Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EEKSTE BLAD. Anatol's Trouwdag. 11(1* Jaargang. Woensdag 27 September 1911. ISo. 45 Fiakkeesche Boek en Handelsdrukkerij Dit,; blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "CTItgra/ve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Troonrede. Het was te verwachten, dat de Troon rede, waarmede minister Heemskerk het nieuwe zittingsjaar der Kamer zou ope nen, ditmaal al zeer onbelangrijk zou zijn. Niemand zal wel meer eenig ge wicht hechten aan de toezegging van allerlei wetsontwerpen. We weten reeds lang, dat in dit opzicht zoo'n Troonrede niet anders is dan een jaarlijks terugkee- rende klucht. Men kan bovendien op duim en vingers natellen, dat van al die toezeggingen niets zal komen, waar de Kamer overladen is met alle mogelijke wetsontwerpen. De Troonrede is eigen lijk meer belangrijk om het geen er niet instaat. We heetten een „christelijke'' regeering te hebben. Het is ieder bekend, dat die naam aan het kabinet evenmin toekomt als aan dat van Dr. Kuyper. „Christelijk" toch verdiende b.v. met heel wat meer recht het paganistische ministerie van 1897 tot 1901 te heeten. De clericalen hebben wel gesproken zich dien naam „christelijk" als een soort monopolie toe te eigenen, doch hun kabi net is niet anders dan clerieaal-conser- vatief. In de Troonrede komt dit einde lijk uit. Een regeering, die wordt bewo gen door christelijke Ontferming zou zeker in een zoo belangerijk Staatsstuk als de Troonrede heet te zijn, met nadruk en leedwezen melding hebben gemaakt van de schrikbarende stijging der prijzen van alle levensbehoeften waardoor de kleine luyden zoo gevoelig getroffen worden en waardoor in den komenden winter zooveel nooddruft voor duizenden is te vrezen. Maar de Kuyperpartij heeft al sinds jaren het recht verbeurd zich de partij der kleine luyden te noemen. Zij is in de kamer de gewillige slaafsche bijlooper van Rome geworden. Haar zoogenaamde arbeidersleden stemmen steeds zoo conservatief als ze kunnen. Licht te begrijpen dat hun voorman in het kabinet, met geen woord melding maakt van den duren tijd. Dan weet hij er immers officieel niets van en kan hij, FEU IL.LETOJST. NAAR HET DUITSCH VAN ARTHUR SCHNITZLER, floor ,f. Roshoont ,V;, (Slot) Ilona. [opstaande] Waar is hij Max.[haar handen niet loslatende] 0 Je zult hem niet vinden. Ilona. Maar ik wil. Max. Wees toch verstandig, Ilona, je wilt toch geen schandaal Ilona. Laat me Max. Ilona Ilona. Waar heeft het huwelijk plaats Max. Dat doet er niet toe. Ilona. Ik wil er heen ik moet er heen Max. Je zult het niet doen .'-'Waar denk je toch aan Ilona. als verzoeken om loonsvevhooging hem bereiken, in de Kamer met een grappig gezicht vertellen, dat het er zoo erg niet mee gesteld is, want dat iedereen tegen woordig fietst. Maar de slimme heer Heemskerk weet wel waarom hij zwijgt over de duurte, die de kleine luyden zoo gevoelig treit. Zijn clericaal kabinet, dat de grooten der aarde niet aandurft, wil door de vloek der protectie alles nog duurder maken. Het volk moet dus niets van de duurte hooren. Anders mocht het den blinddoek eens afrukken, dien het zich gedwee door het clericalisme liet ombinden. Het mocht dan eens gaan inzien hoe onverantwoordelijk en onchristelijk een kabinet handelt, dat in dezen tijd het durft wagen met een Tariefwet voor den dag te komen. Over de groote Stakingen te Rotterdam en te Amsterdam, die het havenbedrijf zoo zeer stop zetten en schade deden, wordt in de Troonrede geen woord ge zegd. Acht het kabinet Heemskerk het niet noodig zulke ernstige geschillen te her denken, waar in de Troonrede steeds over den algemeenen toestand des lands wordt gesproken Geen enkel woord wordt gewijd aan het bezoek van president Fallières. Blijk baar heeft de minister zijn troonrede tot het toppunt van onbeduidendheid willen maken. In haar vorm is dit staatsstuk een nieuw bewijs van de leugenachtigheid der antithese, in haar inhoud toont ze de volslagen overmacht der clerieale coalitie. Intusschen, het gordijn, is opge haald, de Gomedie gaat weer beginnen De kiesrechtbetooging. Schitterend is de betooging der soci aaldemocraten voor het Algemeen Kies recht geslaagd. Clerieale organen van het gehalte van de Standaard en con servatieve. als de Nieuwe Courant trach ten nu wel aan het succes van den optocht te knabbelen, doch de duizen den Hagenaars die den stoet aanschouw den, weten wel, hoe groot de indruk was, welken die eindelooze stoet van O, deze beleedigingDit bedrog Max. 't Is noch 't eene, noch 'fc andere het is juist het leven zoo Ilona. Zwijgt iij jij met je phrazen. Max. Je bent kinderachtig, Ilona, gauw zal je inzien dat alles te vergeefsch is. Ilona. Te vergeefsch Max. 't Is onzin Ilona Onzin? Max. Je zou je belachelijk maken, dat is alles. Ilona. Wat ook nog beleedigingen Max. Je zult u wel troosten Ilona. O, wat ken je me slecht I Max. Ja, als hy naar Amerika ging. Ilona. Wat beduidt dat? Max. Als hy werkelijk voor je verloren was Ilona. Wat beteekent dat? Max. De hoofdzaak is dat niet jij de bedrogene zijt Ilona. Wat? Max. Bij jou kan men terugkeeren, de andere kan men verlaten I ordelijk en ernstig voorttrekkende be- toogers maakte. Duidelijk heeft de de monstratie getoond, hoe de beweging voor het Algemeen kiesrecht steeds groeit. Spijt de tegenwerking van zoo wat alle clerieale bladen, de pastoors en de politieke domine's zijn meer dan driehondduizend handteekeningen ver kregen. Als men bedenkt, dat duizenden katholieken, wanneer ze vrij waren ge laten, het petitionement zouden hebben geteekend en duizenden vrijzinnigen dit nalieten om. de motiveering van het adres, dan zeggen die 300.000 handtee keningen het den minister duidelijk aan, dat at zijn handigheidjes bv. om niets van de Grondwetherziening in de Troon rede te zeggen, hem niets zullen baten. Of hij al de portier van zijn departement belast met de ontvangst van een depu tatie die duizenden vertegenwoordigt en of hij al probeert de koningin weg te houden op den dag der kameropening, het zal hem niet baten. De heer Heems kerk zal misschien al wel tot het inzicht gekomen zijn, dat hij een onvergeeflijke domme fout beging met Hare Majesteit weg te houden. Hij heeft gedacht slim te zijn, maar de publieke opinie schroomt niet het ronduit te zeggen, dat de koningin uit vrees voor de sociaaldemo craten is weggebleven. Bovendien heeft de minister den handigen leider der S. D. A. P. gelegen heid gegeven te verklaren, dat de kies rechtbetooging telkenjare op den derden Dinsdag van September zal worden her haald, tot het Kiesrecht is verkregen. Zal Heemskerk dan elk jaar Hare Majesteit uit den Haag moeten weghouden Hoe de clerieale organen het ook trachten voor te stellen, het succes van Dinsdag is beslist geweest voor de S. D. A. P. zij mogen minister Heemskerk wel kostelijk danken voor zijn buiten gewoon krachtige medewerking 1 Mr. Lohman. Reeds meer dan eens heeft rar. Loh man in de Kamer door den blinden haat, dien hij den socialisten toedraagt, den boel in de war gestuurd. Toen de kamer Woensdag voor het eerst bijeenkwam, Ilona. O als dat (met een wilde vroolijke uit drukking in'haar beweging) Max. Je bent braaf(hy drukt haar de hand) Ilona. Wreken wil ik me daarom verbeug ik me over wat je zeidet. Max. Je bent eene van die „welke bijten als ze bemin nen." Ilona. Ja ik ben eene van die. Max. Nu vind ik je bepaald indrukwekkend, als eene die haar heele geslacht op ons wreken wil. Ilona. Ja dat wil ik Max (opstaande) Ik heb nog juist tijd je naar buis te brengen, (voor zichl Misschien gebeurt er toch nog iets.—(haar den arm biedend) Neem nu afscheid van deze ver trekken Ilona. Neen, mijn vriend geen afscheid. Ik zal terug keeren Max. Je meent nu een demon te zijn en bent eigen lijk maar een vrouw(op een mismoedige beweging van Ilona) Dat is ook net genoeg [de deur voor haar opende] Mag ik u verzoeken, mejuffrouw Ilona. [zich nog eens voor het weggaan omkeerend, met geaffecteerde trots] Tot weerziens l [beide af] sprak de voorzitter, graaf van Bylandt, de hoop uit, dat de leden zich in hun redevoeringen zouden bekorten en elkan der niet zouden hinderen door interimp- tie's enz. Men zou zoo meenen, dat voor mannen van de coalitie als mr. Lohman wel in de eerste plaats aan die wenk gevolg zouden geven Mr. Troelstra had voorgesteld de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Hij had zijn voorstel met toelichting schriftelijk ingediend en de kamervoorzitter stelde voor, dit voorstel te drukken en rond- deelen. Dat was volkomen correct. Steeds wordt die gang van zaken gevolgd. Daar kwam mr. Lohman op de proppen. Hij stelde voor het voorstel Troelstra, dat hij niet eens kende, te verwerpen. Precies naar den stelregel, dien deze socialisten hater bij het verzekeringsdebat volgde Smoor de debatten. De clerieale meer derheid ging met hem mede. Natuurlijk, men weet daar, wat domperstaktiek is. Het is de broeders slecht vergaan. De sociaal-democraten begonnen redevoe ringen over alles en nog wat en hielden de kamer een heeien dag op. Natuurlijk om de clericalen te doen gevoelen, dat er middelen genoeg zijn om het verdruk ken der rechten van de minderheid te beletten. Van de rumoerige tooneelen, die in de kamer plaats grepen, komt de schuld enkel en alleen op mr. Lohman neer. Als deze den naam „socialist" maar hoort, laat zijn verstand hem totaal in de steek. Is de domperstatiek volbracht, dan schetteren de clerieale bladen over de snoodheid der socialisten en wasschen hun onhandigen broeder Lohman schoon. Gelukkig, dat duizenden andere bladen lezen dan de clerieale Kuyper blaadjes met hun leugenachtige voorstellingen De clerieale coalitie zal op eenigerlei wijze den socialisten te kennen hebben te geven, dat zij spijt heeft van 't gebeur de. Geschied dit niet, dan zullen de S. D. A. Pers met hun obstructie door gaan Het is te hopen dat, de clericalen het boetekleed aantrekken, dat hun vol komen past 1 De Tariefwet. Er gaat geen dag voorbij, dat zich niet opnieuw stemmen laten hooren tegen het voornemen van dit clerieale kabinet om de banen van het vrijhandelsstelsel, dat in ons vaderland zooveel voorspoed bracht, te verlaten om clen weg der protectie in te slaan. Uit den kring van nagenoeg alle belanghebbenden zijn adressen bij de Kamer ingekomen met het verzoek de Tariefwet Kolkman niet aan te nemen. In alle adressen wordt door de belanghebbende partijen uitvoe rig uiteengezet, welke een nadeel voor hun bedrijf van de Tariefwet te wachten is. De houtzagers van Zaandam, de bond van horlogemakers, de bloembollenkwee kers der geestgronden, de tuinders van het Westland, de boomkweekers van Boskoop, de manufacturiers, de textiel fabrikanten van Twente, kortom 90 °/0 der belanghebbenden verzet zich tegen het voornemen des ministers. Het merk waardigste is wel, wat gebeurd is in de Vereeniging van schoen en lederfabrikan ten. Het Roomsche blad „Het Huisgezin" geeft van de vergadering waarop wij doelen, het volgende verslag „Maandag heeft de Alg. Ned. Bond

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 7