ASTHMA DIJIEMA DOORNBOS. A D V E R T E N T I N. SPAARBANK Flakkeesche Stoomwascli-, en Badinrichting SOMMELSDIJK. I DE 1 i 2 van Schoenfabrikanten een buitenge wone vergadering gehouden te Tilburg. Deze vergadering was belegd op ver zoek van 60 leden. In een vorige vergadering was in zake de tariefwet een motie aangenomen, waarin o. m. als de overtuiging van de vergadering was uitgesproken, dat elk invoerrecht op grondstoffen ten behoeve der schoentabricage deze nijverheid zal schadendoch erkend werd, dat de in uitzicht gestelde heffing van rechten op zoolleer en sommige soorten overleder, welke in voldoende mate en kwaliteit hier te lande kunnen worden vervaardigd, geen ernstige reden tot bestrijding geeft. Het zou daarentegen van overwegend, belang zijn voor de schoenindustrie, niet in het nadeel der looierijen, indien de voorgestelde 2 pCt. onder het sub. 33 d, groep 8 genoemde chroomgelooide gei ten- en schapenleder, werden terugge nomen. De vergadering achtte het bovendien wenschelijk, dat randen (z. g. weltings) worden vrijgesteld, en dat alsnog eenige, wijziging kon worden gebracht in de rangschikking van sommige zoolleder- soorten, om het to heffen recht daar van meer in overeenstemming te bren gen met den maatstaf in het ontwerp, aangenomen voor half-fabricatenen droeg het bestuur op bij den betrokken minister de noodige stappen te doen ten einde te trachten door diens mede werking tot de beoogde conclusie te geraken. De voorzitter gaf in de vergadering van Maandag aanstonds het woord aan hen, die de vergadering hadden aan gevraagd. De heer De Pont-Mannaerts, uit Til burg, sprak namens de 60 onderteeke naars. Hij ging in den breede na, hoe de stand op het oogenblik is betreflende het ontwerp-tariefwet. Hij wijst op den grooten storm, die in den lande is losge broken tegen dit ontwerp. Voorts vestigt hij de aandacht er op, dat ook de mee ning onder de leden van den Bondeen andere is geworden ook onder de leden van het hoofdbestuur. Spr. zei, dat men niet moet gaan uit rekenen, of een paar schoenen S1^ cent duurder zal worden ja dan neen, doch men den toestand in het algemeen moet beschouwen, en dan is elk invoerrecht schadelijk. Spr. stelt namens de 60 on derteekenaars de volgende motie voor: „De vergadering, van oordeel, dat de in de algemeene vergadering van '15 Mei aangenomen motie, betreffende ontwerp-tarief van inkomende rechten op leder, niet weer geeft de thans gevestigde meening van het meerendeei der leden van dezen Bond overwegende, dat een inkomend recht op leder, van welke soort ook, de prij zen zoowel van zool- als overleder zal doen stijgen voorls, dat nieuw te heffen of te ver- hoogen rechten op fournituren, machi nerieën, eet., ook de prijzen dezer arti kelen zullen doen stijgen; overtuigd, dat deze prij verhooging niet op het gefabriceerde schoenwerk te ver halen zal zijn spreekt zich uit tegen invoerrechten op alle soorten leder, zonder onderscheid, fournituren, machinerieën, enz.; en besluit een commissie te benoe men, welke namens den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, zoodanige stap pen zal doen, als zij nuttig en wenschelijk acht, om te voorkomen, dat de voorge stelde rechten op leder, enz. door de Tweede Kamer zullen worden aange nomen." Deze motie is met 36 tegen '16 stem men aangenomen." Deze omkeer in de meening van den Bond is zeker teekenend. Minister Kolk man en met hem zijn gewillige clericale meerderheid mag zich wel dubbel be denken voor zij de Tariefwet er door jagen. Algemeen kiesrecht. Dagen en weken was er voor gewaar schuwd. Ze mochten niet teekenen op het petition nement voor algemeen kiesrecht. Onze tegenstanders, de antirevolutionnai- ren waren wel voor het algemeen kiesrecht, maar de arbeiders en werkmenschen moes ten hun handen van dat roode petitionne ment afhouden. Anders zou het misschien gelukken, dat die arme ongelukkige spoedig het stemrecht kregen en dat moest voorkomen worden. Zeker, die antis zyn voor algemeen kies recht als het maar nooit komt, dan zyn ze er voor. Daarop vertrouwende begonnen ze reeds te voren de kiesrechtbetooging af te breken. Eindelijk kwam de dag. Woedend waren ze, dat kon men aan alles bemerken vooral ook, nu de Koningin zich niet voor stootblok liet gebruiken door de antirevolutionnairen. Wat zouden ze gelachen hebben, als onze koningin zich tot hunne propaganda geleend had. Nu kwam het zuivere van de betooging nog duidelijker uit. Een optocht van 20.000 man, vertegen woordigend over de 316.000 inwoners van Nederland. En dat ondanks de tegenwerking van de antis, gekant al ze zyn, tegen meerdere machtsuitbreiding van het volksrecht. Het is voor de sociaaldemocraten een succes geweest en het is te hopen, dat het pogen van de jonge partij bekroond moge worden met, al is het slechts één stap te naderen töt het doel. En dat het ons, vrijzinnigen, op moge wekken uit onze laksheid, waarin we ver zonken schijnen. We zien, dat bij ernstig willen, de eer van een groote overwinning ons kan wachten. Wij zijn de baas. Dat zy natuurlijk de antis. Waar ze de macht hebben, daar drijven ze hun bazigheid op de spits. Minister Heemskerk voelt de macht van zyn partymacht, die niet vraagt wat is recht en eerlyk, maar de partij macht, die alleen luistert naar stemmen die uitgaan van man nen van „beginselen". Daarom gaf hij „niet thuis" aan de aan bieders van het petitionnement. Hy wou de rommel niet hebben, zeggen sommige goedgeloovige antis. We zeggen goedgeloovig, omdat ze alles maar slikken, wat enkele drijvers, speculeerend op de goedgeloovigheid der werkmenschen, hun voorliegen. Dat zou in 1878 eens gebeurd moeten zyn, toen de kerkelykon met hun petitionnement voor kerkelijk onderwijs kwamen. Dan zou je eens een geschreeuw en ge jammer gehoord hebben. Wat zou er dan gescholden worden op die slechte liberalen, die weigerden gehoor te verleenen aan de „stem van het volk" plus de noodige kerkelijke dry vers natuur lijk. Deze dagen kon je een mop lezen over dat petitionnement. In slechts enkele dagen waren er over de 300.000 handteekeningen gezet. Die bestonden uit kruisjes. Je begrijpt wel, da algemeene n. n. Dan waren er geheele lijsten ingevuld met het zelfde hanschrift. Kinderen van 16 jaar en misschien wel jonger, hadden er in massa opgeteekend. Wat was het gevolg Dat de commissie uit de Tweede Kamer voor de verzoekschriften een ongunstig rapport uit bracht. Het was toen dus al net als nu, 't ging om de duiten en dan ontzien die lui niets. Een avondje op de kaai: (Flakkeesche dorpsschets.) Als zoo 'savonds de kleine jongensnaar bed zijn en ik voor mijn vrouw het zootje geschild heb, dan mag ik graag zoo eens een poosje op de kaai staan. Je ziet er zoo eens je kennis en je maakt eens een praatje, soms ook sta je zoo stil letjes in je eigen en dan hoor je maar, wat het volk zoo om je heen vertelt. Zoo was ik van de week weer eens even naar buiten geschoten en toevallig trof ik dadelijk mijn troepje. 'tWas net, of 't toeval zoo sprak. En ze hadden het over iets, dat myn be langstelling wekte, n.l. over het schoolgeld. Myn vrouw had een paar weken geleden al gemopperd over dat gezanik, want Jan netje, mijn oudste, was thuisgekomen met de mededeeling „Moeder, van middag school geld en de mesjeu heeft gezegd, dat we dubbel mee moeten brengen." Eerst dacht ik werkelijk, dat ze de pomp nu al op de Openbare School gezet hadden, maar gelukkig was dat niet zoo. Ze moesten de maand Augustus, die an ders maar half betaald werd, vol betalen. Nou wil ik daar niets achter zoeken hoor, want ik geloof niet, dat ons dagelyksch bestuur dat met een bedoeling gedaan heeft. Je haalt alleen je schouders even op en zegt, dat je 'teen uitzondering op de ge woonte vindt. De volgende week was het briefjes halen voor September. Toen keek mijn vrouw alles behalve lekker. Je moet weten, we hebben er drie op de Openbare en twee op de Polka. En dan zijn we nog zoo gelukkig dat we voor „vol" aangezien worden, omdat je met een beetje harder werken een betere boter ham hebt. Dat was dus in een week bijna twee gulden aan schoolgeld. Nou ja, als het eenigszins kan, dat betaal je, maar toch vroeg ik me af, hoe of het sommige gezinnen moesten maken, waar van ook een gedeelte schoolgaat en vader alleen de kost maar schraaltjes kan ver dienen. Daar is elk dubbeltje er een. Maar nog eens, ik zeg, kwaad zoek ik er volstrekt niet achter. Op de kaai zeiden ze, dat de burgemeester van de week met de twee wethouders in school was geweest. Ze hadden daar de briefjes van school geld nagekeken. Schreef je verleden week niet „Vooruil", dat sommige menschen zoo konden zuchten en met het hoofd schudden? Welnu, dat zou by ons wel eens het geval hebben kunnen zyn. Want moet het je als bestuurslid van een kerkelijke school niet aan het hart, gaan, als je ziet, dat zoo weinig maar kunnen betalen. Dan weet je immers van te voren, dat de arbeiders nooit in het lokaas zullen bijten van: „Doe ze maar by ons, dan mogen ze voor niks". Goed begrepen lezer, dat is dan een wet houder of een raadslid die voor de belangen van het Openbaar onderwijs moet waken en die spreekt van „bij ons", als hy de kerkelijke school bedoelt. Den die en den die kon makkelijk betalen, luidde het oordeel der heeren. Zou liet soms kunnen zyn, dat die arme tobbers op de nominatie staan om de duim schroeven eens aangelegd te worden? Zouden er bij verhooging van schoolgeld soms nog een paar zieltjes te winnen zijn bij dien man Maar ik zeg je, kwaad denk ik er niet van. En toen ze er een zagen staan, die nog bijtijds uit hun pardon, uit hun vin gers gered was, toen vielen ze uit hun rol. „Den die kan waarachtig toch wel be talen" bitste het fel tusschen de trekkig getrokken lippen. Maar ik zeg je, kwaad denk ik er niet van. Zoo ging het de geheele sehool door. Van belangstelling in het onderwijs geen sprake, slechts gedachte aan belang van „bij ons". Ze hebben zelfs de absentielijsten nage gaan. Ik dacht dat dat de taak van den school opziener was, maar dat zie je, een arbeider kan zich vergissen. Of zou het hier ook zijn, een brutaal mensch heeft de halve wereld. Daar vonden ze er een voor a opgetee kend. Die a dat beteekent armoede. Maar daar kwam wat van in. „Doen jelui dat hier ook al?" „Vind je dat „ook" niet gek in zoo'n vraag? Waarachtig, daar had de onderwijzer een kind, dat een paar dagen thuis bleef om te „lezen", voor a opgeteekend. Een kind uit een huishouden van tien. Je zou zeggen hoe durfde hij. Zoo ging het fittend en snuffelend de ge heele school door. Veel succes schijnen ze toch niet gehad te hebben, maar weet je waarover ik me verheug? Dat die twee wethouders zoo'n benauwd uurtje gehad hebben. Verbeeldje, als je in de commissie zit van een kerkelijke school, die, nu het in het drukst van de verzuimen is voor landbouw, nog met geen enkel feit voor de commissie tot wering van schoolverzuim is geweest. En dan moet je zoo telkens en telkens in het belang van het Openbaar onder wijs hooren vertellen, dat je wel tracht spijkers op laag water te zoeken, maar dat het niet lukt. Die lui kunnen nu naderhand vast niet zeggen, dat ze niet wisten hoe of het hoorde. Maar ik zeg je, kwaad denk ik er niet van. Hebben die menschen dan heelemaal geen schaamte, want ze begrijpen toch zeker wel, dat iedereen, die maar eventjes nadenkt, dadelijk het „waarom" van de zaak begrijpt? Begrijpen zy niet, dat zy, die anders nooit dan hoog noodig een voet in de schooi zetten by die onverwachte belangstelling en waardeering van het Openbaar onder wijs dadelijk in de gaten loopen Tien tegen een, dat er wat broeit. Maar dan zal het niet zijn net als in Friesland, een paganistische kip op gereformeerde eieren maar net andersom. Een gereformeerden haan op paganistische eieren. We zyn benieuwd wat of daar van komen zal. Op de kaai zeiden ze, dat die broesigheid gauw over zou gaan, want dat spoedig zou blijken, dat er uit die eieren niets komen zal. Maar ik zegje, kwaad denk ik er niet van van het Departement jbv£Iclcl©i;h.a,:ra.I« en. Sommelsdl; tier ff aal schappij tol Nul ran 'I Algemeen. De hank neemt gelden op tegen 3 °/0 rente 'sjaars Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling Tan gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdagen Don- derdag van 9 12, benevens Maandagavond va^, G-- 7 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boek houder. 0 KolflF A.Cz. to Middolharnis. DUAINEERErV. De ondergeteekende bericht bij deze heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een Egault, Waterpaskistrument heeft aangeschaft, ten einde landerijen welke men wenscht te draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Ten einde van tijdige levering verzekert te zijn is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid tot alle gewenschte inlichtingen. Aanbevelend, jd. JOJPJPE Oz., SommelsdLiJk SOMMELSDIJK SI- DORPSWEG HA.DTÜEIEF "voor lcoia.a.e en -warme lo-u-ip- em. d.o-a.olie-1oad.eir. 1 bad le klassef 0,25 by abonnement (1 kaart van 20 stuks) 4, 1 bad 2e klasse0,15 bü abonnement (1 kaart van 20 stuks) 2,50 1 stortbad0,10 by abonnement (1 kaart van 20 stuks) 1,75 op zuivere kruiden getrokken maakt het gebruik van kruiden bij den inmaak geheel overbodig, a 25 cent per ilesch. 'Jrima kwaliteit SLAOLIE p. flescb 75 ct. KRUIDEN en AZIJNS0ORTEN in groote verscheidenheid. LIMONADE WIJNEN enz. enz. verkrijgbaar in de Drogisterij van is eene verwoestende kwaal, die het leven van den lijder een aaneenschakeling maakt van droeve dagen. Onder alle borstziekten is de astlima wel de meest vreeselijke ziekte, die er bestaat, omdat de lijder, dij feitelijk gezond van hart is, door zyn kwaal volkomen terneer gedrukt wordt. De asthma-aanvallen kenmerken zich door een vreeselijke benauwd heid op de borst en moeilijke adem haling, met een gevoel, alsof men stikken zou. De asthmalijder is meestal rillerig en koud, heeft veel last van koude handen en voeten en moet dikwijls niezen. De Abdij siroop, Klooster Sancta Paulo, is het eenige middel, dat asthma vol komen geneest en niet, zooals alle andere middelen, tijdelijke verlich ting verschaft. Iedere asthmalijder weet, dat by een aanval de sly'm zich aity'd zeer vast op de borst zet. Het is dus gemakkelijk te be grijpen, dat, wanneer men een mid del inneemt zooals de Abdijsiroop, dat de eigenschappen bezit om de sly'm snel en gemakkelijk los te maken, men spoedig lucht krijgt en weer gemakkelijk adem kan halen als een gezond mensch. Ast.hma- lyders kunnen reeds na het gebruik van één flesch Abdijsiroop 'oespeu ren, dat dit middel het eenige is, dat hun van hunne kwaal zal ver lossen; één lepel Abdijsiroop,brengt reeds onmiddellijk een wonderbaar lijk gevoel van verlichting teweeg. Niet alleen voor asthma, maar ook voor malaria, pleuris, borst-, long- en keelaandoeningen is de Abdijsiroop een heilzaam genees middel Bronchitis, influenza, ver waarloosde verkoudheden, hooi koorts, groep of kinkhoest wijken voor de wondervolle geneeskracht der Abdijsiroop. Koop nog heden een Ilesch en gij zult verstomd staan over de wondervolle werking. Geen doktersrekeningen meer, geen ziek ten of onaangenaamheden, maar volkomen gezondheid. ALLEEN ECHT ma ROODEN BAND met de h.mdteekening v'd Genera*I-Agent Prijs per flacon van 280 gram f 1. van 550 gr. f2.— en van 1000 gr. f 8.50. Centraal-DepötL. I. AKKER, van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bijvan Rcijen te Aelithiiizen. Wed. C. v.ifl.Sluls te Wen Bommel, Ij. W. Zaaijer te Hirksland. Wed. A. v.d Tak Schaddeele te tüoedereede. Witvliet te llerkingen. v. d. §p»an Tina, te Wcttssant. «L B. Wucliteren te Tïieiiwe Tongc. A. L.. Hobbel le OolJgensplaat. J. Uur vink te Ouddorp.ML Hanter§ Abmzn. en L. Hosten te Oude Tonge. Bifkema Ooornbos te Sommelsdijk. Wed. Braber le Stad aan 'i Haringvliet. «ak ker en Iff. Woordboek te Stellen dam, en bij alle Orogisten en de meeste Apothekers.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 8