Zllnnarrten,fg61kt0erd te zijn om la"gs de Buitenland. Te Klundert is behalve de Unie-collecte (i 236), dit jaar voor een nieuw schoolge bouw t' 12000 bijeengebracht. De Minister van Staat jhr. mr. A. B\ de Savornin Lohman is voor eenigen tyd naar Zwitserland vertrokken. In de drogisterij met winkelhuis van den heer Hameis te Spekholzerheide (Limburg) ontstond brand. Het geheele huis brandde leeg. Een nichtje van den eigenaar, die eerlang in 't huwelijksbootje zou stappen, zag haar uitzet en een spaarbankboekje van f300 in de vlammen opgaan. Verzekering dekt de schade die op f 15.000 wordt geschat. De brand wordt vermoed te zijn begonnen in de benzinebe waarplaats. Er is totaal niets gered. De gril van een snoek. Toen Vrijdagmorgen 5 uur de heer P. Mul te Uitgeest, naar de weide roeide om te melken, werd hij verrast door een snoek, die, als een vliegende visch, uit het water steeg en in de melkemmer terecht kwam, welke in het schuitje stond. Jammer voor den snoek, dat hij er niet weer uit kon vliegen Vrijdagavond is bij Berchem (Noord- Brabant) op een sneltrein geschoten. De kogel verbrijzelde een ruit van een 3e klasse-wagen. Geen der passagiers werd verwond. Door een marechaussee te Terborg is Zaterdag naar het Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht een 27-jarige opper man, die te Terborg zijn baas en diens vrouw ernstig heeft mishandeld, door den man een diepe snede in één der armen toe te brengen en de vrouw twee vingers bijna af te snijden. De drank speelde in deze treurige zaak weer de hoofdrol. De proef met verpleegsters in het militair hospitaal te Utrecht heeft zoodanig voldaan, dat zij in 1912 eenigszins zal worden uitge breid. Ons vee naar Japan West-Friesland wordt thans bezocht door 3 Jappanners met het doel V6e te koopen. Ze besteden hooge prijzen. Duur bluschmiddel. Door eenige ingezetenen van Losser is voor het verschaffen van 80 emmers water bij het afbranden van een woning aldaar bij de Brandwaarborg-Maatschaijpö, by wel ke bet perceel verzekerd was, een rekening van f15 ingediend. Te Rozendaal is aan een geestelijke zijn portemonnaie met 400 francs (f 200) ont stolen, op 't oogenblik, dat hy aan het stationsloket een kaartje nam. De toren op 't Vredespaleis in Den Haag is in zoover gereed, dat de steiger er omheen is weggenomen. Waardig prijkt op de spits een haan op een zon. Roode Dinsdag Als een bewijs, dat de zakkenrolders hier Dinsdag hun slag hebben geslagen, kan die nen, dat alleen op het traject Kanaal in Den Haag gedurende het voorbijtrekken van den stoet 9 horloges zyn gerold Brand in een damesmodemagazijn op de Hoogstraat te Rotterdam. In het damesmodemagazyu van den heer M. Hartogs Jacqz. aan de Hoogstraat no. 367, hoek Weste Wagenstraat, heeft Zater dagnacht een ernstige brand gewoed, die, hoewel spoedig onderdrukt door het snel en doeltreffend optreden van de brandweer, niettemin enorme schade heeft aangericht in den grooten voorraad dameskleeding, hoeden, blouses, zyde stoffen, bloemen, vee- ren enz. enz Tevens heeft deze brand ge leerd dat het brandgevaar in de glazen winkelpaleizen, van steen, glas en ijzeren voorzien van electrische lichtgeleidingen in geen enkel opzicht minder is dan in de ouderwetsche winkelhuizen. Het onbewoond en onbewaakt zijn van vele groote winkelpanden des nachts is te vens oorzaak, dat de brand reeds dikwijls een grooten omvang heeft aangenomen alvorens hy ontdekt wordt om met eenvou dige hulpmiddelen te kunnen blusschen. Het groote winkelpand van den heer Hartogs, een der meest moderne panden van de Hoogstraat, was om 10 uur door het damespersoneel verlaten, daarna had om kwart vóór elven de winkelchef, de heer L. Rippe, wonende Jonkerfransstraat no. 132 na de gebruikelyde ronde gemaaktte hebben, langs verschillende gaanderijen de elec trische geleidingen uitgeschakeld en de hoofddeur gesloten. Het was vyf minuten vóór twaalven toen verschillende voorbijgangers aan de zyde van de Weste Wagenstraat opmerkten, dat er brand was in de winkelruimte achter de groote glasruiten op de tweede etage gren zend aan het winkelhuis Maison Robert. Op het geroep van brand was spuit no. 21 met den brandmeester, den heer H. W. Brans, binnen weinige seconden ter plaatse, onmid dellijk gevolgd door de brigade. Noodlottige brand. 2 Vrouwen verbrand. Een noodlottige brand heeft Zaterdag middag gewoed in perceel Hazenstraat 1, te Amsterdam, in het benedenhuis, waar van de uitdragerij gevestigd is van de 54- jarige juffrouw A. D. Klinkert Schluter. Zy en een bewoonster van een der boven verdiepingen, de 57-jarige juffrouw S. J Bossenbroek-Homburg kwamen in de vlammen om, terwyl een 3-tal personen viy ernstige kwetsuren opliep. Het was omstreeks 2 uur, toen de omwo tienden plotseling werden opgeschrikt door een hevigen slag. Het volgende oogenblik stond de uitdra- geiy in lichte laaie en weldra baanden de vlammen zich ook een weg naar de drie bo- ven verdiepingen. Het huis heeft met dat er naast een ge- meenschappelyke trap in het midden Door den slag weid in den muur, welke de uitdragerij van de trap scheidt, een gat geslagen, zoodat de vlammen zich ook langs de trap een weg naar boven baanden en beide bovenste verdiepingen van het huis er naast eveneens vlam vatten. loen de brandweer ter plaatse kwam, viel er van perceel Hazenstraat 1 niets meer te ïedden en stonden de beide bovenste ver- diepingen van perceel 3 in volle vlam. loen de brand gebluscht was, werd'het gevonden." Klinkert in de uitdragerij Zy was dadelijk een slachtoffer der vlam men geworden. Nog een tweede slachtoffer bleek helaas de biand te hebben gemaakt, toen 'tblus- schingswerk was afgeloopen. Op den zolder van perceel no. 3 vond men het ]yk van juffrouw Bossenbroek, die de 3e verdieping in dit perceel bewoonde. Zij schijnt de trap te zyn afgesneld, doch toen zij de vlam- dak0oot te vluchten, waarlangs even te V°rriXh6J:t ki"d1van N/2 jaar gered was. By het uitbreken van den brand was de u^-jange stiefzoon van de uitdraagster, Theodorus Barteiing, naar buiten gesneld. Hy had ernstige brandwonden en werd bo- afllr6." d00r ,de sPNngende glasscherven deeilyk aan gelaat, hals en armen gewond. ni?e ,34"Jange A. J. Topman, wonende v. Oldenbarneveltstraat II, stond voor het raam der uitdragerij te kyken, juist toen Inns'" 9 u Hi;i kreeg een aantal wonden, door het springen der glasscher ven knaap de 13-jarige Jan EssiDk Elandsgracht 84, ging juist voorbij. Hij kieeg door de glasscherven een wonde aan den rechtervoet en schrammen in het °-e- 18)3.1. De drie gewonden werden per autozie- kenwagen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Na behandeld te zijn kon Es- sink deze inrichting weder verlaten. De beide lijken werden naar het 'bureau Lauriergracht gebracht en vandaar in man den eveneens naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De overige bewjners van de perceelen 1 en 3 kwamen er behouden af. Geen van allen was verzekerd5 van de 6 gezinnen zagen hun geheelen inboedel in de vlammen opgaan de eerste verdieping van perceel 3 bleef voor het vuur gespaard evenals de groentenzaak van P.Uitinga in het benedenhuis van dat perceel waarvan echter, evenals van de eerste verdieping de ruiten verbrijzeld werden. De bovenverdiepingen werden bewoond door de gezinnen van P. H.Korlaar (man en vrouw), F. v. Sundert (man en vrouw), Roodnng (man vrouw en 2 kinderen) P. v Diergaarden (man, vrouw en 3 kinderen) Leuring (man, vrouw en 1 kind) en Roosen daal (man vrouw en 1 kind), by wiejuffronw Bossenbroek inwoonde. Een ware ruïne was het na den brand. Van den uitdragerswinkel was, evenmin als van de drie bovenverdiepingen, iets over gebleven. Men zag slechts een verkoolde massa. Voor den winkel, op straat, lag een vormeiooze hoop van verbrande.of halfver- brande meubelen, kleedingstukken en bedde goed. De straat was als met glasscherven be zaaid. Hoe hevig de ontploffing geweest is, kan hieruit blyken, dat van de schuin tegen over de uitdragerij gelegen perceelen de ruiten geheel of gedeeltelijk vernield wer den. Zoo werden van den kruidenierswinkel op no. 6 de ruiten verbrijzeld. Een kinder jurkje uit de uitdragerij werd door de kapotte ruit in den kruidenierswinkel geslingerd. Van de barbierszaak op nummer 8 werd het bovenlicht vernield, terwyl de groote spiegelruit van den winkel in huishoudelijke artikelen op nummer 10 totaal aan scherven geslagen werd. De toestand van den 22-jarigen Barteiing was Zaterdagavond vaD dien aard, dat bij door de politie kon worden gehoord. Hij moet verklaard hebben, dat hij zich met zyn moeder in de woonkamer achter den winkel bevond en dat hy bezig was kleedingstukken met benzine uit een bus te reinigen toen plotseling de benzine met een vreeselyken slag ontplofte. Vermoede- lyk is hy door den hevigen luchtdruk dooi de ontploffing veroorzaakt, als het ware de woning uitgeperst. De ontploffing Is vermoedelijk veroorzaakt door de vlam van het theelichtje, dat in de woonkamer brandde. Moord en berooving. Vrijdagavond is mej. Barbara Knook, oud 2/ taai, die van Oudenbosch naar haar 7?™g.°ndei' Standdaardbuiten liep, met 130 by zich, op een eenzaam pad vermoord en beroofd. Haar ljjk is des avonds 11 uur in een sloot gevonden. Omtrent den dader is nog niets bekend. Nadere bijzonderheden Vrijdagnamiddag was mej. BarbaraKriook boodschappen wezen doen in Oudenbosch. Zij was met het terugkomen nog even aan geweest bij den dominé te Standaardbuiten en daar 0111 7 uur weggegaan, naar huis. Omdat zij 0111 9 uur nog niet thuis was, werden de huisgenooten ongerust en gingen eens zien of zy nog niet in't gezicht kwam. Alles was even donker en stil op den weg, zoodat men verder ging kijken. Men was nog meer bevreesd, omdat men wist, dat Barbara wel eens toevallen kreeg en zij misschien daardoor weer overvallen zou zijn. Eenigen gingen over den grooten wegen eenigen langs een binnenpad, naar het dorp, zoodat men ze nooit kon misloopen. Tot laat in den nacht werd gezocht en geinformeerd tot men eindelijk om 11 uur het meisje dood in een sloot aan den bin nenweg vond. Haar boodschappenmand stond naast den slootkant, haar hoed lag er een eindje van daan, en aan de landzijde waren de bieten bladeren eenige meters in het ronde plat getrapt, zoodat dus blijkbaar een worsteling hëeft plaats gehad. Nog werden bloedsporen op het land ge vonden. De zoon van bakker De Rooy, die onge veer halfacht in de buurt van het moord- tooneel vertoefde, heeft hooren roepen Laat me los, want ik stik! De Rooy hechtte hier geen waarde aan en liep door, zoodat hij het Zaterdagmor gen, bij het vernemen van den moord, ver telde. Ruim 1 uur Zaterdagmiddag arriveerde het parket uit Breda. Uit het voorloopig onderzoek, dat dr. Knaapen, uit Klundert, ingesteld heeft, is gebleken, dat het meisje geworgd is; aan de keel is het duidelijk te bespeuren. Dat roof de drijfveer tot den moord is geweest, wordt als vaststaande beschouwd. 'Des middags had zy bij den heer Jos. v. d. Ende afgerekend sn had daar f 130 terug ontvangen; dit geld is verdwenen. Haar zak hing uit haar rok, ledig, evenals de portemonnaie, die er nog in zat. Het meisje lag dwars in de sloot. In verband met den moord is door de politie opgehaald zekeren H. K., dezelfde, die naar vermoed wordt, onlangs een aan slag pleegde op een onderwijzeres uit Fijnaart. Hij kon niet goed bewijzen, waar hij 's avonds geweest was. Ook had hij eenige schrammen in zyn gezicht, waarvan hy niet kon zeggen hoe ze gekomen waren. Hij betuigt echter ten sterkste zijn onschuld. Met het lijk geconfronteerd, liet hij niet het minste blijken. Door wijlen den heer C. H. v. d. Berg is aan verschillende kerkelijke en liefdadige in stellingen te Heemstede een gezamelijk bedrag gelegateerd van f 5000. Woensdag ter gelegenheid van de kermis te Nederweert kregen twee kramers S. uit Maastricht en G. uit Nijmegen quaestie, waarbij laatstgenoemde een slag met een hamer op het hoofd werd toegebracht ten gevolge waarvan diens schedel een breuk bekwam en G. bewusteloos neerviel. De vermoedelijke dader, voornoemde S., werd aangehouden en in het arrestantenlo kaal te Weert opgesloten om vervolgens naar de gevangenis te Roermond te worden overgebracht. Het echtpaar O., afkomstig van Streefkerk dat korten tijd teLekkerkerk woonachtig is geweest, is in het begin van dezen zomer weer naar elders vertrokken, met achter lating van den inwonenden 60-jarigen vader der vrouw die nu ruim 25 weken zegge 180 nachten onder den blooten hemel geslapen heeft. Wat moet dat worden met den naderenden winter In de grensplaats Rees is de groote siga renfabriek der firma Oldenkott, waarin honderden arbeiders werkzaam zyn, geheel afgebrand. Negen belendende huizen, waaronder de synagoge, leden groote schade. Geen pokstof te krijgen Tal van vrouwen te Delft die Zaterdag met hun kinderen in het Vaccinatiegebouw kwamen om de kinderen te doen inenten, konden ongetroost heengaan. Er was geen koepokstof aanwezig I De ramp op de „Liberté". Juist werden gisteren te Toulon de lijken der negen slachtoffers van het ongeluk op het oorlogschip „Gloire" (er sprong een ka non aan boord) in plt-chtigec rouwstoet naar het station gebracht om naar de ver schillende woonplaatsen van de overlede nen vervoerd te worden. De ramp op de „Gloire" zinkt evenwel in het niet by de catastrofe, welke op de „Liberté" heeft plaats gehad. Waarschijn lijk hebben daarbij 300 h 350 man den dood gevonden. Evenals by de ramp op de„Jena" meent men ook hier te moeten denken aan een zelfontbranding van het kruid, dat by de Fransche Marine in gebruik is. De minister van Marine, Delcassé, die diep onder den indruk van het gebeurde was gisteren, ge looft daar echter niet aan. In de munitie bergplaatsen van de „Liberté" zei de mi nister, was meermalen de temperatuur op genomen. Slechts éénmaal was de tempera tuur 33 graden, de andere keeren 31 of 32 graden. Hij geloofde dan ook meer aan het voortdringen van den brand die eraan boord gewoed heeft, tot de munitiekamers. Het is te begrijpen, dat de minister niet wil meehelpen angst en schrik onder de marine te verspreidei) door de mogelijkheid van zelfontbranding van het B-kruid aan te nemen, maar de feiten geven hem wel eenigszins ongelijk, zooals iemand, die op de hoogte van zulke dingen mag worden geacht, ze uiteenzette. De brand is namelijk in de voorste kasemat aan stuurboord ont staan. Van vijf uur af hoorde men telkens ontploffingen, tot eindelijk het vuur de groote munitiekamer bereikt had en het schip in de lucht deed vliegen. In de kasemat lagen natuurlijk projectielen, ontplofbare stoffen enz. Die zyD dan door zelfontbran ding ontvlamd en de nu ontstane brand heeft telkens nieuwe hoeveelheden ontplof bare stof doen explodeeren. Een officier vertelt, dat de bemanning er, zoodra de brand in de voorste kasemat ontdekt was, pogingen in het werk st6lde om hem te blusschen. Doch zij slaagde daarin niet. Er werd nu om hulp gevraagd aan de andere in de buurt liggende schepen terwyl de commandant met 't oog op het gevaar het dek liet ontruimen. De heele equipage was al om vier uur gewekt om bij de blussching behulpzaam te zijn. De officieren hadden aldra last gegeven de mu nitiekamers onder water te zetten ter voor koming van erger dingen, doch de man schappen, die belast werden met het openen der luiken om de zee toegang te verleenen in de munitiekamers, keerden overhaast terug, daar een scherpe en vergiftige rook en de ontwikkelde gassen hun het werk onmogelijk maakten. Het gevaar bleek uus ernstig genoeg. Een aantal manschappen sprong in zee, anderen begaven zich overijld in de sloepen. Op dat oogenblik kwam er van alle kanten hulp opzetten in den vorm van stoombarkassen en sloepen. Dat gaf den achtergeblevenen den moed terug, hoewel telkens aan bcord van ihet brandende schip zwakke ontploffingen werden gehoord. Op nieuw werden pogingen in het werk gesteld om het vuur meester te worden, doch met even weinig resultaat als de eerste maal. Alsnu, na een nieuwe, vrij hevige ontplot fine liet de commandanr het sein geven het'schip kalm en onder goede krijgstucht te verlaten. Terwijl dit geschiedde, had het ontzettende plaats. Iemand, die van den wal af het schouw spel heeft gadegeslagen! vertelt- Het was ongeveer vijf uur. Daar ik gehoord had, dat er "al van vier uur af brand woedde aan boord van de .Liberté", zeide ik tot mijn vrouw en kinderen Ik geloof, dat het voor zichtiger is in huis te gaan, want er zal zeker een ongeluk gebeuren. Nauwelijks had ik die woorden gespro ken of een verschrikkelijke ontploffing vo gde, zooals ik nog not.it heb gehoord. Een reusachtige vlammenbouquet verscheen, alsof het weerlichtte, de reede verlichtend. Ik sloot een oogenblik de oogen. Toen ik ze dadelyk daarop weer open deed, zag ik het uitspansel reeds zwart worden vati een dikken opstijgenden rook en overal daarin kleine, beweeglijke zwarte stipjes, die met groote snelheid omlaag en in zee vielen. Het waren brokstukken van het oorlogs schip, maar ook slachtoffers en afgerukte ledematen van slachtoffers, die in de lucht geslingerd waren. Ik heb nog nooit zoo iets ontzettends gezien. Vele van de verwonden, die van het vlam mende schip in zee kwamen, verdronken, omdat zij door hun kwetsuren met zwem men konden of doordien zij in de draai kolk geraakten van het kort na de ontplof fing wegzinkende schip. Maar met alleen onder de bemanning van de .Liberté" waren de slachtoffers te zoeken. Bijna alle matrozen van de ter reede liggende schepen, die in sloepen ter hulp waren gesneld, kwamen om het leven. En bovendien kwamen de bemanningen van de schepen, voor zoover die aan boord ge bleven waren, er al evenmin zonder kleer scheuren af. Het pantserschip „République dat naast de „Liberté", op eenigen afstand daarvan, eveneens ter reede geankeid lag, kreeg zware averij. Een van de Liberté afgerukte pantserplaat sloeg door het ach terschip en kwam terecht m de hut van een afwezigen adelborst. Tragische by zon- derheid de hoornblazer van de „Liberté die het sein had moeten geven om het schip te ontruimen, werd levenloos aan boord van de „République" geslingerd hy hield zijn instrument nog omklemd. De République" heeft zoo geweldig geleden, dal het schip in geen acht maanden dienst zal kunnen doen. Op dit schip en op de oorlogsschepen „Démocratie", „Justice eu Foudre" zijn er in het geheel 14 dooden te betreuren en 95 gekwetsten, die naar het hospitaal zijn gebracht. Het schoolschtp Feudre" lag op 3 kilometer afstand van de „Liberté"niettemin werd de op de brug staande cominandeerende officier door een bomsplinter levensgevaarlijk m het, gelaat getroffen, terwyl twee naast hem staande mannen werden gekwetst. Op wonderbare wijze zijn 140 veilofgan- gers van de „Liberté" aan een wissen dood ontsnapt; zij stonden te Toulon op de Cron- stadt-kade om zich met sloepen aan booril te begeven. Terwijl zy stonden te wachten, had de ramp plaats. Onder de gewonden is luitenant Besson,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 4