Yoor Bruiloften en Partijen J. L. VINE te Middelharnis. Flakkeesehe Boekhandel, Rijbels.RoUW- en andere Mtakfill Kantoor- en Sèf behoeften ii. A j) v E k t ent1ën. Let op het merk Anker. F. Ad. RICHTER Co., ROTTERDAM. West tijk, B 880 Middelharnis. DRUK- en BINDWERK. beitjes uit de Staatskas te kunnen krij gen. Toen het Roomsche schoolhoofd te Watergraafsmeer, van wien deze prae- tijken bekend werden, er over werd aan gesproken, verontschuldigde hij zich met te zeggen: „Ze doen het allemaal." Dat schijnt wei. Zoo lezen we in de „Voorpost", een Zaansch orgaan dei- socialisten „Wij ontvangen een schrijven van een onzer Zaandamsche lezers, waaruit oen zeer sterk vermoeden blijkt, dat ook in Zaandam deze oplichterspraktijken reeds ingang zouden hebben gevonden. In dit schrijven deelt men ons het volgende mede: „Het Bestuur der christelijke school aan de Vinkenstraat heeft vier meisjes, nl. Trijntje Weij, Clasina Spits, Antje Rot en Annie Esvelt, die reeds in 1910 de school hadden verlaten, in de maand Januari 3 weken op de school gehaald. „Desgelijks heeft ook 't bestuur dei- Christelijke school aan de Bootenmakers- straat drie meisjes, genaamd Anna Krook, Ida Kee en Hillegonda Kee, die ook in April 1910 de school reeds hadden ver laten, voor 3 weken op school gehaald." Het wordt hoog tijd, dat de regeering tegen dergelijke praktij keu waarborgen neemt. En dat doen nu de broeders, die zoo heeten te strijden voor de zedelijkheid! Het tarief en de landbouw. Zal, zoo vraagt de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer," in haar vlugschrift onder bovengenoemden titel, Amerika zoetsappig de rechten op meel verdragen? Wij hebben alle reden om het tegendeel te vreezen en te verwachten, dat het onzen bloembollenuitvoer op gevoelige wijze zal knakken. Een zekere ontstemming is in de En- gelsche, Duitsche en Fransche pers nu reeds tot uiting gekomen en hoevele mid delen hebben die landen niet om den export van onze landbouwproducten te bemoeielijken. Wij weten wel dat ook nu reeds enkele genomen maatregelen dien invoer moeie- lijkheden in den weg leggen onderden schijn van zorg voor hygiënische belan gen, speciaal wat betretlden invoer van vleesch en vee, maar ook dat, dank zij onze zoo beleidvolle regeeringszorg, die moeilijkheden grootendeels worden over wonnen en een geweldige toeneming van onzen uitvoer niet hebben verhinderd. Voor het gevaar van represaile-maat- regelen kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Maar dan hebben wij onze retorse- maatregelen! zeggen sommigen. Och arme! Laat ons hopen dat voor zichtige regeeringen ons voor dergelijke bravourstukjes zullen bewaren, want het is te vreezen dat die remedie erger zou zijn dan de kwaal. Toch schijnt de regeering in ernst aan zoo iets te denken; althans in art. 9en 10 vraagt zij de machtiging om, in afwach ting van een later vast te stellen wet, het recht op sommige artikelen met 50 pCt. te verhoogen en onbelaste artikeleD te belasten met 15 pCt. van hun waarde, wanneer zij meent dat wij ten aanzien van een of ander artikel onbillij k behan deld worden. Een tarieven-oorlog dus! Zou men nu in ernst gelooven dat wij daarmede landen als Amerika, Duitscb- land of Frankrijk zullen klein krijgen en ze zullen dwingen onzen zin te doen Ons land moge een begeerd afzetgebied zijn, door zijn kleinen omvang is het niet van zoo groote beteekenis, dat zelfs een tijdelijke stopzetting van den uitvoer naar ons land, het economisch leven in die groote landen ook maar tijdelijk zoude storen. Maar wanneer als weerwraak daartegen onze groote naburen ons willen treffen, dan weten zij waarschijnlijk heel goed de meest gevoelige plek in ons economisch leven te vinden en die ligt zeker in den ongestoorden export van onze landbouw- artikelen. Zeker, ze koopen die artikelen omdat zij ze noodig hebben, rnaar een tijdelijk gemis is wel te overkomen, de tegenwoor dige vervoermiddelen brengen ze uit verre landen en wanneer eenmaal die markt is geopend dan zouden wij groote moeite hebben om onze oude plaats te heroveren. Danzaler, in naam van „bevordering van den nationalen arbeid" worden gesold met de levensbelangen van onze meest belang- rij ke bestaansbronde landbouwbelangen worden dan opgeolïerd aan de belangen van enkele industrieelen, en ons geheele economisch leven wordtgedesorganiseerd ter wille van misschien een enkel fabriekje broeikastplantje dat de vrije lucht niet kan verdragen. Toen een vorige regeering tot ver sterking van de Rijksmiddelen o.a. o>k voorstelde den vrijdom van bedrijfs belasting voor den landbouw te doen vervallen, toen waren de geestverwanten van de tegenwoordige vegeering er gauw bij om zich op te werpen als de vrien den van den landbouw en te verzekeren dat zij aan die gruwelijke verdrukking van dien armen landbouw niet zouden meedoen. Zij hadden andere middelen om het geld te vinden, zonder die voor de boeren zoo drukkende bedrijfsbe lasting. Toen werden de boeren gewaarschuwd tegen deze misleiding, en werd aange toond dat, waar de landbouw toch niet geheel vrij kon blijven bij een belang rijke versterking van de Rijksmiddelen een billijk aandeel in die bedrijfsbelas ting zeker de meest onschuldige vorm zou zijn, waarin hun medewerking kon worden gevraagd. Laat nu de landbouwer eens narekenen wat hij zal hebben te betalen voor alles wat door dit tarief duurder zal worden, dan zal hij al heel gauw tot de ervaring komen, dat hij veel meer zal hebben te betalen dan de bedrijfsbelasting van hem zou hebben geeischt. En was de landbouw daar nog maar mee af! De nadeelen welke deze roekelooze fi- nantieele jpolitiek van de regeering voor den export van onze landbouwartikelen kunnen opleveren, zijn oneindig veel grooter en op zich zelf ruimschoots vol doende om van landbouwstandpunt de aanneming van dit tarief zooveel mogelijk te beletten. Boekbeoordeeling. De firma Ringlever en Bresser te Rot terdam zendt ons een album van Rotter dam, gedrukt op dof kunstpapier en gebonden in haltlinnen band. Aan het verzoek dit prachtwerk met een enkel woord te bespreken, voldoen wij vol gaarne. Te meer, omdat aan deze uitgave met alle recht een woord van grooten lof kan worden gewijd. Een uitvoerig en vlot geschreven artikel van den bekenden Rotterdamschen journalist, den heer A. Voogd, vertelt in prettigen stijl van Rotterdam's tegenwoordigen handel, scheepvaart en industrie. Welk een enorme vlucht de scheep vaart in de Rottestad heeft genomen, be wijst de voortdurende uitbreiding van het havengebied. Bood de in 1887 gegra ven Rijnhaven een oppervlakte van 30 H.A., de in aanleg zijnde Waalhaven zal een oppervlak hebben van niet minder dan 310 H.A.! Tal van statistieken in het artikel ge tuigen van den reusachtigen vooruitgang van onze eerste handelsstad. De heer Voogd vertelt ons tal van bijzonderheden en wetenswaardigheden omtrent verschil lende groote fabrieken, reederijen, finan- cieële instellingen enz. Het artikel wordt afgewisseld met tal van alleraardigste kiekjes. Wie echter een denkbeeld wil krijgen van de bedrijvigheid in de Maas stad, beschouwe in dit fraaie album de talrijke, keurig uitgevoerde afbeeldingen, die dit album versieren. Niet minder dan 95 uitmuntend uitge voerde gezichten op de havens, op kerk interieurs, op het inwendige van groote instellingen zijn in dit album te vinden. 'tZal hem, die zich dit album aanschaft gaan als ons: 'k Wist niet, zal hij zeggen, dat Rotterdam zoo mooi was. De firma Ringlever en Bresser doet deze uitnemend verzorgde uitgave alle eer aan. Zij getuigt van groote artisticiteit en is een schitterend pleidooi voor de technische volmaaktheid, van de drukke rij waar dit prachtwerk werd vervaardigd. Zeer gaarne bevelen wij dit album van Rotterdam in de aandacht onzer lezers aan. Men zal zich deaanschaffing waarlijk niet beklagen. Een duidelijke en uitvoerige kaart van den Nieuwen Waterweg is aan het album toegevoegd. In een dorstige bui. Gaven we verleden week het lijstje van de verbetering van het stembureau waar de heer B. Richters Jz., antirevolutionair raads lid, voorzitter was, thans nemen we het tweede lijstje onderhanden. Deze heeren schijnen een beetje dorstiger dan hun collega's geweest te zijn. We vinden er tenminste 12 koppen koffie, 31 fieschjes bier, 1 flesch Drachenqnelle en 1 flesch ma dera op. En om dit alles lekker koel te houden bij die warmte, hadden ze nog drie emmers ijs noodig van twee kwartjes het stuk. Bij de hartige smkjes vinden we 2 schaal tjes rookvleeseh van 1.75 per stuk, een schaaltje zalm van 3.50 en een schotel kreeftensla van 6.— Is het geen schaDde, om zoo met het geld om te springen van de belastingbetalers? Sigaren rookten de heeren ook,'twas nu toch feest, dus fijn spul, op't lijstje staan er dertig van een dubbeltje het stuk. Met nog enkele andere dingon brachten de heeren het tot een uitgave van ƒ35,30. Voor drie man, want daaruit bestaat een stembureau toch nietwaar, voor drie man bijna ƒ36 of ƒ12 per persoon. Maar vragen wij ons af, dit geschiedt nog voor en onder de oogen der kiezers, hoe za) het gaan als zulke menschen knusjes onder ons in de een of andere „commissie" zitten Dan zeggen kerkelijke bladen nog wel, dat de menschen tegenwoordig zoo naar geeste lijk voedsel verlangen, maar hun eigen voormannen in de partij toonen door hun eetzucht toch wel juist het tegendeel. Wij keuren zoo'n zwelgpartij beslist af, dat geld kan beter en nuttiger gebruikt wor den en we zullen dan ook niet nalaten op zulke misstanden te wijzen, als ze ons ouder de oogen komen. Uit dit voorbeeld kan men echter duidelijk zien, dat het bij de anti's niets anders is als: Doe naar mijn woorden, maar niet naar mijn daden. De Staatsruif. Eenige jaren geleden noemden de voor standers van kerkelijke scholen onze Open bare School een staatsruitëter. Wat zien we nu? Diezelfde schreeuwers trachten nu met allerlei middelen zooveel mogelijk uit de staatsruif machtig te worden als ze maar kunnen. De Openbare School staat onder de Wet op het Lager Onderwijs en moet aan de waarborgen door die wet geeischt, voldoen. Kerkelijk onderwijs weet van die waar borgen niet af, dat behoeft immers niet! Wat geef je om waarborgen, geld, dat is de zaak en hoe meer geld ze van de Staat los kunnen maken, hoe liever. Zie je, dat de Staat geld geeft vinden ze goed, maar voor de rest willen ze met de Staat geen rekening hebben. Baas spelen met het geld van het Rijk, dat willen ze. En hoe komen ze nog aan dat geld? Dezer dagen lazen we in een Zaansch blad, dat op de kerkelijke school aan de Vinkenstraat vier en aan de kerkelijke school aan de Bootenmakersstraat drie meisjes, die al van April 1910 van school waren in de maand Januari weer drie weken op school geweest waren. Nu hangt het van het aantal leerlingen dat op 15 Januari de school bezoekt af, hoeveel subsidie het bestuur van het rijk krijgt. Komen ze er dus een paar te kort, dan plakken ze er gauw een paar bij, die, als ze hun dienst gedaan hebben om de subsidie binnen te slepen, natuurlijk weer dadelijk vertrekken. Dat is nog niet eens eten uit de staatsruif, daarvoor past een veel slechter woord. Wil men zoogenaamde christelijkescholen oprichten, goed, maar dan eerst voor som mige leden van schoolbesturen, die uit alles en door alles toonen, geen greintje christe lijkheid te bezitten. Over de grenzen. Een donkere wolk hangt over ons land. Er dreigen bange dagen, want weldra zal men een begin maken met de Tariefwet. Och, weer dat gezanik, daar geeft een arbeider niets om, schei daar toch mee uit. Wat geven ze om dure klompen en duur brood, geeft ze liever geestelijk voedsel, hoor je de kerkelijke bladen zeggen, als wij eens daarover schrijven. Jawel, dat zouden ze willen. Dat zou hun Ujken als de arbeiders niet onderzochten en eens wat verder beken dan hun neus lang was. Jongens, wat zouden ze dan toch lekker den haas kunnen spelen overde burgerklasse. Wat zouden ze dan toch nogeens„regeeren". Maar gelukkig is het zoo ver nog niet en daarom probeeren ze het met een slaapliedje. De burgerman moet zoowat in kalmen dom mel gewiegd worden. Als hij op zijn tijd de „pillen" maar slikt uit een of ander kerkelijk blad dan blijft hij stemvast en is bij bet „regeeren" geen lastige vrager of opmerker. Wat leeren ons echter onze buren. In België heerscht groote ontevredenheid onder de bevolking over de duurte der le vensmiddelen. In Duitschlandishet evenzoo, missshien probeeren ze het daar met een oorlog om de aandacht van het volk af te leiden, maar het is allernoodzakelijkst, dat de tarieven van invoer verminderd worden voor koren en levensmiddelen en de grenzen opengesteld worden voor vleesch en vee. En in Frankrijk staakt de geheele noord streek. Winkeliers en arbeiders staken als protest tegen de hooge prijzenderlevensmid- delen en een talrijke troepenmacht is noodig om de stakers in bedwang te houden. Als we dat lezen zouden we haast wen- schen, dat we de kerkelijke bladen konden geldoven met hun geestelijk voedsel, maar we zeggen, arme bevolking, die door een tariefwet zoo tot hongerlijden genoodzaakt wordt als bij onze naburen. Verkrijgbaar in flesschen 55, 80 en 130 ets. bij H.H. Apothekers en Drogisten WEIGERT BESLIST PAIN-EXPELLER IN DUITSCHE VERPAKKING! Te Middelharnis bij A. TEEPE, te Sommelsdijk bij D1JKÉMA DOORN BOS, te Dirksland bij L. W. ZAAIJER, te Ooltgensplaat bij A. L. HOBBEL, te Ouddorp bij J. KURVINK, Drogist. levert de ondergeteekende dej bekende goede zuivere wijnen der firma Ferwerda Tieman te -Amsterdam, met recht tot teruggave der ongeopende flesschen. Ook goede BRANDEWIJN en JENEVER tegen zeer Concurreerende prijs: BRANDEWIJN, per Liter f 1,10 per flesch f 0,95 JENEYER, per Liter 11,00 per flesch f 0,90 COGNAC in verschillende soort en prijs. Beleefd aanbevelend, Heeft voorradig een groote partij met en zonder overslag. Leesboeken op elk gebied voor Jon gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Paëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- ziekpapier, doozen Luxe post, allo inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maa mi bladen en Leerboeken. Plaatsing van Adv er ten tien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten Verder: Ansicht, Fantasie- en Feiicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen geleverd. Aanbevelend, W vm <Jer Schenk.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2