en BLOEMHEESTERS in mooie soorten. STAM-, STRUIK-, KLIM- en TPvELlR ROZEN in mooie soorten. VASTE BLOEMPLANTEN, HAAGPLANTSOEN. Verschillende soorten KLIMPLANTEN. AARDBEIPLANTEN enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het aan eggen van BOOMGAARD-, SIER- en VRUCHTEN TUINEN. m Bovendien hebben in het felst van den storm menschen, die uit de richting van het Boschhek kwamen, doortocht verzocht en verkregen door een der reeds met hek ken afgesloten ingangen van het plein vóór het Huis ter Bosch. Men meldt nader uit Petten: Zondagnamiddag is uit zee aangespoeld het lijk van een jongen man van omstreeks 20jaar oud. Het had een zwemgordel aan, waarop het merk Odin. Mede zijn aange spoeld ongeveer 10 zwemgordels van boven genoemd merk (Odinl. Tusschen strandpaal 17 en 18 is een tonboei, gemerkt 1 W, aangespoeld, welke naar Callantsoog zal worden gebracht. 11de Jaarquny. Dit blad verschijnt el Prijs per kwartaal, fr Afzonderlijke numme: Berichten van De Spijbelaars Wanneer in de Kamer nal der aanhangige ontwerpen I agenda moet worden vastgel clericalen er als de kippen b I socialerige wetsontwerpjes 'I derzoek in de Kamerafdeeli dragen. Wanneer daartegen dl Kamerleden bezwaar wor<| omdat er geen tijd voor is, clericalen een prachtige gehl het aan de eenvoudige kieJ stellen, alsof zij toch maar jc sociaalgevoelende volksman n I een Kuyperblaadje naar heil de Standaard is het een dail er zijn lezers op te wijzen de broeders toch willen z sociale wetgeving. Dat heele niet anders dan verlakkerij renbedrog. Want wat doen d<| voorstellers? Ze laten links gaan zelf spijbelen. Het Vos verleden week op welk een tr zulke volksvertegenwoordige opvatten. In de' vijf Kamer: werd de Indische begrooting Toch een zaak van gewicht zi denken! Hoor maar, lezer, afdeeling hebben 12 clerica er waren er 5, (zegge vijf) o In de 2de afdeeling hebbel coalitiemannen zitting. Er een tegenwoordig. In de derdl zijn twee clericalen tot vool vice-voorzitter gekozen. BI moesten allerlei mannen vanj voorzittershamer hanteeren. 1 clericale voorzitter en zijnl plaatsvervanger voortdurena\ waren Nu ja, zal men zeggen, doe trof de Indische begrooting ricalen zullen denken, de Indis zijn in veilige banden, sinds Idenburg zichzelf zoo handig ti neurgeneraal met f 132000 ti en een peulschilletje van f S_ uitrusting promoveerde. Bij del ling der staatsbegrooting zulleil F&UILLETOPM NAAR FELIX HOLLAENDE Stellig Zoo. nu was liaar tijd om, ze moest n Ik smeek u eenvoudig avondbrood me bruiken. Ze lacht me uit. Wat ik wel dacht? wat ik dacht? Als tijd kwam oorvijgen kreeg ze van h{ Oorvijgen en dat laat u zich doe Ze neemt dat niet zoo tragisch op. A zedepreek, dat haat ze voor de rest is drie jaren meer voorgekomen maar Toen was u verliefd Vraag ik oj buistoon, hoewel we eigenlyk al heel vei samen zijn. Ik mocht hem graag antwoordde ze En wij geraakten van elkaar af ten g< iets belachelijks. Hij schreef me zes weke brief, die heel mooi was werkelijk, zegt Ik ben er toch niet op ingegaan, olecho ze houdt een oogenblik op met spreken. Ofschoon, u Ik had in die zes weken veelgeleden

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 10