„VOORUIT S" LSDIJK. 2, TWEEDE ;ogs Jac.z. ide, thee, koffie, lwerk, zeemen, m- en 'werken |92, Mlddelharuis. ibedden, :bedden, linen tan Bedden. tollen Ondergoederen, Q. JTKECHT 1876. [RMELDING. oofden. Isdijk, tratie kantoor. No. 44 20 Sept. 1911 Officieeie Mededeelinaen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. adres» voor alle end bij SEDERT 18-ftO. s lage prijzen worden led vanaf ƒ5,aankoop bij 10,— geheel. ROOIJ, Mlddelharuis, raerende prijzen i kussens, twee-persoons, tijk 8/4, gevuld met 54 >ren, vanaf f 84,—. Sn, gevuld met 63 pond (ó0. kussens, tweepersoons oger. verzending franco door den, Matrassen. psorteerd in ICHAP DER ververij en Chemisch# jEbiE" te Dordre- men nauwkeurig rerk, voorstellende lnarniaDirkslaad al 40 jaar gebruikt. br flacon, br flacon. ;r te Middelharnis. li EN EN tMAAH. is Toorgekomen mot Binnen- en Buiten- ide Banknoten. rijen en Gebouwen, j Hypotheekbanken, tschappij „de Sala- en Roerende Goe- apieren en Bank- iren. SCHIETOEFENINGEN vau het fort Pampus Zuiderzee. Volgens niededeeïing van den Minister van Oor log zal op 20 en zoo noodig ook op 21 September a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N.W. en Z.O.t.Z. door Noord en Oost (1910) tot op 4500 M.van het fort. Op 27 September d.a.v. zal een dergelijke oefeniug worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. en Z.O.t.Z. door Oost (790) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van cle batterijen Diemerdam en Durger- dam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie Ned. Krt. No. 212.) Middelharnis 18 September 1911. De Burgemeester, C. KOLFF Sr. L.B. TROONREDE. Bij de opening der Staten-Generaal werd gisteren door minister Heemskerk de volgen de Troonrede voorgelezen: Mijne Heerenl De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere Mogend heden zjjn van den meest vriendschappelij- ken aard. Kan 1910 voor land-en tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gere kend, zoo is te vreezen dat 1911 tengevolge van de buitengewone droogte en het heer- schen van het mond- en klauwzeer voor ver schillende takken van het bedrijf eeu verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op bevre digende wijze ontwikkelen. Het Scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederijbedryf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende tak ken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevre digend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epide mische ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, qndervonden bij de uitvoering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning cp het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het omliggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de Koloniën, vervullen hun taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's Ryks middelen, laat de financieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorige jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zijn inge diend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tus- schen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uit gaven, waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aan hangig zijn. Dit Zittingjaar zal van groot gewicht kun nen zijn door de behandeling van de bij tl aan bangige wetsvoorstellen waarbij van U we krachtsinspanning en toewijding ongetwij feld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wetgeving blijven de aandacht eischen. Een wettelijke regeling inzake de pension neering van gemeentelijke ambtenaren en van hun weduwen en wezen is in bewer king. Wetsvoordrachten worden in gereedheid gebracht tot regeling van het levensverzeke- tingsbedrijf en tot technische herziening van de Woning- en van de Leerplichtwet Aan d» bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het locale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen U worden aangeboden in verbaDd met de regeling van de pen sioenaanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale telefoonexploitatie door Rijksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp bedoelende verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de Jachtwet en van de regeling van het Land bouw- en Veeartsenijkundig onderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van be roepsziekten zal U bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbete ring van den flnancieelen eti economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is een hervorming van de politie-rechtspraak in Nederlandsch-Indiê. Een wetsontwerp zal U worden aangebo den tot wijziging van artikel III van het Reglement op het beleid der Regeering in Nederlandsch-Indië. Moge op Uw veelomvattenden arbeid Gods zegen rusten. In naam der Koningin, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. MIDDELHARNIS. Zaterdag is de vischsloep Voorlichter" schipper J. de Koning te Vlaardingen binnen gekomen met 19 last haring, Zaterdag had het 4-jarige zoontje van Mej. Don het ongeluk terwijl het in een in aanbouw zijnde woning speelde een deur op het hoofd te krijgen, waardoor het ernstig aan het hoofd werd verwond. Zaterdag had L. Koudijzer, terwijl hij bij den heer KI. Vermaas in het pakhuis werkzaam was, het ongeluk te vallen en daarbij een rib te breken. In het gezin van B. Vroegindeweij komt by een 7-jarig meisje Diphteritis voor. Vrijdag had M. de Leeuw terwijl hy M. van Delft behulpzaam was met het ver weiden van vee het ongeluk te vallen en daarbij zijn arm te breken. Toen de stoomboot „Middelharnis" Zaterdag van de werf terugkeerde, ontstond, aan het sas gekomen, een defect aan de machine, zoodai hij Maandag weer naar de werf teruggebracht moest worden. Bij den landbouwer W. J. van Dis is onder het vee het mond- en klauwzeer uit gebroken. Maandag kwam bij de familie van L. v. d. Put, die eenigen tijd in het ziekenhuis te New Castle upon Tyne werd verpleegd, het bericht dat hij was overleden. Van den landbouwer A. v. d. Tol is Zaterdag jl. een paard dood gevallen. Onze dorpsgenoot Johs. Tielemans is benoemd tot agent van politie te Rotterdam met ingang van 15 dezer. Dinsdagavond had het dochtertje van Jacob de Gans het ongeluk al spelende in de haven te vallen, door toegeschoten hulp was zij spoedig op het drooge gebracht. S0MMELSDIJR. De runderen, welke door de aanhoudende droogte van het gors zijn gehaald, worden geleidelijk weer daarheen gebracht. Een 1 ^-jarige os van den arbeider P. Kalle, afkomstig van het gors, lag Maan dagmorgen dood in den stal. Dit is het tweede rund, dat van hem in korten tijd gestorven is. Het spaarpotje, dat de beesten voor den ijverigen werkman vormden, is hierdoor geheel verdwenen. DIRKSLAND- Vrijdagavond kwam hier eerst het bericht aan, dat ds. Steenbeek uit Ierseke het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier had aangenomen, terwijl het Woens dag reeds bekend was uit de N. R, C. In Maart van dit jaar vertrok J. Hof naar Amerika om te trachten zich daar een betere levenspositie te verwerven. De vorige week ontvingen zijn ouders echter het treu rige bericht, dat hem een ongeluk was overkomen en hij tengevolge daarvan is overleden. MELISSANT. De metselaar D. Z. had de vorige week het ongeluk by een in aanbouw zijnd huis een vallende dakpan op het hoofd te krijgen, waardoor een ernstige wond ont stond. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroepen. HERRINGEN-Aanstaande Donderdagavond te zes uur zal op het Gemeentehuis, onder leiding van den heer Dr. C. v. Gelder een bijeenkomst van belanghebbenden plaats hebben ter bespreking over de oprichting van een afdeeling van het Groene Kruis. De heer J. Warnaer onder deze gemeen te behaalde met een zijner merriepaarden op de landbouwtentoonstelling te Leiden den eersten prijs. Voor leden en inteekenaren ligt ge durende 8 dagen ter visie de feestrekening 1911 der Vereeniging Nationale Feestdag alhier. Het dochtertje van P. C. Coenradie had het ongeluk van den zolder af te vallen. Hoewel het ongeval zich nogal ernstig liet aanzien, liep dit nog al vrij goed af en bracht zij het, behalve den schrik met een weinig pijn eraf. STELLENDAM. Door schipper C. Slis is aangekocht de blazer O.D. 12, zoodat de visschersvloot alhier weder m6t een flink vaartuig wordt vermeerderd. Zondag reed de heer Klem van Herkin gen met zijn motorfiets van Stellendam in de richting Melissant, toen bti de fairbank een hond op hem aanschoot en onder de flets terecht kwam. De heer Klem kwam daarbij te valleu, schoot eeu heel eind over den weg, en bezeerdo zijn hand ernstig. Betrekkelijk liep het nog goed af. De vrouw van den machinist van Drongelen was bezig de ramen te zeemen, toen zij daarbij iu een spijker sloeg zoodat het bloed uit een ader spoot. Geneeskundige hulp ruoest worden ingeroepen en een ver band om den arm moest worden gelegd. Deor den heer P. Jansen te Rotterdam is aanvrage gedaan om een vischmeel fabriek in deze gemeente te mogen bouwen op een perceel gelegen aan den buitendijk. Door B. en W. wordt een oproeping gedaan voor de betrekking van nachtwaker in deze gemeente tegen een salaris van f 125. Stukken vóór of op 30 Sept. e.k. in te zenden. Aan den Heer Johs. Nagtegaal, koren molenaar alhier, is vergunning verleend tot het plaatsen van een petroleum motor in het perceel Kadastraal bekend in Sectie B No. 497. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering belegd van den raad tegen Donderdag 21 Sept. a.s. des avonds 6,30 unr. OUDE ÏONGE. Het zoontje van Chr. de Wit heeft Vrijdag 1.1. al spelende zijn been gebroken. Het huis van den heer H. J. C. van der Snoek, is gemijnd door den heer G. Z.van Loon en de schuur door den Heer J. Mys Dz. Onze vroegere dorpsgenoot de HeerJ. A. Habig is Vrijdag te Nijmegen overleden. Raadsvergadering te den Bommel, op 14 Sept. 1911 des nam. 6 uur. Aanwezig met den voorzitter alle leden. Ingekomen stukken Een schrijven van H. H. Ged. Staten d.d. 4/5 Sept. jl. waarbij wordt medegedeeld de goedkeuring van het raadsbesluit betreffende verhooging van het maximum te heffen bedrag van den hoofde- lyken omslag, dat daardoor wordt vastge steld op f4500. Wordt besloten, nog aan de haven een 2500 steenen te verwerken, voor het dicht stoppen der gateD. Wordt overeen gekomen aan den heer Mast van afstand van een strooks gronds aan de gemeente, ter verbreeding van den Oostdijk, een bedrag van 10 gld. te vergoe den, in verband met een door genoemden heer Mast te bouwen huis, waardoor de passage van den Oostdijk zeer verbeterd zal worden. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede dat de kosten van een Nortonpomp met toebehooren zouden bedragen circa 350 gld, en waarvoor aan B. en W. slechts 150 gld. is toegestaan. Daarna komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer voor de le O. L. school, en wordt als zoodanig benoemd de heer P. Bisschop alhier. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. STAD AAN 'T HARINGVLIET. A. Both alhier had een lot gekocht voor de verloting van de Oude TongeBche paardenmarkt. De man verloor het lot, doch kende hetnommer. Bij de trekking viel op dit lot een tweejarige vos, merriepaard. B. die wist, dat hy het Jot onder Nieuwe Tonge bij de zoogenaamde Mallemolen moest verloren hebben ging daar ter plaatse in slooten, enz. nog eens zoeken, doch vond het niet. Zaterdagmor gen werd hem zijn lot thuis gebracht. Een paardenrijder, die daar in den omtrek woon de had het gevonden, het papiertje in zijn zak gestopt en er verder niet meer aan gedacht. De eerlijke vinder kreeg van B, eene belooning van ƒ25. Bij A. v. d. Tol, landbouwer onder deze gemeente is een paart van l'/s jaar aan een beroerte gestorven. Een kind van J. G. alhier geraakte aan den Molendijk in eene moddersloot. Het kind kon zich zelve niet helpen en zou het er zeker slecht afgebracht hebben, indien niet een dienstmeisje, F. M. op het angstgeschrei ware toegesneld en het uit de gevaarlijke positie had gered. MaaDdag kwam alhier uit Vlaardingen een hoofdagent van politie, vergezeld van eene winkelierster uit die gemeente, om een onderzoek in te stellen naar goederen, die te Vlaardingen moeten gestolen zjjn. J. V, werd naar het gemeentehuis gehaald en on derging gedurende U/j uur een scherp ver hoor. Door Burg. en Weth. is aanbesteed geworden de levering van petroleum en steenkolen voor de gemeente. Aannemers werdenC. Knape petroleum voor 9 cent den literS. van 't Hoff de Wachter gewone steenkolen voor 94 cent den H.L. eierkolen voor 95 cent den H.L en cokes voor 68 cent den H.L. Donderdag den öden October as. zal alhier de verkiezing plaats hebben van één lid van den gemeenteraad voor de vacature, ontstaan door het bedanken van D. A. land heer. Maatschappij van Landbouw, welke veel be langstelling trok. Er waren dan ook prach tige monsters onder de 76 ingeleverde. Bij het programma was gevraagd tarwe, van landbouwers, tarwe, van handelaars, rogge, van landbouwers, rogge, van hande laars, gerst, alleen van handelaars. De inzendinglyst bevatte behalve den naam en woonplaats van den inzender ook de soort van graan, den voorraad hectoliterge wicht, prijs per H.L., prijs per gewicht, met of zonder zak, plaats van levering, plaats van herkomst, grond waarop verbouwd en de vraag of het gewas op stam gekeurd is en welken uitslag het onderzoek had, zoodat belangstellenden een uitmuntend overzicht hadden. Van de landbouwers, inzenders van tarwe werden prijzen van f 5,— toegekend aan: Jb. Lodder Czn. te Goedeieede voor Wil- helminatarwe: F. den Eerzamen Fzn., te Goedereede voor dito; Jan Tanis Jzn. te Goedereede voor dito; Jb. Breen Pzn. te Ouddorp voor Verb. Wilhelminatarwe: A. A. Mijs te Sommelsdyk voor dito; D. van Weel te Herkingen voor Dito; Jb. Lodder Czn. te Goedereede voor dito; P. Segers te Den Bommel voor Ruwarige Essex tarwe, uit EngelandJoh. Verolme te Middelharnis voor dito: G. van Es te Nieuwe Tonge voor dito; Jb. Lodder Czn. te Goedereede voor Witte Monarch tarwe; J. Timmers te Mid delharnis voor Monarch tarwe. Aan handelaars, inzenders van tarwe, werden diploma's uitgereikt en wel aan: Voor rogge kreeg een prys de landbouwer D. van Weel te Herkingen Krammerzicht voor Pethüser rogge. Keuring van zaaigranen. In een der vei lingzalen van het nieuwe Beursgebouw te Rotterdam had heden een keuring van zaai granen plaats vanwege de Hollandsche Te Zegge [by Rozendaal] is bij de in aanbouw zynde kerk, de zoon van den aannemer Mortons door een misstap van een 10 meter hoogen steiger gevallen. Zwaar aan het hoofd verwond, en met inwendige kwetsuren werd de jongen op genomen en na verloopig verbonden te zijn, naar het gasthuis te Oudenbosch overge bracht. Men vreest voor zyn leven. Moedige redding 1 De inspecteur van politie C. Bakker bevond zich M.dagnacht ongeveer halfvier in de Utrechtschestraat te Amsterdam op con trole, toen hy uit de richting van de Regu liersgracht om hulp hoorde roepen. Hy snelde erheen en zag een man in het water van de Reguliersgracht liggen. Onmiddelijk ontdeed de inspecteur zich van uniformjas en sabel en sprong den dren keling na. Hij greep den man, doch deze klemde zich zoo krampachtig aan hem vast dat beiden gevaar liepen te zinken. De inspecteur duwde den drenkeling daarop ivan zich af, pakte de lijn van een dreg, die nmiddels door een agent van politie was uitgeworpen, greep den drenkeling opnieuw en bracht hem met behulp van een dreg van den agent behouden op het droge. De drenkeling werd per autoziekenwagen naar het Wilhelminagastbuis vervoerd en daar opgenomen. De inspecteur ging even eens met de auto derwaarts en begaf zich vervolgens naar huis. Het bleek dat de geredde een kantoorbe diende uit Haarlem was. Hoe hy in het water was gevallen, kon hij niet verklaren. Moordaanslag en berooving. Men meldt uit Venlo aan de Tel: Even na middernacht werden Donderdag nabij het Casinoklooster alhier, schoten ge hoord doorj twee daar in de buurt dienst- doende commiezen. Ze stelden onmiddellijk een onderzoek [in en vonden een man op den grond liggen met twee wonden aan 't hoofd en een verbrijzelden arm. Bij hun nadering gingen twee personen op de vlucht in de richting der waterleiding. Ofschoon een der commiezen hen nog schoten nazondt had dit geen resultaat. De verwonde, een koopman uit Rem- scheid, werd in de Klosterbrau voorloopig verbonden en naar het Ziekenhuis overge bracht. Hy' gaf nog te kennen, dat er ook twee vrouwen by waren. Deze werden he denmorgen na het nemen van een plaats bewijs voor Gladbach en Düsseldorf, dank zy de activiteit van den Duitschen loket ambtenaar, door de politie, die zich hier opgesteld had, gearresteerd en naar de ge vangenis overgebracht. De koopman wiens geld gestolen is, ligt bewusteloos. Nader vernemen we, dat de verwonde W. S. uit Remscheid afkomstig, gehuwd en vader van drie kinderen is, die in slechte verstandhouding met zyn vrouw leeft. Hy is met twee vrouwen, die beslist niets los laten, gisteravond met een der laatste trei nen gekomen, met het doel om hier een zaak op te richten, waarin een der vrouwen als kellnerin zou komen en de andere de zaak zou leiden. Wandelende op den Kaldenkirkerweg,is de man door twee personen aangevallen, en aan het hoofd en den arm ernstig mis handeld. De wonden aan het hoofd zijn toe gebracht door den loop der revolver of met een puntigen stok. Er is ook geschoten, doch met los kruit. Het vermoeden bestaat, dat de daders hem wel bekend zijn. en op de hoogte ge bracht van zijne plannen, hem op de voet hebben gevolgd. De toestand van den ge wonde is bevredigend. De daders zijn nog niet bekend.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 3