DIJKFffiA S DOOR HEERE G. Buijss Binnenland. sclieeren of haarsni EIJSBE MiDDELHARNIS, ZANDPAD NIEUWIj die Tariefontwerp heet, het onvoldoende en bar-dure peusioenontwerp van ïalina, de verknoeiing der Ziekteverzekering, zooals Talma die wilAls den arbeiders duidelijk wordt gemaakt, hoe zij in de eerste plaats het slachtoffer vanhetcle- ricale régime worden, zal Flakkee zich des te eerder van de leugenachtige co alitie afwenden. Daarom onophoudelijke propaganda! Het Tarief en de Landbouw. I. De Vereeniging „Het Vrije Ruilver keer" die zoo wakker op de bres staat voor den vrijen handel, bespreekt in haar jongste vlugschrift den invloed, dien het tariefontwerp van minister Kolkman op onzen landbouw zal hebben. Wij ontleenen aan deze belangrijke brochure het volgende Bij eene behandeling van de vraag in hoever de landbouw bij de voorgestelde tariefswijziging betrokken is, valt afzon derlijk te onderzoeken het directe en het indirecte belang van dat bedrijf bij deze regeeringspiannen. Eerst dus de vraagwordt door dit voorgestelde tarief de landbouw recht streeks gebaat of geschaad Het antwoord op die vraag is niet moeielijk te geven. Waar deze tariefswijziging beoogt be scherming van den nationalen arbeid, opgevat in dien zin dat de binnenland- sche markt moet worden verruimd door de buitenlandsche concurrenten te weren is het duidelijk dat onze land- en tuin bouw van dit soort bescherming niets goeds heeft te verwachten. Onze land- en tuinbouw als groote exportbedrijven hangen voor bun bestaan geheel af van de buitenlandsche markt is de vraag naar hun producten op die markt goed, dan rijzen ook hier op de binnenlandsche markt ,de prijzen en om gekeerd wanneer zij op de buitenland sche markt dalen dan worden ook hiel de prijzen lager. Een tariefswijziging kan op die prijzen geen rechtstreekschen invloed uitoefenen behalve natuurlijk op de prijzen van granen, mais en enkele andere artikelen die wij in groote hoeveelheden invoeren maar omdat men er aan denkt om die thans te belasten, blijven die buiten debat. De vraag of de landbouw bij dit tarief gebaat zal worden, in den zin zooals de protectionisten dit opvatten, kan dus beslist ontkennend beantwoord worden. Toch is dt land ouw niet geheel van de belangstelling dpr regeering ver schoond gebleven en zal hij een deel van die „bevordering van den nationalen arbeid'' hebben te betalen. Zoo wordt, om enkele voorbeelden te noemen, het stremsel voor de kaasmakerij belast met f 5 per 100 K.G. Glas, voor den tuinbouw steeds meer gebruikt, met 5. Paklinnen, voor den uitvoer van plan ten, met 5 percent verhoogd. Teen en mandenmakerswerk voor emballage 6 percent. Klompen, het schoeisel voor de land arbeiders, met 10 percent en de land bouwmachines. Ziehier eenige van die voor den land bouw noodzakelijkeartikelen dieduurder zullen moeten worden betaald. Wij kunnen hier nog bijvoegen de prijsstijging van verschillende levensbe hoeften, [die de strekking heeft tot een verhooging van de arbeidsloonen, zonder dat daardoor de levenspositie van den arbeider zal worden verbeterd. Uit deze factoren kan worden berekend de prijs dien onze landbouw zal hebben te betalen voor die zoogenaamde arbeids- bevordering zonder daarvan ook maar het minste te profiteeren. Nu behoeft men niet in overdrijving te vervallen door te beweren dat deze prijsverhooging onzen landbouw zal te gronde brengen, maar gevraagd mag toch worden of het nu juist onze tuinbouwers moeten zijn die met 10 pet. verhooging hun glas, paklinnen en hun onmisbare klompen hebben te betalen. Zelfs al ware dit het eenige offer dat van den landbouw werd gevraagd, dan zou het niet aangaan om de gezinnen van land-en tuinbouw- arbeiders te bezwaren meteen belasting van 10 pet. or> hun onmisbaar schoeisel. Maar met dit rechtstreeksche nadeel door de belasting van sommige behoeften is de landbouw er niet af. Wat toch zijn de indirecte gevolgen van deze tariefswijziging voorden land bouw? Het onderzoek daarnaar doen wij het beste aan de hand van oen tweetal zeer juiste opmerkingen in "de Memorie van toelichting np het wetsontwerp. Op bl. 36 wordt aangetoond dat de eierenproductie in ons land in de laatste jaren zoodanig is gestegen, dat de saldo- invoer, die 6 jaar geleden nog ruim 2 millioen K.G. bedroeg, 5 jaar later ver anderd was in een saldo-uitvoer van bijna 6 millioen KG., en dat, niettegenstaande deze geweldige uitbreiding der productie de prijs de laatste 10 jaren belangrijk is gestegen (van f 2.95 per 100 stuks tot 1' 4.14). „Deze prijsstijging is een gevolg van „de omstandigheid, dat, dankzij betge- „makkelijke verkeer en de gunstige lig- „ging van ons land, de Nederlandsche „eieren de consumptie-centra in verschen „toestand kunnen bereiken en in deze „centra de vraag naar versche eieren, „tengevolge van de toeneming der bevol king, steeds grooter wordt." En op bladz. 39, waar de regeering zich verontschuldigt dat zij geen rechten op granen voorstelt, zegt zij „De afzet en prijzen van onze veeteelt- producten laten tegenwoordig weinig „te wenschen over. Het blijkt meer dat „zijne ligging ten opzichte van de groote „comsumptie-centraEngeland, België „en Duitschland en zijn natuurlijke ge- „steldheid ons land een voorsprong van „beteekenis geven in zake de productie ,,en den afzet van veeteeltproducten." Met deze zoo juiste opmerkingen heeft de regeering de scherpste veroordeeling over haar eigen voorstellen uitgesproken die ooit gegeven kan worden, en hier ligt juist het uitgangspunt voor alle be schouwingen over protectie ot vrijhandel die met betrekking tot ons land alleen ter zake dienende zijn. In de eerste plaats dient te worden gevraagd wat voor ons land, gegeven zijn grootte, ligging, bodem en klimaat, het meest wenschelijke is. En waar wij nu zien, dat dank zij al die gunstige omstandigheden, onze land bouw bloeit en zich steeds meer tot een groot exportbedrijf ontwikkelt, zooals de regeering zelf erkent, dat deze bloei vol strekt niet in den weg staat aan een gezonde ontwikkeling van industrie en handel, daar is toch de vraag gewettigd of het nu tijd is voor dezen eersten stap tot wijziging van onze handelspolitiek, waarvan, ook volgens de getuigenis van geestverwanten van deze regeering, voor den landbouw niets dan nadeel is te wachten. Het is niet in de eerste plaats de kwestie of de voorgestelde rechten hoog of laag zijn, ook niet of het eene artikel wordt vrijgelaten of het andere niet. De groote beteekenis ligt in het principe dat hiermede zegeviert en dat, eenmaal aan genomen, zoo moeielijk ongedaan kan worden gemaakt zonder groote belangen te schaden. In naam van „de bevordering van onzen nationalen arbeid" worden de belangen van onzen meest nationalen arbeid, onze bodemcultuur, opgeofferd aan de belangen van enkele industriën die zonder bescherming heeten niet te kunnen bestaan. Dat zoovele industrieele bedrijven, die zich thans zoo schitterend ontwikkelen zonder die bescherming, daardoor ook in moeilijkheden gebracht, wordt in ver schillende adressen genoegzaam aange toond. Wij hebben het hier over den land bouw en die zal hierbij het kind van de rekening worden. Niet alleen omdat enkele benoodigd- heden door het invoerrecht iets duurder worden. Ook nog niet in de eerste plaats, al moet het niet gering worden (geacht, omdat de levensomstandigheden van de geheele landbouwbevolking belangrijk worden verzwaard door het meerdere dat zij voor haar verschillende behoeften heeft te betalen. Het grootste nadeel waaraan onze landbouw door deze tariefsverhooging wordt blootgesteld, is het gevaar voor represaille-maatregelen van het buiten land, een gevaar dat zeker niet denk beeldig moet worden geacht." Wordt vervolgd.) leugen te herroepen of de zuivere waarheid mede te deelen. Daar komen ze niet van in I Dan zouden ze hun doel niet bereiken, om de menschen knollen voor citroenen te verkoopen. Daar had je laatst het geval in Groningen. Bij een kinderfeest van de leerlingen der Openbare scholen waren drie muziekgezel schappen uitgenoodigd om er de vroolijke stemming onder het door de stad marchee- ren een beetje in te brengen. Een er van was „Oranje" een „christe lijke" en een ander was „Voor het volk, door het volk" een socialistische. Nu had de feestcommissie die bepaling gemaakt, dat strijdliederen verboden waren. Dat was natuurlijk. Want hoe zou er van een feeststemming sprake kunnen zijn, als twee van zulke uitersten als hier aanwezig waren hunne krachten eens gingen beproeven op hunne partijliederen. Een ieder kan begrijpen, dat het verkeerd uit zou gekomen zijn. Drie dagen voor het feest komt „Oranje" echter tot de ontdekking, dat onder strijd liederen ook de Vaderlandsche liederen be grepen zijn. Daar had de feestcommissie zich beslist niet over uitgelaten. De Bestuursleden van „Crescendo", de derde veieeniging, onderteekenden een ver klaring, dat er geen enkel verbod van- het spelen van nationale liederen gegeven is geworden. Toch deed het bericht de ronde in de kerkelijke pers. Kun je begrijpen, zoo iets konden ze zich toch niet laten ontsnappen Of 'twaar was, dat kwam er minder op aan. Wat een treurig teeken, als de waar heid zoo verknot, een hulpmiddel moet zijn, om partijbelang of kerkelijke school te helpen. Gelukkig dat „Volksonderwijs" hier weer op haar post was en na een grondig onder zoek de zuivere waarheid aan 't licht bracht. Zouden de kerkelijke organen, die zoo gretig den laster op namen nu ook de waar heid willen schrijven Daarop wisten w(j het antwoord al te voren en daarom doen wij hetopdat onze lezers er uit mogen zien, hoe veel vertrou wen ze in het waarheidsgevoel van sommige kerkelijke organen kunnen stellen. Hoe lang nog? Waar de kerkelijke bladen de Openbare school kunnen belasteren, zijn ze er als de kippen bij. In allerlei berichten, in voor en nastukken wordt gepoogd, de lezers van die bladen toch eens te laten zien, hoe slecht of toch wel die Openbare school is. Dat men 't daarbij met de waarheid niet nauw neemt, toonden we reeds vroeger meermalen aan. Gretig worden leugen en laster gebruikt en al blijkt het naderhand, dat men zich vergist heeft je weet, 't „vergissen" is tegenwoordig bii een soort van menschen een ziekte dan toch nog doet men niet de minste moeite, om de Napret. Zoowat overal is de verkiezing afgeloopen in ons land. Maar hier en daar heeft het muisje nog een staartje, zooals in den Haag bijvoor beeld, waar de Justitie nog meent te moeten ingrijpen naar aanleiding van de „vergis siDgen" die hebben plaats gehad. Je mag tegenwoordig je eigen niet eens meer vergissen en dan zeggen ze nog wel, dat vergissen menscbelyk is. De heele zaak uitpluizen is nu ons doel niet, we hadden zoo onze eigen meening en dachten, dat die meneer de voorzitter soms kleurenblind was. We begrijpen anders niet, hoe zijn partij 12 stemmen te veel en de tegenpartij 174 stemmen te kort gedaan kunnen worden. Want dat is toch wel een „reuzen" ver gissing. Van dat idee komen we echter terug. Dezer dagen kregen we een lijstje onder 't oog, van wat zoo'n stembureau al kost. We geven het hier weer. 4 kop koffie0,60 2 flesschen melk0,30 3 flesschen Drachenquelle0,75 1 schotel koude roastbeaf met salade1,05 1 schotel lamskotelette0,75 2 spiegeleieren met garnalen. 0,60 2 broodjes met kalfsvleesch 0,s0 2 flesschen melk 0,30 3 halve fl. Marg. Superieur 3,45 1 flesch witte port 2.50 3 flesschen Drachenquelle0,75 4 Hors d'oevre varié 3,— 4 gekookte tarbot6,— 2 Entrecöte1,80 2 porties doperwten0,80 4 porties meloen„1,60 4 perziken1,— 4 halve fl. Marg. Superieur 4,60 3 flesschen Drachenquelle 1,— 4 perziken1,— Totaal 33,65 Bediening 2,50 36,15 Dadelijk bii 't lezen van dat lijstje trof ons die keur van gerechten. Maar bovendien kregen we medelijden met die leden van dat stembureau. Arme stakkers, die dat allemaal moeten opeten, 't Is geen wonder, dat je, als' de verkiezingsuitslag niet meevalt zegt„Dank jet", uit vrees, dat 't je te zwaar in de maag komt. En zooals het in Rotterdam gaat, 7,00 gaat bet misschien ook wel op andere plaat sen en is het Haagsche geval op degelijke artikelen de lezer vindt het toch zeker ook een fijne spüslyst - als „vergissing" te verschoonen. Wü vrijzinnigen krijgen nog al eens te hooren, dat we niet regeeren kunnen. We dachten altijd dat regeeren een kunst was maar het eten schijnt als liefhebberij daarbij beoefend te moeten worden. Ook krijgen we vaak 't kompliment, dat we zoo duur zijn. Maar lezer wat zeg je dan van een anti, die als voorzitter van een stembureau zoo'n vertering maakt als hierboven door ons is opgegeven met zijn leden. Moeten we dan waarlijk nog gelooven met zulke menschen goedkoop uit te zijn? We vinden, dat de centen beter besteed kunnen worden, maar als we daarover praten, dan schreeuwt de kerkelijke pers dadelijk van: Duur! Wij hebben nog een lijstje, maar om de volgende week nog eens lekker te smullen bewaren we aat nog een week. Goede eetiust en geen „vergissingen". In een plattelandsgemeente in NoordHol- land heeft een der raadsleden bedankt, wegens boogen ouderdom. Deze week woonde h(j, voor het laatst de zitting bij. De burgemeester dankte hem voor wat hij gedaan had, waarna één der raadsleden hem als volgt toesprak Ik heb je gekend zoolang ik hier woon, als mijn werkman en mijn slooter, en in de laatste jaren ook als ons raadslid steeds was onze omgang van den meest aangena- men aard. Ik heb er met kerkvoogden over gesproken; dezen vinden het goed, en zoo lang ik er geen gebruik van maak, bied ik je mijn plaats in de kerk aan in de bank, waar je steeds als raadslid gezeten hebt". De najaarspaardenmarkt te Willemstad zal gehouden worden op woensdag 13 Sep tember a.s. Te Willemstad en Fjjnaart is men begon nen met het rooien van aardappelen. Door een schipper aldaar is reeds een partij van 1000 H.L eigenheimers opgekocht tegen f 2,45 den H.L. terwijl een Willemstadsche koopman van een Duitsche firma de op dracht kreeg om voor haar rekening 6000 H.L. tegen dien prijs op te koopen. Dierenvriend I Het trok de aandacht van eenige perso nen, die over de kippenbrug over de ves tinggracht te Naarden gingen, dat een klein hondje langs den ruim 6 rnetei hoogen vestingmuur zwom, wanhopige pogingen aanwendende om den verdrinkingdood te ontgaan. Eenige medelijdende menschen waren juist er op uitgegaan om te trachten een bootje te krijgen, wat hun ook gelukte, toen reeds de heer Rolandus Hagedoorn, inspec teur der Rijksverzekeringsbank aan de over zijde zich van jas en pet had ontdaan en zoo bijna geheel gekleed over de bijna 40 meter breede gracht naar de muur zwom, het hondje greep en, op den rug zwemmende met het hondje in de hand terugkeerde! Zullen we dezen winter aardapppelen eten zonder groenten Op het eiland Tolen is de aardappelban- del reeds zóó buitengewoon groot, alsof men reeds einde September schreef. Men schrijft dit toe aan het groote ge brek aan groenten in bijna alle streken. Uit de haven van Stavenisse zijn totnu- toe zeker reeds 25.000 H.L. verscheept. De prijs is thans f2.25 per H.L. (70 K.G.). De quaiiteit is zeer goed; het beschot loopt gemiddeld van 80 tot 140 H.L. per gemet (39.24 A.) en zelfs rooien sommigen van 176-200 H.L. per gemet. Ook een wedstrijd! Een wielrijder peddelde langs het Win- scnoterdiep aan den walkant. Voor hem sprong een haas op. Langoor had rechts het water, links het belle licht der acety- leenlantaarn. Over een afstand van circa 5 kwartier duurde de jacht. De fietser trapte wat hfi kon, maar moest ten laatste dezen ongewoner: wedstrijd opgeven. De haas had het glansrijk gewonnen Dat de spreeuwen eerste kersenvreters z(jn is van algemeene bekendheid. Maar nu er geen kersen meer zijn, vallen ze met even groote vraatzucht ook op pruimen, druiven en zelfs peren. Men zegt, dat ze door den honger tot deze groote brutaliteit gedreven worden, wegens het gebrek aan wormen met deze groote droogte. Fijne worst Te De Bildt (Utrecht) komen den laatsten t(jd nogal eensgevallen van ziekte onder de varkens voor, vooral bij eenvoudige men schen voor wie bet verlies van hun varken een zware slag is. Dat beteekent voor menigeen een winter zonder vleesch of spek Menig varken, dat de eerste verschijnselen van ziekte vertoont, wordt dan ook maar gauw geslacht eD „in de kuip" gestopt. Erger evenwel is, dat de aan de ziekte gestorven varkens worden opgekocht en vervoerd... naar de worstfabrieken,zooals gemompeld wordt. Een waarschuwing voor worstliefhebbers Toen de heer en mevrouw Goldstein te Am sterdam na den avond elders te hebben doorgebracht, gisternacht tegen één uur thuis kwamen, "ontdekten zij tot, bun schrik dat een ongenoods gast tijdens hun afwe zigheid hun woning, in het benedenhuis van perceel Roelof Hartstraat 89, was binnenge drongen. De dief, die blijkbaar door opensluiting van de voordeur was binnengekomen, bad danig huisgehoudenAlle kasten had hi) leeggehaald en den inhoud op den vloer geworpen. Hij onderzoek bleek, dat uit a en laden het daarin aanwezige voorwerpen van waarde verdwei In bet geheel was f 60 aan geld terwijl de dief voor een waarde va1 f 240 aan goud, zilver en linne meegenomen. De tijdeiijke wegwerker aan de_ SlagharenHoogeveen, de veertig nen, die aan doof heid leed, is Zate. even voorbij Slagharen (Ambt-H: bij een bocht in den straatwe stoomtram gegrepen en overrédq juist de rails wilde oversteken T middellijk een lijk. I Zaterdagavond is een jeugdige ti paard en wagen in het water lang weg (tusschen den Haag en.Lc gereden. Het paard werd nog levé wal gebracht; de jongeman is e dronken. Vermoedelijk was hij voertuig geraakt waardoor men tjjdig genoeg kon bereiken. Te Arnemuiden is Zondag, t vergiftiging, vermoedelijk door he snoepgoed, een zevenjarig kind Thans is ook te Hilversum gearr de bewoner van het perceel, waari brand heeft plaats gehad. Te Kerk-Avezaath is Zaterdagn brand het boerdeiijtje van Joh. S: was verzekerd. Sedert eenige weken woedt in veld (gemeente Zuidwolde) een he en veenbrand. Het veen staat 0 honderden hectaren in brand, enormen wind van gisteren br- bewoners van die streken hun ha in veiligheid. Een groote hoeveet ging verloren. Het blusschingswerk staat ond| van den heer Tonckens, burgem Zuidwolde. De brand die steeds grooter a aanneemt, trekt veel belangstelii Zondagnacht werd een zware b waargenomen ten noorden van ter hoogte van Teriet. Militairs kamp op den Galgenberg zijn ter t uitgerukt en eveneens de Ar brandweer en een aantal gemee lieden met het oog op gevaar var op grondgebied van Arnhem. De inmiddels uitgebreid tot nabij Val! aan den Apeldoornschen weg, boscb van den heerDelcourt doo is aangetast. Aovertestië op zuivere kruiden getrokken r gebruik van kruiden bij den geheel overbodig, a 25 cent pi Prima kwaliteit SLAOLIE p. fle KRUIDEN en AZIJNSOOR groote verscheidenheid. HM WIJNEN enz. enz. verkrijgba Drogisterij var: SQMMELSDIJj die zich gaarne aan huis laten I kunnen dit. op zeer billijke vooi gedaan krijgen. Beleefd aanbevelende. Bericht de ontvangst vl IA UAMES- als MANTELTJES, Hl WITTE-, M01 REE- EI in HEEREN- en DA1\ en MANTELS. WOLLEN PLUG VITRAGE en afgepaste Tevens je besle ad re Heeren- e ook:

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 2