„VOORUIT TWEEDE BLAD No. 40 23 Aug. 1911 OÖicieeie Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. SCHIETOEFENINGEN van liet fort Pampus Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 23 Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 c.M,) waarbij onveilig worde gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79o) tot op 4500 M. van het fort. Op 30 Augustus a.s. zal een dergelijke oefening worden gehouden, waarbij onveilig word gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.O.t.Z. (560) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van de batterijen Diemerdam en Durger- dam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie Ned. Krt. No. 212.) Middelharnis, 21 Augustus 1911. De Burgemeester, ULBO J MIJS. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid delharnis maken bekend, dat de gewone rijkskeu ringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2 jaar in het najaar van 1911 voor Zuid-Hol land zullen worden gehouden te Leiden op 24 October Rotterdam 25 Dordrecht 26 Pirksland 27 De aandacht van belanghebbenden wordt zooveel noodig gevestigd op den inhoud der artt. 4 en 5 van het Koninklijk besluit van 14 Augustus 1901 (Staats blad no. 204), gewijzigd bij Koninklijke besluiten van 25 Juni 1906 (Staatsblad no. 135) en 6 November 1906 (Staatsblad no. 278), terwijl zij er tevens op ge wezen worden, dat de inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en ondertee- kende aanvragen aan eigenaren en houders van hengsten door den Secretaris der Provinciale rege lingscommissie, den heer J. H. van der Torren te Gouda, zullen verstrekt worden. Middelharnis, 19 Augustus 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. - TREKHONDEN WET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELHARNIS maken bekend, dat de trekhondenwet op 1 September 1911 in werking zal treden. Met ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zijn die te gebruiken of te doen gebruiken lo. anders dan met inachtneming van de voor schriften, jbij algemeenen maatregel van bestuur gesteld omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide 2o. wanneer hij niet als houder is ingeschreven in een register, aangelegd door Burgemeester en Wet houders der Gemeente, waarin hij woonplaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voorkoming van schade, aangeraden zich tijdig als zoodanig te doen inschrijven, bij welke inschrijving een nummer- bewijs zal worden afgegeven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen (aan de voorschriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegens overtreding van enkele strafbepalingen, zal in bepaalde gevallen eveneens tot weigering der inschrijving leiden. Belanghebbenden kunnen ter Gemeentesecretarie nadere inlichtingen bekomen in betrekking tot die voorschriften, welke zoowel door den houder als dooi den geleider moeten worden in acht genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wet onder hondenkar verstaat een voertuig, met één of meer honden bespannen. Middelharnis, den 23 Augustus 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Onze dorpsgenoot A. Jongejan is door' den reeder den heer Poortman van Maassluis benoemd tot schipper op een aan hem toebehoorende vischsloep. Het zoontje van C. Bakker dat zich niet noemenswaardig aan zijn hand had verwond kreeg daaraan verschijnselen van bloedvergiftiging. Zaterdag werd het kind van A. Duprê door een wagen op den Oostdyk aange reden, waardoor het een bloedend wondje aan het hoofd bekwam. L. v. d. N. Lz. die de vorige week eenige dagen zonder middel van bestaan rondzwierf is aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam. In verschillende gezinnen in deze ge meente doet zich de besmettelijke ziekte Diphteritus voor. Tegen een zwervend koopman, nog al iemand met een ongelukkigen arm, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens wederspan nigheid en vernieling. Maandag werd een koe van J. Vroeg- indeweij, die aan mond- en klauwzeer was gestorven ouder toezicht van de politie be graven. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer F. den Eerzamen, thans onderwijzer te Rotter dam behaalde deze week zijn acte L O. Duitsch. Mej, 0. Roodzand Ad. uit deze gemeente vertrekt Zaterdag per stoomschip Rotterdam naar Paterson, Noord-Amerika. Tot vader en moeder in het Burgerlijk Weeshuis alhier zijn benoemd F. Stolk en echtgenoote uit Sommelsdijk. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis, dat de Raad op 25 Augustus 1911, 's namiddags 2>/2 ure, openbaar zal vergaderen. SOMMELSDIJK. Bij Kon. Besluit van 14 dezer zijn benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Sommelsdijk met ingang van 1 September a.s. de heeren J. Bouman burgemeester en H. Vriesendorp, ontvanger der registratie. Onder toezicht der politie is alhier op het gors begraven een lichtbonten os(hok- keling) waarvan de eigenaar niet bekend is. Het beest was van geen kenteeken voor zien, alleen had het een dun touwtje om den hals. Ook is nog begraven een li/, jarige zwarte vaars, gemerkt IVO, welke niet in het register van den gorswachter is inge schreven. Vermoedelijk is het beest op een andermans naam aangegeven geboekt en ep het gors gebracht. Inlichtingen hierom trent worden verstrekt door den gorswachter en de politie. Het 8-jarig zoontje van den heer L: Pen alhier, had het ongeluk van den zolder trap te vallen, waardoor hij zich zoodanig aan het schouderblad bezeerde, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Tot binnenvader en moeder in het Burgerlijk Weeshuis te Middelharnis zijn benoemd de heer Ph. Stolk en echtgenoote alhier. DIRKSLAND- Uitslag van de loting der Nat. Mil. voor de lichting 1912: 1 Johan L. Braber; 2 M. Zoon; 3 M. de Roon 4 A. de Ruiter; 5 M. v. 't Geloof (b.d.)6 A. v. Dijke (b.d.); 7 L. de Geus; 8 A. Goedegebuur9 H. Groenendijk; 10 C. Matsinger; 11 B. v. Es (gebrek); 12 J. Vermeulen; 13 M. Schans; 14 H. Knops; 15 M. Penning; 16 M. v. Dongen; 17 L. v. Prooijen; 18 A. Markwat; 19 A. Ruit; 20 A. P. Buth (gebrek)21 G. de Bruin 22 C. v. d. Mast (b.d.); 23 W. Kaslander(b.d.) MELISSANT- De uitslag van de gehouden loting voor de militie is als volgt 1 Maarten Wiegel; 2 CornelisMelissant 3 Jan Ardon4 Cornelis van Loon5 Mo- zes van der Mast; 6 Anthonij van Eek (b.d.); 7 Adam Jan van der Werf; 8 Dirk van der Spaan9 Mels Trommel10 Jan Warnaer; 11 Jan Johannis van den Hoek; 12 Willem van der Mast; 13 JanLeendert van Heukelen14 Jacob Tieleman15 Samuel van Damme16 Maarten Keizer 17 Marinus Grootenboer18 Cornelis van der Stad; 19 Jacob van der Sluijs20 Johannis Arij Struik. De motorkorenmalerij van den heer Joppe is thans geopend. Moesten we tot heden voor het malen van graan enz. in handen vallen van molenaars uit naburige gemeenten, door de opening van deze in richting kan men thans in eigen gemeente worden geholpen. Bovendien zijn motoren maaltoestellen van de nieuwste constructie, zoodat voor een prompte bediening kan worden ingestaan. We hopen dan ook, dat een ieder het belang van deze inrichting zal begrijpen en het bestaan daarvan zoo veel mogelijk zal willen helpen bevorderen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat zy, die wenschen te worden toegelaten tot de avondteekenschool, die a.s winter aan de Ambachtsschool te Middelharnis zal worden gehouden, zich daartoe moeten doen inschrijven aan die inrichting op 26 Sept. a.s. HERRINGEN. In deze gemeente is ook een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd. Daar de koe ver van de gemeente in de weide loopt, mag men aannemen dat dit geval geen gevaar voor verdere besmetting zal opleveren. Een kind van J. Markus had het on geluk met haar armpje in een pan met ko kend vet te slaan, waardoor z(j zich ernstig brandde. Door de enorme groote hoeveelheid water, die uit het z.g. Oude Hof voor mensch en dier wordt gehaald, is door het Gemeen tebestuur een bord geplaatst, dat alleen drinkwater voor de menschen mag worden geput. Dagelijks worden er 3 a 400 emmers water gehaald. Verleden week ontving de landbouwer D. W. alhier bericht, dat een koe op de gorzen te Stellendam van hem is doodge- vonden. Tegen a.s. Vrijdag des voormiddags te 10 uur is een openbare Gemeenteraads vergadering belegd. In deze gemeente komen nog al veel gevallen van krampen onder de menschen voor. Deze kramp is slechts van voorbijgaan- den aard. j.l. Dinsdag werd iemand uit Dirksland die te veel aan bachus geofferd had, met hit en kar uut de sloot bij Kastelein alhier gehaald. Niet alleen was de kar erg gehavend maar had de koetsier ook eenige schrammen aan zijn gelaat. Bovendien werd hij onder politiegeleide naar Dirksland getranspor teerd, omdat naar men zegt ook hit en kar hem niet toebehoorden. Door de vereeniging „Nationale Feest dag" alhier is het volgende feestprogramma gepubliceerd. Feestdag 1 September a.s. 's Morgens 9'/a uur ontvangst schoolkin deren. 's Morgens 10 11 uur Tractatie school kinderen. 's Middags 1 uur Opstelling optocht schoolkinderen. 's Middags I'/jt^Vï uur Optocht school kinderen en versierde fietsen. 's Middags 2'/24 uur Ringrijden met- fietsen. 's Middags 45 uur Muziek. 's Avonds 53/4—6i/2 uur Tonnetje kruien, 's Avonds 0'/2—7Vi uur koekhappen. 's Avonds 7</4 8 uur Muziek. 's Avonds 8 uur Opstelling lampionoptocht, 's Avonds 83/4-9'/2 uur lampionoptocht, 's Avonds 10—11 uur Concert. Het feest wordt opgeluisterd door het muziekkorps van Oosterland's fanfare. STELLENDAM. Maandagmiddag bracht een dronken kaaskoopman het dorp een poosje in rep en roer. Het duurde echter niet lang, of hij werd door de politie opge borgen om zyn roes uit te slapen, 's Avonds 9 uur vertrok de koopman per tram. Zondag herdachten, de echtelieden S. van der Vlugt en J. van der Laan den dag, waarop zij vóór 60 jaar in het huwelijk traden. De beide oude lui zijn nog flink kras en vierden Maandag met hun kinderen en kleinkinderen nog opgewekt hun diamanten bruiloft. Dit is dezen zomer het 2e echtpaar, dat z(jn 60-jarige bruiloft viert. Door het groote gebrek aan water en daar de tram niet in de behoefte voorziet, zal schipper J. Kalle heden naar Hellevoet- sluis gaan om leiding water. Telkens hoort men nu de verzuchting: „Och, kwam er toch een waterleiding." Nu, 'twas noodig ook. Dinsdag zjjn de verschillende tuinen van den Heer J. Zaay'er Pz. gelegen in deze gemeente, bij afslag verkocht. Koop I. 76 VR. M. v. Seters Wz. voor f 510 Koopen 2, 3 en 4 C. v. Wezel 1305 5, 6 en 7 C. Roon 1180 8, 9 en 10 T. Meyer 1000 11, 12 en 13 P. D. Holleman 1230 14, 15 en 16 C. Nieuwland 905 17, 18 en 19 G. Jansen 1100 20, 21 en 22 Wed. L. "Visser 1080 23, 24 en 25 Wed. L. Visser 1500 26,27, 28 en 29 H. C. v. Wezel 1810 In de spoedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 22 Aug. was ingekomen een schrijven van den heer C. Hoogerheide alhier, inhoudende de mededeeiing, dat hij zijn benoeming tot havenmeester aanneemt, 0UDD0RP. Verleden week had K. M. het ongeluk in de duinen met een wagen be laden met bier voor Bakelaar omver te slaan. Met een kleine schade liep het af. Mej. K. had het ongeluk zoodanig met de fiets tegen een paal te rijden dat de fiets brak. De metselaars staken. De metselaars werkzaam aan de nieuw te bouwen Cicborijfabriek de Vooruitgang hebben Dinsdagmorgen het werk gestaakt. Zaterdag had de koopman J. Breen het ongeluk met hit en kar aan de Haven weg in de sloot te geraken. Met eenige schade liep het af. In den tuin bij T. B. werden verleden week nog ry'pe aardbesiën geplukt. NIEUWE T0NGE- Erg gebrek aan drink water schijnt er hier in het dorp nog niet te bestaan. Gisterenmorgen had de Agent der R. T. M. alhier gezorgd, dat er een wagon goed drinkwater aan het station was, en werd door hem verkocht voor 2 cent per emmer. Gelukkig voor hem dat de boeren van buiten zelfs van onder andere gemeen- tens zijn gekomen om water, anders had de man met het water blijven zitten. Door het Bestuur van den polder Klinkerland zal op Vrijdagavond a.s. ten 6 ure in 's polderhuis te Battenoord worden aanbesteed het uitdiepen van plm. 3280 M. watering. Door de Rijkspolitie van Herkingen is procesverbaal opgemaakt tegen J. N. alhier wegens overtreding der Visscherijwet. 00LTGENSPLAAT- Door eene onbekende oorzaak brak in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. een brand uit bij den landbouwer J. van Oorschot te Achthuizen. De geheel gevulde schuur, het wagenhuis en twee ha- verklampen werden door het vuur vernield. Naar w(j vernemen, was alles tegen brand schade verzekerd. Toen heden (Dinsdagmorgen) te circa 3 uur de zg. bootwagen op den Bommel het oprit van den Molendijk naar het Weespad afreed, pikte de burrie uit tengevolge waar van de wagen omsloeg. De passagiers, die, behoudens een enkele schram, met den schrik vrij kwamen, maakten de reis, in plaats van met de Bommelsche boot, roet de tram, die 4 uur van hier vertrekt. Het paard, dat met de burrie achter zich op hol was geslagen, vond men na eenig zoeken in de sloot langs het Boogaardpad en was spoe dig ongedeerd weer op den vasten wal geholpen. Als een bewijs, dat ook hier groot gebrek aan water is, kan dienen, dat een van Ouddorp aangevoerde wagon water, inhoudende tienduizend liter, binnen een paar uren geheel was leeggehaald. DEN DOMMEL. Uitslag van de loting voor de Nat. militie: 1 H. Hameetemarj, 2 W. Bakelaar, 3 H. Melissant, 4 L. Krijger, 5 M. v. d. Linde, 6 C. Janse, 7 A. Vervloet, 8 C. Luyendyk, 9 L. Westdorp, 10 M. Vervloet, 11 J. Broe ders, 12 C. L. Breeman, 13 W. Huijsman, 14 L. Tamboer, 15 M. v. d. Made, 16 J. Zuij- dyk, 17 J.Meijer, 18 J. Kornet, 19 J. Tiggel- man, 20 J. F. van 't Hooft. Aan Mejuffr. Verweij is op haar verzoek tegen 15 Sept. e.k. eervol ontslag verleend al onderwijzeres aan de le O. L. School. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Zondagavond j.l. waren eenige kinderen op de kaai aan 't spelen. Zij liepen op en van een schuit over de plank. Terwijl het zoontje van G. Smits op de loopplank was, kantelde een ander de plank om en viel de jongen in de kaai. Van verdrinken was geen sprake, want het was laag water maar het knaapje viel tegen een stuk ijzer, dat uit een paal stak, en scheurde van het eene been bijna de geheele kuit open. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroepen. Donderdag- 24 Augustus a.s. zal des voormiddags te 10l/2 uren alhier eene open bare raadsvergadering gehouden worden. Door de groote droogte, gevoegd bij het heerschen van mond- en klauwzeer onder het melkvee stijgt de boter hier voortdurend in piijs;men moet reeds f 0,85 per pond betalen. In de kerk der Ned. Herv gemeente alhier zullen op Donderdag 24 Augus a.s. des avonds te 6i/2 uren eenige zitplaatsen verkocht worden. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" van Woensdag j.l. schrijft het volgende: Jozef Israels en ,,Wy". Laat ons „Wij" met een hoofdletter mo gen schrijven. Wy! Wij, dat is pluralis majestatis der jour nalistiek; dat zyn de twee geheimzinnige letters, die den Hoogere Burger bekoren als hij van de 5 jarige komt en voor de keus staat van een beroep. Wij waren die „Wij". Nu zeventien jaren geleden. De broek glom nog van schoolbanken, maar het diploma zat er in en... „wij" waren ver slaggever Verslaggever voor dit alom gelezen blad verslaggever bjj de begrafenis van Charles Rochussen. „Wij"! Toen gebeurde het, dat op een grauwen Septemberdag op den triesten doodenakker van Crooswijk velen te zamen kwamen, def tige heeren met hooge hoeden en lange jas sen, ook heeren met groote strikdassen en breede flambards, autoriteiten en kunst schilders. Een groot aantal mannen, die een grooten doode huldigen, die naar zijn laatste rustplaats werd geleid. En onder hen, die Charles Rochussen mede de laat ste eer kwamen bewijzen, was een klein oud mannetje, min ventje zóó te zien met grijze stoppels op de kin, zoo'n bur gerkereltje, dat hier eigenlijk niet thuis hoorde. Maar... was 't mogelijk? Daar kwam 't mannetje door de poort en door de rijen der op den breeden voorhof wachtenden ging een gemompel van bewondering en eerbied. En hooge hoeden en flambards verlieten in breede gebaren de gladde en behaarde kruinen en 'toude heertje zag 't en glimlachte en groette terug met zijn sjofelen hooge-zije. En scheen zich te wil len verschuilen achter wie grooter waren van gestalte! Maar de grooten en de def- tigen gedoogden het niet en hielden de rijen gesloten, zoodat een kring ontstond, in 't midden waarvan het nietige manne tje, bewonderd en geëerd, naar een uitweg zocht. Dat was 't moment, waarop „Wii" hem aanklampten. Want niet waar: je moet toch weten wie er bij zoo'n graf tegenwoor dig zyn voor je verslag. En je durft, al ben je dan „Wij", als je jong bent, nog niet zoo brutaalweg al die hooge oomes aan spreken, om te vragen wie ze zijn en welke gewichtige corporatie ze komen vertegen woordigen. Dan kyk je bp tegen elk ge meenteraadslid, tegen wethouders en bur gemeesters, tegen autoriteiten van stad en land Maar zoo'n oud verschrompeld heertje, zoo'n soort oudstryder op z'n ZoDdags, nu wie zou dien niet durven vragen Niet na tuurlijk wie hijzelf was, maar wie die an deren waren, die hij allemaal scheen te kennen. En met het reporterboekje en het pot lood stapten „Wij" op het manneue toe, en vroegen en schreven, neen maar... blaadjes vol. Heerlijk hij kende iedereen Bart v. Hove, Lacomblé, David Bles, Op ten Noort, Mesdag, Bufla... En schriif meneei Die op, en Die is er ook, en Die en Die... „Wy" waren dankbaar en meer danvoT

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1911 | | pagina 5