„VOORUIT f TWEEDE BLAD No. 4*2 6 Sept. 1911 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. SCHIETOEFENINGEN van het fort Harssens. Reede van Texel. Volgens mededeeiing van den Minister van Oor log zal op 15 en zoo noodig ook op 16 September a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 e.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuuid wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3. uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefeningen, een waarschuwings bord geplaatst worden bij het gebouw van den visch- afslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-inagezijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aange geven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt rood- witte vlag beteekent Noord, witzwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Aan de W.-grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet be O. de lijnhaven Nieuwediep-Oudeschild komen en in het Malzwin varende, zoo Z.-lijk moge lijk houden (Zie „Ned. krt." Nos 201, 212.) SCHIETOEFENINGEN van het fort Pampus Zuiderzee. Volgens mededeeiing als voren zal op 6 September a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuuid worden met kanonnen van klein kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost en Z.O.t.Z. (560) tot op 4500 M.van het fort. Op 13 September d.a.v. zal een dergelijke oefening worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. en Z.O.t.Z. door Oost (790). Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie unr vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van de batterijen Diemerdam en Burger dam. de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie Ned. Krt. No. 212.) Middelharnis 4 September 1911. De Burgemeester, TJLBO J. MIJ8. MIDDELHARNIS- Blijkens een Advertentie in dit nommer, tracht de afdeeling Over- ilakkee en Goedereede van de Holl. Maatsch. van Landbouw voor ons eiland een land- bouwcursus en een tuinbouweursus in 't leven te roepen. De lessen zullen gegeven worden op een tijd, dat leerlingen van elders gebruik kunnen maken van de tram, die bovendien goedkooper schoolkaarten ver strekt. Evenals aan de vorigen cursus zal het onderwijs aan den nieuwen landbouw- cursus omvatten natuur en scheikunde, al gemeens en bijzondere plantenteelt en vee teelt, kennis van den grond, grondbewerking en grondverbetering, bemestingsleer, zuivel bereiding en voedingsleer. Een volledige tuinbouweursus omvat natuur-, plant-, dier- en scheidkunde, kennis van den grond, fruitteelt, groenteteelt, bloemisterij, boomdweekerij, snoeien en be mestingsleer. Aan de leerlingen, die met vrucht de lessen hebben gevolgd, wordt een diploma uitge reikt. Indien zich echter geen voldoend aantal deelnemers aanmelden dan worden er geen cursussen gegeven. Degenen, onzer lezers, welke de les sen op de Avondteekenschool wenschen te volgen, moeten zich daarvoor aangeven op Dinsdag 26 Sept. a.s. des avonds van 6—S uur aan de Ambachtsschool alhier. Waar uit de practyk thans blijkt hoe nuttig het is voor jonge ambachtslui dat zij kunnen teekenen, twijfelen we er niet aan, of velen zullen van de hun geboden gelegenheid gebruik maken. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie voorkomende in dit nummer. Zondag kwamen van de Noordzeereis terug de vischsloepen Paul Kruger, sch. H. J. Langbroek met 56 ton en Hendrika Anna, sch. H. Jordaan, met 54 ton zoute visch. E. v. d. Velde had Zaterdag het ongeluk met een stuk glas zich een stuk van zijn vinger te snijden. Door den heer C.J. H. v. d. Broek wordt getracht een vereeniging in 't leven te roepen tot onderlinge steun bij het uit nood slachten of sterven van varkens. Maandagavond sloeg de hit van M. v. K. gespannen voor een tilbury, op hol. Hij rende den Oudendijk uit, waar hij tot staan is ge bracht. Bij den landbouwer A. v. d. Tol zijn voor de tweede keer in dit jaar een hoeveel heid rijpe aardbeien geplukt. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de zesde klasse Gymnasium te Rotterdam de heer W. Nijgh, alhier. Zondagavond zal wegens ziekte van Ds. Bruining, in de Ned. Herv. Kerk optre den Ds. Luteijn uit Ooltgensplaat. Mej. A. K. bad Dinsdagmiddag het ongeluk, bij vergissing inplaats van een drankje, een butende vloeistofjii te nemen, waardoor zij zich inwendig brandde. Genees kundige hulp werd direct ingeroepen. Vergadering van den Baad der ge meente Middelharnis op Dinsdag den 5 Sept. 1911 nm. kwart voor vier op telegram van den heer J. G. Bom die door te laat komen aan de tram le Botterdam, op verzoek om 33/4 uur werd gehouden inplaats van2lh uur). Na opening door den Voorzitter, had de beëediging plaats van de vier nieuw geko zen leden, de heeren J. J. Slis, Jac. v. d. Koogh, T. Schilperoord en J. Vroegindewey die allen de bij de wet vereisebte eeden aflegden in handen van den voorzitter, waarna de voorzitter de hoop uitsprak met allen getioegelyk samen te werken in het belang van de gemeente. Ingekomen waren: Mededeeiing van den heer C.KolffJr.dat hy zijn benoeming als plaatsvervangend lid der Gascommissie aanneemt. Mededeeiing van de Gascommissie dat in hare vergadering van 28 Aug. jl. tot direc teur is benoemd de heer K. Blokhuis, onder directeur der gasfabriek te Haarlem, en dat bij 1 October a.s. in dienst zal treden terwijl den heer J. D. A. Sneep met dien dag eervol ontslag is verleend. De heer v. d. Koogh zegt over de benoe ming van den heer K. Blokhuis het vol gende: „Mijnheer de Voorzitter, naar aanleiding dezer mededeeiing wensch ik een enkel woord te zeggen. We kennen allen de ge schiedenis der gasfabriek. Toen het bekend werd, dat de heer Sneep te Boskoop was benoemd, heeft dat èn Raad èn gascommissie leed gedaan. Onder zijn leiding en die der gascommissie is de fabriek beter geworden en steeds uitgebreid. De gascommissie heeft in deze periode een moeilijke taak gehad. Maar nu er een nieuwe directeur benoemd moest worden was de gascommissie opnieuw een moeilyke taak te wachten. <- Ben ik wel ingelicht, dan zyn na de op roeping ruim 50 sollicitanten komen opda gen. De keus werd moeilijk, maar na een schifting onder de kundige leiding van den heer v. Rietschoten weTd een zestal uitge kozen. Deze 6 heeren hebben een onderzoek naar hun bekwaamheden ondergaan,zoodat ten slotte een drietal overbleef. Tot zoover was alles in orde. De sollicitatie was 28 Juni gesloten en ongeveer 2 maanden daarna kwam de sollicitatie van den heer Blokhuis. Ik wil hier eerst op den voorgrond plaat sen, dat ik noch de drie heeren der aanbe veling, noch den heer Blokhuis ken en kan dus de personen geheel uitschakelen. Ik bepaal me dus alleen tot de feiten. En nu betreur ik het, dat al het werk der gas commissie vergeefs is geweest, dat iemand wordt benoemd, die nadat de Hjst reeds lang is gesloten, zyn stukken en sollicitatie indiende, te meer, daar geacht kan worden, gegeven het plaats gehad hebbend onderzoek en het opgemaakte drietal, dat die drie heeren ook der zaak kundig waren, want m. i. kan zulks niet in het belang der ge meente zijn met het oog op toekomstige vacatures in de gemeente, daar het er allen schijn van heeft, dat bevoorrechting heeft plaats gehad. Ik acht dus deze benoeming al zijn de bekwaamheden van den heer Blokhuis boven allen twijfel verheven, niet in het belang der gemeente en heb gemeend daarom een woord van protest te doen hooren. De Heer J. J. Slis zegt daarna: Ik ben ook van meening dat deze benoe ming onzerzijds niet onbesproken mag blij ven, willen wij den schijn niet op ons laden alsof de handelwijze van de Gascommissie in deze onze goedkeuring zou wegdragen. Voorop zij gesteld dat ik den persoon van den nieuw benoemden directeur geheel bui ten beschouwing laat, gaarne hulde breng aan zyne bekwaamheden en wil aannemen dat hij een superieur man is, maar het feit is niet weg te redeneeren dat hij zich eerst heeft aangemeld nadat de sollicitantenlijst niet alleen reeds weken gesloten was, maar zelfs nadat de voordracht reeds opgemaakt en eene benoeming daaruit eiken dag te verwachten was. De vraag schijnt gewettigd of hier niet eenigermate te kort gedaan is aan de goede trouw Velen in de gemeente zijn met rnfj van oordeel dat in deze door de Gascom missie niet fair gehandeld is ten opzichte van de andere sollicitanten en allerminst jegens de ontegenzeggelijk bekwame en der zake kundige mannen, die, eerst Da een nauwgezet onderzoek door een deskundige naar hunne bekwaamheden en geschiktheid, en met zeer gunstige getuigschriften, op de voordracht waren geplaatst door dezelfde gascommissie, die hen by de stemming over de benoeming, zonder eenige aanleiding hun nerzijds, loslaat en alzoo haar eigen, met zooveel zorg opgemaakte voordracht, des- avoueeit. Dit schijnt mij toe eene ietwatzonderiinge, onbillijke, ik zou haast zeggen onrechtvaar dige manier van handelen, die den toets eener onpartijdige critiek moeilijk kan door staan. Ik vermeen dan ook dat de gascommissie zich niet genoegzaam rekenschap heeft ge geven var, d6 mogelijke gevolgen harer handelwijze, en ik vrees dat by volgende sollicitatiën naar deze of andere betrekkingen alhier, de gemeente daarvan in meerdere of mindere mate de dupe zal zijn. En ook om die reden betreur ik als Raadslid hetgeen thans is geschied. Ook de heer C. Kolif Sr. betuigt evenals de heer D. Slis adhaesie met het gesprokene door de heeren v. d. Koogh en Slis. De heer v. d. Baan vraagt of er wel een officieële voordracht was. De Voorzitter zegt dat de taak van de gascommissie een zeer moeilijke is geweest. De gascommissie meende dat de beste weg gevolgd zou worden indien al de sol licitatien werden gesteld in handen van een commissie uit haar midden en wel de Voorzitter de heer J. C. de Gast, de Secre taris de heer T. Schilperoord en de tech nische adviseur de heer D. v. Rietschoten en dat deze commissie dan een aanbeve lingslijst zou opmaken. De gascommissie echter zelf bleef vrij. Dat onderzoek is aan gevangen en was zoover gevorderd dat de commissie een ly'st van een zestal personen had opgemaakt, en met deze personen had kennisgemaakt, toen kwam de heer Blok huis alsnog met zijn sollicitatie. Nu deed zich in de gascommissie deze vraag voor, is de heer Blokhuis alsnog toe te laten als sollicitant. Er vormden zich in de gascommissie twee meeningen, de eene die er voor was, en de andere die vondt dat tegenover de personen die op tijd ge solliciteerd hadden een onbillijkheid werd begaan, de eerste meening had de meerder heid, en toen werd de heer Blokhuis alsnog als sollicitant op de lijst geplaatst, waarna zijn benoeming volgde. De heer Schilperoord zegt dat het schijnt dat de raad ontevreden is over de benoe ming door de gascommissie en waar hij zelf als Secretaris van die commissie lid is, zegt hij dat hij gehandeld heeft in het belang der gemeente, en dat alleen dit be lang door hem in het oog is gehouden, zelf een der meest ernstigste solicitanten de heer Wesseling uit Rotterdam heeft hem verklaard, dat de heer Blokhuis zijn sporen op het gasgebied heeft verdiend en dat hij verreweg de meest gescbikste candidaat was. De heer Bom is erg dankbaar dat de heer Sneep weg is en nog dankbaarder dat de heer Blokhuis is benoemd, doch hij gelooft dat de heeren graag een ander benoemd hadden gezien en hij meent gehoord te heb ben dat de heer Slis moeite gedaan heeft om een ander benoemd te krijgen. De heer Slis zegt dat de heer Born zich vergist en hij dwaalt zeker wanneer hij hem zulke handelingen toedicht. Ik herhaal nogmaals dat ik niet den persoon van den benoemde, in mijn woorden heb bedoeld, doch dat de gascommissie iets onbillijks heeft gedaan, en de wijze waarop in dezen door de gas commissie is gehandeld, meen ik niet on besproken te moeten laten, ik moet de houding betreuren. De heer v. d. Koogh zegt dat hij het met het oog op latere benoeming van gemeente ambtenaren betreurt, dat zulks is geschiedt. De voorzitter zegt dat z. i. de discussiën thans gesloten kunnen worden, hij gelooft dat de heeren thans in alle opzichten zijn ingelicht, en dat de commissie volgens haar overtuiging in het belang der gemeenten heeft gehandeld. Wat de woorden van den heer Born betreft over den afgetreden direc teur den heer Sneep, dat is hij in geenen- deele met hem eens, maar hij wil alleen zeggen dat de heer Sneep altijd zeer vriend schappelijk en geheel naar genoegen der gascommissie met hen heeft samengewerkt. Nog was ingekomen een mededeeiing van het Hoofdbestuur der Posterijen over het bouwen van een nieuw postkantoor, en werd gevraagd of de gemeente ontheffing van haar contract wilde verleenen van 1 Oct. 1912 tot 1 April 1913. Op voorstel van den voorzitter werd hij gemachtigd be sprekingen te voeren met den Directeur Generaal der posterijen, doch werd besloten de contiactueële termijn te laten bestaan. Nu komt aan de orde de benoeming van twee wethouders. le. Wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Born. De stemming besliste dat de heer C. Kolff G. C. Mz. met 6 tegen 5 stemmen op den heer J. 0. Born werd be noemd, die de benoeming dan ook aannam. 2e. Wegens niet verkiesbaar stellen als lid van den raad van den heer L. Korvink. De stemming bracht herstemming tus- scheD de Heeren J. J. Slis en J. v. d. Baan, by herstemming werd de heer J. J. Slis gekozen, die op de vraag van den voorzitter of hij de benoeming aannam, zeide dat hij de medeleden die hun stem op'hem hadden uitgebracht bedankte doch dat hij zijn be noeming niet aannam. Wederom had er een vrye stemming plaats en nu werd met 6 tegen 5 stemmen op den heer J. v. d. Baan, benoemd de heer D. Slis die zyne benoeming aannam. De voorzitter bracht een woord van dank uit aan den heer J. Born, met. wien hy 4 jaar had samengewerkt. Na eenige besprekingen en mededeelingen over een vuilniskar werd de vergadering gesloten. S0MMELSDIJK- Door gebrek aan goed drinkwater op het gors hebben verschillende veehouders dezer dagen hun vee op stal gehaald. Van de 700 stuks loopen nu nog ongeveer 250 runderen op het gors. Door G. Hoogzand is aan den achterweg alhier een luchtballonnetje, voorzien van een kaart met het adres, „De Martin 3.4.6. Boulevard Poissonnière, Paris" gevonden. De vinder wordt verzocht om de adreskaart te frankeeren en op te zenden. Hem zal dan na aankomst een premie worden toe gezonden. Van Zaterdag tot en met Maandag zijn op het buitengois niet minder dan negen runderen gestorven, welke allen onder poli tietoezicht zyn begraven. De bierbottelaarsknecht E. v. d. Velde van den heer W. G. van As, verwondde zich onder het werk zoodanig aan de hand, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door de langdurige droogte komt hier en daar langs wegen en dyl^en grasbraDd voor, hetgeen door kinderen (zaadbollen plukkers, lezers enz.) in den brand wordt gestoken. Opzendingen naar eene tuchtschool kan hiervan het gevolg zijn. Ouders van kinderen worden dus in hun eigen belang aangeraden toe te zien, dat hunne kinderen geen lucifers bjj zich dragen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk, op Dinsdag 5 September 1911, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. I. Na opening der vergadering worden door de nieuw gekozen raadsleden, de heeren A. P. van Dorsser, M. Peekstok, Jb. Joppe Cz., J. Gideon, K. Doornbos, A. A. Mijs en M. Joppe de door de gemeentewet geêischte eeden afgelegd. De voorzitter wenscht daarna deze raads leden geluk met hunne benoeming en met het vertrouwen, door de kiezers in hen ge steld. Hij spreekt den wensch uit, dat, nu de Raad uit elf leden bestaat, deze, evenals voorheen toen het college slechts 7 leden telde, op zeer vriendschappelijke wijze zullen samenwerken. Spreker herinnert, mede in verband met het uitbreiden van het aantal raadsleden, aan het feit, dat de gemeente in het jaar 1812 slechts 1616 zielen telde en nu, in 1911, de bevolking is verdubbeld en gestegen tot 3219 inwoners. Hij uit den den wensch, dat de gemeente in groei en bloei zal blijven toenemen. II. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en geteekend. III. De voorzitter deelt mede, dat krach tens art. 30 bis der Gemeentewet tusschen de dezen zomer gekozen leden moet worden geloot tot welke aftredingsjaren zij zullen behooren. Na loting blijkt, dat moeten af treden in 1913, de heer J. Gideon, in 1915, de heeren A. A. Mys en M. Joppe Jz. en in 1917, de heer K. Doornbos. IV. Ingekomen Stukken. a. een missive van Ged. Staten goed gekeurd terugzendende het raadsbesluit waarbij een locaal in het burgerlijk wees huis, alhier, tot 1 Dec. a. s. als tijdelijk schoollokaal in gebruik wordt genomen; b. missive van B. en "W. van Middelharnis berichtende, dat door deD Raad dier gemeente tot plaatsvervangend lid der gascommissie is benoemd de heer C. Kolff A.Czn. c. Schryven van de gascommissie, mede- deelende dat aan den heer Sneep op diens verzoek met ingang van 1 October a.s. eer vol ontslag is verleend als directeur der gasfabriek en in diens plaats is benoemd de heer K. Blokhuis, adjunct-directeur der gemeentelijke lichtfabrieken te Haarlem. d. Adres van de afd. Middelharnis en Omstreken van den Ned. Bond vaD onderwij zers verzoekende verhooging van jaarwedde voor de onderwijzers aan de Openbare Lagere School, alhier. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dit adres te behandelen tegelijk met de ge-, meentebegrooting voor 1912. V. Tot wethouder wordt met 6 stemmen herbenoemd de heer J. Timmerman Mz., die als zoodanig periodiek moest aftreden. Op den heer Van Dorsser waren 4 en op den heer de Gvaaff 1 stem uitgebracht. Desge vraagd, verklaart de heer Timmerman zijne herbenoeming aan te nemen. VI. De voorzitter deelt mede, dat het in verband met de uitbreiding der Openbare La gere School, noodig is een geldleening aan te gaan groot f 3400, Hij stelt voor deze leening te sluiten tegen een rente van ten hoogste 4'/2 pCt. met de bepaling dat voor het eerst in 1913 eene som van f 300,— zal wor den afgelost. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. VII. Eene wijziging in de gemeentebe- grooting 1911 wordt zonder stemming goed gekeurd. VIII. Wordt besloten tot verbetering van de op de Voorstraat geplaatste pomp en wel in dier voege, dat deze zal worden vervaDgen door een nortonpomp. IX. De voorzitter stelt, namens B. en W. voor, naby de Bijzondere School een lantaarn te plaatsen en tevens het aantal lantaarns op den Langeweg met een te vermeerderen. De heer Mys vindt het beter het aantal lan taarns op den Langeweg met twee te ver meerderen. Na enkele besprekingen wordt besloten, dat het gevoelen van den directeur der gasfabriek zal worden ingewonnen en het van diens advies te laten afhangen of er één, dan wel twee lantaarns zullen worden geplaatst. DIRKSLAIVn- Toen Maandag A. Hof de paarden in den stal van D. van Driel wilde opstrooien, kreeg hy van een der paarden een klap tegen zyn linkerbeen. Per brancard werd het ventje thuis gebracht en genees kundige hulp ingeroepen. Het been bleek gebroken te zijn. Dinsdagavond gingen in de richting van den Oudendijk hooge vlammen op en vreesde men in het dorp dat er een boeren hofstee in brand stond. Bij nader onderzoek

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5