„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 45 27 Sept. 1911 Plaatselijk Nieuws. Binnenland. MIDDELIIARNIS- Maandag werden alhier de eerste suikerpeën voor dit seizoen aan de kaai gebracht. De vischsloep „Wilhelmina", seh. L. Kos ter dh- de vorige week van de scheepswerf te Dordrecht in de kaai terug keerde, bleek bij aankomst lek te zijn geraakt, en werd Zaterdag weer naar die werf teruggebracht. Zij die aan het herhalingsonderwijs van dezen winter wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe van 1 tot 15 October aanmelden bij het hoofd der Openbare School. Zondagavond vond de vrachtrijder C. Noordijk zijn koe dood in den stal liggen. Het dier had zich blijkbaar geworgd. Het huis en schuur van den heer J. v/d Broek aan den Achterweg werd de vorige week afgemijnd door P. Braber voor 2660 gulden. Tot de gevonden voorwerpen die bij de politie zijn gedeponeerd behoort een grijze dameshoed met druiventros, de hoed is onbeschadigd, en is door de rechthebbende te verkrijgen. De collecte, bij gelegenheid der Zondag jl. door Ds. Hupkes, van Staphorst gehou den Oogstpreek in het „Lokaal voor Evan gelisatie te Middelharnis-Sommelsdijk", heeft opgebracht de som van f 108,13. (Part. Correspondent.) Op 1 October a.s. zal de Heer P. Ver meulen, agent van politie alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd aangesteld te Nijmegen. Reeds 22 jaar is Vermeulen alhier in functie. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Zaterdag geraakte een klein varken van H. K. uit zijn hok; het kwam in de Sommelsdijksche haven terecht en wist zich na ruim 200 Meter te hebben gezwommen op het droge te brengen. S0MMËLSD1JK- Het Bestuur dar Nuts bi bliotheek, gevestigd in het beneden lokaal van Den Doele te Sommelsdijk, maakt be kend, dat liefhebbers van lectuur van af 2 October a s. weer eiken maandagavond van 6 7 uur boeken gratis ter lezing kunnen bekomen. Verder kan hierbij nog medege deeld worden, dat de bibliotheek een groot aantal landbouwkundige werken bevat, waarvan een afzonderlijke catalogus voor 20 cent verkrijgbaar is. Op aanvraag by den bibliothecaris Joh. van Rikxoord te Sommels dijk worden deze boeken aan belanghebben den per postpakket verzonden, mits de ver- zendinskosten vooruit betaald worden. Aan de besturen van dorps en landbouwver- eenigingen wordt beleefd verzocht hun leden hierop opmerkzaam te maken. Door den heer G. Quispel, pianofabri kant te Rotterdam, zal Donderdagmiddag tusschen 3 en 5 en 's avonds van 8 tot 10 uur in het Hotel Spee een concert worden gegeven met een Virtuoos-Pianino. Liefheb bers van muziek, die zich een piano zouden aanschaffen indien zij konden piano spelen kunnen zich hier overtuigen, dat bij aankoop van een Virtuoos zulks niet noodig is. Zondagmiddag half twee ure hoopt in de Herv. kerk. alhier op te treden Ds. Luteijn van Ooltgensplaat. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalingsonderwijs willen laten volgen, worden verzocht vóór 29 September a. s. daarvan aangifte te doen bij den heer L. Pen, alhier. Dacht men eerst dat het mond- en klauwzeer geweken was, thans is die ziekte weer geconstatterd bij het vee van L. Joppe. Door de Gemeentepolitie is procesver baal opgemaakt tegen A. H. alhier, wegens het rijden met een hondekar over de Klin kerstraat nevens de Voorstraat! Maandag jl. werden alhier de eerste suikerbieten aan de kaai gebracht. Het psalmzanggezeischap, leider de heer P. Troost, zal Maandag a.s. met het zingen in de Bewa irschool, weder een aan vang nemen. Op Donderdag den 28 Sept. a.s. des namiddags te 2 ure, zal gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting van de ingezetenen, die zich daar toe in het gemeentehuis aanmelden. 01 liK,SLANK- Het V. M. O. zal aanvangen op 2 October a. s. des namiddags 7 uur, in een der lokalen van de openbare school. Op den Achterweg by den hr. Penning wordt een Nortonpomp geslagen. DEKKINGEN De laagste inschrijver der aanbesteding voor de te maken op-en afrit met draaiplaats van het beurtschippersdijkje was de heer Abt'. Witvliet, wielt het werk echter niet werd gegund. By A. W. Korvink alhier staat een appelboom beden voor de tweede maal dit jaar in bloei. De leveling van steenkolen en petro leum voor den aanstaanden winter, ten dienste der gemeente is gegund aan de laagste inschrijvers. Petroleum aan D. de Bruyne voor 9 cent per liter; steenkolen aan A. W. Korvink, voor 95 cent per H. L. Het vervoer van de peeaarde voor de aanstaande bietencampagne is gegund aan den heer J. van Putten, voor de som van f 89,75. Kort verslag van de besprekingen tot oprichting van een Afdeeling van het Groene Kruis Nadat vooraf zich een voorloopig bestuur had samengesteld voor de oprichting van een afdeeling van het Groene Kruis alhier, bestaande uit de heeren Dr. C. van Gelder, C. Witvliet en L. v. d. Velde Lz., had naar aanleiding van een door genoemd bestuur daartoe gedane publicatie op Maandag 25 September j.l. des avonds te 6 uur op het, Gemeentehuis een bijeenkomst plaats van belanghebbenden om tot de oprichting van een zoodanige afdeeling te geraken. De heer Dr. C. van Gelder, die de ver gadering opende, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna hy op uitvoerige wyze de verschillende kruisvereenigen zoo als roode-, witte- en Groene kruis besprak en doel en werking dier vereenigingen uit eenzette. Deze besprekingen hadden tengevolge dat een afdeeling van het Groene kruis werd opgericht met met aanvankelijk 14 leden. Uit deze leden werd een bestuur gekozen bestaande uit vijf leden. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen de heer Dr. C. van Geldertot bestuursleden de heeren L. v. d. Velde, A. W. Korvink, A. Munters Jr. en G. Nijpjes, die allen hunne benoeming' aannamen. üit de verdere besprekingen, die plaats hebben, wordt goedgevonden de afdeeling op te richten voor Herkingen en omstreken. Voor leden het jaarlijks minimum bedrag bedrag voor contributie te bepalen op f 0,50, terwijl verwacht wordt dat velen boven dit bedrag zullen inteekenen. Een lijst zal zoowel in als buiten de Gemeente circulee- ren tot werving van leden. Het bestuurslid de heer A. Munters Jr. zal voorloopig de werkzaamhedenvan secretaris der afdeeling verrichten. Vervolgens dankt de Voorzitter de aan wezigen voor hunne belangstelling en spreekt den wensch uit, d it de afdeeling in bloei moge toenemen en tot zegen van de Gemeente zal mogen strekken, waarop de Vergadering door hem wordt gesloten. STELLENDAM- Het gaat met de garnalen visschery tegenwoordig buitengewoon slap. Aan de pelleryen konden verleden week slechts 200 a 300 K.G. per vaartuig geleverd worden. Naar het buitenland kunnen niet veel gezouten garnalen gezonden worden, omdat de prijzen er zeer laag zijn. In 't Nieuwe Gat en in Scheelhoek is dezen zomer veel mosselzaad aanwezig. De laatste dagen wordt dit druk gevischt, door veel Zeeuwsche visschers en door Ouddor pers. Verleden week waren op één dag een dertigtal vaartuigen aan het visschen. Door Ingelanden van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam" is in de vacature T. Mijer als lid van het Bestuur de volgende voordracht opgemaaktNo. 1 T. Lodder Cz. te Goedereede, 2. P. Frits te Melissant en 3. L. Driendijk te Dirksland. Bij de aanbesteding van Amerikaansche petroleum en Duitsche kolen voor de Ge meente is de levering der petroleum gegund aan C. van Wezel voor 8,65 cent per L. en de levering der kolen aan A. Verhoeve tegen den prijs van 94 cent den H. L. of 96 cent per 88 Kilo's. Door den Heer A. van der Vlugt alhier werd de vorige week een pompoen geplukt, die het kollosale gewicht had vaD 76 halve Kilo's. OUDDORP. Aanstaande Vrijdag zal de be proeving der reddingsboot plaats hebben en zal dan tevens door den Matroos M. Sperling een proef genomen worden met de Rettung Oliejas daar geen verdrinken mee plaats kan hebben en ook te Hoek van Holland goed geslaagde proeven zijn gedaan en in den handel verkrijgbaar zyn gestelt by C. de Mooij Kz. NIEUWE TONGE. De heer A. Holleman onderwijzer aan de openbare lagere school alhier staat als No 1 op de voordracht in betrekking te Waddingsveen. Door de Riiks politie is procesverbaal opgemaakt tegen G. B. alhier wegens het rijden per rijwiel zonder licht in eene daar voor bestemdentyd. De heer W. de Jong, van Scheveningen zal a. s. Zaterdagavond in het Hotel van den heer T. H. Holleman alhier, een lezing houden, over de Tariefwet en hare gevolgen. OUDE TONGE- Door den heer Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Gemeenteraad belegd tegen Donder dag 28 September 1911, v. m. 10 uur. ^.Maandag is het eerste schip suiker- bieten^ert rokken. Het zoontje van L. de Vos werd ver- ledenweek door een zwerm bijen aangeval len en zoodanig gestoken, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Vrijdag heeft het zoontje van L. Osseweijer zoodanig een klap van een paard gehad dat zijn oog uit zijn hoofd werd ge slagen. Het huis en de schuur van den heer van der Snoek zyn niet gegund. Vrijdag zijn aan de markt aangevoerd. 6 stuks kalveren en 5 veulens en eenige manden biggen handel slap. DEN BOMMEL- Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. J. A. Stolk, thans onderwijzer te Rotterdam, behaalde voor eenige dagen de acte van hoofdonderwijzer. Donderdag jl. werden hier de eerste suikerbieten op de Kaai aangevoerd door den landbouwer P. Segers. Bij de landbouwers Gebr. Borgdorff werden de vorige week eenige eenden ver moord op het erf gevonden. Men zoekt tor heden tevergeefs naar den dader. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag].], werden hier de eerste suikerbieten aan de kaai gebracht door J.C. Wagner. De bieten zijn tamelijk groot van stuk, wegen vrij zwaar en leggen weinig af, pl. m. 5 percent tarradaarbij bezitten ze een hoog percent suikergehalte. De eerste scheepslading ver trekt van hier Dinsdagavond of Woensdag morgen. Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat de aangifte voor het Herha lingsonderwijs moet plaats hebben voor 25 October a. s. by het hoofd der openb. lagere school. Bij het aardappelenlezen achter den ploeg bij den landbouwer Mooijaard vond J. Huizer Lz. alhier een gouden tientje. De vondst werd eerlijk gedeeld met den knecht, die het goudstuk zoo mooi had bovengeploegd. Abraham Maria Huizer Kz. alhier is voor zes jaar aangesteld bij de Marechaussee lste divisie te 's Hertogenbosch. De vrouw van L. v. R. alhier was Vrydag j.l. in den Pallandtspolder aan het aardappelen rooien toen zij een beklemde breuk kreeg. Per rijtuig naar huis gebracht beval de dokter, dat zij terstond naar Rot terdam moest worden gebracht om geope reerd te worden. Met de avondtram van Middelharnis vertrokken, kwam zij des nachts te 12 uren in het ziekenhuis aan. Twee uren later had de operatie plaats. Tot heden gaat het met de patiënte naar wensch. Het V a d. schrijft „Het blijkt, dat Reuter en tot ons leed wezen ook een occasional-correspondent te Brussel, schromelijk overdreven hebben wat betreft het gebeuren met dr. Kuyper in het Metropole Hotel. Men meldt ons nader uit Brussel, dat de oud-premier niet naar het politiebureau gebracht is en ook geen verhoor heeft on dergaan. Dr. Kuyper had eenigen tyd, ter bestrij ding van ziin keelaandoening, een hardings- kuur ondergaan in een sanatorium en moest verder geregeld kamergymnastiek doen. Het bleek dat een der overburen van bet hotel dr. Kuyper in zijn kamer kon zien. Door een politieagent werd daarop de hotelhouder gewaarschuwd, die dr. Kuy per ging mededeelen dat hii de gordijnen zorgvuldiger moest sluiten. Hiermede was het geheele incident afge- loopen". Uit Scheveningen: Het seizoen zal deze week nagenoeg ge ëindigd zijn. Tot heden werden ruim 97.000 baden geno men en hoewel de gelegenheid tot het nemen ervan tot 1 October wordt bestendigd, is het niet te voorzien dat het verwachte cijfer 100.000 zal worden bereikt. Tot 1 October blijven ook geopend Hötel Kurhaus en Grand Hötel, terwijl Zondag avond de sluitingsavonden waren van de Kurhaus-Bar en het Palace-Café. De Rotonde aan den Boulevard sluit eerst 1 October. Gedurende den nog overbly venden tyd zal zich daar doen hooren de muziekkapel van het Palace Café. Gelijk steeds blijft gedurende de winter maanden de Pier tot zonsondergang ge opend. Het windscherm, waarvan de uit nemende beschutting proefondervindelijk is gebleken, blijft gehandhaafd, terwjj] in het Paviljoen zich ook gedurende de winter maanden, een buffet zal bevinden. Een man heeft te Amsterdam bij de politie aangifte gedaan, dat hem gisteravond in een café een portefeuille met. f 1800 a ƒ2000 is ontstolen. Palingvisschen De proeven op Tessel, om paling te van gen met gamalenkorren zijn goed geslaagd. De vorige week ving men 200 A 300 per schuit. Meer schuiten zijn nu met deze visscherij aangevangen. De paling geldt thans 27 cent per pond. Toen de molenaar v. te Nieuwdorp op den molen werkzaam was, geraakte hij met zijn hand tusschen de steenen bekneld, waardoor 3 vingers geheel geplet werden. In hoeverre de hand nog terecht kan komen, zal eerst na een paar dagen kunnen onderzocht worden. Naar men verneemt, zullen de heeren M. Ossewaarde eu J. Dekker te Goes binnen enkele dagen hun 14-daagsche zeildienst Goes DordrechtRotterdam visa versa vervangen door wekelijkschen motordienst. De wielrijder N. R., die de vorige week te Bergen-op-Zoom door een kar werd overre den, is tengevolge van een bekomen schedel breuk in het gasthuis aldaar overleden. De Tariefwet Tot dusver zijn niet minder dan 111 adressen bij de Tweede Kamer ingekomen, inzake het Ontwerp-Tariefwet, bijna alle tegen het ontwerp. Spionnage Gegrimeerd als een oud heer en tot over de ooren geschminkt, zat hij daar Woensdag middag in een hoekje van de warande van hotel „Bossenbroek", te Elspeet, de troepen af te wachten, die zoo aanstonds daar zou den worden ingekwartierd. In alles stelde hij belang en vooral de kookwagen was een voorwerp, in welks omgeving hy dikwijls vertoefde en waar hij met velen een gesprek aanknoopte. Zyn ietwat vreemde manier van doen trok echter veler aandacht en van liever lede werd de raadselachtige vreemdeling waaromtrent noch de hotelhouder, noch de veldwachter van het dorp eenige inlichtin gen kon verstrekken, meer en meer het onderwerp der vele gesprekken, waarbij menig schuine blik op hem werd geworpen. De zenuwachtige stemming van den be trokken persoon werd er onder deze bedrij ven niet beter op en zijn ongedurigheid nam toe met het grooter worden van het aantal officieren, dat zich mede onder de warande een plaatsje koos. Ook deze heeren verdiepten zich onderling in gissingen omtrent 's mans bedoelingen, te meer, daar men in hem geen geheel onbekende meende te zien. De man scheen het onder al die op hem geworpen blikken toch te benauwd te krijgen en draaide ten slotte naar zijn rijwiel, om een goed heenkomen te zoeken. Doch dit ging maar zoo niet. Juist, toen hy zijn rijwiel zou bestijgen, werd hy door een paar officieren vastgegrepen en onder hevig protest voor het frond geleid waar hij werd ontmaskerd als een luitenant bij de wielrijders, die op dezen rustdag bij de ma noeuvres eens spionnetje dacht te spelen. Met de vriendelijke aanmaning van een der kapiteins, zich maar gauw naar het kamp te Nunspeet terug te begeven blies hy onder spottend gelach den aftooht. Zijn rol had hij slecht gespeeld. Donderdag is tijdens een onweersbui de woning van J. Nijhof, te Gasselte, door een windhoos ernstig beschadigd. Een gedeelte van het dak werd weggerukt. Het 2-jarig zoontje van Nijhof werd een eind meege sleurd. Doodelyke val De 45-jarige ongehuwde landbouwer P. v. Empel, te Heeswijk, had twee ladders tegen elkander geplaatst ten einde perzik ken te plukken, waarbij hij kwam te vallen en met het hoofd dermate op een ladder terecht kwam, dat hy het bewustzijn ver loor en eer, paar uur later overleed. Met den turfhandel in de Oost-DreDtsche venen is het treurig gesteld. De kanalen en wijken ziin byna niet te bevaren wegens den lagen waterstand. Alleen met kleine en platte vaartuigen zijn de venen te bereiken. Bovendien is de turf door het snelle drogen niet best van kwaliteit. De veenstof is brok kelig en laat zich daardoor minder goed vervoeren. Een en ander drukt den prijs. Bij de aanhouding van een gevaarlijk krankzinnige, die ontvlucht was uit het krankzinnigengesticht te Zutfen, werd de rechercheur van politie Rutten met een mes in den rug gewond, waarvan veel bloed verlies het gevolg was. De toestand van den gewonde is niet levensgevaarlijk. Tooneelbelasting Te Leeuwarden heeft de Raad een veror dening vastgesteld tot het heffen van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden; dejaarUjkscheopbrengst wordt geraamd op f 4600, Voet afgereden. Op het stationsemplacement te Boekelo (onder Lonneker) geraakte de hulpremmer G. J. Timmerman onder een rangeerenden trein, met het ongelukkig gevolg, dat de linkervoet tot boven den enkel werd ver brijzeld. Te Gastel is door de stoomtram naar Willemstad zekere v. d. B. overreden en onmiddellijk gedood. Oorlogsgevaar voorbij Door het legerbestuur is bepaald, dat thans weder op de gewone wijze verlof kan worden verleend aan officieren, onderofficie ren en minderen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 3