Buitenland. Zulk een oorlog zou zijn niet alleen een misslag, maar een misdaad, een misdaad jegens de meuschheid. 'Keizer Wilhelm en Falliéres staan daartoe moreel beiden te hoog. De droogte kan in. i. meewerken om het oorlogsgevaar te bezweren. A quelque chose malheur est bon Typhusgevaar op de manoeuvrevelden. Vrijdag bezochten wij zoo lezen wij in het Leidsch Dagblad het door typhus geteisterde Kapel A vezaath en het op tien minuten afstands g:elegen Kerk- Avezaath, in welk dorp de villa der heeren Hoeft' Cellendonk staat, waar H. M. de Koningin tydens de a s. manoeuvres ver blijf zal houden. De toestand te Kapel-Avezaath is aller treurigst. Sedert zes jaren is hier een typhushaard. In de buurten Bergakker en in de Vinkebuurt van elkaar ongeveer vyt minuten verwijderd, zijn thans te zamen negen typhuslijders. Sedert begin Augustus heerscht hier de typhus. Sinds gisteren zijn er weder drie verdachte ge vallen, waaronder een 12-jarig schoolgaand meisje. Aan de school te Kapel-Avezaath is geen pomp, slechts een welput. De kinde ren krijgen op school niet te drinken, daar 't hoofd zich niet verantwoord acht onder de tegenwoordige omstandigheden water te geven, dat ongekookt is. Natuurlijk gaan de kinderen dan, buiten gekomen, zelf drinken, al is het uit een sloot of de Linge. Het riviertje de Linge staat zeker in ver band met de putten en pompen in den om trek. Want als het water m de Linge daalt of stijgt, daalt of stijgt ook het water in de putten en pompen te Kapel-Avezaath en te Kerk-Avezaath (a.s. verblijfplaats dei Koningin). De faecalisn-afvoer in het besmette Kapel-Avezaath is treurig. Bij een typhuslijderes, een weduwe met vier kinderen, werden tot voor kort de uitwerp selen op den mesthoop geworpen. Thans heeft men een gat gegraven en wordt in dit gat ongebluschte kalk en creoline ge stort. Deze weduwe ligt zoo goed als on verzorgd en de vier kinderen loopen vrij rond, bij gebrek aan toezicht. Op school mogen ze natuurlijk niet komen. In de Vin kebuurt stond ons aan de woning van een typhuslüder een oud man te woord, die zeker in geen maanden zich gewasschen had. De put voor 't huis, 9 it. diep, levert naar hij meent, helder water. Het is zoo'n eenvoudigen man natuurlijk niet aan 't verstand te brengen, dat water „helder" kan zijn en toch besmet. Wij vernamen, dat de inspecteur vaD de volksgezondheid te 'sBosch tot 15 Sept. met verlof is.Zoude- ze heer zijn verlof niet eens ontijdig kun nen afbreken om hier een onderzoek in te stellen? Het betreft bier niets meer of minder dan de gezondheid van H. M. de Koningin en de gezondheid van ons leger. Thans zijn de belanghebbenden doodsbe nauwd, dat de zooveel voordeel brengende manoeuvres niet zullen doorgaan. Maar waarom eerst thans het typhus-gevaar be streden, hoewel men sedert zes jaren weet, dat de watervoorziening, faecaliën-afvoer, huisvesting en verpleging der typhus lij ders te Kapel Avezaath niet deugen. Tot heden kregen de typhuslijders te Kapel- Avezaath melk van A. Harssen, aldaar. He den echter is daar tongblaar uitgebroken en de melk moet van elders gebracht wor den. De gemeente Kapel Avezaath heeft geen gemeentepomp. Wij zagen juist een der huisgenooten van een typhuslijder met een spoelkannetje water binnenkomen, dat zij bij een buur man gehaald had. Het was dezen menschen niet bekend, dat ook 't water voor 't was- sehen van 't gelaat gebruikt, gekookt moet worden. Het water in zes pompen te Kapel- Avezaath is afgekeurd. Men blijft echter in gebreke voor gratis gekookt drink- en waschwater te zorgen. De besmette families zijn echter grootendeels armlastig en heb ben geen geld om telkeDS water te kook te zetten. De veldwachter doet zijn best wat contröle en ontsmetting aangaat. Maar waarom zijn hier niet sedert lang pleegzus ters werkzaam? Ons land is toch rijk ge noeg aan edele, opofferende vrouw»n, die hier hulp willen verleenen. Dr. v. IJzeren, die tijdig de autoriteiten heeft ingelicht, staat hier machteloos Maar de autoritei ten zouden goed doen zich eens een beetje te haasten. Men zal nu eenige putten te Kapel-Ave zaath dempen. Te Kerk-Avezaath hadden w(j een onderhoud met de heeren Hoeff Cellendonk. Nog heden was voor't gebruik van H. M. een kist met glaswerk aange komen. In de villa, die niet meer te be zichtigen is, waren timmerman en loodgie ter aan 't werk. Het is dringend noodza kelijk, dat het onderzoek van het water, door H. M. te Kerk-Avezaath te gebrui ken, publiek gemaakt wordt. De natie heeft er recht op te weten, of onze Koningiü veilig de altoos vermoeiende manoeuvre campagne kan medemaken, wonende in een villa op tien minuten gaans van een sedert zes jaar beruchte typhushaard gelegen. Ook te Buren, dat door een kanaal met de Linge in verband staat, is heden een derde typhuslijder, een wagenmaker. Daar zijn de pastoor en zijn dienstbode aan typhus lijdende Ten overvloede is thans in de gemeente Zoelen (waaronder ook de beide Avezathen behooren) onder de paarden de kooierdroes uitgebroken. Men constateert daar meer dan 14 gevallen. Besumeerende dus ligt de villa te Kerk- Avezaath, waar H. M. de Koningin ver blijf denkt te houden, in e6n centrum van typhus, mondzeer en kooier-droes. Wy meenen, dat onder deze omstandig heden de verantwoordelijkheid dergenen, die officieel over de gezondheid van H. M. hebben te waken, zeer groot is. Naar men ons meldt, is de wagenmaker te Buren, die aan typhus leed, gisteren gestorven. Te Leiderdorp komen verscheidene geval len van Roodvonk voor. Een 12-jarig meisje, woonachtig- in de Da Costastraat te Amsterdam, heeft bij ongeluk eenige spelden ingeslikt. Het kind is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Als bewijs, dat ook te Noordwijkerhout groot gebrek aan water is, kan dienen, dat in de laatste weken bij verschillende parti culieren aldaar 31 Nortonpompen geslagen zijn 1 De Rechtbank te Heerenveen heeft, op grond van vele verzachtende .omstandighe den, vrijgesproken den boerenknecht J. K. uit Ureterp, die het paard van zijn buurman, dat op zijn erf kwam, met een hooivork in de zijde heeft gestoken, waardoor het dier spoedig was bezweken. Door bet inslaan van den bliksem is de woning, bewoond door J. Bolding, te Frede- riksoord, toebehoorende aan de Maatschappij van Weldadigheid afgebrand. Alleen de levende have is gered, verder is alles ver brand, waaronder oogst en hooi. Alles is ver zekerd. Een 93-jarig raadslid. Te Grafhorst heeft het 93 jarig Raadslid, de heer W. v. Delden opnieuw de eeden als zoodanig afgelegd en zitting genomen. Waarschijnlijk is hij de nestor der Raads leden in ons land. Droogte op Walcheren De gevolgen van de droogte in Zeeland en vooral op Walcheren dreigen verschrik kelijk te worden. Alles is even droogwater is er niet meer. Men wascht zich op de villa's met put water, dat al niet meer zoo heel helder is. Groenten zijn niet meer te krijgen. Men eet er bieten en koolraap. Voor den winter is het geluk, tijdig bus groenten in te slaan, want waarschijnlijk zullen ook die tegen Januari niet gemak kelijk of althans slechts zeer duur te krij gen zijn. In de weiden sterft hier en daar het vee van honger en dorst. Er rijden op de Zeeuwsche lijn dagelijks eenige extra-trei nen, uitsluitend met water. Staatspensioen I Te Brouwershaven is, onder leiding van jhr. R. R. De Muralt, een drukbezochte openluchtmeeting voor staatpensioneering gehouden. De heeren C. v. d. Velde, voorzitter der afdeeling Rotterdam van den Bond van Staatspensionneering en de heer Voorbrood, secretaris van dien Bond voerden het woord. Aangenomen werd een motie, uitspre kende den wensch, dat spoedig een wet tot stand moge komen, waarbij aan allen, zoo mannen als vrouwen, die wegens hun Imo gen leeftijd niet meer in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien, staatspensioen zonder voorafgaande premiebetaling wordt toegekend. Interessante steenkoolboringen In het kleine dorp Buurse, bij Haaksber gen, worden sedert ruim een jaar boringen gedaan naar steenkoollagen, zooals die ook plaats hebben bjj Winterswijk. Hoewel deze laatste tot dusver succes voller zijn, ook wegens het aantreffen van een zoutlaag, dik genoeg voor exploitatie, zoo zijn toch de boringen te Buurse niet zonder uitzicht op goede resultaten. Een steenkolenlaag wordt steeds vooraf gegaan door een zoutlaag, die ter dikte van een 30-tal meters te Buurse is aangeboord. Interessant is het de verschillende delf stoffen te bekjjken, die uit de diepte opge hoord worden. Eerst kwam te voorschijn een laag bonte zandsteen of Röt, een steen van bruinach tige kleur, gevonden op een diepte van pl.m. 150 meter. Toen is de boor gegaan door een laag gips, eerst waterhoudend, daarna watervrij (260 meter). Dit gips is van een leiachtige kleur en voelt als lei vettig aan. Op een diepte van 300 meter werd zout aangetroffen in een laag van pl.m. 30 meter dikte. Het zijn doorzichtige kristallen brok ken zout, keukenzout, dat gezuiverd als zout gebruikt wordt en ongezuiverd als meststof. Deze kristallen zijn doorsneden van grij ze gipsaders. Op 400 en 500 meter diepte werden weer zandsteeaen gevonden, die in kleur afwis selen van donkerbruin tot terra-cotta. En wat zal dieper gevonden worden En hoeveel Dat is zeker, als er steenkool gevonden wordt, voldoende voor explotatie, zal Twen te nog meer het industrie-land worden, omdat dan een belangrijke hulpbron in zijn midden ligt. N. v. d. D. Limburgsche zeden De gemeenteraad van Hoensbroek mo6St een wethouder kiezen. Het Raadsverslag in den Lirnb. Koerier meldt daaromtrent „De heer Vincken beval zich als de oud ste, in de welwillendheid van zijn medeleden aan. By stemming kreeg de heer Voncken 4, de heer Vincken 3 stemmende heer Voncken was dus gekozen." Maat op haring en spiering! De Minister van Landbouw heeft in ant woord op een desbetreffend verzoek van den raad der gemeente Harder wyk, medegedeeld, dat het vooralsnog niet in zijn bedoeling ligt, de vaststelling van een maat op ha ring enspieringte bevorderen. Met deze beslissingschynt, voorde naaste toekomst althans, de hoop vervlogen om den nesthandel en het bederf van den eierhandel, benevens de bemesting van de landerijen met visch, naar behooren tegen te gaan. In Friesland heeft het geregend 1 Hevige onweders woedden Zaterdag in Friesland, die op verschillende plaatsen kleine branden veroorzaakten. Te Franeker werden een koe, twee schapen en twee kal veren door den bliksem gedood. Gelukkig ging het onweder vergezeld van een mildbn regen, zoodat in de behoefte aan drikwater is voorzien. Een liefdesdrama. De Amerikaansche we reld is in groote opschudding gebracht door den moord op miss Catherina van Wyck, door den jongen William Childs. De ver moorde is de 19-jarige, heel bekoorlyke en in de New-Yorksche wereld zeer bekende dochter van ryke ouders. De tragedie speelde zich af in Patchoque op Long Ilaud, in een van de eerste bad plaatsen, waar het jonge paar sedert eenigen tijd woonde. Als oorzaak wordt opgegeven, dat het meisje weigerde den jongen man te huwen. Het paar was sedert de kinder jaren bevriend en de jonge Childs hield veel van het meisje. In den tragischen nacht stelde hp haar voor een laatste wandeling te doen, daar hij naar zyn vader in Califor- nië terugkeeren moest. Toen ze op een eenigzins eenzame plek aangekomen waren, bleef hij plotseliug staan, trok een re vol vel en schoot het meisje een kogel in de borst, Toen burgers toeschoten, om den moorde naar te grypen, schoot hy zich voor het hoofd en viel dood neer. Moorden uit wraak. Een opzienbare moord is te St. Peterspurg gepleegd. Daar is de archtect Melnikof vermoord in zijn huis, waar hy tijdelijk alleen met een paar be dienden woonde, terwyl zyn gezin naai bui ten was. Hy kwam 's avonds laat thuis; werd door een knecht ontvangen en begaf zich terstond ter ruste en toen hy te bed lag kwam de knecht zijn kamer binnen en smoorde hem onder de kussens. De knecht is in hechtenis genomen en hij heeft bekend, den heer Melnikof te hebben vermoord om zich op hem te wreken, daar hem dien dag de huur was opgezegd. Een 16-jarige knaap had hem geholpen. Uit Nertsjinsk, in Siberië, wordt gemeld, dat de directeur van een tuchtschool is doodgeschoten door een onbekende, die spoorloos is verdwenen. Deze man was om zyn strengheid berucht. Het vorige jaar heeft hij Sasonof, den moordenaar van Plehwe, zoo laten ranselen, dat de man het bestierf en ook andere gevangenen werden dikwijls met de zweep gestraft. Men denkt daarom aan wraakneming. Door electriciteit gedood.. Een vreeselyk ongeluk had gisteron plaats in 'n miin in Auobèl. Joseph Penei, de 36-jarige chef electricien, werd door het in contact komen met electrische draden, geëlectrocuteerd. Spoedig ontboden hulp mocht niét meer baten. De ongelukkige laat een weduwe en 3 kinderen achter. Het verstand van den gek. De inwoners van B'iois hebben van een héél curieus schouwspel genoten. Raphael Feuxeux,een oppasser van het krankzinnigengesticht al daar, geleidde een van de verpleegden, een ongevaarlijke krankzinnige, op straat, toen hij door een auto aangereden en zwaar ge kwetst werd. Onmiddelyk nam de krank zinnige zoo verstandig mogelijk de zorg voor zyn hoeder op zich. Eerst liep hij als den wind de voortsnorrende automobiel achterna sprong resoluut op de zitplaats naast den chauffeur en liet den wagen stilhouden om het nummer te kunnen noteeren. Toen beur de hy den zwaar gekwetste in den wagen en beval den chauffeur naar de naastbyzijnde apotheek te rijden, waar hy den man een noodverband aanleggen liet. En ten slotte bracht de krankzin oige den oppasser persoon lijk naar het krankzinnigengesticht terug om hem daar aan de gestichtartsen over te geven. De schipbreuk van de „Fifeshire". Het stoomschip „Goth" van de Union- Castle-lijn, is te Marseille aangekomen met 26 schipbreukelingen van het by Kaap Guardafui verongelukte stoomschip „Fife shire". Zy verhalen de volgende interessan te bijzonderheden over de reeds gemelde scheepsramp: 9 Aug., des avonds laat, heerschte dikke mist. Plotseling voelde men een hevigen stoot. De passagiers ijlden het dek op en een officier zei hun, dat het schip gestrand was, doch dat er geen gevaar bestond. Na een bangen nacht beproefde men den volgenden morgen het schip vlot te brengen. Maar een gat in den boeg deed alle hoop daarop verdwijnen. Tegen den avond stak een storm op en het stoomschip vulde zich langzaam met water. Vier booten werden uitgezet, voorzien van proviand voor tien dagen. De nacht ging in pijnlijke angst en bange zorg voorbij, daar het water in de kajuiten steeds hooger steeg. Om 10 uur's morgens staken de booten af, nadat de wind was gaan lig gen. 's Avonds stak hij echter weer op en men verloor de andere booten uit 't gezicht. De schipbreukelingen, die doornat waren, leden ontzettend. Een stoomschip voer voor bij, zonder de noodseinen te bemerken. Eerst te 2 uur hoorde men aan boord van het atoomschip „Adour" uit Madagascar, hun hulpgeschrei en nam hen aan boord. Zestien uur later ontmoette de „Adour" ook de kapiteinsboot en even te voren de boot van den 3en stuurman. Deschipbreu kelingen van deze booten waren reeds ge heel uitgeput en werden met groote moeite door de „Adour" gered. Te Plymouth aangebrachte schipbreuke lingen melden, dat 's morgens na de stran ding honderden wilden aan land te zien waren, die dreigende gebaren maakten met hun speren. Enkelen hunner streken hun hand over hun keel om aan te duiden, wat zy voornemens waren met de schipbreuke lingen te doen. Het bleek duidelijk, dat zij van plan wa ren het schip te plunderen. Het voor enkele dagen gemelde bericht, dat alle opvarenden gered waren, blykt he laas niet waar te zijn. De 2e stuur mansboot met 24 personen, waaronder 2 dames wordt nog steeds vermist. Drie schepen hebben er tevergeefs naar gezocht. Het is niet onmogelijk dat de 2e stuur man met de boot geland is, uit vrees Diet te zullen worden opgepikt, en de 24 personen over land zullen beproeven een beschaafd punt te bereiken. Vele zijn van oordeel, dat de wilden, die een slechte reputatie hebben als plunde raars, het wel uit hun hoofd zullen laten de schipbreukelingen zelfs aan te vallen. Om een erfenis. Te Warschau is een ge ruchtmakend geding begonnen tegen den grondeigenaar en schrijver Graaf Rosjikief en twee handlangers, beschuldigd van moord op den 17-jarigen gymnasiast Ridder van Chrzanowsbi, den zwager van den graaf. Op 20 Mei werd de jonkman in zijn huis dood- gevonden met een revolver en een papier naast zichdaarop stond geschreven dat hij een eind aan zyn leven maakte, maar het bleek, dat het gedood was door 20 slagen met een stomp instrument. Het is uitgemaakt, dat de graaf in dringenden geldnood ver keerde en dat de jonge zwager het grootste deel van het vaderlijk vermogen had geërfd. De beschuldigde speelt nu vervolgings- en godsdienstwaanzin. Op de eerste zitting ver scheen hy in monnikspij, met een verwil derden baard en lange haren, een rozenkrans en een gebedenboek in de hand. Daarbij spreekt hy wartaal. Draadlooze telegrafie en weervoorspelling De metereologische dienst in Engeland heeft in een blauwboek de resultaten saam- gevat van de berichten, welke verkregen werden door draadlooze telegrafie van de schepen in den Atlantischen Oceaan. In het verslagjaar in de 12 maanden, eindigende met 31 Maart, bedroeg het aantal dezer be- bericbten 3955. Ten aanzien van de wind richting waren 93 procent geheel juist. De voorspellingen van stormen werden verwe zenlijkt voor 88 procent, die van de weers gesteldheid voor 50 procent. Nachtelijk geraas. Te Londen worden nu maatregelen genomen tegen nachtelijk ge raas van automobielen. Het hoofd der politie heeft een waarschuwing gericht lot de auto bestuurders en hen, zoo zy. zich niet uit eigen beweging van het maken van geraas onthouden, met wettelijke strafbepalingen bedreigd. Moefflon-schapen in den Hars. In het au- haltisch gedeelte van den Harz, in den z.g. Beneden-Harz, m. n. in het Selke-dal, wer den voor 'n paar jaar, onder toezicht van het Anbaltsch boschbouwbeheer, eenige moefflons uitgezet, om den wildvoorraad van het bergland te verrijken en te vermeer deren. De Europeesche moefflon is een wild bergschaap, dat inheemsch is op Corsika en Sardinië. In geteelsterkte hebben deinden Harz uitgezette dieren zich tot nu reeds ver dubbeldhet klimaat van midden-Duitsch- land schijnt hun dus nog al gunstig te zyn. Het wilde schaap staat onder de bescher ming van het boschbebeer; voorloopig mo gen alleen enkele weinige moefflon-bokken worden geschoten. De eerste bok werd ge schoten den 31sten Januari van dit jaar; het dier woog 57 pond, maar anders halen de dieren wel tot ruim tachtig pond. Het vleesch is uitstekend van smaak en zal later vermoedelijk tot een der fijnste wildsoorten worden gerekend. Men is van plan het moef- flonschaap over den heelen' Harz te ver spreiden en heeft daarom ook aan de om liggende staten, het verzoek gericht, het wilde schaap voorloopig te ontzien. Z'n vrouw verkocht. In St. Petersburg heeft men ontdekt, dat iemand in het dorp Kagul zijn vrouw had verkochten dat de koop door een burgemeester officieel was gewettigd. De man had dringend geld noodig en daarom verkocht hy zyn vrouw aan een vriend voor 60 gulden. Toen hü het geld binnen had,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 4