Buitenland. De brand te Bunschoten. Men meldt uit Amersfoort, d.d. 13 Sept. aan liet Centr. Sedert een 21 uur woedt in het dorp Buuschoteu een verschrikkelijke brand, die reeds groote verwoestingen heeft aangericht. Aan het begin van het dorp, vlak aan de vaart, staat de boerderij van Klaas Huigen. Diens 3-jarig zoontje schijnt gistermid dag achter het huis, dicht bij een hooiberg, met lucifers te hebben gespeeld. Plots raakte het, natuurlijk licht ont vlambare hooi in brand en in minder dan geen tyd overdekte een vuurgloed den ge- heelen berg. De zuidoostenwind dreef de vlammen naar de naastliggende bergen, die ook spoedig in vlammen stonden. De drie spuiten van Bunschoten, die in de vaart overvloedig water vonden, ston den echter tegen de vuurzee machteloos, zoodat het blusschingswerk heel weinig vorderde, terwijl ook de bescherming der aanliggende huizen zeer moeielijk werd, door het geringe vermogen der spuiten en de verbazende hitte. Het huis van Klaas Huigen brandde al leen aan den achterkant, waar men be trekkelijk spoedig het vuur meester was, zoodat daar niet zoo groote schade is aan gericht Minder gelukkig kwamen de verderop gelegen perceelen er af. Van het eene huis sloeg het vuur over op het andere, zoodat niet minder dan 8 per ceelen waren aangetast. Aan redden viel niet te denken, zoo spoedig breidde zich het vuur uit. Wel werden in de haast, op grooter afstand ge legen huizen leeggedragen, maar de reeds door het vuur aangetaste gingen bijna ge heel in vlammen op. Enkele naakte muren zijn blijven staan voor de rest is het een puinhoop. Aangezien hedenmorgen het zich liet aanzien, dat men met het beschikbare ma- triaal het vuur niet kon meester worden, werd om hulp gevraagd te Nykerk en te Amersfoort. Natuurlijk werd deze zoo spoedig moge lijk verschaft, zoodat heden de brand met 6 stralen wordt bestreden. Uit Amersfoort kwam de reserve-spuit van de vroegere Vrijwillige Brandweer. Gelukkig breiddeu de vlammen zich niet meer over de huizen uit en bleef het vuur nu beperkt bij groote hoeveelheden hooi achter drie woningen. Daar de koppen hiervan vrijwel doorweekt zijn, is het gevaar voor weder opslaan der vlammen niet zoo groot. Om halfvier hedenmiddag brandde het anders nog lustig. Naar men ons mededeelde kwamen 2 varkens in de vlammen om. Overigens werd de levende have, met uitzondering misschien van eenig pluimvee gered. Slechts enkele bewoners, die door deze ramp zijn getroffen zijn verzekerd. Die hulpvaardigheid der Bunschoters was zeer groot. Onvermoeid hebben zij gepompt en geheel den nacht door waren voldoende krachten ter afwisseling aanwezig. Dank zij hun onafgebroken doorwerken, heeft de brand zeker geen grootere afmetingen aan genomen. Met den gezondheidstoestand van dr. Kuyper gaat het (volgens de T e 1.) voor zoover de keelaandoening betreft, nog steeds niet naar wensch. Na enkele verga deringen in de Staatscommissie voor de Grondwetherziening, waar de anti-revoluti- onnaire leider aan een geanimeerd debat heeft deelgenomen, is het ongemak aan de stembanden weer toegenomeD, zoodat de vrees bestaat, dat tegen het einde van het jaar dr. Kuyper nogmaals de kuur zal moe ten doen, waarschijnlijk in de Pyreneën. Overigens laat zijn gezondheidstoestand niets te wenschen over. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is van IJmuiden vertrokken voor een tweede bezoek aan de haringvloot. Een doktersrekening. Als een bijzonder heid wordt uit Boxum aan de „Leeuw. Crt." gemeldt, dat nog steeds al curiositeit bij de admistratie der diaconie der Herv. gemeente aldaar, een gekwiteerde doktersrekening bewaard is gebleven, waarop een genees heer, die hier de praktijk van genees-heel- en verloskundige uitoefende in de jaren tusschen 1800 en 1900, elk bezoek aan een patient tegen één dubbeltje, zegge tien cents per visite in rekening heeft gebracht. Wei licht is toen de administratie tegen 't laagste tarief berekend, maar zeker is, dat destijds aan de meest gefortuneerde klanten ook niet meer dan twintig cents per visite in rekening werd gebracht. Andere tijden, andere zeden, dit geldt dus ook voor de nota, die van den dokter kan worden verwacht. Drogisten en de Drankwet Te Heerenveen, Gorredijk en andere plaatsen in Friesland zijn in de laatste dagen tal van drogisten bekeurd door een inspec teur en kommies der belastingen, omdat zy naast brandspiritus ook verkochten citroen spiritus, Eau des Carmes en Hofmanndrup- pels. Deze drie laatste artikelen bevatten alcohol, worden voor consumtie gebruikt en aldus was deze verkoop in strijd met de Drankwet. Do drogisten keken vreemd op daar hun door vorige autoriteiten, die dezen toestand kenden, nooit eenige aanmerking was ge maakt. De zaak zal nu wijl de inspecteur een uitspraak door den rechter wenscht voor het kantongerecht behandeld worden. Hy droeg zyn bruidje op de handen! Een eigenaardige trouwplechtigheid heeft te Haarlemmerliede plaats gehad. Een bijna 40-jarige bruid, die haar beide beenen geheel miste, trad in het huwelijk on werd door den bruidegom uit het rijtuig in de trouwkamer gedragen. Ten gerieve van de ongelukkige bruid was ditmaal een benedenkamer in het Gemeentehuis als trouwkamer ingericht. Na de plechtigheid droeg de zorgzame echtgenoot zyn vrouw ook weer in het rij tuig. Zondagnamiddag had een droevig on geval plaats ten huize van den heer P. in de Maarsmanssteeg te Leiden: Twee kleine kinderen, een jongetje van 4 en een meisje van 2i/2 jaar, waren op een bovenvertrek, een lar.ge gang, en speelden. Een deur die naar buiten openslaat, was niet goed gesloten. De kleintjes, spelende achteruitloopend, kwamen tegen de deur aan en vielen van een hoogte van 7 a 8 meter naar beneden en kwamen in een poort van het Stadhuis, die bevloerd is, terecht. Van het jongetje werd de val nog eenigs- zins gebroken doordat het op het meisje, dat het eerst viel, neer kwam Beiden waren bewusteloos en de dokter zag den toestand ernstig in. Bij het jongetje is het bewustzijn terug- keerd en dit klaagt over py'n: het meisje was nog altijd niet tot zich zelf gekomen, doch begon Maandagmorgen te kreunen, een bewijs dus dat de levensgeesten nog niet geweken zijn. Maandagavond was de toestand van het meisje zeer zorgelijk, van het jongetje be vredigend. Zondagmiddag is te Lisse een 11-jarig jongetje, genaamd Griekspoor, door een auto overreden en direct gedood. De 13-jarige dochter van den kermis- rSiziger S., had in een logement in de Stok straat te Maastricht, terwijl zy bezig was linnen op te hangen, het ongeluk door een ruit op het platform te vallen. Zy kwam terecht in een grooten ketel kokende erwten soep en werd deerlijk verbrand in het ge sticht Calvariënberg opgenomen. Zondag had te Boordahuizum een treurig ongeval plaats: De knecht van' den heer Talma reed met den melkwagen van de fabriek naar huis, waarbij een zoon van Talma, oud 15 jaar, behulpzaam was, daar het paard nog onbe reden was. Toen nu de zoon even buiten ons dorp op den wagen zou springen, deed hij een verkeerde sproug Hij viel en de zwaar beladen wagen ging over zyn hoofd, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Te Almkerk is Zaterdagavond om 10 uur M. v. H. uit Nieuwendijk aangevallen door vijf personen. Hij kreeg niet minder dan 17 messteken aan hoofd, hals en hand en was zoo toe getakeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie doet onderzoek. Auto-ongeluk Zaterdagavond laat kwam de auto van baron Zuylen van Nijevelt, bewoner van het kasteel Haarzuilen te Vleuten uit de richting Woudenberg, met groote vaart Zeist inrijden. By den ingang van het bosch, niet ver van de kom van het dorp, alwaar de weg een vrfj scherpe bocht maakt, kon de auto door haar groote vaart deze bocht niet nemen, zoodat zij met groote kracht tegen een boom reed. De inzittenden, de heeren baron Van Zuylen, dr. Bouve uit Oosterbeek, en de chauffeur, werden uit het voertuiggeslingerd en kwamen eenige meters verder in het kreupelhout terecht. Alleen de chauffeur bekwam vry ernstige wonden aan het hoofd, men vreesde voor hersenschudding. Toen men even later een onderzoek wilde instellen naar den toestand van het bescha digde voertuig, kwam het licht, dat men daarbij gebruikte, te dicht by het benzinne- reservoir, waardoor de auto vlam vatte en byna geheel werd vernield. Alleen de motor bleef ongeschonden. De inzittenden werden later per auto naar Vleuten vervoerd. Maandag werd de reeds volle Spuistraat te 's Hage tusschen vier en halfvyf gedu rende eenige oogenblikken in groote op schudding gebracht door een jongen, die met voetzoekers wierp. Een van die projectielen ontplofte met een harden knal op het hoofd van een zui geling in een kinderwagen I De doodelyk verschrikte moeder gilde en dadelijk verspreidde zich het gerucht, dat een schot wasgelost, zoodat een dichte menigte zich om den wagen verzamelde. Het kind bleek evenwel ongedeerd, slechts het mutsje was geschroeid; desal niettemin toonde het publiek zich veront waardigd tegen den dader, die inmiddels gevlucht was. In de Overdiestraat te Alkmaar werd Zondagmiddag „moord 1" geroepen. Bij een huiselfjken twist had de scharen slijper F. zyn vrouw en de inwonende aan staande van zyn zoon, naar men zegt, met een scheermes, enkele verwondingen toe gebracht de vrouw over het gelaat en de hand het meisje aan den hals. De man wilde vluchten, doch werd door de filings gewaarschuwde politie spoedig gevat en naar het politiebureau overge bracht. De beide gewonden moesten nadat een voorloopig verband gelegd was, zich in het Stadsziekenhuis laten verbinden. Daarbij bleek, dat de verwondingen niet zóó ernstig waren, dat opneming in deze inrichting noodzakelijk was. N w s. Zaterdag werd de 6e jaarvergadering ge houden van den Chr. Meubelmakers-, Be hangers- en Stoffeerdersbond in Nederland, te Amsterdam. Met algemeens stemmen werd besloten tot reorganisatie van den Bond. Daar reeds vroeger tot aansluiting bij het Chr. Nat. Vakverbond was besloten, zal dit nu vanzelf direct van kracht worden. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. v. d. Heijden van Rotterdam, en voorts tot be stuursleden de heeren Baart, Duk en v. d. Wiele van Rotterdam en Doodhage van Amsterdam. 4 October hoopt de heer Hagers, de eenige te Brielle nog in leven zijnde oudstrijder, zijn 100stou verjaardag te herdenken. Tegen de Tariefwet Het Centraal Bestuur van den Nederl. Tuinbouwraad geeft in een adres aan de Tweede Kamer te kenner, dat het van oordeel is, dat het ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten, indien het tot wet verheven mocht worden, aanleiding zal geven tot: a. het duurder worden van den levens standaard, waarvan de druk in het bijzon der gevoeld zal worden door kleine tuin ders eD werklieden in tuinbouwbedrijven, b. stijging der bedryfsonkosten, c. weerwraakmaatregelen van het buiten land ten opzichte van onze tuinbouwvoort- brengselen, d. achteruitgang van de internationale positie van Nederland als tuinbouwland, dat derhalve de bestaansvoorwaarden van onzen nationalen tuinbouw, die nage noeg geheel afhankelijk is van een bloeien- den export, door het nieuwe tarief zeer sterk zullen worden bemoeilykl, de con currentiestrijd met het buitenland in hoo- ge mate zal worden verzwaard en de ge leidelijke uitbreiding en gestadige bloei van onzen tuinbouw waaraan toch voor ons vaderland een zoo overwegend belang wordt gehecht, ernstig zullen worden be dreigd, redenen waarom adressante ook op grond van de uitvoerige uiteenzetting dezer be zwaren in de bij het adres gevoegde Memo rie van Toelichting, de Tweede Kamer ver zoekt, haar goedkeuring aan bedoeld wets ontwerp te willen onthouden. Bij ongeluk doodgeschoten. De Parijsche koopman Perbet logeerde een paar dagen by zyn broeder te Brives- Charusac en zou met deze op de jacht gaan, toen zyn 15-jarig nichtje Marie hem uit scherts wilde tegenhouden. Zij stoeiden een oogenblik, toen plotseling het geweer van den oom afging en Marie de lading in het hoofd kreeg, zoodat zy dood neerviel. Een grijsaard vermoord. Ia de Fransche gemeente Arablainville is de 80-jarige veekoopman Theo Languedoc vermoord. De buren hadden den ouden man al in een paar dagen niet gezien en, daar over ongerust geworden, waarschuwden zij de politfe, die zich toegang verschafte. Men vond den grijsaard, die alleen woonde, op den grond van zijn slaapkamer liggen dood te midden van een plas bloed dat uit een groote wond aan het hoofd gevloeid was, terwijl hij een touw om den hals had, waarmee hij blijkbaar was verworgd. Dief stal moet de drijfveer tot de misdaad zyn geweest, want men vond de brandkast open gebroken en daaruit wordt circa 18.000francs vermist. De uitbarsting van den Etna. De lavastroom van den Etna wordt uit nieuwe openingen gevoed en gaat met angst wekkende snelheid voort, puinhoopen en ver woesting achter zich latende, zoo meldt een telegram uit Rome aan het Berl. Tage- bl. De ongelukkige bevolking vlucht over al. In lange rijen trekken de menschen met hun geringe have stil en treurig een on zekere toekomst tegemoet. De hemel is loodkleurig. Er heerscht een benauwende warmte en er valt een lichte aschregen. De Etna verdwijnt achter zwarte wolken. De aarde beeft onder de voeten van de vluch t,enden, alsof zy op het punt wastescheu ren. In twee dagen tijds heeft de vulkaan vele vreedzame gezinnen uit een zorgeloos en gelukkig bestaan gerukt. Men kan niet goed uitmaken, hoeveel kratermonden spu wen. Van den hoofdkrater af aan de Olic- cbiade, van de Serra della Gulazze tot aan de kraters Umberto en Margherita is de bergwand overal gespleten. Op dezescheur werpen 54 kratermonden steenen uit. De geleerden gelooven, dat de uitbarstin gen met afwisselende hevigheid een maand zullen aanhouden. Een groot-moordenaar. Tijdens het transport van eenige misda digers naar de gevangenis Starropole te St. Petersburg, zonk een hunner plotseling in een en stierf na weinige minuten. Deze man, Boiine genaamd, had niet minder dan 57 moorden op zijn geweten. Op de lijst zijner slachtoffers komen voor de ouders van pro fessor Yaschenko te Karan, dr. Popoff en zyn zuster, de directeur der gevangenis te Astrakan en een medeplichtige van hem, die hem aan de politie had verraden. Zijn vrouw verkocht. In St. Petersburg heeft men ontdekt, dat iemand in het dorp Kagul zyn vrouw had verkocht, en dat de koop door een burgemeester officieel was gewettigd. De man had dringend geld noodig en daarom verkocht hy zijn vrouw aan een vriend voor 60 gulden. Toen hij bet geld binnen had, dacht hy er over om weer een andere vrouw te nemen, blijkbaar om die dan ook te verkoopen, maar zijn eerste vrouw had spoedig genoeg van den vriend en vroeg echtscheiding aan van dezen na melijk. Zoo werd de zaak bekend en de overheid kreeg het stuk in handen, waarbij de vrouw officieel op 21 Mei was verkocht. Het document droeg alle noodige zegels en stempels en de handteekeningen van twee getuigen. De slimme burgemeester kreeg telegrafisch zijn ontslag. De warmte en het smelten der gletschers. De buitengewoon warme zomer van dit jaar heeft groote wijzigingen gebracht in het aanzicht der Alpentoppen, zoowel der gletschers van het Berner Oberland als die van Savoie en Waadland. Niet alleen dat de seizoensneeuw gesmolten is onder de brandende stralen der zon, maar ook het eeuwenoude ys, dat de blik der toeristen nog nooit gemist heeft, is aangetast. Daar door heeft het meerendeel der gletschers geheel andere vormen heeft aangenomen en is de voet er van aanmerkelijk terug geweken. Het smelten van het oude ijs, in de kloven en spleten van het genergte heeft gevaarlijke lawinen veroorzaakt, maar tevens is er aan te danben, dat, niet tegenstaande de wekenlange droogte, de beken en bergstroomen steeds overvloed van water hebben gehad. De brandstichtings-epedemie die weder over Berlijn en omgeving schijnt losgebroken had deze week bijna 4 menschenlevens gekost die slechts door den moed van een onver schrokken man behouden zijn gebleven. Een bewoner van een huis aan de Kaiserstrasse te Mariëndorf zag, oip 2 uur 's nachts, eensklaps de vlammen: uit het dak van het huis aan den overkant slaan. Hy maakte allarm en van alle kanten snelde de brand weer toe, maar de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat reeds het geheele boven gedeelte van het huis brandde, eer de blus- sching kon aanvangen, Op de 3e verdieping bevonden zich nog een vrouw,, een meisje en 2 kinderen, wien door den rook, die de gangen en trappen vulde, de terugtocht was afgesneden. De opzichter van het huis waag de zich, tot driemaal toe in het brandende gebouw en slaagde er in allen aan den vuur dood te ontrukken. Men is er van overtuigd dat de brand is aangestoken en verdenkt daarvan een eveneens te Mariëndorf woon achtigen man, die echter zijn woning spoor loos heeft verlaten. Boschbranden. De door de aanhoudende droogte zich steeds verder uitbreidende boschbranden nemen in West-Duitschland een onrustbarenden omvang aan. Op het oogenblik staan op meer dan 25 verschillende plaatsen de bosschen in brand. Op sommige plaatsen aan de Duitsch-Belgische grens werken arbeiders en douanen krachtig sa men om het vuur te blusschen en ook de militairen doen hun uiterste best daarvoor. De landwegen zyn vol rijtuigen en auto mobielen, die duizenden nieuwsgierigen naar de brandterreinen brengen, welke, voorna melijk bij nacht, een spookachtige aanblik bieden. In het Belgische land zyn op som mige plaatsen dag en nacht wachtposten uitgezet, die bedreigde huizen bewaken en ze voortdurend nathouden. In de nabijheid van Oberhausen zyn landloopers gezien, die bezig waren het kreupelhout langs den weg in brand te steken. Men heeft die booswich ten nagezet, maar is er, helaas, niet in ge slaagd ben in handen te krijgen. De brand van Antwerpen. Volgens de Etoile Beige is er reden om te vermoeden, dat de brand te Antwerpen aan kwaadwil ligheid is te wijten. De politie heeft n.l. by den brandstapel, waar de brand het eerst uitbrak, een dikke katoenprop en spaanders gevonden. De brand heeft ook gevaar doen ontstaan voor een nog grooter ramp en wel een dy- namietontploffing. Op het terrein toch be vonden zich 53 K.G. van deze gevaarlijke springstof, maar men is er, terstond na het ontdekken van den brand, in geslaagd ze 2 meter diep in den grond te begraven, zoodat zij niet ontploft is. Op de Antwerpsche beurs heeft de brand veel opschudding onder assuradeurs en houthandelaren teweeg gebracht. Sommige assuradeus weigeren nog posten op par tijen hout af te sluiten, anderen verhoogen de premie, die reeds op 7'/i per mille stond, op 3 pCt. Het Hbl v. Antw. speurt de oorzaken tot den brand na en zegt daaromtrent o.rn.: „Is er hier nu kwaadwilligheid in't spel? Niemand heeft maar eenig bewys daarvan gevonden, om zulks te vermoeden. De oorzaak zou dus aan onvoorzichtig heid en nalatigheid moeten toegeschreven worden. Nu, als men de gewoonten van de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 4