Officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Anatol's Trouwdag. I lde Jaargang. Woensdag 6 September 1911. No. 42 Flakkeesche Boet en Handelsdrukkerij Ditjblad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. "CTltgrarve der te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Oe clericalen bij de Gemeenteraads verkiezingen. De Standaard heeft na den afloop dei- gemeenteraadsverkiezingen eensoort van triomfkreet laten hooren. Rechts heet het, verloor niet veel, de socialisten gingen vooruit, de liberalen verloren. Op zoo'n juichkreet volgt dan vandaag of morgen een scherp artikel tegen de snoode liberalen, die bij herstemming tusschen een clericaal en een socialist den laatste steunen. Dan komt er een boom over een liberaal-socialistisch mon sterverbond en wordt de slechtheid dei- liberalen zoo iesbaariijk geschilderd, dat een beetje bang uitgevallen lezer'snachts er vast een nachtmerrie van krijgt. Nu is het te begrijpen, dat het voor de clericalen heel onaangenaam is te zien, dat de linkerzijde, zooals nu tweemaal te Piotterdam is gebeurd, wint, als men daar de handen inéénslaat, 't Is altijd onaangenaam, als men moet erkennen, dat zijn vijanden de macht verkrijgen, als ze de tweedracht buiten de deur weten te houden. Vooral voor de Rotterdamsche clericalen bewijzen twee naverkiezingen duidelijk, dat ze hun overwinning alleen danken aan de verdeeldheid en laksch- heid der tegenstanders. Daarom gaan de broeders tot het van ouds beproefde middel over, ze probeeren de kleine luyden bang te maken voor het roode spook en het twistvuurtje tusschen libe ralen en socialisten aan te stoken. Vooral de Kuyperianen hebben daar een handje van. Ook dit is alweer verklaarbaar. De Kuyperpartij bezet haar zetels alleen bij de gratie van Rome. Laten de Roomschen hen los, dan komen ze bij een volgende verkiezing met heel enkele zeteltjes terug. Rome weet dit zeer wel. Het weet, hoe het van de Kuyperpartij, die als was in zija hand is, profiteert. Verloochende dr. Kuyper niet zijn protestantsch ge voelen bij de leeszalenkwestie? Valt op de sectescholen niet de gouden regen der staatsmillioenen? Er is voor de Kuy perianen alle reden krampachtig vast te houden aan de winstgevende coalitie. FEUILLETON. WAAR HET DUITSCH VAN AETHÜE SCHNIT2LEE. door Hosboom Nz. Anatol. Neen, neen, ik zal je afhalen. Na moet ik de rok aan trekken (Kijkt op de klok) Wat verloopt de tijd. Frans, Frans Uona. Wat wil je dan Anatol (tegen Frans die binnen komt) Ligt in mijn kamer alles klaar? Frans Meneer meent zijn rok, de witte das Anatol. Natuurlijk. Frans. Ik zalflterstond(gaat in de slaapkamer) Anatol (loopt op en neer) Jij Ilona dus van avond in het theater niet waar? Uona. Ik [zou zoo graag van daag met je blijven. Niets vreezen zij daarom zoozeer als krachtige samenwerking links. De socialisten moeten daarom zwart en slecht gemaakt worden, waar het slechts kan. Maar. diezelfde Kuyperianen gaven en geven ij herstemming telkens hun steun aan diensnoodensociaal-democraat. Duys werd alleen kamerlid, doordat de clericalen hem hielpen. Maar nog veel fraaier bewijs van hun leugenachtige praatjes levert de houding der clericalen bij de raadsverkiezing in de Friesche gemeente Smallingerland. Voor een raadszetel werden een libe raal, een socialist en een anti candidaat gesteld. Wat gebeurt? Na de candidaatstelling trekt de antirevolutionair Ytsma zich terug en verzoekt per advertentie in het clericale blaadje „De Vrije Fries" op hem geen stem te willen uitbrengen, maar onmiddellijk op den sociaal-demo craat Vonk te willen stemmen! Alleen uit haat tegen de liberalen lieten de broeders hun eigen candidaat varen en stemden direct den socialist, die ze in zalvende artikeltjes steeds afschilderen als een verschrikkelijke boeman. Niet beter wordt al bet gelaster en de verdachtmaking in clericale blaadjes aan de kaak gesteld, dan door dit feit uit de practijk. Dezelfde clericalen, die hun valsche antithese leuze overal aanheffen, al is het maar voor een rijkssubsidie aan een geitenfokkersvereeniging, die bij elke verkiezing, ook voor den Raad slechts vragen, of de candidaat van de coalatie is, schreeuwen moord en brand, als hun tegenstanders eindelijk zoo wijs worden de handen ineen te slaan. Tegen het Roomsch-Üordtsche monsterverbond sta de zooveel gezonder samenwerking van liberalen en socialisten. De schetterar- tikeltjes van de clericale bladen zijn het duidelijk bewijs, hoezeer ze delinksche samenwerking vreezen. Dat zij een spoorslag voor ons het voorbeeld van Rotterdam te volgen Zedelijkheid. De clericale pers heeft het meermalen voorgesteld, alsof de ware zedelijkheid Anatol. Wees toch niet kinderachtig Ik heb toch ook verplichtingen je begrijpt 't toch wel l Ilona. Ik heb je lief iets anders begrijp ik niet. Anatol. Dat is toch noodig. Frans (uit de slaapkamer komende) Alles is klaar, meneer, (af) Anatol. Goed (gaat in de slaapkamer, spreekt achter de deur door terwijl Ilona in de kamer blijft) Ik meen 't is toch noodig dat je het begrijpt. Uona. Je kleed je dus werkelijk aan? Anatol. Ik kan toch zóó niet naar dat trouwen gaan. Uona. Waarom ga je dan Anatol. Begin je nu weer zoo? Ik moet. Uona Dus van avond. Anatol. Ja. Ik zal je aan de achterdeur wachten. Uona. Kom vooral niet te laat: Anatol. Neen waarom zou ik te laat komen? Uona. O, ik herinner je maar; eens wachte ik een heel uur na de voorstelling. Anatol. Zoo Ik herinner 't me niet. (pauze) Ilona. (loopt in de kamer heen en weer, kijkt rond) slechts gevonden werd bij de rechterzijde. De Standaard, dat nobelste aller pers organen, schroomde zelfs in 1905 niet het voor te stellen alsof de overwinning der vrijzinnigen er één was van kroeg houders, bordeelhouders enz. Nog niet lang geleden, toen de zoogenaamde zede- lijkheidswetten werden aangenomen, wierp de Standaard het heele kleine beetje goeden naam, dat ze nog bezit te grabbel, door het voor te stellen, alsof aan de zijde der tegenstanders van die wetsont werpen alleen de plegers van allerlei misdrijven stonden. Wijst men de broeders op de bedriege rijen van broeder Valk, op het frauduleus bankroet van broeder van Eijck enz. dan hebben ze hun antwoord van te voren klaar. Ge behoeft ons niet te vertellen, zoo heet het dan, dat zoo iets gebeurd. Wij weten dat we o, zoo zondige men- schen zijn, nog veel slechter dan gij misschien weet. Maar ziet ge op het beginsel komt het aan. Jawel! Maar nauwelijks komt er een vraagpunt op moreel gebied ter sprake, ot de broeders eiscben het monopolie voor zich op de eenig- deugdelijke en proefhoudend be vonden strijders voor de moraliteit te zijn. En daarom zullen we telkens weer er op wijzen, dat telkens weer blijkt hoe 'n clericaal tooneel niet beter gepantserd is tegen de ondeugd dan een snoode paganist. Geen partij, die zoo fel over de soci alisten toornt als de christelijk-histori- schen. Mr. Lóhman heelt ze al meer dan eens buiten de christelijke gemeenschap gesloten. Als Henriette Roland Holst, de bekende socialistische schrijfster zegt, wat de be grippen omtrent deugd en ondeugd zich soms wijzigen, staat heel declericale partij op haar achterste beenen. En toch, nie mand minder heelt het recht dat te doen dan zij. Immers sinds de Kuyperpartij regeeringspartij is geworden, hebben de begrippen omtrent hetgeen geoorloofd was zich duchtig gewijzigd. Een ouderwetsch antirevolutionair buitenman beschouwt kaartspel, dans, komedie en schouwburg als uitvindingen van Satan. Daartegen protesteert zijn heeleantirevolutieonaireconscentie.Doch onder hooge sanctie van de Standaard Anatol, je hebt daar een nieuw schilderstuk. Anatol. Ja, bevalt het je Uona. Ik heb geen verstand van schilderijen. Anatol. 't Is een heel mooi stuk. Uona. Heb ie dat meegebracht Anatol. Hoe zoo? Waarvan daan? Uona. Wel, van je reis. Anatol. Ja juist van mijn reis.Neen'tis trouwens een cadeau, (pauze) Ilona. Anatol, zeg. Anatol (zenuwachtig) Wat dan? Uona. Waar was je eingenlijk Anatol. Ik heb 't je al gezegd. Uona. Wel neen, geen woord. Anatol. Gister-avond heb ik het je gezegd. Uona. Dan ben ik het weer vergeten Anatol. De kant van Boheme uit was ik. Ilona. Wat heb je dan in Bohemen te doen gehad Anatol, Ik was niet in Bohemen, maar er dicht bij. gaan de clericale ministers naar de hof bals, bezoekt minister Heemskerk de komedie of gaat een ander naar de kermis in den Haagschen dierentuin. Wij zien er niets in naar een circus te gaan of een balletdanseres haar sier lijke passen op het toneel te zien maken. Maar voor een antirevolutionair, die zedelijkheidswetten maakt en toornt te gen de snoode paganisten, moet het een gruwel zijn, als dominee van Lummel, de bekende Kuyperpropagandist gezien wordt in het circus Schumann, genietend van de gratievolle evolutie's der ballet danseressen Of wat denkt de lezer van onderstaand stukje, dat we aantroffen in het week blad „De klok": „De vorige week was ik in het circus Schumann te Scheveningen en trof daar tol mijn niet geringe verwondering ook ons christelijk Kamerlid de Savornin Lohman, die met blijkbaar welgevallen de bewegingen der paard rijdsters volgde, die nu eenmaal de eigenschap hebben, niet veel kleeren aan te doen, wanneer zij in het circus verschijnen. Ik dacht er zoo aan, is dat nu iemand, die zoo bezorgd is voor de zedelijkheid onzer natie, maar die hier zit te genieten in stilte? De woorden en daden dier heeren loo- pen nogal uiteen." De lezer lette eens op, als 1913 in het land komt en de stembus zal spreken, zullen de clericale strooibiljetten weer overvloeien van schijnvrome artikeltjes, zal de slechtheid der liberalen en soci alen in schrille kleuren worden ge schilderd. De kiezer moet die broeders dan eens de feiten voor oogen houden en hun practijk eens toetsen aan hunwoorden! Oplichterspractijken. Wij hebben er onlangs op gewezen, hoe tegen 15 Januari als het aantal leer lingen, dat op de schoolbanken zit, be slist over de grootte van het Rijkssub sidie, de clericale schoolbesturen zich niet ontzien, kinderen, die allang van school af zijn, op de schoollijst in te schrijven en een paar weken weer op school laten komen om maar meer dub- Uona. Je was misschien tot de jacht uitgenoodigd. Anatol. Ja ik heb hazen geschoten. Uona. Zes weken lang? Anatol. Ja, onafgebroken. Uona. Waarom heb je geen afscheid van me genomen? Anatol. Ik wou je geen verdriet doen. Ilona. Jij, Anatol, je wilde me laten zitten. Anatol. 't Is belachelijk. Uona. Nou eens heb je 't al beproefd. Anatol. Beproeft jamaar 't is me niet gelukt, Ilona. Hoe? Wat zeg je? Anatol. Nou ja ik wilde me van je losscheuren Je weet het toch. Uona. Wat een onzin je kan je heel niet van me los scheuren Anatol (lacht) Ha, ha Uona. Wat zeg je Anatol. Ik heb gelachen. Wordt vervolgd)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1