I KERN, H 99 Officieel Nieuws- en Advertentieblad KEM, Boekhandel, voor Overflakkee en Goedereede. EEBSTE BLAD. mi ra n I KaisersluMe Zenith Anatol's Trouwdag. an partijen. BENNEMEER. ikkeesche ndelsdrukkery IN UURWERKEN. beker, Middelharnis, 80 Middelharnis. andere ÏCfkllOGkefl 1 Woensdag 30 Augustus 1911. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij lelbtwnis. UK WERKEN tegen e prijzen. EN GOUDSMID. ALLER SOORTEN itsersche Horloges Zilverwerken, les en Barometers tIJSNOTEERING. locteren, worden ook itgenoodigd de recep- eedmaken bij gen gemakkelijk, porden zoo laag mo- n de geneesmiddelen kwaliteit. p verzoek van eenige de pakjes en fieschjes ld, voorzien van mijn aamstempel. een groote partij ader overslag. ik gebied voor Jon- i Meisjes. inderspelen, Portret- Zwartjesalbums en soorten en prijzen, ten er, Kasboeken, Mu- en Luxe post, allo iheden voor de Am- dteekenschool. Ver- n Bordpapier. e soorten ode, Dag- Week-. Leerboeken. rtentien en buitenlandsche erhooging van prijs. 3S van alle soorten Bl> D WERK. ehtFantasie en enz. enz. >p boeken worden 11 Uitgeversprijzen snd, »ri der Schenk. y 1 lde Jaargang. No. 41 Dit|blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. TTltg-arve der te MicLdelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van correspondenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Eén vrijzinnige partij. Het dagblad, dat de Vrijzinnigdemo craten voor eenige jaren tot orgaan hun ner partij maakten, zal met September een gewoon nieuws- en advertentieblad worden en dus ophouden het orgaan van de vrijzinnigdemocratische partij te zijn. Het blad vroeg te zware financiëele otters, de partijgenooten steunden zeer onvol doende. Voor den Vrijzinnigdemociati- schen Bond is de val van hun hoofd orgaan een zware slag. «Echter een slag, die reeds lang dreigde. De V. D. B. toch telt wel vele bekwame generaals, doch het leger, dat zij kunnen aanvoeren, is een weinig talrijke macht. Geen wonder, dat thans de vraag rijst, een einde te maken aan de door niets gemotiveerde tweedracht, die sinds 1901 ongunstig werkt op de actie der vooruit- strevenden. Wat, zoo zouden wij willen vragen, is op dit oogenblik, het principi- ëele verschil tusschen vrijzinnigdemo craten en Unieliberalen Toen in 1901 de Unie weigerde op het toenmalig strijd- program het Algemeen Kiesrecht tot on- middellijken inzet van den politiekeu strijd te maken, was er althans een begrij pelijke reden, dat zij, die de urgentie van het kiesrecht een onafwijsbare eisch noemden, zich afscheidden en een eigen Bond vormden. Dat was zoo in 1901. We zijn thans tien jaar verder. De Liberale Unie, ge leid door de ervaring in binnen- en buitenland, heeft het Algemeen Kiesrecht als no. '1 op haar program geplaatst. Wat Lloyd George in Engeland wrocht, wat Denemarken tot stand bracht, deed haar als tweede hoofdpunt de Staats- pensioneering zonder premiebetaling als tweede hoofdpunt op het program bren gen. In haar orgaan „De Vaderlander" wordt onophoudelijk propaganda ge maakt voor de verwezenlijking dezer twee eischen. De sprekers, die haar Hoofdbestuur laat optreden, bepleitten zonder uitzondering de oplossing dezer twee voorname kwestie's, zooals het Hervormingsprogram die vraagt, zooals de „Vaderlander" ze wenscht. FEUILLETON. NAAR HET DUITSCH VAN ARTHUR SCHNIT2LER, door ,f. Itoshoom ,\'s. Max. Beste, beste Ilona je moet. Ilona. In welke kerk heeft dit huwelijk plaats Anatol (onrustig) Waarom vraag je dat? Ilona. Ik wil de vertooging te minste zien. Max. Dat gaat niet Ilona. Waarom niet? Anatol. Omdat dit huwelijk in een diep in een diep onderaardsche Kapel plaats vindt. Ilona. Er is toch een weg naar toe? Anatol. Neen dat wil zeggen .een weg is er natuur- De Liberale Unie toont, dat zij krachtig wil gaan in democratische richting. Niets onderscheidt haar, van den V. D. Bond. Zelfs gaat de Unie nog verder, waar zij bv. stemplicht eischt. Ook ten opzichte der pensionee- rings-kwestie maakt zij flinker front dan de V. D. B., bij welke de jaarvergade ring nog steeds de houding der partij moet bepalen. Het is te verwachten, dat ook in die partij de meerderheid zal kiezen voor de staatspensioneering. Wel nu, wat scheidt dan principieel deze twee partijen van elkaar Waarom moet nog langer de actie onder de vooruitstre- venden noodwendig schade lijden onder het voortbestaan van twee organisatie's waar één partijformatie door de omstan digheden wordt geboden door geen prin cipe wordt weerhouden, door de meer derheid der vooruitstrevenden in het land zeer zeker wordt gewenscht Waar lijk, als alleen zakelijke overwegingen den doorslag geven, zal de samensmel ting eer vandaag dan morgen tot stand komen. Ongelukkig doet zich onder de vrijzinnige groepen herhaaldelijk het verschijnsel voor, dat persoonlijke kwes ties, persoonlijke veeten een heel groot woord meespreken. Namen noemen is overbodig, het feit is bekend genoeg, dat tusschen t nkele voormannen de ver houding niet van de vriendscbappelijk- ste is. Doch daaraan mag allerminst het belang der partijen worden opgeofferd. De leiders van beide vrijzinnige groepen zullen hebben te tonen, dat zij hoog genoeg staan om het algemeen belang te stellen boven allerlei ruzietjes en kwestietjes, die met de groote politieke beginselen niets hebben te maken. Wij hopen van harte, dat de Hoofd besturen den weg zullen weten te vin den om de ééne krachtige partij tot stand te brengen, door welke krachtige actie nieuw leven wordt gebracht onder allen, die zich scharen om het vaandel, dat de vooruitstrevenden heffen Ais de lakschheid over wonnen wordt In Rotterdam hebben de liberalen bij de Gemeenteraadsverkiezingen een groot aantal zetels verloren. De liberale meer- lijk heen. Ilona. Ik wil je dame zien. Anatol. Ik ben namelijk jaloersch op die dame. Er zijn voorvallen van bruidjonkers die hun dames later getrouwd-hebben. En versta je me, Anatol ik wil niet dat jij trouwt. Max. Wat zou je dan doen als hij trouwde Ilona (heel kalm) Ik zou de plechtigheid storen. Anatol. Zoo Max. En hoe dan wel Ilona. Ik aarzel nog. Waarschijnlijk een groot schandaal voor de Kerkdeur. Max. Dat is triviaal. Ilona. O, ik zal wel een nieuwe oom daarvoor vinden. Max. Bij voorbeeld Ilona Ik kom tegelijk als bruid uitgedost met een mirtekrans rlat zou origireel zijn! Max. Buitengewoon (staat op) Ik moet nu gaan Adien, Anatoli Anatol (staat op, beslist) Excuseer me, lieve Ilona maar ik moet me nu gaan kleeden 't is hoog tyd. Frans, (komt met een boeket binnen; De bloemen, meneer. Ilona. Wat voor bloemen derheid werd daardoor omgezet in een minderheid. Dat bedroevende resultaat was hoofdzakelijk een gevolg van het totale gebrek aan actie van vrijzinnigen kant, van het thuisblijven van honder den kiezers, wier lakschheid de neder laag veroorzaakte. Verleden week had in het tweede district van Rotterdam een naverkiezing plaats. De eerste stemming gaf tot uitslag dat dr. Hoyer, de liberale candidaat, in herstemming kwam met dr. Van Staveren, den antirevolutionai ren leider. De liberale kiesvereeniging Rotterdam voerde toen een krachtige actie. Dag en nacht was men in de weer. Het resultaat is geweest, dat de liberale candidaat met zeer groote meerderheid uit de stembus is gekomen. Die uitslag spreekt boekdeelen. Als men bij de alge- meene raadsverkiezingen eens den zelf den ijver had ontplooid, dezelfde toewij ding aan den dag gelegd had, zouden zeker niet zoovele liberale candidaten het hebben moeten afleggen. Zal men nu eindelijk geleerd hebben, zal men nu eindelijk de gevloekte lam lendigheid afschudden, die zoo vaak tot de clericale overwinning leidde? In zoo vele gevallen is het gebrek aan actie dei- vrijzinnigen de oorzaak hunner neder laag. Er is ons een district bekend, dat sinds jaren een clericaal naar de Kamer zendt en waar een kleine duizend vrij zinnige kiezers op de lijst gebracht zou den kunnen worden Is het niet meer dan ergt-rlijk? Naast het gebrek aan actie, dient een andere misstand uit den weggeruimd te worden. We hebben niet voldoende be sef' van het groote nut van organisatie. In tal van plaatsen zijn liberalen kies- vereenigingen. Ze staan op zichzelf, ze houden niet de minste voeling met de partijgenooten in het land. Om allerlei uitvluchten blijft de aansluiting bij de landelijke organisatie achterwege. Hier laat men zich weerhouden door dwaze vrees, dat er leden zullen bedanken, als men zich aansluit bij de L. Unie. Daar meent men, dat de kiesvereeniging alleen een plaatselijk belang is. Al zulke voor wendsels weerhouden de bevordering eener krachtige organisatie. De Libe rale Unie heeft 110 atdeelingen, maar er zijn 1100 gemeenten in ons land! In Frans (ziet Ilona verwonderd een beetje vertrouwelijk aan. De bloemen meneer. Ilona. Je hebt altijd Frans nog? (Frans af) Je wildet hem toch wegjagen? Max. Dat valt dikwijls zoo zwaar. Anatol. (heeft den in zijdenpapier gewikkelden boeket in de hand) Ilona. Laat zien hoe je smaak is Max. De boeket is voor je dame Ilona. (slaat het zijder.papier op) Dat is zoowaar een bruidsboeket Anatol. O God, nu heeft men mij den verkeerden boeket gezonden Frans, Frans (loopt snel weg met den boeket) Max. De arme bruidegom zal de zijnen krijgen. Anatol. (weer binnen komende) Hij is al op weg, Frans. Max. En nu moet je me excuceerenik moet gaan. Anatol. (hem tot de deur geleidende) Wat moet ik doen? Max. Volhouden. Anatol. Onmogelijk. de heele provincie Overijsel is één, zegge één kiesvereeniging bij de Unie aange sloten. Dat bewijst afdoend, hoe weinig men onzerzijds inziet, dat een organie- satie over het geheele land noodzakkeiijk is. En toch, wil men ooit overwinnen, dan zal het tot een duchtige omwerking moeten komen. Veel meer dan tot dus verre zal het hoofdbestuur leiding moeten geven. Tientallen, thans op zichzelf staan de kiesvereenigingen, moeten er toege bracht worden aldeeling der L. Unie te worden. In enkele woorden we zouden wenschen, dat men de L. Unie tot een organisatie maakte als de S. D. A. P. heeft tot stand gebracht. Zal het ooit daartoe komen, dan zullen de vrijzinnigen van de sociaal democraten twee deugden te leeren hebben opoffering, voor en toe wijding aan hun partij. De verwezenlij king dezer wenschen ligt zeker niet in de naaste toekomst. Een onophoude lijke propaganda zal in de eerste plaats bij de vrijzinnigen het besef levendig moeten maken, dat de oude wegen ver laten en nieuwe banen betreden moeten worden. „Als de lakschheid overwonnen wordt plaatsten we als opschrift boven dit artikel. Zij de uitslag te Rot terdam voor onze geestverwanten in het heele land een prikkel het aanstaande winterseizoen te benutten voor de ver breiding der Vrijzinnige beginselen. De winter van 1911/1912 is de stille tijd, die ons scheidt van de reeds nade rende Stembuscampagnie van 1913. Juist die stille tijd, als de politieke hartstochten niet fel oplaaien als in ver kiezingsdagen, leent zich uitnemend voor politieke vergaderingen. Dat men de lakschheid overwinne het resultaat zal niet uitblijven. Wij schreven dit artikel niet speciaal met het oog op Flakkee. Wij weten, hoe onze organisatie op het eiland een wakend oog houdt. Maaar toch, men houde, wat den vorigen winter werd verzuimd, Cursusvergaderingen en belegge politieke meetings. Wij houden ons overtuigd, dat juist daardoor velen kleinen luyden ae oogen geopend zouden worden voor het bedrog, dat het clericalisme dagelijksch aan hun belangen pleegt. Men denke slechts aan de rooftocht, Max. Welnu in ieder geval kom ik weer terug, zoo gauw ik kan. Anatol, Graag, ja Max. En mijn kleur Anatol. Blauw of roodik beb zoo'n voorgevoel Vaarwel. Max. Adieu, Ilona 1(zacht) Binnen een uur ben ik weer terug Ilona. (stort zich in zijn armen) EindelijkO wat ben ik gelukkig Anatol (werktuigelijk) Mijn engel Ilona. Wat doe je koud. Anatol. Ik zei toch juist: mijn engel. Ilona. Maar moet je dan werkelijk naar dat trouwen? Anatol. In allen ernst mijn schat, ik moet. Ilona. Weet je wat, ik kan je in 't rijtuig tot de woning van je dame brengen Anatol. Maar wat valt je in. We zullen elkaar van avond zien je moet toch van daag in 't theater zijn. Ilona. Ik zeg bet af. Wordt vervolgd

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 1